BIJVOEGSEL De Plaatsvervanger. Eenvoudig 's morgens, 's middags en 's avonds jzer, 300/1 Woensdag 17 April 1929 No. 90 BINNENLAND de koningin dit jaar niet naar noorwegen? de burgemeester van bergen op zoom. schadevergoeding aan neder- landsche visschers van de britsche regeering. UIT STAD EN PROVINCIE FEUILLETON door Vrij naar het Engelsch door O. M. G. deW, de arbeidsbeurs te middelburg den mond flink met Odol spoelen en de tanden met Odol-tandpasta borstelen, dan heeft men steeds een welriekenden adem en een bacteriënvrijen mond, hetgeen de absoluut nood zakelijke grondslag voor mooie en gezonde tanden is. (Tngez, Mod.) KERKNIEUWS 15 VAJST DE naar VAN „Vaz Dias" verneemt uit betrouwbare bron, dat H. M. de Koningin dit jaar ■geen reis naar Noorwegen ral onderne men. li II Men meldt aan de N. "Rett. Grt. dat rnr. H. Loeff, burgemeester van Drunen, wordt benoemd tot burgemeester van Bergen op Zoom. Het departement van buitenlandsche zaken deelt het volgende mee: Bij de Britsche regeering wareru nog steeds uit den wereldoorlog stam'mende gevallen van aanhoudingen, vasthoudin gen en verbeurdverklaringen aanhangig waarin de Nederlandsche regeering voor de Nederlandsche belanghebbenden voor schadevergoeding was opgekomen, waar onder in de eerste plaats een aanzienlijk aantal bij de Britsche regeering inge diende schadevorderingen wegens sclia-de toegebracht aan schip, want en lading van Nederlandsche harlngvisscher en IJs1- landvisschers, die in den zomer van 1916 naar Britsche havens waren opgebracht Het is niet mogelijk gebleken voor alle gevallen bevrediging te vei krijgen, doch de Britsche regèering is bereid gevonden, voor de bedoelde visscherschade de som van 1 millioen gulden ter beschikking van de Nederlandsche regeering stellen. De Nederlandsche regeering heeft dit aanbod aanvaard. Voor zoover de Nederlandsche en Brit sche regeeringen betreft zjjn hiermee de nog hangende uit den oorlog dateerende reclamaties afgedaan. Naar wij vernemen' worden nog sleeds en dit met verschillende gegadig den, onderhandelingen gevoerd door de P.Z.E.M. voor overname van het tram bedrijf Vlissingen—Middelburg. Zooals bekend is het van het begin af de be doeling geweest, toen op 1 'Januari j.l. het bedrijf van de Soc. An. te Vlissingen werd overgenomen, om de tram ten .spoedigste weer van 'de hand te doen. Uit Vlissingen. Door den Minister van Koloniën zijn de heeren A. L. A. A. van Unen em J. Tinge beiden te Vlissingen ter beschikking gesteld van den Gouverneur van Curasao om 'te worden benoemd lot loods bij het loodswezen aldaar. Uit Walcheren. In de Maandagmiddag gehoudefn vergadering van den gemeenteraad van Aagtekerke, waarin de heeren Mal- jers en Peper met kennisgeving afwezig waren, werd de vergoeding, bedoeld bij art. 101 der L. O. wet, ojver 1927 vast gesteld voor de Diaconieschool op een bedrag van f 397.38 voor de Geref. Lagere school op f 1290.66. Het voorschot .op Rianatm marsh. 