BOL OERDE BLAD De Plaatsvervanger. Imsep-Zont Zaterdag 2 Maart 1929 No. 52 UIT STAD EN PROVINCIE FEUILLETON Het natuurlijk Id VAN DIB TASS Abonnements prijsp. kwartaal: voor Middelburg en agentschap V'lis- singen f 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewoneadvertentiën:30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ten geplaatst worden, 85 cent bij voor Uitbetaling., Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 uur en des ZA TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. Uit Middelburg. In de gisteravond onder voorzitter van den heer ds. M. v Empel gehou den algemeen© vergadering van de Ver- ©eniging lot bes!.rijding der t. b. c. 'te Middelburg, werd liet jaarverslag van de secretaresse, mevr- J. Sch,epsBeu- se kamp uitgebracht. Hieraan on.lee nen wij, dat het ledental thans 301 be draagt. Zuster Merison deed als altijd met veel ijver en opgewektheid haar werk. Er werden niet minder dan 1828 huisbezoeken en 389 bezoeken van nïaalscliappèlijken aard door haar afge legd. Ingeschreven werden 38 nieuwe patiënten, 10 mannen, 13 wouwen en 15 kinderen. Afgevoerd werden wegens overlijden 3 gezinnen met 7 patienven, door vertrek 10 gezinnen met 14 patiën ten, wegens onwil 2 gezinnen met 6 pa tiënten en wegens hei niet aanwezig zijn van t.b.c. 3 gezinnen met 7 patiënten. Steunaanvrage werd. gedaan door 17 pa- tienten w o. 12 nieuwe. In het geheel werd aan 28 patiënten steun verleend. Uitgezonden werden naar een sanato rium 2 patiënten, naar het Gasthuis 2, naar het paviljoen 9,..naar de vacantie- kolonie Oostvoorne 8, Egmond aan Zee 4 en Didarn 3. In gezinsverpleging werden in Ooslerbeek 3 en in Zevenaar ook 3 patiënten geplaatst- "In Zonneveld të Ooslkapelle werden 3 patientjes opgeno men en ëén ging naar de vacanliekolonies in Nunspeel- Het bestuur kon op voor- deelige wijze een ligtent overnemen en is tot a ankoop' daarvan overgegaan- Er hadden 12 ontsmettingen plaats van kamers en beddegoed. In 12 gevallen kwamen er woningverheterngen tot stand, waaronder 4, voor eigen rekening, 4 voor rekening van den huisbaas en 4 voor re kening van de t. b.. c. vereenigiing. Uitgegeven werd aan versterkend voed sel f 1077.70, hulp bij de wasch f 293.17 en hulp in de huishouding f 163.80. Bovenstaande laat zien, aldus het verslag hoe er gewerkt wordt, en wat er noodig is om dat werk financieel le kunnen volhouden en zoo mogelijk uit te breiden. Hel bestuur richt dan ook/ het vriendelijk, maai- dringend verzoek aan alle studgeuooten, die nóg geen lid zijn en voor wie één gulden in een geheel jaar, toch heuscli géén -óffer be hoeft te zijn „wordt lid van de Vereeni- ging tot bestrijding der t. bi c. te Mid delburg en helpt ons atzoo de zoo zeer gevreesde ziekte met alle m'aolit te be strijden". Het jaarverslag werd goedgekeurd en ook de rekening van den penningmeester, den heer arts D. N. van Gelderen. Deze rekening wijst in eindbedrag aan win f 4250.71. Hét saldo daalde van f 449.60 tot f 275.68. Aan. contributie werd ontvangen een bedrag van f 397.75, aan subsidies van het Rijk f 1831, van de gemeente f 450 en van de provincie f 600. De Enima- bloem bracht f 451.50 op. Woensdag werd in het Militair Te huis alhier ae eerste algemeeue ver gadering gehouden van de afdeeling Mid delburg en Omstreken van den Bond van Clir. Politieambtenaren in Nederland, onder voorzitterschap van den heer A. P. van Aalst. - Nadat de vergadering op de gebruike lijke wijze was geopend, sprak de v o o r- z i 11 e r tot de aanwezige leden en eeni- ge aanwezige autoriteiten woorden van welkom en herinnerde