I )h* No. 86 Vrijdag 12 Ippil 1929 17T Jaargang l1J KAMEROVERZICHT BINNENLAND ANTWOORD VAN DEN HEER v. BEUNINGEN AAN dr. RITTER. DE ELECTRICITEITSVOOR- ZIENING. DE RECHTSPOSITIE DER AMBTENAREN. Waterdicht maken N.V Ververij HOEXSEMA. UIT STAD EN PROVINCIE KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP ONDERWIJS RECHTZAKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD it! bn- ten let ten en he Me iibg in- jk- El- azz 'al- het het ïen nu ons in ert, leh- >en, lol den? rust en isch erei- mze Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. Gisteren is, zooals wij odder Laatste Berichten hebben gezien, het slot der waterstaatsbegrooting er vrif ^lug door igegaan. De heer De Muralt kwam niet ais o\erwinnaar uit dea strijd tegen de 'onbewaakte overwegen. Zijn motie 'dienaangaande werd met 20 tegen 11 st. "verworpen, en iireeg alleen den steun van den Vrijheidsbond en de sociaal- idemocraten. Minister v. d. Vegte had in zijn repliek nog eens naar het eerstdaags te verschijnen rapport verwezen. Zoo kreeg de Minister voor zijn begrooting drie tegenstemmers: de heeren de Mu ralt, Moltmaker en Hermans. Toen Arbeid. Handel en'Nijverheid. Het niet bepaald dankbaar departement van Minister Slotemaker! Dat deze van vele sociale vraagstukken niet die oplos sing heeft gevonden, die wellicht wen- scïieïljk was kreeg de Minister direct al te tiooren van den "heer t) anZj die nog bepleitte een rijksbureau voor werkver ruiming en productieve werkverschaf fing; wettelijke invoering eener vacanfie- week en een betere verttegnvvoordiging van het N.V.V. in den Hoogen Raad van Arbeid. Dè heer HeerkensTh ijssen, die den indruk heeft dat de R. v. ~B. nog steeds slechts noode de risico-overdracht of het dragen van eigen risico door 'de werkgevers aanvaard, drong erop aan, dat de industrieele bedrijfsvereenigingen een eigen administratie zullen mogen voeren en zelf de verzekering uitvoeren; de heer Wibaut kwam op voor ideele verbetering der volkshuisvesting. Vermelden wij nog (de opmerkingen 'van den heer J an s se n over de water verontreiniging vooral ook in de mijn streek en het zeer uitvoerig betoog, dat de 1 Jeer Mich iels v. Kessenich heeft gehouden voor de oprichting van publiekrechtelijke organen, met veror denende bevoegdheid, om aan dit erstig kwaad een einde te kunnen maken. De heer Westerdijk die heden Zijn rede voortzet zal dan ook het vraagstuk der waterverontreiniging behandelen. Hij wees thans op het betrekkelijk geringe belang ,dat landbouworganisaties heb ben bij handelsregister en Kamer van Koophandel, waartoe zij toch moeten bij dragen. En hij drong aan op samenvoeging van kleine Kamers v. koophandel, of voe ging daarvan bij anderen Heden v oortzetting. Naar aanleiding van den brief van dr. Ritter aan den minister van financiën, voorzitter van den ministerraad, (opge nomen in ons blad van gisteren), heeft de „N. R. Ort." zich tot den heer D. G. van Beuningen gewend, die het thans noodig acht nu de heer Ritter voortgaat hem te betichten van deel hebberschap in de publicatie van het be faamde document zijn rol in deze af faire en zijn contact met den heer Rit ter open te leggen. Nadat de heer Van Beuningen heeft uiteengezet hoe hij verschillende Bel gische stafstukken heeft gekocht met liet uitsluitend doel deze ter hand te stellen van de Nederlandsche regeering, §aat hij voort: •>Op 15 Februari, even vóór ik mij voor gei-ujmen tijjj naar het buitenland zou begeven, bezocht mij mr. P. H. Rit- er. eze had een afschrift van het pro ces-verbaal hij zich en bleek bekend te zijn me het feit. dat ik stukken had ver- orven en deze aan de regeering had oorge egd; Belgische vrienden hadden hem het stuk verschaft en de mede- ee mg gedaan. Ook wist hij dat een begeleidbnef zich in mijn handen be- vond, dien hij gaarne zJien wilde T)e heer Ritter wilde lot publicatie „ver gaan en vóórdien nog een en ander we- ®n' terstond en uit eigen beweging ver klaarde hij, alvorens tot publicatie over te gaan, de regeering te