tt« t w alcherei THANS IS UW KANS o 4,- PER KRUIK Vrijdag 8 Maart 1929 No. 57 172® Jaargang KAMEROVERZICHT BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE KUNST EN WETENSCHAP De accijnsverlaging brengt den prijs van BOLS terug tot BOLS'FIJNE LIKEUREN DRINK VOORTAAN EIKEN DAG ÉÉN GLAASJE MIDDELBURGSCHE COURANT. Bit dit nummer behoort een Bijvoegsel. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Zóóveel is er al over de Ziektewet en de wijziging daarvan gesproken, dat de gister begonnen algemeene beschou wingen zeer weinig beweging brachten. Men is er immers al zestien jaar, sedert de afkondiging en niet-uitvoering van de wet-Talma, mee bezig. En iedereen vreet nu dat het belang dezer discussie niet zal zitten in de algemeene beschou wingen maar in de artikelsgewijze be handeling. Die beslist ook over de al of niet aanneming. Hoewel gezegd kan worden dat de ontvangst gister niet slecht was. A Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. De heer Wibaut heeft van de alg. begnootingsbeschouwingen gebruik ge maakt om zijn bekende bestrijding van de wetsvoorstellen betreffende de finan- cieele verhouding tusschen rijk en ge meenten ook hier nog eens te formulee- re». De heer Koster heeft een met kracht ▼a* cijfers en feiten een zakelijke be strijding geleverd van de actieve han delspolitiek. De heer Rink motiveerde zij* twijfel of de parlementaire kabinet ten nog wel ooit zullen terugkeeren, waarbij hij echter tevens een programma opsomde als taak voor een volgend uiet- parlementair kabinet. En de heer Men- dels bepleitte een ontwikkeling in den geest van de wethoudersbenoemingen in dé gemeenteraden. HET BEWEERDE VERDRAG. Een meedeeling der Belgische regeering Gibter heeft de Belgische minister- pretident Jaspar in de Kamer een uit voerige mededeeling gedaan over de ar restatie van Alnert Frank Heine, en wat daarmee verband houdt. De belangrijke punten uit deze verkla ring zijn de volgende: Frank, die voor den spionnagedienst van een naburigen staat (DuitsöhlandJ werkte, heeft aan den Belgischen kdich- tingcnaienst van den militairen staf, voor gesteld, duobei spel te spelen. Daarvoor heelt hij 't stuk opgesteld, dat in t Utr L. is gepuoiiceerd. Hij bediende zich daarvoor van verschillende elemen ten ait een oud verdrag, en van de pro cessen verbaai der gemengde commissie die publiek waren. Toen Edward Her mans van het bestaan van dat stuk hoor de heeft hij aan Frank om een exem plar gevraagd, teneinde daarmee in Ne derland te werken en het gekregen Bij het onderzoek door den Belgischen rechter van instructie tegen Frank is echter ook geóiienen, dat sommige agen ten van oen Belgischen inlichtingendienst kennis hadden gehad van 't valsche stuk, en aan Frank toeslemming hadden ge geven zich er van te bedienen. De fabri catie van het stuk is eca'ber geschied buiten medeweten van den Chef van den Generalen Staf. Voorts zette de minister-president' uit een waarom de Belgische wet geen macht gaT om Frank voor de door hem ge pleegde feiten in hechtenis te houden. Echter wordt 't onderzoek tegen Ed ward Hermans voortgezet Uitdrukkelijk wees de minister-presi dent op de constateering, dat; men dus met een valsch stuk 1© doen had, een grove vervalsching die bovendien geen uitdrukking is van de waarheid. het gerecht constateert verder dat •rank, die het stuk vervaardigde, geen agent is \'Un jen Belgischen staat. van generalen staf maar ook de regeerjng waren geheel vreemd a;!nTzaak. Dat agenten van den inlichtingsdienst het stuk gekend hebben en er m toestemden dat het in omloop kwam, is, zoo ze; ,je minister president ongetwijfeld een fout zij hebben een overdreven ijver aan den dag gelegd om buitenlandsche spionnagediensten schaak- mat te zetten. De regeering, samen met den chef van den generalen staf, opende een ad ministratief onderzoek, met het gevolg dat de chef an voornocmripn aionct ontheven werd uit voornoemden dienst zijn ambt, we gens gemis aan waakzaamheid bij de vervulling 'van een onder zijn gezag staan- den specialen dienst. Tevens zullen maat regelen worden getroffen tegen de be doelde agenten. Er zullen ook maatrege len worden getroffen om herhaling van dergelijke feiten te voorkomen. Interruptie Merlot (soc.