Wat is Odol? No. 64 Wóensdag 13 Maart 1929 172* Jaargang KAMEROVERZICHT Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pet Sprutol. Bij alle Drogisten (Ingez. MecL) UIT STAD EN PROVINCIE BINNENLAND LANDBOUWBOEKHOUDING EN DE FISCUS. Odol is geen mondwater in den gewonen zin van het woord, doch een aangenaam antisep- ticum, hetwelk bij dagelijksch gebruik een steeds frisschen adem verschaft. Zijn krachtig desinfecteerende werking houdt de ontwikke ling tegen van die gisting- en bederfver- wekkers, welke onze tanden ziek en leelijk ma ken, Odol zorgt ervoor, dat wij mooie en gezonde tanden krijgen en daarmede levensgenot en levensvreugde RADIO-PROGRAMMA. BUITENLAND Algemeen Overzicht De Washingtonsche conventie. Amerika en het Intern. Hof. EHj dit nummer behoort een Bijvoegsel. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag Uit bet gering aantal Kamerleden dat gister de antwoordrede van Minister S to tem aker de Bruine over de Ziek tewet 'bijwoonde, zullen we niet de con clusie trekken, dat het voorstel zelf geen belangstelling heeft. Getuigen de nu reeds ingediende 75 amendementen niet van het tegendeel? Maar het is, zooals we reeds schreven: de beslissing over dit wijzigingsvoorstel vakt niet bij de alg. beschouwingen, maar bij de artikels. En daar het aannemen van een amendement van de eene groep het tegenstemmen van een andere groep tengevolge kaïn hebben, is er nog niets over de kansen te zeggen. Het grootste gedeelte van de rede van den Minister was gister gewijd aan de verdediging der „bedrijfsvereenigmgein" en der Raden van Arbeid, als uitvoerders der wet met voorbij gaan der ziekenkas sen. Hij stelde in het lich^t dat de wet alleen regelt de uitkeering van zieken geld, en dus alleen de ziekenkassen treft die datzelfde doen. Ten onrechte ver war! men er ook mee de ziekenfondsen die de ziekte verzorging behartigen. Bo vendien zijn de aangeslotenen bij de zie kenkassen biet allen arbeiders. De be- drijfsvereenigingeh kunnen trouwens ook beschouwd worden als organen die op komen uit liet maatschappelijk leven. Handhaving der ziekehkassen zou tot een te groote verbrokkeling leiden. Ten opzichte van de genees- en heel kundige hulp, waarvoor de heeren Smeeenk, Ruiper en Kortenborst meer willen laten bijdragen door de werkge vers, gaf de Minister de voorkeur aan eeln motie hoven een amendement. Er is trou wens nog steeds een afzonderlïjK wets voorstel over de zjekteverzorging aan hangig. De ajgemeene beschouwingen zijn nu beëindigo. Vandaag artikels. Vooraf ging de behandeling en aan neming z. h. s. van een reeks kleine ontwerpen, w.o. ook behoorde de goed keuring van den onderhandschen verkoo-p aan de gemeente Neuzen van de voor malige affuitloods c.a., staande aan den Burgemeester Geillstraat te Neuzen Die normen zijn de samenvatting van: tmaandnoteeringen, oogstberichten, cijfers over bepaalde landbouwbedrijven. De Minister zegt niet te kunnen inzien waar om' zij niet mogen worden aange- (merkt als „werkelijke gegevens". Zij kun nen in bepaalde gevallen een juistere uitkomst geven dan een becijfering ont leend aan een boekhouding. Veel hangt hier voor af van 't vertrouwen dat aan de ^boekhouding geschonken mag worden. Bij het vaststellen van normen worden reeds thans veelal deskundigen op land bouwgebied geraadpleegd. Voor een aan schrijving als door den vrager bed-oeld, ziet de Minister geen reden. HET KAMERLID) A. STAALMAN. Het Hd der Tweede Kamer de heer A. Staalman, heeft aan den voorzitter dier Kamer bericht, dat hij de eerstvolgende dagen de vergaderingen niet kan bijwo nen ingevolge medisch advies. De Minister van Financiën heeft tege lijkertijd zijn twee antwoorden gepubli ceerd op vragen van de Tweed© Kame» leden v. Rappard en Lovink, die beiden in die vragen uiting hadden gegeven aan ontevredenheid in landbouwkringenover, de wijze waarop de inspectie der directe belastingen voor landbouwers aanslagen ■bepaalt, in