r I WEERBERICHT. Hoog Water 0 Stoomen van Heerenkleeding N.V, Ververij HOEKSEMA, KUNST EN WETENSCHAP LANDBOUW Handel, Nijverheid en Visscherit NAGEKOMEN BERICHTEN LAATSTE BERICHTEN AFLOOP AANBESTEDINGEN LEGER EN VLOOT Verkeerswezen, Past en Telegrafie SPORT BUITENLAND Algemeen Overzicht BEURSNOTEERINGL AMSTERDAM, 10 April. (Slotkoers). Het eerste cijfer is de slotkoers ran gisteren, he' tweede diea van heden. 6 pet. Ned. '22 1031/2—103%. 5 pet. Ned. '18 100%—100%. 4i/o pet. Ned. '17 99 negen zest.—991/4 2% pet. N. W. Schuld 641/2—64%. 3 pet. do. Oblig. 78%}— 78%. 3 pet. do. Certif. 78%.—78% Cert 1/0. N. H. Mij. 1871/2 -18%-187%'. A N. I. Handelsb. 169%—168%. A. Kol. Bank 245%-246%'—246% Kon. Petrol. A. 391-396- 391-394. Amsterd. Bank 1938/4—192%. Cull. Mij. Vorstenl. 162%—162%. Handelsv. Amsterd. 638-6421/2—636-641 Javasche Cultuur 369-373— 37G-373:-' A. Deli Mij. 425-429-425%-4261/a. Amsterd. Rubber 261%-263%—261- 262%' &ed. Amerik. vaarl 71—70. Ned. Scheepvaartunie 2211/4—220%. Kon. Holl .Lloyd 14%—15. Kon. Ned. Stoob. Mij. 94%— 94 - 94%'. A. Paketvaart 251—248. Bank Associatie 69%— 69. Gouda A. 420 Philips A. 8824890-868-875. Auaonda 276 een achtste—281-284. Steels 1853/8-1841/2-185. Erie 71 Union Pacific 214 Common Marine 6een achtste Prefered do. 451/4—443/8. Maxwell L- C. V. I. B. 10—9%. Prolongatie 5i/2-6— 5%\ Russen: Obi. 1880 1% Hope 2 een zest.2 een zest. Markt sluit ongeanimeerd. "Wisselkoersen Londen 12.03%—12.09i/2. Berlijn 59.09—59.08%. Weenen 35.02i/2—35.02%. Parijs 9,74—9.74. Brussel 34.6iy2- 34 60%. Dollar Cable 2.49i%2.49%. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Metr. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 'April Hoogste barometerstand: 773.1 te Torshajven. Laagste barometerstand: 758.0 te Stetlin. Aanhankelijk zwakke, veranderlijke, la ter zwakke tot matigen wind uit O. rich tingen. Half tot zwaar bewolkt. Weinig of geen neerslag. Weinig verandering in temperatuuur. Thermometerstand alhier des morgens 9 urn- 44 gr., 12 uur 48 gr., 3 uur >16gi\. Donderdag 11 April. Zon op 5.13; onder 6.50. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 7.20. Maan op 6.01; onder 9.16 n.m. Eerste kwartier 16 April. Vlissingen. 11 April 14 27 12 15 05 13 5} 15 44 14 Ui 16.27 15 V 17.17 16 5.53 17 1 7.16 Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag (Het tijdstip van hoog water te Dom burg valt 9 minuten na dat te Vlis singen) vaer te S t a ve 11 i s se in zake het schip perskind, dat zoo dikwijls van geregeld schoolonderwijs verstoken is. Thans is aldaar door laatstgenoemd bestuur een comité benoemd om in bedoelde zaak werkzaam te zijn, bestaande uit de hee- ren S. Stoel (voorz.-propagandist), J. W. (v. d. Slikke, secretaris, P, J. Moerland, penningmeester en. de heeren Jac. Moer land en P. C. H. van Oost. Benoemd lot tijdelijk onderwijzeres aan de School met den Bijbel te Krui- ningen mej. J. K. Cornelisse Le Ierseke. Te Utrecht zijn geslaagd voor het diploma machineschrijven (tien-vinger systeem) der Ned. Ver. van Leeraren Mej. C. J. le Grand en de heeren P. 