De mond verzorging met Odol 8 JJ VOEGSEL De Plaatsvervanger. Woensdag 10 April 1929 No. 84 KUNST EN WETENSCHAP FEUILLETON ONDERWIJS LANDBOUW RECHTZAKEN is in één woord een weldaad. De rottingsprocessen in den mond, die de tanden langzamerhand ver- woesten, worden met zekerheid ge stuit, en na iedere spoeling met 'Odol verspreidt zich een verkwik kende frischheid in den geheelen mond. Wanneer U de tanden daaren boven nog met Odol-tandpasta borstelt, blijven ze wit en glanzend. Handel, Nijverheid en Visscherij VAN DE VAN Het archief en de Oudheid kamer te (Middelburg. Aan het jaarverslag over 1928 is het volgende ontleend betreffende het ar chief In den toestand der archieflokalen kwam in het afgeloopen jaar geen ver andering; de materieele toestand der daarin bewaarde verzamelingen werd, voor zoover de beschikbare middelen zulks toelieten, verbeterd. De beschrijving van de archieven der gilden enz. werd voltooid met de be werking der archieven der schulterjijen. Van de daarvoor in aanmerking komen de stukken werden regesten gemaakt. Voltooid werd ook de tklapper op de Re gisters der overledenen opgemaakt inge volge de ordonnantie op het recht van successie, door de bewerking van 'het tweede deel, loopende over de jaren 1809 en 1810. Eveneens werden klap pers gemaakt op eenige trouwboeken van geringen omvang, n.l. het trouwboek der Luthersche gemeente 1795—1810, dat der Doopsgezinde gemeente 1687—1810,. en het trouwboek van Commissarissen der huwelijken 1796—1810. Het archief werd vermeerderd met de volgende archivalia: Grootboek van de lijkdienaars-gilde- beurs 1736—1822, overgenomen van den gemeente-ontvanger Grootboek 1817—1820 en journaal en kasnoek 1817—1851 van den gemeente ontvanger, als voren; AdministratieDoek van de Gemeene schotel der Weeskamer 1811—1852, over genomen van den griffier vah het Kan tongerecht; Archief der opgeheven vereeniging „:Onsi Huis", 1894—1928, van het Be stuur; Film der Herdenkingsfeesten in Aug 1924, van den heer H. J. G. Hartman; De bibliotheek van handschriften en gedrukte werken werd door aankoop en schenking, behalve met de gewone jaar verslagen en vervolgwerken, vermeerl- derd met 25 nummers; genoemd mo gen worden een verzameling familiepa pieren, afkomstig van J. G. de Marree (1769—1813), diens echtgenoote C. M. Visl en dr. L. 3. de Marrée (1810—1865), geneesheer te Middelburg ,die door be middeling van den archivaris der ge meente 's Gravenhage zijn geschonke'n door dr. G. Knuttel Wzn. aldaar De stuk ken betreffende (vader en zoon de Marrée bestaan voornamelijk uit gegevens aan gaande hun medische loopbaan; die van C. M. Vis uit eigendomsbewijzen enz. van 1640-1792, De nistorisch-topografische atlas on derging dit jaar geen uitbreiding. Voor het gemeentebestuur en zijn amb tenaren werden onderzoeknigen ingesteld of rapporten uitgebracht omtrent een vijftal onderwerpen, o.a. betreffende het Weeshuis en den Walensingel Het archief werd bezocht door 25 personen, waarvan 9 uit Middelburg en 2 uit het buitenland; bovendien werden aan 29 personen waarvan 1 uit Middel burg en 4 uit het buitenland,, inlich tingen verschaft over verschillende on derwerpen. Ook dit jaar werden verschillende archivalia naar andere archieven gezon den, teneinde daar door de gebruikers' te kunnen worden geraadpleegd. Voor de Oudheidkamer werd een ge schenk ontvangen van mej. M. G. A, door RIGHABD MARSH. Vrij naar