Hoog Water rnMiimii KERKNIEUWS LEGER EN VLOOT LAATSTE BERICHTEN AFLOOP AANBESTEDINGEN ONDERWIJS Verschillende Berichten SPORT Verkeerswezen, Post en Telegrafie RECHTZAKEN BEURSNOTEERING VAN GISTEREN. 6 pet. Ned. '22 103 zeven zestiende. 5 pet. Ned. '18 100 dertien zest. 4y2 pet. Ned. '17 lOOy». 3 pet. do. Oblig. 78. 3 pet. do. Cerlif. 777/s- Cert. Ned. Hand. Mij. 187yi-189ya. A. Ned. Ind Handelsb. 168. A. Kol. Bank 248 Kon. Petrol. A. 399-402. Arasterd. Bank 195 iCull. Mij. Vorstenlanden 166. Iiandelsv. Amsterd. 656-660. Javasche Cultuur 386-387. t A. Deli Mij. 431-433 Amsterd. Rubber 267-269. Ned Amerik. vaart 75i/j. Ned. Scheepvaart unie 221-222y2. Kon. Holl. Lloyd 15. Kon Ned. Stoomb. Mij. 93y2. A. I'aketvaart 2563/4. Bank Associatie 70. Gonda A. 375 Philips A. 876-885. Anaconda 320y2. Steels ISIS/4. Erie 69y8. Southern Railway 142. Union Pacific 216. Common Marine 6 drie zestiende. Prefered do. 40y8. Maxwell L. C. v. I. R *10 elf zest Prolongatie 5. Russen: Obi. 1880 2. Hope 2 vijf zestiende. Markt sluit flink prshoudend. Wisselkoersen Londen 12.11 een achtste. Weenen 35.10. Berlijn 59.18. Parijs 9.75y,t. Brussel 34.661/2. Dollar Cable 2.49 negen zestiende. WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Metr. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Maart. Hoogste barometerstand 776.4 te Valencia. Laagste barometerstand: 738.2 te Fardoe. Zwakke tot matige wind uit W. rich tingen. Helder tot licht of half bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Zelfde tem peratuur. Thermometerstand alhier des morgens 9 uur 54 gr., 12 hur 57jp\, 3 uur 56 gr. Wegen Goeden Vrijdag geen weerbe richt ontvangen. Zaterdag 30 April. Zon op 5.39; onder 6.33. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 7.03. Maan onder 7.36. Laatste kwartier 2 April. Vlissingen. Zaterdag 30 Maart 16 38 Zondag 31 17.14 Maandag 1 April 17 52 Dinsdag 2 6.26 Woensdag 3 7,38 Donderdag 4 9 10 yrijdag 5 10 37 (Het tijdstip van hoog water te Dom burg valt 9 minuten na dat te Vlis singen). 'tWmm neusverkoudheid Ingez. Med. den, open, ernstigen kop, waarin zijn donkere snor, zijn denkersoogen en er omheen zjjn schoon kroeshaar. Als ik kwam, stak hij zijn beide han den uit. En ik greep meer dan" zijn tien (vingeren. Ik kwam elke week en liet mijn pa piertje achter, dat dan den anderen (ochtend verscheen in de Middelburgsche jOourant, en waarin ik zeggen mocht, vrank en onbewimpeld al wat de Bel gische kolonie bezielde, haar weemoed, haar verlangen naar het land, haar trouw, haar leed, haar hoop, haar toekomst- idealen en haar afscheid, in eindeloo- zén dank. Deibei schrapte nooit een regel, een woord. En gebeurde het, dat het Vlaamsch Hocksken niet naar den zin was van den eenen of anderen lezer, hoe stond weer dadelijk Deibefs blad open tot verweer voor ons inzicht! Vier en half jaar kruisten onze we gen elkander. Dan kwam de terugkeer. Ik nam Deibel's glimlach mede. Nog éénmaal zag ik hem terug. Zijn ziel kwam liggen öp zijn gezicht. Zijn eerste vraag was hoe het ging met de teruggekeerden en zijn tweede hoe ze bij ons dachten over de Schelüe-kwestie. Ik voel nog zijn handen in de mijne: het was de laatste maal dat ik ze druk ken zou. Hij staat nu aan den anderen kant van 't leven. Geen „Walchershe Beig" die 't verneemt, óf er zal groote treur nis komen in hem. Deibei was oprecht, was waar én was goecT. Mag ik u verzoeken, ook gij die hem niet hebt gekend, zijn naam met vroomheid te zeggen, was het maal' één maal? Ik sta hier met mijn rouw^ van verre. Boven den einder komt Middelburg's to ren kijken. En hij luidt voor mijn vriend Deibei, die gestorven is in den 'tijd van verrijzenis. