-No. 83 Dinsdag 9 April 1929 172*-Jaargang cffierhel/d BINNENLAND N.V. Ververij H0EKSEMA. UIT STAD EN PROVINCIE Het stilt oogenèlikkelijk de jiyn en werkt tegelijk kerlijd verkwikkend en ojiwekkend. aan Jozi- d. J. van aq dit otnnmer behoort oen Bijvoegsel. Abonnements p r ij s p. kwartaal voor Middelburg en agentschap Vlis- jingen f 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 eent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewoneadvertentiën:30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 eent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ien geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 uur en des ZA TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque- en Gironummer 43255. BOER. PRINSES JULIANA NAAR INDIE? Aam het „Nieuws v. d. Dag v. N. In dië" is het volgende ontleend „Periodiek duiken in de Nederlandsche en Indische pers berichten op, aangaande een bezoek van prinses Juliana aan In- dië. Nog zeer onlangs, bij aankomst van het Belgische Kroonprinselijk echtpaar hier ie lande, werd de verzuchting ge slaakt waarom die wel, maar onze eigen prinses niet De „IikI. Post" weet thans weer te melden, dat er in. Nederland werkelijk over gedacht wordt, Prinses Juliana een bezoek aan Nederlandsch Indië te laten brengen. 2oodra de Prinses haar studie te Lei den 'heeft volbracht, heet het, zou er .kans op zijn. Zijn de informaties van eerstgenoemd blad juist, dan is wel het grootste be zwaar aan een eventueel bezoek verbon den hoe moet de Prinses naar Indië reizen In Nederland heeft men zich met deze vraag ernstig bezig gehouden en het blad kan mededeekn, dat er plannen zijn, om_ n 'n te zamelen voor een Ko- ninfcbjk jacht, dat de Prinses zou worden aangeboden. He» schrijft dan verder De promotor is o. m. de heer Van Stralen van Nes, de z.g. „Koning" van Boskoop, die al geruimen tijd doende is, medewerking voor zijn plan te erlangen. Of hij daarin geslaagd is, kunnen wij niet mededeelen, maar wel weten wij, dat er aan „gewerkt" wordt". DE VRIJHEIDSBOND. Zondagmorgen is de algemeene ver gadering van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond te Arnhem voortgezet. Ook nu weer was de vergadering, die een huishoudelijk karakter droeg, zeer druk bezocht. Tot leden van het hoofdbestuur wer den herkozen de heeren S. v. d. Bergh Jr., D. de Boer Dzn., mr. G. A. Boon ■en prof. dr. Th. Colenbrander, en is ge kozen. in de vacature-Abr. Staalman, prol. mr. Ant. van Gijn, Zeer uitvoerig werd gediscussieerd over^ het beginselprogram, dat ten slotte werd vastgesteld op de volgende punten, 1. Erkenning van het vrijheidsbegin sel als grondslag van het staatsbeleid en van een zuiver democratische staats inrichting. Behoud van het grondwette lijk koningschap, dat verzekerd blijve aan Koningin Wilhelmina en haar nakome lingen. 2. Handhaving van het parlementai re stelsel, als een juisten vorm van een zuiver democratische staatsinrichting en afwering van eiken aanleg daarop. 3. Handhaving van ons onafhankelijk volksbestaan, van de onschendbaarheid van ons gebied in en buiten Europa en het daartoe brengen van offers en het instandhouden van een weermacht en handhaving van de onzijdigheid van ons grondgebied in en buiten Europa en een voldoening aan de verplichtingen, voort vloeiende uit het lidmaatschap van den Volkenbond. 4. Handhaving van wettelijke orde en vrijheid door het daartoe bevoegde gezag. 5. Waarborging tegen iedere aanran ding van de volledige geestelijke en gods dienstige vrijheid. Erkenning van de waarde van het geestelijk en van het godsdienstig le ven voor maatschappij en staat. 