B li VOEGSEL De Plaatsvervanger. Donderdag 21 Maart 1929 No. 6! BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE FEUILLETON is'" KERKNIEUWS MAGGI'S AROMA RECHTZAKEN VAN DE VAN DE „CONTRA-SPIONNAGEDIENST". Het Tweeae Kamerlid Marchant heeft den minister van financiën, voorzitter van aen raaa van ministers, de volgende vragen gesteld Is juist ac verklaring, volgens de dag bladen door den minister ^Jaspar in het Belgische Parlement afgelegd op 19 Maart 11., dat „in Nederland de contra-spioin- nagedienst nog veel belangrijker is dan bij ons?" Zoo ja, wat verstaat de regeering on der con tr a-spion n a ged ien.s t boe is deze dienst georganiseerd, is het een militaire of een burgerlijke dienst en uit welk artikel van welk hoofdstuk der Rijksbegrooling worden de kosten van den dienst bestreden1! HET MILITAIRE VERDRAG TUSSCHEN FRANKRIJK EN BELGIË De correspondent van de N. R. Crtj meldt: In de Belgische Kamer is gistermid dag gestemd over de moties,, Dinsdag ingediend naar aanleiding van de inter pellatie over de Utrec'itsche documen tenzaak. De socialisten vroegen en kre gen prioriteit voor de stemming over de door hun partijgenacten Vandervetde, Iluysmans en Fischer onderteekende mo tie luidende: „De Kamer, akte nemend van de verklaringen der regeering en van h^ar voornemen, de noodige sanctie- maatregelen le treffen, gaat over tot- de d agorae Deze motie werd bij opstaan en zitten olijven verworpen, waarna op zelfde manier een motie van den ka tholieken minister van staat Vandevij- vere en den liberalen oua-minister Neu- jean werd aangenomen. Deze motie luid- ne: „Le Kamer, akte nemend van de verklaringen der regeering, gaat over tot dc dagorae Uit Middelburg. Van uit Rotterdam is aan de politie te Middelburg voorgeleid, de 35-jarige handelsreiziger v. B., die reeds gerui- men tijd gesignaleerd stond en verdacht ■wordt van verduistering ten nadeele van een firma te Rotterdam, door het ver- koopen van monsters, die hem op zijn reizen waren medegegeven. Gebleken is, dat ook een firma te Antwerpen de dupe is geworden van de handelingen van v. B., die daar een der feiten te Middelburg plaats had, aan den officier van justitie alhier zal worden voorgeleid. Uit Walcheren. Wij ontvingen 't jaarverslag van 't' fonds „Ziekenzorg" te Oostkapel le over het jaar 1928. Uit de rekening blijkt dat aan contributiën ontvangen werd f 384,26. Het totaal der inkomsten be draagt f 419,26; hjet totaal der uitgaven 'f 504,98, zoodat over 1928 een tekort is van f 85.72, dat uit lipt overschot van vorige jaren werd aangevuld. Uit Scho u wen-D ui ve 1 a nd. Maandcg jl. hield de gemeenteraad van Haamstede onder voorzitterschap van Jhr. L. van Citters, een voltallige door RIOHARD MARSH. 7rij naar het Bngelsch door 0. M. G. deW. 27). Maar de spreker kwam iets anders te weten Hij scneen zich in dien man 'vergist te hebben. Misschien was de j Wa) 8cr<iakt op dat oogen blik: de dame aart hem zeker wat prik kelbaar gemaakt Misscnjen had hij be hoefte zich eens uit te vieren En de heer tegenover hem bood hem' daartoe gelegenheid. Een paar seconden van spannig in de vestibule van het hotel, niet langer De h,eer met de snor werd bij verrassing beetgepakt. De ander nad geen poging gedaan de beleediging mondeling te be antwoorden, maar aij had nauwelijks uit gesproken of hij werd bij de keel ge grepen .Talbot bewoog zich met een vlugheid, die deed vermoeden, dat hij zich' wel vaker door vlugheid uit een moeilijken toestand moest redden. Zijn tegenpartij ,de heer met de snor, trachtte tegenstand te bieden, maar in enkele se conden kon hij bepaald