VLUG KC )KENDE HAVERMOUT 6 li VOEGSEL De Plaatsvervanger. Het kriebelen in den neus Dinsdag 26 Febr. 1929 No. 48 BINNENLAND FEUILLETON 9). UIT STAD EN PROVINCIE wijst erop, dat een neusver- koudheid in aantocht is Wacht niet tot het een keel ontsteking, bronchitis of griep wordt, maar gebruikt direct orman, Doodt den kiem on middellijk door Forman, (For- man werkt frappant) Vraagt niet naar ,,een - middel tegen verkoudheid", doch eischt For man, a 45 cent per doos. HOUT Ü2B vw sa vim UIT DE PERS. Het militair verdrag tusschen F r a n k r ij k en België. Onder den titel „De aap uit de mouw"1 geeft de N. Rott. Crt. uivoerig commen taar over de onthulling van het U. D. van het Franscli-Belgische militair ver drag en de interpretatie uit 1927 van de generale staven. In vollen vredestijd en ouder vigeur van het grondverdrag van den Volken bond, dal vóórop stelt het desideratum dat de internationale betrekkingein, die op de rechtvaardigheid en de eer moe/ten gegrondvest zijn, in lie; openbaar (au grand jour) behooren te worden onder- jhouden, in zoo'n lijd zien wij Frankrijk en België in het aartsgeheun een militair verdrag aangaan dat oo"k het bevriende 'Nederland geldt; en die Nederland sche oriëntatie krijgt in 1927 bij het jaarlijkjscli „concert" der generale sa ven zoodanige vormen ,dat zij moordend mag heeten voor de goede trouw, waar op wij altharijs van den kanit van Frank rijk meenden aanspraak te mogen ma ken. Klakkeloo'.s wordt hier toch vastge legd, dat sedent 1919 Nederland maat regelen van rivierpolitie genomen heefC en nog zal nemen(?) die eventueel m.a.w. als het in de kraam! der generale sha ven te pas komjt zullen kunnen worden beschouwd als niets minder dan (net- temenit) onvriendschappelijk en telfs als een agressie, diie dul& een Fransch-Bel- gischen oorlog tegen Nederland zouden wettigen niet alleen maar ook vanzelf sprekend doen zijn- Terwijl dus sedert .1919 Frankrijk en België erop uit zijn stelselmaitig "door surtaxen en sleepfacili teiiten ,het Nederlandsche rivierverkeer ogi Straatsburg te nekken ten bate van Antwerpen ,en daartegen Nederland in die jaren niets gedaan heeft, dat afwijkt van zijn beproefde politiek om heit voor het internationale verkeer zoo belangrij ke Nederlandsche delta zoo goed moge lijk aan zijn doel te la.en beantwoorden en bovendien wel bij voortduring erop ibedacht is, verbeteringen aan te brengen daar waar deze opi haar plaats zijn, zien wij hier plotseling generale staven, voor wier gedragingen de regeeringen volko men verantwoordelijk zijn ,in een „con cert", voorzien bij arit. 6 van het mi litaire verdrag van 1920, vasi leggen, dat uit de houding van ons land op onze rivieren eene agressie ,dus een casus belli zal zijn te consitrueeren Of nu cynische gewetenloosheid dan wel misdadige onkunde de generale sta ven heeft geleid, één ding is zeker, da' het „concent" van 1927 weer eens aan toont, en dit met niet te loochenen over tuigingskracht ,welk een ontzaglijk ge vaar erin gelegen is als de sta en door gaan hun buitenlandsch. beleid te laten bepalen door hunne generale staven. Wij willen alweer niet onderzoeken of het gewetenloosheid dan wel domheid was, die den Franschen generalen 'sla jaren na den oorlog nog voedsel deed geven aan het verhaal als zouden in de eerste dagen van den oorlog Duit- •sche troepen door het onzijdige Limburg zijn getrokken. Wat is er in de Entente- landen een storm van verontwaardiging oopgegaan over deze nooit plaats gehad ihebbende schending