-dem.) Schaf den militairen veiligheidsdienst af, dan verdwijnen meteen ook de misbruiken. (Uitroepen: zeer juist, op de socialisti sche banken.) Jaspar, zijn rede voortzettend, zeide nog, dat België wel verplicht is zich te gen de buitenlandsche spionnage te ver dedigen, maar ook in dit geval wil het een defensieve rol spelen. Hoofdzaak is dat geconstateerd wordt dat het .gepu bliceerde document valsch is en België nooit een systeem van aanval tegen be vriende naties heeft voorbereid. De re geering wil met open vizier handelen ten opzichte van de vreemde landen. Meer in het bijzonder zet hij thans ten opzichte van haar noorderbuur een po litiek van vriendschap en toenadering voort. (Zeer goed pp vele banken.) Bij de besprekingen die volgden, heb ben de heeren v. d. Vijvere voor de ka tholieke rechtsche partij, Devèze voor de liberalen, en Mathieu voor de soc. democraten zich met de regeeringsver- klaring vereenigd. Vermeld zij nog dat Vander velde de maatregelen der regeering tegen mis bruik van den door hem betreurden spionnagedienst, prees. En dat Devèze o.a. sprak over den Haat tegen Bel'gië die in Nederland onderhouden wordt door zekere Belgen, die thans vrijwel bannelingen zijn. De Kamer nam ten slotte een motie van orde aan, waar alleen de Vlaamsch Nationalisten, één communist, en enkele soc. democraten tegen stemden. Een zwakke verkla ring van het U- D. In een nieuwe verklaring van de hoofdredactie van het U. D. in antwoord aan den heer Hans, geeft zij o.a. de vol gende (motiveering waarom zij zich niet tot de regeering gewend heeft niet het document. Toen er eenigen tijd geleden een pers conferentie op „Buitenlandsche Zaken" plaats had, die nauw verband hield met do Nederlandsch-Belgisoh|e verhouding, heeft het Utr. D. geen uinoodigin'g ont vangen Op beklag kreeg het blad van den secr.-gen. van "Buitenl. Z. ten ant woord dat die persconferentie zich tot de allervoornaamste bladen had beperkt, en dat zelfs voorname provinciale bla den niet waren opgeroepen. Het blad .meldt daarop mat vette let ters: „dat door deze houding van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, voor 't Utr. Dagbl. door de Regeering 't contact met die Regeering werd afge sloten". (We imoetèn verklaren dat we die ge prikkeldheid over 't niet uitgenoodjigd zijn, bij een bijzondere conferentie, een .buitengewoon zwak argutment vinden voor 't niet kennen der regeering in het plan tot zulk een opzienbarende publi catie. Of: heeft soims dat geprikkelde •den-rug-toedraaien iets te maken met de rotsvaste overtuiging van den Mi nister dat inmenging bij mr. Ritter toch niet zou baten? Red. M. Crt.) De oorzaak van het verschil' tusschen eerste en tweede publicatie lost de hoofdredactie niet op. Dat is „persge heim" zegt ze. En daarover zijn nadere bijzonderheden uitgesloten. Maar dan blijft o.i, de hoofdredactie ■verantwoordelijk voor het misleidende karakter dat die eerste publicatie had juist door die verschillen, welke inder daad véél tot de ontsteltenis na de eer ste publicatie bijdroegen. DE HERZIENING DER UI.IKS- TELEFOONTARIEVEN. Onder voorzitterschap van ir. W. H. Oaimme, directeur-generaal der P-, T. en T. en op uibnoodiging van het lipofd- bestuur der P. en T. is i n een der zalen van den Dierentuin in den Haag een bij eenkomst gehouden in verband met de voorziening van het staatsbedrijf der P., T. T„ zoowel met betrekking tot de ver andering van de rijkstarieven als tot de daarmede min of meer samenhangen de ontwikkeling van het telefoonnet hjer te lande- Vertegenwoordigd warenKamers van Koophandel, Middenstandsraad, Nijver- 'heidsraad, vereeniging van Naderl. Ge meenten, Werkgeversboinden, Midden- slandsvereenigingen, Landbouworganisa ties enz. Na een inleidend woord van den heer Damme werd door den heer H. J. Claa- sen, chef van de afd- Telefoon van h|et Hoofdbest. een uiteenzetting van het voorgestelde