I Moderne Voorjaars i ll ll 172® Jaargang Uw Zenuwen MÏJNHARDT'S Maan Zag U orss I* „Leesboekje"3 reeds? EERSTE BLAD. KAMEROVERZICHT Tweede Kamer. VERKOOPKUIS „AMERIKAAN" (Ingez. Med.) BINNENLAND WIJZIGING FISCAAL STRAFRECHT EN STRAFPROCESRECHT. Stoomen van Tapijten. N.V Ververij H0EK3EMA UIT STAD EN PROVINCIE TT«t Walcheren, FIRMA L. GABRiËLSE DE BIOSCOPEN. SPORT m. MIDDELBURGSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Zitting van Vrijdag. Eerst ging het wetsontwerp er door betreffende de tandtechnici, met 70 te gen 5 st., n.ï. om hen in de gelegenheid te stellen, die ingevolge de wét van 80 Dec. 1D36 geen visum op hun bewijs van vestiging hebben ontvangen als nog van hun practische bekwaamheid als tandtechnicus te doen blijken. Te genstemmers waren mevrouw de Vries- Bruins en de heeren Zijlstra, Heemskerk, Beumer en v. Gijn. Daarna werd verder gegaan met de Ziektewet en gelukkig zal ongetwijfeld dat iedereen vinden die kwam tot een eind. De eindstemming zal later plaats hebben. Hu de Kamer die door is, kunnen wij gevoegelijk volstaan met slechts enkele amendementen te memoreeren. Het was te begrijpen dat het amende- tnent-Duijs (geheele premie door de werkgevers) - zou worden verworpen Vóór stemden alleen de soc. democrater en de heeren Arts R. K. Volkspartij) en de Visser (0. P.) En zoo vetrging het vrijwel de meeste amendementen!, dat van den heer Kuiper om de werk- jgeversvereenigingen na 5 jaar niet meer fe erkennen als bedrijfsvereeniging; dat van den heer v. Schaik om alleen die te erkenen die vóór 1 Juli 1929 bestaan; dat van den heer Drop om de afdee- lingskassen zuiver administratieve licha- inen te maken. Enzoovoort. 't Heeft weinig zin meer ze allen te memoreeren, de discussiën zijn nu toch gesloten. Alleen een amendement-v. Schaik om beroep open te laten op den Centra- len Raad van Beroep van een beslissing van het scheidsgerecht aangaande een geschil over de uitkeering. Beroep is alleen in te stellen op de beslistsing over de vraag of een arbeider in den zin «jter wet verzekerd isu Nu eerst Paaschreces tot 16 April. Dan krijgen we o.a. de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. perste Kamer. Iets belangrijks brac.it minister Bee- laerts rede in de Eerste Kamer, waarvan wij oe hoofapunten nog onder laatste berienten hebben gegeven, uit den aard der zaak zeker! "Hij ngd aangaande de UtrecntscRe publicatie's niets te ver bergen, omdat de heer v. Beuningen tot aankoop der stukken was overgegaan, toen die wist, dat ze de regeering inte resseerden, en heel gehandelld als eén goea staatsburger. Het bewijs der valsch- heid was echter op den dag vóór de pu blicatie nog niet te leveren. Dat geloofde ieder graag, maar waarom h.ad de regee ring ae publicatie in het U. D. niet verhinderd? "Wel zeide de Minister: Er was tenminste nog een afschrift, en de gene, aie er over beschjkte. achtte het zijn plicht, te zorgen, dat het werd gepubliceerd, en in de tweede plaats werd er geert geld voor gevraagd. Indien de redactie van het Utr. Dagblad bereid was geweest, aet stuk niet te publiceeren, dan was de punlicatie daardoor nog niet veninaerd m een krant of in een bro,- copre. Ook het verzoek van aen Jour nalistenkring zou dit niet hebben kun nen voorkomen. De vraag zou bovendien zijn, of eert dergelijk verzoek door den Journalistenkring juist geweest zou zijn, en of Qocr de benen da eïd in zoo ruimen kring met het bestaan van de stukken met een bedenkelijke sfeer zou hebben geschapen. Toen de neer van Cauwelaert in dé Belgiscae Kamer zijn vragen stelde, was de v-ederlatxiscne regeering reeds tot de overtuiging gekomen, dat voor een gerecuelijtt. onaerzoek geen termen be