het Engelsch door 0. M. G. deW. 39). Wilson zag den ander peinzend aan. vJSkaines". zei hij, ,,ik ben op het oogenblik uit het veld geslagen. Ik heb als tegenpartij iemand,, dien ik moet ontzien. Maar ik geloof niet dat ik mij vergist heb in dien man ,|dat heb ik niet, anderen hebben zich misschien ver gist. Hij is een man die de Bank van Engeland alleen zou kunnen besturen en indien hij ooit tot de ontdekking kwam dat hij zich vergist had, zou hij zich zelf liever een kogel door het hoofd jagen dan dit te erkennen". „Maar nog iets, Skaines, en dat blijft natuurlijk onder ons; het zou mij niet verbazen of hij joeg een kogel door het hoofd van onzen vriend John Eva." De schrik van den jongeren compag non werd er niet minder op. „iMaar vergeet je niet Wilson, wat het beteekenen zou voor ons als hij ons door de vingers slipt?" „Ik vergeet niets. Ik zeg nog eens ik moet tijd hebben om over de zaak de Man, het miniatuur-portret van J. de Puyt, heel- en verloskundige en voor zitter van het Collegium chirurgicum (1741-1812). Het aantal betalende bezoekers be droeg in het afgeloopen jaar 5036, tegen 4917 in 1927 en 5008 in 1926, waar mede een nieuw maximum is bereikt, het totaal der bezoekers op een dag sloeg met ruim 400 het record. Dank zij de bereidwilligheid der beide bodes kon ook dit jaar in de zomermaanden, toen weer een politie-agent in dein be nedengang werd geposteerd, op tamelijk bevredigende wijze aan de drukte het hoofd worden geboden. Blijft het bezoek echter toeneemn, dan zal misschien op den duur op andere wijze daarin moeten worden voorzien. 0 Natuurkundig Gezelschap. Voor bovengenoemd gezelschap sprak j.l. Maandag dr. J. A. Vollgraff naar aan leiding van de herdenking van den ge boortedag van Ghrisliaan Iiuygens over „Ghrisliaan Huygens en zijn werk". Daar de inhoud in hoofdzaak overeen komt met die van de lezing, die spreker (voor eenigen tijd in het Zeeuwsch Ge nootschap heeft gehouden, kunnen wij [volstaan met naar het verslag dier le zing te verwijzen. Met zijne uitgebreide kennis op het gebied van de geschiedenis der natuur wetenschap, wist spreker vele bijzonder heden ook van tijdgenooten van onzen beroemden landgenoot te vertellen, zoo dat het een leerzame avond werd, vooral ook daardoor nog, dat duidelijk naar voren werd gebracht ,hoe "den knapen :van die dagen een geregeld, werkzaam leven werd opgelegd, waarbij Ohristiaan er prijs op stelde, steeds te trachten bij het' bestudeeren van de werken van groote mannen, er zelfs iels oorspron kelijks bij te vinden, opdat kon blijken, dat de studie wortel had geschoten. Na kennismaking met de beginse len eener wetenschap werden direct de oorspronkelijke werken van de grond vesters der natuurwetenschap en wis kunde, als Archimedes en Appollonius, ter hand genomen. In onzen tijd \an Verslapping en gebrek aan werklust ,kan het zijn nut hebben zich eens te spiegelen aan maïi- nen, die rusteloos zich toelegden op ont wikkeling van hun geest en daarin al leen bevrediging vonden. Moge de uit gave van de werken van Christiaan Huy gens tengevolge hebben, dat deze ook veel worden gelezen en het komend geslacht een prikkel zijn zich op te wek ken tot zelfwerkzaamheid en een belang stelling in alles wat een gezonden gees telijken arbeid bevordert. Misschien zou het uitgeven van eene verkorte volks uitgave van de werken wel aanbeveling verdienen. Spreker mocht aan hpt einde een har- lelijk applaus als dank oogsten. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school te Eikerzee de heer C van Gorsel, assistent aan die school. Met hem stonden op de voordracht de heeren J. A. Casteleijn, volontair te Vlissingen en M. van Gorsel, onderwijzer te Voor burg. Te O ud-Vossemeer is tot tij delijk onderwijzer henoemd aan de O. L, school mej. J. J. Lindhout aldaar. o Inspecteur lichamelijke opvoeding. De Minister van O., K. en W. brengt ter kennis, dat de inspecteur van de lichamelijke opvoeding in de tweede in spectie, met ingang van 1 Mei '29, zijné woonplaats zal hebben te 's-Gravenhage. Ol Doctoraal examen Middel eeuw s c h L a t ij n. De Minister van O., K. en W. brengt ter algemeene kennis, dat de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te Leiden, in hare verga dering van 2 October 1928 besloten heeft een doctoraal examen in het middel- eeuwsch latijn in te stellen. Het hoofdbestuur der Kon. Nederl. Vlaatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft een commissie ingesteld, welke onderzoek zal doen naar de gevolgen van de strenge vorst. De commissie zal zich voornamelijk bezig houden met boom- kweekerijproducten en vaste planten en nagaan, in hoeverre gewassen, welke tot nu toe als winterhard werden beschouwd, in dezen winter niet tegen langdurige strenge vorst bestand gebleken zijn. o Uitvoer van vee naar België. De Brusselsche correspondent der Maasb. meldt: De invoer van herkauwende dieren in België is weer toegelaten langs de tol kantoren Esschen (station en Dorps, de Clinge (station en Dorp) en Caal (Kem- seke.) na te denken. Wij hebben ee!n harder noot te kraken gekregen, dan ik ver wacht had. Maar één ding wil ik wel wedden, als hij zich op Monniksland in stalleert en ziet hoe de zaken daar staan, dan zal er iets zoo vreeselijks gebeuren, als men op die afgelegen plaats nooit beleefd heeft". Percival Talbot keerde terug naar het hotel; te voet, gedeeltelijk omdat hij dacht dat de wandeling hem goed zou doen en ook omdat hij over alles moest nadenken. Zoover hij wist wachtte zijn (vrouw op hem hij lw!as er niet zeker 'van, maar 't was toch mogelijk. Zij ston den op zulk een zonderlingen voet met elkaar, dat hij eigenlijk nergens' zeker van kon zijn, maar het was' mogelijk' dat zij hem enkele vragen zou doen. In dat geval moest hij op zijn antwoord voorbereid wezen. Hij had een zonder linge geschiedenis verwacht,, maar wat hij gehoord had overtrof al zijn verwach tingen. Hij wist niet wat hij er van denken moest; dat herhaalde hij steeds weer in zich zelf. „Ja, dacht hij, als ik dat alles voorzien had, dan zou ik an ders gehandeld hebben. Ik zou niets ver teld hebben van Monnikslamdik zou er zeker niet over gedacht hebben haar voor te stellen mee te gaan naar dat landgoed, 't Is anders mijn gewoonte niet mij zoo voorbij te praten. Ik ge Het gerechtshof te 's-Herlogenbosch heeft A. E., te Gemert, ter zake dat hij A. Hoebergen, onbezoldigd rijksveld wachter, die in het jachtveld surveil leerde, opzettelijk van het leven heeft willen berooven, door een met. "hagel geladen geweer op een afstand van, twee meter op hem af te schieten, wegens poging tot doodslag veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, welke straf ook de rechtbank te Roermond hem had opge legd. Een Amsterdamsch magnetiseur is door den Alkmaarschcn kantonrechter wegens het onbevoegd uitoefenen aer