onzer onzijdig heid! Wat hiervan zij, het „concert" van 1927 leert ons nu ook heft besluit van dat jaar ,dat in geval van een oorlog met Duilsehland eene Belgisch-Bri'sche leger macht door Limburg zal trekken opi drie punten! Nederland weet thans, waaraan het door RIOHABD MARSH. Vrij naar het Engelsch door O. M. G. de W. „Het is een goede oefening voor een acrobaat", riep hij haar toe. „Gelukkig heb ik mij daar al meer in geoefend. De kwestie is, wat nu Het ziet er liiejr niet erg uitlokkend uit, ik geloof, dat ik het nu aan den binnenkant eens pro beeren zal. Is er nog iets over aan den anderen kant van het balcon in de kamer, bedoel ik." „Er ligt nog een stukje van den vloer, op sommige plaatsen misschien drie of vier voet breed, maar het is heel brok kelig. Ik durf er haast niet op te gaan staan en ik vrees dat het u niet hou den zou. Ga maar liever terug en laat mij aan mijn lot over. Het helpt toch niet of u hier komt". „Dat zullen we eens zein u zult zien dat ik er kom ik heb het u immers! beloofd. Kijk, ik heb het raam open ge toe ïsi'hCjt is in het geniepi verkocht en verraden met opzijdeze.ting van alle goe de trouw. Wel een prettige joyeuse en tree voor den nieuwen Franschen ge zant in Den Haag! Het '.spreekt van zelï ,clat onze re geering en ons la'nd zich door de ont hulling van het Utrechtsch Dagblad niet zullen laten afdringen vain onze beproef de politiek t.o. van de Nederlandsche in ternationale waterwegen, maar er zal veel moeten gebeuren voordak wij in Fransche en Belgische wenschen op dit punt iets anders zullen kunnen zien dan onware blaaskakerij. Het nlad gaat de gepubliceerde stuk ken na en meent: i Neutraliteit, tractaten, al wat er tus schen Engeland en België eenerzijds en Nederland anderzijds mocht bestaan zal als een vodje papier worden terzijde geschoven, en men zal precies hetzelf de doen wat van Engelsche zijde in 1914 als de grootste grief tegen Dui'tsch- land gold: men zal den neutralen staat, ook zonder dat hij er eenige aanleiding toe geeft, binnenvallen, ein bet onrecht van de oorlogsnoodzaak laten geiden. Van Belgische zijde was ten tijde van de besprekingen over het (verworpen; Ne- deriandscli-Belglsche traclaat het uiter ste gedaan, om van Nederland de verze kering te verkrijgen, dat daar een Duit- sche doortocht door Nederland als een casus belli zou worden 'beschouwd. Als antwoord op de verkregen verzekering wordt nu kort daarop een Engelsch.-' Belgische doortocht door Nederland ul tra-geheim vastgesteld! Wij, van onze zijoe, zullen dit niet kwalificeeren. Het is een zaak voor het Belgische en hel Engelsche parlement, daarover een oor deel uit te spreken, gelijk veel van wat thans door dc. openbaarmaking van de geheime overeenkomsten onthuld is, tot heel wat discussie in de Engelsche, Franë sche en Belgische parlementen zal kun nen leiden. Iiel blad maakt de opmerking, dat Dij een geestesgesteldheid als blijkt uit de zinsnede der interpellatie over de on vriendelijke en agressieve maatregelen op het genied der waterwegen een basis voor onderhandelingen met België schijnt te ontbreken Het blad concludeert cya. ■"l'allooze organisaties, nationaal en in ternationaal, groote en kleine, officieele en private vereenigingen, zijn er op uit. een toestand van elkaar over en weer begrijpen en waardeeren in het leven te roepen, opdat de schrik van den oorlog met al zijn namelooze ellende verre zal blijven, en onderwijl gaat daar een kleine groep mjlitairisten op z'n Duitsch Van voor den