45. „Ik begin in een stemming te komen om alles te gelooven. Ik verwacht, dat dit huis een liol vol geheimenissen is. Ik heb niet veel versland van zulke dingen, maar ik heb oogen en een gemiddeld gezond verstand. Bekijk dal bord eens waarop de perziken liggenhet is van goud en let op de bewerking. Het is een artist, die dat gedaan heeft. Het zou ine niet verbazen als hol werk was van een beroemd artist en dat het uil een omgeving kwam, even beroemd als het Vaticaan. Je hebt hier ia deze kamer het gevoel of je in een museum beland bent. Heb je niet opgemerkt, dat niets je doet denken aan dingen die lang in de familie Talbot geweest zijn? Die Reginald Talbot moet een verzamélaar van kost bare voorwerpen geweest zijn." Zij lachte. Iiet was opmerkelijk, dat hij in gepeins verdiept scheen te zijn, maar zij opgewonden overal gekheid over wou maken. die vergoeding voor 1929 werd bepaald op resp. f 150 en f 700. De pensioensgrondslag van den heer C. Minderhoud werd vastgesteld, terwijl een nieuwe verordening ingevolge de Mo tor- en Rijwiehvet werd vastgesteld tot bepaling' der grenzen van de bebouwde kom. In verband daarmede vroeg de heer Verhage om bij de school van de Geref. gemeente die buiten de bebouwde kom ligt, borden te plaatsen, waarbij langzaam rijden wordt verzocht, zooals dat ook in andere gemeenten geschiedt. Er wordt daar soms veel te hard gere den waardoor ge,vaar voor de schoolkin deren ontstaat. Met alg. stemmen werd besloten tot het plaatsen van die borden. B. en W. stelden voor een schrijfma chine aan te schaffen yoor de gemeen tesecretarie. De voorzitter gaf een toe lichting' tot dal voorstel, waarbij hij wees op het nut en gemak van zulk een mak chine, terwijl hij ook in het licht stelde dat daardoor kosten van drukwerk wordt bespaard. Met alg. stemmen werd be sloten tot het aanschaffen eener schrijf machine. Besloten werd hel vermenigvuldigings- cijfer van de gem. inkomstenbelasting evenals het vorig jaar te bepalen op 1/2, waardoor het hoogste te betalen per centage 2 zal worden. Dhr. Kodde vroeg waarom de aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud zooveel minder is dan in naburige gemeenten. De Voorzitter wees op den lageren levensstandaard Van Aagtekerke in verhouding tot die ge- lmeenten. Dhr. Corré vroeg welke in vloed de nieuwe regeling voor de finan- cieele verhouding van Rijk en Gemeenten zou hebben op deze gemeente waarop de voorzitter antwoordde dat, voorzoover was na te gaan, deze voor Aagtekerke gcone vermindering zou gefven. De rekening van "den Vleaschkeurings1- dienst voor den kring Oostkapelle werd daarna goedgekeurd. De voorzitter bracht daarna ter sprake het aanschaffen van een kluis of brand kast voor de belangrijkste gedeelten van het archief en aanschaffen van bijV. een minimax brandbluschapparaat. De heer Verhage en Corré verklaarden zich tegen liet aanschaffen van een minimax, laatst genoemde stelde voor B. eni NV. uit te nofödigen eens te informieeren naar "de prijzen van eene behorlijke "brandkast. Daartoe werd besloten. Het jaarverslag der gemeente werd daarna vastgesteld. De heer Moen.s vroeg hout dat nog op een weg ligt te doen opruimen, de heer Corré vroeg hetzelfde met betrekking tot aarde, dat nog op een weg ligt. De lieer Kodde vroeg of reeds een beslissing is genomen op een indertijd aan Ged. Sta ten gezonden verzoek tot het rijden met aan elkaar gekoppelde voertuigen waar op de voorzitter ontkennend antwoordde De heer Verhage gaf in overweging de sloot hij het nieuwe slachthuis te dem!- pen om aldus een betere toegang tot dat gebouw te verkrijgen na eenige bespre kingen werd besloten een Iiek bij: Hie sloot te plaatsen. In de Maandagavond gehouden ver gadering van den Raad der gemeente homburg, waarbij dhr. Elout afwe zig was, werd de rekening van den Vleeschkeuringsdienst van den kring Oost kapelle over 1928 goedgekeurd. Hel kohier van de Hondenbelasting! 