eiken bij Quaker i ZELFS ZEELUCHT G- en W,-Souburg, v d vertentiën. tast het niet aan... OP OEN en daarbij op zich zelf een maaltijd I f s INGEZONDEN STUKKEN ri I Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden ook aangenomen door den Agent M. DE WITTE, Marnixplein, West-Souburg. TT ONDERDEN ètï duizenden Hollandsche huisvrouwen gebruiken Quaker bij vrijwel iederen maaltijd; nadat zij alle mogelijke andere soorten haver- faiout hebben geprobeerd, zijn zij tot de conclusie gekomen, 'dat Quaker verreweg de beste is. Zijne voedingswaarde, zinde- lijkheid en vluglcolten'de eigetv schappen zijn steeds dezelfde.' Vlugkokend QuakerdirecS gereed voor eiken maaltijd en een smakelijk nagerecht. Quaker wordt uitsluitend van prima grondstoffen bereid en uitermate zindelijk verpakt! Zijne kwaliteit wordt door geen enkele andere soort geëvenaard! Probeert heden een een pak! vlugkokend Quaker en let goed op den Quaker man. In het pak vindt U gen jyaardevolleri bon! Vlugkokend Havermout (too bitter koud,, too guur, too onvrien delijk als in het hartje van Pruisen is bet in de Lage Landen dan toch lang niet. Welk een toestand, dat op 6 April heel de „Mark Brandenburg" nog onder sneeuw ligt, en in de buitenwijken der wereldstad de daken nog wit zijn! Dat nauwelijks eeiiige sneeuwklokjes zich aan het daglicht wagen en de boomen iu het land nog zoo kaal zijn als in December! En dan die zotle temperatuur. Zes tol acht graden vorst, zoodra de duisternis invalt. Overdag, zelfs bij „koesterend" zonlicht, nog twee tot drie graden onder nut; Dat de stemming der mensclien daar gevoelig onder te lijden heeft, is het ergste niet. Onze Pruisen zjjn nooit een bepaald beminnelijk slag geweest. Nu zijn ze, onder den invloed van het weer. nog ietwat stuurscher en mopperiger dan anders. Het valt nauwelijks op. Erger *s, dat de sociale gevolgen weldra be merkbaar zullen worden. De huisvrou wen klagen al, dat op de markten nau welijks meer iets behoorlijks te krijgen is. De jonge groente ontbreekt natuurlijk geheel. En toch zijn de landbouwers nog tevreden, dat de natuur met het ontlui ken ditmaal voorzichtiger geweest is. Immers het is in vorige koude lente weken herhaaldelijk voorgekomen, -dat de plantenwereld zich door voorbarige zomersche warmte verleiden liet, om dan tengevolge van strenge nachtvorsten in April een ellendigen dood te sterven. Nu zijn, begin April, nog nergens1 knop pen of bloesems te zien. Alleen de wijnbouwers heeft gevoe lige verliezen geleden. Honderdduizenden wijnstokken zijn doodgevroren; en zelfs ai wordt de zomer zoo warm en zonnig als in 1921, dan toch zal men het dit maal hoogstens van kwaliteit en zeker riiet van quantiteit moeten hebben. Maar men voorspelt ons een killen,, regenach- tigen zomer; en komt ditmaal de weer- profetie uit het zou wel een wonder zyn! dan zal men „.jaargang '29" stellig niet op de wijnkaarten dar dure restau rants aantreffen.' Zoolang het buiten nauwelijks om uit te houden is, beleven de tallooze lokalen- waar n og gemoedelijke binnenshuis- warmte tot oponthoud lokt, een onge- kenden bloeitijd. Tijdens de totaal ver regende Paaschdagen hebben de bios copen, restaurants, bierpaleizen en dans huizen in de stad zelf winsten gemaakt, gelijk ze dezen winter zeker niet hebben durven droomen. Maar het moet erkend wordenze doen dan ook alles, om het den gast zoo aangenaam mogelijk te maken. De Duitsche architecten hebben de laatste jaren veel moois naast evenveel won derlijks tot stand gebracht. Daarbij is hier met echten, bijna-onartistieken (volkssmaak rekening gehouden, daar weer dwars tegen alle traditie inge werkt. Het hyper-moderne op bet ge bied van binnen-décor atie is waarschijn lijk nergens zoo volledig te bestudeeren als juist in Berlijn. Men moet die uitgaande kringen inder daad in groepen verdeelen. En komt dan tot lezenswaardige resultaten! 