Paaschdagen KEES HELDER No. 75 Vrijdag 2B Maan 1829 172* Jaargang geopend tot 4 uur nam. Zondags gesloten. Billijke ppijzen. 1 BINNENLAND N.V. Ververij H0EKSEMA. UIT STAD EN PROVINCIE Iets aparts in eik genre. Hoogste onderscheiding op alle Tentoonstellingen. JDat nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERS TE BLAD, Maandag, 2den Paaschdag, verschijnt 4e Middelburgsche Courant NIET. Daar wij Dinsdag, den 3den Paasch dag, vroeger ter perse hopen te gaan, rullen advertenties niet later dan HALF ELF van. kunnen worden aangenomen. Door bijzondere omstandigheden heeft gedurende enkele dagen een gedeelte onzer abcnné's in Zuid- en Noord-Beve land en Zeenwsch-Vlaanderen de Midd. CrL niet op den gewonen tijd des avonds ontvangen. Wij betuigen hierover ons leedwezen en hebben direct maatregelen getroffen dat de verzending als van ouds weer geregeld plaats vindt. Abonnements prijsp. kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis singen f 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van emranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- fen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels f2.10. elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ien geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 uur en des ZA TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. "Postcfcèque- en Gironummer 43255. PRINSES JULIANA NAAR LONDEN? Uit Londen wordt aan het Hand. ge meld, dat de „Star" een bericht bevat over de vier „most marriagable Euro pean princesses", waarin wordt gezegd, dat deze waarschijnlijk een deel van het a.s. seizoen te Londen zullen doorbren gen. Het zijn de Spaansche infanta's die bij haar grootmoeder, prinses Bea trice in Kensington Palace zullen verblij ven, verder prinses Ingrid, de dochter van den kroonprins van Zweden, die haar grootvader, den hertog van Coa- aaught zal bezoeken en de vierde prin ses Juliana Van prinses Juliana wordt beweerd dat zij een uitstekend paardrijdster is en zich er veel van voorstelt in Rotten Row te rijden!. MINISTER LAMBOOY IN ZEELAND. De Minister van defensie, de beer Lajnbooy, heeft Woensdag Vlissingen be zocht en daar de verschillende inrich tingen van het loodswezen, als het be- tonningsmagazijn enz. bezocht in gezel schap van den inspecteur-directeur van het loodswezen. Na dit bezoek heeft de minister zich aan boord van het loods- transportvaartuig „Coertzenbegeven, waarmee een tocht werd gemaakt naar Terneuzen en Hansweert, en vervolgens werd door gevaren naar Bath waar de minister de „Coertzen" verliet om per trein naar de residentie terug te kee- ren. EEN GEDENKTEEKEN VOOR WIJLEN MR. H. C. DRESSEL- HUIJS. Te Culemborg zal een bank, waarin een gedenksteen, ter nagedachtenis van wijlen jnr. H. C. Dresselhuijs worden opgericht, Pogingen, om het gedenkteeken, waar voor een comité gelden in den lande heeft verzameld, te Culemborg geplaats te krijgen, hebben geen resultaat gehad; een buste van den overleden staatsman zal te 's-Gravenhage worden neergezet. Het comité kreeg echter de beschikking over eemge speciale gelden, die nu wor den besteed voor "het maken van een monumentale bank te Culemborg. Indien de vereisohte toestemming daar voor wordt verkregen, zal de bank ge plaatst worden in het gemeenteplantsoen Zooals bekend is, is het stoffelijk over schot van den staatsman, die te Culem borg is geboren, bijgezet op ds nabij het plantsoen gelegen begraafplaats. HOLLANDSCH VEE NAAR BELGIE. Van af 30 Maart a.s. zullen hij (Bel- Igisch) Koninklijk besluit de volgende maatregelen worden toegepast voor den import van Hollandsch, vee in België: Herkauwers afkomstig uit Holland wordeq, tot nader bevel, slechts ten in voer in België toegelaten