I ASPIRIN B IJ VOEGSEL Plaatsvervanger. Vrijdag 5 April 1929 No. 80 BINNENLAND KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP Mrl TABLETTEN FEUILLETON ONDERWIJS RECHTZAKEN Verkeerswezen, Post en Telegrafie Handel, Nijverheid en Visscherii Knorrigheid SPORT VAN DE VAN HET KANAAL DOOR I>E GELDERSCHE VALLEI. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond met 21 tegen 20 stem men aangenomen het voorstel van B. en W. om het kanaal door de Gelder- sche Vallei, als nieuwe verbinding met den Rijn te aanvaarden, omdat de mi nister niet bereid is de indiening te be vorderen van een wetsvoorstel tot aan leg van een kanaal langs Wijk bij Duur stede. -v WAT ZIJ\ GEMEENTEWEIDEN? In de Donderdag gehouden vergade ring van het bestuur van Stad en Lande van Gooiland is het verzoek van den ■voorzitter van Ged. Staten van Noord- Holland om nader te worden ingelicht ter zake van de vraag wat onder 'gemeente weiden moet worden verstaan nogmaals aan de orde gekomen. Het dagelijksch bestuur had gepraeadviseerd om volgens het advies van mr. W. F. Fruin, raadsad viseur van het dep. van Justitie, te antwoorden. Deze is tot het inzicht ge komen dat hieronder zijn te verstaan alle weiden die gemeen zijn, dus niet alleen zij die oorspronkelijk aanwezig waren, doch ook die welke inmiddels door aan- aankoop enz. zijn verkregen. Na langdurige discussie is het be stuursvoorstel aangenomen met 9—5 ost Bij het behandelen van de rekening over 1928 der Ned. Herv. Kerk te Scherpenisse werd door den ker kelijken ontvanger aan kerkvoogden en notabelen medegedeeld, dat hij van een inwoner der gemeente welke onbekend wenschte te blijven, een bedrag van dui zend gulden had ontvangen, dienende om te voorzien in kasgeld, dat jaarlijks reeds in April moest geleend worden. 0 Zomerkampen 1929 V r ij z. Chr. Jeugd Centrale. De Vrijz. Chr. Jeugd; Centrale (V.C. J.B en V.C.S.B.) maakt met haar keurig verzorgd kamphoekje reclame voor de door haar in dit jaar op 10 vejrschillen de plaatsen te organise eren kampen. Dit jaar zullen in totaal weder een 1500 tal jongens en meisjes van verschillenden leeftijd en in verschillende groepen ver deeld, onder leiding van leden der jeugd organisaties, die hun sporen op dit ge bied reeds heblben verdiend, een 8 of 10- tal dagen kunnen genieten van het h|eler- lijke gezonde kampleven in het bosch, aan de zee of op de Friesche meren. Voor de oudsten is er bovendien eep kamp in de Ardennen in de nabijheid van Han. Zij, die nadere inlichtingen over Bo vengenoemde kampen wenschen, kunnen deze hier ter stede o.a. bekomen hij mejl. S. Jonk, Singelstr. en den heer A. J. Bar- to, Haringplaats. Door een landbouwer te Laren (G.) is bij het ontginnen van grond in het Ver- woldsche broek in die gemeente een bronzen bijl gevonden, een zoogenaamde eelt, welke er nog zeer mooi en gaaf uit ziet en van een dubbele bandversiering is voorzien. Aan de bijl, die een holte heeft, waarin een knievormige steel kon LET OP ORANJE BAH*5 Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woordBAYER" staat. Prijs 75 ets jlngez. Med.) worden aangebracht, bevindt zich een oog, waardoor een band werd gehaald voor het bevestigen van den steel. Het voorwerp dateert uit het voor historische bronzen tijdperk. 