VAN ALLES WAT Raadselhoekje. ONDERWIJS RECHTZAKEN LANDBOUW Handel, Nijverheid en Yisschertj Verschillende Berichten SPELLETJE. Oplossingen der raadsels uit 't vorige nummer. Voer grooteren. Voor kleineren. Om op te ïossen. Voor grooteren. Voor kleineren. rein wel volgen ,maar moet dan opmer ken, dat een beroep op artikel 8 der Armenwet hem niet kan baten. De door mij voorgestelde oplossing verdeeling, niet van het kapitaal doch alleen van de inkomsten is volgens mijn geachten te genstander niet mogelijk. „Ten eerste niet op juridischen grond, want als de Stichtingen blijven bestaan, blijft ook 't Boel bestaan, én voor 'dit doel, de ver pleging van zieken en oude mannen en 3e verpleging van weezen, Ts in Aar- Oenwnrg geen piaais meer Nu scnrlJTt artikel 8 der Armenwet voor, dat als het doel van eene instelling van weldadigheid is vervallen, 'er ook eene verdeeling moet plaats vinden evengoed als wan neer er eene Stichting wórdt opgeheven, wanneer het belang Van de armenver zorging gelijk hier 't geval is, zulks vor dert", schrijft mr. Bi. t. C. In art. 8 is echter van verdeeling .geen sprake. En het in stand blijven van de stichjting1, sluit het blijven bestaan van h^t doel allerminst in. Art. 8 onderstelt juist 'het voortbestaan van de stichting bij het ver vallen van het doel 'Het sch,rijft voor dat in zulk een geval het gebruik der bezittingen en inkomsten tot een andere bestemming zal worden geregeld. Over de wijze, waarop die regeling behoort te [ge schieden, zegt het artikel niets. Verdee ling der inkomsten alleen is dus wel de gelijk mogelijk. Blijft de regeling uit, dan wordt zij door Ged. Staten getroffen, on der goedkeuring door de Kroon Doch mr. Blaqpol ten Gate heeft nog een anderen pijl op zijn boog. Niet slechts hel doel van Gast- en Weeshuis is vervallen, het 'belang van de armen verzorging eischt teveüs opheffing van de slichtingen, benevens verdeeling van de bezittingen en inkomsten onder de armbesturen. Maai- ook 'art. 18, dat over de opheffing handelt, maakt geen ge wag van verdeeling doch van regeling der bestemming van de bezittingen en inkomsten in overeenstemming met liet belang der armenverzorging. Volgens den gedachtengang van dit artikel moet wor den aangetoond, dat bet belang der ar menverzorging meer gebaat is bij het verdwijnen dan bij het voortbestaan van de slichtingen en meer bij 'de verdeeling van bet kapitaal dan bij de verdeel ing van de inkomsten alleen. Mr. Blaupot ten Oate zegt echter zelf. dat de groote strijd jaarlijks wordt gestreden om de overschietende gelden. Verdeelt men nu de inkomsten naar de door alle partijen goedgekeurde verhouding, dan komt er dus een eind aan dien strijd en dan be hoeven de instellingen niet 'te worden opgeheven. En kunnen over haar karakter de par tijen het niet eens worden, dan geeft art. 76 der Armenwet uilkomst: dergelijke geschillen behooren lot de kennisne ming van de rechterlijke macht. Proces sen van dien aard zijn voor niemand aan genaam, maar eene beslissing moet langs dien weg toch te bereiken zijn. In de te Utrecht gehouden verga dering van den Bond van leeraren en leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs, wees de heer C. Menke, de voorzitter4 er o. a. op, dat het aftreden van mevr,. LelimanBosch als inspectrice van het N. O. voor meisjes ten zeerste moet worden betreurd. De bond heeft met belangstelling ken nis genomen van de toezegging der re geering om de voorschotten van 's rijns schatkist te gebruiken in het belang der ambtenaren, dus ook in het belang van de bondsleden. Door de voorwaarde van het uitbrengen van een eenstemming advies door de commissie van georgani seerd overleg en de wijze waarop dit is verkregen en uitgebracht, is de hoop in rook vervlogen. De nieuwe regeling bracht slechts teleurstelling en niet de lang verwachte rust. Rust zal er volgens spreker niet komen, zoolang het onrecht van de intrekking van het bekende ar tikel 40 niet is hersteld. Aangenomen werd z. h. st. een voorstel waarin de bond zich uitspreekt legen een korteren duur van het N. O. Z.h.s. werd goedgekeurd een voorstel van het hoofdbestuur, waarin wordt ver klaard, dat de opneming van het avond- nijverheidsonderwijs in