wanneer zij ge durende 4 maal vier en twintig uren ten ■minste onmiddellijk vóór den uitvoer, onder toezicht van den betrokken in specteur van den Nederlandscben vefe- artsenij kundig-en dienst gestaan hebben in door genoemden dienst aangeduide stallen of wel op de hoeven van her komst en wanneer, na afloop van dezen termijn, door vermelden ambtenaar vast gesteld is dat al ds dieren van den stal of van de hoeve geheel vrij van mond en klauwzeer zijn. Het vervoer naar de uitvoergrenskan- toren zal onder toezicht van gezegden dienst plaats hebben met 3e noodige voorbehoedsmaatregelen om alle besmet ting te voorkomen. De invoerders moeten op de rugzijde der uitvoercertificaten, die de ingevoer de dieren vergezellen een officies!e ver klaring overleggen van den betrokken inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst, vaststellende dat al tie in bet artikel 1 voorziene maatregelen stipt uit gevoerd zijn. De dieren die van deze verklaring niet vergezeld zjjn worden teruggezonden. Van bovenvermelden maatregel wor den uitgezonderd de slachtdieren die bestemd zijn onmiddellijk na hun invoer in de quarantainestallen te worden ge slacht. BEZOEK VAN ENGELSCHE JOURNALISTEN AAN ONS LAND. Men seint aan de Maasb. uit Londen; Gisterenavond is een touristengezel- schap, bestaande uit honderd personen, meerendeels journalisten en technisch personeel der Allied Newspapers, waar toe ae Daily Telegraph, Daily Sketch, Sunday, Tirpes, Financial Times en een paar honderd provinciale Engelsche bla den behooreri, naar Nederland vertrok ken tot het maken eener vacantiereis. Als eerste doel der reis geldt, Am sterdam, waar do Amsterdamsche stu denten als gids zullen optreden. Voorts biedt het gemeentebestuur van Amster dam hun een tocht door de havens aan met een tea. Daarna gaat men naar !W a 1- cherea waar mén övêr clrie dagen het hotel Brittannia heeft afgehuurd. Het spreekt wel van zich zelf dat de goede indruk die deze Engelsche gasten van ons land zullen opdoen in hun bladen weerklank zal dnden. Ontviekken en Oppersen van^^^ IHeerencostuums. Aflevering binnen het uur. S Lange Burg C 111, - Tel. 121. (Ingez. Med.) Uit Middelburg. Het is zeker aan 'n "klein" station als Middelburg niet makkelijk, als vlak op elkaar twee sneltreinen aanko^ men, en dit is nu hier iederen avond het geval met de treinen, d!e te 18.54 naar Vlissingen en te 18.59 naar Roosen daal vertrekken. Vooral Donderdags, als het voor laatstgenoemden trein druk is, geeft het op 't perron moeilijkheden, maar o.i. konaen die verminderd worden, als men het eerste perron niet nog méér versperde door net er op plaatsen van koffers etc., die het onmogelijk maken, den geheelen van Goes binnenloopendén trein langs te loopen. als men naar Vlissingen moet oi wel iemapd moet af halen. Te meer is dit een ongeriéf, omdat voor de tweede klasse wachtkamer de derde klasse wagens voorrijden, en de rijtuigen met ïioogere klassen geheél vooraan staan. 0 Uit Walcheren. De afdeeling Biggekerke van de vereeniging „Rijwielpad Walcheren" hield Donderdag een algemeene Vergadering. Uit het- jaarverslag bleek, dat de af deeling thans 45 leden te't. Gewezen werd op de uitstekende verbetering van het pad bij Groot-Valkenisse. Ee aftre dende bestuursleden L. Simonse en I. A. de Moor werden herkozen en de laatste weer aangewezen als lid van het hoofd bestuur voor 1929. Uit Z uid-Be ve 1 a n d. Gistermiddag kwam een vrachtauto uit de richting Heinkenszand en een motor uit de richting 's Heerenhoek bij een kromming in den weg op het eind van het dorp met elkaar in botsing. De motorrijder werd door de auto ge grepen en kwam daaronder terecht en wel zoodanig dat een arm en een been gebroken was benevens kwetsuren