g&neest-en. v&tfmaii dn nutd Moderne Voorjaar s VERKOOPHUIS „AMERIKAASft TAB LETT E N Vallen huiveringen U op 't \jf, ASPIRIHzeJU helpen buiten k?f. KUNST EN WETENSCHAP RECHTZAKEN se J18 i i i e Verschillende Berichten j Poel straat, welke grond benoodi'gdis voor aanleg van een trottoir aldaar, mi de fosfaatfabriek er twee villa's heeit gezel ,en men daar thans een heel anderen en fraaieren toestand krijgt. Bij de omvraag informeerde de heer de Leux naar de motieven, welke aaalei- ding waren geweest voor B. en Wl om voor kenlnjsgeving aan te nemen hel verzoekschrift vap de Nederl. Vereen. va"n Fabrieksarbeiders, om een uitkeering van f 2.50 per man. met het oqg op den strengen winter. De voorzitter antwoord de hierop, dat het armbestuur was ge machtigd groo tere uitgaven le doen voor de noodlijdenden. De heer de Leux ver klaarde. dat de werkman) niet naar hel armbestuur dient te worden gezonden, doch dat hij bij werkloosheid recht had op een uitkeering. De heer Stouthamer en de lieer de Laux, laakten nog de handelwijze van den voorzitter inzake de carnavals kwestie. (Voor verder Stad en Provincie zie men bet Hoofdblad), DE ELECTRIFICAÏIE VAN DE MIDDENGROEP. Wij ontvingen een verslag van de ver gadering van Burg. en Weth. der platte landsgemeenten in N. en Z. Beveland ter bespreking der electrificatie op Dins dag 19 Maart j.t. in den Prins van Oranje te Goes, waaraan wij het vol gende ontleenen. Aanwezig zijn vertegenwoordigers der Colleges van Burgemeester eu Wethou ders der gemeenten, met uitzondering van die van Ileinkenszand, Kramingen. Waarde en Wissekerke. Voorzitter de burgemeester van 's- Heerenhoek. De voorzitter wil beginnen met een mogelijk mis verstand uit den weg te ruimen. Uit hel feit, dat de Raad zijner gemeente het bekende best u it nam, zult U geneigd zijn le concludeereu, dat de burgemeester van s-Heerenlioek nu ook enthousiast is voor dit besluit; andere zülien denken, dat spreker de initiatief nemer is. Beide meéuingen zijn foutief Het Raadslid Menheere nam onverwachts het initiatief na hef voorlezen van de be kende circulaire dier P. Z. E. M., waarin medegedeeld werd djat deze N.V. het be drijf der Societé Anonyme, enz. te Vlis- singen had overgenomen en dat slechts bij uitzondering van die gemeenten eene garantie gevraagd zou worden. De heer Menjlieere had intusscben in de pers gelezen, dat voor Goes eene andere stroomprijsregeling zou gelden dan voor de overige gemeenten, in de midden groep. Dit acht hij verkeerd en daarom stelde hij den Raad voor de bekendp motie aan te nemen. Dit voorstel is niet door spreker verdedigd, hij heeft er zich even tegen verzet, omdat zijins inziens het nog te vroeg was voor een dergelijk besluit, maar moet eerlijk bekenpen "de draagwijdte van dit besluit toen niet direct gevat te hebben). 'Had hij dit wel, dan had h ij zeer zeker den Raad gead viseerd met hel nemen van dit besluit te wachten totdat door hem of door B. en W. nadere gegevens biji die P. Z. E. M. Waren ingewonnen. Wanneer hij bij het nemen van dit besluit dezelfde gegevens gehad had, die hij nu heeft en er waren termen aanwezig geweest, het besluit ter vernietiging voor te dragen, dan was dit niet door hem nagelaten. Intusscben zij aanstonds gezegd, dat deze termen natuurlijk niet te vinden zijn: goedkoo- pere prijzen voor electriciteit is tenslot te altijd een gemeentebelang. -Spreker wil hiermede echter il! us tree ren zijn stajndpunt tégenover het besluit. In Hét besluit van 's-Heerenlioek wordt ook gevraagd de in'woners van builen de