No. 74 Donderdag 23 Maart 1029 172* Jaargang 8.- /oen«- ïs om I varna. ]te rt- «a ïeming BINNENLAND I N.V. Vermij HOEKSEMA, 1 I UIT STAD EN PROVINCIE aii'nh&et DAT IS EEN TR AN sua LI A 1=RIJWIEL IPGEBR'KMN taUtflELFABRlEK* MIDDELBURG KERKNIEUWS MIDDELBUR6SCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD, I Ve« soot IA". April Rott. 8!— VOS. G. Wu Maandag, 2den Paaschdag, verschijnt de Middelburgsche Courant NIET. Daar wij Dinsdag, den 3den Paasch dag, vroeger ter perse hopen te gaan, zullen advertenties niet later dan HALF ELF v.m, kunnen worden aangenomen. DE SCHELDE-KWESTIE, In een te Antwerpen gehouden lezing over het Nederlandsch-Belgisch vraag stuk en de Sfheldekwestie, heeft de ,Mi- ïiister van Staat, Paul Segers, de al te goed bekende rapporteur van de Senaat van de begrooting van Buitenlandsche Zaken weer eens eenige vriendelijkhe den gezegd aan het adres van Neder land. De oorrespondent van de N. Rott. Crt. meldt er 't een en ander van waar aan wij het volgende ontleenen: Nergens, wat de heer Colijn ook moge beweren, zeide senator Segers verder, heeft Nederland zijn plicht tegenover Bel gië in de verdragsbepalingen gedaan. In ternationalisatie van de Schelde en van het heele vraagstuk wenschte hij (Segers) niet tijdens de besprekingen met prof. Struycken en jhr. de Marees van Swinde- ren te Parijs, maar sedertdien, is zijn meening daaromtrent veranderd en thans denkt hij dat de internationalisatie een minder kwaad is dan het behoud van den nu bestaanden toestand. Alles wat Nederland in 1919 en in 1925 aan Bel gië toestond heeft het thans weer te ruggenomen. Voorts gewagend van de vaart op de Schelde .en op de tusschenwateren, en de moeilijkheden welke schee_p.vaart ont moet in het n auw van Bath, welke moei lijkheden naar spreker's oordeel het ge volg zijn van de afdamming van de Oos- terschelde te Wbensdrecht, riep Segers uit: „Van dezen dijk je Wbensdrecht, is het dat Frère-Orban eens zeide, dat hij niet met nota's („non a coups de notes"), maar met kanonschoten („mais a coups de canou") moest worden opgeruimd." (Langdurig applaus.) Een andere oiplossing van de verbin ding Antwerpen—Rijn clan het Moerdijk kanaal kan België althans de heer Se gers beweert het, niet aanvaarden. Van het ontwerp „van de Konijnenburg" (sic!) is niets goeds te verwachten, evenmin trouwens van het eenige öfficieele 'Ne- derlandsche voorstel dat een, links van het tracé-Van Konijnenburg, en te Din- telsas uitmondenden waterweg voorziet. Dit voorstel en weer kwam er applaus is een „afschuwelijke grap". Na de rede, welke laDgdurig werd toegejuicht besloot de vergadering, wel ke belegd was door de „Ligue Maritime",, met een telegram te zenden aan minister Jaspar, waarin gevraagd wordt dat de regeering met kracht de Belgische ei- schen inzake de vrije verbindingen met de zee en het Moerdijkkanaal zal ver dedigen en de meening wordt uitgedrukt, dat een beroep moet gedaan worden op de mogendheden. DE BAGGERWERKEN DER SCHELDE. De correspondent van de N. R. Crt. t© Brussel meldt: Het katholieke Kamerlid voor Ant werpen ,de Kerckhove d'Exaerde, heeft .'tijdens de bespreking van de begrooting van buitengewone inkomsten en uitgaven over de uitvoering van de baggerwerken in de Westerschelde geklaagd. De Bel gische staat, zeide hij, heeft de kosten der te Zeebrugge geregeld uit te voe ren baggerwerken voor zijn rekening ge nomen. Kan hetzelfde niet gedaan wor den voor de baggerwerken in de Schelde op Neoerlandscb grondgebied? Eventu eel zou aan van Nederland een compen satie kunnen worden gevraagd. Spr. acht de baggerwerken welke in de Schelde o'p Belgisch grondgebied plaats hebben, voldoende; dit is niet het geval' voor wat de Nederlandsche Schel de betreft. Tengevolge van werken, door Neaerland uitgevoerd, verzanden de Scheloepassen voortdurend, hetgeen on rust baart voor de toekomst. Gaat men voort als thans geschiedt, dan zijn binj* nen vijftig jaar, ,alle Scheldepassen ver zand. Nu zal men wel zeggen, dat Neder land de noodige baggerwerken moet uit voeren, maar dit gebeurt niet, omdat, zooals minister van Staat Segers het uit drukte, de Schelde, voor Nederland niets is en voor ons alles. Of men moet de Neaerlanders kunnen dwingen hun ver plichtingen na te komen, of wij moeten maar zelf de baggerwerken betalen. De huidige toestand kan niet blijven duren; dat zo-u binnen vijftig jaar uitloopen op een ramp voor Antwerpen en het daar mee gepaard gaande oeconomische ver val van ons land. 