f I I Ho. 88 Maandag 15 &ppil 1929 172® Jaargang BINNENLAND Stoomen van Tapijten. ""1 N.V. Ververij HOEKSEMA, UIT STAD EN PROVINCIE Zeeuwseh-V laanderen O. D. KUNST EN WETENSCHAP ONDERWIJS RECHTZAKEN LANDBOUW Verkeerswezen, Post en Telegrafie SPORT Verschillende Berichten Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. PRINSES JULIANA. Pinses Juliana zal Dinsdag a.s. weder haar villa te Katwijk aan 'Zee betrekken en tevens voor het eerst na de Paascli- vacantie de colleges aan de Leidsche uni versiteit bezoeken. HET WETSVOORSTEL VAN DEN HEUVEL ÜJS. De voorzitter der Tweede "Kamer is voornemens a.s. Dinsdag voor te is tellen om het voorstel van wet van 'den heer .Van den Heuvel c.s. tot hét verleenen van tijdelijken steun aan 'de beetwor- itelsuikerindustrie hier te lande aan de orde te stellen terstond na de interpel latie tan"den heer Gerhard. NEDERLAND E> DE ANTWERPSCIIE VVERELDTENTOONSTELLLNC. De Antwerpsche correspondent van de Maasbode meldt d.d. 12 April: Naar xvij vernemen, staat de deelne ming van Nederland aan de Antwerpsche wereld-tentoonstelling thans definitief vast. De inrichtingscommissie zal nog deze week worden ingesteld. De plannen voor het "Nederlandsche paviljoen dat, gelijk men weet, op een der prachtigste punten van het terrein zal worden opgericht, zijn gereed, zoodat binnen eenige dagen de aanbesteding zal plaats hebben. Het paviljoen wordt gereserveerd voor de deelneming der Nederlandsche re geering en der Nederlandsche steden. Het zal een zuiver administratieve ten toonstelling bevatten. De stands der Nederlandsche firma's reeds verscheidene hebben aanvragen ingediend zullen in de internationale hallen worden ondergebracht. DE REIS VAN DEN G.-G. VAN INDO CHINA DOOR NED.-LNDIË Aneta meldt uit Bandoeng: Gisterenmiddag arriveerde de Gouver neur Generaal van Fransch Indo China te Bandoeng ten Residenthuize. Des akonds recipieerde het gemeentebestuur. Burgemeester Von Wolzogen Kühr hield een zeer hartelijke toespraak en stelde een dronk in op Frankrijk, de President van Frankrijk en G.-G. Paquier. De heer Paquier antwoordde in korte hartelijke ^bewoordingen en dronk op de groot sheid van Nederland terwijl hij een eer biedige groet bracht aan H. M. Koningin SVilhelmina. Motvrij maken. M'burg, L. Burg Clll, Tel. 121. "Vlissingen, Walstraat 51. (Ingez. Med.) Uit Middelburg. Gisteren herdacht de heer C. Vader den dag waarop hij voor 25 jaar werk zaam werd in de drogisterij, thans wer kende onder den riham Schutte en Thieme. Door "de huidige eigenaren werÖ zorggedragen ,dat dit jubileum niet on- jppgemerkt voorbij ging. Het was Zaterdagavond in hel Schuttershof al hier bij de uitvoering van het muziekkorps van den Houthan del .Walcheren niet zoo druk als wel eens het geval is geweest. Dit was jammer, omdat een vijftal mu zieknummers onder de bekende goede leiding van den heer A. J. F. den Boer, w. o. een deel van de Opera Martha werden ten gehoore gebracht en na de pauze tooneel en voordracht een aangenaam uurtje verschaften. Het bal hield de aanwezigen nog geruimen tijd gezellig bijeen. Uit Vlissingen. De advertentie door ons Zaterdag genoemd in het bericht over de uit voering van „L. O." ie Vlissingen komt hedenavond in oqs blad voor. De Zaterdag te Vlissingen ge houden verkoop van de Emma-bloempjes Reeft f 1014.opgebracht. iAii IE 0 Uit Walcheren. De heer W. G. P. Kakebeeke, ont vanger-griffier van het waterschap „Val- ckenissegeul", heeft als zoodanig ontslag aangevraagd met ingang van 1 Mei a.s. Voor deze betrekking hebben zich drie sollicitanten aangemeld. Onder groote belangstelling en deel neming werd Zaterdagmiddag te W e s t- k a p e 11 e aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van