er aan, hoe de afdeeling onaer leiding van 't hoofdbe stuur een jaar geleden werd opgericht. Verder deelde hij mede, dat de af deeling haar ledental met 4 zag toene men en dat zij, mede door den steun van het hootaebesluür en in 'f bijzonder van den secretaris, den heer W. de Jong, op materieel gebied resultaten kon boe ken. Vele gemeentebesturen alsmede Géd. Stalen werd hiervoor dank gebracht Eveneens werd dcor den voorzitter dank gebracht aan den waarnemenden com nüssaris van politie te Middelburg, die de leden steeds ter wille was en zorgde, (lat zij oe vergaderingen konden foijwo nen. Die vergaderingen zijn, in tegen stelling van wal men hij vele anaere vereenigingen ziet, goea 'bezocht. Nraai aoor aen secretaris en den pen ningmeester van de afdeeling hunne jaarverslagen waren uitgebracht, hield de lionassecretaris, de heer de Jong, een reae, en ds. van Wijk een korte toe spraak. Nog wera 't woord gevoerd door de lieeren ds. Scheele, van. 't Hoff en Jansen en ae ai'aeehng gecomplimenteerd met haar len jaardag. Ten slotte werd de eerste jaarvergadering, die zich ken merkte. door een gezelligen geest door ds Sclieele met dank aan God voor het vele goeae in dit eerste jaar geschonken, ge sloten j Uit Schouwe n-D u i v e 1 a n d. In de Woensdag gehouden raads- vergaaermg van Zierikzee, de eer ste na 18 Dec. 1928, sprak de waann voorzitter de nieuwjaarsrede uit, waar- te hij den sinds begin Juli ziek-zijnden burgemeester Eokker beterschap loe- wenschte. Het verzoek van de karrel'e- den van den reinigingsdienst, om een vaste aanstelling, werd na eenigc be spreking met meerderheid van stemmen afgewezen, daar de aannemer van dezen dienst niet wil meewerken aan verbre king van het tot Juni 1930 loopend© contract. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. oup een schenking van f 200 te aanvaarden uit de nalatenschap van wijlen mevr. wed. M. J. Oclitman—Phaff, met verplichting van voortdurend onder houd van twee graven. Na liet opperen Van bezwaren door de lieeren Gerritsen en Versteeg legen den eisch van 'Ged. Staten, die e;n gevaar lijke kruising vormen, op 20 K.M. te brengen, wordt de wijziging in de ver ordening z. h. st. goedgekeurd, waarbij de heer Versteeg verzoekt aanteekening, dat hij tegenstemt. In behandeling komt liet rapport van den gemeen te1 :o u wmeesler betreffende gepleegde knoe'erij met hout aa,n de schuif van de sluis in den Sasdn.m. In dit rapport wordt de overtreding ver zacht en zoo gunstig mogelijk voorge steld voor den aannemer, waarbij B. en W. en de commissie van fabricage zich aainsluitën. De heer Gerritsen was van meening, door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door O. M. G. deW. 13). „Denkt u van niet? Ai weer een ver schil van meening. Als u mij naar een van die twee plaatsen brengt, dan doet u meer voor mij dan zich eenigszins indenken kunt. Maar wacht even - heel even maar, voordat wij op Weg «aan Zooal.s u. zoo even zei: wij stonden als vreemden tegenover elkaar, maar dat doen wij nu niet meer; vrienden zijn wij misschien nog niet; ik weet niet of ik een persoon ben waarmee u ooit vriend schap zou willen sluiten." „Waarom zegt u dat?" „Nu, is u het niet met mij eens?" „Hoe kan ik dat nu met mogelijkheid zeggen? Ik ben niet zulk een goed ka rakter-beoordeelaarster als u schijnt le vermoeden. Ik kan met evenveel grond zeggen dat ik niet de persoon ben waar mee u graag vriendschap zou sluiten." „Dat zou u nooit zeggen, stellig niat; dat het onderzoek van B. en W. heel 'wilt te wenschen overliet en oordeelde, dat de gemeenle-bouwmeester voor hel