Jlsplrin- Gulzigaard!/ Raadselhoekje. KUNST EN WETENSCHAP Geen ander middel overtreft de origineele Tabletten hoofd- en kiespijn» rheumatiek, jicht, verkoudheden. Voor de Kleintjes. De fjóqe-.vGafcJ Oplossingen der raadsels uit 't vorige nummer. Voer grooteren. Voor kleineren. haas Maastricht. Om op te lossen. Voor grooteren. een nest of kippenhok. Een 1, 2, 8 maakt deel uit zoowel van je hoofd als van sommige voorwerpen, die je dagelijks ge bruikt x Voor kleineren. deed, jbjecten voor werkverschaffing zijn, zul- en deze zeker ter hand moeten worden genomen. De activiteit van de aangesloten af- leelingen was veel grooter dan het voor baande jaar. Acties werden door tal van ifdeelingen gevoerd. Waren de omstandigheden in verschil- ende bedrijven gunstiger geweest en de >iganisaties sterker, dan zouden meer- lere acties zijn gevoerd en meerdere aiccesen zouden zijn bereijflt. Herinnerd wordt aan de zgn. wilde taking aan „.Oranjezon" en aan het op lossen van enkele grieven,. Eenige weken later bleken nog eein aan- :al grieven te bestaan, waarover het Jag. bestuur 7 Maart een conferentie had met de Heide Mij1., den Directeur der Ge meentebedrijven en den, wethouder On derdijk. (In deze conferentie werden eenige verbeteringen verkregen;. Hierna werden nog verschillende keeren grie ven der arbeiders mondeling en schrif telijk met de Directie der bedrijven be handeld. Verschillende brieven liet deze Directie onbeantwoord. In deze zaak heeft het bestuur gedaan wat mogelijk was om het belang der betrokken arbei ders te dienen. Aan The Vitrite Works werd door den Fabrieksarb. Boud, in samenwerking met ie Christelijke en Katholieke Metaalbe werkersbonden, een actie gevoerd om verschillende grieven en loonsverbetering te bereiken. Deze actie had ten deele succes. Ook de Alg. Metaalbewerkers- bond voerde hier kleine acties, welke "eveneens ten deele succes hadden. Bij de Kon. Mij. ,„De Schelde" werden lie middelen om tot een vergelijk tus- chen directies en organisaties te komen angewend, doch stuitten af op den onwil er directie, met als gevolg dat een sta king onvermijdelijk werd. Deze groote staking, welke van 25 Mei tot 2 October duurde, bracht ook voor den B. B. zijh werk mede. Niet alleen aan de stakers' van de „Schelde"; doch, eveneens wordt aan "het personeel van de Ijzergieterij van Bod- daert en Co. ,die weigerden om werk ivoor de „Schelde" te maken, waardoor zij voor een deel werdei^ ontslagen tot pa, beëindiging der staking, wordt hulde Igebracht. Hier is een stuk kïassensstrijd gestre den, zoo waardig en met zulk een vast beradenheid dat tyet een evenement is geworden in de geschiedenis der "Ne- derlandsche vakbeweging. Aan de collecte voor "de T.b.c.-vereen. Zonnestraal werd medewerking verleend. Voor de meeting op 16 Sept. te Dort werd krachtig propaganda gemaakt in samenwerking met de afd. Middelburg der S.D.A.P. Met de oommissie -Lot verbetering van de huisvesting der Arbeidersbeweging werden besprekingen gevoerd, met het .gevolg dat in de vergadering van 11 Juni werd besloten naar een nieuw pand uit te zien. Een aantal leden betalen ge- "trouw hun 2 cent per week voor dit mooie doel, echter een nog grooter aan tal leden offert voor dit doal nog niet. Door L. Onderdijk wertl ontslag ge vraagd als ambtenaar van het Bureau voor Arbeidsrecht welke functie h/ij ruim 20 jaar ten genoege van de geheele (arbeidersbeweging vervulde. Dat zijn heengaan voor de bij dit Bureau betrok ken corporaties een teleurstelling was, zal ieder die zijn werk aan dit Bureau kende, begrijpen. Daar het bekend was, dat drukke werkzaamheden