wijlen den heer Willem Flipse, in le ven technisch ambtenaar bij den pro vincialen Waterstaat van Zeeland te Co- lijnsplaat, JVestkappelaar van geboorte was' het de wensch van de nabestaan den geweest ,hel lijk te doen begraven op de begra af plaats van de geboorte plaats1 van den overledene. Niet alleen vele ingezetenen hadden zich verzameld om de groeve van hun overleden oud-dorpsgenoot, ook enkele superieuren en ambtsgenooten waren me de tegenwoordig op den doodenakker, om den overledene nog een laatsten, stillen groet te brengen. Aanwezig waren o.a. de hoofd-inge- nieur en de ingenieur van, den ProVj Waterstaat, n.I. de heeren Van Leeuwen uit Middelburg en Swaters uit Zierikzee, de technische ambtenaar van den Rijks waterstaat, de heer Coumou uit M'burg. De technische ambtenaren van den Prov, Waterstaat, de heeren Van Wijnsbergen uit Middelburg, Pauwer uit Goes' en Overbeek uit Zierikzee en de water bouwkundige ambtenaren, de heeren Krij ger uit Wissekerke en Swenne uit Kam perland. Toen de kist in het graf was neerge laten, nam alleereerst het woord ds. W. Reus, pred. der Ned. Herï. Kerk, ojnf in een gevoelvolle rede te schetsen wat Flipse was geweest voor zijn huisgezin en zijn medemenschen, wat tot troost too ge strekken voor de zijnen, die hij moest achterlaten. Daarna herdacht de heer Van Leeu wen onder den indruk van dat oogen- blik, Willem Flipse als een hekwaam amntenaar, die den lof verdiende van autoriteiten om zijn groote plichtsbetrach ting ,zijn groote eenvoud, en welwillend heid ,die hij steeds toonde ook voor zijn ondergeschikten. Spr. bracht den overledene daarvoor den dank van de Provincie. Diepbewogen dankte de zoon de heide sprekers voor de hartelijke troostwoorden hier geuit en de verdere aanwezigen voor hun belangstelling. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. Als opvolger van den heer J. Osse- waarde komt als lid van deni raad van Ierseke niet direct in aanmerking de heer A. B. C. Röber "maar de "heer J. Bakker. Neemt deze niet aan, dan vólgt M. Westdorp, dan Ph. Bom en dan pas A. B. C. Röber. Aan de conservenfabriek „Zuid-Be veland" te Krabbend ij ke wordt een nieuw ketelhuis gebouwd met schoor steen. 0 In de Zaterdag gehouden vergade ring Van den gemeenteraad van G r a a u w werd met 6 tegen 1 stem aan den ver tegenwoordiger in de N.V, Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleidingmaatschappij het bindend mandaat gegeven om voor ont binding der N. V. te stemmen. Zeeuwsch Vlaanderen W.D. 'Voor het op 28 Juli te Aarden-, burg te houden Muziekconcours van wege den Bond van Muziekvereenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen (W.D.), zijn als Verplichte nummers gekozen 3e afd. Fanfare, Médée, ouverture van C. Duyck; 2e afd. Fanfare, Feest-oijvjsr- ture van Sam. Vlessing; 2e afd. Harmo nie, Morinie, ouVerture de concours van G. Guillement; ie afd. Fanfare, Esquisse florale, divertissement van J. E. Strau- wen. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel). STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN GOES. A.s. Donderdag vergadert de Raad der gemeente Goes. B. en W. stellen voor: Hen te machtigen om de ongeorga niseerde drukkerspatroons van de le vering van gemeentedrukwerk uit te slui ten zoolang de in hun bedrijven gelden de arbeidsvoorwaarden niet van dien aard zijn dat zij voor het vervaardigen van Rijksdrukwerk in aanmerking komen; t?ast te stellen eene verordening, re gelende de presentiegelden van iie lé den en plaatsvervangende leden van de scheidsgerechten voor ambtenaren en werklieden der gemeente en het hono rarium van den Secrétaris; te besluiten dit jaar nog over te gaan tot verbetering van den Ouden