1929 werd vastgesteld. B. en W. stelden voor, de Gemeente te vertegenwoordigen bij eene Le hou den vergadering der Gemeenten van de Middengroep i.z. stroomprijs bij aanslui ting aan het net van de P.Z.E.M. De Voorzitter gaf eene toelichting; het deel nemen aan deze vergadering sluit daar om nog niet in dat men aceoord gaat met het indertijd te Goes genomen be slui!. Dhr. Geldof ziet niet in waarom het platteland bij de steden moet achter slaan. De heer Van Sluijs acht verminde ring van den stroomprijs wenschelijk'. Met algemeene stemmen wordt besloten die vergadering te doen bijwonen. De Commissie voor de Noordzeebad- plaatsen heeft de Burgemeesters van de betrokken gemeenten uitgenoodigd tot eene samenkomst in verband met de voor de badplaatsen te maken reclame. „Ik vind hier alles even heerlijk. Mor genochtend ga ik het heele huis rond, ik zal de coilectie eens bekijken, als wtij tenminste permissie krijgen om vannacht hier te blijven. Ik geloof, dal we dien vriendelijken mijnheer Eva nergens meer plezier mee zouden doen dan hier niet te blijven logé éren." „Maak je daar niet ongerust over mijnheer Eva en ik zijn elkaar reeds hal verwege tegemoet gekomen; het zal niet lang duren of wij zijn het heelemaal eens. Hebben ze je een aardige kamer gegeven?" „Aardig is het woord niet hel is een prachtig vertrek. Het was voor jou bestemd. Ik begrijp die menschen niet. Hoe komt het toch, je hebt hun getele grafeerd dat ik meekwam en toch wa ren ze vast overtuigd dat ik er niel .bijl was en ze hadden niet alleen niets in or dé gemaakt, maar waren uiterst ver baasd toen ze mij zagen". „Mevrouwtje, ik begrijp ze ook niet; dal is de taak die ons wacht, wij moeten alle dingen onderzoeken". Zij zweeg. Zij scheen al haar aandacht te bepalen bij de perzik, die zij zat te eten. Ofschoon zij nog glimlachte, zei ze eindelijk op een meer ernsligen loon: „Ik moet jou leeren kenner^". „Denk je ,dat dat zoo moeilijk zal B. en W. stellen voor daaraan oo'k< door deze gemeente te doen deelnemen. De heer Westenburger wijst op1 het groo- le nut van het voornemen dier commissie om veel reclame te maken, hij dringt sterk aan op vertegenwoordiging dezer gemeente. Daartoe wordt met 5 tegen 1 stem, die van den heer Hou mes, be sloten. Van den heer S. Frank was een ver zoek ingekomen om medewerking lot 't aanvragen van een drankvergunning voor een inrichting voor maatschappelijk ver keer voor zijn lokaliteiten. B. en Wi. stelden voor 0111, waar reeds 2 maal een voorstel om daartoe te komen, dooi den Raad gedaan, was afgewezen, thans geen medewerking le verleenen. De heel de Visser verklaarde zich voor het voor stel van B. en W., dat daarna met 5 te gen 1 stem, die van den heer We'st'en- burger, werd aangenomen. _HcL heffingspercentage voor de Gem. inkomstenbelasting voor 1929—'30; werd daarna met alg. stemmen bepaald op 21/2, hetzelfde als het vorige jaar. Een verzoek van de brandmeesters was ingekomen om nog eenig materiaal aan te schaffen. De heer van Sluijs bracht lof aan de brandmeesters voor hetgeen door hen verricht was, hij wilde dit adres echter nog aanhouden om te informegren naar de kosten van verschil lende voorwerpen. De heer Geldof meen de dal dit evengoed dadelijk kon wor den behandeld. Bij stemming oyer het voorstel van den heer van Sluijs slaak ten de stemmen. De rekening van de gezondheidscom missie over 1929 werd daarna goedge keurd. Besloten