kommen gelijk te stellen met inwoners in de kommen der gemeenten. Dit betee- kenft, dat voor de eerst-genoemde geene garantie gevraagd mag worden. Naar sprekers meening is de P:. Z. E. M. hier in niet vrij, immers het crediet toege staan bij het Statenbesluit is verleend onder voorwaarde, dat perceel-en buiten de kommen van electriciteit voor den bouw' der benoodi'gde netten door garanties verzekerd zij. De gelijk stelling van de inwoners buiten de kom men met inwoners binnen de-kommen zal in strijd zijn met genoemd Statenbe sluit. De vaststelling der tarieven is' nog niet geschied. Dit eisclit veel arbeid, studie en veel besprekingen. Men moét nu niet door het voeren eener actie dezen ar beid en die studie bemoeilijken of onmo gelijk maken. Uit het voorgaande zal men dus kun nen opmaken, dat spr's persoonlijke meening is, dat het besluit van den Raad van 's-Heerenhoek voorbarig is en de electriciteitsvoorzienüng van de midden groep eerder achteruit zet dan vooruit. Hel raadslid Mcnheci'c geeft zvn verwondering te kennen, dat de Burge meester van 's-Héerenhoek van meening veranderd is, dit is zeker wel hiervan het gevolg, dat hij elders zijn licht is gaan opsteken en daardoor zeer beïn vloed. Spr. acht deze vergadering niet voor barig, maar zeer noodzakelijk, omdat als de electriciteit er eenmaal is, protest niet meer baten zal. Hij vindt het zeer onbillijk, dat de plattelandsgemeenten meer zouden moeten betalen dan Goes. Hij wijst op een paar bedrijven te Ilein kenszand, die ook zullen "Werken met de electriciteit en waarom moeten deze nu meer betalen dan de bedrijven in Goes. Spr. geeft zijn spijt te kennen, dat de Burgemeester van Heinkenszand niet aan wezig is. De Burgemeester van Kortgene zegt, dat de gemeenteraad van Kortge ne geen adhesie heeft betuigd aan hel raadsbesluit van 's-Heerenlioek, omdat een dergelijke actie een spoedige tot standkoming der elecli'iciteitsvoorzieninig in den weg staat. Hij vindt den prijs van 45 ets. niet te hoog en acht het vioor- namer dat de electriciteit komt. De Burgemeester van Wcmeldioge geeft insgelijks als reden van niet ad hesiebetuiging door den Raad zijner ge meente opvoorbarigheid van het be sluit. Hij gaat echter met den heel" Men heere mede, wanneer deze zegt, dat hét onbillijk is de stad yoordeeliger prijzen aan te bieden dan hel platteland. De Provincie heeft de electricileitsvoorzip- ning" aan zich getrokken en zij wil de diverse gemeenten van licht voorzien: het is wel voordeeüger een groole ge meente aan te sluiten dan een kleine, maar dan zou meer onderscheid nog moeten gemaakt worden tusschen een groole gemeente, minder groote, kleine een zeer kleine gemeente. Hét zal bil lijker zijn, wanneer de lasten gelijkelijk w<y"den gedragen en door alle gemeen ten een gelijke prijs betaald wordt, zoo als dit is bij de waterleiding. Hij acht deze vergadering toch wel noodig, opdat de gemeenten gezamentlijk hunne belan gen dan kunnen voordragen. Het is nu le laat om nog met andere wenschen voor den dag te komen, maar snreker had gaarne tot stand zien komen een verlicljtings-maatschappij, die alle ge meenten èn van electriciteit èn van gas zon voorzien hebben. De heer Menheere is van meening dat hier in deze vergadering eene com missie moet benoemd worden die mjet de P. Z. E. M. zal onderhandelen. Wel licht dat dan de prijsregeling anders kan wttrden. De Burgemeester van Wemeldinge ziet het nut eener oommissie niet in: de eisch „prijs zooveel en anders willen we geen licht" gaat niet. dus zit er an ders niet