YooriaaTs Mantelstoffen - - Yoorjaars Costaumstoffen - .EZ0NDflEID5BB) J. F. WOLSKT. No. 58 Zaterdag 9 Maart 1929 172e Jaargang De roem van iedere gebruiker is ons ;ENOOQD$ro.l34 'MIDDELBURG KAMEROVERZICHT vh. K. J. QUIST. Zie spiecaie Etalages. Vraagt onze Stalen. UIT STAD EN PROVINCIE SPORT Hsnde!< Nijverheid en Yisschen§ LANDBOUW MIDDELBURGSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen, EERSTE BLAD, Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag Er itai bijzondere stuurmanskunst van minister Siotemaker de Bruine gevorderd worden, ais hij de Ziektewet in veilige haven wil brengen. Want de algemeene beschouwingen lipbben wel dit in het licht gesteld (al was het geen nieuwtje) dat hot toegeven aan de wenschen van do eene groep, den tegenstand van een andere groep zal uitlokken. En ook om gekeerd. Het debat was gister zoo ver gevorderd dat de Minister nog juist even aan het woord kwam. Dinsdag zal hjj voortgaan, maar ook dan zal het lol van bet ontwerp niet beslist zijn, want de bpslissing ligt in zijn oordeel over de vele amendementen. Gister heeft de lieer D u ij s het noo- dig gevonden de bezwaren der Chr. His- torischen te ridiculiseeren. Merkwaardig is het zeker wel dat de sterkste tegen stand tegen de voorstellen van dezen minister komt van de zijde van zijn vroe gere partijgenooten. Maar daarom be hoeven ze nog niet gehoond te worden Een partijgenoot van den heer Duijs, n.l de heer Schaper had gister 't zeilde gemis aan erkenning van het recht van een ander om zijn eigen mee ning er op na te houden. Hij kan het blijkbaar niet inzien dat de heer Kers ten oprecht in beginsel tegen verzeke ring is, en gaf van zijn ongenoegen daar over op zulk een wijze blijk, dat de heer Kersten hem toeriep, dat het beneden zijn waardigheid was. Eerste Kamer. Zitting van Vrijdag. Met de algemeene begrootingsbeschou- wingen is de Kamer al zoover gevorderd, dat gister Minister de Geer bet eerstQ gedeelte van zijn antwoord kon uitspreken. Dat liep groo ten deels over de finan- tieele. verhouding tusscherr Rijk en ge-, meenten, in antwoord op de onaanvaard baarverklaring door den heer Wibaut. Het bleek daarbij ook dat hij nog opti mistisch is gebleven inzake de afhande ling van die voorstellen nog in dit zit tingsjaar. De heer Rink had die opgeno men iji zijn opsomming van onderwerpen voor het volgend kabinet. Maar hij her haalde zijn bedoeling om het in April in de Tweede Kamer te doen behaudlelen en in Juli in de Eerste Kamer. i Overigens brachten deze algemeene be schouwingen weinig interessants, behal ve dan een motie-van Embden, om de begrooting van buitenlandsche zaken onmiddellijk na de algemeene begroo- tingsbeschouwingen te behandelen. De bedoeling dezer motie, waarover Woensdag beslist zal worden, zal wel zijn zoo spoedig mogelijk een gelegenheid te hebben ooi de verhouding tot JBelgië ter sprake te brengen. Het zou wel merkwaardig wezen, als ook nu wéér de Eerste Kamer de plaats werd waar een belangrijk debat werd ge voerd over een sensatie van den dag, en niet de Tweede Kamer, waar niemand eenige poging toonde om bijv. een debat vast te baken aan de mededeeling van Minister de Geer dezer week. Lange Delft I 18 - Middelburg. Rijke sorteering: (Ingcz. Med.) Uit Middelburg. D^er een zetfout stond in ons num mer van Dinsdég, dat de afdeeling Wal cheren van de Ned. Reisvereeniging 1700 leden telt, dit moet zijn 700. 0 Uit Walcheren. Vrijdagmiddag werd de te O. en W. 8o«barg wonende werkman J. B. l>jj bet oversteken van den weg door een auto aangereden. De chauffeur, die uit alle macht remde, kon echter niet voorkomen, dat B. een eind werd wegge slingerd en eenige lichte verwondingen aan liet hoofd opliep. f Vrijdag zijn eenige kinderen van 4 en 5 jaar der bewaarschool te O. en W. Souburg, waarvan de ouders niet beter wisten dan dat ze op school waren, op stap gegaan. Naar de kinderen, die niet zooals gewoonlijk na schooltijd thuis kwamen, werd direct gezocht en de politie van een en ander op de hoog te gesteld. Na lang zoeken werden io door de moeder te Vlissingen aangetrof fen, waar ze volgens hun zeggen aan het strand vodjes hadden gewasschen, en naar het drijfijs gekeken. 