hem tot deze ontslagname noopten .meenden de besturen van Coöperatie /.Vooruit", afd. Middelburg der S.D.Aö.P. en Ben Be- istuurdersbond hem dit ontslag te moeten verleenen .In zijn plaats werd benoemd Keimpema,, die nu in samenwerking met P. M. Baijens de zaken ter hand nam. Een welgemeend woord van dank wordt aan L. Onderdijk gebracht voor alles wat hij in het belang der arbeiders deed als ambtenaar van het Bureau. Pogingen om de afd. Middelburg van den Bond van Nederl. Onderwijzers tot toetreding in den B. B. te bewegen, ble ven vruchteloos. Herinnerd wordt aan "den bazaar op de Kerstdagen gehouden, o.a. Boor den B. B. Het ledental, dat op 1 Januari 1044 leden was, Was op 31 December 1073, een vooruitgang dus van 29 leden. 7 Afdee- lingen gingen in ledental iets achteruit met een totaal van 35 leden, terwijl 3 afdeelingen hun ledental met een totaal van 61 verhoogden. De Metaalbewerkers- bond steeg met 40 leden, welke stijging de grootste was. In de jaarvergadering werden de af tredende bestuursleden herkozen, en in overweging genomen het bestuur met 2 leden uit te breiden, waartoe in de vergadering van 11 Juni werd besloten, zoodat het bestuur thans bestaat uit 9 leden en is samengesteld als volgt: P. Ph. Paul (Ambtenaren), Voorzitter; J. Wondergem (Fabrieksarbeiders), Se cretaris; J. Eiff (Bakkersgezellen), Pen ningmeester; J. Onderdijk (Typografen), 2e Voorzitter; D. ganderse (Handels- en Kantoorbedienden), 2e Secretaris; K. D. Maartense (Schildersgezellen), 2e Pen ningmeester; D. C. Beaufort (Meubel maker), W. Andriesse (Transportarbei ders), L. J. Geers (Metaalbewerkejrs), Bestuursleden. In de Controlecommissie werden geko zen: J. H. Akkerman (H. en Kantoorbe dienden), J. Hanegraaf (Typografen), en J. Rottier (Metaalbewerkers). De samenwerking in het bestuur was goed. Uit de afdeelingsverslagen worden de belangrijkste mededeelingen vermeld. Bij het Bureau voor Arbeidsrecht was het aantal behandelde zaken ever 1927 94 en over 1928 71 galleen 51 belas tingzaken) een Baling dus van 23 zaken, j Evenals het vorig jaar heeft deze da ling v.n. plaats in zaken betreffende Be lasting en Arbeidscontract. Over 1927 werden 8 ongeorganiseer den geholpen ,-in wier vak geen organi satie bestaat; in 1928 is dit 5. Voor zaken betreffende het Arbeids contract werd f 10 schadevergoeding ver kregen .terwijl in vele zaken met succes werd gewerkt i Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. In de op Woensdagavond gehouden ge wone vergadering van bovengenoemd .ge nootschap hield de heer Ir. A. G. Ver hoeven, ingenieur der Domeineh iin Zee kind ,een voordracht over/Het ont staan en dc inpoldering vah den Zuid- Hollandsehen Biesbosch". Hij wees er oj>, dat evenals de his torie van de geographische wording van Zeeland en ook die van het Dordtsche eiland er eene is van een voortdurehdein strijd legen het water, van landverlie- zen en landaanwinningen, en dat tot de grootste landverliezen, door storm vloeden in den loop der eeuwen in het deltagebied van onze groote beneden rivieren veroorzaakt, toch voorzeker is te rekenen het ten onder ga ah vain de Zpid-Hollandsche of Groote Waard bij den z.g. Sint Elisabethsvloed van 18 Nov. 1421, zijnde de streekj welke in het Noor den werd begrensd door den dijk van Woudrichem af tot aan Dordrecht, in het westen door den dijk van Dordrecht af tot aan Strijen, in het zuiden door den dijk van Strijen af tot aan Geer- truidenfcerg, den zuidelijken Maasdijk, de Zijdewinde en den z.g. Heidjjk en in het oosten door den oostelijken Maasdijk'. De waterstaatkundige eenheid van deze oppervlakte .groot meer dan 40.000 H.A., dagteekende van omstreeks 1270, in welk jaar, blijkens de bekende onderzoekin gen van Ir. J. C. Ramaer de westte- lelijke Maasdam ter plaatse van het te genwoordige dorp van dien naam en de dam in de Dubbel waren gemaakt. De oorzaken en de gevolgen van deze door braak werden uitvoerig besproken, waaï,- nij eenige kritische beschouwingen wer den gewijd aan enkele naar het inzicht van den spreker onjuiste voorstellingen van de ramp Hij schetste den noodlot- ligen invloed van de Hoeksche en Kabel- jauwschc twisten, die in aanmerkelijke mate eendracht van handelen eh klem van gezag voor een krachtige doorzet ting van de herstellingswerken belette, zoodat men den tijd voor het herstel der dijken liet verloopen. Verband legde spr .tusschen de opkomst yan Dordrecht na 1271 en de in dat jaar tot stand gebrachte waterstaatkundige eenheid van de Zuid-Hollandsche Waard. Deze stad toch was machtig geworden in dit pol dergebied gunstig als zij lag, eenerzijds aan goede waterwegen, anderzjjds in den Noordwestelijken hoek van een groot vruchtbaar achterland en gesteund als rij werd door de privileges, waarmede de Ilollandscne graven de stad begiftigden. Tengevolge van deze inundatie nam de beteekenis van Dordrecht, die ten tijde der doorbraak de hoofdstad was van geheel Zuid-Holland, de zetel van de vierschaar van het geheele gewest en de belangrijkste handelsplaats, meer en meer af. In 1421 toch bleef alleen de stad met omgeving ter grootte van 100 H.A. voor de verwoesting gevrijwaaird. Eerst in 1603 had hier de eerste in poldering plaats, n.l. die van Oud-Dub beldam ter grootte van 525 H.A., ter wijl de laatste inpoldering was die van den Nieuwen Biesboschpolder in 1926, ter grootte van 1055 H.A., zoodat de oppervlakte van het Dordtsche eiland van 1421 af tot 1927 toenam van 100 H.A. 3700 H.A. Door den aanleg van de Dordtsche Kil in het Degin der 17e eeuw en het ma ken van den nieuweh rivierarm, de Nieuwe Merwede, welke dienen moest om in tijden van hoog opperwater het rivierwater sneller naar zee te doen afstroomen werden de uiterste oost- en westgrenzen van de toekomstige vergroo tingen van het Dordtsche eiland bepaald. De aanleg van de Nieuwe Merwede werd begonnen in 1851 eh voltooid in 1885 Na deze voltooiing en de daarmede gepaard gaande afsluitingen der killen of zijdelingsche afleidingen, nam de aanwas aan deze zijde van het eiland in sterke mate toe en als natuurlijk gevolg daar van zien wij, dat na 1900 verschillende ontwerpen voor kleine omkadinge'n wer den opgesteld. Het eerste ontwerp voor een omkading ter grootte van 225 Il.A. dagteekende van 1901 en was van de hand van den heer A. Prins Pz., rijks landmeter van „de Vier Polders'/ een der twee groote Waterschappen op het eiland. In 1921, derhalve vijf eeuwen na de catastrophe, bracht de heer J. Brouwer opvolger van den heer Prins, een voorloopig rapport uit over de in poldering van den Zuidhollandschein Biesbosch. Deze belangrijke studie voor een Dehuisden polder werd in handed gesteld van een Technische en een Land bouwkundige Commissie. De Landbouw kundige Commissie achtte de bedijking zonder finaucïeele medewerking vah rijk, provincie of gemeente, ofschoon de gron den van uitnemende hoedanigheid waren, niet aan te Develen. De Technische Commissie, waarvan de heer Prins voorzitter en spreker secre taris-rapporteur was, bracht in 1923 over het technische gedeelte een .gunstig ad- tegen Elke verpakking moet den bekenden oruff band met het Bayer-kruls dragen, en op en» tablet moet duidelijk het woord „BilYER" in» gestempeld zijn. Men lette dus