'A, van der Plas en H. M. Legrand, ailen te Oostburg. -fl- Extra leerkrachten en r ij k s - subsidie. Tal van gemeentebesturen en besturen van bijzondere lagere scholen vroegen op grond van toeneming van het aantal leer lingen aan den Minister van Onderwijs, K. en W. om voor rekening van 's Rijks kas een extra-leerkracht te mogen be noemen. Naar men het Hand. van bevoegde zijde mededeelt, heeft de Minister om te groote stijging van het kostenbedrag te voorkomen, thans als algemeene gedrags lijn aangenomen, dat zulke aanvragen al leen dan ingewilligd worden, wanneer het aantal leerlingen der school zoodanig is gestegen, dat volgenS de z.g. 48 leer- lingenschool aan die school een onder wijskracht meer zou noodig zijn geweest In alle oAerige gevallen worden die aan vragen door den minister afgewezen; Rinde re n van se hooi v e r w ij- derd wegeus hun kleeding. Op de vragen van den heer Vliegen in verband met de verwijdering van een aantal kinderen wegens hun kleeding van een Roomsch-Katholieke bijzondere school te Gemert antwoordt de Minister Van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dat hem bij onderzoek gebleken is, dat het hoofd der R.K. bijz. school voor meisjes te Gemert (Binderseind) zestien kinderen, wier ouders niet hadden vol daan aan de voor de school vastgestel de regelen in zake de kleeding van de leerlingen, van de school heeft verwij derd. De bedoeling was niet deze kinderen als leerling af te schrijven, maar hen pas weder tot de school toe te laten, wanneer het bezwaar betreffende de kleeding zou zijn opgeheven. Inmiddels zijn reeds spoedig dertien kinderen op de school teruggekeerd, terwijl dit na de Paaschvacantie ook met de overige waaronder de beide in de vraag be doelde kinderen, het gdval zal zijn. In verband hiermede is een voorzie ning in het onderwijs [voor deze kinderen oVerbodig geworden. De meening, dat in de gemeente Gemert, noch in den om trek, een openbare school zou bestaan, is intusschen onjuist. Zoowel in het tot de gemeente Gemert behoorend Elsen- dorp, als te Helmond, waarmede Gemert een geregelde tramfverbinding heeft, zijn openbare scholen, zoodat, indien noodig, een dergelijke voorziening niet onmoge lijk zou zijn geweest. Behoudens het geyal, voorzien in art. 106 der L. O.-wet 1920 hetwelk in casu niet van toepassing was is het bestum- eener bijz. school volgens de wet vrij in zijn beslissing omtrent de toe lating van kinderen tot die school. De minister acht zich dan ook niet bevoegd omtrent de motieven voor niet- toelating van kinderen aan besturen van bijzondere scholen een bepaalde ge dragslijn voor te schrijven. M'burg, L. Burg Clll, Tel. 121. Vlissingen, Walstraat 51 (Ingez. Med.) Instituut voor physische therapie te Groningen. Het gemeentelijk instituut voor physi sche therapie, dat te Groningen Zaterdag officieel in gebruik zal worden genomen, wordt ondergebracht in een vleugel van het badhuis. De gemeente Groningen heeft dezen vleugel van een volledige inrichting voor physische therapie voor zien. De exploitatie geschiedt voor reke ning der gemeente Groningen. Als directeur-geneesheer zal optreden dr. H. E. Rookmaker te Groningen. Te Amsterdam en Leiden zijn speciale inrichtingen voor deze geneeswijze, ook in Rotterdam is een klein instituut voor physische therapie, in Utrecht is er geen en Groningen krijgt nu het zijne. Uitvoer van anjelieren naar Duitschland. De Nederl. Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfort a. d. M. deelt mede: Volgens verordening van, 28 Maart '29 zal in Duitschland van af '15 April a.s. de invoer van onafgesneden anjelieren en anjelierstekken lot nader order verboden zijn. Uitzonderingen hierop kunnen door den Rijksminister voor voeding en land bouw worden joegestaan. De directe doorvoer onder toezicht der 'douane is veroorloofd. De Kon. Mij. „De Schelde". Naar wij vernemen zal de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen óver 1928 geen dividend uitkeeren. