Ho. 53 Maandag 4 Maart 1929 172* Jaargang GEBLAMEERD. BINNENLAND HET MIL. VERDRAG TUSSCHEN FRANKRIJK EN BELGIE. „Naar uit zeer betrouwbare bron wordt meegedeeld, heeft de rijksrecherche een bezoek afgelegd bij dr. Ritter, hoofdre dacteur van het Utrechtsch Dagblad. Trekkingen en Spierkrampen Het beste is direct imrrfjven met (Ingez. Meet). UIT STAD EN PROVINCIE 1W» Het is niet anders: als liet waar is, dat in Brussel iemand gearresteerd is, éie het door de Utr. Ort. gepubliceerde document bij zich had, en die bekend beeft dit vervalscht te hebben, dan is niet alleen het Utr. Dagblad en spe ciaal zijn hoofdredacteur geblameerd, ■maar Ook dat deel van de Nederlandsche pers en diè Nederlanders, die onmid dellijk de schuld van België hebben aan vaard, en zich heftig tegen dat land hebben gekeerd. We welen zelf heel goed dat onze waarschuwing tegen den „onzekeren bo dem" van de beschuldiging geschreven werd eenïge dagen n& het oogenblik waardp de andere bladen in ons land him oordeel formuleerden. En wij zou den minder sterk in onze argwaan heb ben gestaan, indien wij dadelijk ons oor deel hadden moeten zeggen. Maar de lener zal wellicht onze verzekering wil le» aannemen, dat wij reeds dadelijk in de eerste dagen toen we zelf toevallig niet schrijven konden, tegenover anderen «nze verwondering uitspraken over de felheid waarmee het meerendeel van on- ae pers tegen België te keer ging, zon der nadere bijzonderheden over de mo gelijkheid van vervalsching aan te ne me». Dat verschijnsel van onmiddellijke fel heid is o.i. het merkwaardigste van de zaak. De bijzonderheden over de ver valsching zijn er nietig bij. En de be schouwingen over de feiten van de be ruchte „notulen" hebben nu alle betee- kgnis ygrloren. Haar dat plotselinge opstuiven van zooveel Nederlandsche bladen en ook van personen van erkende bedachtzaam heid, is een bijzonder en zeer te be treuren symptoom van nerveusheid in ons® houding tegenover België. En als iemand zijn kalmte verliest en driftig wordt vóór hij onderzoekt, verliest Ihj zijn prestige. Het. blijkt dat door de nu acht jaar ago de orde zijnde yerdragsonderiiande- hngen er bij ons een nauw verborgen ge prikkeldheid aanwezig was. Onverklaar baar was dat niet, want de telkens weer van uit België gelanceerde theorieën en beweringen deden voelen dat de zaak nog allesbehalve zuiver haaksch gesteld kon worden. Maar het is nu duidelijk dat het wantrouwen hier te lande tè sterk was gegroeid. 2©"» de sensatie van deze publicatie misschien nog een nuttig gevolg kun nen hebben in dat opzicht? Laten zij m ons land die nu terdege zullen voelen,, dat ze te ver zijn gegaan, zich eens afvragen, of ze nu niet goed zullen doen, om die argwaan in zijn geheel te herzien. ■Wij trekken uit deze heele geschiedenis conclusies: le. dat het gewens'cht is zoo spoe dt mogelijk tot een verdrag met België te komen, met waardige handhaving van onze rechten, maar met de bedoeling die ongelukkige tegenstelling van buren uit de wereld te helpen 9e. dat in ieder geval' een geheim militair verdrag een ongelukkig element is, dat we liefst geheel zien, verdwijnen. Geruchten over justitieel onderzoek D® Rotterdammer meldt: zal natuurlijk in verband staan de onthullingen, welke zijn krant been gegeven." Nieuwe ontkenningen Fransche ministerie van oorlog pubBCeert een verklarnig, waarin het de onUiidnngen van het U. D. als een botte vervalsching kenschetst. Het voert ten bew%ze aan dat de door het y D ge noemdechef van den generalen taf, ge neraal Débeney slecht! ééns, en wel om er «en lezing te honden, naar België is gereisd. Dat was vóór zijn benoeming tot chef van den generalen ,taf, m!tsdien vóór Januari 1925. Generaal Galet ,chef van dien Belcische generalen staf heeft een meedeeW aan de pers gegeven waarin hij „op de meest formeele wijze" verklaart, dat het door het U. D. gepubliceerde stuk van bet be gin tot het eind valsctb, is. Tegenover de in dat stuk aan hem' toe gedichte bedoeling om1 èen nalburige en bevriend en staat verraderlijk aan te val len stelt hij vast dat hij steeds voor den vrede gewerkt heeft. In het bijzonder ten opfzichjte