VLIS Wat kinderen lekker vinden Quaker WILLY'S NIEUWE JURK Advertentie n. A s*&emuidL©n« BUITENLAND MUNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 et Kiespijn-Tabletten 60 ot Laxeer-Tabietten 60 Zenuw-Tabletten 75 "et Maag-Tabietten 75 ct INGEZONDEN STUKKEN K rt .A* rif**1 y VÊ1 0P D£H ZELFKANT BEDRUKT HET ARTIKEL NA4^ en wat bovendien voedzaam en versterkend is Vlugkokend HAVERMOUT BRIEVEN UIT BERLIJN. (Van onzen correspondent). Berlijn,' 23 Maart. Senucihlere pogingen doet bij onsi de lentezon om ops de ellende van een al te. barren winter te doen vergeten Het is zoo bitter koud in Dnitscoland ge weest ik herinner aan 31 gr. Celsius in Berlijn en bijna 40 minus in Sileziê, dat we aan de mogelijkheid van een nieuwe lente waren gaan twijfelen. Maar nu is alle twijfel voorbij. We 'hebben reeds e&nige dagen op de terrassen der koffiehuizen in het zon- netje gezeten (in de schaduw was het intusschen nog gevaarlijk koel!'!, en al waagde zich dan ook niemand met een stroplured de straat op, de winterjas sen waren toen reeds te zwaar. De ba- by'£ waagden zich in de parken in open kinderwagens. En waren daar niet de sneeuwmassa's, oie de stadsreiniging bij gebrek aan duiten sinds vele weken langs de trottoirranden opgestapeld heeft, en die nu zwart-grauw, vuil en kwalijk riekend in 'plaats van smetteloos-wit als in Januari langzaam uiteensiepelen en ons het oversteken der straten vrijwel onmogelijk maken, dan zou er niets zijn. dat ons nog aan dezen meedoogenloozen winter herinnert. Niets dan de hoornen, die nog blader loos in deze overgangsweken te huiveren staan. Ja, we heboen aan den Potzdamer- Platz, maar vooral aan den Kurfürsten- damm, in een koesterend voorjaarszon netje buiten gezeten Met het weemoedig bewustzijn, dat het waarschijnlijk dit jaar voor het laatst zal zijn. Mijn lezers in Nederland, die Berlijn kennen, zullen aan den Kurfürstendamm stellig de aangenaamste herinneringen hebben? Deze boulevard is nu eenmaal een Berlijnsche beroemdheid. Zij heeft reeds haar eigen geschiedenis En dat zij iets persoonlijks is, blijkt dunkt me uit de omstandigheid, dat ze zoozeer uiteen- loopena beoordeeld wordt. Ik ken eigen-1 lijk geen straat in eenige stad ter we reld, waarover nu al jarenlang zooveel te doen is. Stellig zijn er meer beroemde straten. In Berlijn al dadelijk de Wil- helmstrasse, die een soortgelijke hoog- officieele beteekenis heeft als Downinjg- street te Londen en Quai d'Orsray in Parijs, welke met de Rue ae la Paix en Piccadilly Circus om net bij Europa te laten vergejeken kunnen worden iMaar de Rurfürstendamm is toch weer heel iets anaers. Omdat deze straat zich zelf niet gelijk gebleven is ,doch de verwording der mondaine en kapitaal krachtige kringen ook uiterlijk meege maakt heeft. De Kurfürstendamm is sinds 1900 een begrip geworden. Oorspronkelijk gebouwd als „pracht- straat", hebben wij er de incarnat e van Jhntschlanas rijkdom en pronkzucht in den bloeitijd van de regeer.ing van Wil helm den Tweeden in te zien. In die periode werd overal in de „duurdere" wijken van Berlijn gebouwd volgens een methode, die allesbehalve de bewondering van den werkelijken kunstkenner ver diende. De iiuiiblokken konden niet mas- nief, niet pronklievend, net kostbaar, niet overladen genceg zijn. Maar de Kur fürstendamm van 1900 overtrof toch al les, wat op dit gebied Beriijner en vreem deling te „genieten" gekregen hadden. Nog heden zijn tientallen van die paleis woningen uit deze periode te zien. Maar volkomen intact zijn toch' nog slechts weinigen. Wie in zulke dingen belang stelt, zal zich moeten haasten. De aller rijkst-versierde.' die het oog door over dadig lofwerk bijna pijn deden, zijn juist verleden jaar :iet slachtoffer der .mieuwe zakelijkheid" geworden, giadgekrabt en voor den wandelaar eenvoudig onherken baar gemaakt Tientallen anaeren vertoo- nen uit oen „goeden ouden tijd" nog slechts ae bovenverdiepingen. Gelijkvloers en eerste étage zijn reeds lang tot luxe winkels omgebouwd. En. ondanks hel schreeuwena-leelijke van de twee stij len aan één gevel .toch een bezienswaar digheid geworden. De eerste bewoners dezer paléis-huizén waren rijke Berlijners. Bank -duec te uren, fabriekseigenaars beroemde artsen 'en1 advocaten landadel, die de wintermaan den in de hoofdstad placht door te brengen; kortom .wie over veel geld beschikte, rekende 't zich tot plicht, in deze straat een ,,tlat'een étagewoning met tien