Advertentiën. ^Jtofzu/g De Dienstknecht in Uw Huis Nieuw- St. Joosland. de Fa JACQ FRANK BUITENLAND BRIEVEN UIT BERLIJN. X X X INGEZONDEN STUKKEN Onze puzzles. VERKOOPINGEN - VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Volta maakt van koopers vrienden en van Kun vrienden: koopers Middelburg. tengevolge van den nevel een aut"> en een stoomwals met elkaar in botsing gekomen, waaroij verscheidene personen gewond werden. Het spoorwegverkeer ondervond groote vertraging: zro mó"ft de l ein van Parijs naar Boulogne op een der t isscnen.stations blijven staan uu de reizigers moesten met uto's verder gp- bracht woi dön. {Van onzen correspondent). Berlijn, 23 Februari. Vorst en dooiOver andere zaken heeft de Berlijner de afgeloopen 14 da gen, sinds ik u mijn vorige corresponden tie toezond, eigenlijk nauwelijks nage dacht. Nu ik hoef den lezer in Nederland hierover niet veel te vertellen. U heeft bet zelf bar-koud gehad. En voor u ko men thans wellicht nog veel grooter zor gen dooi, ijsgang, hoog water, over strooming. We willen allen te zamen innig hopen, dat 't niet tot nieuwe catastrophes leidt! Maar toch (en denkt u vooral niet, dat ik als bewoner van het meer Oostelijke Duitschland daar in eenig opzicht trotsch op ben zoo koud als hier is bet bij u in Nederland toch niet geweest. En daarom mag ik u van onze ellende misschien toch nog wel het een en an der vertellen. Het trof wel toevallig, dat ik met de hevigste koude, die wij hier in de we reldstad hebben moeten doormaken, kennis maakte op den Zondag, toen ik mijn vorigen brief aan u posten ging. Een Oostenwind blies al sedert de vroe ge ochtenduren en drukte de tempera tuur in de buitenwijken, waar ik mijn tenten opgeslagen heb, tot 32° Celsius onder nul. Op dienzelfden dag had Op- per-Silezië 39° en Krakau, waar zich juist een naar de ski-wereldkampioen schappen te Zakopane in Polen (Tatra- gebergte) onderweg zijnde groep van mijn Berlijnsche collega's bevond, niet min der dan 41.5° vorst te verduren. Wat die laatste temperatuur beleekent, zal u duidelijk worden als ik er aan herinner, dat volgens de publicatie van prof. Be- hounek, den Tsjecb, die de Nobile-ex- peditie meemaakte, aan de Noordpool slechts 40° opgenomen werd I Nu minder dan 32° hebben we in Berlijn gelukkig niet geconstateerd. Maar het was in verbinding met den snijdenden Siberischen wind toch al meer dan voldoende. Voor het eerst in mijn leven (ik her inner me als bijzonder barren winter in Nederland slechts het jaar 1890, ter ge legenheid van de begrafenis van Koning Willem III) heb ik zulk een koude in vertrouwde, alledaagsche omgeving mee gemaakt. Ik verlang er nu de eerste teekenen van langverwachten dooi zich vertoonen geen oogenblik naar terug. Persoon lijk is ten slotte zulk een abnormale af koeling nog te verdragen voor wie een goed-verwarmde woning heeft, zich be hoorlijk voeden en kleeden kan, en slechts kort in de open lucht behoeft te vertoeven. Onder zulke omstandigheden beleekent een maximum-vorst zelfs heel wat minder dan de maximale hitte van vaak over de 38°, gelijk we die in de hondsdagen der laatste zomers herhaal delijk hebben moeten doormaken en aan welke we ons niet onttrekken kunnen. Omdat het nu eenmaal technisch moge lijk is, de woonvertrekken op 20 en meer graden boven nul te houden, daarente gen niet doorvoerbaar, bij een moorden de hitte buiten het binnenhuis tot een dragelijke temperatuuraf te koelen. Maar we moeten denken aan de mil- lioenen, die nu eenmaal géén geld heb ben om hard te stoken en zich behoorlijk te voeden, en die gedwongen zijn, zich een groot gedeelte van den dag of zelfs van den nacht aan die Pooltemperaturen bloot te stellen. Voor deze meerderheid der mensch- heid zijn de wintermaanden, die nu