op, dan het bestuur der P. Z. E. M. te smeeken om even veel le mogen betalen als Goes. Spr. geeft toe,'1 dat Goes in een andere positie staat. Goes mocht zich zelf van electriciteit voorzien en Goes heeft doen 'berekenen, dat dan de prijs 30 cent per k. w. u.' zou zijn. Zoodoende is Goes met de P. Z. E. M. overeengeko men voor dienzelfden prijs aangesloten le willen worden. De heer Menheere zegt, dat hier van Smeeken geen sprake is: het is ons recht gelijkstelling met Goes te vra gen. De burgemeester van S chore is het eens mei den heer Menheere. Wij moé ten niet vragen om gunsten, maar om rechten: alle gemeenten ponds-pondsge- wijze deelen in de lasten. De heer van 't Westeinde, Wethouder van 's-II. Ah tskerke acht een com missie niet noodig. Alle of de meeste gemeenten zijn hier vertegenwoordigd. Hij is er voor, dat hier een besluit geno men wordt en dit aan de P. Z. E, M>. wordt medegedeeld. Hij verklaart zich legen niet-gelijkstell- ling met Goes. De heer Menheere vindt eene com missie hoogst noodig: hij is van meening, dat aan het bestuur der P. Z. E. M. het verloop dezer vergadering moet mede gedeeld worden en dat daarna met het bestuur door de commissie onderhandeld De Voorzitter wel nogmaals mededee- len, dat een definitieve regeling nog niet bekend is, dat Goes ook rechten kan doen gelden op goedkoopere prijzen. Im mers, wanneer de kosten gemaakt voor de electriciteitsvoorziening van Goes en die van de overige, gemeenten moesten worden teruggevonden door middel van de prijzen, dan zou zeer waarschijn lijk het prijsverschil grooter zijn dan f0.15 gesteld, dat dit verschil werkelijk ge maakt wordt. Spr. wil de opmerking van den .heer Menheere, waarin deze zijn verwondering te kennen geeft over de veranderde ziens wijze van hem spreker beantwoor den met de mededeeling, d;at hij' natuur lijk zeer gaarne goedkoopere tarieven heeft voor de gemeenten buiten Goes wie wil deze tenslotte niet maar iets anders is, of deze actie welke gevoerd wordt nu wel op haar plaats is en of het geen gevraagd wordt wel mogelijk is. Hij blijft bij zijn meenShg, dat op deze twee vragen een negatief antwoord moet gegeven worden. Wanneer een gemeente later van meening is, dal zij benadeeld wordt, welnu de weg is nu reeds geëffend door de instelling van den Raad van Ad sues. De heer Menheere zegt: neen, niet afzonderlijk, maar gezamenlijk, niet later, maar nu. Nu is het nog niet te laat. De Burgemeester van Kortgene vraagt, of het wel Wettelijk is, in' deze vergadering een besluit te nemen. Geen vergadering een ]>esluit te nemen. Nie mand heeft opdracht van den Raad b,oe te stemmen. De heer Menheere kan zich hiermede s-ereenigen, maar er kan toch niets op tegen zijn, dat er een commissie benoemd wordt He t is toch zeer te prijzen) dat de besturen voor het belang van hun gemeente opkomen en de kosten zijn nihil. Wij zijn allen leden van de Provin cie Zeeland, wij moeten allen gelijk be handeld worden, zeker door een electri- citeitstarief, 'waarin de stroomprijs gere geld wordt. De Burgemeester van Kr ah ben- dij ke geeft een beknopte samenvattijng tvan het ontstaan der P. Z. E. M. In '17 hebben de Stalen besloten de eleclril'i- calie aan zich le trekken. Er is een N.V. opgericht om reden aan een dergelijk bedrijf koopmansschap moet verbonden zijn, maar het is toch een overheidsbe drijf gebleven. Dit wordt 'wel het beste geïllustreerd door het feit, dat verschil lende leden, welhaast de meeste, van Ged. Staten met den Commissaris in dit Gewest lid zijin van liet dagel. béstuur. Doel