tarievensyslecm' gegeven, bevattende een grondbedrag en daarbo ven een gesprekkentarief, met een mini mum van 21/2 cent per uitgaand gesprek in liet locaal verkeer, en 10 cent in dis- trictstverkeer, waarvoor het Rijk in 22 districten wordt verdeeld. Daarna gaf de hoofdingenieur J. H. Warning een schets van de toekomstige ontwikkeling van de telefoon, dank zij de automatische lelefoonvoorzienlng, die 't uitzicht opent op het ideaal dat elke abonné, waar ook in Nederland, dag en nacht in de gelegenheid zal zijn, met oen andere abonné in ons land in ver binding te komen- Bij liet tweede gedeelte cler bijeen komst (bijgewoond ook door Minister v. d. Vegte) werd gelegenheid gegeven tot gedachten wisseling. De lieer Smulders, voorzitter van de K. v. IC. te Utrecht zeide dat deze wel niet een gesprekkentarief zou kunnen vereenigen, mits het bedrag per gesprek werd verlaagd. Men zou dan het grond- bedrag kunnen stellen op het dubbele en het bedrag per locaalgesprek op één cent- De heer Duburcq (Delft) zo-u hiet ge sprekkentarief alleen op de spitsuren wTilen doen .geldende heer ICnibne (Rijn land) bestreed het 'gesprekkentarief en \vas van meeiung, dat de mêtes'te K. v. K,. daar eveneens tegen waren hetgeen door den heer Damme op grond van lofficicele gegevens dier IC aimers even wel werd ontkend de heer Van Eijk (Rotterdam) deed zich eveneens als te genstander van het gesprekkentarief ken nen en de heer Lips zeidie, t alleen te willen aanvaarden als het voor de aan geslotenen niet duurder uitkwam'. De heer Damme beantwoordde de sprekers en zeide nog, dat de grens voor locaalverkeer van 7j-/o KAL wellicht op 10 K.M. zal worden gebracht. Aan ove rige bezwaren zal, waar mogelijk, wor den tegemoetgekomen, met handhaving evenwel van het stelsel. TWEEDE KAMER VERKIEZING. De stemming voor de verkiezing van Tweede Kamerleden is door den Minsiter van Binnenlandsche Zaken bepaald op Woensdag 3 Juli. Uit Middelburg. Gisterenavond omstreeks 12 uur ontdekten voorbijgangers, dat 'n hevige vuurgloed in de Doopsgezinde kerk aan wezig was. Behalve dat de koster werd gewaarschuwd, werden ook de politie en een in de buurt wonende brand meester met het ontdekte in kennis ge steld. Eerstgenoemde kwam met een mi- nimax, laatstgenoemde met een slangen wagen, doch het bleek gelukkig dat al leen het deksel van een kachel open stond en daardoor de. kerk geheel ver licht was. Er was echter alle reden aan onraad te denken. 0 Uit Vlissingen. In het gisteren opgenomen ant woord van het bestuur der stichting Vlissngsch Ziekeiihuisfonds, dient aan het slot te worden gelezen, dat de ge meenteraad van Vlissingen in af- zienbaren tijd den bouw van een groot gemeenteziekenhuis niet mogelijk acht. a Door den burgemeester vau Arne- muiden is ten aanzien van het besluit van den gemeenteraad van 4 dezer, waar bij aan A. de Visser vergunning is ver leend tot het bouwen van een steenen varkenshok op zijn erf in de bebouwde kom der gemeente met toepassing van art. 70 der gemeentewet vernietiging aan gevraagd. 0 Uit Scho u wen-D ui ve 1 and. In ae Donderdagmiddag te Z|ierikL zee gehouden spoecteisehende openbare vergadering van den gemeerter. waren alle leden tegenwoordig. Voorz'. weth. A. Timmerman. Deze deelt mede, dat van mevr. Fokker—Lyons bericht is ingekor men, dat haar echtgenoot, •mr. A. J. F. Fokker, o urge me es ter dezer gemeente', is overleden. Op voorstel van den voor zitter werd besloten deze mededeeling met een brief van rouwbeklag te beant woorden. 