werd tot toetreding tol de a t'vl. Zeeland van de Ver. var. Neder landsche Gemeenten. Daar den 20 Juni a.s. Z. K. U. '..de Prins der Nederlanden met 70 of 80 heeren van het Roode Kruis Domburg zal bezoeken, werd besloten deze des namiddags vanwege het gemeentebestuur de thee aan te bieden. De heer Houmes .vroeg naar de kwes tie van verharding van de wegen op de grens van Westkapelle, waarop de voorzitter antwoordde dat sinds de vo rige vergadering nog geenerlei offici eel© mcdedeeling was ontvangen. Uit Schouwe n-D uiveland. Zaterdagavond j.l. werd te Biurgh in de jaarlijksche algemeen© ledenver gadering gehouden van Tiet Onderlinge ziekenfonds „Helpt Elkander". Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ziekten-uitkeeringen over 'het af- geloopen boekjaar hooge eischen aan de kas der vereeniging hebben ges'teld. De aftredende bestuursleden, 3e heeren J. Kloet en A. Fondse werden herkozen. Besloten werd omtrent het al of niet voortbestaan 'dier ziekenkas in verband met eventueele invoering der Ziektewet een afwachtende houding aan te nemen. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad). Aan tr et verslag over 1928 van den dienst der werkloosheidsverzekering fen arbeidsbemiddeling (tevens districts-ar- beidsbeurs voor de gemeenten .tusschen Ooster- en Westerschelde) is liet volgen de ontleend: in dit jaar leed het bestuur ©en g voelig verlies door het overlijden van het lid-werkgever A. F. Noest. Sinds de oprichting der Beurs 'had de heer No,est zitting in het bestuur en was een ,ge trouw bezoeker der vergaderingen. In zijn plaats werd door B. en NV. benoemd1 de heer A. Heijboer, werkgever in het schildersbedrijf. 1 I In de eerst gehouden bestuursvergade ring werd een aangeboden gelegenheid besproken om ongeschoolde werkkracli ten otp te leiden tot autogeenlasscbèr,' in 'de tweede herdacht de Voorzitter Ihet overlijden v,an den heer Noest. Voorts was aan de orde de opleiding tot metselaar en de bezwaren van "twee der melaalbewerkersbonden tegen de weige ring van den directeur o[ml de ontslagen werklieden betrokken bij het conflict in de ijzergieterij der firma Boddaert en Co, als werkloos in te schrijven. Na ampele bespreking was het bebstuur unaniem van meening, dat de houding van den directeur volmaakt in overeenstemming was met de verordening van den dienst. In tegenstelling met het v'orige jaar, kenmerkte het eerste halfjaar 1928 zich door een bedrijvigheid in de boouwvak- ken, vooral in omliggende gemeenten, zoodat men genoodzaakt was, óm ver schillende vaklieden van builen te laten komen. Evenals vorige jaren was er ook nu weer een regelmatig tekort aan met selaars. Met uitzondering van de Meel fabriek was de toestand voor verschil lende bedrijven, en dus ook voor'3e lo cale arbeidsmarkt, eehigszins verbeterd; voorde laatste voornamelijk doordat de ,N.V. „The Vitrite Works" regelmatig werkkrachten ging aannemen. Door per soonlijk contact met de landbouwers le zoeken mocht liet gelukken deze bemiddeling uit te breiden, terwijl het levens mocht gelukken een groot' aantal werklieden buiten de gemeente en 'het district te plaatsen. In de tweede helft van iiel jaar nam 'door ingetreden slap te in de bouwnijverheid de werkloosheid weer toe zoodat zelfs het totaal aantal ingeschrevenen, dat van het vorige jaar nog overtrof n.l. 2330 tegen 2268 in '27. Wel zeer toevallig bedroeg het aantal pa troons-aanvragen precies