ge neeskunde te Limmen veroordeeld, con form den eisch, tol "f300 boete, sub. 100 dagen hechtenis. Deserteurs. Dinsdag stonden voor den, krijgsraad te 's Hertogenbosch terecht twee mili tairen, die uit Indië gedeserteerd waren. Toen zij den vaderlandschen bodem maar wèer onder hun voeten gevoeld hadden gingen ze zich samen inj Amsterdam aan melden. Een van hen wist, dat zijn vader in Holland stervende was en toen kon hij hel in de Oost niet meer uithouden. De auditeur-militair vorderde drie maanden gevangenisstraf; de krijgsraad legde beiden twee maanden op. Een octrooi- kwestie. De Ilaagsche rechtbank heeft Woens- vonnis gewezen in een octrooi- kwestie. De Octrooiraad had het octrooi verleend voor een werkwijze voor het prepareeren van den gron'd van suiker- riettuinen zoodanig" dat na die werkwijze alle verdere werkzaamheden geheel ma chinaal zouden kunnen geschieden. De Bond van Eigenareni van "Ned. Indi sche Suikerondernemingen kwam echter tegen deze oclrooiverleéning op en vroeg aan de rechtbank vernietiging daarvan op grond, dat de werkwijze niet zou strek ken tot eenige uitkomst op het gebied der nijverheid. De rechtbank achtte de octrooiver- leening juist en ontzegde de vordering van den Bond. De ramp van de „Prins der Ne- 'derlande n". Dinsdagmiddag heeft de Raad voor de Scheepvaart onderzoek gedaan naar de oorzaak van het stranden op de Maas vlakte van het Letlandsche stoomschip „Valka" op '15 Januari 19291 en naar de ramp,, op dien datum overkomen aan de stoomreddingboot „Prins der Neder landen" bij een poging tot redding van de opvarenden van de „Valka", waarbij de geheele bemanning, bestaande uit acht personen omkwam. De „Valka" was bemand met 25 per sonen en vertrok 16 Januari te zevein uur onder loodsaanwijzing uit de Waal haven te Rotterdam, bestemd naar Hel- singfors. De loods werd bij de Berg- haven afgezet omstreeks negen uur. Het loof nooit nu ik er meer van gehoord heb, dat het daar een geschikte plaats voor haar zal wezen. Maar als ik het haar vertel, wat dan?" Hij sloeg met zijn stok tegen de straat- steenen, terwijl hij voortliep. Hij begon langzamer te loopen en er kwam een verhelderde blik in zijn oogen. Als hij niet sprak was zijn gelaat gewoonlijk hard en koud, maai- het was zonderling hoe dit veranderde wanneer hij glim lachte; al de koelheid en hardheid was uit zijn gezicht verdwenen en hij werd een bepaald knappe man. „Er is niemand op de wereld zooals zij; zij mag het misschien zelf nog niet weten, maar ik geloof dat zij van mij be gint te houden. Als ze mij een beetje be ter kent en ze gewend is aan het denk beeld dat wij man en vrouw zijn, dan zo.u het mij niet verwonderen of zij begon werkelijk van mij te houden. Ik heb gehoord, dat als een vrouw weet, dat een man haar lief heeft, zij niet kan nalaten van hem te houde'n, al bemint zij hem nog niet. Ze is een vlug gertje, dat dametje; ik geloof niet dat er veel ontgaat aan die mooie, grijze oogen en de vlugge hersens daar achter. Het zal niet lang duren of zij weet dat ik haar lief heb, ofschoon ik een leelijke dief ben. En als' zij weet dat dat ik haar lief heb, zal ze mij wel ver (Ingez. Med.) weer was' slecht en er stond een hooge zee toen het schip het Noorderhoofd pas seerde. Na het passeeren van de gas- boei brak plotseling de stuurketting. Het gelukte niet dadelijk het handstuurgerei in gereedheid te krijgen; het roer lag te stijf aan