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, wordeu in hel „Leger des Heils" alhier Zaterdagavond en Zondagmorgen bijzondere samenkomsten gehouden. Maandagmiddag te 5 uur wordt een openlucht-samenkomst gehouden op de Markt te Veere. Woensdagavond is de nieuwe Geref. kerk te Santpoort in gebruik genjomep Dit geschiedae (met een rede van ds. J. C. Brussaard van Bloemendaal. Verder heb ben het woord gevoerd ds. W. Breuke laar, em. predikant van Zaandam, die voortaan te Santpoort de gemeente zal dienen, prof. dr. A. A. v. Schelven en dr. G. B. Wurta van O. en W. Soubi.urg, die er hulpprediker is geweekt Bij Kon. Besluit is met ingang van; 1 April a.s. aan den reserve-eerste luit. C. J. de Regt, van liet 14de regiment in fanterie op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag a!s zoodanig verleepd uit den militairen dienst. Luitenant ter zee 2e klasse J.Cal- lenfels wordt binnenkort van zijn plaat sing bij den dienst in Oosl-Indië, hier te lande terug verwacht. Bij Kon. Besluit is aan reservö- eerste-luitenant der militaire administra tie W. L. Heijboer, van Liet 14de reg infanterie, op het daartoe door hem ge daan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Commandeur in de Orde van den Ne- derlandschen reeuw (Dij bevordering) lui bcnant-genjeraal P. J. H. van der Palm, chef van den generaleen staf. Volgens een ministerieele beschik king, kan in verband met het InraëlitisCh Paaschfeest aan de Israëlitische militai ren verlof worden verleend van 25 April tot en met 2 Mei 1929. De sergeant der mariniers H. Zaal berg is overgeplaatst van Tiet Wacht schip Willemsoord naar de marineka zerne en de sergeant-machinist J. Leij- graaff van de Z 6 naar de „Hertog Hendrik". De vliegbooten naarlndië Het bericht omtrent de op eigen kracht naar Oost-Indië te vliegen drie Dornier-Wall vliegbooten die de vlieg- tuigenfabriek „Aviolanda" voor de Ne- derlandsche zeemacht heeft gebouwd, waarvan het vertrek op Woensdagmor gen 3 April 5 uur is vastgesteld, dient zoodanig gewijzigd te worden, dat niet drie officieren de vliegbooten zullen besturen, maar twee officieren en de korporaal-vliegtuigmaker Kurtz. Ver der zullen den tocht nog meemaken de sergeant-vliegtuigmaker Langeraar en de korporaals-vliegtuigmakers Simons, v Tol en Theewis. In den vroegen morgen van 3 April vangt dan het escadrille den grooten tocht aan. Het gaat ditmaal niet om een record vlucht naar Indië. Doel is in de eerste plaats overbrenging der vliegtuigen. In de tweede plaats is de vlucht een bui tengewoon mooie oefening voor het per soneel in het maken van groote vluch ten (geheel zelfsupporting), en is de vlucht van groot belang voor het ver- krijgen^van meer ervaring met het ma terieel in dergelijke omstandigheden. Ook uit een oogpunt van vlagvertoon heeft de vlucht groote waarde. En last not least zullen de op dezen tocht te verzamelen gegevens van groot belang kunnen zijn in verband met de vraag, of het geen aanbeveling ver dient op de toekomstige permanente luchtroute van Nederland naar Indië, watervliegtuigen te gebruiken in plaats van landvliegtuigen, hetzij op de gehee- le