zooveel als het vorige jaar n.l. 1372, terwijl de plaatsin gen stegen van 1068 tot 1154. Ook nu weer nam de Middelb. Courant regelmatig den wekelijkschen stand dei- werkloosheid op. Meermalen bleek, dat de lezers deze rubriek met belangstelling volgen. Nadat gedurende de maand Januari van dit jaar nog steun was veiirh-Jeend, kon met Februari een aanvang wolrden gemaakt met de werkzaamheden aan de Oranjezon. In overleg met de z.g. „kleine Commissie" uit het Steuncomité, werden de daarvoor in aanmerking ko mende werklieden aangewezen door de Arbeidsbeurs. De te werk gestelden ble ven evenwel als werkzoekenden bij de Beurs ingeschreven en werden regelma tig door haar bemiddeld. De .uitvoeiring van het werk geschiedt door de Neder landsche tieide-Maatsehappij, terwijl dooi de werklieden in accoord-loon wordt ge werkt De nauwe samenwerking tusschen de Vereeniging voor Beroepskeuze en de Arbeidsbeurs bleef, evenals vorige jaren, bestendigd. Het aantal aanvragen 0111 ad vies daalde dit jaar, niettegehstaande re gelmatig door de Vereeniging propagan da werd gemaakt. Aan het verslag der Prov Emigratie commissie wordt ontleend, dat in ver schillende plaatse'n in Zeeuwsch Vlaan deren lezingen zijn gehouden en alhoe wel het uitgestrooide zaad misschien geeln directe resultaten zal opleveren, zal toch zeer zeker deze regelmatige voorlich zijn? „Daar ben ik niet zeker van; in 't be gin dacht ik niet, dat het lastig zou we zen, en die eerste uren vermoedde ik zelfs dat ik je al heelemaal had leeren kennen, hetgeen bewijst welk een domoor ik was, want nu Zij zweeg even. Hij Irachtle haar aan le moedigen. „Ja en nu? Wat nu?" „Nu begin ik al meer en meer le ver onderstellen, dat ik eigenlijk niets van je begrijp. Evenals dit huis ben je ook raadselachtig." „Ik heb van geheimenissen gehoord, die waard zijn opgelost te worden". „O ja, ik ook". „Ik hoop, dat ik er ook zoo één zal zijn". „Het kan wezen, wie weet? Ik moet je zeggen, dat ik altijd van geheimzinnig heden gehouden heb". „Beteekent dat dat je misschien ook nog eens van mij1 zult houden?" Hij was opgewonden. Zij stond op met een blik half lachend, half nog iels an- "ders. Misschien was het dat andere, dat zijn bloed sneller door zijn aderen deed vloeien. „Nog eenmaal? Wie kan vooruit zeggen wanneer? Laten wij' hopen, dat Ret morgen een mooie dag is. Als je het goed vindt wóu ik nu wel naar die prachtige slaapkamer gaan, die voor mij bestemd is, hoop ik, ten minste voor vannacht. Ik ben wel een beetje 1110e, van de reis en al de gebeurtenissen van dezen. dag". „Mag ik je tot aan de deur van de wondervollen kamer brengen?" „Ja, natuurlijk". Zij gingen naast elkaar de trap op; Bo ven gekomen ging zij' eerst rechts, toen nog eens rechts en nog eens hechts. „Weet je zeker dat wij niet verkeerd loopen. liet doet mij hier denken aan een doolhof met al zijn kronkelpaden". „Neen, 't is goed, aldoor rechts; hier is de prachtige kamer." Zij was op het punt den knop om te draaien, toen de deur open gin;g en Phoe- bé, het meisje, dat haar voor het diner geholpen had, kwam de kamer uit. „Ik moest even kijken of alles in orde was. Kan ik nog iets voor u doen? Ik ben vroeger kamenier geweest." „Neen, dank je; 't is heel vriendelijk maar ik wil je nu niet meer laslig vallen van avond ten minste niett." Het meisje groette en liep de gang in. Betty keek haar 11a en zei: „Ze komt zeker uit Cornwallis; ik heb aan tafel op