van Ne der Ia «d heb ik getracht met de Neder landsche militaire autoriteiten op ver- Srowwem gegronde betrekkingen ie hon den, zooals het behoort tusschen de ver tegenwoordigers van twee kleine stalen, die van elkander niets te- vreezen heb ben. Overeenkomsten, die voor mijn land internationale verbindingen medebrengen, heb ik nooit geredigeerd of ondertee- kend." De spoorweglijnen in Belgi De mededeeling in het gepubliceerde stuk, dat verschillende spoorweglijnen uit België naar ons land vergroot werden worden tot 4 sporen (waarvan sommi gen o.a. Antwerpen—Esschen reeds dit jaar gereed zouden zijn) heaft het Utr. D. in zijn nummer van Zaterdag geïllus treerd door twee foto's van de genoemde lijn. Do eene foto is genomen uit den trein, geeft een viertal spoorweglijnen te zien, maar is o.i. zeer weinig overtuigend, daar zoo'n foto op ieder rangeerterrein is te maken. De andere geeft de brug dier lijn over het kanaal van Turnhout weer, waar naast men een tweede brug bouwft. Of dat een vofdoend bewijs is voor een strategische bedoeling? Een radacteur van Het Volk heeft gesproken met Hen teer. van het Belg. syndicaat van Transportarbeiders in Ant werpen. Deze zei dat hem van verdubbe ling der lijn rondom' Esschen niets be kend is. Wel worden nabij Antwerpen eenige spoorlijnen uitgebreid, maar dat is een oude geschiedenis die met strate gie niets te maken heeft. De uitbreiding geschiedt op verzoek van de arbeiders bonden omdat de mannen vaak urenlang moeten wachten wegens opstopping. En Emiel Maes te "Brussel secr. van het hoofdbestuur der spoorwegbedien den, zei .toen hem1 het lijfje van be weerde strategische spoorwegverbeterin- gen werd voorgelegd ,dat van de daar genoemde lijnen in-aanleg er gèen een in aanleg is, en van de ontworpen lijn, geen een is ontworpen. Een correspondent van het Hand- die naar de in het document genoemde spoorweglijnen in aanleg persoonlijk is gaan kijken ,vond niets. Op sommige plaatsen was er zelfs geen dubbel spoor maar een enker spoor. Slechts louter fantasie kan z.i. ertoe leiden te beweren dat die lijnen er reeds: zijn of in de naaste toekomst er zullen komen. Verklaringen uit Utrecht. Het Utr. D. heeft in een hoofdartikel nader uiteengezet: „wat ons dreef". Dat was: de liefde tot Nederland. Het blad beoogde alleen de openbare meening hier te lande en elders wakker te maken „bij een bedreiging als nooit in de ge schiedenis is vertoond". De ontkenningen uit Frankrijk en Bel gië, en de verklaringen dat de documen ten valsch zijn, blijft bet U. D. „wankel' noemen. Er is z. i. ondubbelzinnig angst over dat er een spel van geheime oor- logscame r ill a's wordt gedreven tegen een vredelievende natie als Nederland. De publicaties gaan niet tegen het Belgische volk. En geen enkel Groot-Nederland motief bewoog dat bdad daartoe. De Standaard heeft een onderhoud gehad met prof. Gerretson. Deze ontken de iets met de publicatie te maken te hebben. Wel heeft; hij den inhoud gekend, en dat zal invloed hebben gehad op den toon \an zijn rede te Utrecht. Maar dr. Ritter heeft zeer terecht, noch méf hein, noch met alle Groot-Nederlanders over- leg gepleegd over de publicatie. De vervalscher ge n,oe m d. Brusselsche bladen noemden reeds Zaterdag een naam van den persoon die verdacht wordt liet aan het U. D. aange boden document samengesteld te heb ben. nl. een zekere Albert Franck Heine, een kleinzoon van Heinrich Heine, en genaturaliseerd als Be'lg in de oorlogs jaren, met eenige veroordeelingen achter zich voor vervalsching van misbruik van vertrouwen. Hij zou Dinsdag j.Ji. de interpellate over de Utrechtsche documenten in de Kamer op de publieke tribune hebben bijgewoond. Sedertdien zou hij echter spoorloos verdwenen zijn, trots de op sporingen, door de Belgische recherche gedaan. Een vrouw die in nauwe betrek king tot hem stond, zou Zaterdagavond zijn gearresteerd, doch bevestiging hier van kon niet worden verkregen. Volgens meer aan de schuld van Albert Franck. de Nation Beige bestaat er geen twijfel maar de andere bladen zijn heel wat minder bevestigd en spreken alleen van den vermoedel ij ken dader of nemen