aan hoofd en pols. Een duorijder kwam er met eenige kwetsuren af. De motorrijder zekere van L., uit Borsselen werd naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Van een en ander is procesverbaal opge maakt. Woensdagmiddag vergaderde de ge meenteraad van 's-Gravenpolder. De heeren Kousémaker en Lokerse waren afwezig. Ingekomen is de mededee- ling van den Inspecteur bij de P. en T. te Middelburg, dat spoedig een regeling zal worden getroffen, waarbij de brievenbus aan den Schuitweg ook 's voormiddags om pl.m. 10.40 zal worden gelicnt. waarmede dus aan net verlangen van den Raad is voldaan. t Naar aanleiding van het bekende adres van den raad der gemeente 'sHeerennoek inzake de electrificatie zal aan de P.Z. E.M. worden verzoent om de stroom- prijzen oer electriciteit voor net platte land zooveel mogelijk gelijk te stellen aan de prijzen de voor Goes zullen* gelden. Aangezien de raadsleden het allen begrijpelijk vinaen, dat de P.Z.E.M. voor afgelegen gebouwen garantie eisent, za] hierover worden gezwegen. Een verzoek van den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbeidersbond om toe te treden tot het Werklooshëidsbeslu:t 1917 wordt voor kennisgeving aangenomen. Omtrent een verzoek van Mr. Goed- bloea te Goes .waarbij deze namens denj eigenaar van een sloot aan den .provinci alen straatweg naar Goes, die destijds door de gemeente zonder toestemming van den eigenaar werd gedempt, een vergoeding vraagt van f2.50 per jaar, zal het oordeel van Gedep. Staten wor den gevraagd Ingekomen is een verzoek van „Het Groene Kruis" om verhooging der ge meentelijke bijdrage. B. en W. stellen voor om de bijdrage van f 15.op f 30. te brengen. Op voorstel van den heer Verhulst wordt echter besloten om de subsidie op f 40.— per jaar te brengen. In bespreking komt daarna de vaststel ling van 't heffings'percentage voor de gemeentelijke inkomsten belasting. Aan gezien er vermoedelijk eenige buiténgé- wone uitgaven zullen gedaan moeten worden, zoóais hel dempen eener sloot en de verbetering van de bestrating in de kóm der gemeente, acht de heer Schouten het raadzaam het percentage van 1.2 op 1.3 te brengen. De heer Joziasse wijst op het gun stige jaar 1928 voor den landbouw, dat een aoogere belastingopbrengst tenge volge zal hebben. Voorts kunnen buiten gewone uitgaven bestreden worden uit het batige saldo over den dienst 1927. Derhalve wordt besloten om het hef- fingspercentage te h anlrlhaven op 1.2. Bij de rondvraag deelt de heer Jo ziasse mede, dat vermoedelijk de bijzon dere school zal moeten worden uitge breid wegens toeneming van het getal leerlingen op 1 Mei a.s. Voorloopig kan echter worden volstaan met bijplaatsing van eenige banken. De burgemeester zegt, dat hij zal nagaan, of de gemeente nog hanken disponibel heeft. Uit Noord-Beveland. Woensdagavond aield de Coap. Boerenleenbank te C o i ij n s pi a a t haar algemeene vergadering. In het afgloopóm jaar is 't ledental geklommen van 305 tot 321. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat dé ontvangsten o.a. waren: ontvangen van de spaarbank f 187.113.90. terug betaalde voorschotten f 63.430, ontvangen in loo- penae rekening f443.298.54, ontvangen rente f 18.259.82. De uitgaven waren: uitgegeven aan de spaarbank f 158.798.15, gegeven voorschotten f 79.415. uitgaven in loopende rekening f 452.402.16." betaalde rente f 14.823.48. De balans gaf als bezit: kasgeld op 31 December 1928 f 18.375.83, uitstaande voorschotten 1136.415, tegoed in loo- penaë rekening f262.830.95. Als schuld: schuld aan de spaarbank f 348.419.39, schuld in loopende rekening f 53.512.69, ï-e serveion ds f 14.139.46. winst 1928 f 1550.24. Als lid van den raad van toezicht werd herkozen M. de Bruijne, als' bestuurslid A. Kole Cz.. terwijl als paatsvervangende bestuursleden werden herkozen J. M. Bom en M. Provoost. 