zullen raad plegen. Hij beloofde mij strengste dis cretie. De heer Ritter zeide mij', niet als hoofdredacteur van het U. I)', doch als goed Nederlander tot mij te 'komen en als zoodanig te willen worden be schouwd. He wees er den heer R. op, dat heit mij niet mogelijk was hem stukken te toonen of nadere gegevens te verschaf fen, daar ik dat tegenover de regeertng niet zou kunnen verantwoorden. Ik kon niet tegenspreken dat het stuk, waar van de heer R. het afschrift had, aan de rogeering was doorgegeven, noch dat ik het voor ontwijfelbaar echt en authen lick hield. De heer R. deelde bij het verder on derhoud mede, dat hij als goed vader lander wilde handelen en niets ter we reld zou willen doen dat de regeering in ongelegenheid zou brengen. Bij de uit voerige bespreking hierover bleek mij, dat de heer R. het met zichzelf niet steeds eens was. Nu eens zou hij de regeering raadple gen,t.dan weer meende-hij, de regeering, èls hij haar raadpleegde en als zij publi catie wenschte, in ongelegenheid te bren- gen. Ik heb hem verklaard, dat ik in aijh plaats onder geen beding tot publicatie zou overgaan zonder de rëgeering te hebben ingelicht, en ben zoover gegaan, dat ik den heer Ritter een briefje dic teerde, gericht aan een regeeringsdepar- tement, waardoor de regeering van zijn voornemen tot publicatie zou kennis krijgen, zonder dat zij in ongelegenheid zou geraken, indien zij tegen de publica tie geen bezwaar zou hebben. De heer R. vertrok naar mijn meening met het vaste voornemen niet te zullen publiceeren zonder de regeering tijdig te hebben geraadpleegd of kennisgege ven. Door mijn onmiddellijk volgend vertrek naar het buitenland was het mij niet mogelijk de regeering mijnerzijds daar van in kennis te stellen, hoewel ik dit telefonisch trachtte te doen. Door de vluchtige kennisneming van de mededeelingen van den heer Ritter weet ik nog niet nauwkeurig wat hij beweert. Dat hij geen stukken van mij te ziert heeft gekregen moge blijken uit het feit,, dat hij in zijn publicaties spreekt over handteekehingen onder stukken, terwijl er slechts één handteekening op voor komt en dan over lakzegels of andere zegels, terwijl op geen enkel stuk eenig zegel voorkomt. Deze laatste misvatting van den heer R. heeft het tragi-comische gevolg gehad, dat in België om de een of andere reden ook nog „echte" valsche stukken zijn aangemaakt, waarop de operette-achtige affaire Frank Heine volgde. Maar dit is dan ook de eenige note gaïe in dez|e eenvoudige, doch verward geworden his torie. Na de publicatie heeft de heer R. mijzelf en door anderen herhaaldelijk laten vragen om photogrammen van de stukken. Ik heb hem hierin niet ter wille kunnen zijn. Hoe de heer Ritter mij deelhebber schap aan zijn publicatie kan toelichten is mij een raadsel besluit de heer Va'n Beuningen. In de memorie van antwoord op het V. V. der Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp houdende algemeene re gelen ter zake van de electriciteiMvoor- ziening zegt de minister van Waterstaat, dat, hoewel hij volle waardeering heeft voor wat de provinciale besturen tot stand brachten, dat hem er toch niet toe kan brengen, het daarheen te leiden dat als een Rijksregeling tot stand komt, daarnaast ook de provinciale zeggen schap wordt gehandhaafd. En nu hebben de argumenten, in het voorloopig verslag door een deel der commissie te berde gebracht, om het behoud van het provinciale verordenings recht aan te prijzen, den minister niet pvertuigd van de wenschelijkheid van middel. Het kan voor geen twijfel vatbaar zijn of een beslissing, volgens het wetsont werp genomen, geeft meer waarborg dat ze is in het belang van een goede elek triciteitsvoorziening (en daarofver mag het toch alleen gaan) dan een beslissing van het provinciaal bestuur, eerstbelang- hebbende. In de Memorie v. Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende de regeling betreffende den rechtstoestand der ambtenaren, ,zegt de Minister, dat de bepalingen omtrent de rechtspositie van ambtenaren, welke in andere wetten, b.v. in de Lager-onder- wijswet, in de Gemeentewet, enz., voor komen, als speciale voorschriften naast dit ontwerp als generale wet zullen blij ven voortbestaan. Door een wijziging wordt thans duide lijk uitgedrukt, dat buiten de omschrij ving van het begrip ambtenaar vallen personen in dienst van naamlooze ven nootschappen door den Staat of openbare lichamen opgericht, 51 of niet in samen werking met particulieren. Ambtenaar kan slechts zijn, wie is aangesteld door den staat of een openbaar lichaam, d. i. door een drager van opënbaar gezag. Voor de politie kan men volstaan met een speciale administratieve instantie in te stellen. Voor de wet in werking treedt zal de regeering daarom t. o. v. de rijks politie de noodige maatregelen treffen Stoomen van Regenjassen. - M'burg, L. Burg C 111, Tel. 121. I Vlissingen, Waistraat 51. (Ingez. Med.) Uit Middelburg. Dezer dagen werd ook door ons) gemeld, dat door de A.NAV.B., Toeristen bond voor Nederland en K.N.A.C. tot den Minister van Waterstaat een adres wera gericht met verzoek den bouw van een nieuwe brug over het kanaal door Walcheren alhier zoo spoedig mo gelijk ter hand te nemen. Over eene ver betering ter plaatse werd reeds gedu rende ruim twee jaren door de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden met het Depar tement van Waterstaat gecorrespondeerd, en toen door den Minister van Waterstaat werd bericht, dat verbetering alleen zou te verkrijgen ziju door het maken van een nieuwe orug waartoe eerlang zou moeten worden overgegaan ,werd door de Kamer aan den Minister verzocht dit plan zoo spoedig mogelijk uit te voeren. Aan A.N.W.B. en K.A.A.O. werd steun verzocht. Het is zeker een verheugend feit, dat deze steun thans is verleend. Mogen deze gemeenschappelijke pogingen spoe dig tot een goed resultaat leiden, dan is zeker aan den wensch van vele be langhebbenden voldaan. Mej. E. P. van der Weel en 'de heer H. Vermeulen, beiden klerk aan de Bewaring van de Hypotheken enz. alhier, zijn met ingang van 1 April benoemd tot tijdelijk Rijksklerk aan ge noemde Bewaring. 0 Uit Walcheren. De opbrengst van de maainde- lijksche collecte gehouden door zuster Bergsteijn te Souburg met het be kende b usje en bestemd om te voorzien in de hoogst noodige behoeften van arme zieken en t.b.c.-lijders, heeft in het af- geloopen jaar opgebracht f261.96, ter wijl de uitgaven bedroegen( f 260.58. Uit Zuid-Beveland. Gisteravond gaf de tooneelvereen. Kunst naar Kracht" te Heinkens- z a n d met medewerking van „Euterpe" een uitvoering die veel belangstelling en veel succes had. Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. Uit Terneuzen wordt ons van andere zijde gemeld, dat er van nijpend gebrek aan drinkwater geen sprake is, omdat dit daar niet meer voorkomt. Er wordt nl. al sinds eenige jaren! door de Zeeuwsch-Vlaamsche tram voor voe ding der ketels van de locomotieven wa ter van de Zuit-Bevelandsche leiding aan gevoerd. daarvoor is zelfs een expresse tank-motor gebouwd. Het geheele jaar door, wordt van dat water ook aan par ticulieren, die er behoefte aan hebben, soms ook ter voorziening van zeesche pen, water geleverd. Zelfs al zijn de re genbakken leeg, kan ment zooveel water koopen als men wenscht. Alleen,: 't zal op den duur duurder uitkomen dan aan sluiting bij de waterleiding en minder comfort geven. Zeeuwseh-Vlaanderen W. B. Naar wij vernemen heeft de heer A. Hoolhorst zijn ontslag ingediend als directeur van het muziekgezelschap „N, E, G." te Waterlandkerkje In de gisteravond gehouden verga dering van het kiescollege der Ned. Herv, Gemeente te 'sGravenhage is in de va cature van dr. F. van Gheel Gildemees- ter het onderstaand drietal opgemaakt: ds1. G. van Ramshorst te Brummen, ds. J. "Wi. Swaan te Domburg; ds. J, J. van de Wall te Groningen. Ds. L. J. v. Leeuwen te Haarlem die het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage aannam, in' de vac. van Ds. W. L. Welter, is voornemens Zondag 21 April a.s. afscheid te ne