'De „beste" kringengaan niet meer uit. Omdat ze geen geld hebben, en uitgaan, werkelijk uitgaan, in Ber lijn allesbehalve goedkoop is. Natuur lijk zijn hier nog familie's uit den „besten stand", die rijk zijn eu overal te vinden, waar iets bijzonders aan de hand is. Maar deze vormen dan toch een zoo kleine minderheid, dat ze in de uitgaande wereld nauwelijks opval len. Enkele hebb^h nog haar salons, waai- de adel en de vroegere hofkrin gen vsrkeeren. Ze hebben ook haar „nationale vereenigingen" met bijhehoo- rende dans- en sportclubs, die natuur lijk uiterst exclusief zijn. En deze clubs en vereenigingen gefven jaarlijksche bals, waar het intusschen opvallend eenvoudig en spaarzaam toegaat. Nog typischer is in dat opzicht de Potsdamsche haute volée, waarin de niet-adelijke out-sider geen schijn van kans heeft, ooit te worden opgenomen. Tenzij hij over de geniale onverschrok kenheid van den lustigen oplichter Har ry Domela beschikt, die zich maanden lang door zijn avonturen als psaudo-zoon van den ex-kroonprins een wereldrepu- talie wist te verschaffen, De „uitgaande wereld" bestaat hier dus tegenwoordig in hoofdzaak uit de leringen der bankdirecteuren en hun film- tfasleep,, de rijke handelskopstukken, de best betaalde kunstenaars en de diploma tie, die zich, wil zij op de 'hoogte blijven en niet alle bronnen vaii informatie toe gedekt vinden, wel genoodzaakt is', ook de nieuwe-rijken in haai- anders zoo ge zeefde kringetje op te nemen. Natuurlijk hebben deze menschen ook hun eigen openbare lokalen. Ze zijn te vinden in de luxe-hotels Adlon, Esplana de en Kaiserhof. in de betrekkelijk-weini- ge mondaine clubs, in de restaurants der tennis- en golfvereenigingen en in enkele dure wijnrestaurants, die met het Haag- sche restaurant Royal vergeleken zouden kunnen worden. De intellectueele Berlijners, rechters, advocaten, ambtenaren, leidende midden standers, geven de voorkeur aan de bier- lokalen en dan nog in het bijzonder aan dic„ welke in pséudo-„altdeutschen" stijl zijn opgetrokken. De beschaafde ]Jbjit- scher voelt zich nergens meer op zijn gemak dan in helders", waar het dag licht niet of slechts door kleine gekleurde ruiten binnenvalt, humoristische tee- keningen de wanden sieren, namaak-anti- quiteiten opgesteld zijn en tallooze ge moedelijke hoekjes gevormd zijn. Hoe meer verrookt zoo'n lokaal is, hoe harder de banken en hoe nuchterder de blank- geschuurde tafels zonder Iakeu, hoe be ter het hem bevalt. Het ideaal is na tuurlijk zijn ,„Stammtisch" en ge kunt den Duitseher niet meer uit zijn hu meur brengen dan door kwasie-onver- schillig aan zoo'n nog slechts door wéi nige stamgasten bezette clubtafel mede plaats te nemen. In de meeste gevallen zal men u, hetzij direct dan wel door bemiddeling van zaalchef of kellner, on middellijk duidelijk maken, dat ge in dit milieu geen seoende langer iets te zoe ken hebt. Moderne architecten, die de „neue Sachlichkeit" huldigen, zullen dan ook nimmer opdracht krijgen, voor den Duit- schen „Spiessbürger" een bierkelder te bouwen. Hier is alleen traditie moge lijk. En zelfs in „ouden stijl" ingerich te nieuwe kelders en lokalen hebben het in den beginne niet gemakkelijk. Ze moeten