verzuim streng moest worden.berispt. De heer Catshoek toonde met spre kende argumenten aan, dal wat de ge meente-beu wmeesler in Z'n rapport be weerde, kant noch wal raakte en bewees, aan (ie nana van verschillende gege vens de gróve plichtsverzaking van den gemeente-bouwmeester. Hij meende, dat tégen dergelijue praktijken als zijn ge- schiea, met kracht moest worden op- getreden, wat in het belang van de eerïijKe patroons zou zijn, en oordeelde een nader onderzoek zeer noodig. Do heer de Broekert keurde hel af, bat de heer Catshoek alleen bij een weggejaagae knecht op onderzoek was geweest, w aar tegen ae lieer Versloeg op merkte, dal het den heer de Broekjert niet paste, deze opmerking te makten, daar de heer de Broekert hetzelfde had gedaan, door alleen bij den aannemer in lichtingen te vragen. Besloten werd deze zaak verder aan B. en W. over te laten. In behandeling komt nu een voorstel van B. en W. tot ruiling van grond om niet met den heer F. J. van Tilburg, waarbij deze aan de gemeente afstaat een oppervlakte grond van 80 vierk Meter (na afbraak van een pakhuisje), en daarvoor terug ontvangt een stuk grond van 400 vierk. Meter, met de voorwaarde, dat het boomgewas zooda nig zal worden geruimd, dat een onbe lemmerd gezicht onstaat voor de bewo ners van de daar te bouwen woningen. Na de bespreking van deze ruiling stemoen de heeren v. d. Kwast, Catdhoek en stersteeg tegen het voorstel, omdat de' ruiling hen te schadelijk voor de gemeente leek. Een uitgebreide discussie ontstond naar aanleiding van ,het aangehouden «voorstel van de meerdenheid van B. en W-, om f 1000 uit te trekken voor den •onbezoldigd „inspecteur" van politie, waaruit bleek ,dat welhpuder Timmer man van zienswijze was veranderd eu nu ook tegen deze vergoeding was. Het voor stel werd daarna als ingetrokken be schouwd. Aangenomen werd een motie van den heer Den Boer om geen ge"3en voor een derge lij ken functionaris uit te trekken terwijl ine! meerderheid van stemmen eveneens werd besloten geen geteTen te voteeren voor de vervulling van de lacanle plaats van agent van po- lilie. Een zelfde lot onderging het verzoek om een salarisverhooging van f 1030 van den commissaris van politie. Aan de hand van verschillende gegevens toonden B. en \V. aan, dat heit verzoek ongemoti veerd was en de argumentatie van den commissaris nergens naar leek, wat de raad met op 1 na algm. st. onderschreef Aangehouden werd een beslissing wat met de klokken uit he1' oude carillon zou gebeuren. Aan de Ver. ter verkrijging van on roerend goed door landarbeiders, werd een subsidie van f25 verleend. Ingekomen was een nota van den heer Blokhuis 1e Middelharnis wegens ver richte dien .ten bij de verbouwing aan de gasfabriek alhier Daar het bedrag der commissie voor de gasfabriek veel te hoog voorkwam en geen overeenstem ming kon worden verkregen, werd, na bespreking van een voorstel van B. en W. dienaangaande overgegaan tot de benoe ming van een commissie ,die zou trach ten toé overeenstemming te komen. Goedgekeurd werd een verbouwing aan de O. L. school A. In bespreking kwam ten slotte de steunregeling voor de georganiseerde werkloozeu te dezer stede ja oier/rg met den Zierikz. Bestuurdersboud- vast gesteld en uitgevoerd, waarvoor B. en W. thans goedkeuring vroegen. De heeren Doeleman en De Broekert oefenden kritiek uit, dat B, en W. deze regeling hadden aanvaard en in wer king gesteld, zonder daarin eerst deii raad te kennen, en ook nagelalen had den de ongeorganiseerden op le nemen De heeren Gerritsen, Catshoek en Ver- s.teeg namen het op voor B. en W., die