bij het koopen op deze onfeilbare kenteekenen. Prijs 75 ctm. (fhgez. Med.) vies uit. Zij stelde echter voor, om aan den afsluitdijk een andere richting te geven, waardoor bij dezelfde kosten 128 H.A. goeden poldergrond meer zouden worden binnenjgedijkl dan bij het pian- Bronwer. Hierdoor werd de rentabüitek der onderneming dus gun,stig beinvioed. Wegens de zeer uiteenloopende belan gen van de bij deze bedijking betrokken eigenaren was de kans op overeenstem ming gering. Het gemeentebestuur van Dordrecht vond echter in de uitkomsten van gemeld onderzzoek een gereéde aan leiding om die zaak door te zetten en wel nit overweging, dat een middel moest worden gezocht voor werkverschaffing aan de vele in haar gemeente aanwezige werkloozen. Op ee n bevolking van 55000 inwoners telde de stad toch 8000 arbeiders, waarvan in 1925 1500 ar beiders zonder verdienste waren en der halve op steunuitkeering aangewezen', waarvoor in dat jaar besleed werd ruim f570000, ongeveer cén derde van de inkomstenbelasting. De regeeriag bleek bereid een deel tewillen bijdragen itr de meerdere kosten van de arbeidspre staties der niet geschoolde arbeiders, terwijl de provincie Zuid-Holland bereid werd bevonden van het op de onderne ming geraamde tekort ad f 774800' een bedrag van f 250000 voor haar rekening te mopperen, dat zijn ooren niet langer dat valsche geluid konden verdragen, dat hij zelf met de hamertjes maakte en ook, dat hij geen oogenblik lijd had even in te dutten, zooals hij in zijn eigen huisje nog wel eens deed. En op eens nam hij' een. kloek besluit: „Ik wil hier niet langer zitten, waar ik niet thuis hoor," dacht hij en meteen wipte hij vlug uit de klok, de gang in en riep aan de deur van zijn eigen, klok: „Laat me alsjeblieft gauw binnen en maak jij, dat je weer in je eigen huis komt; ik wil niet meer op zoo'n raar uur werk spelen. Is dat muziek, die er uit komt? 't Lijkt wel het miauwen van een kat!" „En is dal een hamer, dien jij hier hebt te tillen?" bromde de ander terug, ,,'t lijkt wel een smidshamer! Ik wil hier ook niet langer blijven" en) in een oog wenk was 'hij verdwenen in zijn eigen woning. Toen ze ieder weer op hun eigen plaatsje zaten, voelden ze zich eerst recht gelukkig; ze vonden hun eigen klok toch een prachtig huisje en. met een tipje van hun jasje poetsten ze de hamertjes nog eens blinkend; ze wilden het nu eens echt gezellig en mooi hebben. En toen het tijd van slaan, was, klonk het liedje zóó fijn en helder door de stil le kamer, dat het gangklokmannétje er bijna van huilde, zóó mooi vond vond hij het en toen het zijn beurt was, klonk zoo'n zwaar en vol geluid door het heele huis, dat liet mannetje in de kamerklok er even van beefde en dacht: „Zóó zon ik hel toch nooit gekund hebben." Den volgenden morgen was ieder in huis verwonderd, dat de klokken nu weer op slag waren, terwijl er toch niets meer aan gedaan was. ,,'t Lijkt wel tooverwerk", zei moeder Maai- de maan, die nog heel bleek en slaperig aan de lucht stond, wist wel beter; die had alles gezien en ze dacht nog, half droomend, terwijl ze bijna in- 1*1» V» De rogl van Betje Krulstaart Werd door den boer gevuld. Caro, de waakhond, gromde; Wat toch zoo'n varken smult' Toe Betje, iaat een hapje Voor mij, Carootje, staan; Een trog voor jou, voor mij niets! Nee Betje, 't zal niet gaan! Maar denk je, dat het varken. Wat aan den waakhond gaf? Hij deed, of hij 't niet hoordé, Verslikken was zijn straft sliep van moeheid door haar heelen nacht van waken: „„Ieder is tocli het best op zijn eigen plaats; ik kan toch ook geen zon worden BASSOMPIERRE. Richelieu, minister