0 Uit Zuid-Beveland. Onder voorzitterschap van Dr. J. D. Schmidt, kwam de vereen. „Liefdadig heid naar Vermogen" te Kapelle, in jaarvergadering bijeen. De secretaris Keirn deelde in zijn jaarverslag mede dat de vereeniging 285 leden telt. Door 44 leden werd gebruik gemaakt van 96 arti kelen. De penningmeestoresse, mevr. A. G. v. d. Have—Luciëcr, deed rekening cn verantwoording over het gehouden lieheer. Het batig saldo bedroeg f 124.43. Aan zieken en herstellenden werd uitge reikt voor f 6 aan melk. Herkozen werden de aftredende be stuursleden de heeren J. van Wingen en IT. ïïversdijk en gekozen in de plaats van den beer P. Staal de heer O. Lenshoek. Besloten werd om f25 te voteeren uit de kas voor de ver. Wijkverpleging. Als afgevaardigde op de algemeene vergadering werd benoemd de heer J. van Wiegen. Besloten werd om voor f70 artikelen benevens een ledikant met toe- behooren aan le schaffen. Ui.tgenoodigd daartoe door 't Nuts- departement te K a p e 11 e, trad de heer Oscar Tijtgat, de Vlaamsche voor drachtgever te Utrecht, op met het on derwerp: Brelagne, het sprookjesland, waar hij vijf jaren vertoefde. Lichtbeel den lichtten het gesprokene toe. ,0 Zeeuwseh-Vlaanderên W. Men zal zich nog wel herinneren dat in begin van October van het vo rige jaar te Sluis door een zekeren F. v. d. W. een moordaanslag werd gepleegd op zijn vrouw en kinderen in zijne wo ning. Van de W. loste bij die gelegenheid eenige revolverschoten op zijn hiuisge- uooten na een voorafgaanden huiselijken twist, waarbij zijn 14-jarig dochtertje dooaelijk werö getroffen en eenige oogen- iblikken naaien overleed en zijn vrouw en zoon schampschoten opliepen. Van de W. onttrok zich door de vluclij naar (België aan de Nederlandsclie Justitie, doch werd eenige weken nadien te Oost ende gearresteerd en in de gevangenis te Gent opgesloten, in afwachting van de 'behanaenng zijner zaak door de Belgi sche Justitie. Naar ons ter oore komt, is van de W. dezer dagen overleden. DE BIOSCOPEN. Electro. Ja, inderdaad dat is gewéldig: deze creatie van Einil Jannings Het Laatste commando. We vonden geen ander ad jectief ter qualificatie van dit schoone meesterwerk. Geweldig in iedere scène, ieder gebaar, iedere nnance van expres sie. Daar is het beginj: de opstuwende menigte Holly wood-figuran ten, al dade lijk de zich onderscheidene figuur en de gevallen grootheid, maar de grootheid; de starre weemoed in dat eene tooneeltje in de kleedkamer, daar is het wegdroo- men in het verleden, niet .meer de glo rietijd de revolutie dreigde voelbaar in 1917 in Rusland. Maar altijd nog het als vanzelf sprekend gevoelde recht van commando, met het eenige deel het heil van Rusland: de overwinning. Geweldig ook hier, zonder eenige pathetiek, de rustige zekerheid van den aristocraat. Als dan ook het verzet zich baanbreekt, de grootvorsteljjken trein door de menigte wordt tegengehouden, als 't werkelijk geworden i s gebróken macht door een nieuwen macht, dan is er ook alleen de verbijstering, baast ongeloof overzoo'n Umsturz van wat in eigen leven en over tuiging als waarheid werd hooggehouden. IJe'ze beide acten, ze zijn van een groot- sche schoonheid, als gelukkig zelden wordt gezien. Smartelijk-aangrijpander dan liet film-dramatisch slot: het laatste commando als Russisch generaal niet in de 'besneeuwde Russische loopgraven, maar in de studio's van Hollywood. In de bjoscopie zijn er van die enkele werken„ die onovertrefbaar zijn. Dat is „Het laatste oommanjdo". Flora. We hebben ons dikwijls afgevraagd: zien we hem niet meer? Heeft liij die stu dio veMaten? Den uitstekenden acteur