het voorgestelde wetsontwerp tot regeling van het aanvul lend onderwijs beteekent een totale ver nieling van elke rechtszekerheid van, het daarbij verbonden onderwijzend perso neel; voorgesteld wordt dan ook om een bepaling aan dit onderwerp toe te voegen die zulks zal voorkomen. Voorts stelde het hoofdbestuur voor om aan de regeering het misnoegen van den bond te uiten over de wijze waar op deze de batige saldi der laatste jaren heeft besteed. Naar de meening van het hoofdbestuur, hadden deze aller eerst gebruikt moeten worden om het onrecht, den ambtenaren door intrekking van het bekende artikel 40 aangedaan;, te herstellen., zoo niet geheel, dan in elk geval percentsgewijze en bovendien dal bij een herziening van de salarisregeling voor het nijverheidsonderwijs allereerst de grievende achterstelling worde wegge nomen van de leeraren in de practische vakken t.o.v. die in de theoretische en téekenvakken, van deze beide groepen van leeraren t.o.v. 'de salarieering van die in de vakken van voortgezet L. O. en van de leeraressen t.o.v. de leeraren. Het voorstel van het hoofdbestuur werd na langdurige bespreking aange nomen met slechts de stem van 'de afd. Groningen tegen. De, vergadering vereenigde zich z.h.s. met een voorstel van de afdeeeiing Den Haag, waarbij het hoofdbestuur werd op- geuiagen te blijven ijveren voor een goede opleiding van de leerkrachten by het lager nijverheidsonderwijs. Een 83-jarige boekhouder stond Donderdag voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht, we gens verduistering in dienstbetrekking ten nadeele van de drukkerij, waarbij hij als kantoorbediende werkzaam was. Men schat het door verdachte verduis terde op f 90.000, maar bij dagvaarding zijn hem slechts twee verduisteringen ten laste gelegd, n.i. van f 5CCO en f 3250, bedragen die hij resp. op 16 December 1927 en op 2 Eebruari 1928 ten gifo- kantore der gemeente Amsterdam inde tegen een afgifte van een door hem als gemachtigde der drukkerij met zijn naam onderteekend geschrift. Zijn vader was de algemeene bedrijfs leider en daar deze zijn zoon volkomen vertrouwde, gaf hij hem de machtiging om gelden te innen. Hoewel verdachte op grooten voet leef de, had niemand eenig kwaad vermoe den. Men dacht dal hij uit andere bron nen geld verdiende, en ook een finan- cieele commissie, die telken jare de boekhouding onderzocht, vond niets ver dachts. De drie leden waren echter niet deskundig en door verkeerde zuinigheid was men niet overgegaan t ot het aanstel len van een accountant. Eerst op 14 Eebruari 1928 zijn zoon was toen reeds vertrokken kwam verdachtes vader tot de ontdekking, dat er fraude moest zijn gepleegd. Hij ont ving toen den afrekeningsstaat van de giro, en zag toen. dat zijn zoon eeCni bedrag van f 3250 had geïnd. Hij kon daarvoor geen verklaring vinden en toen bij verder onderzoek ook de post van f 5000 aan het licht kwam, stelde hij zijn medebesturders van het geval in kennis. ^Deskundig onderzoek stelde daarop de fraudes vast. Door allerlei omstandigheden werd eerst een jaar na de ontdekking een klacht bij de justitie ingediend, wat de arrestatie van verdachte tengevolge heeft gehad. Verdachte bekende. Hij heeft van het verduisterde geld op grooten voet geleefd en is ten slotte naar het buitenland ge gaan. In Monte Oarlo heeft hij een groot deel van het geld verspeeld. Het O. M. zei het feit te ernstig te vin den om een voorwaardelijke veroordee ling te eischen. Niets schijnt indruk op hem te maken. Hij vindt het jammer, dat zijn vader in moeilijkheden raakte, en dat zijn vrouw gebrek lijdt, maar ook dat hij met dit mooie weer opgesloten zit! In aanmerking nemende dat verdach te nog niet werd veroordeeld en dat de controle beter had kunnen zijn, eischle spreker veroordeeling tot U/a jaar ge vangenisstraf. De verdediger vroeg zich af of de wederrechterlijke toeëigening wel vol doende in de dagvaarding is omschre ven. Bij veroordeeling concludeerde hij op verschillende gronden tot het opleg gen van een niet te zware straf. 