men van zijn tegenwoordige gemeeute. De datum vau zijn bevestiging en intrede te 's-Gravenhage is nog niet bepaald. Ned. Herv. Kerk. Viertal tiende predikantsplaats te Groningen: ds. A. Adrianj te Baarn; ds. C. M. Luteijn te Apeldoorn; ds. H. J. Hak te Alkmaar en ds. L. D. Poot te Haarlem. A.s, Dinsdag geeft de vereeniging voor Instrumentale Muziek alhier, on der leiding van den heer Joh. H. Caro naar tweede uitvoering in dit seizoen in de concert- en gehoorzaal Het programma bevat voor orkest: de eerste Symphonie van Beethoven, een ballet-suite uit Le Roi s' Amuse, van Léo Delibes en de Marche Militaire no. 3' van Schubert (in een orkestbewer king van den heer Caro). Beethoven's eerste is sedert lang hier niet meer uitgevoerd. Delibes is de com ponist van veel charmante muziek uit het Tweede Keizerrijk. Leden van de Arnhemmers" zullen medewerken. Soliste is mevrouw Jo van IJzer— Vincent, die liederen van Schubert, Ber lioz en Duparc zal zingen Zoowel de werken voor orkest, als de eminente soliste, die de „Instrumen tale" haar leden en verdere belangstel lenden aanbiedt, spreken yoor zich en behoeven o.i. toch waarlijk geen nadere aanbeveling. Dat men dan de activiteit van het bestuur beloone! De vereeniging verdient beide ajvonden, zoowel op de groote repetitie als de uitvoering een volle zaal 1 In de Woensdag j.l. gehouden ver gadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen werd mededeeling gedaan van de aanwinst: van een hand weefgetouw, geschonken door den heer N. J. Dormaar alhier. Met den bouw van een meteorolo gisch station op het Jungfraujoch is een Degin gemaakt. De Zwitsersc.he meteo- lóog De Qucrvaiu nam het initiatief? tot het Douwen van dit weerkundig ob servatorium .dat 480.000 francs zal kos ten. Geslaagd voor 2en Stuurman, de heer P. Fritz, leerling van de de Ruijter- school te Vlissingen. De rechtbank te 's Gravenhage heeft veroordeeld den chauffeur H. V, uit Den Haag wegens het veroorzaken van dood door schuld ,n.l. het aan zijn schuld te wijten hebben, dat hij met een door hem bestuurden automobiel in den nacht van 10 op 11 November 1928 bij de trapjesbrug op den Loosduinschen weg een wielrijder heeft aangereden, tenge volge van welke aanrijding deze is over leden ,tot 14 dagen gevangenisstraf met ontzegging van de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar De eisch was 6 maanden gevangenisstraf eveneens met bijkomen de ontzegging In de zaak tegen der. automobiel- handelaar A, G. van T., die door den Haagschen kantonrechter veroordeeld is tot f 1000 boete met intrekking van zijn rijbewijs' voor den lijd van 2 jaar, ter zake van overtreding van de motor- en rijwielwet ,i.c. het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer in den nacht van 30 op 31' October j.l. op het Spui en vervolgens door een groot gedeelte van de stad, toen verdachte achtervolgd werd door een taxi, waar in een politieagent had plaats geno men .vernietigde de rechtbank het von nis a quo voor zoover de opgelegde straf betreft. Verdachte werd thans ver oordeeld lot f 500 boete zonder intrek king van het rijbewijs, Tegen J. K., koopman, 38 jaar, die terecht stond ter zake van het ont trekken van goederen aan een beslag daarop gelegd door de belastingen voor niet betaalde vermogens- en inkomsten belasting, heeft het O. M. bij de recht bank te Rotterdam geeischt f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger, mr. J. J. Fokma, vroeg de rechtbank of een geldboete of een voorwaardelijke straf op te leggen. In hooger beroep hebben voor het Haagsche Gerechtshof terecht gestaan 2 kooplieden uit Den Haag, die door de Haagsche rechtbank veroordeeld zijn tot 2 en 3 jaar gevangenisstraf, terzake van poging tot diefstal, voorafgegaan door of vergezeld van geweld tegen een loop knecht, door dezen in een pakhuis bin nen te lokken en hem daar, na de deur te hebben dichtgeworpen, een touw om den hals te werpen en dit aan te trekken. Zoowel het O. M. als de verdachten waren in hooger beroep gegaan. De