Singel door het gelijk maken van het profiel Ivan den weg, waarvan de kosten z.ijn ge raamd op f 30C0 vast te stellen verordeningen op de heffing en invordering vaii staangeld van autobussen op de Groote Markt eni het plein bij de Koepoort en het in verband daarmede wijzigen der Verordening op de Straatpolitie den datum van 1 Januari 1930 waarop zou vervallen het raadsbesluit, waarbij is besloten aan de kweekelingen met akte, werkzaam' aan Me scholen A en B een belooning toe te kennen ad f 600 per kweekeling, te wijzigen in 1 Septem ber 1929; afwijzend te 'beschikken op een ver zoek van den heer J. de Dreu, om res titutie van pacht te besluiten tot definitieve vaststel ling van het besluit tot aanvulling van het „Uitbreidingsplan 1924" wijziging aan te brengen in de Veror dening op de Winkelsluiting in verband 'met een daartoe gedaan verzoek der Middens tandsivereenigingen „Handelsbe langen" en „De Hanze"; o.ver te gaan tot de benoeming van; Voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de stembureaux voor de ver kiezing van leden van "de Tweede Ka mer der Staten Generaal; te besluiten 'tot uitbreiding van de straatverlichting aan den Stationsweg; tot het beschikbaarstellen van gemeen tegrond voor den bouw van drie trans formatorhuisjes door de N.V. „P.Z.E.M."; en om aan den heer mr. J. II. M. Stie- ger vergunning te geven tot het doen aanbrengen van een raam in den achter gevel van zijn perceel, uitzicht gevende op een terrein van de school A, en wel op een afstand welke geringer is dan die aangegafven 'in het B. W. Bij Kon. besluit is S. Swaap, eerste concertmeester van het Residentie-orkest te 's Gravenhage, benoemd lot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het plan beslaat, te Arnhem in den zomer van 1930 een fólkloristlschen op tocht le houden. De herdenking van Christiaan Huygens' geboortedag. Zaterdag is in de universiteit te Lel den op plechtige wijze herdacht, het feit, dat het heden 300 jaar geleden zijin zal, dat Christiaan Huygens de grootste wis- en natuurkundige van zijn tijd ge boren werd. Herdenkingsredevoeringen werden ge houden door den rector magnificus van de Universiteit aldaar, door prof. dr. Emil Picard, namens de „Académie de Science" te Parijs van welk instituut Huygens met Descartes de oprichter is geweest en voorts door de hoogleera ren, prof. dr. P. Zeeman uit Amsterdam en prof. dr. Holleman. Ten slotte heeft dr. C. H. Orofmmelin een interessant overzicht gegeven van Huygens' practische werk, aan de hand fran een door hem ingerichte Huvgeni- ana-expositie. B. en W. van Goes bieden de vol gende voordracht aan ter benoeming van een onderwijzer met hoofdakte aan de Openbare school A: J. L. de Bel, onder wijzer te Wolphaartsdijk. M. Beneker, te Rotterdam en J. C. M. Mazure onder wijzer te Hoedekenskerke. Het O. M. bij de rechtbank al hier heeft Vrijdag nog geeischt I1/2 jaar gevangenisstraf tegen J. D. 49 jaar, commissionair te Wemeldinge, ver dacht van aanranding der eerbaarlieid te Schore gepleegd op 9 Maart j.l. 0- Kantongerecht te Middel burg. De Kantonrechter te Middelburg heeft in de terechtzitting van 10 April ver oordeeld wegens wateren buiten de bakken: J. V. te Middelburg f3.boete of 3 d. h.; te Vlissingen rijden op een bestraat voetpad, dat door wijze van aanleg als zoodanig kenbaar is: Ch. V. te Ierseke f 5.boete of 5 d, h. openbare dronkenschap: G. G. R. te Middelburg f 15 boete of 15 d. h. rijden met een rijwiel zonder licht: S. T, le Meliskerke f 5.boete of 5 dagen hechtenis; rijden met een motorrijtuig niet voor zien van twee onafhankelijk van elkander krachtig werkende remmen: J. G. O. te Groningen f5.