boord. Het schip dreef door wind en stroom naar lager wal. On danks het laten vallen van beide ankers, die niet hielden, strandde het schip om streeks tien uur op de Maasvlakte Even na 12 uur kwam de „Prins lier Nederlanden" langszij aan bakboord. Door een zware grondzee werd de red dingboot tegen de „Valka" gesmeten. Zij stoomde naar dieper water, keerde bui ten de brekers en kwam weer bij de „Valka'Deze manoeuvre werd nog eens herhaald, doch thans in de brekersl Daaroij sloeg de Prins der Nederlan den" plotseling om. Ahorens met de behandeling te begin nen bracht de voorzitter m'r. B. M. Ta verne, eerbiedige hulde aan "de redders, die hier het leven hebben gelaten. Verder bracht de voorzitter hulde aan dr. Knip, van Hoek van Holland en aan kapitein Slis v an de „President van Heel" Ten [slotte bracht spr. hulde aan de bemanning van, de „Koningin der Neder landen" ,die er tenslotte in -slaagde de bemanning van de „Valka" te redden. Dat de „Valka" in nood verkeerde, daaromtrent kon, volgens den voorzitter, geen twijfel bestaan. De vraag is echter of de omstandigheden zoo waren dat reddingspogingen effect zouden kunnen só'rteeren en of het doen van die red dingspogingen wel verantwoord was. Als getuige werd het eerst gehoord de (binnenloods Bruining, van Rotterdam. Deze verklaarde dat, toen hij1 tegen zes uur op de „Valka" kwam, het weer buiig was, doch niet zoo dat men van uitva ren zou moeten afzien. Hij heeft daar om het schip uitgeloodst. Eerst des mid dags vernam hjj door de radio d'at de „Valka" in nood verkeerde. De secretaris van de Mij. tot redding van Schipbreukelingen, verklaarde dat de „Valka" aanvankelijk sleepboothulp vroeg. Schipper v. d. Klooster van de „Prins der Nederlanden" en de loods- commissaris te Hoek van Holland waren echter van meening dat de bemanning van dc „Valka", andere hult) noodig had; 11 O 7 daarom is de reddingboot uitgefvaren. De ze verkeerde in volkomen zeewaardigen toestand. Schipper v. d. Klooster heeft zeer goed genavigeerd, doch hij heeft niet kunnen verhinderen dat zijn boot dwars sloeg en kapsijsde. Hoe dat ge komen is, kan niet met zekerheid ge zegd worden; een z.eer groote roller kan daarvan de oorzaak geweest zijn. doch ook een mac'hinedefect. Dc expert bij de scheepvaartinspectie verklaarde dat hij de reddingboot ..Prins der Nederlanden" heeft onderzzocht en volmaakt in orde bevonden. giffenis schenken voor sommige van die dingen." Hij sloeg zoo hard met zijn stok op ae straatsteenen dat de voorbijgangers keken wat er aan de hand was „Maar dat is alles achter den rug; de rol van dief of boosdoener afgespeeld; daar doe ik een eed op." Een invallende gedachte scheen hem van stemming te doen verandereh.; ee,n minder opgewekte en een droevige mis<- schien. „Ten minste ik zou er een eed op doen als die vent 'met zijn geslepen ge zicht mij niet juist dat verhaal had gedaan. Als1 ik nog niet getrouwd was zou ik meenen, dat dat huis' Monnikslahd juist geschikt voor mij was; het schijnt dat daar altijd wat te doen is en 't 'mij genoeg werk zal geven om 's nachts goed te kunnen slapen. Maar voor een vrouw is het volstrekt geen geschikte woon plaats. Ik wou dat ik wist hoe ik haar daar van daan zou kunneki houden. Ik heb gezegd, dat. ik haar mee zou nemen; ik heb het haar beloofd en zij zal graag willen. Ik moet zien of ik haar kan over tuigen en trachten een andere woon plaats op te scharrelen maar ik ver trouw er niet vast op. Ik moet er in ieder geval naar toe. En zij' zal ee|nj verklaring wenschen anders is ze* er niet van overtuigd en ik zou niet De inspecteur-generaal van de scheep vaart, vice-admiraal C. Fock, was van oordeel dat wel nooit geheel zal worden opgehelderd wat er met de reddingboot eigenlijk gebeurd is. Hel is begrijpelijk dat, als een vreemd schip een S.O.S.