0 De Veendammer Hypotheek- ban k. Naar het persbureau Vaz Dias 'ver neemt, heeft liet gerechtshof te Amster dam heclén een uiterst belangrijk arrest (gewezen voor de aandeelhouders der Veendammer Hypotheekbank. Curatoren hadden toch hun aandeelhouders tot bij- storting aangesproken, die zich beriepen op compensatie, voortvloeiende uit het bezit van pandbrieven. Het Hof heeft thans curatoren in het gelijk gesteld ear beslist dat ten opzichte van de verplich ting lol volstorLiug van aandéelen com pensatie niet is toegelaten. In de té Utrecht gehouden jaarver gadering van de groep Yeilingsvereenijotin- gen in Nederland, is de volgende motie aangenomen de vergadering, gehoord de wijze waar op de dividend- en lantièmebelasting ten aanzien van de veilingen wordt toege past, overwegende, dat het liooge peil, waar op de Nederlandsche tuinbouw zich thans bevindt, is te danken aan het vei lingswezen, overwegende, dat de regeering der halve den plicht heeft het veilingwezen te steunen, doch zeker geen moeilijkhe den in den weg te leggen, dringt er" bij de regeering en de Sta- ten-Generaal op aan, de wet a'ldus te wijzigen, dat de tuinbouwveilingen niet verder in haay taak, den afzet van groen ten en fruit, te bevorderen, worden be lemmerd. j,Eiken dag één GlaasjeF (Ingez. Med,.). het meest van do vorst geleden te bjefe- ben. Van de vollegrondgewassen hebben «Ie winterspinazie en de winfersavoije zoo veel geleden dat het meestal niet moer loonend zal zijn, deze gewassen aan le houden. Ook de aardbeien vertoonen ern stige vorstschade. Een overbemesting met salpeter zal wenschelijk zijn. De gewassen aTs rabarber en asper ges, welke onder Ben grond overwinteren zullen waarschijnlijk geen schade heb ben geleden .Wel is de vorst diep in den bodem doorgedrongen, "doch van uitdro gen was hier geen sprake .Van de prei zijn de buitenblaren bevroren. De sla in de bakken heeft weinig, doch! de 'bloemkool in ongedekte bakken veel geleden van 'de vorst. -0- ;D e tuinbouwge wassen na de vorst. Wat de gevolgen van de vorst be treft, de fruittelers zullen, naar de „Rott" meent, wel tot zeer verschillend re sultaat komen. Kersen en pruimen blij ken weinig of niet geleden te hebben Evenmin bessen en frambozen en bij de appels krijgt men niet den Indruk, dat de schade van beteekenis zal zijn, wat van peren niet gezegd kan worden. Zij blijken De „Metaalbewerker" meldt, dat na "n conferentie met de directie van „Fijn- werk" te Vlissingen dit jaar het per soneel 4 dagen vacantie zal krijgen met behoud van loon, terwijl in het vervolg bij eventueele uilkeering van dividend de vacantie 6 dagen met behoud van loon zal zijn. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week zijn de navolgende apotheken, ge opend Middelburg: M. J. van Pienbroek. Vlissingen: A. J. v. Ockenburg, KI. Markt. De Donderdag te Haarlem op kee terdaad van inbraak betrapte 43-jarige C. is niet herkend ais de aanrander van twee dames op Goeden Vrijdag in de duinen bij Kijkduin; maar wel als de vermoedelijke dader van verschillende inbraken in 'Den Haag en omstreken in den laatsten tijd gepleegd. C. onderging reeds in totaal 25 jaren gevangenisstraf wegens inbraken. Hop hop hop! Daar gaan we in galop- Broer is bet paara! ik ben de man 'k Trek aan den toom zoo haird ik kan Un roep maar „paardje hop!" Voort voort voort! Moes ,hebt u 't fal gehoord! We gaan op reis, maar niet voor lang! Toe, gaat u mee? Of bent u bang? 'k Roep steeds maar „paardje voort!" Hu, hu, nu! Kom" paardje, stil staan nu! Dag moes, aaar zijn we weer terug! De reis was lang en 't paard liep vlug! Hu paardje! Stil staan nu! R. WINKEL. WAAR IS- JAN? Voor dit spelletje is een oneven aan tal spelers nooaig. Zij stellen zich in pa ren achter elkaar op en degene, 'die overblijft, neemt de plaats vóór alle an deren in. Piij kjapi in ae handen en roept: ,jWaar is Jan?" De andere spelers antwoorden dan: .