begrepen hadden, dat snelle hulp noodig was, waarbij de lieer Versteeg den loop van zaken belichtte en ver klaarde, dat men niet tegen steun van u is veel verstandiger. Maar laten wij dat punt vriendschap sluiten nu maar laten rusten; ik geloof dat het de beste vrien den zijn die er iiet fninst over praten. Wij zijn dan toch kennissen en wij moe ten hier samen vandaan zien te komen. Vindt u niet dat wij eikaars naam moes ten welen? Hoe heet u?" „Ik? Wou u mijn naam weten?" Het was duidelijk dat zij aarzelde; met een snelheid die een eigenaardigheid van hem was, maakte hij daar dadelijk iets uit op. „Mijn naam is Ilalüam." „Hallam? Alleen Hallam'? Juffrouw Hallam „Kate Hallam." „Kate Hallam? Eeq aardige naam; toch zou ik u dien naam nooit gegeven hebben maar het is een aardige naam - Kate Hallam." Er was weer iets in zijn toon in zijn manier van doen, in den blik waartnee hij haar aanzag, dat haar het bloed naar hel gelaat deed stijgen. Zij keek hem aan met een zonderlinge uitdrukking in haar oogen. Die blik had iets uitdagends durf de hij stoms aan haar te twijfelen? „Ik heb u mijn naam genoemd, hoe heet u?" Hij aarzelde geen oogenblik met zijn antwoord; het was of hij den schijn wou vermijden een enkel oogenblik te wei felen. „Ik heet Talbot Perciva! Talbot". Zij keek hem verbaasd aan. „Talbot? Dat is heel vreemd; ik dat wil zeggen, vrienden van mij kenden een familie van dien naam." Hij keek haar onderzoekend aan, heel schern zelfs alsof hij iets in haar oogen wou lezen. „Het is rpet zulk een ze'dzame naam, Talbot, is 'twel?" „Het schijnt van niet, maar ik meen dat een van die Talbots we! een heel zeldzame man was." „Zeldzaam? In welk opzicht? Ik hoop dat ik niet iets heel zeldzaams heb, in de ongunstige beleekenis van liet woord? Waar woonden die Talbots waarvan u spreekt, en in welk opzicht waren zij zoo ongewoon?" „Zij woonden in Oornwaliis." Nu schrikte hij. dat was boven twijfel verheven. „In Cornwalüs? Nu komen wij op een heele eigenaardig terrein, want weet u, een lid van mijn familie van dien naam woont ook in GornwalLis. Maai- Iaat mij daar wat maar van hooran. In welk g«- oingeorganiseerden was. Hij diende daar op een voorstel in om aan georganiseer de uitgetrokkenen f 6.50 te seven en f 0.50 voor ieder kind en aan ongeorganiseer den f 5 met eenzelfde bedrag van f 0.50 voor iéder kind tot het 14de jaar. Na bespreking gaf hij- .gevolg aan den wenk van den heer Gerritsen om de bedragen voor allen gelijk te maken, n.l. f 6, én werd het voorstel aldus aange nomen. - In de Donderdag gehouden ver gadering van de afd. Bruinis.se van „(Het Groene Kruis" bleek uit het ver slag van oen secretaris dat de vereeni- ging, die tnans 20 jaar bestaat, wat le dental oetreft, zich in een grooten bloei mag verheugen. Door de verpleegster, mej. de Korte—v. d. Groep, werden in liet afgeloopen jaar 1664 bezoeken af gelegd. Het verslag van den penning meester vermeldde aan ontvangsten f 1278.54 (waarbij ruim f 70.— als baten van het gehouden T.B.C.-museum) eu aan uitgaven f 1143.94. De aftredende bestuursleden de hee ren P. J. Okkerse en Joh. de Waal— Ihrdas werden herkozen. 