oorlog voort, zonder iets van de teekenen der tijden te verstaan, vierkant tegen den draad in. Zij smeaen verderfelijke plannen; zij trachlen oe geheele moderne rechtsop vattingen en vredesorganisaties te ver trappen ,en zij beloven elkaar „.stipte' geheimhouding wel hegrijpend, dat wat zij doen het daglicht 'moet schu wen. Herhaaldelijk wordt in onderschei dene parlementen over hetgeen zij1 in het schild voeren geïnterpellleerd de aan gelegenheid wordt als onbeteekenend voorgesteld. De kracht van de overeen komst zal natuurlijk nu officieel woi\- den verkleind. Inderdaad zal ook door de openbaarmaking de hatelijke overeen komst veel van haar practische waarde verliezen, dg snoods zal zij geheel worden Ier zijde gesteld. Wat doet het er loei Wat verloren is en nog weer in geen jaren en jaren herwonnen zal worden is hetgeen van het nieuwe Europa de grondslag moest zijn: het al:engs, terug,- keerend onderling vertrouwen dat zich, zij het langzaam ,weer aan het ontwikke, len was. Toch, wij mogen niet versagen. De Volkenoondsgedachte is schoon. Laten wij trachten, daaraan verder te oouwen Eenmaal moet toch aan de weldebkendlpn de zege ten deel vallen. Aan het uitvoerige Rcuter-tellegram over de onthullingen van het Utrechtsch Dagblad, dat door alle Engelsche lila- den, behalve merkwaardig genoeg dooi de Times gepubliceerd wordt, voegen sommige bladen nog eenige, opmerkingion toe. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph merkt ter zake van de kregen en er is een stukje vloier aan den binnenkant. Daar zal ik het eens probeeren." Hij stapte het raam binnen op heL' „stukje vloer",dat hij genoemd had. Aan den binnenkant was het nu juist niet gemakkelijk, maar dan toch iets beter. Er lag een balk, die van de bovenver dieping was afgevallen; daar zou een kat met gemak over lieengeloopen zijn hij zou een kat trachten te evenaren. Zoo dra hij er op, stapte kreeg de balk' een kolossalen schok. Was hij niet zoo vlug geweest en had hij niet zooveel tegen woordigheid van geest gehad, dan was hij naar beneden gestort en wie weiel welk een groot gedeelte van het gebouw- zou meegegaan zijn. Het meisje op het baloon zou onherroepelijk verloren zijn geweest. Maar hij viel niet. Niet alleen was hij huiven staan, maar toen de balk weer tot rust kwam, liep hij er voetje voor voetje overheen. Het was een heele toer zichzelf en de balk in evenwicht te houden. Het gelukte; hij bereikte dat geil eel te van den vloer, dat van de bo venkamer was overgebleven. Het jonge meisje was nu van het bal- vermeende interpretatie van 1927 op dat de gedachte vólgens welke de Britsche regeeringen zich* in eenige zoodanige verplichting begeven zou hebben a!s die welke in die interpellatie gepubliceerd worden, als totaa! ongegrond afgewezen kan worden. Met de grootst mogelijke beslistheid zegt bij dat geen zoodanige verplichtingen aangegaan zijn en dat deze ook inderdaad geheel mét den geest van liet verdrag van Locarno in strijd zouden zijn. De diplomatieke medewerker van de (cojnservatieve) Morning Post zegt dat de geheime Eransch-Belgische overeen komst oude geschiedenis is. Er was te dier tijde n iets vreemds in deze overeen komst. Metterdaad vloeide zij op natuur lijke wijze voort uit den laatsten oorlog en Versailles. Wat liet bericht over een oveneen- komst tusschen Engeland en België be treft, dit lijkt den medewerker fantas tisch, aangezien zij dan geteekend zou zijn 18 maanden na Locarno en negen maanden na Duilsehland's toetreding tot den