geen adem meer halen; het was of 't leven uit hem vloeide. Taibot pakle aem op en drieg vergadering. Aangaande een schrijven van het comité tot verbetering van het ver keerswezen voor Westbrabant, Öchouwen- Duiveland enz. betreffende het inzenden van een request inzake weigverbetering, goedkooper overzetveren enz. wordt be sloten in dezen voorloopig een af wachtende houding aan te nemen. Daarna geeft voorzitter een over zicht der uitreiking van levensmid delen in samenwerking met liet Bur gerlijk Armbestuur gedurende de strenge vorstperiode De. heer v. Galen toont zich daarover niet voldaan en acat een gift van brood, spek en erwten niet vol doende; er is in werkelooze gezinnen meer noodig .Hij wil in de toekomst daarin voorzien door bijv. f 61.50 per week voor iederen werkelooze met éen toeslag van f 0.50 per kind toegekend zien. Dc heer Gilijamse zegt, dat er in dergelijk geval een wferkeloozenkas zóu moeten zijn, die momenteel in deze ge meente niet bestaat. De heer Bolle, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur zegt, dat eenige malen levensmiddelen zijn verstrekt als eerste vereischte; dit wekte, voor zoo ver hij kon nagaan, steeds tevredenheid. De heer van Galen dringt aan op een werkverschaffing voor de toekomst en hoopt in een volgende vergadering met gegevens daarvoor te komen Omtrent de aanvraag der betrokken vereeniging tot stichting van een lagere landbouwschool te Zierikzee om een gemeentelijke subsidie wordt besloten f 25.— per jaar tot wederopzegging te verleenen. De vergoeding voor het bijzonder on derwijs wordt vastgesteld voor de ge meente Burgh in totaal op f 135.26 en voor Renesse op> f 4.28, net voorschot op f 133— en de vergoeding voor den assistent op f 700. Een voorstel in verband met de ver nieuwing der navenbeschoeiing te Burgh- sluis over te gaan tot een geldïeening van f 10.000, af te lossen binnen 20 jaar, rentende noogstens 6 pet., wordt met alg. st goedgekeurd. Daarna komt ter sprake de aanleg van centrale ver warming in de openbare lagere scnool B. en W. heoben prijsopgave ontvangen van de firma Visser v. d. Giessen tc Rotterdam ter somma van f 1845— met inbegrip van een radiator in den gang. De neer Braam vindt deze uitgaaf te boog in verband met hetgeen al in den laatsten lijd aan deze school is ten koste gelegd. De meerder ïeid van den Raad is echter de meening toegedaan dat deze verwarming een afdoende ver betering is. Met 5 tegen 2 st. (tegen de heeren Braam en Vis) wordt tot den aanleg der centrale verwarming besloten Van het bestuur van den Westeren,- banpolder was een verzoek ingekomen, dat de gemeente Haamstede de onkos ten der Degriuting van den Torenweg over 1928 voor haar rekening zou ne men. Het polderbestuur zal dan voortaan 1' 100— per jaar in de ondernoudskos- ten van dezen weg bijdragen. Omtrent deze zaak ontspint zich een vr'j lang durige discussie. De heer Bolle meent, dat men met de helft van het bedrag een redelijke be.grinting kan bewerkstellig gen. Wethouder Blom is steeds, als de meerderheid van het College van B. en W. tegen de overschrijding der begroo ting te velde getrokken en meent ook, dat men met minder aosten had kun nen volstaan. Wet.i. Gilijamse zegt, dat er z.i. geen sprake is van een te over vloedige begi'inting,. rij aüht deze slechts middelmatig; waar vroeger klacht na klacht kwam over den onvoldoenden toev stand van den weg, was verbetex-ing drin gend noodig en kan hij met voldoening op het werk terug zien. Tenslotte wordt het verzoek van liet polderbestuur met alg. st aangenomen onder voorbehoud, dat de bijdrage van bedoelden poTder voorlciopig voor 3 jaar op f 100 wórdt vastgesteld. Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. Vrijdagmorgen werd een man van Pyramide bij Zuiddiepe onder IJ zen d ij- ke, die met paard en wagen uit een dwarsweg de trambaan overstak, door de hjem naar de üeu.r Daar draaide hij hem rond in een halven cirkel en gooide hvem de trap af over hel trottoir, dat daar vrij oreed was, midden op den weg Uit een oogpunt van sport bekeken was h^t lang geen kwade worp. De heer, die naar beneden geworpen was, bleef daar stil liggen. Mijnheer Talbot, schijn baar volkomen kalm, bleef staan om te zien of hij opstond en glimlachte daar boven aan de trap alsof er iets was dat hem amuseerae. Uit alle richtingen kwa men de meuscnen aanloopen, sommigen van de straal, anderen uit .iet hotel. Zij gilden en scareeuwden, sommigen wilden eerst aun aanaacht wijden aan mijnheer Talbot, maar ze scnenen iets aan het uiterlijk van dien man op te merken, dat hen van plan deed veranderen. Toen liepen zij naar den mijnneer op den weg. Met nun hulp gelukte 't hem na een paar minuten op de been te helpen. Hij wendde 't gelaat naar 't motel: een heel bleek gezien,t. Toen hij den heer Talbot boven aan de trap zag staan, deinsde hij onwillekeurig achteruit. Talbot zag dit en lacite een luide lach. Hij wuifde hem toe„Ik wensch u goeden dag, mijnheer." Toen wendde njj zich om en keerde terug naar het hotel. Toen het duidelijk was, dat Taloot vertrokken was, kreeg de ander 'iet gebruik van zijn stem terug en riep nem een weinig 'trillend ach tram gegrepen. Zijn been werd afgere den. Een dikke mist belette het uit zicht,: dat in gewone omstandigheden naar beide zijden zeer goed is. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad). DE OPHEFFING VAN HET GAST- EN WEESHUIS TE AARDENBURG. Men meldi ons uit Aardenburg: In afwachting der goedkeuring door Ged. St. van Zeeland van de wijzigingen, die door de vereenigde vergadering in de ontwerp-regeling voor de verdeeling der goederen van bet Burger Gasthuis en het Burgerweeshuis zijn aangebracht, kunnen we een en ander uit die regeling mededeelen. Voor beide gestichten is de wijze van likwidatie dezelfde. Wij ontleenen aan de motiveering: dat met het oog op te maken kos ten'het niet zoude loonen het B-. G. te imoderniseeren, temeer waar in Oost burg, Brugge en Vlissingen reeds zie kenhuizen bestaan, waar legen niet te hooge verpleegkosten de best denkbare verpleging te krijgen is; dat tegen vervoer van zieken geen en kel bezwaar bestaat, indien in Aarden burg maai een goede ziekenautomobiel beschikbaar is; dat voor het gering aaiual verpleegden de exploitatiekosten zeer hoog zijn, zoo dat de voor armenzorg bestemde gelden, beter kunnen besteed worden, indien de verpleging dier enkele patiënten elders geschiedt; terwijl de verpleging aldaar veel beter is dan in het Bi. G. mogelijk dat de armenverzorging na opheffing van het Burger Gasthuis en Weeshuis het best kan geschieden door de overige in Aardenburg gevestigde instellingen van weldadigheid, die ieder op zichzelf uit sluitend de armenzorg betrachten; n.l. het algemeen arbestuur, de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, der Doopsgezinde Gem Gereform. Gem. en het R.