^Achteran!" De eerste: „jMag ik hem krijgen?" Het antwoord luidt nu „Als je maai' kan!" Het achterste p„ar ioopt dan uit en tracht zich voor de anderen weer te vereenigen. Indien- dit gelukt, vormen deze twee het eerste pa,.r. De voorste moet echter één der twee uitgeloopenen zoodra zij in zijn nabijheid komen, trach ten te vangen. Heeft hij er één gevangen, dan moet deze zijn plaats innemen. De daardoofh afgeloste moet zich Imet den overge blevene als eerste paar opstellen. HE JONKER, DE BOER EN HET KALF Jonker X. was in de geheele streek bekend om zijn trots. Op zekeren dag reed hij te paard door het dorp en kwam hij een jongen boer tegen, die met moeite een weer barstig kalf voortsleepte. De boer bleef stilstaan en keek den ruiter aan. Deze vroeg hem, of hij hem kende. „Jawei," antwoordde de boer. „Wie hen ik dan?" „Jonker X." „|En waarom neem je je pel dan niet voor mij af?" „Dat zal ik doen, jonker, als u mijn kalf even wilt vast houden. Het is mij al drie keer ontsnapt, al houd ik het ook met heide handen vast." De jonker voldeed aan het verzoek van den boer en ging daarna lachende verder. APRIL. Aprilletje, Aprilletje, Toon nu eens niet je willede. Laat nu een dag van zonneschijn Niet steeds gevolgd door regen zijn! Geef ons een weekje warm en zacht, Je weet, we hebben zoo gewacht Aprilletje, Aprilletje, Doe jij nu niet je willetje Maar zorg voor zieke menschen dan, Dat ieder buiten wand'len kan En haal de plantjes uit de aard Die in den winter zijn bewaard. Aprilletje, Aprilletje, We kennen ieder grilletje. Je naam wordt er al naar genoemd. Je bent om grilligheid beroemd! Maar toon óns ook, wat je kunt zijn: Een mooie maand met Zonneschijn! TRUUS VERDONER SALOMONS. EEN DUUR SCHILDERIJ. De vader van één der vroegere pre sidenten der Fransche republiek, Casimir Périer .bracht" den schilder Corot eens een bezoek in diens atelier. De kunste naar was juist bezig de laatste hand te leggen aan een schilderij. Casimir Pé rier was opgetogen over het kunstwerk en wilde het koopen. „Ik sta u mijn doek af", zeide de schilder, „op voorwaarde dat u de sla gers- en bakkersrekening van mijn vriend Milllet, (eveneens een groot schilder) be taalt". „Afgesproken," antwoordde Casimir Périer. Spoedig waren de rekeningen der bei de leveranciers opgevraagd. De ééne be droeg tvvee-en-twintig duizend francs, de andere vier-en-twintig duizend. Het krediet liep reeds twaalf jaar. Casimir Périer betaalde zonder ook maar één o ogenblik te aarzelen. Zijn Corot kwam hem duur te staan. Heden ten dage zou 't doek zeker het driedub bele Waard zijn, evenals Be schilderijen van Millet, die zijn leveranciers niet beta len kon en stierf in gebrek en ellende. Ie. Paaschvacantie. Schaap, tante, Paaschei, .Veent, schaatsen. Schaduw. 3. Mond mos ezel garen pijp nood ivoor druif been zand. Men mag een gegeven paard niet in den bek zien. 4. De nooddeur kon slechts met moeite opengemaakt, worden. (Urk). Konden op die lage bank alleen kinderen zitten (Sanka). Was Wim angstig in donker? (Man). Ga je mee Ja Vader, ik ben klaar. (Java). Hoe schamel end u-s het huisje er ook uitzag, vandaag was het ge heel versierd. (Ameland) 1. Wanneer er geen groote te krij gen zijn. 2. S Schoorl. a c b J o h a n Schoorl stoel arm I 3. Jak, hr.ls; jaknals. 4. Snoek, snoei, snoes. 1. Mijn geheel wordt met 10 letters geschreven en noemt een plaats in Friesland. 7, 8, 2, 4 is een verkorte meis jesnaam. Een 1, 6, 4, 3 is' een deel van een schip. 10, 8, 9, 3 groeit aan den kant van het water. Een 6, 3, 5, 6, 4 wordt in een hepaaloe les op school gebruikt. 5, 2, 9, 1 is een grondsoort 7, 6, 3, 9, 10 is een vloeistof 2. Welk woord kun je maken van: RRNNPDTCSOOIEEE 3 Welk groot dier wordt een hoek wanneer men de 'letters in andere volgorde plaats? 4. 1—2—3—4 19—20—21—22 4567 16171819 7—8—9—10 13—14—15—16 10111213 Vervang deze cijfers zóó door letters, dat je krijgt: 1—2—3—4 een deel van een Loom. 4—5—6—7 is een deel van je gezicht. 7—8—9—10 iels, wat in elke kamer te vinden: is. 10—11—12—13 een kleur. 13—14—15—16 een vogel. 16—17—18—19 iets verkeerds. 19—20—21—22 brandstof. 1 Welke vijgen krijgt niemand £*aag? 2. Welke bogen gebruiken alle men schen en kinderen het meest? 3. Welk insect wordt een jongensnaam, wanneer men het omdraait? 4. Op de zigzag-kruisje,slijn komt de naam van een stad in 't Zuiden van ons land. X - lo rÜ iets< wat g0,:)O"lw X eenige maien heeft. X 2o een zwemvogel. X 3o een viervoetig dier. x 4o een jongensnaam. X 5o een kleedingstak. X 6o het tegenovergestelde x van X 7o a een Iiutt%e vloeistof. x 8o een getal. 9o een rivier in Duitsch- land. lOo een deel van een ke tel.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 6