stonden, doei wel was zij bereid, een buitengerecateiiji, onnerzoek te bevor deren^ en heeft zij aan de Belgische regeei mg medegedeeld, bereid té zijn. alle gegevens, waarover zij beschikte, ter beschikking van de Belgische regeering te stellen. Woensdag -zijn deze gegevens en fotografische weergave van de stuk ken van aen heer van Beuningen naar België gezonden met het verzoek, van het onderzee aa, voor zoover het in Bel gië geoeurde betreft, een overzicht te mogen ontvangen. De resultaten wacht de regeering af. Zoodat van regeeringswege hard aan de opheldering van dit onverkwikkelijk geschil gewerkt worat. Een goed ant woord aan minister Jasparl Nóg een positieve verklaring deed de minister toen hij sprak over het Ne derlandse!-Belgische verdrag. ,Ten opzichte van de onderhandelin gen over het verdrag van 1839, kunnen dezerzijds geen punten worden aanvaard, Smaakvolle sorteering 9 m greenten dus, ongeveer gelijk aan die op b-ter en kaas bestaat, met de bedoeling den naam van de Nederlandsche groen ten' in het buitenland hoog te houden. Lange Noordstraat ZIE ETALAGE wanneer die gaan buiten de scheidings- regeling. Hierop interrumpeerde Prof. Lohman: Ik' heb gevraagd of hel verlangen naar een kanaal over een gebied van Noord- Brabant van de Schelde naar het Hol- lanüsch Diep of Volkerak bij de voor- loopige besprekingen is erkend. Er zijn in oien zin geen voorsflellen gedaan, zei minister Beelaerts. Er zijn slechts techmsche voorioopige besprekin gen gevoera. Men kan, waar ook met de Zeeuwsc.ie visscherij en andere be langen rekening moet worden gehouden nij net veroeteren van een vaarweg of kanaalaanleg niet elke rivierboot volgen en in Degmsel is de mogelijkneid van een kanaal, dal in .iet Volkerak zou uitko men, wel erkend Wat de nevaarbaarheid van het Hel legat oetreft, wees de minister er nog op, dat in de stcrmacitige periode van 16 November 1928 tot eind Februari 1929 niet meer dan twee vaartuigen aldaar en één in de omgeving zijn gezon ken. In vergelijking met andere wateren is dit zeaer slecats gering. Overigens inderdaad, :iet tegenwoor dige Kamnet kan ten opzicole van de onaernanoelingen met België niets meer doen, dan den weg voorbereiden voor het nieuwe kamnet mee het nieuwe Bel giscae. I Tot zoover deed minister Beelaerts een iaat ons a open niet vergeef sch beroep op ae eprs en iet geheele volk om te hevoraeren, aat de geest van ver trouwen zegeviert! Dat is zeker ieders wensca. En niermee ging, na enkele replieken, de Kamer naar Paaschreces in. Tot 9 April. HET MILITAIRE VERDRAG TUSSCHEN FRANKRIJK EN BELGIË Uit Brussel wordt aan „Het Volk" ge meld: Het bericht over de samenwerking van de Belgische en Nederl. regeeringen om de echtheid van de documenten na te gaan, wordt te Brussel officieel bevestigd. De Belgische regeering heeft reeds aan de regeering te Den Haag het bewijs ge leverd, dat de handteekeningen van Mi- chem en Galet, die op de documenten voorkomen, grove vervalschingen zijn. Er is in de berichten sprake van twee documenten, terwijl er maar één is ge publiceerd. Het tweede document is een z.g. brief van generaal Galet. Over den inhoud er van wenschte men te Brussel pog geen inlichtingen te verschaffen. Het is echter waarschijnlijk, dat in den loop van den dag inlichtingen aan de pers hierover zullen worden verstrekt. Over de handteekeningen zelf wordt nog in officieele kringen te Brussel ver klaard, dat zij op zulk een wijze zijn na gemaakt, dat er geen kwestie van ver- valsching is. Alleen iemand, die nooit do handteekeningen van fleze twee per sonen heeft gezien, of die zich de moeite niet heeft genomen de z.g. handtee keningen van het document met de echte te