afwijking van de aangifte. De heer v. Rappardi had een speciaal geval genomen, n.l. van den heer P. v. fïjl te Bunn-ik die zijn boekhouding had "ingericht naar het systeem: van den heer Heidema (directeur Middelt». Land bouwschool te Groningen). De inspecteur zon echter dat boekhpudsysteem als waardeloos hebben verworpen. En de heer v. Rappard vroeg nu of er niet een eind aan moet worden gemaakt dat be- itasüngbispocteurs deze, .van rijkswege gedoceerde boekhoudingen desavoueeren. V5 ^nister stelt in zijn antwoord de zaa anders. Volgens hem zou de inspec teur geen oordeel hebben uitgesproken over liet bij tie boekhouding gevolgde sy- teteesm maar aileen over de vraag of de m die boekhouding vjoor komende aan- teekemngen getrouw en volledig de, waarheid weergeven. Er is dus g£m re den voor een tspecteurs. aanschrijving aan de in- r, had een andere klacht, a e 00r inspecteurs -bij de aanslagregeling gevolgde normen (grond slagen) in meerdere gevallen tot een véél noogeren aanslag leiden-dan aangegeven De heer Lovink vroeg maatregelen om te verkrijgen dat in de eerste plaats de aanslag behoort te worden bepaald naar {werkelijke gegevens voor Mover <jeze uit de boekhouding bekend zijn; en voorts overleg met de landbouworganisaties bij het vaststellen dier normen. Ook hier blijkt de Minister er anders over te denken. Als er te hoog© aansla gen zijn geweest, beteekent dit alleen dat het gebruik dier normen met beleid moet gescbfcden. J. j T IKITKI -. Zooals ook uit een advertentie in nummer blijkt geeft de Mandoline- vtereeniging „Sempre Avanti" Zaterdag avond een uitvoering in het Schuttershof. Het programma voor de pauze geeft een 8-tal muzieknummers van verschillenden aard. Na de pauze zullen eenige dei- leden hun tooneelkunst ten beste geven, Met een enkel' woord herinneren wij aan de opvoering hedenavond Van de revue „Vindt je 't erg" door de Mondharmonicaver. „E: M. M.", waar mede de eerste maal groot succes werd behaald. Tot penningmeester van de Con cert- en Gehoorzaal alhier is in pLaats van wijlen den heer nar. J. A. Fokker, benoemd de heer L. A. van der Harst. In de Vrijdagavond te houden ver gadering van de Vereeniging voor Be roepskeuze zal na afloop van de jaarlijk- sche werkzaamheden de heer dr. J. San- dfers uit Rotterdam: spreken over: „Wat moet mijn kind worden Nauwelijks hebben enkele dageii het naderen der 1 elite aangekondigd of de eerste vreemdelingen richten hun schre den naar onze stad. Reeds zagen wij we der enkele 'buitenlahdsche auto's dooi de stad rijden en verinamen wij o.a. van het bezoek van den Russischen Prins Scheibabod. Deze hooge gast nam met zijn gezelschap intrek in hipt hotel „De Nieuwe Doelen". Dit vermeldende vin den wij tevens gelegenheid er eens op te wijzen aat genoemd hotel op ver schillend gebied gemoderniseerd is. Be halve, dat naast de warmwater installatie nu ook een centrale verwarming is aan gelegd, zijn verschillende benedenvertrek ken en alle slaapkamers op de eerste ver dieping opgeknapt. Beheden is daardoor behalve een aangenaam verblijf voor de logeergasten, ook de gelegenheid vóór vergaderingen e!n feesten veel verbeterd; boven hebben de kamers door nieuwle plafonds, behang enz. een groote ver fraaiing ondergaan. Naar hier is uit Schiedam overge bracht de aldaar wonende N., die er van verdaoht wordt zich alhier aan op lichting te hebben schuldig gemaakt. De man is heden te.r beschikking van de ju stitie gesteld. 