0 door RIOHARD MARSH. Vrg naar het Engelsch door O. M. G. de W. I j, Inplaats dat deze hem de hand toestak bleef hij liever in zijn eigen handen wrijven; misschien was Wilson's gelaat een waarschuwing voor hem. Hij keek den bezoeker aan met zijln kleiine, zwarte oogjes, alsof hij aan het verlangen van zijn compagnon wou voldoen en hem eens goed opnemen. ._,Het doet mij genoegen kennis met u te maken, mijnheer Talbot, zeer veel genoegen. Het is misschien beter dat ik u alleen iaat met den heer Talbot, mijn heer Wi.lson; n weet, ik heb nog wat af te doen." „Best, mijnheer Skaihes, Best; als er iets mocht zijn, waarbij uw tegenwoordig heid gewenscht is, dan zal ik u laten roe pen." Skaines verdween naar de aangrenzen de kamer. Talbot kwam nader en met De Romeinse he s c b.iepce~n. in het Nemi-meer. De Romeinsche correspondent van het Hand. meldt: Donderdag 28 Maart is een punt van den achtersteven van één der heddle Romeinsche schepen boven het water uitgekomen. Zooals men zich herinne ren zal, werd eanige maanden geleden een begin gemaakt met de gedeeltelijke drooglegging van het meer; men is th,ans gevorderd tot 5.25 in. heneden het oor spronkelijke peil, Het schip, waarvan thans een stukje Zichtbaar is, ligt dicht bij de kust, niet ver van de: plaats waar in de Oudheid de beroemde tempel van Diana verrees. Tallooze vreemdelingen begeven zich uit Rome naar Genzano en Nemi tenein de met eigen oogen te zien, hoe de -groojt- sche onderneming door een goeden uit slag bekroond gaat worden. Het water daalt gemiddeld zes a zeven c.M. per 24 uur, zoodat verwacht' mag worden, dat op 21 April, „Dies Natalis Urbis" een groot deel van het eerste schip zal zijn blootgelegd; de onderzoe kingen, waarvan men voor de archae- ologische studie groote resultaten ver wacht, kunnen dan. een aanvang nemen Het tweede schip ligt verder van den oever verwijderd in veel dieper water. 0 De Kleinv eet eelt. Uitg. N. V. Drukkerij' en Uitgevers Mij. „de Vlijt", Arnhem. Een lentenummer. Al dadelijk het plaatje op de eerste pagina, een typisch lente landschapje. Daarop een artikel van S. D. Le Fèbre „Hoe men ïn 't buitenland kippen houdt"; voor kippen- liefhebbers om nog wat van te leeren, foto's van het eerste lustrum der Ne derlandsche Barnevelderclub. Ook de duiven en konijnen vinden een plaats in dit voorjaarsnummer. Over het g heel dus aantrekkelijk' voor al wie met kleinvee in aanraking komt. Men meldt ons: Het bestuur der Schoolonderwijzers- Weduwenbeurs in de Provincie Zeeland hield Woensdag een vergadering in de Sociëteit „St. Joris" alhier waarbij aan wezig waren de Inspecteurs van het Lager Onderwijs in de inspecties Goes, Middelburg en Neuzen, de heeren J. A. H. Abeleven, A. Wit en H. v. d. W:eijër, de heer M. Dieleman te Westkapelle en de Rentmeester, de heer F de Hullu le 's-Gravenliage. In zijn openingswoord herinnerde de vice-voorzitter, de heer Abeleven, in har- telifke bewoordingen aan den naar Rot terdam vertrokken voorzitter den lieer S. Brandsma en begroette hij den heer Wit, die ambtshalve zitting in het be stuur nam. Tot voorzitter werd nu be- zijta vluggen blik ontdekte hij dadelijk bij de papieren iets dat zijn aandacht trok. Voordat de ander het kon verhinderen n;am hij het op. „Wat is dat? Mijn portret? Hoe komt u daar aan? En hoe komt het hier? Ik dacht dat het al lang vernietigd was Milsschien wilt u zoo goed zijn mij te vertellen hoe het in uw bezit is geko men." De advocaat gaf geen direct antwoord op die Vraag. Hij ging zitten en wees den ander een stoel aan tegenover hem. „Ga zitten, als 't u blieft, mijnheer Talbot, ga zitten. Het lijkt sprekend, bijzonder goed." „,Ik vroeg hoe n er aan komt." „Ik heb het van uw oom gekregen mijnheer Talbot." „Van mijn oom? Wat duivel hoe Hij zweeg. Misschien merkte hij een zonderlingen blik op in de oogen van den heer Wijl son. „Heeft u eenig idee hoe mijn oom er aan gekomen is?" De advocaat zette de toppen: van ?ijn vingers tegen elkaar aan en keek' dién heer Talbot aan, terwijl hij in zijn stoel leunde. „U heeft het hemzelf gezondeniBis- noemd de heer Abeleven, tot vice-voorzil- ter de heer Wit. Door den rentmeester werd verslag gedaan over den staat der „Beurs", waar uil bleek, dat het aantal léden door sterf geval en bedanken met 2 was vermin derd, terwijl 3 nieuwe leden waren toe getreden, zoodat het aantal