route of op een gedeelte daarvan. De lengte der af te leggen trajecten vordert gemiddeld 8 uur vliegen. De vlucht wordt in veertien étappes gemaakt des Zondags wordt niet ge vlogen, zoodat de geheele overtocht on geveer een maand in beslag zal nemen. De maximum vliegsnelheid der Dor- niers is 205 K.M. per uur de normale vliegsnelheid op dezen tocht zal onge veer 160 K.M. per uur bedragen. Wanneer een dér beide motoren de fect raakt is het mogelijk met één motor door te vliegen. Werkt alleen de achter motor, dan kan worden doorgevlogen met een totaal gewicht van 6100 K.G.; heeft men alleen de beschikking over den vóór-motor, dan is het maximum totaal gewicht 5400 K.G. Alleen het groepsvliegtuig, de D 21, is uitgerust met een zend- en ontvang- installatie voor draadlooze telegrafie en telefonie het gewicht daarvan plus minus 70 K.G, -wqrdt bij de beide an dere vliegtuigen ingenomen door de re- servedeelén en reparatiemateriaal. Daar is ook onder begrepen een opvouwbare gummi reddingboot welke gemakkelijk met lucht kan worden opgeblazen en berekend is voor vier personen. UIT MIDDELBURG. Hedenmorgen werd door de afd. M i d- deiburg van het Ned. Onderwijzers- Genootschap een bezoek gebracht aan de Coöp. Zuivel'nrichting „Walcheren" aan den Poelendaalschen Singel. Ook en kele belangstellenden van de afd. Vlis singen waren aanwezig. Onder leiding van den directeur den heer Van Varik werden de diverse machines bekeken. De bezoekers heb beg een zeer gun- s'tigen indruk van deze moderne in richting meegenomen. VERDRONKEN. Gisteravond voer een boot te Schiedam van Delft naar Schiedam; even buiten Delfl sloeg de boot tengevolge van de zuiging van een passeerend schip 'om, zoodat de beide knechten, die zich aan boord bevonden te water raakten. Een hunner kon zich zwemmende redden, doch de ander, de 19-jarige A. K. ver dronk. VER KHERSVERB ETER1NG VAN ELAKKEE EN ZEELAND MET ROTTERDAM EN BRABANT. Men meldt uit Ooltgensplaat aan V.D.. Naar aanleiding van het voorloopig Verslag op het wetsontwerp inhoudende de begrooling voor -hei Wegenfonds voor 1929 is o.a. door het gemeentebestuur van Ooltgensplaat een adres gericht aan den Minister van Waterstaat om gevolg te geven aan de zoo billijke wenschen van hel comité voor Verkeersverbelering inzake de verbinding van Flakkee en Zeeland uiet Rotterdam en Brabant. Deze voorgestelde verbeteringen zijn de mini mum wenscheu van do beslaande comi- lé's van actie belichaamd. Voor de ver houdingen van Oost Flakkee met W. Brabant, Rotterdam en Zeeland is het dringend noodzakelijk dat de rijksaanleg steiger te Ooltgensplaat zoodanig wordt serbouwd dat de booten voor deze ver bindingen steeds kunnen aanleggen. DE STARING BIJ DE N.V. V. D. SCHUYT's STOOMBOOTREEDERIJ Dé directie der N.V. J. en A. v. d. Schuyt's Stoombootreederij, deelt V. D. omtrent de staking nog mede. Van on derhandelingen tusschen onze directie en de tran vportarbeidersfederat.'e over een loonkwestie is tot op heden geen oogen- blik sprake geweest. Verder is het werk op de schepen met neergelegd, én bé- perkt de staking zich dus uitsluitend tot een gedeelte van het walpersonjcel, 8fc.w. 18 man, waarvan het grootste ge- aeelte is medegegaan uit vrees voor molestatie. Van een conflict omtrent de arbeidsvoorwaarden ds volgens de di rectie geen sprake. De aanleiding is dat Dovengenoemae fëaeralie met dé mo dernen oen cnristelijken