0 Ze e u w s c h-V i a a n de r n W. B. De raad der gemeente C a d z a n d kwam Maaudagavond jj. in openbare vergadering bijeen, waarin enkel welb. De Bruijne afwezig was. De jaarwedde van den gemeenteveld wachter werd geregeld overeenkomstig de circulaire van den Commissaris der Koningin van 31 Juli 1926. De door de Gezondheidscommissie voor Ooslburg e.o. toegezonden ontwerp bouwverordening ontmoette geenerlei be zwaar; de vaststelling er van werd aan gehouden tot een volgende vergadering. Aangezien tengevolge van de in De cember j.l. in. de lager-onderwijswet aan gebrachte wijziging de toelating van dan assistent op de openbare lagere school met 1 April as. beëindigd moet worden en hel getal leerlingen niet van dien aara is, dat een vierde leerkracht voor rijksvergoeding in aanmerking kan wor den gebracht, zag de Raad zich voor de moeilijkheid geplaatst, óf een boven lallig onderwijzer aan te stellen, óf wel do toelating van den assistent als kwee- keling te bevorderen, waarvan het eer ste wat duur, doch in 't belang van het onderwijs zou zijn, terwijl het tweede liet bezwaar brengt, dat een kweekeling niet zelfstandig in een klas mag staan. Ook omtrent deze aangelegenheid werd de beslissing tol een volgende vergade ring verdaagd. Naar aanleiding van de ouderhandsclie aanbesteding van den bouw van een to ren, aie dien midag had plaats gevon den, werd besloten het schilderwerk le gunnen aan H. Toussaint voor f 170.— en het siniaswerk aan W. J. Robijn voor f 795 In verband met het feit, dat oij de Degrooting voor 1928 er was op gerekend den toren in dat jaar te bou wen en dit eerst in 1929 zal gebeuren, wennen de betrekkelijke posten van de begroeting 1928 afgevoerd en geplaatst c|p! die van 1929. liet verhoudingscijfer voor de gemeen telijke inkomstenbelasting werd voor dit jaar bepaald op 1.25. (Voor verder Stad en Provincie zit m«n het Hoofdblad). is alleen verkrijgbaar in vier kante glazen flacons. Per flacon f 1.20. (Ingez. Med.) GEMEENTERAAD VAN GOES- Donaerdog vergaderde de Raad der gemeente Goes. Afwezig met kennisge ving de neer van Foelgeest. Allereerst kwam in behandeling het voorstel van B. en W. om voor den prijs van f 150.— per jaar een lokaal van de voormalige normaallessen in gebruik af te staan voor hel vestigen van een kantoor van deelte van Gornwa'lis wonen de Talbots waarvan u spreekt?" „Aan de rivier de Heiford .vtek bij het dorp Heiford in een huis genaamd „De Monnikshand". Zijn blauwe oogen sperde bij wijdopen. Hij maakte een zonderlingen indruk, die blauwe oogen, overschaduwd als hel ware door 't donkere haar boven het bruine gezicht. „Hel schijnt dat ik regelrecht terecht ben gekomen in het wonderland. Ik woon aan de rivier de 'Heiford, vlak- in cle buurt van het dorp Heiford, in een huis genaamd „Monnikshand". Het begint er uit te zien of ik een van die Talbots ben waai- die vrienden van u iets rap wisten.. Nu wou ik wel eens weten wat zij van hein wisten dat zij zoo vreemd of zonder ling vonden". Het jonge meisje scheen bepaald ver schrikt te zijn. Zij was achteruit gegaan totdat zij precies tegen den wankelenden muur aanstond. Haar oogen waren wjjd opengesperd zooals de zijne zooevjen, zij keek bepaald verschrikt. Het was duide lijk dat zij opeens bang voor iets was'; dat dat iets wezen kon was niet zoo duideljjk. En hij scheen niet van plan te trachten daarachter te koman, liaver te de P.Z.F.M. De Fin. Comm. was echter van oerdeel, dat de huurprijs te laag was gezien hel onderhoud en dus ook ge bruik van waterleiding voor rekening der gemeente komt, terwijl het volgens haar meening niet mogelijk zal zijn in Goes een gelijkwaardige gelegenheid voor een zoo gering bearag le huren. Zij stelde uaarom voor den huurprijs op f 200.— te bepalen. Na eeriige discussie werd hiertoe besloten, met de stemmen van de Wethouders tegen. Levering van gas aan Z.