d|e beschuldigde geruchten alleen onder alle voorbehoud aan De aanhouding. Daarop volgde echter heden de volgen de zeker zeer sensationeele berichten over de aanhouding van dezen persoon. Uit Brussel Zondagnacht is Franck Heine aan het Zuiderstation gearresteerd. Op hem werd bevonden het origineel do cument dat hij1 aan U. D. verkocht had. Heine bekende het document gemaakt te hebben om de Nederlandsche en Duit- sche spionnen een poets te bakken. Ileine is met zijn vrouw in het justiitiegebouw opgesloten. Van welingelichte zijde wordt aan Vaz Dias medegedeeld, dat van, Duitsche zijde een onderzoek zal worden ingesteld naar de in de Belgische pers gepubliceerde mededeelingen van Franck Heine betref fende de vervalsching van de in liet U. D. gepubliceerde documenten, die hij, n,aar zijn zeggen, ook aan Duitscliland zou hebben aangeboden. Verwacht wordt dat in den loop van den dag nog een officieele verklaring zal worden gepubli ceerd. r Wij ontleenen nog de volgende bijzon derheden over de afrrestatie aan ,„de Courant" r Het blijkt, dat de documenten te Brus sel zijn getypt. Franck Heine gaf ze met papier van het departement van Lands verdediging aan een typiste, met het verzoek, den haar overhandigden tekst op dit papier over te typen,. Hierbij be vond zich behalve de later door het „Utrechtsch Dagblad'' gepubliceerde do cumenten ook een stuk, dat tot dusver niet het licht heeft,gezien. Om de typiste gerust te stellen omtrent het feit, dal hij haar zulk een zonderlinge opdracht gaf, verklaarde Franck Heine, Belgisch officier te zijn en hij liet haar een valsch identiteitsbewijs zien. Den volgenden dag haalde Franck Heine de stukken terug. Toen nu de pers de onthullingen van het „Utrechtsch Dagblad" bracht, deelde de typiste een en ander mede aan een ambtenaar van het departement van Bui- tenlandsche Zaken. De politie deed daarop een huiszoeking in de woning van Franck Heine, waar zij verscheidene documenten in beslag nam, èn onderwierp diens echtgenoote aan een langdurig verhoor. Zij deelde mede, dat haar man zich in Holland bevond en nog denzelfden nacht weer te Brussel zou ai- riveeren. Inderdaad kwam Franck Heine 's- avomds om 12 uur 34 aan het Z.uider- stat'om aan. Bij het verhoor te politiebureele deelde Franck Ileine nog mede, dat het doco- meut aan het U. D. ter hand is gesteld door een journalist, werkzaam aan èen extremistisch Vlaamsch blad te Antwer pen. In den loop vau liet verhoor vertelde Franck Heine, hoe hij bij de vervalsching te werk was gegaan. „Ik heb daartoe een oud verdrag gebruikt",, zeide hij', „dat lang voor den oorlog tusschen twee lan den (noch België, noch Frankrijk) is ge sloten. Enkele wijzigingen volstonden om' het bij de speciale situatie van Frankrijk en België aan te passen. De notulen der besprekingen tusschen de generale staven vond ik eveneens in de bijlagen van een oud verdrag." Ik geloof niet, zeide Franck Heine, dat tk een groot misdrijf begaan heb. Ik ver ried België noch Frankrijk. Ik heb slechts mijn kooper beet gehad, en dat is ten slotte slechts gewone oplichting. Cijfers over kanonnen en tanks had hij tilt den duim gezogen. De namen der of ficieren uit het militair jaarboekje, de handteekeningen waren, zoo maar onder het stuk geplaatst! Vanmorgen wordt net verhoor, voort gezet. Franck Heine is naar de gevange nis overgebracht. Zijn echtgenoote is la ter weer vrijgelaten. Franck Heine is een zoon van een Bel gischen vader en een Duitsche moeder. Hij koos indertijd echter de Duitsche na tionaliteit en heeft zelfs bij de Duitsche marine gediend. Een jaar geleden was hij in dienst van de Duitsche legatie te Brussel. In dien tijd publiceerde' hij ette lijke pamfletten, gericht tegen vooraan staande Belgische personen. Verklaring van liet U. D. Het U. D. van vanmorgen meldt: Niemand van het Utrechtsch Dagblad, noch de Directie, noch leden van den Raad van Commissarissen, noch de hoofd redacteur, npch eemg lid der redactie, administratie en overig personeel, hebben ooit rechtstreeks of niet-rechtstreeks eenig contact gehad terzake van de ge publiceerde documenten met een dei- gearresteerde