en den R. K. «gelijk gesteld wil worden. Het laden en; lossen gaat tnans weer normaal VIER FUSELIERS MEEGESLEURD. Uit Djokjakarta wordt aan Anela ge meld Sij het overtrekken van de Kali ELLo in het Magelangsche zijn vier fuseliers dioor den krachtigen 'stroom meclege- sleurd. Twee liuutner zijn verdronken. De lijken zijn nog niet gevonden. HET INGEDENT MET DE I'MALONE. NEW-YORK, 29 Maart V.D. Het departement van justitie zal een afzonderlijk onderzoek instellen naar het incident met de I'malone. Abonnementen en Advertentiên voor de Middelburgsche Courant kunnen voor Vlissingen worden aangenomen door Boekhandel F. LANDSMAN. St. Jacobstraaf. •"v-p-ie* ï.w, ri A De volledige uitslag van de Woens dag gehouden aanbesteding van wegen verbetering op Zuid-Beveland was, dal inschrijvers waren: Maatschappij wegen bouw Utrecht met dichtgrof asphaltbeton f 177.395, met teerslakken f162.000; J. II. van de Ven, Vlissingen, met teerslak ken f 169.720; II. A. Jaarsveld, Apel doorn, met dichtgolf asphaltbeton, 'met of zonder porfier f 167.870, met teerslak ken f 155.370, met teersteenslag f 154.370 N. V. Geruischlooze weg, Heemstede, met asphaltbeton en porfier f 162.800, mei teersteenslag f 151.800; A. A. de Wilde Middelburg, met asphalt en porfier voor f 162.300, met asphalt f 161.800, mét teer slakken f 152.800 en met teersteenslag f 151.900; firma A. van Dijk-Petiet, Ber- gèn op Zoom, mét asphaltbeton f 155.200 en N.V. Dordrechtsche bazaltmaatscliap- pij, met geteerd hard bazall lava f 149.000. Meji. C. van Oyen vroeger alhier thans te Schiedam' heeft het diploma jbehaald \oor typiste met een snelheid van 50 lg. per minuut, Benoemd tot onderwijzer aan de Wilhelminaschool te Hilversum de heer D. Ie Coq te Zoutelande. Benoemd tot onderwijzeres aan de Ghr. school te Domburg mej. A. M. Wondergem te St. Laurens. Benoemd tot onderwijzeres aan de Bijz. school tc Wissenke.rke mej. J. M. Contant th,ans assistente. Woensdagmiddag is een _goederen- treih, tusschen de gemeenten Spaubeek- Geleen vermoedelijk door het defect 'ra ken der wisseldraden gedeeltelijk ont spoord. De machine sloeg gedeeltelijk uit de rails en werkte zich in den grond. Hierdoor werden de rails over een lengte van ongeveer vijf meter verbroken. Vier volgende wagons werden in elkaar ge drukt en versplinterd. De machinist en de stoker bleven ongedeerd. Een rem mer, die zich op een der vernielde wa gons bevond, liep verwondingen op De remkast waarin hij gezeten was, werd versplinterd. De materieele schade is aanzienlijk. Het was aan de politie bekend, dat Woensdagmiddag te Maastricht cocaine zou worden verhandeld door twee Duit sellers en twee Amsterdammers. De poli tie is, naar de „Tel." meldt, in samen werking met de Duitsche politie, er in geslaagd in een café aldaar vier Duit sellers en twee Nederlanders te arre steeren, die twee koffers met cocaïne met zich voerden. Het gezelschap is voor loopig in het politiebureau opgesloten. - Maandagavond brak brand uit dn een tot den nok gevulden hooischuur te Oss. De schuur, die een afmeting had van 70 bij 25 M., brandde geheel af en daarbij werd 200.000 kg. hooi een prooi der vlammen Behalve 't hooi wer den een tweetal luxe auto's en de tot het bedrijf behoorende machinerieën en gereedschappen door het felle vuur vernield. Ook een paard kwam' in de vlammen om. Woensdag is de 43-jarige lioofdcon- ducteur der