6. Bevordering van kunsten en we tenschappen. Bevordering van het open baar onderwijs. Ontwikkeling van het on derwijs in practische richting, zoodat het opleidt tot geschiktheid voor gezin en maatschappij. Bezuiniging op de uitga ven van het lager en uitgebreid lager onderwijs door strengeren maatstaf aan te leggen voor de oprichting van scho len. 7. Volledige staatsrechtelijke, bur gerrechtelijke en economische gelijkstel ling van man en vrouw. 8. Ontwikkeling van 't vrije bedrijfs leven tot bereiking van welvaart voor allen. Bevordering van het vrijhandelsver- keer. Behoud van het vrijhandelsbegin sel. Bestrijding van bureaucratische wet geving. Bescherming van het publiek tegen machtsmisbruik van belangengemeen schappen. Bevordering der sociale wetgeving ten bate der economisch zwakkeren. 9. Zoo groot mogelijke ontwikkeling van iedere persoonlijkheid ter verhoo ging van volkskracht en als eisch van maatschappelijke rechtvaardigheid. Particulier initiatief als grondslag van maatschappelijke welvaart. Versterking van het inzicht, dat daarbij de ontwikke ling der productie mede ten goede moet komen aan de werknemers en dat hun belang er bij moet worden vergroot. Afwijzing van de onder den naam van socialisatie aangeprezen vervorming van het productie-stelsel. Samenwerking van kapitaal, intellect en arbeid. Bevordering van het bewustzijn, dat overleg van werkgever en werknemer, ten aanzien van arbeidsvoorwaarden en inwendige organisatie in de daarvoor vat bare bedrijven, gewenscht is voor den zoo noodzakelijken economischen be- drijfsvrede. Bevordering van spaarzin en kapitaal vorming. Behoud van een krachtigen midden stand, als onmisbaar voor productie en verdeeling. Ontwikkeling van den land- en tuin bouw in het bijzonder ook ten behoeve van het kleinbedrijf. 10. Beperking van uitgaven van staat, provincie en gemeente. Handhaving van het stelsel van belasting naar draag kracht. Vereenvoudiging en zuiniger in richting van openbare diensten, bij voor keur in overleg met de ambtenaarsor ganisaties. 11. Bevordering van de autonomie en het zelfbestuur in Oost- en West-Indië, onder handhaving van het Nederlandsch oppergezag. Verheffing van het geeste lijk en maatschappelijk peil der inheem- sche bevolking. Ontwikkeling van de hulpbronnen van de overzeesche gebiedsdeelen, ook ten behoeve van Indië zelf. Nadat dit beginselprogram in den aan vang van de middagvergadering was vast gesteld, werd de geheele verdere mid dagvergadering besteed aan de behan deling van het werkprogram. Ook hier over hebben verscheidene sprekers het woord gevoerd. Ten slotte werd het con cept, door het bestuur voorgesteld, met enkele wijzigingen vastgesteld. Dit program zal, nadat de juiste redac tie is vastgesteld, worden gepubliceerd. De redactie van het verkiezingsmani fest werd aan het bestuur overgelaten. Nadat nog een korte bespreking had plaats gehad over de te voeren propa ganda, werd omstreeks half zes de ver gadering gesloten. BEGROOTING POSTERIJEN 1929. Aan de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer ontleenen wij, dat in onderzoek is de vraag of en in hoeverre het noodig is, de opgeheven vierde bestelling in en kele plaatsen te herstellen. Het ligt echter geenszins in de bedoeling hier voor alle plaatsen in aanmerking te brengen, waar de vierde bestelling werd opgeheven, omdat in vele van die plaat sen de behoefte daaraan niet in voldoen de mate bestaat. Met betrekking tot de Zondagsrust ten plattelande wezen verscheidene leden op de openstelling van ongeveer 600 kleine postkantoren op Zondag gedu rende eenige uren. Gedoeld wordt waar schijnlijk op de op 17 Februari j.l. inge gane openstelling des Zondags van 89 van de hulp-telegraaf- en hulptelefoon kantoren, voor zooveel deze op Zon en feestdagen gesloten waren. De getroffen maatregel is genomen op een wijze, die aan het belang der te lefonische