— b. of 5 d. h.; met een rijwiel de linkerzijde van den weg houden: J. M., te Vlissingen f5— b. of 5 d h.; met een motorrijtuig het voornemen om van richting te veranderen niet doen blijkenS. J. v. d. H. te Goes f 5, boete of 5 dagen hechtenis. o Autobusd ienst. Voor het Kantongerecht te Goes'dien- de de zaak tegen P. C. V. "d. S, "te Goes, beklaagd van het op 26 Maart j.l. inwer king houden Van een 'aiitobusdienst zon der vergunning van Ged. Staten en de Kroon. Beklaagde erkende de feiten. De ambt O. ML ziet dan' af. van1 het ho-oren van getuigen. Spr. noemt v. d. S. een man, op wien ongetwijfeld' de ma- xïmumboete zou moeten worden 'toege- pasf, ware het niet, dat hij nu "juist deze week den dienst heeft stopgezet en blijk heeft gegeven zich bij de voorschriften te willen neerleggen. Spr. eischt f 25 b. s. 25 d. h. Mr. Goedbloed bepleit clementie. De eisch is voor dezen man pok nog zwaar. Hier is geen sprake van verzet of chi caneeren. Hij heeft personen vervoerd, die geen lid der coöperatieve vereeniging waren, en daarop te weinjjg Toezicht uit geoefend. De kantonrechter veroordeelde •daarop van "dei' S. tot f 5 b. of 5 d. h. (de Z.) De wedstrijden uitgaande van de Z. L. M1. ,met verscheidene soorten land- eggen tot het zaaiklaar maken van bie- tenland welke gehouden zou worden ih den Wilhelminapolder, is door den 011- 'gunstigen toestand van den grond uit gesteld moeten worden tot Vrijdag 19 April a.s. De demonstratie voor het pu bliek zal nu worden gehouden op Za terdag 20 April a.s. des nam. om 1 uur. Naar wij vernemen zal met c.a. 35 eggen aan den wedstrijd en de daarop volgende demonstratie worden deelge nomen.; Opleiding leerkrachten in Pluimveeteelt. Het ligt in de bedoeling dezen zomer te Alkmaar van Rijkswege een cursus te geven ter opleiding van leerkrachten in pluimveeteelt. Aan dezen cursus kunnen uitsluitend deelnemen zij, die in het bezit zijn vah een akte landbouw, tuin- of landbouw- huishoudkunde. Leider van den cursus is de heer B. van Asperen Vervenne. Nieuwe wegen bij Aarden burg en Oostburg. Men meldt ons uit Aardenburg Door 's Rijks Waterstaat zijn vook! korten tijd bij Aardenburg opmetingen gedaan voor wegverbetering. Komende vanaf "'flfcaaibrug heeft men eyen voorbij de steenbakkerij van den heer W. C. Trapman metingen uitgevoerd gaande door bouw- en weilanden, ver der langs de oude wallen in de richting tvan het Mauritsdreefje, over het ter rein der vroegere buitenplaats „Bloemen- daal" en bij het Veldzicht uitkomende op den rijksweg naar Eede. De bedoeling zou zijn daar een nieu wen weg aan te leggen voor tram-, auto- en gewoon verkeer, waardoor de door gang door het dorp vermeden zou wor den. Te Oostburg schijnen ook reeds sedert een paai- jaar dergelijke plannen te be staan, waar men van af den z.g. „Tol" door weiland en tuingrond en verder langs den Trogel zou gaan om uit te komen op den rijksweg, juist daar, waar de grintweg naai- Groede begint. Een en ander zal voor onteigening en aan leg niet onaanzienlijke uitgaven vorde ren en wellicht daarom nog wel eert poosie op zich laten wachten. Voor de veiligheid van het verkeer zouden beide nieuwe wegen een groote Verbetering zijn. De beide Amerikaansche tennis spelers Tilden en Hunter, die voor de derde maal een toer naar Eurojjia ma ken hebben de uitnoodiging van den Ne- derlandscchen Lawn-Tennis Bond om in ons land te komen spelen, aangenomen. Zij hebben zich opgege»en voor de in ternationale kampioenschappen, welke van 9—16 Juni in Noordwijk gespeeld worden. De Amerikaansche damesploeg, be staande uit miss Wills en miss Cross, die op 12 en Ï3 Mei tegen een [Njederland- sche ploeg zullen spelen, wordt uitge breid tot drie speelsters door aanvul ling met miss Morrill, no. 6 yan