blijk baar achter ons liggen!?), 'n vreeselijke beproeving geweest Het begon met een griep-epidemie, die weliswaar aldus zeggen de geleerde artsen geen „boosaardig karakter" had, maar die desondanks in Berlijn toch vele duizenden menschen het leven ge kost heeit. Dat was in November en vooral in December en het begin van Januari. De ziekenhuizen waren alle meer dan dubbel bezet, en de stad moest overal barakken bouwen om ernstige lij ders te kunnen opnemen. Meer dan 40 pCt. van de bevolking van 4a millioen zielen is meer of min- 5. ®rn,stig aan griep ziek geweest. Men had nauwelijks den moed meer, de straat op te gaan. Trams, omnibus sen en ondergrondsche trein waren lang mei zoo vol als anders, bioscopen en schouwburgen, concert- en voordracht- zalen, restaurants en bierlokalen vaak vrijwel uitgestorven. Immersde kran ten hadden geschreven, dat men daar juist van wege het samenhokken van vele menschen de grootste kans had een infectie op te loopen. En slechts de Sfeeursalons hadden volop te doen, om dat hier nu eenmaal (tegen alle medische opvattingen in) de overtuiging heerscht, dat men de onbekende griep-bacillen met e*® duchtige dosis alcohol het beat en het vlugst om zeep brengt. Intusschen, wat de alcohol niet bereik te, lukte blijkbaar dan toch de plots met groote hevigheid ingezette vorst. En de heeren artsen zullen nu te onderzoe ken krijgen, of de bewuste bacillen bij zoo lage temperaturen hun strijd tegen het menschelijke organisme liever opge ven. De griep althans is in Berlijn zoo goed als geheel verdwenen zoodra de populai re thermometer, die niet lager dan 20° rdeeét aan te wijzen, den verderen dienst voorloopig staakte. Maar nu be gon de andere ellende Het was merkwaardig, te zien, hoe weinig de wereldstedelingen zich voor loopig aantrokken van een koude, die geen enkel thans levend geslacht meer in de herinnering kan hebben gehad. Vooral het vrouwelijk deel der bevolking deed de eerste weken niet de minste moeite, het lichaam tegen deze onbe kende invloeden te beschermen. De man nen liepen al met wollen mutsen, omslag doeken en hoog-opgeslagen kragen, toen we onze vrouwen nog met onbeschutte beenen in zijden kousen gestoken, en zelfs in open-lage schoenen door sneeuw en ijs zagen baggeren. We konden ons dit slechts verklaren, uit de omstandigheid, dat vrouwen door de mode der laatste jaren blijkbaar heel wat meer gehard zijn dan wij. Maar töen we tusschen de 25 en 30 graden kregen en de wind opstak, moes ten toch ook Eva's dochteren den strijd met andere middelen op zich nemen. En als bij tooverslag zag men de sneeuw- overschoenen en de wollen kousen in 't stadsbeeld verschijnen. Handelaars in de ze artikelen moeten eenvoudig schatten verdiend hebben. De mannen antwoordden met.oor kleppen. Maar alvorens ze daartoe over gingen, moesten de kranten toch nog een goed woordje doen. De Berlijnsche man nen wilden er namelijk eerst nog vol strekt niet aan gelooven. Althans dat deel der mannelijke bevolking, dat met den verzamelnaam ..heeren" pleegt ge kenschetst te worden. De arbeiders waren verstandiger ge weest. Die liepen al weken lang met dikke oorwarmers rond of trokken wol len mutsen tot over de helft van het ge laat. De „Herrschaften" vonden dat blijkbaar minderwaardig om dan tot de ontdekking te komen, dat hun ooren bevroren, dat het een lieve lust was. Bij duizenden moesten zij de eerste hulp der ziekenhuizen inroepen. En toen ze dan in hun lijfblad lazen, dat de Russi sche gegoede kringen eiken winter met oorkleppen uitgaan en de weinige gentle man in Berlijn, die aldus in het openbaar verschenen, ook voor 't meerendeel Rus sen waren, die meer van de koude we ten dan wij, toen was de tegenstand gebroken en kocht men oorkleppen, waar men ze vond in de