gemeenschap, zoowel als aan dat der Zondagsrust recht doet weder varen. Bij de in overweging zijnde herziening van de Rijkstelefoontarieven wordt in het bijzonder rekening gehouden met de wenschelijkheid, de aansluitingen, ook ten plattelande, meer in het financieel bereik te brengen van een ieder, die de telefoon nuttig kan gebruiken. De aangelegenheid der gemeentelijke giro-diensten heeft reeds geruimen tijd de aandacht, van den Minister. Met betrekking tot vermeerdering van zendtijd voor de Vereeniging van Arbei ders Radio Amateurs (V.A.R.A.), merkt de Minister op, dat aan den Radio-raad advies is gevraagd omtrent eën billijke verdeeling van den beschikbaren tijd over de omroeporganisaties. In afwachting van dat advies vindt de Minister geen vrijheid om in de thans geldende tijdelijke regeling van die ver deeling wijziging te brengen. IN- EN DOORVOER VAN KIP-EIEREN. In de Memorie van Antwoord nopens het wetsontwerp, houdende bepalingen betreffende den in- en doorvoer van kippen- en eender-eieren, merkt de re geering op, dat zij zich geroepen acht om den bona fide handel in bescherming te nemen tegen praktijken, die, naar stellige verwachting ook in kringen van belanghebbenden, na het in werking treden van de Engelsche voorschriften voor dien handel en voor den naam van het Nederlandsch product een ernstig dreigend gevaar kunnen opleveren. De regeering meent in de Memorie van Toelichting duidelijk te hebben aan getoond, hoe binnenkort het Nederland sche ei ook bij de concurrenten in En geland aan vergelijking met dat van an dere naar Engeland exporteerende lan den en dat van Engelands eigen produc tie bloot zal staan. Op verschillende wijzen kan worden getracht, het Neder landsche product voor het doorstaan van die concurrentie in staat te houden. De meest daadwerkelijke is een voorziening als die, welke reeds bestaat voor boter, kaas en haring. DE G. G. VAN INDO CHINA NAAR NED. INDIE. Aneta meldt De gouverneur-generaal van Indo-China heeft voor de eerste maal in de geschie denis een bezoek gebracht aan Ned. In dië. Hij werd te Tandjong Priok met de zelfde eerbewijzen ontvangen als gebrui kelijk bij de aankomst van den G. G. van Ned.-Indië. NOG MEER VOORTREKKERS. Volgens het Soer. Hbld. is te Soera- baja bericht ontvangen, dat een tweede groep te Malang zich klaar maakt naar Nieuw-Guinea te vertrekken. Ter plaat se werden eenige gelden ingezameld, alsmede voorraden opgedaan. Deze tweede groep zal binnenkort vertrek ken, zonder de resultaten van het on derzoek inzake de geschiktheid van Nieuw-Guinea voor kolonisatie, af te wachten. Te Makassar en in West-Java heb ben zich eveneens groepen gevormd, doch deze zullen eerst voeling houden met de vereeniging te Soerabaja en het resultaat van het onderzoek afwachten. DE REIS VAN HET BELGISCH KROONPRINSELIJK PAAR. Aneta meldt uit Batavia De Kroonprins van België en zijn ge malin hebben onder den naam van Graaf en Gravin de Rethy hun intrek genomen in het Hotel des Indes, te Batavia. De hooge gasten gebruiken hun maaltijden in een apart zaaltje, maar verkeeren overi gens gewoon onder de hotelgasten. Verven van Mantels en Japonnen, g I" Prachtvolle kleuren Vraagt stalen in onze winkels, a M'burg, L. Burg C UI, Tel. 121. Vlissingen, Walstraat 51. (Ingez. Med.) Uit Middelburg. De .Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 'si Rijks schatkist, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inko men en/of vermogen (gewetensgeld), is ontvangen bij den inspecteur der di recte belastingen te Middelburgf 800, f 500 en f 250. Toen het bijvoegsel met het verslag van de gemeenteraadszitting reeds ter perse was, bleek ons, dat wij in het num mer van gisteren door een misverstand ten onrechte vermeldden, dat de heer Broekhuysen met 1 Juni zijn functie van schoolarts c. s. zal aanvaarden, dit moet zijn 1 Juli. Tot dien datum blijft hij werk zaam te Tilburg. Wij maken van deze gelegenheid ge bruik ten opzichte van het schrijven van het Burgerlijk Armbestuur nog even te onderstreepen, dat B. en W. reeds vóór de benoeming van een schoolarts c. s. aan het armbestuur meldden, dat h. i. een voordracht van dat bestuur niet noodig was, omdat de betrekking van gemeente arts gecombineerd werd met geheel an dere. Uit Walcheren. Afgekondigd is Staatsblad no. 131, botvattende het besluit van den 26sten Maart 1929, tot schorsing van het besluit (van den Raad der gemeente Amemui- den, d.d. 4 Maart 1929, waarbij aan A. de Visser, aldaar, vergunning is ver leend tot het bouwen van een varkens hok op het perceel, kadastraal bekend sectie G., no. 1729, dier gemeente. Zaterdag j.l. sprak in de Winter- club te Domburg de heer P. de Bruy- ne over „Een autotocht naar de Rivièra". Op onderhoudende wijze vertelde spr. van zijn met auto en kampeertent on dernomen tocht door de Ardenneh, de Vogezen, over het plateau de Langres naar het Rhönedal en de Rivièra. Een aantal lichtbeelden, waaronder mooie bloemenfoto's verlevendigde de voordracht. 't Waren vooral de botanische schoon heden en werkwaardigheden van zijn reis, die door spr. werden belicht. Iedere dagreis was in dit opzicht verrassend, te meer omdat de tocht, in het vroege voorgaar ondernomen, voerde uit ons land, waar nog slechts de eerste voor jaarsbloemen zich vertoonden, naar deh weelderigen sub-tropischen plantengroei van de kust der Middellandsche zee Meer in bijzonderheden gaf spreker het karakter van het landschap der Ri vièra weer en de eigenaardigheid van naar plantengroei. Hij wees daarbij op de vele „Vreemdelingen" onder boomen en struiken, welke daar zijn ingeburgerd als verschillende palmsoorten en cac- teeën, de sinaasappelboom, de eucalyp tus1 enz., alle in vroeger of later tijd inge voerd en daar thans weelderig groeiend, zelfs gedeeltelijk in verwilderden staat Gelijk een lichtbeeld aantoonde is het niet vreemd een forsche cactus aan te treffen naast een bloeiendeh appelboom. Opmerkelijk is het op hoe verschil lende wijze de planten der Rivièra ge wapend zijn tegen de geweldige zomer hitte, die zelfs het rotsgesteente doet splijten. Eigenaardig is ook de korte bloeiperiode van ieder soort, in tegen stelling met de vele „doorbloeiers", die ons gematigd klimaat kent. Een korten tijd zijn de bloei en kleurenpracht over weldigend om daarna geheel te verdwij nen. Ook van de kuststreek met haar mooie rotsformaties werden verscheidene licht beelden vertoont, waarbij de spreker op- merKzaam maakte op de, in onze oogen, nauwe, bekrompen stranden, waarop toch de Rivièra trotseh is. Maar prach tig zijn de kleuren van deze kust, met haar rood-porfieren rotsen in de kobalt blauwe zee. Mevrouw de Bruync, spreker's tocht- genoote, was zoo vriendelijk de lichtbeel den te vertoonen. In zijn hartelijk woord van dank zei- de de voorzitter, de heer L. J. van Yoorthuysen, hoe overtuigend spr. had getoond op noe geheel andere en inten ser wijze dan door den gewonen tourist, door den kenner van de natuur op een reis kan worden genoten. Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. De Emir.akL <-m-rollecte te Goes bracht op netto f 278.60. Zaterdagmiddag kwam te Goes een zoon \an den heer T. van de Groote Markt en wilde de Opril "inrijden toen hij plotseling een vrachtauto voor rich zag. Hij trachtte door snel te zwenken een aanrijding te voorkomen, maar kwam daarbij tegen een "lantaarnpaal terecht, waardoor toch een botsing plaats hpd, waarbij de fiets totaal vernield werd. De berijder kwam met een aantal schrammen en ontvellingen vrij. Vrijdag vergaderde de raad van Waarde. Afwezig de heeren J. Pieper en J'. J. Mol. De \oorzitter deelde mede, dat het bestuur ran de vereeniging tot het ver- Eischt steeds de origineole verpakkingfèayeti f Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. Ingez. Med.) strekjken" \an L. O. Op Geref. grondslag, geen bezwaar heeft om twee lokalen Van de Openb. school in bruikleen daar voor aan te nemen. De leerkrachten voor hjet Openb. L. O. zullen dan over de twee andere lo kalen kunnen beschikken. De heer Van Weele vraagt naar aanlei ding daarvan, of dat geene moeilijkhe den zou kunnen opleveren voor het ge ven van onderwijs, door twee leerkrach ten in eenzelfde lokaal. De voorzitter meent, dat dit voor- loopig nog niet het geval zal zijn. De voorzitter deelt verder mede, dat het plan bestaat om de school door ëen muur in het midden, in twee scholen te verdeelen. Bestek en teekening dienaangaande zal in orde gebracht worden om den inspec teur bij het L. O. toe te zenden. Na goedkeuring door den raad kunnen de eventueele wijzigingen dan in de a.s. 'zomerv acantie aangebracht worden. M. a. st. werd het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Vervolgens werd in bespreking geno men, het punt der agenda om aan Ged. Staten van Zeeland machtiging te vragen, om met de gemeenten Schore en Kapelle te onderhandelen over een gemeenschap pelijke regeling voor gasvoorziening van uitde gasfabriek Oosteinde te Krab be ndijke. Schore, dat thans 'nog door een con tract niet Kruiningen gebonden is, zou dan zelfstandig moeten optreden, en evenals Krabbendijke, Rilland Bath en (Waarde, aandeelhouder in Oosteinde moeten worden; evenzoo Kapelle. Hier toe werd eveneens besloten. Bij de rondvraag werd door den heer Waterman het idee geopperd om ook in den winter de brandspuit eens }e pro- beeren. Het aangehouden voorstel om gebruik te mogen maken van een schoollokaal voor een zangvereeniging werd nu aan- igenomen. Hiervoor werd het leege schoollokaal aangewezen. Uit Scho u wen-D ui ve 1 and. Met ingang rvan 6 April j.l. is? aan de Inspectie der Directe Belastingen enz. te Zierikzee gedetacheerd, de surnu merair J. B. Kloosterman uit de directie Rotterdam. Iu de sociëteit „Ons Genoegen" te Zierikzee werd dezer dagen onder presidium van den heer A. v. d. Weij!- de, een algemeene vergadering gehou den van de N.V. Waterleiding-MijSchou- wen-Duiyeland, waarbij verschillende af gevaardigden uit de diverse gemeenten tegenwoordig waren. Het salaris van den te benoemen di recteur der Vennootschap werd vastge steld op f 3500 tot 4500. Tot leden van den raad van beheer werden met algemeene stemmen herbe noemd de heeren A. v. d.^Weijde, ,Wj. G. Boot, J. Bouman, S. lïage, N. A. Berkhout en C. de Looze. In de plaatsl Van wijlen mr. Fokker werd tot lid van den raad van beheer gekozen de heer R. Gerritsen te Zierikzee. Uit den boezem der vergadering werd geVraagd, wanneer men er op rekenen kan dat water gelefverd zal kunnen Wor den. De voorzitter wenschle zich te dien opzichte niet meer aan voorspellingen te wagen. De ingenieur deelde mede, dat als maatstaf mag worden aange nomen, dat wanneer men klaar is met den watertoren, men heel spoedig tot levering zal kunnen overgaan. Onder vindt men geen buitengewone stagnaties, dan mag verwacht worden, dat men half November gereed is. Aan het eind der vergadering werd lang gesproken over de tarievenkwes- tie naar aanleiding van een daartoe uit de vergadering naar- voren gekomen vraag. De voorzitter deelde mede. dat meu met het maken van het tarief bezig is. Men denkt vele klassen te maken, om de sprongen zoo gering mogelijk te doen zijn. Het kamertarief is naar spr.'s op vatting de slechtste methode die men

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1