'Hij besloot zijn rede met den wensch, dat de kwestie der vaargeulen en bag gerwerken spoedig tot een bevredigen de oplossing zal worden gebracht DE KRAKATAU. BATAVIA, 28 Maart, Y.D. Aneta. Het eiland Anak Krakatau is van Oost naar West gescheurd. Een derde deel van irtet eiland is gezakt en de aard stortingen nemen geregeld toe. Stoomen van Regenjassen Waterdicht maken Lauge Burg C lil, - Tel. 121. (Ingez. Med.) c UitMiddelburg. In het 30ste jaarverslag van die N.V. Verpleeghuis alhier, dat o ver '28, wordt herinnerd aan het aftreden van zuster van SchagenLangejan na bijna 33 ja rigen arbeid voor de vereeniging. Hoe zeer dit besluit haar aan het hart moei zijn gegaan, zal iedereen beseffen, die haar in haar werk heeft gekend. De zieken van de Wijkverpleging zullen haar opgewekte persoonlijkheid zeer missen. Haar kracht en haar toewijding stelden haar in staat heel veel goed te doen. Dankbaar gedeuken zeer vele Middel- gers haar hulp en troost, als ziekte hun gezin trof. De Vereeniging verliest in haar een zeer gewaardeerde, plichtsge trouwe en ijverige zuster. Gelukkig heeft ze beloofd bij voorkomende gelegenheden de wijkverpleging nog wel eens te willen waarnemen. Zij werd opgevolgd door zuster van Rijn. De zusters brachten te zamen 7910 öezoeken in 145 gezinnen. Ook dit jaar werden de meeste patiën ten weer kosteloos geholpen en werd door tusschenkomst van de zusters dik wijls tijdelijk een gezin financieel ge steund. Mevr*. EversKeg trad toe als be stuurslid der Vereeniging. Het bestuur zegt dank aan alle zusters, die voor haar werkten, en verder aan allen, die haar in '28 weder steunden. De rekening der wijkverpleging geeft een eindcijfer van f 4877.61 met een batig saldo van 833.69. Het reserve fonds is thans f 66715.71 groot en het aandeelenkapitaal f 17500. Uit Vlissingen. Gisteren is de Harwichboot ^Ma- lines" van Harwich naar Antwerpen te Vlissingen binnengeloopen en heeft daar 96 passagiers aan wal gezet, die met den mailtrein hun reis voortzette. Men vreesde door mist de tocht naar Antwerpen niet op tijd te kunnen vol brengen. Op den Prins Hendrikweg te V 1 i s- s in gen heeft een aanrijding plaats ge had, waarbij een der auto's vrij ernstig beschadigd werd. Persoonlijke ongeluk ken kwamen er niet bij voor. tt i t Walcherea. De afd. VeereGapinge van het Groene Kruis hield Maandag j.l. haar jaarvergadering te Veere. Dr. Wey- land, voorzitter, herdacht den heer v. d. Hamme als geneesheer en deelde mede, dat dokter Pols in zijn plaats was geko men. De heer Verhage van Gapinge, se cretaris, gaf een verslag der werkzaam heden over 1928, Mej. Baardolf, ver pleegster, was hersteld uit Sonnevanck teruggekeerd en verrichtte weder met ijver haar werk; ze had 1311 bezoeken afgelegd, 1107 in Veere en 204 in Ga- pinge. De heer de Wofl, penningm., deed re kening en verantwoordig; ontvangen was f 1445.22, en uitgegeven f 1406.44, zoo dat er een goed slot was van f 38,78. Het aftredend lid van het bestuur, de heer Verhulst te Gapinge, werd herko zen de heer de Zeeuw, afgevaardigde ter alg. vergadering in 1928, bracht ver slag daarover uit en voor de alg. verg. van 1929 werd de heer F. J, Gastel als afgevaardigde benoemd. Op uitnoodiging van de afd. Vrou wepolder van het Groene Kruis trad Woensdagavond aldaar in de openbare school op de heer L. Onderdijk, secreta- ris-penningm. der Vereeniging „Zieken- huisverpleging op Walcheren", die voor een flink opgekomen aandachtig gehoor doel en werking dier vereeniging uit eenzette. Het resultaat was, dat staande de ver gadering zich 21 hoofden van gezinnen opgaven als lid, tellende totaal 86 ge zinsleden, terwijl