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat volgens de voorwaarden waarop de staking 'destijds is geëindigd, nu de arbeiders van de 4% 'dag, die zij in de Pinkslerweek vrij krij gen er 1% zullen moeten inhalen. n F aillissementen. Heden werden door de rechtbank al hier failliet verklaard A. J. de Maillie, veldarbeider te Groede, rechter-commis- saris mr. J. H. Byhau, curator mr. J. Erasmus te Oostburg en C. S. Luitwieler, (handelende onder de firma S. A. Luitwie Ier, Nieuwstraat, Vlissingen, rechter-com- missaris mr. A. van der Hoop, curator mr. H. v. d. Beke Gallenfels te Middel burg. schepen van circa 9 ton deadweight, als volgt is opgedragen Vijff motorscnopen met Sulzer-motor aan de N. V. C. van der Giessen en Zo- nen's Scheepswerven te Krimpen aan d. IJssel. Vier motorschepen met M.A.N.-motor aan de werf Gusto te Schiedam'. De vaartsnelheid in gewonen dienst zal 9J mijl bedragen, Nieuwe motorschepen voor de K, PM. De Koninklijke Paketvaart Maatschap pij deelt mede, dat de bouw van 9 motor- EERSTE KAMER (Vervolg), De heer Koster waarschuwt tegeu een A m s te r d am - Rijmver b ind in g door de Geldersche Vallei, waarvan Utrecht last zal hebben, hij acht de verbinding over UtrechtWijk bij Duurstede gewenscht. De heer S meen ge geeft de voor keur aan de Geldersche Vallei in ver band met sclieepvaartbelaaigen. VLIEGONGEVAL TE SOESTERBERG Men meldt uit Soesterebrg aan V.D. Het driemotorige militaire vliegtuig ge nummerd 803 is hedenmiddag tegen 3 uur bij een vlucht boven deze gemeente door tot nu toe onbekende oorzaag neergestort. Het toestel kwam "in de ge meente op open terrein terecht. De be stuurder kapitein vlaai Weerden .Poelman bleef ongedeerd. De "twee andere inzit tenden n.l. luit. Sissingh en kap. Briëtt- kregen resp. een linkerarmbreuk en een niet ernstige hoofdwonde. DE KANAALBRUG TE MIDDELBURG. De A. N. W„ R. en de K. N". iA, Cl, hebben tot den Minister van Waterstaat een adres gericht met verzoek met het oog op de verkeersbelaugen zooveel mo gelijk te bespoedigen het maken van een nieuwe brug over het kanaal door Wal cheren te Middelburg. EERSTE KAMER. Bij de voortzelling der behandeling van de Waterstaatsbegrooting, zelte de heer Moltmaker zijn rede voort en wees er o. a. op, dat bij 26 trammaat schappijen, een pensioenregeling ont breekt. hij dringt op spoed aan en steunt hel voorstel de Muralt inzake de onbe waakte overwegen. De heer L i n d e ij e r dringt aan op toeslemming voor de Zeeuwsche Mossel kweekers 0111 mosselzaad aan Nederland - sche paalhoofden weg te halen, op door graving van het kanaal Axelsche Sassing Hulst, en aanleg van het kanaal Bres- ken sSluis. Spr. keurt verder toestanden in den mijnbouw af. De heer v. d. Lande komt op tegen de uitlatingen van den heer Seegers in de Belgische Kamer ten opzichte van de kanaalverbinding Apt werpen naar Dordrecht en vraagt of het juist is, dat drie mogendheden, die betrokken waren bij het verdrag van 1839 een onderzoek deden instellen met tot resultaat, dat men hel kanaal door Zuid-Beveland een verbetering noemde. GERECHTSHHOF TE 's-GRAVENIIAGE. Het Gerechtshof te 's-Grajvenhage heeft heden arrest gewezen inzake A. M. wed. 0. H-, zonder beroep te Seroos- kerke (Sch.), die door de rechtbank te Middelburg wegens het als moeder ge legenheid geven lot het plegen van on tucht met haar minderjarige dochter, was veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf. Het Hof legde deze straf voorwaar- -tf^lijk op met 3 jaar proeftijd. Dr. WILLEM MENGELBERG. Dr. Willem Mengelberg, die sedert ge- ruimen tijd lijdende is aan de gevolgen jvan een griepaanval en reeds meerdere concerten, o.m. ook twee te Parijs, op het laatste oogenblik heeft moeten af zeggen, is op medisch voorschrift genood zaakt tot herstel van zijn gezondheid, nog eenige dagen rust te houden. In het belang van den goeden gang van zaken, zal dr. Mengelberg het concert van 11 dezer te Amsterdam nog dirigeeren. De (verdere concerten zullen onder leiding 'staan van Otto Klemperer. HUWELIJK DOOR EEN MINISTER INGEZEGEND. Vandaag deed zich te 's Gravcnhage het merkwaardige feit voor, dat de ker kelijke inzegening van het huwelijk van den Kamerbewaarder van den Minister Ivan Arbeid, Handel en Nijverheid ge schiedde door den Minister zelf, ds. Slo- temaker de Bruiine. O.m. was in de Re- gentessekerk aanwezig oud-Minister Aal- bersp. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 10 April 3 uur. Niet veel verandering in de situatie. Affaire van weinig beteekenis en al gemeene stemming gedrukt. Margarine Unies druk verhandeld. Mijnafd. Alg. Exploraties goed ge vraagd. Prolongatie 51/4 pet. o DE HONDERDSTE GEBOORTEDAG VAN WILLIAM BOOTH. LONDEN, 10 April V.D. Heden wordt het feil herdacht dat honderd jaar gele den William Booth de stichter van'bet Leger 'des Heils werd geboren. Verschil lende autoriteiten en regeeringspersonen nemen aan de herdenking deel. Heden avond zou een geweldige meeling in Al- bert Hall plaats hebben, gepresideerd door den premier Baldwin DE REGEERINGSCRISIS IN OOSTENRIJK. WEENEN, 10 April, V. D Van meestal goed ingelichte zijde wordt met stelligheid medegedeeld dat Dr. Ra- mek binnen eenige dagen de leiding zal nemen van een nieuw te vormen ka binet. Omtrent de verdeeling der verschillen de portefeuilles isn og .geen ck(Jenitieve besltissing genomen. Volgens dezelfde informatie zou echter de Christ, soc. af gevaardigde Streeruvvitz met de porte feuille van financiën belast worden. Abonnementen en Advertentièn voor de Middelburgsche Courant kunnen voor Vlissingen worden aangenomen door Boekhandel F. LANDSMAN, St. Jacobstraat. Namens Ged. Staten van Zeeland werd hedenmorgen aanbesteed het bou wen v an een aanlegsteiger aan den Prov. veerdam te Kamperland (gem, Wis- sekerke) met bijkomende werken. Raming f 32.600. Inschrijvers waren: 'A. van' der Straa- ten jr., Hansweert, -f 34.900; gebr. G. en P. Parel, Sliedrecht, f 34.000; W,. Kloot wijk Cyzn.. Papendrecht f33.900; G v. (d. Klippe, Oosterland, f33.373; J. J. Jansen, Middelburg, f32.500; P. J. de Bourdraaf, Wemeldinge, f 32.300; P. Dek ker, Veere, f31.988; A. van Hee, Kam perland, f 31.724 en M. Hoogesleger, We meldinge, f 31,260. De kapitein C. v,an Erpenbeek de Wolff van het regiment kustartillerie te Vlissingen wordt 1 Mei overgeplaatst bij de luchtdoelartillerie te Utrechlt. De machinist-majoor L. Dekkers is 9 April gedetacheerd op Hr. Ms. „v,an Speijk", de sergeant-machinist A. Massee wordt overgeplaatst van de „van Speijk" naar de marinekazerne Ie Willemsoord, en de sergeant-torpedomaker A. W. Jongman, wordt 15 April te Rotterdam ge plaatst bij den afbouw van de „Witte de With."' De dienst Vlis singe nB resliens De heer S. M. de Vuijst, hotelhouder te Bresken s, schrijft in de N. R. Crt. van gisteravond den volgenden open brie! aan den Minister van