van dit overheidsbedrijf is; de gè- heele provincie van electriciteit te voor zien. Wanneer nu de stad Goes gaat bevoordeeld worden boven de andere gemeenten, dan heeft de heer Menheere gelijk, hiertegen op te komen. Het is nu de tijd om met den Raad van Ad.vies overleg te plegen. Spr. verklaart zich voor liet benoemen van een commissie, welke met den Raad van Bestuur in con nectie kan treden. De heer Menheere stelt dan voor een Commissie te benoemen met de opdracht den Raad van Bestuur der P;. Z. E. M. in kennis te Stellen met die wenschen hier geuit en welke verder met den Raad van Advies zal onderhandelen. Dit wordt aangenomen met de slem- van de Burgemeesters van KorLgene en 's Heerenhoek tegen. Tot leden der Commissie worden be noemd: Burgemeester Richel, Nieuwen- hiuze, Welleman en Stute. Voorts de wethouders van 't Westeiude uit 's-H. Abtskerke, het raadslid Men heere uit 's-IIeerenjhoek en de heeren de Jonge en van Meerendonk, resp. secre taris van Ovezand en 's-GraVonpolder. Op oranje bA^o Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord „BAYER" staat. Prijs 75 ets (Ingez. Med.) Op 1 April zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer R. Zuidema, directeur hoofdredacteur van „de Zeeuw" te G o e s 25 jaar bij de Christelijke pers werd aan gesteld en steeds heeft hij zich met vol le toewijding aan zijn taak gegeven. Van 1 April 1904 tot 1 Januari 1911 was hij verbonden aan de Veluwsche bladen te Ermelo, daarna tot 1 April 1920 aan de Vrije Westfries te Enkhuizen en vervol gens tot 1 September 1926 aan de Nieuwe Leidsche Gourant. Sedert dien is de heer Zuidema met de leiding van het blad „dis Zeeuw" belast. Johann S t r a u s s' Muziek. Naar de „Tel." meldt, komt de Strauss' muziek vrij. Op 31 December 1929 loopt de termijn af, gedurende welken de wer ken van Johann Strauss onder de be scherming der auteurswet vallen. De theaters en de muziekuitgevers der ge- heele wereld bereiden zich hierop reeds voor. Aan Wet hoofd staat Parijs, waar de walsen van Strauss zeer populair zijn. De weduwe van Johann Strauss, me vrouw Adèle Strauss, is bevreesd, dat de operettes tot jazzmuziek zullen wor den gedegradeerd, hetgeen ondanks haar protesten reeds te Dresden met de „Ele dermaus" is geschied. Om die reden heeft zij zich tot het Oosténrijksche ministe rie gewend, om tot een verlenging van den wettelijken beschermingstérmijn voor de werken van Strauss te geraken. Het Haagsche Hof heeft arrest ge wezen in de zaak tegen een koopman uit den Haag, die door de Haagsche rechtbank, wegens het veroorzaken van dood door schuld, is veroordeeld tóL twee maanden gevangenisstraf. Deze verdach te zou het aan zijn schuld te wijten hebben gehad, dat hij op 28 Aug. j.l. op de brug aan de Haagpoort aan het Koordeinde le Delft, met een door hem bestuurde automobiel een wielrijder heeft aangebeden, die ten gevolge daarvan in het grachtwater was gevallen en ver drenken. Het Iiof veranderde de straf in twee maanden hechtenis. Het Hof te 's-Gravenhage lieeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een automobielhandelaar uit Amsterdam, die door de rechtbank le Rotterdam, terzake van het veroorzaken van dood door schuld, is veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te bestu ren voor den tijd van één jaar. Aan de schuld van dezen verdachte zou het te wijten zijn geweest, dat hij op 28 April van het vorige jaar met een door hem bestuurde automobiel op den Rotterdam- sch en Rijweg, onder Overschie het echtpaar GroenhuizenOversluvs, dal bij