0 Zeeuwse h-V laanderen O. D. De kommies bij s Rijks belastin!- gen W. A. Minnaert is met ingang van 1 April overgeplaatst van Sas van Gent naar Breda. De bierhandelaar A. D. van Sel- zaete had het ongeluk te Sas vanGenl uit te glijden en in het Molenwater te vallen. De man kon na vee! moeite doo-r enkele personen worden gered. Zijn geld- tasch schijnt open te zijn gegaan en de inhoud in het water te zijn kwijtgeraakt. Er was voor een bedrag van circa f 70 We vernemen uit Sas van Gent dat de Blauwselfabriek te Sas van Gent niet rendabel genoeg meer is, waarom besloten is de fabriek op te heffen. 0 7, eeuwscb v laanderen W. J) Woensdagavond had de algemeene vergadering van het Groene Kruis te IJ z e n d ij k e plaats. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat in 1928 was ontvan gen f 2384.98 en uitgegeven f 2112,28 De begrooting voor 1929 bedroeg in ontvangst en uilgaaf f 23.50. Uit het verslag van den secretaris bleek het aantal leden te bedragen: IJzendijke 246, Waterlandkerkie 73, Hoofdplaat 68, Biervliet 235, Totaal 622, Een achteruitgang van 6 leden, voor namelijk door verhuizing. De contribu ties bedroegen totaal f 1195.75. De subsidies bedroegen van IJzendijke f 300, Waterlandkerkje f 25, Hoofdplaat f 68 en Biervliet f 100. Rijkssubsidie f 504,40, Provinciale subsidie f 23,75, ter wijl het Emmabloempje f89,71 opbracht. Door de zuster werden in IJzendijke 790, Waterlandkerkie 214, Hoofdplaat 71 en Biervliet 1239 bezoeken afgelegd, totaal 2314, waaronder 592 t. b. c. be zoeken. Voor fh et magazijn werd voor f336.71 aangeschaft. Wegens vertrek trad de heer Timmer mans te Hoofdplaat uit Tiet Centraalbe- stuur. In zijn plaats kwam de heer J. de Die te Hoofdplaat. Voor de afdeeling IJzendijke waren aan de beurt van aftre den de best uirsleten Talsma, Schijve en Van Pamelen, die herkozen werden. Daarna hield de voorz. Dr. Talsma een zeer interessante lezing over de toepassing van de electriciteit in tie ge neeskunde, en wel over het Röntgenap- paraat. Hoogtezon en Diathermic. u Besmettelijke ziekten- Het aantal gevallen van besmettfelijlke ziekten over de week van 17 tot en met 23 Maart in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Aardenburg 1, El- lemeet 1, Goes 3, Philippine 1, Tholen 1, Wemeldinge 1. Diphteritis: St. Annaland 2, Hontenisse 1. In genoemde week zijp geen gevallen van encephalitis na inen ting ter kennis van het Staatstoezicjh op de Volksgezondheid gekomen. (Stcrt.) (Voor verder Stad en Provincie zie het Tweede Blad. IN 'T VLAAMSCHE HOEKSKEN. In Memoriam J. H. Deibel. Mijn kamer is stil. Van op het boekeu- rek kijkt een steenen uil mij met steenen oogen aan. Aan den wand hangt de foto van het nu verre, gastvrije huis waar ik zes oor logsmaanden heb gewoond, op het Veer- scfle Bolwerk, en de foto van het andere dienende huis, waar ik de overige maan den van den oorlog een veilig dak heb gevonden, op den Veerschen Singel. Daareven heb ik .nog het voornaam grijze album doorbladerd dat Middelburg mij meegaf, bij wijze van aandenken, en dat is geteekend door mijn vele vrienden. Er gaat geen dag voorbij of het beeld van het onvergetelijke Middelburg komt mij voor den geest. Maar vanavond staat liet klaarder dan ooit weer in mijn ge dachten. De tijd gaat open, die voorbij is en gesloten. Ik ben opuieuw te Middelburg, in den oorlog. Mijn kamer is stil.' Maar van uit het Zuiden komt af en toe, als een verre klacht van het eigen land, de davering van het kanon. Ik schrijf een paar velletjes vod, waar ik dan boven zet „In 't Vlaamsche Hoeksken" en dat de hunkering, het verlangen en de