Waterstaat; Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: dat hij de vrijheid neemt het navolgende ter Uwer kennis te brengen Zondag 31 Maart, pl.m. 12 uur arri veerde ten mijnent een Franschman, die met zijn auto naar Vlissingen overgezet wilde worden. Ik gaf hem te kennen dat aangezien de dienst der Provinciale boo ten op Zondag zeer beperkt is dit onmo gelijk voor 18.55 kon. Hij verzocht mij kosten noch moeite te sparen en te willen zorgen, dat hij ten spoedigste met zijn auto Vlissingen bereikte. Na tele fonische oproeping kreeg ik in Vlissin gen de toezegging dat tegen betaling van f 75— e.en expresse-boot zou varen. Dit arnbod werd aangenomen eb na ongeveer een uur lag de ferryboot in de Breskensche haven. Hoe verheugd waren wij alle over het feit dat deze Fransche autoriteit in de gelegenheid werd gesteld zijn plan ten uitvoer te brengen en op deze wijze van het isolement, waaronder geheel Zeeuwsch-Vlaanderen des Zondags lijdt, geen nadeel zou behoeven te ondervin den. Op het moment dat de auto zou ver- trekken werd ik uit Vlissingen door den directeur der Stoombootmaatschappij op gebeld, die mij verzocht den kapitein mede te deelen, dat niets, noch auto noch personen overgezet mochten wor den, daar dit ten gevolge zou hebben, dat de walkapitein op wiens order de reis was ondernomen, zou worden o'nt- slagen. Dit aan de betrokken Fransche auto riteit mede te deelen was geen aange name taak en hem de bekrompen II ol- landsche behandeling duidelijk te maken was onmogelijk. De ooot moest onmiddellijk terugvaren, zonder aat er een passagier mee mocht komen. Opgemerkt worde nog, dat er wel passagiers met auto van Vlissingen naar Breskens met de expresse-boot mee gebracht waren. Excellentie met opzet ben ik uitvoe rig geweest opdat u een goeden kijk zoudt krijgen op dezen wantoestand en zijn funeste gevolgen. De Zondagsche regeling der bootdien sten fnuikt het nationaal en internatio naal verkeer. Zij is ontworpen door een college, dat dit belangrijke punt niet genoeg in het oog heeft gehouden. De tegenwoordige verbinding remt het toe ristenverkeer over Zeeuwsch-Vlaanderen. doch daar blijft het niet bij. Het kweekt ook verkeerde ideeën. De gedupeerden gaan vergelijkingen maken, welke in de zen lijd voor ons' land minder gewenscht zijn en hiermede zal in de toekomst rekening dienen te worden gehouden. De Zondag mag zoo weinig mogelijk geschonden worden, zoo luidt het ant woord van hen die eenig zeggingsscJhap in deze zaak hebben. Mag, zoo vraag ik mij af, een Zondag in het centrum van ons land meerdere malen geschonden worden dan in ons landje van Cadzand? Waarom zijn in dat ge deelte van ons land (Moerdijk, enz.) de verbindingen moderner geregeld dan hier? U en Uw ambtsvoorganger achtten zeer zeker de verbinding Breskeps—Vlis singen (en omgekeerd) van een groot belang, want hoe zou het anders te rijmen zijn, dat millioenen voor behoor lijke aanlegplaatsen door uw departement zijn verwerkt! Ik acht het in 's lands belang in den vorm van een open brief gebaseerd op een geval uit de practijk van regenten datum uw excellentie met deze verkeers- toestanden op de hoogte te brengen met het beleefd verzoek in de verbinding als ooven genoemd, zoo spoedig wijzi gingen te doen Drengen, dat nog dit seizoen een normale verbinding des Zon dags tot stand moge komen en bijge volg de bedoelde vergelijkingen niet meer gemaakt kunnen worden. In den eindstrijd van het tenuis- lournooi te New Rochelie bij New Vork, heeft Hunter Tilden geslagen met 9—7, 4—6, 11-9, 6—2. (Hand.) -o Wim Tap door den N. V. B. geschorst. De A.D.O.