het kunnen uitzingen tot de verf verbleekt en het plafond lichtelijk door gerookt is. Dan eerst komt de .Hert- Dokter", de „Herr Geheimrat" of de „Herr Assessor" en verwaardigt zich aan de stamtafel „overluid sprekend en on telbare worstjes verterend, zijn vaste plaats in te nemen. Maar dan1 is zulk een onderneming ook tot een goud mijntje voor den bezitter geworden. Wie zoo'n typisch bierlokaal in het Berlijnsche Westen bezoeken en bestu deeren wil, noteere zich dan „Burgkeiler' of de „Alte" en „Neue Klause" aan den Kurfurstendamm. Hij zal er. al dadelijk om de uitmuntende kwaliteit van het prachtig-verzorgde bier, dat hier geboden wordt, blij zijn 'mijn raad gevolgd te heb ben. De kleine man en ,„de provincie" geeft intusschen de voorkeur aan eén der vele bierpaleizen, die door firma's van groote reputatie als Schultheiss-Pat- zenhofer, Berliner KindI, Spatenbrau en zooveel andere indirect geëxploiteerd worden. Daar wil hij met honderden bij een zitten en tegelijk zijn menu ver orberen. Er moet een lawaai-orkest spe len, en zoo nu en dan moet hij gelegen heid hebben, zijn ontelbare volksliederen mee te zingen. En toch is er nog een derde soort lokalen, die voor Berlijn typisch zijn. Een soort, die alweer in kleinere groe pen onderverdeeld moet worden. Als ver zamelnaam zou men „luxe-etablissement'" kunnen noemen. Het zijn de wijnrestau rants met of zonder „Sektzwang", de luxe-lunchrooms, die hier „Ronditorei" heeten, en de likeurlokalen, die over het algemeen „bar" genoemd worden. Hier hebben de moderne architecten werk ge vonden. Het interieur kan niet grillig, niet overladen, of aan den anderen kant niet modern en niet uitmiddelpuntig ge noeg zijn. Mits het maar bijzonder is, een attractie, iets waar men geweest moet zijn en waarover men moet kunnen na praten. Nabij de „Gedachtnis-Kirche" vindt men het allernieuwste op dit gebied, een restaurant, waarin het midden van de zaal in een tropischen tuin veran derd is en levende papagaaien in de boomen krijschen en fladderen. Daar verdringt men zich om een plaatsje, totdal ook hier de nieuwigheid af zal zijn en de groote stroom weer in een andere bedding wordt afgeleid. Het zijn 'n zeker soort rijke of rijk- doende families., die deze lokalen het leven mogelijk maken. Deze voelen niets voor oud-Duitsche traditie. Zij haten de gemoedelijke kelders met de houten banken evenzeer als de bier paleizen ,waar het zoo „volkstumlich" toegaat. Zij hebben er graag wat geld voor over om werkelijk-goede muziek te hooren en in weelde-fauteuils uit te rusten. En vooral de bars met dansge legenheid trekken hier aan. Hun vrouwen houden er van 's middags koffie met bergen slagroom te slurpen in lokalen, die overdadig-weelderig ingericht zijn. Zij weten ,dat zij daar vriendin en vijakidin ontmoeten zullen en over hieuwe toi letten, paarlen en briljanten van de con currente spotten of zich innerlijk! op winden kunnen. Maar zij houden er ook van .met de kunstwereld omgang te zoe ken en bekende artisten ,die ze daar stellig vinden, tot haar huisvrienden te maken. Het is een zeer bijzonder wereldje, dat in de Berlijnsche luxe-lokalen te vinden is. Beroepsdansers, meestal uit verarmde adelskringen, doen er hun best de „nouveaux-riches" niet alleen soepele bewegingen maar ook dragelijke manieren te leeren. Buitenlandsche be zoekers doen er hun scheeve beoor- deelingen van Duitsche toestanden op. Teekenaars vinden er hun type's. En de lange barre winter heeft vooiri onafgebroken bezoek' gezorgd. Dit alles moge belangwekkend