-K. arm bestuur; en de verdeeling te doen plaats vinden in verhouding tot 't aantal lidma- 'en dal ieder der voormelde kerkgenoot schappen volgens de bevolingsregisters op. 1 Jan 1928 had, terwijl voor het Alg. Armbestuur gerekend zal worden het aantal personen dat tot een aader dan wel tot geen kerkgenootschap behoort. Gezien al deze overwegingen is het be sluit van Vrijdag j.l. gevallen. Voor het Burger-Weeshuis be sloten de Raad der gemeente, het col lege van regenten van het B. W., de diaconie der Ned. Herv. Gemeente en net R. K. Armbestuur tot opheffing op de volgende overwegingen, o.a. dat net aantal weezen dat het B. W. doet verplegen steeds afneemt, terwijl slee nts een zeer klein gedeelte der in komsten ten behoeve van de verpleging van weezen wordt besteed; dat de uitgaven, voor zoover zij niet op de verpleging van weezen betrekking nebben, besteed worden voor instand- nouaing der eigendommen, en verder tot een groot bearag aan subsidie s aan de diaconie der Ned. Herv. Gemeente en aan net R.K. Armbestuur, aan admini stratiekosten, enkele buitengewone be deelingen en subsidies aan net Wit-|Geele kruis, ae muziekvereeniging, het alge meen ziekenfonds, de ge i ten f ok ve reen.il enz. dal hierbij komt, dat waar het doel is behoeftige weezen van alle gezind ten te helpen, het 'batig slot slechts ten goeae komt aan lipt Ned. Herv. en R. K. Armbestuur inplaats van aan alle arniDesturen Aan ae wijze van opheffing van het B. G. en B. W. ontleenen wjj lipt vol gende het B. G. en B. W. zal zijn opgeheven zooara zijn inkomsten en bezittingen zul len zijn overgegaan op de vijf genoemde armbesturen het B. G. (B. W.) beperkt vanaf heden zijn weldadigheid zooveel mogelijk en neemt geen verplichtingen op zich, die den duur van twee maanden oversell,rij den; het B. G. (B. W.) onthoudt zich terna „Percival Talbot van „Monniksland" ben jij, niet waar? Jij zult wenschen, dat je dood geboren was, voordat je zoo iets zei. HOOFDSTUK X. De dame komt terug Boven aan de trap ontmoette Talbot miss Haliam, doodsbleek, geagiteerd, ze nuwachtig. Zij sprak met bijna onhoor bare stem: „Ik heb staan luisteren." Het is mogelijk dat Talbot een wéinig schrikte. Had hij geweten dat hij zulk een toe schouwster had, dan zou hij zich mis schien anders gedragen hebben. Zonder antwoord te geven bracht hij haar naar de zitkamer. En toen hij de deur ge sloten had, herhaalde zij haar woorden. „Ik heb staan lusterien. Ik kon er niets aan doen ik moest wel. Ik hoor de haar stem en ik kon niet andiers dan luisteren." Omdat zij alleen van „haar" sprak, dacht hij dat zij misschien van het ge val met „hem" niets af wist. Dat kon wel; het was best mogelijk dat zij ni|et zoolang gebleven was en de ontmoe ting met „hem" niet had bijgewoond. „Was de dame, dje zoo vriendelijk was bij mij naar u te informeeren, dezelfde die u in de stad gezien "had en -— liever niet wenschte te onltmoeten?" van allle daden, welke uitgaan boven hpt noodzakelijk beheer en onderhoud; ae bezittingen en inkomsten van het B. G. (B. W.) zullle'n na iïe verdeeilng uitsluitend worden bestemd om het be lang der armenverzorging te dienen. Zij op wie de eigenommen overgaan, zullen bij den overgang tegenover Ged. Staten verbinden moeten, deze goederen en evenlueele batige sloten niet te ver vreemden, bezwaren, verpanden of be- leenen zonder goedkeuring van Ged. Sta ten en onder de nader door dit college te stellen voorwaarden; zij zullen de inkomsten uit de goe deren uitsluitend mogen bestemmen 'in het belang der—armenverzorging en wel in de eerste plaats voor liet verplegen of aoen verplegen van minvermogende ingezetenen (voor hel B. W. weezen dei- gemeente Aardenburg alsmede voor het B. G. het aan hen verstrekken van ge nees- of heelkundige hulp, geneesmidde len en onderhoud in geld of levensmid delen. In de eerste plaats komen in aanmerking de verpleegden en onder steunden aie l.ians door het Burger Gast huis worden verpleegd en