Ned. Spoorwegen, H. A. «I. M., wonende te Hoek van Holland uit den trein gevallen en gedood. In ve.r band met den zwaren mist schijnt de ongelukkige, naar men vermoedt, te heb ben uitgezien, of het sjgnaal op veilig sfond en het portier te hebben geopend teneinde beter te kunnen zien. Zoodoen de is hij tegen een zich op korten af—' stand van de spoorbaan bevindend sein huisje gebotst. M. was gehuwd en vader yan vijf kinderen. Donderdagmiddag is op den rijks straatweg te Wassenaar een ongeluk ge beurd. Dr. K. uit Leiden, die met zijn auto kwam aanrijden, haalde een vracht wagen in Deze vrachtwagen echter sloeg plotseling een laan in, zoodat dr. K. om een aanrijding te voorkomen, zijn stuur naar links moest omgooien. Het gevolg was, dat hij, na een paar verkeersL palen te hebben omver gereden, in eén breede sloot terechtkwam. Van de in zittenden werden vier tamelijk ernstig gewond. Toen de 38-jarige landbouwer C. te Oploo, Donderdagmorgen met een wagen met varkens reed, is plotseling het paard op hol geslagen. C. kwam te vallen en geraakte onder paard en wa gen. Deerlijk verminkt vond men hem liggen. Hij is aan zijn'verwondingen be zweken. Op den straatweg tusschen Marsum en Beetgnm is Woensdagavond de 22-ja- rige motorrijder W. B. van Marsum in volle vaart tegen een boom op den weg gereden. B. werd met een scaedélbréuk opgenomen en is korten tijd daarna overleden. De Telegr. verneémt dat B. met woeste vaart uit de rienting Beet gum kwam en juist bij de kromming van den weg de macht over zijn stuur kwijt raakte met het gevolg, dat hij tegen een boom reed. Donderdag heeft het Grootegast- comité voor de laatste maal te Gronin gen vergaderd, om te besluiten, op wel ke wijze de ingekomen gelden, in to taal 36.757, zullen worden verdeeld over de nagelaten betrekkingen der vier vermoorde veldwachters. Met algemeen goedvinden is het door het dagelijksch bestuur voorgestelde verdeelingsplan aanvaard, waardoor aan de /weduwen en aan de dochter van veldwachter v. der Molen een zeker bedrag in contan ten zal worden uitgekeerd, en voor ne gen kinderen een polis wordt afgesloten voor uitkeering op 21-jarigen leeftijd. Vrijdag (heden) wordt de weduwe Gepke Hendriks—Tjadens te Groningen 100 jaar. Aneta meldt uit Batavia, dd. 28 Maart De commandant van het Indische leger luit.-generaal H. L. La-Lau heeft pensioen aangevraagd, ingaande op een nader te bepalen tijdstip. De recherche te Dresden heeft de ljand gelegd op den herhaaldelijk ge straften val scliemunter Z. Sinds geruimen tijd reeds heefft de recherche Z. en zijn heleprs in liet ge heim nagegaan. Thans is bij een inval de bende op heeterdaad betrapt. Het bleek, dat de „fabriek" twintigmark-bil jetten ihaakte, die uitstekend nagebootst waren. Op sommige dagen werd wel voor 70.000 M. geproduceerd, die reeds enkele uren later waren „uitverkocht." De recherche vermoedt, dat de orga nisatie nog verschillende vertakkingen heeft. Een vliegtuig, dat laag vloog om te trachten zijn positie te bepalen boveil een kamp der nationale'garde, dat nabij DAT IS EEM TRANSVALIA —RIJWIEL FAGEBR^MN RIJWILFABRSEK MIDDELBURG (Ingez. Med.), Mount Gretna (Pennsylvania), ge]egerd is, is met een boom in aanraking gekomen en omlaag gestort. Vier personen kwa men om het leven Het vliegtuig had blijkbaar zijn weg in den mist verlor ren Alle siachtofters zijn deerlijk ver minkt, twee van nen konden worden, geïdentificeerd