thans 30 be draagt. Het aantal weduwen, dat met één is vermeerderd, bedraagt thans 19. Geen der weduwen is het verloopen jaar overleden. Een voordeelig jaar maakte het moge lijk aan 18 weduwen f 137.50 uit te keeren, aan een weduwe der 2de klasse f68.75. De rentmeester gewaagde blijikens ont vangen brieven van groote dankbaarheid onder de pensioentrekkepde weduwen De rekening en verantwoording over het verloopen jaar werd accuraat in orde bevonden, vastgesteld en goedgekeurd evenals de begrooting voor 't volgende jaar. De bestuursleden namen zich voor deze nuttige instelling steeds bij het on derwijzerscorps te propageeren om hen te overtuigen van dit solide fonds, waar door zij tegen geringe premie hun even- tueele weduwen zulk een aardig pensi oen verzekeren. Heden is het 50 jaar geleden, dal prof. dr. C. Winkler, oud-hoogleeraar in de psychiatrie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, lot doctor in de geneeskunde aan die zelfde universiteit werd bevor derd op een proefschrift Over virus lu- berculosum. Geslaagd voor 3den stuuurman, dc heer Heeres, leerling van de „de Ruij- terschool" te Vlissingen. Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen in de Wis- en Natuurkunde de heer O. W. Verplanke te B r e:s k e n s, geboren te II o o f d p 1 aat, De moord te Giessen-Nieuwkerlt. Mi'. H. H. Roobol heeft een verzoek schrift tot den Hoogen Raad gericht, waarin hij vraagt, herziening te bevelen van het vonnis tegen J. G. K. en' J. 'T., die veroordeeld zijn wegens den in 1923 te Giessen-Nieuwkerk gepleegden moord. Beiden zijn hun onschuld blijven vol houden en hadden onlangs mr. Roo bol verzocht, de zaak ter hand te nemen. Nieuwe uitgang voor hel station D. P. te Rotterdam- Naai" de N. R. Grt. verneemt, heeft de directie der Nederlandsche Spoor wegen thans besloten, een nieuwen uit gang aan het station D. P. le hop won. die zal komen door de wachtkamer 3e klasse en loopen langs de vestibule van het station. Het ligt in de bedoeling Voorloopig ook den ouden uitgang, voor reizigers, aan komende op liet eerste perron, nog te handhaven. Door den nieuwen uilgang brengt men de reizigers der electriscbe treinen, on middellijk op liet Stationsplein. De aanbesteding voor de verandering zal binnenkort plaats hebben. Indische Stoomvaart! ij nen Waaldijk. 2, 19 u. 57 m., 80 mijl West van Scilly, Amsterdam naar Curacao. Kota Gede, 3 van Belawan. Java n. Rotterdam. Kota Radja, p. 3, 21 u. Gibraltar, Rotterdam naar Java. Tambora, 5, 4 u. 30 m. te Marseille verwacht. Batavia naar Rotterdam Tjerimai p. 3, 17 u. Suez Rottei'dan: naar Batavia. Toba, 4, 5 u. v. Liverpool, Java naar Rotterdam scbien is u dat vergeten." De ander scheen een oogeinblik na te denken voordat hij sprak. „,Ik heb het vergeten. Wanneer heb ik het gezonden en in welke om standi heden?" „Dal kan ik waarlijk niet zeggen, maar het is wel vreemd dat u zich niet meer herinnert het gezonden te hebben, Het is te hopen, dat uw geheugen op andere punten niet zoo zwak is. Ik weet hij toeval, dat Uw oom heel vee! prijs stelde op dit 'portret, mijnheer Talbot. En dal hij u tot zijn erfgenaam maakte, heeft u gedeeltelijk aan dit portret le danken."' „Is dat zoo?" Talbot ging zitten en trok zijn stoel dicht hij de tafel; hij leun de er met zijn armen op en keek den ad vocaat zeer vast aan. „U zegt mijnheer dat uw naam Wilson is?" Als het hem gevraagd werd zou de rechtsgeleerde waarschijnlijk geantwoord hebben, dat het een noodzakelijkheid is voor een advocaat om zijn gevoelens te verbergen. Zijn aanleg en de practijk bei den hadden hem dit geleerd;. Hij' heant woordde Talbot's blik zonder eenige ver axidering in de uitdrukking van zijn ge zicht of zijn stemToclh zofu een opmef k- Ulyislses 3 te Havre v. W.Indië, ver trekt 4, 17 u. naar Amsterdam Mandar, 