zijn. Maar men kan er ook genoeg van krij gen en snakken naar zon, zon,, zon.». Die zich blijkbaar in beter gewesten al te lang heeft laten vasthouden! ROLAND. ,,IIET ZEEUWSCHE SCHOOLFONDS" LEY. TE STAVENISSE, Het mag voldoende bekend geacht Worden, dat er in Nederland een groep van kinderén bestaat, waaraan de ze geningen vari het onderwijs voor een zeer groot deel voorbijgaan, n.l. de Schipperskinderen. De aard van het bin- nenscheepvaartbedrijf brengt mee, dat de schipper een zwervend bestaan lijdt. En het gevolg hiervan is, dat er van'het geregeld schoolbezoek voor de schippers- jeugd zoo goed als niets terecht köfnt. liet is den ingewijde dan ook maar al te goed bekend, hoe schril bet ontwikke lingspeil van het overgroote deel van de schipperij afsteekt bij dat van de andere bevolkingsgroepen. Maar gezien het zwervend bestaan en de meestal zwakke finantiëele positie van den binnenschip per is dit niet té verwonderen. Want juist déze 'zwakke fiüantiëele toestand is de oorzaak, dat de schipper, hoe graag hij- zulks ook zou willen, er in de verste verte niét aan kan denken zijn kinderen eenigè jaren aan den wal te doen om daar onderwijs te onivange.ni. Waar die achterstand in ontwikkeling, gêzien de eisc.hen van het moderne verkeer, zich al méér en mèer doet gevoelen, daar is óp initiatief vari den eersten, ondergetee*- kendc opgericht „Het Zeeuwsche School fonds", In verschillende andere provin cies bestaan reeds verscheidene jaren deze fondsen. Honderden; schipperskin deren profiteeren daarvan. Ons streven is nu om ook voor de kin deren v an alle Zeeuwsche schippers dien steun die uit 's-rijks (schatkist be taald wordt te bemachtigen. Uit «en ingesteld onderzoek is den eersten on- der.geteeken.de gebleken dat de steu» aan bijna alle schippers verleend wordt. De regeering gaat langzamerhand inzien, cfat zij iets heeft goed te maken aan heit schipperskind. De toelage is momenteel f 2 per week, maar wij mogen aat hier wel verklap pen, zeer waarschijnlijk zal de 'toelage 'verhoogd worden. En nu, Zeeuwsche SChjppers, gaan de belangen \an het schipperskund u ter Harte? Zoo ja, geeft u dan aanstands op als lid van ons schoolfonds aan één der onderstaande adressen. De contri butie zal uiterst gearing zijn. Hebt ai kinderen die u geregeld onder wijs wil laten ontvangen of die zulks ?recds ontvangen? Meldt ons dan per om gaande met vermelding van uw adres, of ge voor één of meer kinderen tn aanmer king wenscht te komen voor ondersteu ning. Maar haast u. Uiterlijk Mei moeten, de aanvragen bij den betrokken Minister ingediend worden. Het Is dus wel kort dag! Helpt ons het schoolfonds groot te maken tot heil en zegen van. hjet schip-» perskind. Namens het bestuur van het Zeieuwsche Schoolfonds: Voorzitter: S. STOEL, Weg, Stavenisse. Secretaris: J'. VAN DER SLIKKE, i Molendijk, Stavenisse. I'M I l - LICHTECHT ZONECHT WASCHECHT Zon en zee zijn fataal voor de meeste gekleurde japonnen. Toch behoeft geen besmettelijk wit meer te worden gedragen, nu er Vlisco is. Vlisco verschiet absoluut niet. Een keur van dessins naar Parijsche ontwerpen. Ideaal voor zomerjapon- nen, sport- en strandcostumes. 70 cM. breedƒ1,10 per Meter 80 cM. breedƒ1,15 per Meter In de betere zaken verkrijgbaar BON VOOR PREMIES IN ELK PAK Ieder pak Quaker be rst een bon. Deze bons geven recht op mooie, zwaar verzil verde premies le pels, vorken, enz. Let dus op dezen bon waarop tevens ver meld staat welke pre mies O kunt kiezen. >g ai

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 7