door visitekaartjes, wel ke zij op zak hadden. Hel Amerikaansch comité voor de verkiezing van Miss Universe (de schoon ste der wereld) heeft aan de redactie van het weekblad Het Leven, dat de ver kiezing van Miss Holland georganiseerd had, een uitnoodiging gezonden voor mejuffrouw Koopman, Miss Holland, om zich, vergezeld van één der naaste fa milieleden op> kosten van het comité naar Amerika te begeven en deel te ne men aan het groote internationale tour- nooi te Galveston De overtocht geschiedt le klasse met een der groote mailsche pen van de cie. Transatlanfique Frari- caxse en Miss Holland zal zoowel op reis als in Amerika gast zijn van het comité. De reis zal 5 a 6 weken duren. Miss Holland zal in de eerste helft van Mei vertrekken. Er is brand ontstaan in ,het logies van het te Hersens (Denemarken) voor anker liggende, 4000 ton niétende stoom schip ,.Etna". Een ild der bemanning, die hel eerst den brand ontdekte, tracht te zijn veertien kameraden te redden, doch slechts elf hunner gelukte het de steile trap op te komen. De overige drie werden door den brandweer als ver koolde lijken gevonden. Een stoker heeft ernstige brandwonden opgeloopen en is in bedenkelijken toestand in een zieken huis opgenomen. Onder leiding van de hoeren W. L. Hirdes en A. Willemsen is gisteren avond ie lerseke een damclub opge richt. York wordt aan het Hand Wilis en Edith Cross ver- April naar Europa om aairf t enn i sk a mpi pensch a ppen Het Amerikaanschc Davits indien het te Montreal naar Europa vertrekken. Uit New gemeld: Helen trekken medio verschillende deel te nemen, bekerteam zal wint 5 Juni UitgifteVaneen serie postzegels? Naar de Maasb. verneemt, kunnen post zegelverzamelaars zicb voorbereiden op de mogelijke verschijning van een serie nieuwe postzegels. Een Leidenaar heeft n.l. den burge meester van Leiden het denkbeeld aan de hand gedaan ter bestrijding van de tosten, verbonden aan den bouw1 van een nieuw stadhuis een serie speciale postzegels te doen uitgeven, die dan met een zekere overwaarde zullen worden verkocht. De burgemeester en ook het stadhuis- comité hebben hun groote instemming met dit denkbeeld betuigd en de bur gemeester heeft zich te dezer zake rééds met den directeur-generaal der P. T. T. in verbinding gesteld. -I Bij Kon. Besluit is benoemd: tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten te Anihem, Wageningen, Nijmegen, Doesburg en Terborg, ter standplaats Arnhem: mr. P. P. H. Noo- ren, t.ians in gelijke betrekking bij de kantongerechten te Bergen op Zoom, Tholen cn Zierikzee, ter stand plaats Bergen op Zoom; tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten te Bergen op Zoom, Tholen en Zierikzee, ter stand plaats Bergen op Zoom: jj'hr. mr. H. II. G. Verspijck, waarn. ambtenaar van: het O. M. bij de (kantongerechten,, Her standplaats 's Gravenhage. Het Gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak van den stoker, die daar ter stede in. een zilver- winkel op den Sonsbeeksingel liad inge broken en horloges en sieraden ont vreemd. De Arnhemsche rechtbank had hem veroordeeld tot 9 maanden gevan genisstraf. Het Hof heeft die steaf ver dubbeld. Het vliegongeluk te Heerlen. In de gister gehouden zitting van het kantongerecht te Heerlen stonden terecht de Organisators van den vorig jaar op 12 Aug. aldaar gehouden vliegdag, waar-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 2