1 i Weth. Timmerman hield daarop de na volgende rede Geachte Heeren, De ontroerende tijding van Woens dagmiddag, dat onze Burgemeester, Mr Abraham Jacobus Fredérik Fokker op het miadaguur was ontslapen, was voor velen nog onverwachts, niettegenstaande hij! toch reeds' 8 maanlden ernstig onge steld was geweest. De heer Fokker is geboren te Zierik- zee op 5 Augustus 1857. Nadat hij al hier verschillende scholen had door- locpen, studeerde hij te Leiden, alwaar hij op 15 Februari 1883 in de rechten promoveeroe. Na zijne promotie vestig de hij zien alhier als advocaat en zag zich spoedig in een drukke praktijk ge plaatst. Reeos op 19 Aprii 1887 werd hij gekozen tot lid van den Gemeente raad, op 13 Juli 1910 tot Wethouder en op 28 Juli 1916 benoemd tot Burge meester en als zoodanig geïnstalleerd op 19 Augustus daaraan volgende, zoodat hij' nju ongeveer 13 jaar aan 't hoofd van onze Gemeente 'heeft gestaan. Niefr tegenstaande zijn zeer vele werkzaa'mne- den op allerlei gebied, was' de heer Fokker altijd bereid een ieder zooveel mogelijk met raad en daad bij te staan; zijn rechtkundige adviezen werden door nen Raad dankbaar aanvaard. Steeds Was de leiding der vergaderingen bij hem in goede handen en al konden wij het niet steeds met hem eens zijn, tjoch hebben wij eendrachtig de belangen der Gemeente kunnen behartigen en brengen daarom een stille, doch eerbiedige hul de aan hem, die wij zoo gaarne nog een fijd lang in ons midden hadden gehouden. Namens u allen spreek ik een woord van dank en eerbied, gewijd aan hem, die van ons heenging;; zijn nagedach tenis moge lang bij ons in eere blijven! Ook gedenken wij, dat zijn verscheiden voor zijn weduwe, zijne kinderen en zijne familie een zware en dieptreffende slag is. Moge Goddelijke nabijheid h£n in hun groote leed vertroosten! De raad hoorde deze rede staande aan Daar deze vergadering speciaal belegd was in verband met het overlijden van den burgemeester, werden geen andere zaken behandeld en de openbare zitting na 't uitspreken van de redevoering ge sloten. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel). Natuurkundig Gezelschap. Lezing van Dr. Balth van der Pol uit Eindhoven over „Periodische verschijnse len in de doode en de levendie natuur". Bij de radiotelegrafie, telefonie en televisie. spelen periodische verschijn selen als trillingen de groote rol. Een millioenenmaal per seconde tril lend kwartsplaatje met zijn piezoelectri- sche eigenschappen is de premaire tril lingsbron" van het zendstation, dat de korte golven met groote energie om' den aardbol slingert, en zoo het spreken met Oost- en West Indië mogelijk maakt. Een gelukkig' toeval, dat n.l. 'Huizen Dost- en West Inaië op een zelfden grootea cirkel van de aarde liggen, maakt, dat dezelfde richtende bundelantene kan dienen om met heide overzeesche bezittingen te spreken. De problemen, die zich hierbij voor doen zijn lo. het onderhouden der tril lingen. 2o. vermenigvuldigen of deeling van de frequentie. 3o. het versterken der trillingen. Het eerste geschiedt op over eenkomstige wijze als waarop Huyghens bij liet slingeruurwerk door het échap pement den slinger in beweging houdt. Een uitwendige energiebron moet hun zorgen, dat de trilling niet verzwakt. Bij een schommel geschiedt het, door dat de persoon zelf er op geschikte tijden het zwaartepunt van den slinger ver plaatst en er zoo energie aan meedeelt. De gelflengten der stations mogen geen wisselingen van meer aan 1 tienduizend ste of hoogstens een duizenste ondergaan teneinde geen storingen te verwekken. Daarom worden maandelijksche staten uitgegeven waarop de fouten rijn aange duid, die de verschillende stations heb ben begaan en die o.a. in Brussel da gelijks worden gemeten. Van de uitkom sten dezer controle wordt aan de stati ons, die fouten begingen, mededeeling gedaan, De korte golf van Huizen is 16,88 M. Men spreekt van de Ph O H'. I (Philips- omroep HoLand Imdië). In de natuur komen periodische be wegingen voor, die blijkbaar geen weer stand ondervinden en dus geen mecha nisme voor toevoering van energie noodig hebben. Wij noemen slechts-dle planetein- bewegingen. Een torzieslinger aan een kwarts draadje in het luchtledige heeft men een paar weken zonder mededeeling van en ergie kunnen doen slingeren. Electrische processen hebben hun ana- logiën in mechanische. Terwijl een me chanische slingering bepaald wordt door massa- en elasticiteitskracht, wordt de electrische bepaald door capaciteit en zelfin.ductie. De Radio transmissie stelt lioogere eischen dan de telefonische. Het is echter gebleken, dat boventonen van klinkers een distorzie van de phase kunnen on