nog getracht zal wor den gedurende 14 dagen dit ledental te vergrooten. Na afloop der openbare ver gadering werd een vergadering gehou den met de leden en werd het bestuur als volgt samengesteld W. van Hek ken, voorz,, J. J, Bliek, secretaris en W. v. d, Broeke, penningm. Als bode werd bij meerderheid van stemmen gekozen I. A, Melse A 7. Maandag hield de raad van N. en Sf. Joosland eene openbare verga dering. Wegens ongesteldheid van den burge meester, werd de vergadering gepresi deerd door weth. Wattel. Ged. Staten verzochten de jaarwedde van den gemeenteveldwachter te brengen op f 1200 (thans f 1150). De raad wenseh- te aan dit verzoek niet te völdoen, zoodat het voorstel van B. en W. om dien jrost met f 50 te verhoogen met 5 tegen 2 stem mep werd verworpen. De wethou ders voor. Een voorstel van den heer Vogelaar, onderstennd door den heer Poppe, om de periodieke verhooging' van f50 waar den veldwachter recht op heeft oip 1 Jan. 1930 te laten ingaan op 1 Jan. ''29 werd aangenomen met 5 tegen 2 st. 'De weth. tegen. Het Prim, kohier op de hondenbelas ting voor '29 werd vastgesteld voor 31 honden tot een bedrag van f 77.50. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten tot den aankoop van de noodige ton nen steenslag om ae zijbermen der straat op het ouae dorp te verbeteren en daar een zinkputje te maken voor wateraf voer. Verder werd op hun voorstel beslo ten het vermenigvuldigingscijfer G. I. B. te verhoogen van 1.4 op 1.5 voor het be lastingjaar 1929-'29. Een adres van de K. v. K. te Leiden betreffende de telefoontarieven werd na eenige bespreking voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag informeerde de heer Poppe naar de ingekomen verzoeken om ondersteuning uit de gemeentekas, tijdens dp strenge winterperiode. Nadat de voorz. hem had medegedeeld dat enkele mondelinge en een schriftelijk Verzoek was ingekomen en B. en "W. daarop afwijzend hadden beschikt, hield fle heer Poppe een pleidooi voor aan sluiting der arbeiders bij een der orga nisaties, en de wenschelijkheid dat werk nemers en werkgevers meer gebruik moejten maken van d© arbeidsbemidde ling. Daarvoor is er een correspondent. De heer Vogelaar wenschte in 't ver volg de agenda vroeger te ontvangen en dan gelegenheid voor de leden om inzage te nemen van de stukken die in 1»han deling komen. De voorz. zal een en ander overbren gen aan den burgemeester. 0 Uit Scho u wen-Dui ve 1 and. Mej. E. Bezemer, onderwijzeres aan de O.L. school te Renesse, is benoemd aan de openbare opleidingsschool 0 te Gouda. 0 Uit St. Philipsland. Door den lieer J. A. Stols Sr. is, wegens vertrek uit de gemeente^ ontslag ingediend als lid van den Raad van St. Philipsland, terwijl in zijn plaats gekozen is verklaard, de heer Joh.s Geel hoed. Zeeuwse h-V a a n d e r e n O. D. De heer O. de Raad, adjunct-com mies Ier secretarie te Ter neuzen, is in dezelfde functie benoemd ter secreta rie te Weesp. o Zeeuwsch Vlaanderen W. B. Men meldt ons uit Oostburg: Onder voorzitterschap van, den heer P. Erasmus werd dezer dagen, de jaarl. algem. vergadering gehouden van de af gevaardigden van het Waterschap der Sluis aan de Wielingen. Van de 69 afge vaardigden waren er tegenwoordig 60. Van de rekening over het dienstjaar '28 bedroegen de ontvangsten f 151.53.23 en de uitgaven f 11353,64, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f3799,65. Het bestuur werd gemachtigd tot hel verpachten van 't recht, van weghalen van het mosselzaad voor één jaar en tot het verpachten van het etten, jacht en visscherij voor 7 jaren. Tevens werd met algem. stemmen besloten pogiingen aan te wenden tot het opruimen van de Verlaatsluis. Besloten werd een baggermachine aan te schaffen en het bestuur machtiging t© verleenen tot het aangaan van een geld- leening ad f 6000 hiervoor. De begrooting 1929 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag ad f 16841,25 met een post voor onvoor ziene uitgave van 2341,25, terwijl d« bijdrage voor de verschillende polders f 0.80 per H.A. zal bedragen. Maandagavond hield de afd. Bier