vergelijken, kon worden bedrogen. DE UITVOER VAN LANDBOUW PRODUCTEN. Met een enkel woord is reeds aange kondigd de indiening van een wetsont werp op den uitvoer van landbouwpro ducten. Het Haud. verneemt ,dat de strekking van het ontwerp is, aan den uitvoer van bepaalde groenten zekere officieele eischen te stellen waaraan, zij1 zullen moe ten voldoen. Een regeeringscontrole op In de beschikking van 'de ministers van financiën en van justitie betreffen de de instelling van een commissie no pens fiscaal strafrecht en strafproces recht wordt nog bepaald: a. dat indien de commissie ambtenaren van den dienst der belastingen mocht willen hooreu, zij zich diaartoe zal kunnen wenden tot den directeur-generjaal der belastingen; b. dat de commissie desverkiezende naar gelang de werkzaamheden vorderen aan hen verslag zal uitbrengen, onder toevoeging van de, van toelichting voor ziene, wijzigingsvoorstellen, die zij npo- dig mocht oordeelen, en met bevoegd heid voor de leden afzonderlijk, omtrent punten, aangaande welke geen eenheid van gevoelen mocht verkregen worden, van hun afwijkende meening, bij nota, welke bij het verslag zal worden over gelegd, mededeeling te doen; c. dat de commissie, na afloop van haar werkzaamheden, haar archief zal inleveren bij den Minister van Financiën, I, Motvrij maken, e ^^JLange Burg lil - Tel. (Ingez. Med.) Uit Middelburg. Waar de laatste weken weer en kele zaken alhier opheffing aankondi gen is het met des te meer genoegen, dat wij van een and ore zaak vooruitgang, uitbreiding" constateeren. Het bekende magazijn „De Maan" van den heer G. A. Wessels, voelt zich te groot worden ■voor de ruimte waarin het in de Lange Delft is gevestigd en dit o.a. door de groote vlucht, die ds handel in Radio toestellen en aanverwanten artikelen ook in deze zaak heeft genomen. Thans heeft dé heer Wessels ó.i. een practische oplossing gevontfm door in de Giststraat een toon- en hiisterkamer te vestigen. In een keurige, net gemeubi leerde omgeving kan men luisteren naai de verschillende toestellen en zijn keuze bepalen. Ook zijn hier verschillende mooie lampen, o.a. van uit de hand be schilderd glas opgehangen. In den gang sporen de stofzuigers tot aanschaffing van zulkeen nuttig in strument aan. Alles maakt een Hinken indruk en zal zeker veler belangstelling trekken. De heer B. J. de Meij hield daarna een inleiding over: De regtering tegenover de stad en het platteland.- Na eerst ge schetst te hebben de groote tegenstelling in vroegeren tijd tusschen stad en plat teland, besprak hij in 't kort hoe ver scheidene wetten, door ce regeering in de laatste jaren gemaakt, meer de be woners van 't platteland, voornamelijk den landbouwenden stand, drukken dan de stedelingen. Spr. wees op 't bestaan van een Chf. Hist. Land bouwcommissie, die onlangs een rapport heeft opgesteld, waarin de minder gunstige toestand van den Ne- derlandschen landbouw nader wordt be sproken. Op deze inleiding volgde een drukke discussie, waaruit bleek, dat alle aanwe zigen het met den spreker eens waren. Met ingang van 1 April' a.s. is tot dag. opzichter aangesteld bij het Hoog heemraadschap Delfland bij de buiten gewone werken aan de zeewering, de heer T. Dieleman te Westkapelle. 0 Uit Scho uwen-Dui veland. Donderdagavond j.l. hield het Nuts- reikt. departement „H aamstede-Burg h", een goed bezochte bijeenkomst. De avond werd geheel gevuld door eigen krachten. Gegeven werden een 10-tal vioolnummers door de vioolclub Bujgh-Haamstede", enkele zang- eu pianonummers door de dames Boot en v. d. Stolpe, een tooueel- stukje, declamaties door de dames Gey- sendorpher en v. d. Stolpe, een samen spraak en voordrachten. Een en ander werd goed vertolkt en viel, getuige her haald applaus, zeer in den smaak van het aandachtig luisterend publiek. 