0- Uit Vlissingen. Hedennacht is te Vlissingen groot brandalarm gemaakt, omdat in de kopergieterij van de Kon. Mij. „De Schel de" eenige zakken zaagsel in brand ston-, den. Toen de brandweer ter plaatse kwam was het vuur reeds met eigen middelen gebluscht en behoefde de brandweer dus geen dienst te doen. 0 Uit Walcheren. In de Maandagavond gehouden ver gadering van den Gemeenteraad van Domburg, waarbij de heer Westen- burger afwezig was, werd een voorschot van f1100 verleend op cle vergoeding over 1929 uit te keereu aan "de Bij'z. L. School aldaar. Eene wijziging van de genteentebegroo- ting werd vastgesteld. Op 'n vraag waar aan overschrijding van den post „straat verlichting'' was toe te schrijven, door den heer Geldof gedaan, antwoordde het lid van Sluijs dat deze veroorzaakt was door uitbreiding van het aantal lantaarns. Aan de Geitenfokvereeniging werd over 1929 eene extra subsidie van f 15 toege kend. Het Comité tot verharding van den Westweg en Duinweg1 in de genteen te Domburg vroeg overneming van het on derhond dezer wegen wanneer die ver hard zouden zijn. B. en "W. stelden voor, onder enkele voorwaarden daartoe te besluiten.. De voorzitter gaf eene toelich ting op dit verzoek. Door de aangelanden is een zeer groot bedrag bijeengebracht zoodat de verharding kon tot stand ko men. In de laatste dagen is echter ge bleken dat door de Provincie zulke eischen worden, geste ld dat de tot stand- koming dezer werkzaamheden ernstig worden bedreigd.. De heer Elout betreurthet dat dooi- het stellen van deze hooge eischen voor een weg die vrijwel geen doorgaand ver keer zal hebben, doch feitelijk alleen dient tot doorvoer van landbouwproduc ten het resultaat zal hebben dat in het geheel geene verharding wordt aange bracht. Met .algemee-ne stemmen werd besloten dat, indien echter, de verhar ding, nog tot stand komt, de Gemeente het onderhoud op zich zal nemen. Van J. Provoost en M. Baard teas een verzoek ingekomen om .verhooging van hun weekloon hij het Gem'. El. Bedrijf. B. en W. stelden voor daartoe niet over te gaan daar hen ruim een jaar geleden nog eene verhooging was toegekend en ook in verband met de aanstaande over neming van dit Bedrijf eene wijziging in de loonei! niet gewenscht scheen. De heer Geldof wees op den aard van het door hen verricht werk en op extra werk dat bij optredende storingen moest worden gedaan terwijl hij ook naar voren bracht het verschil in loon van deze twee personen en eene andere, in dat bedrijf werkzame, kracht. Met 5 tegen 1 stem1 die van den heer Geldof werd besloten geene verhooging toe te kennen, waarna de vergadering werd gesloten. Maandagavond sprak te Domburg voor de Christ. Hist. Kiesvereeniging de heer H. W. Tilanus, lid der Tweede Ka mer in het lokaal „Reholboth" over 't onderwerp: „Het intermezzo-kabinet en de verkiezingen in 1929. Spreker, welke werc.' ingeleid door den voorzitter, den heer C. Louwerse, ging achtereenvolgens na het ontstaan en de werking van ge noemd kaninet, waarna hij in verband mei het (tweede gedeelte van zijn on derwerp besprak de houding der Ch,r. Hist. Unie tegenover de andere politieke partijen, daarbij toelichtende de hoofd punten van het Verkiezingsprogram van zijn partij'. Naaat de spreker verschillende vra gen van belangstellenden had beantwoord, bracht de voorzitter hem den dank der vergadering. 0 Uit Zuid-Beveland. In de Maandag gehoudeh vergade ring van ingelanden van het waterschap Baarland c.a. waren 32 ingelanden vertegenwoordigd, uitbrengende 38 sfern men. Na eenige discussie werd tenslotte besloten voor dijksverhooging eeln geld- leening vah ten hoogste f 60.000 aan te gaan, af te lossen in 30 jaren, tegen een rente van 43/4 pet. met i/2' pet. afsluitpr sie. Met 24 tegen 14 st. werd besloten het dijkgeschot voor voor- en acterpol ders gelijk te stellen.. Pogingen zullen in het werk gesteld worden om foor het vervolg ook de binnen polders te doen mede betalen, aan ae kosten verbonden aan het onder houd der zeedijken. Onder de gemeente Schore heeft Zaterdagavond j.l. een aahranding plaats gehad van een meisje dat Under die gemeente per rijwiel reed. De politie werd gewaarschuwd, kon den persoon opsporen en maakte procesverbaal op. 0 Zeeuwse h-V 1 a a n d e r e n O. D. Een der opvarenden van de sleep boot „Zeehond", die nabij den douane steiger te Sas van Gent lag gemeerd, blies in een »uis, met het gevolg, dat een hoeveelheid kokende olie