personen. Het Utr. Dag blad heeft bovendien voor deze documen ten nimmer één cent betaald. Zooals reeds gebleken is, heeft Hei ne het document niet zelf aan het U. D. aangeboden. Dat klopt dus. EEN ARBE1BSBEHIDDEUNGSWET. Bij de Tweede Kamer is een ontwerp- Arneiashemidde.lingswet ingediend, Öat oi ij kens de Memorie vna Toelichtlag al icreerst beoogt om aan een bestaand in stituut een wetteiijken grondslag te geven De gemeentelijke instellingen zijn veelal ingesteld krachtens raadsbesluit en ge regeid door verordeningen; een wette' lijke verplichting tot op: i li ting bestaat niet. Evenzeer berust weer de samen werking der plaatselijke insleliigen op ae vrijwiillige medewerking der gemeen tebesturen, in de eerste plaats van de besturen der gemeenten, die goedvinden dat haar aroeidsbeurzen tevens als disi- stricts-artieidsoeiirzea optreden. Het ont breiten van eike wettelijke regeling brengt een eiemenl van onzekerheid in de ont' wikkeling en de werking, dat behoort te woraen weggenomen. Een wet is voorts noodzakelijk om de verhouding tusschen de plaatselijke organen der arbeidshemid deiing, de districtsorganen en de ceto,- traie leuning le regelen, welke verhouding legeiijk met den opbouw der organisatie ontstaan, tot dusver geen andere sanctio,- neering bezit dan een aigemeen gedeelde meening. omtrent de wijze, waarop zij, zaï de organisatie doeltreffend werken, behoort te zijn geregeld. Wettelijke regeling der arbeidsbemid deling is voorts noodig, om de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente vast le neggen, gewenscht om eenige hoofdbeginselen vast te leggen, die 'bij de uitoefening der arbeidsbemiddeling door naar organen in acht moet worden ger nomen, en vereischt om verzekerd te zijn van een organisatie van stabiel karakter, die mede voor het internationaal verkeer op de arbeidsmarkt geschikt is. In hel ontwerp zijn geep bepalingen opgenomen omtrent de werkzaamheid der erganen en de uitoefening der bemid deling. Diaromtrent zullen in de ge meentelijke verordeningen regelen wor den getroffen. Omtrent de wijze van uitoefening der bemiddeling wordt de beste waarborg gevonden in een regeling, waarbij aan werkgevers en werknemers de hun toe komende invioed op die bemiddeling wordt verzekerd. Tevens is geregeld de bonding der overheid tegenover de bureaux voor ar beidsbeniiddeling, die als bedrijf worden uitgeoefend. KosteLooze bemiddeling is in dit ont werp gehandhaafd. In art. 10, derde lid, wordt aan de gemeenten, van af 15.000 inwoners waar voor een arbeidsbeurs noodig mag wor den geacht, de verplichting tot instelling daarvan opgelegd. Tot dusverre bestond vrijheid daartoe. Wanneer het doelmatig schijnt dat twee of meer gemeenten tezamen een ar beidsbeurs oprichten, kan zulk een ge meenschappelijke regeling bij Kon. be sluit tot stan;d komen. Het toezicht op de arbeidsbeurs wordt opgedragen aan een commissie, die be staat uit een gelijk aantal, doch tenminste twee,, werkgevers of vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers óf ver tegenwoordigers van werknemers. Aan de commissie wordt een; voorzitter toege voegd. Voorzitter en leden dei- commissie worden,, evenals de directeur der arbeids beurs, door den gemeenteraad benoemd, geschorst en ontslagen. Aan den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling zijn de centrale bemoeiing en het toezicht op de openbare arbeidsbemiddeling opge dragen,, terwijl voorts districtsarbeids beurzen worden gevestigd, wélke zorg dragen voor de samenwerking tusschen de in haar gebied gevestigde organen der openbare arbeidsbemiddeling en voor de interlocale bemiddeling van vraag en aapbod op de arbeidsmarkt binnen het district. INTERN. KOL. TENTOONSTELLING TE PARIJS IN 1931, Bij Kon. besluit van, 28 Februari is ten behoeve van de deelneming van Neder- landsch-Indië, Suriname en C-uraQaa aan de in 1931 te Parijs te houden interna tionale koloniale tentoonstelling inge steld een eere-comité, een algemeen e commissie en een uitvoerend comité. Tot voorzitter van het eere-oomité is benoemd Prins Hendrik. Tot algemeen voorzitter, belast met de opperste leiding