Albert Steinrück. U zult hem herinneren als Eriedrich Wilhelm' uit Eredericus Rex. Uit meoigen bruutnol, uit welken maatschappelijken stand ook: de heer- bruut, de boer-bruut; 't was altijd raak, altijd even voortreffelijk. Gelukkig: wij hebben ons vergist, en hem thans weer kunnen zien. In een verfilming vah „De Drie Ringen". Paul Keller's bekende no velle: Eerbied voor het Moederschap. Als de handelsraad Euzenberg, de munitiefa brikant in den oorlog. Weer een figuur als voor hem geschreven. Maar hier nu eens niet, of tenminste niet alléén het mauvais sujet, de man, die door het pu bliek zooal niet letterlijk dan toch in gedachten met rotte appelen gegooid wordt. Want de handelsraad Euzenberg, tenslotte alleen gebleven: zijn vrouw overleden, zijn zoon gesneuveld, vindt in zijn werk geen voldoende afleiding meer om de stem van zijn geweten niet te ver staan en maakt goed. Voor 't eerst hier voor zoover we meenen te weten Steinrück als de bruut die zich ten slotte buigt. Nathalie Lissenko, als Euzenberg's vrouw en Eritz Rasp als diens secretaris, verdienen naast hem vermelding. Knap pe acteurs van de Standaard film. Tweede hoofdnummer: Billy Eenarm. Met Silver King, het filmpaard. Populair al's oollega-hond Kazan. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. In de gisterenmiddag te 2 uur gehou den vergadering van den gemeenteraad van Vlissingen waren alle leden te genwoordig. Na mededeeling van het schrijven van den heer Harts (V.D.) dat hij zijn wet houderschap neerlegt, wees de v o o r z. er op, dat in den laatsten tijd meermalen wethouders moesten worden herdacht. Achtereenvolgens de heeren Tichelman, Merkens, Huson, van Niftrik en Lands man en thans de heer Harts. Tot nu toe was dit het geval wegens vertrek en an derszins, thans omdat de heer Harts ver ontwaardigd is. Spr. wil niet volstaan met te zeggen: „Het spijt ons, adieu!", maar wil hartelijk afscheid nemen van den heer Harts om de vele diensten door hem als wethouder bewezen. Eerst als tijdelijk wethouder van openbare wer ken van Juni tot October 1925, tijdens welke periode hij vooral heeft gewerkt aan de invoering van de autotractie bij den reinigingsdienst. Op 17 December 1925 volgde de benoeming tot wethouder van onderwijs. Dit is een niet gemakke lijke taak. Er was echter niet veel cri- tiek, ondanks de moeilijkheden, die zich voordeden. Altijd was er een aangena me samenwerking. Mede namens de wethouders verklaart spr., dat het hen spijt, dat de heer Harts heen gaat en namens den geheelen raad brengt hij hem dank voor de goede wijze, waarop hij de belangen der gemeente heeft ge diend. Dit is ook gebleken bij de ope ning van school D uit de afscheidswoor den van den heer Brandsma. Spr. hoopt, dat de heer Harts nog vele jaren zijn krachten als raadslid zal geven. De leden gaven blijken van instemming met deze woorden. De heer H a r ts dankt voor die blij ken van instemming en zeide, dat ver koop van den grond door de stichting de laatste druppel was en niet alleen de reden is van zijn heengaan. Hierna las spr. zijn reeds gemelde, verklaring voor. Direct daarop werd tot stemming voor een opvolger overgegaan en zooals gis teren reeds gemeld,» de heer G. van "Wes ten tot wethouder gekozene. Te kwart over twee werd de vergade ring gesloten. Het college van B. en W. telt dus nu 2 anti-revolutionairen en een vrijheids- bonder onder zijn wethouders. Onder de liefhebbers der paarden sport bestaat voor den rondrit van Ne derland veel belangstelling. Deze rondrit vangt 2 Mei te Nizza aan, en gaat ver volgens via Parijs, Brussel, Amsterdam, Berlijn, Praag, We enen, Triest, Milaan, Turijn naar Nizza terug. Het geheele parcours is ruim 4000 K.M. De duur van den rondrit wordt op ongeveer 3 maan den geschat. 