hem in het aaingezicht kwam, deels in den mond. Het gevolg wis, dat de man zich de keel en amandelen verbrandde en hevige pij nen leed. De getroffene werd per auto naai- het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. (Ingez. MedJ Maandag geprobeerd de lichtboeien van de Zandkreek en de Oosterschelde te leg gen maar door het zware ijs was het niet verantwoord dit werk te doen. De sche pen zijn onverrichterzake naar Vlissingen moeten terugkeeren. Zonder lichtboeien is liet varen met donker voor den Prov. Stopmbootdienst niet mogelijk aangezien dit yoor de sche pen gevaar zou opleveren. Het Loodswezen heeft toegezegd de lichtboeien zoo spoedig mogelijk te leg gen. Maar tot zoolang moet de beperkte avonddienst, volgens welke thans wordt gevaren van kracht blijven. Dinsoagnamiddag heeft onder de ge meente Z a: a m s 1 a g een botsing plaats gelhad tusscapn een trein van de Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg Mij. en een wagen. De bestuurder van den wagen liep daarbij dusdanige verwondingen op, dat hij korten tijd na htet otageval is overleden. Het betrof den 67-jarigen koopman E. S. uit Zaamslag. DE PROV. ST OOMBOOT Dl EN ST OP DE OOSTER-SCHELBE. Op de Oosterschelde blijft zich nog steeds veel en zwaar drijfijs vertoonen terwijl er niet genoeg wind is om het naar zee te drijven en ook niet genoeg dooi om het spoedig te doen smelten. Waarschijnlijk zit er nog zeer veel ijs op de slikken van het Verdronken Land van Zuid-Reveland en dit drijft op de Ooster- Schelde heen en weder en bezorgt veel last. Het Loodswezen heeft met twee schepen Donderdag 14 Maart Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12,15— 2.00 Avro-Trio. 2.00—2.30 Praatje over gas in de huishouding door P. Ilijdelaar 3.30— 3.00 Grcmofoonmuziek. 3.00—4.00 Kniples. 4.00—5.00 Ziekenuurtje. Aht. v. Dijk en solisten. 5.00—5.30 Sportpraatje. 6.007.15 Omroeporkest. 7.15—7.45 En- gelsc'he les. 8.15 Concertgebouw te Am sterdam1. Concertgebouw-orkest o.l.v. Dr. W'. Mengelberg. 10.15 Persber. 10.30- 11.30 Dansmuziek. Huizen, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsluitend NCRV-uite. 11.00—11.30 Ziekendienst. 12.30—1.45 Middagconcert (Trio). 2.00—2.30 Spr. N. RingersChocoladefabrikatie. 6.00—7.00 Orgelconcert. 7 00—7.30 Boekhoudles. 7.30—8.00 Spr. H. J. Bekkering: Land- bouw-administratie en belastingzaken. 8.00 Muzickver. „Advendo" e. a. Daventry 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Causerie. 11.20 Gramofoomnuziek. 12.20 concert. 1.20— 2.20 Gramofoonmuziek. 2.20—2.45 Beeld- uitz. 2.50 Voor de scholen. 3.10 Radio praatje. 3.20 Vesper u. d. Westmin ster Abbey. 4.05 Brieven beantw. 4.20 Het Georgian Trio. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Vasten-meditatie. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Voor de landbouwers!. 6.55 Mu ziek. 7.05 Mazurka's van Chopin (piano) 7.20 Muziekbespreking. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 Militaire Kapel. 9.20 Nieuws ber. 9 35 Lezing. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Concert. 10.35 Een verrassing. 10.50— 12.20 Dansmuziek. Parijs Radio - P, a r ij s 1744 M. 12.20 Protest, causerie. 12.50—2.10 Or kestconcert. 4.05—5.05 Gramofoonmuziek. 7.05—7.50 Gramofoonmuziek. 8.50 Svm- pjhonieconcert. Langenberg, 462 M. 9.35 en 11.30 Gramofoonmuziek. 12.25 1.50 Orkestconcert. 5,05—5.50 Kamer muziek. 7.20—8,00 Westfalia orkest. 8.00 Concert, declamatie. Orkest en solisten. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. (9.50— 10.20 zesdagen renhen uitz.) Z e e s e n, 1649 M. 11.20—3.50 Lezingen-. 3.50—4.50 Orkest- concert 4.508.05 Lezingen. 8.05 Orkest- concert. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg 395 Mik 10.20—11.20 Gramofoonplaten. 3.35 Hoorspel „Der alte Diener", muziek van Jacques Offenbach .5.20 Orkestconcert. 7.35 Orkest- en koorconcert. 9.20 Dans les. 10.20 Orkestconcert Brussel, 511.9 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trio-concert. 