3 te Port Said, Rotterdam naar Batavia. iManoeran, 4 van Havre, Batavia naar Amsterdam. Christaan Huygens 4 te Genua, Am sterdam naar Batavia. Marken, 3, 24 u. v. Gibraltar, Java naar Rotterdam Rondo,, 4 van Aden, Batavia n. A'dam. Salabangka, 4 te Genua, Batavia naar Amsterdam. Prinses Juliana, 5, 7 u., te Southamp ton verw., Batavia naar Amsterdam. P. C. Hooft, p. 3 Perim, Batavia naar Amsterdam. Patria, 4, 9 u. 30 m. te Southampton, Rotterdam naar Batavia. Buitenzorg 3, 17 u. te Marseille, Ba tavia naar Rotterdam. Grotius 4 v. Suez, A'dam n. Java Saparoea, p. 3 Perim .Batavia naar Amsterdam. Simon Bolivar 8. 0 u. 5 m. te Ply mouth verwacht, W. Indië naar Am sterdam. Stuyvesant, 30 v. Barbados n. Tri nidad vertrekt 5 van Curacao naar Pto Colombia. Generaal van der Heide, 3 van Suez, Amsterdam naar Batavia. Gorontclo, 3, 20 u. v. Gibraltar, Bata via naar Rotterdam. Indrapoera, 4, 10 u,, v. Colombo, Ba tavia naar Rotterdam. Stoomvaartlijnen op Noord. Amerika Leerdam, 4 te Antwerpen, Rotterdam naar New Orleans. Lochmonar, 2 te Seattle, Pacifickust naar Rotterdam. Millais, 4 te Hamburg, Pacifickust n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam, p. 3 Kaap Race, Rotterdam naar New York. Nebraska, 2 te Los Angelos, Rotterdam naar Pacifickust. Narenta4 te Rotterdam van Van couver. Gaasterdijk, 3 te Los Angelos, Ant werpen naar de Pacifickust. Veendam, 3 v. Southampton, Rotter dam naar New York. Kinderdijk ,4 te Bremen, Pacifickust naar Botterdam. Blommersdijk, 3 te New York van Rotterdam. Volendam, 6, 22 u. 20 in. te Ply mouth verw., New-York naar R'dam. Westerdijk, 5, 1 u. voorgaats van den N. Waterweg verwacht, New York naar Rotterdam. Meelfabrieken der Neder 1 B a k k e r ij Atn het jaarverslag der N.V. Meel fabrieken der Nederlandsche Bakkerij te Rotterdam is het volgende ontleend: De resultaten der vennootschap zijn over hel afgeloopen jaar gunstig ge weest. Door de prachtige tarweoogsten van 1928"fijn de prijzen van tarwe en tarwe bloem pl.m. 12 pet. (zijnde over de voorwaarden gerekend pl.m. f 300.0001 in waarde gedaald. De afvalproducten bleven hun hooge prijzen van het vo rige jaar handhaven. De 'concurrentie van buitenlandsch meel was ook dit jaar zeerscherp. De verbeteringen die in twee jaar tijds zouden worden aangebracht, zijn allen reeds tot stand gebracht, wat het rendement, de maalcapaciteit en de kwa liteit zeer is ten goede gekomen. Het laat zich niet aanzien, dat de prij zen van de grondstoffen nog voor groo te verlaging vatbaar zijn, zoodat het doel waarvoor de „Reserve voor Prijsdaling op Grondstoffen en Producten" is g vormd, feitelijk is komen te vervallen. Voorgesteld wordt, deze reserve toch nog met f 100.000 te verhoogen en te brengen op f 600.000, en deze op de ba lans te plaatsen onder de benaming „Ex tra Reserve", met het doel echter om in ongunstige jaren hieruit eventueele verliezen te dekken. De exploitatierekening sluit met een batig saldo van f 1.040.846 (869.173-, Na afschrijving en reserveeringen kan zaam toeschouwer opgemerkt hebben, dat deze man niet alleen verbaasd was, maar dat iedere seconde zijn verbazing toenam. Men voelde, dat de persoon, die hij te genover zich zag, niet een soort man was als hij verwacht had. Hij antwoordde „Ik zeg dat mijn naam Wilson is, om dat het zoo is. Die naam 'komt u zeker bekend voor, nietwaar?" „Dat is nu juist een punt dat ik wou bespreken. Niets komt mij bekend voor; ik weet van niets'. Had u het tegendeel gedacht?" „"Het is niet gemakkelijk die vraag te beantwoorden, mijnheer Talbot." „Het is mogelijk, dat ik u enkele vra gen moet doen; wees zöo goed aan te nemen dat ik van niets op de hoogte hen. Juist wat u "tegen een getuige zoudt zeggen: beantwoord mijn vragen als u wilt. Ik heb het testament van iffijn oom nog niet gezien." „Het