- sein geeft, men met de reddingboot uit vaart, hoe gevaarlijk dat ook is. In dit geval was de reddingboot van Stellen dam eigenlijk aangewezen om Trulp te bieden, doch te Hoek van Holland zag men het schip in nood voor eigen oogen. Geen wonder dat men hulp wilde ver- leenen". De loodscommissaris heeft zich dus volkomen terecht laten overtuigen dat hel noodig was dat de „Prins der Ne derlanden" hulp bood, aangezien er groo te kans bestond dat de opvarenden van het vreemde schip in levensgevaar ver keerden. 1 jT[j "~i j De Raad zal te zijner lijd uitspraak doen. 1 i j j»| J~j De oester verzending. De oesterjverzending bedroeg over de maand Maart 1929 uit Ierseke Nederland 211.169 Engeland 1.719.580 Belgë 321.084 Duitschland 440.445 Diversen 43.100 Totaal Vorig jaar 2.735.378 2.049.622 Coöp. C r e d i e t-, Spaar- en Depo- sitobank voor Zeelaöfd (G.A.) Wij ontleenen aan het jaarverslag over het 53e boekjaar der bovengenoemde bank, dat de resultaten over 'het afge loopen boekjaar zeer bevredigend waren en toe laten een dividend uit te kee- ren van 6 pet. Bij hel einde van het boekjaar bjedroeg hel saldo der spaar- en depositie-rieke- ning f 9523,03 (v.j. f 8002.62), een ver meerdering dus van f 1520,41. De i|ente voor spaargelden bedraagt 3.3 pet. Op 31 December 1928 bedroeg 'het door de leden bijeengebrachte kapitaal f 5339,991/2 t.w.47 volgestorte aandee- len f 4700 en stortingen op aandeelen te goed f 639,991/2 Dc voorschotrek. bedroeg f 18397,21 (v.j. f 18320) verdeeld over 42 voorschot ten. Bijna het geheele jaar door had men de beschikking over kasmiddelen voor het verleenen van voorschotten door in lagen van spaargelden en deposito's ver kregen, waardoor men slechts in geringe mate gebruik behoefde te maken van lipt bij de Bankassociatie geopende crediet. Volgens de balans en verlies- en winst rekening bedraagt de totale netto winst weten hoe ik haar kon overtuigen." De bewuste dame wachtte op hem, ofschoon dat in het eerst niet duide lijk was. Het electrisch licht was niet opgedraaid, het was pikdonker in de kamer; toen hij binnen kwam zag hij niets. Maar een stem klonk hem tege moet u;it de richting van de kachel. Hij zag de jonge dame op haar ge mak in een fauteuil zitten dicht bij den haard, tevreden, met haar eigen gedach ten en geen ander licht dan het haard vuur en de dansende vlammen. „Ik dacht dat u nooit terugkwam." Die toon scheen hem eenigszins ver wijtend. Hij maakte dadelijk zijn excuus. Het spijt mlij dat u mij eerder ver wacht had, maar ik kom te voet van Bedford Row. Zal ik het licht opdraai en?" „Liever niet als het u niet schelen kan. Ik houd zoofveel Van schemeren, yporal bij haardlicht. Ik ben blij dat u temjgkomt; mijn eigen gedachten be gonnen mij te vervelen." „Als ik dat geweten had, had ik mij wat meer gehaast, maar die advocaat die praatte maar door ik geloof dat ik veel langer ben weggeblevjëtn dan ik dacht". „Uw stem is vermoeid". y' (Wordt vervolgd!.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5