-Bevel. gemeenten Voorts kwam in behandeling het voor stel betreffenae een ontvangen aanbod tot levering aan de gemeente van gav uit Antwerpen, zoomede aangaande leve ring van gas door ae gemeente Göes aan andere gemeenten in Zuid-Beveland. Nr. ar aanleioiug van dit voorstel was van den neer van Niftrik te Dordrecht, die. dit aanbod inzake gaslevering van uit Antwerpen had gedaan, een schrijven ingekomen, w,.arin hij o.m. bericht, dal over de door oen Directeur der Gas fabriek opgesomde bezwaren valt te spreken, eu voorts verzoekt, naar 't wel geen haast behoeft om 't aanbod af te wijzen, de zaak aan te houden en B. en W. op te dragen nader hierover In overleg le treden. Veraer aeelde de voorzitter nog mede, van öen Burgemeester van Kruiningen be richt te hebben ontvangen, dat ook hij niets veelt voor het betrekken van bui- tenlan-asch gas. Na eenige bespreking werd dan ook besloten hel aanood van den lieer van Niftriic af te wijzen en pogingen aan te wonden in de richting van centrale gas- voorziening van Zuid-Beiveland van hit Goes. Besloten werd het eischen van borgen bij aanneming van gemeentewerken ii het vervolg achterwege te laten en. voorts om niet over te gaan tot het voortaan uitvoeren van gemeentewerken in eigen oeheer. herder stelden B. en W nog voor om voor de eerstvolgende weken f 4000 beschikoaar te stellen voor werkverschaf fing en voorts om hun le machtigen tot het geven van een extra mud cokes, welk voc stel werd aangenomen De heer Buijs (S.D.A.P.) stelde voo.r B. en W. uit le nooligen met een steun regeling voor de uitgetrokken werkeloo- zen, te nomen. De heer van Bommel van Vloten wilde dit liever aan B. en W. overlaten. De heer Buijs eischt verder, dat de uit getrokkenen deze week toch hun uit- keering zouden krijgen. Na eenige discussie werd dit voorst-el verworpen. De heer Fckhardt protesteert tegen het feit, dat iemand in dienst der ge meente het volk van de werkverschaffing had aangespoo: 5 tot een betooging door het tegenwoordig zijn bij de laatst ge houden raadsvergadering. Aan den burgemeester werd gevraagd een en ander te bewijzen, waarop hij antwoordde dit te kunnen en twee (mei name genoemde) personen voor te zul len dragen voor straf. Hierover volgden heftige discussies, waarin de heer Buijs nogal enkele verwij ten maakte aan den burgemeester, waar na de burgemeester hem onderhanden nam voor zijn onbehoorlijk optreden De overige, reeds genoemde voorstel len werden alle aangenomen. LIEFDADIGHEID. De diaconie der Ned. Herv. Gem. alhier, ontving van het Comité van de Loterij van Vrouwelijke Handwerken f150.—. doen of hij er geen notitie van nam. Met een snelheid die zij natuurlijk moest op merken stapte hij van het onderwerp af. Welnu juffrouw Hallam, nu wij ons aan elkaar zooals het hoort hebben voor gesteld en wij tenmniste iets van e'kanr afweten, zou u mij veel genoeg,en doen mij naar een van dve plaatsen, die u daareven noemde, den weg te wijzen." HOOFDSTUK V. Wanneer vrienden elkaar ontmoete n. Geheel Messina scheen naar djC kade geloopen te zijn. Het was een zonderlinge maar tragische verzameling menschen Mannen, vrouwen en kinderen van alter lei stand en zoo vreemd moge'ijk uitge dost. Sommigen hadden haast geen klee deren aan, anderen de zonderlings tie kleed'ngstukken. Vrouwen in mannen kleederen, mannen in vrouwenrokken. Rijken waren niet gemakkelijk van armen te onderscheiden; men had wel den in druk, dat de armen de meeste drukte jnaakten. Het was niet onwaarschijnlijk, "dat er negen van de t en altes verlo ren hadden wat zij bezaten, tot familie leden toe. Versche den© van die Siciüa- nen, die een laven mankten als aen oor deel, warn® misschian naar bad gagaan,

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 11