is tot uw dienst, dat is te zeggen een copie. Het origineel is natuurlijk on der berusting van de rechtbank. U zult het een heel merkwaardig stuk vinden, maar uw oom was een zonderlinge man." „Wat staat er in het testament?" verkort het leven, bederft de zonnige kanten en leidt langzamerhand tot eenzaamheid. Lichamelijk welzijn bewerkt een opgewek te gemoedstoestand! Waarom dan uzelf te kwellen door op harde leeren hakken te loopen, die bij eiken stap uwe zenuwen op de proef stellen? Draagt toch Berson gummi hakken; zij zijn zoo elastisch, dat U als vanzelf n veerkracht!- gen, rustigen loop krijgt, welke U zulk een behagelijk gevoel geeft. Draagt BERSON Hakken. aan aandeelhouders 10 cents per 100 kg. bloem en meel, welkte in het boekjaar 1928 van de vennootschap zijn afge nomen, worden uitgekeerd, en een di vidend van 7 pet. v, j. 6 pet.,) op de aandcelen en van f 9.— (6) op de 5 pet. 1ste hypothecaire obligatiën met winstaandeel van i' 1000 beschikbaar worden gesteld. De fabrieken te 's Hertogenbosch en te Middelburg komen op de balans voor ten bedrage van f 1.op gebou wen en machines in die beide plaatsen is f 4165 afgeschreven. -ö- D e Krecftenvangsl. Men schrijft ons nit Ierseke Met 1 April 1.1. is het kreefleusei- zoen wederom geopend, dat nu geen mooi zomerweer heeft. De vangst is dan ook tot heden zeer bedroevend. Men is ook ongerust dat door de felle vorst dezen winter de kreeften stand heeft gele den. Dit zal evenwel nog moeten blijken. Wel zal de zeekrabbenvangst dit jaar nieL voel zijn, daar die tengevolge van zoo'n vorst bijna geheel afgestorven is en hel jaren duurt voor er weer wat van beleekenis wordt gevangen. Ten- minste dit was in 1917-'18 het geval, toen hadden de kreeften brijna niets ge leden en de zeekrabben waren radicaal uitgestorven. Nu zal natuurlijk de prijs veel goed kunnen maken; die is nu van de kreeften ongeveer f 2.50 per K.G. Veel last wordt ondervonden van imporlkreeften. Nieuwe pa ssagiersscliepen voor d e J. O. J.-L ij n. De Nederlandsche scheepsbouw Mij. te Amsterdam heeft van de Jajva-Ghina- Japan Lijn opdracht gekregen voor hel bouwen van twee passagiers- en vracht- motorschepen. Deze schepen zullen hee- ten „Tjinegara" en „Tjisadane" en de volgende afmetingen krijgen: lengte 440 voet, breedte 62 voel en diepte 38 voet 6 inches. Martha Norelius heeft weep! een nieuw wereldrecord gemaakt door de 220 yards vrije stijl te zwemmen in 2 min. 38Vs sec, -o D a ra ra e n. In het bestuur der Damclub te Ier seke is gekozen tot voorzitter de heer A. W, Willemsen, tot secretaris-penning meester de heer II. In 't Ank,er en tot commissarisen de heeren J. van der Have en J. Bom-de Rooij'. De vergaderin gen zullen Woensda.g's .avonds in het speellokaal der bewaarschool worden ge- nouden. Voorloopig traden 11 leden toe. „Hel bestaat slechts uit twee of drie regels. Hij liet alles wat hij stervende be zat, zooals hij het uitdrukte, aan u na, in de stellige overtuiging, dat u een ge schikt persoon was om zulk een erfenis le aanvaarden." „Een geschikt persoon'! Waren dat de eigen termen?" ,„De juiste termen". „Moet dat een compliment 'belee- kenen?" i De advocaat haalde even de schouders op. „■Als u het mij vraagt, geloof ik dat niet; uw oom was er de man niet naar complimentjes te maken en speciaal als ik zoo oprecht mag wezen speciaal niet tegenover u. Ik zal u de heele ge schiedenis vertellen, indien u 't wenscht, dat wil zeggen de heele geschiedenis van het testament en hoe u de eigenaar w'erd. Ik kan u verzekeren, dat het op het kantje af was; tot een paar mniuten voor zijn dood had hij u nog ni'ets nagelaten. Wou u dat ik u de geschiedenis ver telde?" „Ja graag, vertel er mij alles van; ik wou er allés van weten." (W«rdt verv»lgd).

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5