de halte Hoornweg op de tram stond te wachten, heeft aan- en omvergereden, waardoor heide echtelieden zoodanige ernstige verwondingen bekwamen, dat zij aan de gevolgen zijn overleden. Het Hof veroordeelde den verdachte tol drie maanden hechtenis. Ql— f Kantongerecht Oostbur'g. Door den kantonrechter te O o s t- burg zijn in de zitting van 19 Maart jl. veroordeeld wegens: Loopen op bezaaiden grond: A. B. dp L., Groede, f 5 s. 5 d h. ^Hondenkar gebruiken zonder inschrij ving: L. C., IJzendijke, f5 s. 15 d. h. Als opkooper eenig voorwerp koopen van een kind beneden 18 jaar: L. J. B., Aardenburg, f5 s. 5 d. li.; L. J. B, Aardenburg, f 5 s. 5 d. h Als opkooper in het door hen ge houden register niet onverwijld aantee- kening houden van door hem' gekochte goederen- L. J. B Aardenburg f 8 s. 8 d h. Overtreding reglement van de polders en waterschappen in Zeeland: J. F. S., Waterlandkerkje, f 7 s. 7 d. h. In staat van dronkenschap1 verkee- rende eenige handeling verrichten, waar bij bijzondere omzichtigheid of voorzor gen worden vereischt: L. J. y;vn de V., Draaibrug 6 d. h. Jagen bij spoorsneeuw: J. de K., Groe de, f20 s. 20 d. h. met verbeurdverkla ring van het niet in beslag (genomen geweer met hevel tot uitlevering of (be taling van f75 bij gebreke van beta ling hij niet uitlevering te vervangen door een maand hechtenis. Jagen in gesloten jachttijd: Ch. M., Oostburg, f 25 s. 25 d. h. met verbeurd verklaring der in beslag genomen voor werpen: een jachtgeweer en een zwaan. In Zeeuwsch Vlaanderen op een kunst weg met een vierwielig voertuig rij den terwijl zulks wegens invallend dooi- weder tijdelijk was Verboden: C. A. R., 'Oostburg, f10 s. 10 d. h.; J. F. D, Oostburg, f 10 s. 10 d. h. Openbare dronkenschap J. de B., Aar denburg, f 10 s. 10 d. h. Dieren noodeloos arbeid doen verrich ten op pijnlijke en kwellende wijze: C. H. M., Knesselaere (B f25 s. 25 d. h'. Met een rijwiel niet behoorlijk uitwij- kken hij het ingehaald worden door een motorrijtuig: J. Z., Aardenburg, 5 s. 5 d. li. Honden los laten loopen in jachtveld: A. S., en J J. de 'V., Hoofdplaat resp f 8 s. 2 weken tuchtschool en f8 s. 8 d. h. Met een motorrijtuig rijden zonder dat (het een verlicht nummer met letter heeft: M. A. J. van de W., Maldegbem, f 5 s) 5 d. h C. van der H., Koudekerke f 1 s. 1 d. h. Met een motorrijtuig niet behoorlijk uitwijken naar rechts bij het ingehaald worden: P. van D., Breskens, f 8 s. 8 d. h. 'Ais bestuurslid Van een motorrijtuig geen richting aangeven: P. G. J. van der S., Aardenburg, twee maal f 25 en f 10 s. 2 m. 25 d. h. en 10 d. Op den openbaren weg en op een voor het publiek toegankelijke plaats een wapen bij zich hebben: J. B., St Kruis, f 20 s. 20 d. h. met verbeurd verklaring revolver.. In de zitting (van 26 Maart j.l'. is nog veroordeeld wegens: straatschende rij: H. A. A. M. R., Eede, f 15 sJl maand tuchtschool. ten laste gelegde gezegd te hebben. Hij verklaarde het woord politie in' het geheel niet gezegd te hebben. Hij had clleen maar gesproken over de „heeren". Ook verklaarde hij niet de bedoeling geaad le hebben hiermede gé- tuige van Os te beleedigen, daar deze zelfs' ai gaf lij dezen een vrijhijjet op zijaf bus, oaaraaii looa niets had. Wegens eenvoudige beleediging requi- reerde de Officier van Justitie, die net wettig en overtuigend bewijs geleverd achtte eene geldboete van f40.