dergaan, zonder dat het oor dit merkt. De registratie van de trillingen vain den oorspronkelijken klinker en den gerepro- duceerden doet duidelijk het verschil zien terwijl het oor geen verschil hoort. Bij televisie wordt dergelijke distorsie wel opgemerkt en is dus niet toegelaten. De zuivere sinustriilling van geluidge vende voorwerpen is niet de eenig voor komende periodische beweging. De invloed van een coëfficiënt in de differentiaalvergelijking, die de periodi sche beweging bepaalt, is zeer merkwaar dig. Is zij klein,, dan ontstaat een toene mende en daarna sterk blijvende sinus trilling. Wordt de waarde grooter, dan verandert het karakter, de toppen wor- kosten vanaf heden: Anisette, Curacao Cherry Brandy Menthe Glaciale 1/1 flesch 1/2 flesch 5,35 f. 2,80 Half om Half 1/1 flesch 1/2 flesch f 4,55 f. 2,40 Triple Sec 1/2 liter flesch f. 3,65 BOLi (Ingez. Med-). den platter en de dalingen geschieden plotseling. Ze worden niet meer bepaald door een massa en een elasticiteitskracht, of bij electrische trillin/gen door een ca paciteit en een zelfinductie, maar door een afkoelings- of 'diffusietijd, een capaci teit en een weerstand, dus door een op- laadtijd. Deze trillingen noemt, men relaxatie tri ilingen en zij komen zeer veel voor: Rij den watermeter, de geyzers op IJs land, de pneumatische hamer, het wap peren van een vlag, piepen van deuren, vonkontladiug bij electriseermachines, de Uekneltinterruptor, het krassen van een mes over een hord. Het gieren van den wind die langs gespannen draden strijkt, de zoogenaamde Aeolusharp is eveneens een relaxatietrilling die niet afhangt van de spanning van den draad, maar van de dikte en de kracht van den wind,'. Deze veroorzaakt hij den draad wervel- bewegingen. De zonderlinge heen en weergaande beweging van een motor, ge dreven door een gelijkstroomdynamo, die men tot voor kort niet wist te verklaren is nu ook opgelost door de studie van deze relaxatie trillingen. Bij het wapperen van de vlag en de aeolusharp komt dus door een continue winoneweging een re 1 ax a t ie tr i tl ing tot stand. Perioden in epidemiën, economische crises, het slapen van bloemen die ook in donker de, waarschijnlijk door chemische processen veroorzaakte, bewe gingen behouden het afbuien na een depressie, het rillen van de kou, de gol ven in het zand van de zee en de streepjes in het paarlemoer behooren. allen tot de relaxatie-verschijnselen. De Italiaansche wiskundige Volterra heeft berekend, dat in de dierenwereld zulke rel a x at ie scbom mei i n ge 11 voorkomen indien het aantal soorten, die op elkaar; aangewezen zijn, even is. Nemen wij als voorbeeld haaien én 'schollen, de eerste voeden zich met de laatste. Een over maat van haaien zal het aantal' schollen' doen vermindereu en die vermindering zal weer het aantal1 h^aieni doen afne men. Deze schommeling heeft het ka rakter van een relaxatietrilling. Merk waardig is hierbij, dat men de ampli tudo der schommeling kan doen toe nemen door op geschikte tijden een deel van de eene soort te doen verdwijnen- Het eigenaardige verschil tusschen de Sinustrilling en de relaxatietrillins_ is nog dit, dat de eerste door een' periodieke kracht of zeer sterk wordt beïnvloed in zoover de amplitudo dan sterk toeneepit, terwijl de tweede zeer gemakkelijk onder den invloed van een periodieke kracht komt, maar daarbij nooit van amplitudo verandert. De verklaring ligt daarin, dait die relaxatietrilling gedurende een be langrijk deel van hare periode in labiel evenwicht is. Bizondere studie heeft spreker ge maakt van de hartslag, die ook een rela xatietrilling blijkt te zijn. De bekende snaargalvanometer registreert die hart slag, door dat deze "het potentiaal rer- tschil tusschen de toppen der beide ihanden, dat gemiddeld! ongeveer eea ■duizendste voet bedraagt-, doet varieeren. In de hartslagkromme onderscheidt men de boezemsystole, gevolgd dooreen scherp puntige kamersystole, waarna de zoogenaamde T-top volgt, waarvoor de pitysfologen nog geen verklaring vrefea.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1