van Lodewijk XIII, die koning van Frankrijk was, mocht den veldmaarschalk Bassompierre niet lijden, niettegenstaande deze een moedig en trouw dienaar van zijn vorst was. Richelieu rustte niet, vóór de Bassom pierre in de Bastille (staatsgevangenis te Parijs) opgesloten was. Deze opsluiting duurde tien jaar. Zoodra de veldmaarschalk in vrijheid gesteld was, begaf liij zich naar den koning. „Hoe ond zijt gij?" vroeg Lodewijk XIII hem. „Vijftig jaar, Sire," antwoordde de ex- gevangene. „Hoe nu?!" riep de vorst verbaasd uit. „Ik dacht, dat gij minstens zestig jaar waart." „Dat is ook zoo, Sire", antwoordde Bassompierre, „maar ik tel de tien jaren, welke, ik in de Bastille heb doorgebracht, niet mee, daar het mij niet vergund was, ze in dienst van "Uwe Majesteit te gebrui ken". 1. Metslawier. Wies, mast, riet, atlas, leem, water. 2. Correspondentie. 3. Olifant foliant. 4. stam turf mond fout deur duif rood 1. Oorvijgen. 2. Ellebogen. 3. Mot, Tom. 4. Muur g a n mats grot inkt acht Ruhr tuit •Verborgen plaatsen in ons land. Jan haalt den bal op, ik had hel hem gisteren al gevraagd. Heeft Mama u rijksdaalders laten wisselen? De thee stond veel te lang te trek ken. Wat is deze zaag oud; Anlon heeft beter timmergereedschap. Heeft Ko u de kerk laten zien, Tante? Schrijf in deze 16 vakjes 2 A 3 E 10 1B 1G 4M 4R zóó, dat je van links naar rechts cn van boven naar beneden te lezen krijgt: lo verkorte jongensnaam. 2o een zeer oude stad in Italië. 3o een rivier in Noord-Brabant. 4o een zachte stof in beenderen en hout. 3. Mijn geheel wordt met 8 letter» ge schreven en noemt een hij ons zeer bekenden vogel. Een 4. 3 vindt men gewoonlijk in 4. 5, 7 is een meisjesnaam. Een 2, 4. 5, 4, 8 vindt men langs water. 3. 5, 2, 1, 8 is een ander woord voor elpenbeen. Een 6, 8, 4 is een vlaktemaat. 4. Op de kruisjeslijfien komt eea jon gensnaam. X X X X X X X X X X X X lo rij :t gewaagde woord. 2o rij een ander woord voor ver duistering. 3o rij een frissche drank. 4o rij een deel van je gezicht 5o rij een visch. 6b rij een deel van een mast. 7o rij een medeklinker. 1. Ik noem een lichaamsdeel van een roofdier. Verwissel mijn kop ea mijn staart, dan word ik een ander woord voor grap of humor. Ontdoet men mij echter van mijn kop en staart, dan blijft er slechts een bolgewas over. Wie raadt dit? 2. Met b ben ik een viervoetig dier, met B een jongensnaam. S. Als je iemand in het gezicht kijkt, zie je mij. Als je mij omkeert, moet je mij misschien wel slikken als je. ziek bent. 4. Hoog in de lucht houd ik de wacht-, 'k Sta op mijn post bij dag' cn nacht. Ik draai mei alle winden mee; 't Zou vreemd zijn, als ik dat niet neef staat in de kippenren Zeg nu maar heel gauw, wie ik bent P te neme boscligr kon de nemen „De Bi die datl verantvl Directie I aan de Sprei den ver schier met ri groeid i ken, Wij trekker I plaatse! door den ge ging vs de har doorsm zijn tol werker I dering doek vil ken, dl bouwh zonder' afsluitifl geulen vi en bij I opbouv I bij de I was ve Om ti de heel ken aal oplegds kracht» tenen i aan te stuur sl was v verbaal uitvoei I dere c beider dere men, ontsla toesla en dc deri 1926 verser er te genoei waren werkl» het vi of we held c te ga a den c gelma delde den, 1 b% e< per w deze was dogen den g bq w werd» getroi te bel On opzie I geEjkl stedel der feme belt gelijk Biest ter d Bp kracl heen nenll 'A. I part» van sidie J. M geni. in reiöi sym- verb D brac lang li cirel stur pole waJ stiel ge las vaa in me wel ArJ tint are tin de; gin vat ees toe ree wa ric m- trti (V o üe

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 6