de Ame rikaansche lijst. Ten onzent zal mcl/r. Stroink wajar- schijnlijk de derde zijn. De wedstrijd zal nu niet twee, doch' drie dagen in beslag nemen en beginnen op Zaterdag 11 Mei. In de „Targa Florio" 1929 voor Mo torrijwielen won de motorrijder Koppen op B. M. W. met Continental-banden, in de klasse boven 500 cm. en daarmede de „Targa Florio". Hij maakte den besten tijd van den dag, gemiddelde snelheid ruim 60 K.M. per uur. Dit is reeds voor de derde maal dat deze wedstrijd op Continenlal-Banden gewonnen werd. 0 Turnfeestte Vlissingen. Van het op tweeden Pinkterdag te Vlissingen te houden turnfeest, van den kring Zeeland, West-Brabant van het K.N.G.V., is een eere-comité opgericht, waarivan de Commissaris der Koningin beschermheer en de burgemeester eere voorzitter is. 0 Ned. Tennisspelers in Spanje. Men meldt aan de Maasb. uit Bar- celone d.d. 12 April: Heden zijn de wedstrijden begonnen die door de Nederlandsche ploeg, be staande uit de dames Canters en Rol- lin Couquerque en de heeren Timmer en Koopman, gespeeld worden legen een Spaansch team, samengesteld uit leden van de Real Sociedad Lawntennis de Barcelona. Wegens het regenachtige weer had al leen gemengd dubbelspel plaats. De uitslagen van den eersten 'dag zijn mej. Rosita Torres en de heer Maier tegen mej. Canters en den heer Koop man 6—2, 6—2. De tweede dag heeft onzen spelers evenmin succes gebracht als de eerste. In het enkelspel verloor Koopman van Maier met 1—6, 3—6. In het gemengd dubbelspel verloor ons eerste paar mej. Rollin Couquerque eii Timmer van Mevr. Pors en Andreu, zon der een set te kunnen winnen: 1—6, 4—6. Dammen. Te Bergen op Zoom is een damwed- strijd Bergen op ZoomVlissingen ge speeld met 913 tot uitslag. o Voetbal. Middelburg I speelde gisteren een vriendschappelijken wedstrijd tegen Ter- neuzen 1. Met niet minder dan 6—0 ne derlaag werden de gasten huiswaarts ge stuurd. Voor de competitie Zuid. 2o klasse A verloor Vlissingen te Breda met 2—1 van Bredania. Aan „De Courant-Het Nieuws van den Dag" ontleenen we: Breda—Gudok 2—3 R. B. C.—Dongen 3—3 3e klasse. Zeelandia II—Goes 0—7 Vlissingen IIZierikzee 12 De hockeywedstrijd België—Neder land is door België met 2—1 gewonnen, - Thans wordt aangenomen, dat de R. O. '42 uit Maassluis met man eu muis vergaan is. Zooals bekend had dit schip vier opvarenden aan boord. De kommiezen v. d. S .en C., die Zaterdag in het bosch bij Nieuwkerk onder Goirle twee smokkelaars, beiden v. d. Z. genaamd, uit Tilburg, bemerkten sommeerden hen halt te houden. Een der smokkelaars gaf hieraan gevolg, doch de andere vluchtte. De kommiezen ach tervolgden hem en losten schoten in de lucht. V. d. S. viel en trof den vluchte ling, die op slag dood was. Donderdagavond kwam in de R.K kerk op 't Zand te Amersfoort de geheele lijst van het plafond bij een der biecht stoelen naar beneden. Het stuk steeh ter zwaarte van omstreeks 50 kg. kwam met donderend geraas vlak achter een jongen terecht. De vloer barstte oveü? een lengte van drie meter open, Het militair verkenningsvliegtuig C. N. 500, opgestegen van het vliegterrein De Mokerheide te Gilze en bestuurd door sergeant-vlieger H. Brinkhuis uit Eind hoven heeft Zaterdagmiddag een nood landing moeten maken, waarbij het toe stel terecht kwam op een weiland. De piloot en zijn mede-inzittende, sergeant mecanicien H. de Zwart, uit Gilze-Rijen, bleven ongedeerd, terwijl het vliegtuig eenigszins beschadigd werd. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat een Finsch onderofficier, zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond, ee!n soldaat heeft doodgeschoten. Toen de taptoe werd geblazen, spoed*

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1