hoop probeert ie zeg gen van mijn uitgeweken landgenooten. De boomen op den Singel staan don ker. De maan wandelt er overheen. Zij blinkt even op de Oostkerk. Van de Lange Jan komt de beiaard de trappen neer en wandelt over de Koepoortbrug n^ar mij toe. zijn de Fotografische Ateliers van (Ingez. Med,.). Morgen zal ik mijn velletjes breugen naar het kantoor van de Middelburgsche Courant. Ik zal daar, in Tiet bedrijvig© huis, in de buurt der Abdij, een smalle gang binnen gaan, een glazen deur open duwen, een trap oploopen, kloppen op een deur en zal een korte stem liooren Ja! V Daar sta ik voor J. H. Deibel Voor hem die mijn, goede vriend ge worden is, een vriend van gl de Belgen een man vol rechtschapenheid en mild heid, met een opeu hart en een doorzon den geest. En die mijn velletjes za! aan- j nemen met een glimlach, met eeti hand druk, met een dierbaar woord. De Middelburgsche Courant zal de stem uit het Vlaamsche Hoeksken weer j doen hooren aan alle vrienden van de uitgewekenen en deze zullen 't als pen steeds hernieuwde gastvrijheid voelen. Dat is nu allemaal tien jaar geleden en meer. Menig vriend van de uitgewekenen is reeds voor eeuwig gaan rusten, naast den vriendelijken bibliothecaris, uit de Lange Delft, dien wij ten grave droegen en naast Jan Morks, den gullen man, na den oorlog gestorven. En nu J. H. Deibel. Ik zag het bericht en Deihel's portret in de Nederlandsche bladen en ik kon de triestige mare niet gelooven. Deibel scheen gebouwd om altoos jong te blijven. Arme, goede vriend! Met hem is voor ons, Belgen, die hem vier en half jaar lang hebben leeren waardeeren en leeren liefhebben om zijn gaven en om zijn eerlijkheid, met hem is een brok van ons eigen leven afgesloten. Zoolang hij er was, was er ook een gedeelte nog van onszelf. De handen, diê^ "Het Vlaamsche Hoeksken ontvingen, waren er. Het hart, dat er voor had geklopt, klopte er. Nu zijn die handen stil en zwijgt dat hart- Ma» ik thans nog eens Het Vlaamsche Hoeksken openen, óm te zeggen: al mijn rouw om het onverwachte en veel te vroege heengaan van Tiem, di© mij zeer dierbaar was geworden "én wiens beeld ik altoos in mij zal omdragen om kranst met innige dankbaarheid; en om te zeggen dat deze woorden, al is nu de toenmalige Belgische ko-lomc naar de vier windstreken verspreid, vast de gevoelens uiten van al mijn landge nooten die in Middelburg hebben verble ven en die, evenals ik, met de diepste meewarige ontsteltenis den dood van .T. H. Deibel hebben vernomen. In gedachten ga ik een krans vroege bloemen plukken in den tuin van het gastvrije huis op den Veerschen Singel en van het milde huis op het Veersche Bolwerk, en ga ze leggen op het graf van Deibel, gelijk op 't graf van een broeder. JOH. DE MAEGT. J. H. DEIBEL. f In ,,'t Verloren Hoeksken" van het Brussélsche blad „Het Laatste Nieuws", herdenkt A. Rannah een vriend: Het Verloren Hoeksken is vandaag met een zwarte streep omrand, van binnen} in mij. Een vriend is gestorven: J. H. Deibel, j de leider van de Middelburgsche Oou- rant. ginder in het hart van het wonder bare eiland Walcheren, hetwelk, rond als een Paaschei, in de armen van de Schelde ligt, en waar nu elkeen ze^t, met klank van veel treurnis: Deibel is dood. Mijn goede vriend Deibel is dood. Hadt gij hem gekend, hij was ook uw vriend gewefest. In den oorlog was hij de vriend van al 'de Belgen die, in zijn stad, ëen gast vrijheid hebben gevonden, zoo volkomen dat de naam van Middelburg verdient te worden geschreven op het eerste blad van ons Gulden Boek van Erkentelijk heid. In zijn klein, vlijtig kantoor, in de St. Pieterstraat, zat hij, even een trap op. één hoog Hij zat er met z$n ron-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1