ondersteund en wel voor zoo lang zij dit nog be hoeven. Er wordt een commissie van verdee ling ingesteld, die zal bestaan uit 2 af gevaardigden van het R. K. en 1 afge vaardigde van elk der andere vier Arm besturen ,alzoo zes leden onder voor zitterschap van den burgemeester, terwijl de beide wethouders alsmede het B. G en B. W. elk een adviseerende stem uit brengen. Vóór de verdeeling der goederen moet de C. v. V. eventueel een nader te noemen Ilaaa van Beroep zorg dragen aat de zieken le Aardenburg zoo noo dig met een' ziekenauto vervoerd kun- ueu women, en reserveert daarvoor de fondsen De Raad van Beroep zal bestaan uit zes leden, die buiten Aardenburg moe ten woonacilig ziju. Drie leden worden benoemd dcor het R. K. Armbestuur en ae drie overige door elk der diaco- niën. De mogelijk.ieid wordt open gesteld, van onaerlinge. ruiling van toegewezen goeueren. Allen die op lieden in dienst van het B. G. en B. W. zijn, worden op wacnt- geld geslelo. De restauratie der Ned. Herv. Kerk te Biggekerke. Men meldt ons uit B i g g e k e r k e Nadat reeds een,igen tijd de kerkdien sten der Ned. Hervormde gemeente van Biggekerke werden gehouden te Melis- kerke, is Zondag de gemeente weer te zamen gekomen in haar eigen kerkge bouw, dat thans geheel gerestaureerd is. Met een enkel woord heeft de nieuwe predikant ds. van der Waa, deze inge bruikneming gememoreerd en kerkvoog dij en gemeente gelukgewenscht met deze verfraaiing der kerk. Inderdaad is hel oude kerkje zoodanig veranderd dat het niet meer is te herkennen. De muren zijn afgekapt, waarhij de oude Zeeuwsche moppen zijn blootgeko- men en hiervan is èen breede rand in het rond, langs de ramen en het gewelf van den preekstoel overgelaten, terwiji! liet overige gedeelte opnieuw is bestre ken en met een frissche kleur beschil derd. De eikenhouten preekstoel, een mooi stuk houtsnïj'werk, is ontdaan van een dikke laag vernis en opnieuw gebeitst terwijl de zijbochten zijn geschilderd in de kleur van Slavonisch eikerthou't. De hooge banken zijn in een lichtgroene kleur geschilderd. Het orgelfront maakt een prachtig effect. Op de voorzijde hier van zijn fraaie ornamenten aangebracht, terwijl ip een omlijsting aan weerszijden in vergulde Gothische letters zijn aange bracht de teksten nit Hebr. 23a en Jac. 1 21b. In het midden op een ovaal vlak prijken de wapens van Biggekerke en Krommenhoeke, waaronder de jaar tallen 1583 (het jaar van stichting der „Ja." Dit woord kwam aarzelend van haar lippen. Zij .was op dat oogenblik een toonbeeld van ellende, hetgeen hem meer ontroerde dan hij zou willen toonen. Als hij den moed maar gehad had haai* te troosten. Maar terwijl hij naar een ge schikt woord zoclit om tot haar te spre ken, ging zij op gejaagden toon voort: „Nu weel u wat voor menscch ik ben; ik geloof niet, dat u zoo iets had ver moed. Nu twijfelt u er niet miear aan. U hoorde wat ze zei van mijnhejer ïïal- lam; ik meende dat hij niet getrouwd is." „Ik heb inderdaad alles wat zij zei gehoord en ik gaf er niets om. Ik ben innig Overtuigd, als er iets mocht wezen dat u noodig oordeelt mij te ver tellen, u het zeker ook eenmaal doen zal. Ik wil in dien tusscbentijd met het grootste genoegen wachten. Voor zoover het u betreft, kan het mjj absoluut niet schelen wat vreemde menschen te zeg gen hebben." Zij bleef staan bij dat eene woord van hem. „Vreemde menschen? Maar zij is geen vreemde, tenminste niet van mij het is het is Hij voleindigde den volzin voor haar. „Zij is het kan mij niet schelen wie of wat zij is op dit oogenblik; wij heb ben later nog tijd genoeg om elkaar wat