7.20 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestcon- cert. 9.50 Orkestconcert. 'fn den raad van het Internationaal Ar beidsbureau te Genève Was 't giister groo te -motie-dag. Vier moties, twee van werk gevers, en twee van de regecringsverte- genwoordigers van Polen en Engeland., De motie van cle Brftsch-Tndische werkgevers, om in beginsel bet denk beeld van de Washingtonsche conventie te herzien werd verworpen, evenzoo de motie-Lambert Ribot (Franschen werkge ver) voor officieuse besprekingen over de herziening dioor een commissie uit de in ternationale arbeidsconferentie. Er waren twee vrijwel gelijkluidende moties van Sokal en Steel Maittand over de verwijzing der Engelsclie herzienings- voorstellen naar een STudiecommissie uit den raad van beheer. Plotseling kwaiai, toen deze in stemming gebracht zouden worden, een werkgevers-amendement om niet in den raad vertegenwoordigde re geeringen ook de gelegenheid te geven bij die studiecommissie bezwaren in te dienen. Dit amendement werd verwor pen. Waarop de werkgevers 11a overwe ging, wat ze dan nu 'zouden doen mef de beide bovengenoemde moties (van Sokal en Steel Maitlandj) zeiden voor herziening der conventie te zijn, doch 't noodig te achten dat aan de voorberei ding der herziening alle staten deelnamen dus ook', die niet in de raad zitten. Nu zouden zich de werkgevers van stemming onthouden. Dat gafeen e igen - aardigen toestand, daar de werknemers- groep juist had verklaard tegen iedere herziening te zijn, en dus tegen de motie- Sokal en Steel Maitland te zullen stem men. Albert Thomas betoogde toen, dat er toch een oplossing gevonden diende, doch 't mocht weinig baten. Eerst werd het voorStel-Sokal Lot het instellen van een zoodanige commissie verworpen, doordat acht leden tegen en acht leden voor stemden. Acht re- geeringsgedelegeerden stemden voor, de zes leden van de arbeidersgroep en de regeeringsgedelegeerden van België en Italië stemden tegen. De werkgevers ont hielden zich van stemming, evenals de Fransche regeeringsgedelegeerde. De re- geeringsgedelegeerde van Argentinië is in ai deze dagen afwezig gebleven. Ook het gelijksoortige voorstel van de Èngelsche regeering orn tot de benoeming van een studiecommissie over te gaan, onderging hetzelfde lot als 511c voorstel len. Het werd: verworpen met 9 tegen 7 stemmen. De Deensche werkgever voegde zich thans nog bij de tegenstem mers. Het eigenaardige is nu dat het Èngel sche voorstel ter herziening noch aange nomen, noch gedecideerd verworpen is. M. a. w. de heeren hadden even goed thuis kunnen blijven. Er is niets hoege naamd veranderd. En de pra-ctische be zwaren blijven zoo voortduren Anderzijds was 't in Genève een be langrijke dag, doordat de Juristencommis sie, die zich bezig hield met Amerika's eventueele toetreding tot liet Intern. Ge rechtshof tot overeenstemming is geko men. Dat Amerika niet eerder toetrad, is te wijten aan het veto-recht (d. i. het recht van verbod) in iedere beslissing van den raad van den Volkenbond een geschil voor genoemd Gerechtshof te brengen. Thans echter stelt Amerika zich tevreden met het recht -opschorting te vragen der behandeling der rechts kwestie voor bet Hof. In dat geval zou de Amerikaansche regeering met den slaat, die het initiatief nam' tot bet inwinnen van een advies bij het Hof over de weu- schelijkheid confereeren, of de behan deling al of niet alsnog door het Hof zaï worden voortgezet. Als deze twee re geeringen niet tot overeenstemming ko men, dan geeft het Hof advies, doch acht Amerika zich nergens toe gebonden. Gister heeft dan nu de Juristenoom- missie dit goedgekeurd, nadat enkele wei nig belangrijke wijzigingen ojd voorstel van Sir Cecil Hnrst daarin gebracht wa ren. Dit is een stap verder Amerika bij het Haagsche Hof te doen toetreden. In de Junizitting van den Volkenbonds-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1