0 Voetbal. Zuid. 2e klasse A. Overzicht. Er is verleden Zondag weer gevoet bald. Na een gedwongen stilstand van acht weken heeft 't bruine monster weer geroid en we kunnen zeggen, er is met hernieuwden ijver gestreden. In onze hoofdstad en in Bergen op Zoom heeft men het niet getroffen, want de veiden leken niet bespeelbaar, althans zij werden afgekeurd. In Viissingen daarentegen is gevoet bald en moesten de leiders een niet te verwachten nedenaag tegen Breda 'boe ken. Twee kostbare puntjes gingen al dus voor hen verloren. Zou Vlissingen •na zoo'n goed begin (dit "jaar toch al hijzonder) het er weer bij laten zitten? 't Zou werkelijk jammer zijn. Een feit is hel, dat de roodwitten nog een zwaar program hebben af te werken. Dengen wist met sprekende cijfers over Bredania te. zegevieren, dat, mede door oen nederlaag die Vlissingen le slikken kreeg, een mooie kans op het kampioen schap behoudt. Alliance, dat met een vijftal invallers tegen haar plaatselijke concurrente speelde, moest het bijltje er bij neer leggen, zij het dan ook slechts met ver schil van één doelpunt. Het programma voor a.s. Zondag luidt: Bredania—Alliance. Breda—Dosko. R. R. C.—Middelburg. Gudok—Vlissingen. Zeelandia—Dongen. Alle clubs in déze afdeeling zullen dus morgen weer in aclie zijn. Bredania zal het legen Alliance opnemen. De be zoekers, die zoo mooi de competitie heb ben ingezet, zijn nu tot de staarlclubs gaan behooren. Tegen de club van Heij- nen c.s. zullen zij zich wederom op een nederlaag kunnen voorbereiden. Een Lveede wedstrijd in Breda is Bre da—Dosko, waar twee ploegen van ge lijke kracht in het veld zullen treden. Gezien de prestatie der thuisclub van de vorige week, kan Doslto op een warme ontvangst rekenen. Een verdeeling der punten ligt hier in het verschiet, of zal het een kleine Breda-overwinning wor- 4en. Middelourg zal in Roosendaal den strijd aanbinden tegen R.B.O. 't Is alom bekend dat onze groen-wilten tegen deze club nooit eenig geluk hebben. Off eigen veld heeft Middelburg dit seizoen ver loren, dus zijn er reden aanwezig dat onze stadgenoolen trachten revanche te nemen. Wij zijn benieuwd of lien dit zal gelukken. De hekkensluiters krijgen bezoek van de leiders. In eigen omgeving heeft Vlis singen ondervonden dat Gudok niet te overschatten is. Met opname van Schol- lart in haar gelederen hebben de Tilbur- gers reeds een -4-tal winstpunten weten te behalen. Vlissingen zal dus goed doen haar taak niet te licht op te vatten, wil len zij ten minste aanspraak op de eerste plaats blijven maken. Wij kunnen het ons nog niet voorstellen dat de bewoners der Scheldestad beide puntjes in de wacht zullen slepen. Tot slot (Van het program vraagt de ont moeting Zeelandia—Dongen aller belang stelling. Een zware tegenpartij voor de Zeolandianen. Het terreinvoordeel kan hier bijzonder van invloed zijn. De Leer looiers zijn op een glibberig veld niet thuis, zoodat aangenomen mag worden, dat de groen-zwarten hieruit hun voor deel zullen weten te trekken. Onder deze omstandigheden geven wij haar een goe de kans om gelijk te spelen, alhoewel verrassingen ook nu niet uitgesloten zijn. Op verzoek van Dongen zal'- de wed strijd om 2 uur aanvangen. o Dammen. De volgende partijen werden gespeeld otm het kampioenschap van Zeeland: le Vlissingen: P. Meijer—J. Goedbloed 2—0; te Middelburg: W. Boogaard—J. Stroo- band 2—0; J. Strooband—P. Meijer 1—1; W. Boogaard—J. Goedbloed .1—1; te Goes: Jac. van Zweeden— Iv. L. Kramer 1—1; Jac. van Zweeden—J. Strooband 0—2; K. L. Kramer—W. Boogaard 0—2 Heden worden de wedstrijdpartijen ge speeld tusschen de heeren W. Boogaard en J. J. Kaan en J. Strooband en J. J. Kaan in de melksalon „De Landbouw" alhier. De oesterverzending te Ierseke over de maand Februari bedraagt: Nederl. 228.730, Engeland 2.059.855, België 339.450, Frankrijk 15.075, Duilsch- land 271.380, andere landen 13.900. Sa- imen 2.928.390. In Febr. 1928: 2.049.622. 