0 Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. net gebrek aan regenwater te P a i- lippme is zoo groot, dat net ge« meentebestuur het noodig heeft geoor deeld, om de bij haar nog beschikbar© noeveelheid te distribueeren. Eiken mid dag mag ieder Huisgezin aan het raad- auis twee maal twee emmers afhalen. o Zee u wsch-Vl a a nderen W. D. Dinsdagavond oield te Bres kens de zangvereeniging Breskens onder lei ding van .laren airecteur, den heer R. Hinaricis, met veel succes haar jaar- lijkschen zang- en muziekavond. Uit Vlissingen. Te Vlissingen is opgericit een vereeniging tot insland.iouaing van een Gemeentelijk Ziekenhuis en behartiging van de belangen daarvan in denruimsten zin van net woord; zulks ais gevolg van de weinige bevrediging, die de oprichters vonden in ae plannen van Betnesda. Opricalers oer vereeniging zijn ae 'heeren J. A. Berger, A. C. van Hal, M. J. Harts, L. P. van Oorschot, Pi Poppe, A. Rorije, ahe leden van den ge meenteraad; A. C. ae Baare en W. van den Hoek, regenten van aet Gasthuis; H. B. J. Knoop, C. Ouwe'nand en J, F. o.p den Ziekte. Gisterenavond sprak in Hotel Bri tannia te Vlissingen voor de afd. Walcheren »-an de Ned. Reisvereeniging voor een goed bezette zaal', de heer A. Duiker uit Voorburg over „Londen en het Engelsche Landschap". Spr. hield over dat onderwerp een zeer interessante voordracht en vertoonde daarbij een groot aantal zeer mooie lantaarnplaat jes waaruit bleek dat Engeland een be zoek overwaard is. Voorts vond spr. ge Iegenheid te wijzen op de zeer gunstige geljegenheid voor touristen om gebruik te maken van de booten van de Stoom vaart Maatschappij „Zeeland" voor den overtocht, terwijl hij ook nog een enkel woord wijdde aan het scüioone eiland Walcheren. Ook de tentoonstelling van reclame platen was een succes en gaf een beeld van wat op dit punt in Engeland is be- 0 De Chr. Hist. Kiesvereeniging te Rit them hield gisteravond haar algem. j aarvergadering. Na afdoening van de huishoudelijke zaken werd de heer A. J. de Pagter als bestuurslid herkozen. Het is momeateel gëetaleerd Ook voor exclusieve modellen bij de Woninginrichting LANGEVIELE K 388-389 (Ingez. Med.) Electro. „Londen na Middernacht", een detecti ve-verhaal dat weinig met Londen zelf ce maken heeft, maar met detectieven des te meer! Een detective-story, inge nieus in elkaar gezet, met de gewone verrassende oplossing. Ongeschikt dus om er hier een resumé van te geven, want dan is de spanning eraf. 'Voor Lon Chapey, de groote karakter-auteur wéér een gelegenheid wat hij in typeering ver mag. Het „Griezelige" element is nogal eens zijn genre, en dat is hier ook rijk vertegenwoordigd! Zoo van die Sherlock Holmes-sensaties, als je je ze!f na af loop even ver-ontnuchteren moet! Men leest ze graag, om er niet mee u;it te scheiden en krijgt dan dat zeker behage- lijk-geheimzinnig gevoel. Bij uitzondering vragen we aandacht voor een twee-acter in het b ijpro gr anima „De Maagdelijke Konjngin" een kleuren film, 5en wat voor een! Zou er waarlijk toekomst in zitten? Daar zon de bios- copie meer mee gebaat zijn als met de „sprekende" dunkt ons voorloopig. „Verguld Zilveren, bruiloft" is nu eens een aardige klucht. 