van de deelneming der Nederlandsche overzeesche gewesten is benoemd mr. D. Eock, minister van staat, oud-minister van koloniën, oud gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, oud-gouverneur van Suriname. In de algemeene commissie hebben zitting verschillende vooraanstaande per sonen op economisch gebied, en autori teiten der marine o.a. mr. Jan Smit Azn, directeur der Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, en jhr. G. L. Schorer, schout bij nacht. in ledematen en ge wrichten zijn de voor boden van rheumaiiek. Niet zoolang talmen, tot het lijden sleepeed is geworden. <»QpfcsSiVK[, Bi) apothekers en drogisten verkrijgbaar- Uit Vlissingen. De gemeenteraad van Vlïssi*«i gen vergadert Vrijdag te 2 uur ter be noeming van een wethouder in de vaca ture ontstaan door bet bedanken va* den heer M, J. Harts. Te Vlissingen kwam Zaterdag met de mailboot „Prinses Juliana" mede Prins Hendrik met zijn adjudant, den lui tenant ter zee .Termijteien. De heer G. A. Waller was namens dö directie den hoogen passagier naar Enge land tegemoet gereisd. Toen de boot de haven binnenliep stond de Prins op de brug en werd h§, nadat de boot gemeerd was, begroet dooti den burgemeester, den heer G. A. van Woelderen en door den heeir jthr. J, Bu reel van de directie der Zeeland. Met belangstelling werd het lossen dei- mail gadegeslagen, waarna de Prins zïcö naar den mailtrein begaf om de reis naav den Haag voort te zetten. Te Vlissingen is Zaterdag een 7 j arige jongen door het ijs op hftt ka naal gezakt. Met groote moeite is dft jongen door een brugknecht en een schep per gered. Uit Walcheren. Vrijdagavond vergaderde de Chris telijke Werklieden vereeniging te A.me- m u i de n. Het verslag van de kascontrole bracht aan 't licht dat de vereen, in het afgeloopen half jaar een batig saldo had. Volgens gegevens van den bond mag deze vereen, tot een der beste, wat be zit aangaat, gerekend worden. Bij de rondvraag werden de gestelde vragen door den voorzitter beantwoord, waarna deze de waardigheidsbekleeders der vereen, dank bracht voor hun werk in het belang der vereeniging en dei aan-, wezigen voor de opkomst. De vereeniging der Bibliotheek te R i. 11 h e m hield Zaterdagavond haar al gemeene jaarvergadering. Het jaarver slag van den secretaris sprak van een voortdurenden groei en bloei. De biblio theek telt dan ook een 700 tal boegen, terwijl het aantal leden gestegen is tot 77. Dat zij in een behoefte voorziet, blijkt hieruit, dat in het afgeloopen jaar bijna 2700 boekwerken ter ïezing zijn uitgegeven. De rekening en verantwoor ding van den penningmeester werd in orde bevonden. De aftredende bestuurs leden ds, H. van Oijen, A. Schout, IMi Hoogesteger en J. Roeise werden ais zoodanig herkozen. Door de uitbreiding der bibliotheek, werd 'besloten uit te zien naar meer bergruimte. Vrijdagavond was te S n u, burg eeta openbare vergadering belegd uitgaande van den Chr. Besturenbond, waar als sprekers zouden optreden de heeren K. Kruithof, voorz. Chr. Nat. Vakverbond en L. van Vliet, hoofdbestuurslid van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. De heer Kruithof laad tot onderwerp: ,Wat wüj willen". Daar de heer ran Vliet verhinderd was, nam! spr. eveneenfc op zich diens onderwerp: ..Het beginsel besiist." f o Uit Noord-Beveland. Donderdagavond hield die Vereeni- voor Ziekenhuis verpleging te C o- 1 ij n s p 1 a a t een algemeene vergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging op 1 Mei een ledental had van 39 gezinnen en 12 alleenstaande personen te zamen 140 personen. Thans zijn 127 gezinnen lid (met 48G personen.), waarvan 372 betalende personen. Vam de vereeniging zijn een 2-tal leden opge nomen in een ziekenhuis. De rekening van den penningmeester gaf als ont vangsten f 479,68 en als uitgaven f 157,57, De contributie werd vastgesteld op cent per lid per week. Voor een gezin bedraagt de maximum-contributie, 20 cent per week. Aangenomen werden de volgende be- stu ursvoorstellen a Het bestuur stelt v,oor om de patiën ten, die reeds gedeeltelijk voor rékeefog

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1