-speler W. Tap werd tijdens den wedstrijd A.D.O.Sparta op 24 Maart jl. door den scheidsrechter Tetzner uit het veld gestuurd omdat hij zijn misnoegen over een beslissing door hoon gelach kenbaar maakte. Naar „de Courant" verneemt heeft het bestuur van den N.V.B. thans aan W. Tap een schrijven gezonden waarin hem wordt medegedeeld, dat hij in verband met zijn optreden tijdens genoemden wedstrijd, in afwachting van een nader te nemen beslissing, met ingang van 5 April jl. is uitgesloten van het deelnemen aan wedstrijden. Tap, die inmiddels in de gelegenheid is gesteld lot het indienen van het ver weerschrift, heeft daarvan reeds de eerste dagen van deze maand gebruik gemaakt. De ontwapening ter zee. Gister gaf Brition de voorzitter Van de vlootcommissie van liet Amerik. Huis van afgevaardigden te Washington uiting aan zijn meening dat zijn bekende plan nen tot het bijeenroepen van een niet- officieele vlootconferentie succes zullen hebben. Waarschijnlijk zal in Augustus a.s. le Biarritz of te Genève zulk een conferentie plaats hebben waaraan on geveer tien leden van het Amerikaan sche Congres en Engelsche, Japan.sche, ïtali- aansche en Fransche afgevaardigden zul len deelnemen. Intusschen is 't le hopen, dat de cor respondent van de New York Herald geen gelijk krijgt, als hij „meent te weten", dat de Amerikaansche afgevaardigden naar de voorloopige besprekingen te Ge nève nopens maritieme ontwapening, de opdracht hebben meegekregen om mee te deelen dat de Ver. Staten alleen dan in een nieuwe conferentie zouden toestem men, indien Engeland verklaren wil zich hij alle beginselen neer te leggen die door de Ver. Staten op de mislukte drie- zcemogendheden-conferentie van '27 ont vouwd zijn. In dat geval kunnen de heeren wel thuis blijven, en geeft een on-officieele conferentie als de bovenbedoelde natuur lijk ook niets. Geen kwestie dat Engeland zich bij een dergelijk dicté neer zou leg gen En het zou niet bepaald beantwoorden aan het beroep van het internationaal vredesbureau te Genève op _de regee ringen, die vertegenwoordigd zijn. in de commissie-Loudon voor de voorbereiding der ontwapeningsconferentie, opdat aan haar gedelegeerden zoodanige instructies worden verstrekt, dat tijdens de eerst volgende zitting, die a.s. Maandag begint, tastbare resultaten bereikt kunnen, wor den. Hernieuwde politieke span ning in Duitschland. De toestand is weer wat moeilijker ge worden, doordat het besluit der sociaal democraten om vast te houden aan de verwerping van den tweeden termijn voor den bouw van Óen pantserkruiser A. Naar aanleiding hiervan Schrijft de Voss. Zeitung o.a. „Het kabinët-Müller-Franken loopt «root gevaar en zal wellicht reeds' bin nen enkele uren tot aftreden gedwongen zijn, daar de rijkskanselier reeds bij voor baat heeft aangekondigd dat hij' uit een afwijzend besluit van zijn fractie de con sequenties zou trekken. Reeds weken lang is er onderhandeld over de vorming der groote coalitie en niemand had ver wacht. dat het hierop zou uitloopen." Uil andere Wolff-telegrammen blijkt evenwel, dat het zoo'n vaart niet loopeni zal en dat het kabinet heden, Woensdag morgen, bijeenkomt om zich verder met begrootingskwesties en den politicken toestand bezig te houden. Van een aftre den der rijksregeering, zoo wordt verder

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 2