eisch luidde thans, vernietiging van het vonnis a quo en veroordeeling van beide ver dachten lol vier jaar gevangenisstraf. Uitspraak 24 April a.s. Arrond. Rechtbank te M iddelburg. In de zitting van 12 Apsil werden de volgende zaken behandeld: C. R., 24 jaar, koopman te Zierikzee, gedetineerd te Middelburg, werd ver dacht dat hij op 9 Maart j.l. té Mid delburg een rijwiel van D. J. Klaassen, dat hij voor 5 dagen had gehuurd, heeft verduisterd. Eisch 5 maanden, De verdediger mr^ •Kuipers, vroeg voorw, slraf en onder toe/ichl stelling. J. H., 26 jaar en P. G., 25 jaar, ar beiders te Colijnsplaat, was ten laste gelegd: J. II.: dat hij op 26 December 1928 te Colijnsplaat toe.n de rijksvel- wachter-brïgadier van Raaij en de ge meenteveldwachter Slager hem betrapten op een overtreding van een politieveror- ning en hem beetpakten om hem voor den Burgemeester te geleiden, zich daar tegen geweldadig heeft verzet; P. G.: zich met geweld heeft verzet legen bo vengenoemde ambtenaren, toen zij J. H. beet pakten, en Slager heeft beleedigd. Eisch: ieder 2 maanden voorw. met 3 jaar proeftijd. C. M., 44 jaar, vormer te Vlissingen, werd ten laste gelegd, dat hij in De cember 1928 te Vlissingen pl.m. 70 kg. lood, toebehoorende aan de Mij. „de Schelde" heeft weggenomen; althans dat lood ,uat hij aio vormer onder zich had, heeft verduisterd. Eioch: 3 maanden uoorw. met 3 jaar proeltijd. De raadsman mr. v. d. Slikke, refereert zich aan de uitspraak van de rechtbank. M. V., 40 jaar, koopman te 'sHeer Arendskerke, werd verdacht dat hij op 11 Maart j.l. te 's Heer Arendskearfko Philip Philipse met eén plank op zijn hoofd heeft _geslagen. Verdachte en ook diens vrouw ver klaarden, dat V. niet heeft geslagen, doch getuigen zeiden bloed gezien te hebben. De officier van Justitie eischte een maand gevangenisstraf. De verdediger, mr, Tiugenholz, acht het overtuigend be wijs niet geleverd; mocht de rechtbank toch straf op leggen, dan roept pleiter clementie voor verdachte in. H, G.. 22 jaar, knecht te 's Heeren- hoek. was door den Kantonrechter te Goes wegens overtreding van de Jachtwet op 6 November 1928 onder den Noord- kraaijert-polder, veroordeeld tot 2 maal f 15.of 2 maal 15 d. h. De ambtenaar van het O. M. en de verdachte waren in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging van het vonnis van van den Kantonrechter. A. j. de W., 47 jaar, arts te N. en St. Joosland was door den Kantonrech ter te Middelburg terzake van overtreding van de Motor- en Rijwielwet, gepleegd op 26 November 1928 te N. en Sint Joosland veroordeeld tot f 15.of 15 dagen hechtenis. De Ambtenaar van het O. M. en de verdachte waren in hooger beroep ge komen. Eisch: vernietiging van het vonhis vaa den Kantonrechter en ontslag van rechts vervolging. a Behoort de fasant tot sc ha- del ij k wild? Voor de rechtbank te Alkmaar heeft in hooger beroep terecht gestaan Wi. W. te Egmond-Binnen, verdacht van het vervoeren van een fasant. Hij was door den kantonrechter veroordeeld, maar er was hem geen straf opgelegd. Verdachte wilde principieel zien uitgemaakt of de fasant al dan niet onder schadelijk ge vogelte of wild gerekend moet worden. Het O. M. vroeg beyestiging van het veroordeelende vonnis. Uitspraak 23 April. De roofoverval te Lisse. Voor de Haarlemsche rechtbank stond Donderdagmorgen het tweetal terecht, dat het vorig jaar een 58-jarige weduwte, wonende aan den Veldweg te Lisse over vallen had, haar hadden mishandeld, en van een geldbedrag beroofd. Verdachten bekenden het ten laste gelegde. De hoofdgetuige, de overvallen we duwe, verklaarde dat zij geheel alleen daar ter plaatse woonde. Met steentjes werden de ruiten ingegooid en toen zij naar buiten ging om haar buurman te hulp te roepen, kwamen de beide on verlaten te voorschijn. Zij sloegen haar met een hard voorwerp op het hoofd, en wierpen haar ten slotte in een sloot. Een der mannen riep „je geld of ik schiet", de weduwe heeft hun haar por- II

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1