de chef mI 't ons inpeperen, dat onae soep niet smakelijk genoeg uitviel Maar wij weten ons wel te helpen: "Eenige druppels Maggi's Aroma aan de spijzen toegevoegd, verbeteren deze terstond verrassend", en zoo redden we onze soep en - onze eer. ook voor Uw keuken. (Tngez. Med.) Hervormde gemeente), 1619 (het jaar van bijbouw van het oostelijk gedeelte der kerk) en 1929 (het jaar van voltooi ing der restauratie). Plafond en balken zijn in heldere kleuren en met passende afzettingen geschilderd. Voorts zijn de stoelen, welke voor het grootste dee! uit ouderwetsche knopstoelen bestaan, ge schilderd en genummerd; een nieuwe betonnen vloer is gelegd, terwijl ten slot;- te een fraaie koperen lichtkroon aan het geheel een prachtig aanzicht geeft. De vlcer en lichtkroon zijn door gemeente lieden geschonken, terwijl ook voor het overig restauratiewerk aanzienlijke bij dragen zijn gegeven. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 19 Maart waren de volgende personen gedagvaard: J. de K., 71 jaar, landbouwer te Groede, wegens wederspannigheid tegen den brigadier-tituliair Koole, toen deze meende dat verdachte zich schuldig maakte aan een overtreding van de jachtwet, en die ambtenaar het géweer wilde inbeslag nemen te Groede op 48 Februari 1929. Eischverwijzing der zaak naar de Rechtbank. Uitspraak: co'nform eisch. Mr. P. C. Adriaanse vraagt ontslag van rechtsvervolging. A. K.j 19 jkoopman te Krabbend'ijke wegens diefstal van een bedrag van f 150 toebehoorende aan J. G. van Benden te Rilland-Bath op 12 December 1928. Eisch: 1 maand gevang. Uitspraak: 1 maand gev. voorw. proeftijd 2 jaar. J. H. N., 18 j., slagersknecht Middel burg wegens verduistering van een gelds bedrag van pl.m. f 9,80 en éen geldsbe drag van f 40.51, toebehoorende aan P. de Pagter, dat hij van de klanten had ontvangen voor geleverd vleesch te Mid delburg in de maanden December 1928 en Januari 1929. Eisch: 2 maanden gevang, voorw. proeftijd 3 jaar. Uitspraak idem. C. de R., 24 j., werkman te Vlissingen wegens diefstal van 22 K.G. koperdraad en een schuitje zink, toebehoorende aan de Prov. Electric. Mij1, en de Mij .„de Schelde" te Vlissingen op 25 en 30 Jan. 1929. Eisch: 1 maand gevang. Uitspraak: id. A. A. A. G., 31 j., stoker, Rotterdam wegens beleediging van J. Buijsse, wacht meester en J. Willemste, marechaussee, die hem, daar hij zich in. kenlijken staat van dronkenschap op den openbaren weg te vertellen. Maar op het oogenblik moe ten wij zorgen den trein niet te missen. Ach, doe mij als 't u belieft een genoe gen ik heb recht u dat te Vragen. Zet alle bezwaren van u af totdat onzl» reis, die nog zoo kort geleden begon nen is, achter den rug is." Hij stak haar de handen toe en on willekeurig nam zij ze in de hare. Toen zij aldus tegenover elkaar stonden, klonk een stem, die uitriep: „Betty!" De dame, die zooevenl met zeer wei nig plichtplegingen die vestibule van 't hotel was uitgegaan, scheen van plan veranderd te wezen en keerde terug. Zonder zich te laten a.anmelden kwam zij de kamer binnen; zij stond bij de openr deur het tooneel gade te slaan, dat zich daar afspeelde en het scheen haar te verbazen en te mishagen. Het jonge meis- ke keerde zich om toen zij die stem hoor de. „Hellena!" riep zij uit, terwijl zij tracht te weg te komen van mijnheer Talbot, maar hij liet haar niet los. Hij drukte haar vingers juist iets stijver, zoodat zij niet los kon komen. De dame kwam de kamer in en deed de deur dicht; zij zag het jonge meisje aan ,met oogen vol toorn en verachting tevens. {\Tordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5