0 N. V. The V i t r i t e Works. In de aandeelhoudersvergadering van de N. V. The Vitrile Works te Middel burg werd in de plaats van wijlen den heer mr. J. A. Fokker, tot commissaris gekozen de heer mr. J. J. Ileijse en her kozen werd de heer Ir. A. P. Philips. 0 R o 11 e r tl. Bankvereeniging en Nationale Bankvereen, Bestuurderen van de Rolterdamsche Bankvereeniging en der Nationale Bank- vereeniging hebben een overeenkomst ge sloten, volgens welke het bedrijf der Na tionale Bankvereeniging, behoudens goed keuring door de algemeene Vergadering van aandeelhouders dezer instelling, in den loop van dit jaar met dat der Itot- terdamsche Bankvereeniging zal worden vereen igd. Deze overgang zal geacht worden per 1 Januari 1929 le zijn geschied. Beide instellingen vormen reeds jaren- (Ingez. Med.) lang één bankgroep, niet alleen doordat de Rolterdamsche Bankvereeniging de groote meerderheid van de aandeelfsn der Nationale Bankvereeniging in eigen dom heeft, maar ook omdat zij de enga gementen dezer instelling garandeert. In deze bankgroep oefent de Nationale Bankvereeniging bet provinciale bankbe drijf uit. De vereeniging der beide instellingjen zal in de werkwijze der provinciale kan toren geene verandering tengevolge heb ben. In het jaarverslag over 1928 der Na tionale Bankvereeniging wordt gewezen op den gunstigen rentestandaard en de meerdere levendigheid m de effecten transacties. Het aantal relatiën in al de afdeelin- gen bleef zich geleidelijk en regelmatig uitbreiden. Voorgesteld wordt evenals verleden jaar uit de winst f500.000 te bestemmen voor de speciale reserve tegen debiteu ren, opgenomen onder crediteuren; f 100.000 toe le voegen aan de statutaire reserve en f200.000 af te schrijven op gebouwen en tevens extra f350.000 af te schrijven op dit hoofd. Voorgesteld werd het dividend te bepa len op< 5 pet. Woensdagavond jl. hield de N. V, Samenwerking, Zuivelfabriek alhier, in ae zaal van den heer Den Boer haar vierde algemeene vergadering. Op twee na waren alle aandeelh'ou- hjouders aanwezig. De voorzitter, de heer Sanderse, gaf een historisch over zicht over den gang der zaak in 1928. De secretaris, de heer Abrahamse, bracht verslag uit van de werkzaamheden van het bestuur en de directeur, de heer Polderman, schetste den loop van hp'l bedrijf in het voorbij gegane jaar. Goedgekeurd werd de balans en de winst- en verliesrekening, waaruit bleek, dat het bedrijf zicht, zeer gunstig ont-i wikkelde. Aangevoerd werd 2.334,737 li ter volle melk, waarvoor werd oetaald f210.521.07. Verkocht werden 10.897.92 liter volle melk opbrengende fll7.98Q De boteromzet bedroeg 50015 kg., die opbracht f 101.765.78. Op vaste goederen, machines enz. werd afgeschreven f 2103.—. Verder werd een bedrag gereserveerd en werd m. a. s. besloten tot een uit- keering van 5 pet. dividend over hel aandeelenkapitaal. De aftredende commissarissen: David, se, Van den Driest en Janse werden herkozen en namen bun herbenoeming aan. Donderdagavond werd door den heer Beukeimans van Meliskerke een lezing, toegelicht met lantaarnplaatjes, gehouden J voor de oud-leerlingen van de landbouw- winterschool te Aagtekerke over de Suikerbietencultuur. Donderdag werd eene vergadering gehouden van lecleu-fruitkweekers der Coöperatieve Veiliugsvereeniging „Wal cheren", waarin door den directeur een uiteenzetting werd gegeven van den hul digen toestand en de le verwachten ver beteringen bij het gereed zijn van het nieuwe veilinggebouw. Aangedrongen werd op een betere verzorging van het fruit, goede sorteering en verpakking. Wanneer dan ook gerekend kan worden op voldoenden aanvoer, is het mogelijk een goede prijs voor het fruit te maken. Eenstemmig zegden de aanwezigen, kwee kers met 200 gemeten boomgaard, hun volle medewerking toe. Besloten werd een vragenlijst te doen circuleeren en als do opgaven betreffende de soorten be kend zijn, zoo spoedig mogelijk een twee de vergadering te bonden om liet ver-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1