— (subs. 40 dagen hechtenis. De uitspraak luidde vervolgens f 25— subs, 25 dagen hecht. Toen op 1 Maart j.l. La. Ja. II. veldarbeidst'gr te Tholen .aaD het schaatsenrijden was, op den Watergang nabij net Oudeland onder de gemeente Tihoien, werd zij daar door iemiand met een sleetje aangereden. Zij gaf daarop dien persoon een duw1, evenals verdach te J. IX, 20 jaar, veldariieider te Tiiolen, die volgens haar de schuldige was, daar neze oen persoon ,'die het sleetjé bé- stuurde, tegen haar had aangeduwd. Deze werd hierop kwaad en sloeg haar niet •een ijsprikhcl. Verdachte verklaarde dat liij zelf het eerst door getuige II. was ge slagen, waarop hij kwaad werd en Te rugsloeg. Tegen dezen verdachte luidde den eisch van den O Meier van Justitie 1! 25.— subs. 25 dagen hechtenis, waar op de Politierechter verdachte veroor deelde tot f 15.subs. 15 dagen biecht Smaakvolle sorteering g Lange Noordstraat ZIE ETALAGE J ©•©••e®®®®©®©®»®©®®!®©®©®®*®® (Ingez. Med.) Politierechter te B r e d a. Vplgehs dagvaarding had J. K. IC.,' autobus-ohdernemor te Goes ter open bare terechtzettinjg van liet Rantooge- veent te Tholen, den veldwachter dier gemeente beleediigd door o.a. te ver klaren, dat toen hij als getuige a dé charge werd gehoord in de strafzaak contra L. v. d. V. ,dic bij verdachte als chauffeur in dienst was, en die dooi' den veldwachter /van .iTholeii, L. van Os, bekeurd was geworden, dat men van geen procesverbaal zou gehoord heb ben ,als hij de politie maar een vrij biljet gaf. De verdachte ontkende het hem De rechtbank te Rotterdam heeft voor de derde maal den termijn van ge vangenhouding van den procuratiehou der B. van O., die verdacht wordt be trokken te zijn geweest bij den moord op den heer Lans, in diens kantoor aan den Oostzeedijk op 29 Nolv. 1928, ver lengd. Zooals men weet, werd Van O. in December in het huis van Bewaring in gesloten. Bovendien was Van O. beschul digd van fraude in de boeken. De procuratiehouder moet zeer onder de opsluiting lijden. Hij zou zeer zenuw achtig geworden zijn en lichamelijk niet meer de man zijn, als toen hij werd aan gehouden en ingesloten. Omtrent het tijdstip van behandeling van deze zaak voor de Rotterdamsche Rechtbank staat nog niets vast; maar men verwacht toch, dat het onderzoek zoo .ver is gevorderd, dat niet voor de vierde maal de termijn met ^30 dagen zal verlengd behoeven te worden. Men heeft thans kunnen vaststelten, hoe groot de verduisteringen zijn ge weest, zoodat de rech ter-commissaris zich nog alleen richt op het onderzoek, in verband met den afschuwelijken moord. (Volk.) I Woensdagmiddag werd te Voorburg I de assistentie van de politie ingeroe pen in een perceel aan de Van Egmomde- straat, waar de bewoners pij *iun thuis komst, een inbreker op heeterdaad had- I den betrapt. Toen n.l. de bewoners, mej. M. en de bij haar inwonende heer v. H., hun woning binnen kwamen, bemerk ten zij, dat iemand in huis aanwezig moest zijn. Bij onderzoek troffen zij een 1 man aan, die zich in de W.O. verscliolen had. Zoodra deze zich ontdekt zag, Pacht te hij te vluchten, doch werd hierin ver hinderd door den heer v. H., waarbij een worsteling ontstond. Mej. M. greep toen den inbreker bij den keel, waarna hij met vereende krachten in een ka mer kon worden opgesloten. De politie heeft den man gearresteerd De dader was voor haar geen onbe kende. Het bleek te zijn E- D., die zich hier in )1925 aan een zestal inbiaken had schuldig gemaakt. Hij was kort ge leden uit de gevangenis ontslageu. De gearresteerde heeft bekend de bedoeling te hebben gehad diefstal te plegen. Hij had zich door vernieling van een ruit toegang tot hef perceel verschaft.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 6