winkels, de waren huizen eii bij de als op commando overal opduikende straathandelaars. Al die negotie-groepen hebben aan den winter grof geld verdiend. Maar na tuurlijk ook de handelaars in pelsen, wol len kleeding, overschoenen, schaatsen, skieën, alcohol, hout, steenkolen, electri- sche kachels e. d. Toen de griep eenmaal voorbij was, profiteerden ook de restaurants en bios copen, de schouwburgen en de lunch rooms, omdat men meestal het eigen huis niet voldoende verwarmen kon en dus in zulke lokaliteiten een toevlucht zocht. Maar al spoedig begon de groote el lende. De treinen kwamen uren te laat bin nen en brachten geen of weinig steen kool, omdat het laadpersonèel der mij nen tengevolge van de koude niet meer werken kon. Aardappelen en fruit kwa men bevroren aan. De levensmiddelhan delaars sloegen de prijzen op en op vele plaatsen dreigde oproer. De scholen werden wegens gebrek aan kolen gesloten, en zullen nog tot einde Februari gesloten blijven. De rivieren en ten deele de zee vroren dicht. Men begon voor het eerst de waarde der vliegtuigen te begrijpen. In Berlijn was het een week lang nau welijks meer uit te houden. Ondanks het feit, dat men hier overal dubbele ven sters heeft, blies de Poolwind door glas en hout heen naar binnen. Kinderen en volwassenen bevroren in de woningen evengoed- als op straat. Heel wat dooden hebben we hier te betreuren gehad Vele taxi-chauffeurs gingen liever werkloozen-ondersteuning halen dan dat zij zich achter het stuurrad nog langer aan longontsteking bloot stelden. Het aantal verkeersongelukken verdriedub belde, omdat de bestuursders der voer tuigen geen gevoel meer in de handen hadden en hun oogen traanden. Het begon al danig op de oorlogsjaren te lijken Men kocht voorraden in, uit vrees voor voorbijgaanden hongersnood. En de re geering dacht reeds aan de mogelijkheid van rantsoeneeren. Natuurlijk trachtten de communisten door heftige actie in troebel water te visschen. En werkelijk begon het volk te mor ren. De eeuwig-ontevredenen zien in zul ke gevallen nimmer in, dat de natuur zich niet dwingen laat. Zij zochten slechts naar mogelijkheden, staat en stad ge brek aan voorzorg te kunnen verwijtën. Het werd inderdaad de hoogste tijd, dat de dooi aan dit woelwerlc een einde maakt. X En nu hebben we vandaag, voor het eerst sinds.... drie maanden, een dag van dooi. Het sneeuwt, maar het is natte sneeuw, die aan de schoenen kleven blijft. In huis is het weer lekker warm. Bui ten hoeven we de kragen niet meer op te zetten. Maar het gemopper en de on gerustheid behooren nog niet tot het verieden. Wat zal de dooi ons brengen De bodem in Berlijn is van 80 c.M. tot 1.80 M. bevoren. Dat wil zeggen, dat op zeer vele plaatsen ook de buizen van gas- en waterleiding in vastgevroren ter rein liggen. Wat geschiedt, als deze grond ontdooit en poreus wordt Stellig zijn heel wat buizen gesprongen zonder dat men het gemerkt heeft, omdat de ijs-aarde alles hermetisch omsluit. Straks zal er lucht komen maar daar mee waarschijnlijk ook een reeks onge vallen, waarvan de gevolgen niet over zien kunnen worden. Het komt er van. We hebben iar»n lang gejammerd over „k wakk el win t ers". Nu hebben we een heuschen winter. En nu jammeren we nog veel luider. Maar we zijn nu eenmaal geen Amund sen en zefls geen Nobiles ROLAND. VREDE! Reeds eenigen tijd wordt aangekondigd dat er op 8 (Maart e.k. een lezing zal wor den gehouden, over het onderwerp: Dr. Borms. Zon het met het oog op de thans heerschende politieke toestanden niet beter zijn dergelijke lezingen én speci aal over dit onderwerp, te verbieden, al thans zoo veel mogelijk tegen te gaan? Waarom moeten wij Nederlanders Iks- langstellen, of ons bemoe ien met zaken die ons niet direct a angaan; en die tenge