vliet van de Vereeniging IJzendijke en Omstreken van het Groene Kruis in de Oude School een maar matig bezocht te openbare vergadering. Het aantal le den was in den loop van 1928 gestegen van 224 tot 235; het totaal der contribu ties van f 299.50 tot f 320. De inkom sten en uitgaven bedroegen f 420. De aftredende bestuursleden J. van der Hooft en C. Calon werden herko zen met resp. 27 en 25 stemmen. Ten slotte hield dokter Talsma een interes sante lezing over „Toepassing van de electriciteit in de geneeskunde". (Voor verder Stad en Provincie zie het Tweede Blad. DE TER AARDEBESTELLING VAN DEN HEER J, H. DEIBEL. Gisterenmiddag heeft de ter aardebe- stelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van' den directeuHhoofd- redacteur van ons blad, den heer J. H. Deihei, die Zondag j.l. aan zijn familie mgar ook aan ons blad is ontvallen. Nadat de lijkwagen van het gasthuis ngar de woning aan den Lamgevielesingel was gereden, werd aldaar de begrafenis stoet geformeerd. Achter den, lijkwagen volgde een open rijtuig met bloemstuk ken, we. van de Nederlandsche Dagblad pers, de Locale pers, de Nieuwe Rotterd. Courant en van den drukker van ons blad, den heer den Boer. In een viertal volgrijtuigen namen plaats met de we duwe en verdere familieleden en vrien den, vertegenwoordigers van commis sarissen, van de redactie, van de admini stratie en van de drukkerij. De droeve stoet ging door een 'groot deel der stad en o.a. langs het bureau van ons blad. Voor de drukkerij stond het geheelen personeel omi een laatsten groet te brengen aan den overledene. Door onze vrouwelijke collega werden een krans van hoofdcommissarissen en raad van commissarissen en een palmtak met bloemen namens bet personeel van redactie en administratie toegevoegd aan de vele andere, en werden deze beide op de kist neergelegd. Hierop werd de droeve tocht voortgezet naar de ailgemee- ne begraafplaats, waar velen zich rond het open graf hadden opgesteld. "Wij merkten behalve commissarissen, de 'le den van redactie en administratie, die niet van huis af waren gevolgd, en een vertegenwoordiger van het drukkerijper- sioneel, verschillende autoriteiten op. Onder deze bevonden zich o.a. de burgemeester en de gemeente secretaris van Middelburg, de burge meester van Vlissingen, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de voorzitter en secretaris van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, verschillende bestuursleden van vereenigingen, waarin de heer Deibei vroeger wel zitting heeft gehad, enkele medici, en ook oud-per soneel van courant en drukkerij. Nadat de kist onder eerbiedige stilte in het graf was neergelaten, trad de heer dr. H. v. d. Kamp, secretaris van hoofdcommissarissen van ons blad naar voren en sprak ongeveer als volgt: Namens hoofdcommissarissen en den Raad van Commissarissen en tevens na mens het personeel van de redactie en administratie van de Middelburgsche Courant zij het mij vergund een enkel woord te spreken ter nagedachtenis van onzen te vroeg ontslapen hoofdredacteur. Zijn plotseling heengaan heeft ons allen diep getroffen. Wij konden niet weten, dat hij zoo lijdend was', dat zijn einde zoo nabij was, want hij deed tot het laatst met onverflauwde opgewekt heid zijn werk, al moeten wij thans ver moeden, dat enkele weinig opvallende uitingen toch een dieperen grond hadden dan zij wilden schijnen èn op een stil ge houden lichamelijk lijden duidden. Dan heeft hij1 dat lijden voorbeeldig gedragen 1 Aan veel talent van schrijven en een nauwgezette studie van de onderwerpen, die hij behandelde, paarde Deibei een groote liefde voor zijn journaliste,ntaak en voor de eer en de vrijheid van de pers. Er zijn moeilijke dagen geweest, toen hoofdcommissarissen zich achter hem hebben moeten scharen oim hem' 'te steunen bij' zijn strijd voor het vrij© woord. Maar hij ston/1 pal en overwon! Wanneer hij vreesde, dat zakelijke over wegingen de eer van de pers in het nauw konden brengen, kon hij1 in vuur komen. Hij stond dan hoog in zijn nobele verontwaardiging. Deibei was