ot twintig k amers (in werkelijk heid „zalen" zijn eigendom te mogen noemen en er zijn vrienden op waar lijk-vorstelijke wijze als gast te ontvangen,. De Kurfürstendamm was de straat der rijken. Zij het dan ook niet die der aller rijksten, die er de voorkeur aan gaven; langs den Tiergarten en aangrenzende straten in nun pompeuse villa's te wonen. Reeds eenige jaren vóór den oorlog kwamen op den overigens zoo deftigen Kurfürstendamm de eerste winkels en! restaurants .die een taaien strijd voerden om' tot aan de kruising met de Uhlanid- strasse door te dringen. Dat was op zich zelf af een halve revolutie. De deftige bewoner van deze straat zag het met een, traan in het oog. Maar hij troostte zich met de omstandigheid, dat het traject Uhlandstrasse—Wilmersdorfferstrasse een soort Berlijnsche „Laan van Meer- dervoort" zijn voornaam cachet blijk baar behield. Toen kwam de oorlog bracht ellende en armoede ook onder nen. die vroeger in weelde nadden kunnen baden. Maar bracht ook een ongekende vooruitgang op het gebied der techniek .den zegetocht van de explosie-motor, de steeds groei- ende populariteit van de auto en de ge weldige toename van bet verkeer. En wat in de geschiedenis van de w'erelastad Berlijn reeds tweemaal waar te nemen geweest was, herhaalde zich: de kern van liet stadsleven verhuisde. Ditmaal van de City (het sp-alencomplex rondom den Polzdamerplatz) naar het Westen, de wijken rondom de Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche. Het werd een stormaanval van den hanüeldrij venden middenstand op het bolwerk der deftigheid, den Kurfür- flamm van Uhland- tot Wifmersdorfer- strasse. En de deftige straat moest het onder spit delven. Het lofwerk verdween van de gevels, die door hypermoderne architecten glad gewreven werden. De bene den vêrdiép ho gen kregen luxe-winlicels. de gezellige voortuintjes verenvenen steeds meer om den voorbijganger tot vlak voor de étalage te voeren. De rijke bewoners vluchtten! naar het Grünewala en naar de villa wijken van Zeilenaorf ,Neu-Westend en de voorsteden. Wie rijk gew-orde.n was en van zijn neerlijke étage geen afstand wilde doen. wera gedwongen kamers te. verhuren. Het karakter van den Kurfür stendamm was in weinige jaren tijds ra dicaal veranderd. Maar net werd toen eerst waaortijk- fvpisci! En beroemd. De leegvgeworden peperdure verdiepin gen werden door de parvenue's der na oorlogs periode gehuurd en meer dan weelderig ingericht. De inflatie-rijkenl met de wonderlijke manieren, de richards uit I-odz en Lemberg .Bussen en Galiciërs bevolkten de ex-praentstraat van het keizerrijk. Nog heden is het Joodsche element bij de dagelijksche pantoffelpa rade meer dan overneerschend. Luxe-lunchrooms kwamen en gingen weer failliet. Weeldeschouwburgjes en cabarets ver drongen elkaar. Het verkeer werd bijna LondenschDe luxe-auto's brachten gasten uit het nieuwe Westen en bankdirecteuren uit de City naar de dure restaurants, de theaters en de allermodernste bioscopen De Kurfürstendamm werd de straat van den bluf ,van net crediet, van de werkelijke- en scnijnweelde, de zelf moorden en de bedriegelijke speculaties. Intusscnen; ook de eenige Berlijnsche straat, aie ons de illusie van een Parij/- scnen boulevard wist te gevren We kregen zitjes voor de koffiehuizen en ae lunchrooms, op prachtige teirassfen! waar het steeds drukker verkeer langs je heen stormde. De ruiters en Amazones draafden er voorbij, dandies en filmster ren gaven er elkander rendez-vous. Het leven scheen er vroolijker. onbeW z waar der dan anders. Tot de nieuwste tijd kwam. Die stelde vast. dat de prachtige vierdubbele rij hoornen verdwijnen moet; dat de voor tuintjes en de terrassen een verkéérs- belemmering vormen; dat de tramrails gelegd moet worden, waar nu het rui terpad is. i Korom, aat de Kurfürstendamm een scUaduwloozo „verkeersstraat der eerde orde moet worden Ik stel vast, dat de lenife komt Straks zullen de boomen van de prachl- straat, wellicht voor de laapste maal dat heerlijke jonge groen toonieii. dat ons vreugde in hét hart brengt. Maar ditmaal zal net een weemoedige vreug de zijn. f 1 Het groen, liet onbezorgde van men- schen in vrije uren, zou in 1930 hier tot het verleden behooren. De mooiste straat van Berlijn zaï 'n nieuwe periode tege moet gaan. En toch wil men vreemdelin gen trekken. Ik weet niet..... deze Noord-Duitschers zijn me altijd zoo vreemd geweest. Op mn Kurfürstendamm-terras begrijp ik ze minder dan ooit tevoren'. ROLAND: Bij Apoth. en Drogi3ten (Ingez, Meel' ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALECT-ONDERZOEK. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zagen wij het onderstaande in Uw blad geplaatst: De Zeeuwsche Vereeniging voor Dia lect-onderzoek kan over liet resultaat van de door haar rondgezsonjden en in de Zeeuwsche bladen gepubliceerde Cir culaire in meer dan één opzicht te vreden zijn. In de eerste plaats steeg het aantal begunstigers binnen en buiten de pro vincie met 19, van wiie er verschillende voor meer dan de minim urmbijdrage (f 2.50) teekenden. Onder deze begunstigers zijn ook eenige professoren; net is voorzeker een: moreele steun, iet belaag der Dialect- vereeniging ook van academisc'hen kant erkend te zien. jhet aantal werkende leden nam flink toe35 persoden, m en buiten Zeeland, 'voegden zien als zoodanig bij de Vereenfs- gihg. Een mooi aantal voorzeker, maar hief mooi genoeg! I Want er zijn gedeelten van- Zeeland waai-, onuanks de gezonden circulaires zien niemand opgaf .en daaronder zijn streken, welke juist in bet bijzonder in de Vereenig'ing vertegenwoordigd moesten zijn. We denken aan de „zak" van Zuid-Beveland. aan Noord-Beveland, aan St. Philipsjand. aan de N. W. kust van Scnouwen BrouwersjhavenDrei- schor). aan het land van Axel, aanWest- kapelle en Arneinuiden. Ook Goerèe en Overflakkee zijn nog te weinig vertegen woordigd. Komt, gij allen die in de genoemde ge deelten, en ook elders, een circulaire hebt ontvangen, door de bladen met belangstelling kennis naamt van het doel der Vereeniging, bedenkt U nog eens en geeft U op ais Werkend Lid. U hebt misschien geaarzeld, meenend dat veel werk van verzamelen en opteekenen van U zou worden geeischt. Maar bok wan neer U slechts bereid verklaart, inlich tingen in te winnen in Uwe onmiddel lijke omgeving, op die punten U door het bestuur verstrekt, is al veel gewon nen. Overigens is U vrij mede te werken al paar Uw kracht eu lust. Maar zonder medehelpers in alle deelen van Zeeland en op Goeree en Overflakkee moet het werk der Vereeni ging onvolledig blijven. Naar verhouding van de gezonden cir culaires zijn er onder de nieuwe leden zeer veel oud-Zeeuwen. Voorzeker een verblijdend teeken; na het verlaten van Zeeland is hun belangstelling en ijver voor ons merkwaardig dialect onver zwakt iMaar men behoeft toch Zeeland niet te hebben vaarwel gezegd, om deze belang stelling te toonen! Laten de Zeeuwen niet achterblijven, waar de oud-Zeeuwen voorgingen! Het bestuur stelt zich voor op een' atgemeene vergadering 'in de eerste helft van April in Middelburg te houden, de plannen der Vereeniging vasten vorm te geven. 'Mei dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Het Bestuur der Zeeuwsche Vereeniging voor Dialecton derzoek. Abonnementen en Adverfcentiën v of dit blad worden aangenomen door den Agent A. H. DE KAM. Een nieuwe jurk en dan van Vlisco; is ervoor 'n meisje iets fijners denkbaar? En in de vreugde van de dochter zal moeder zich nog meer verheugen, wan neer zij bemerkt dat die Vlisco jurk er maar steeds als nieuw blijft uitzien, hoe vaak ze ook gewasschen wordt en hoe hard de jurk het ook bij Willy te ver duren heeft. Ideaal voor zomerjaponnen, kinder- jurken, tennis- en atrandcostumes LICHTECHT - ZONECHT - WASCHECHT 70 c/m breed ƒ1,10 per meter 80 c/m breed f 1,15 per meter ftk N IN DE BETERE ZAKEN VERKRIJGBAAR 'n <V .AL 3?3 \><L l-fcj, a T-T OE dikwijls vragen moeders zich af, wat voor hunne snel groeiende, schoolgaande kinderen toch wel het gezondste voedsel is. Want meer nog dan volwassenen hebben de kinderen behoefte aan krachtige, voedzame stoffen. De oplossing is eenvoudig genoeg. Geeft ze vlugkokend Quaker aan ontbijt, middag- of avondeten. Be halve alle mogelijke opbouwende stoffen bevat Quaker vitaminen, die onontbeerlijk zijn voor het menschelijk organisme. Het lichtverteerbare Quaker geeft kracht en uithoudingsvermogen. Door de Quaker Oats Company is havermout het eerst gefabriceerd en tevens is zij de grootste fabri- kante op dit gebied. BON VOOR PREMIES IN ELK PaK Ieder pak Quaker bevat een bon. Deze bons geven recht op mooie, zwaarverzilverde premies - lepels, vorken, enz. Let dus op dezen bon, waarop tevens vermeld staat welke premies U kunt kiezen. Overtuigt U dat U het echte Quaker Havermout krijgt. Let op den Quaker man op het pak.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 7