haar gelet. De meeste meisjes uit die streek hebben een goede houding. Ling er toe bijdragen, dat de lust tot emi gratie toeneemt. Vooral voor Zeeuwsch- Vlaandcre'n is dit niet van belang ontbloot. Door tusschenkomst vaii de commissie vertrokken naar Canada 12 mannen, 3 vrouwen en 10 kinderen. De Beurs tc Vlissingen ontwikkelde zich prachtig en wist dit jaar haai- aantal plaatsingen te brengen van 239 op 497. Uit verschillen de gemeenten uit het district kwamen nog vele werkzoekenden zich aanmelden hij de dislricls-beurs, in plaats van zich te vervoegen bij den betrokken corres pondent. De beurs slaagden er in 190 arbeids krachten in andere plaatsen in Neder/lajnfd en 42 in het buitenland (v.w. 8 in Duitsich- landj 33 in België en 1 in Luxemburg) te plaatsen. In België was regelmalig vraag naar diverse soorten vaklieden, vooral ook grondwerkers. De loonen gingen gelei delijk naar boven, zoodat een ploeg grond werkers uit een der correspondentschap pen met accoordwerk reeds meer ver dienden dan het plaatselijk loon in hujn woonplaats. Duitschland kon steeds melkers, paar denknechts en landarbeiders-gezinnen plaatsen. Alhoewel het loon voor die ar beiders in Duitschland hooger is dan vooral hier in Zeeland het geval is1, mocht hel niel gelukken een beduidend aan tal arbeiders le verplaatsen. Wel kwa men meerdere aanbiedingen binujf'n, doch als alles klaar was gemaakt, trok ken de betrokkenen zich terug. Voornamelijk ook door te werk stel ling op Oranjezon, bleven de uitkeerin- gen uit de kassen ver beneden die van het vorige jaar, n.l. f 17.616.70, tegen f33,498.05 in 1927. Ook dit jaar steeg het aantal verzekerde arbeiders, en wel van 1392 op 1416, terwijl de ontvangen contributies f 16.960.82 bedroegen, tegen f 15.475.56 in 1927. Alhoewel hij de con trole de medewerking werd ondervonden der vakorganisaties, steeg het aantal te rugvorderingen lot 6 'en tot een gezamen lijk bedrag van f 212.80. Heden vieren de Geref. predikanten ds. M. M. Horjus le Rijssen (O, en Ds. A. Scheele te K a p e 11 e - B i e z e 1 i ngie hun zilveren ambtsjubileum. "Beide stu deerden aan de theologische school te Kampen en deden op den zelfden dag hun carftiidaatsexamen 0111 op denzelfden Zondag in dezelfde provincie het pre dikambt te aanvaarden. Ds. Horjus deed dit ini Brouwer s- haven en diende de kerken1 van Soest, Breda, Oud-Loosdrecht, Hendrik Ido Ambacht en sinds 1923 die van Rijssen. Ds. Scheele werd 26 Maart 1879 te Terne'uze n geboren. Op 17 April 1901 deed hij te Veere zijn intrede. Op 18 Je hoeft ze niet le zeggen, dat ze hun schouders omlaag moeten houden en het hoofd rechtop. Dank je wel voor je ge leide. Wou je de kamer soms even be kijken?" „Ja graag." Zij ging vooruit. Hij nam de kamer op mei een eenigszins onderzoekenden blik. „Hij is groot genoeg". „Ja, vreeselijk groot. Ik zal er nog in verdwalen, maar daar wen ik Wel aan. Maar er is licht genoeg, ach er is van alles genoeg en dat is al wat waard. Maar zeg het is zulk een vreeselijk groot huis zou er iemand in mijn nabijheid slapen?" „Mijn eigen kamer is hier 0111 den hoek. Ik zal de wacht voor je houden en over je wakeu. Als je er liever ver andering in wilt brengen dan kan dat morgenochtend geschieden." „Ja, dank je. Als we morgenochtend maar niet weggezonden worden. Het is heel aardig dat je zoo voor mij' zorgt. Goeden nachtI" „Goeden nacht!" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5