volge zouden kunnen hebben dat de thans nog bestaande vrede wordt verstoord! Het is te hooen dat het hier ter stede bestaande anti-oorlog comité eenigei stap- jien in die richting zal aanwenden en 2fa! trachten dit gevaar reeds in den kiem te dooden! X'. BEVOLKING. Gedurende de tweede helft van Febr. zijn in de gemeente MIDDELBURG N I ngekomen C. Rab, zonder, van Renkum, Oude Vliss. weg V 1,2. A. van Borssum Waalkes Rotterdam, L. Siujgelstr. N 185. P. J. Fraanje, Ivorp. mach. K. M., den Helder, Segeersweg V 64. P. van I ren-La mm1, Koudekerke, Gortstraat I 338. Wed. P. A. Vleugel, Hoedekenskerke, Molenberg K 89. P. Beekman, veldarbeider, N. en St. Joosland, Vliss. Bolwerk Q 300. J. M. Sturm, ijker, Groningen, Rouaansche kade G 128. Pa; Ma. van Holten, 's- Gravenfoage, Molstraat N* 20. J. A. de Jager, caféhouder, Kloetinge, Rouaan sche kade G 115. C. de Kraker, suiker bakker, Breskens, Dornb. Schuitvlot Q 210. G. M. Rivière, Groningen, Markt I 13. C. van Breda, Colijnsplaat, K. Burgt D 14. J. A. A. de Wit correspon dent P. Z. E. M., Goes, Segeerstraat II 9. J. J. Baamsdonk, kokin, Vlissingen, Abdij A 51. N. R. Jonker, dienstbode, Alblas- serdam, Wagenaarstr. D 84. J. Dinge- manse, Vlissingen, Dampoortsingel T 201. M. K. Jansen, verpleegster, Groningen, Noordplein M 292. H. Otten, onderwij:- zeres, Zuidwolde, DanrN 5. J. H. Splinter hotelbed., Amsterdam, Spuistraat F 113. W. Gideonse, Koudekerke, Bogardstraajt D 36. Ver trokken. J. Gillissen, bankwerker, Gortstraat K 351, Eindhoven, Broeksche weg 44, S. Gillissen, bankwerker, Gortstraat K 351, Amsterdam, Wingerdweg 49. K. Minder- houd, winkelier, N. Oostersche str. N 89, O. er. W. Souburg, Oude Vliss. weg B 289. P. Polderman, dienstbode, K. Delft G 27, O. en W'. Souburg, Rifcth. str. A 1.28. A. M. H. v. Gasselt, zonder, Gravenstr. I 262-263, Venlo, Roermondscliestr. 1.1. Ths. As. de Ruijter, labrieksarb., Punt- poortstr. O 205i, Eindhoven, Broeksche weg 44. J. jE. Markusse, Vlasimarkt K 161, Utrecht, Musschen'broekstr. 361. R. J. S. ten Cate, coiffeur, Gravenstr. I 195, Vlissingen, Reinier Klaassenstr. 4, Jac. Hendrikse, fabrieksarb;, Gravenstr. I '289, Eindhoven, St. Trudo str. 19 Strijp. Catha. Hendrikse, Gravenstr. I 289, Amsterdam Kuiperstr. 9811. M. en, Ma. Sa. 'IMa. de Koning, Dokstraat P 180, Bloemendaal, Santpoort. Ma. Ja. Verplanke, Dwarskade G 106a, Groede, Kruisweg. A. Buijsse, coiffeur, Teerpiakhuizen>str. P 28, Enk huizen, Semeijnstraat 26. Wed. J. C. de Waal, Rouaansche kade G 128, Wis- senkerke, Vredestein. J. M. J. van Beers, boekhoudster, Veersche Singel S 39, 's- Gravenhage, Koninginnegracht la. M. Holm, Veersche Sir\gel S 39, 's Graven- hage, Koninginnegracht la. A. Schot, sto ker le kl. K. M. St. Piefyerstr. A 774 den Helder, a. b. Hr. Ms. „v. Speijk". KOUDEKERKE; I ngekomen: Geene. Vertrokken: Mej. J. Blokpoel, E 162 naar Mid delburg. Méj. P. Lamm met gezin, .0 no. 138; Middelburg. LIEFDADIGHEID. Voor de Israëlitische armen al hier is van de Verloting van Vrouwe lijke Handwerken f 35 ontvangen. Oplossing van puzzle 7. (Gevraagd werd, bovenstaande figuur door middel van vier lijnen, die elkaar siet mochten snijden, in vier even groote en gelijkvormige stukken te verdeelen). «sa Maart. 5 Koudekerke, Afbraak, Struve. 5 B:ggekerke, Afbraak, Struve. 6 Biggekerke, Hofstede enz., Hioolen. 7 Middelburg, Hofstede enz. Ittmann. 12 Zoutelande, Inspan enz., Loeff. 14 Middelburg, Winkelhuizen, Ittmann. 15 Arnemu:den, Huis en land. Struve. 15 Meliskerke, Bouwland, Loeff. 20 O. en W. Souburg, Huis, De- NeeLing. 27 Kleverskerke, Inspan Blaupot ten Cate. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent I. JOOSSE MIDDELBURG. ¥oltA VOLTA Verkrijgbaar bij

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 9