een ge- voelsmensch met veel temperament, dat hem echter, dank zij zijn grondige' ken nis nooit tot excessen voerde. Hij, was eene persoonlijkheid, die zich geheel gaf' aan zijn taak en het hoofdredacteurschap van Dei bel is' voor de Middelburgsche Courant een tijd van glorie geweest. Het «j Ingez. Med. was Deibeis courant. Zijn hoofdartikelen werden tot over de grenzen onzer pro- vnicie gewaardeerd. Het is mij aangenaam hier nog mel ding te kunnen maken van een gister bij hoofdcommissarissen ingekomeaj schrijven van de Vereeniging „Handels belang", waarin met groote waardeering en dankbaarheid wordt gesproken over wat TJeibel ook in het beiang van di© Vereeniging heelt gedaan. Zijn liefde voor Zeeiand is o.a. geble ken nit de degelijke studie, die hij heeft gemaakt van het Scheldevraagstuk en die is vastgelegd in belangrijke tijdschrift artikelen. Zijn vriendelijke omgang met het per soneel heeft hem een blijvende plaats in hunne harten geschonken. Van hun sym pathie hebben ze eenige jaren geleden bij zijn 25-jarig1 jubileum duidelijke blij ken gegeven. De onverbiddelijke dood heeft zijn stof felijk omhulsel vernietigd. De hooge eigenschappen van geest en gemoed en wat deze in hunne werking naar buiten hebben te voorschijn gebracht zijn on aantastbaar voor de kwalen, die bet lichaam sloopen. Deilbels geest leeft npg in de redactie- bureaux, in de herinnering van allen, die met hem hebben samengewerkt en hem hebben gekend en die geest zal ook ten slotte de groote droefheid, waar in zijn eenzaam overblijvende echtge- noote en zuster gedompeld zijn, weten te overwinnen en veranderen in een dankbaar in het geheugen terugroepen van vele beeiden uit een schoon geestelijk leven van een goed mensch. Wij zullen u niet vergeten. Hoe zou den wij het ook kunnen! Gij en uw ar beid zullen bij ons in dankbare herin nering blijven. Van U geldt in sterke mate het woordUwe werken volgen U n a. Vervolgens nam de heer J. P. Ph. Doorenbos het woord en sprak als volgt: Al heeft de heer v. d. Kamp reeds ook namens de redactieleden gesproken, zoo wil ik aan deze jjroeve nog enkele woor den spreken, omdat mij zulks verzocht is door het bestuur van den Nedcrland- schen Journalisten kring. Moge ik dan namens het bestuur van dien kring en ook zeker in naam' van alle leden, die den overledene hebben gekend, ja van alle leden, die van het heengaan van dezen hoogstaanden jour nalist op nog zoo jeugdigen leeftijd heb ben kennis genomen, deelneming betui gen aan de n abestaanden en in de eerste plaats aan mevrouw Deibei, die zooveel in hem verliest. Maar niet alleen zij' ver liest in den overledene veel; de gehééle Nederlandsche Journalistiek heeft een harer beste vertegenwoordigers zien heengaan. De heer Deibei was iemand!, die zijn eigen meening durfde zeggen en nog onlangs een afwijkende rpeenmg had in een der wereldgebeurtenissen,, waar bij' spoedig bleek, dat hij een goéden kijk op de kwestie had gehad. Moge de we tenschap, dat de nagedachtenis van den overledene in den Kring steeds in eere zal worden gehouden, eenige troost kun nen brengen voor haar, die ons mede lid achterliet. Rust zacht, geachte heer Deibei, na Uw werkzaam leven. Nog sprak de heer H. J. G. Hart man als vriend van den o[verledene en schetste hoe deze als men rustig bijeen was, kon 'getuigen van zijn groote lief de voor zijn vak, waarbij de laatste jaren kwam zijn groote liefde voor zijn tuin en zijn bloemen. Rpr. bracht een laatsten groet aan een goed vriend. De heer H. T. Lyse.n uit den Haag bracht namens zijn lieve zuster dank aan allen voor hunne belangstelling en de sprekers voor de waaTdeerende woor den aan den o, verledene gewijd. 'De droeve en indrukwekkenjde plechtigheid was' hiermede ten einde en allen verlieten weer den door denakker, daar achterlatende een goed mensch in den waren zin des woords. Dinsdagavond vond in het nieuwe kerkgebouw' der Gereformeerde Gemeen te te B r u i n i s s e de Ingebruikneming van 't nieuwe orgel plaats, terwijl tevens

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1