'F ïoir a. Gloria Swanson, thans al weer sedert een paar jaar Markiezin de la Falaise zien we niet dikwijls meer hier; ze ver tegenwoordigt een eigen type. Waai- 't aan ligt? Aan buitengewoon spel? Neen: aan buitengewone charme? Evenmin. Maar ze heeft, wa't de Engelschen plegen te noemen ,,'it", het zekere onzegbaar, ondefineerbaar iets, waardoor ze direct de aandacht heeft, langzamerhand po pulair werd, en populair is geblevten. Een volmaakte eigenaardigheid, zonder enkel pendant. Een, die we ook altijd onthouden (we raken anders heusch wèl in den filmartistieken sterrenhemel in de war!), en die we bij tijd en wijlen gaarne zien. Zoo nu dan (bij the United Ar tists) in „De Liefde van Sunva", een uit stekende film door Albert Parker geregis seerd. Weer een en al Gloria Swanson, en dat zegt genoeg, is ongetwijfeld ook een aanbeveling. George Sidney en Farrel Mac Donald bieden een alleraardigste comedie: „De OolTen's en Kelly's naar Parijs". De al oude geschiedenis van 2 vrienden-com'- pagnions, die voortdurend kibbelen en tóch njet buiten elkaar kunnen. Zondag bovendien een reprisé van Valentino's „De Adelaar". komen tot rust en worden gesterkt door ZEMUW? ABLE ITEM Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. "(Ingez,. Med.) Voetbal. Zuid. 2e Klasse. t I Gverzicht. I Er zijn Zondag harde slagen gevallen. Een (onvolledig Dosko-elftal heeft zich. op eigen veld de beide puntjes door Vlissingen laten ontnemen. Voor de lei ders weer een stap verder in de goede richting. Dit is tevens de eenige wed strijd in deze aideeling geweest, waarbij een bezoekende club met de overwinning is gaan strijken. Zeelandia kreeg in Roosendaal een harde les van R. B. O. Zelfs de eer wis ten de groen-zwarten niet eens te red den. Liiislerberg c.s. hebben zich met deze overwinning voorloopig uit de ge vaarlijke zone weten te onttrekken. Met Middelburg wil het dit seizoen heelemaal niet vlotten. Nu weer werd van Gudok verloren, waardoor zij thans: met Alliance en Gudok tot de staart- cl'ubs behooren. Het laat zich aanzien dat het aan spanning voor de onderste plaats niet zal ontbreken. In Breda eindigde de plaatselijke ont moeting in een overwinning voor de jon gere generatie. Deze club is na de lange rustperiode geweldig uit haai' slof ge schoten. Uit de laatste drie wedstrijden wist zij evenveel overwinningen te beha len, waardoor zij naar de viet'de plaats op het ranglijstje is verhuisd. Dongen heeft met Alliance weinig moeite gehad. Dat het daar een stevige overwinning voor de Leerlooiers zou worden, is wel te voorzien geweest. Het programma voor morgen luidt: Gudok—R. B. C, Alliance—Dosko. Middelburg—Breda, Dongen—Vlissingen. m Tilburg vindt de wedstrijd Gifdok R. B. 0. plaats. Degradatievrees en ter- reinvoordéel zullen er wel het noodige toe bijdragen dat zoo niet beide, dan toch zeker een puntje in Tilburg blijft. Alliance krijgt bezoek van Dosko. Het wordt hoog tijd dat de Roosendajléfrs zich eens van een beteren kant laten, zien. Ook de Raaijbergbewoners brengen fir de laatste weken niet veel van terecht. Indien de thuisclub zich morgen eens tot het uiterste geeft, achten vrij een verdeeling der punten niet onwaarschijn lijk. Achter de meelfabriek krijgen we de match Middelburg—Breda je aanschou wen. De gasten spelen momenteel in zeer goeden vorm. Achtereenvolgens werd doot! hen van Vilssingen, Dosko en Biredania gewonnen, zoodat onze groen-wittem een zwaren strijd te wachten staat. Na de behaalde resultaten van beide elftallen is het dan ook ontegenzeggelijk dat Bre da Zondag de beste kansen heeft. Tot slot de belangrijkste ontmoeting voor deze aïdeeling, n.l. Dongen—Vlis singen. Op eigen veld hebben de leiders destijds tact 2—1 gewonnen. Vlissingen kan er op rekenen dat Dongen het niet cadeau zal geven. De leerlooiers be schikken evenals de rood-written over 'n goede ploeg, doch zijn in eigen omgeving niet gemakkelijk te overmeesteren. Een gelijk spel ligt o.i. in de lijn der ver wachtingen. ^ssa Ingez. Med.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1