Volkenbond. Ilij acht het mogelijk dat er een memorandum bestaat in den vorm van het ontwerp van een overeen- komst, die echter niet de sanctie van de betrokken regeering heeft De publicatie van hel geheime oor- liogsverdrag tusschen Frankrijk en Bel gië heeft in Berlijn sche politieke kringën groot opzien gebaard. Van de gis termorgen verschenen bladen, schrijft de M-ontag, onder het opschrift „De maskee ring van de Lócarnopoliliek", dat alle dementi's van de Eranscbe en Belgische regeering niets helpen zouden. Men be hoef! slechts te denken aan den aanleg van Belg'sche spoorlijnen. Itet Belgisch- Era nscli verdrag is voor Duilsehland zeer ernsllcf, doch valt jgeheej binnen het ka der van de feiten., die reeds lang bekend waren betreffende het wierkeljjk karak ter- van de Fransche buitenlandsche po litiek. De Eransch-Belgische pers zwijgt in alle talen over het verdrag. Van de Vlaamsche zegt het „Handelsblad van Antwerpen", den tekst met het grootste voorbehoud moet worden meegedeeld. De „Schelde" zegt dat een officieel „démenti" geen opheldering meer kan brengen. Uit VI is singe n. Door da 7 leden van den gemeente raad te V1 i s s i n g e n behoorende tot de V. D|„ de S. IL Ai. Pi. en de S, P is aan liet Bestuur der stichting „Het Viissingkclie Ziekenhuisfonds" namens zichzelf en namens de door hen vertegen woordigde kiezers het verzoek gericht om den grond welke de stichting in eigendom heeft, niet te verknopen aan „Bethesda" doch te blijven reserveeren voor ge meen teziekenhuisbouw. Adressanten wijzen er op, dat zij vernomen hebben, dat liet bestuur bereid is een gedeelte van den grond dei- stichting' aan Bethesda te verkoopen voor 66 cent per vierk. Meter. Adressanten weten, dat juridisch het bestuur gerechtigd is tot dien verkoop, maar meenen dat dit moreel niet het geval is, omdat de samenstelling van het oorspronkelijk comité van dien aard was, dat alleen sprake kon z.ijn van een ge meenteziekenhuis, anders waren meer dere leden nimmer bereid geweest in het comité zitting te nemen. Het grondbezit werd eertijds aange kocht bepaald met hes temming voor een gemeenteziekenhuis door den heer Van Niftrik persoonlijk', wien adressan ten vol doende kennen, dat hij nimlmer den grond, aan de stichting zou hebben afgedragen, ais hij had kunnen vermoeden, dat die aan het door hem beoogde doel zöu zijn onttrokken. Naar de letter moge het juist zijn, dat alleen sprake was' van een ziekenhuis, maar de geschiedenis leert steeds het doel was een gemeenteziekenhuis. Het staat voor adressanten vast, dat het bestuur der stichting de belangen bad te behartigen van een gemeente ziekenhuis en die zeker niet achter mocht stellen bij die van bijv. de ver- eeniging „Bethesda". De grond had men moeten reserveeren voor een gemeenteziekenhuis en ook na het raadsbesluit dezent grond moeten be houden als pand voor onderhandelingen. Als het waar is1, dat h,et bestuur zich reeds verbonden heeft den grond voor 66 cent per vierk. Meter te verknopen, dan heeft het volgens adressanten art. 6 der stichtingsacte op schromelijke wijze verwaarloost. Dit art. luidt: „Het ver mogen der stichting moet door het be stuur op de meest doelmatige en soliede wijze worden belegd." Als men den grond wilt verknopen, dient men dit te doen tegen den hoogst verkrijgbaren prijs. Is dl it ook nu niet meer mogelijk omdat het bestuur in; zijn toezegging reeds te veris gegaan,, dan moe Len adres santen wederom constateeren, dat de 'bedoeling van art. 5 werd verwaarloosd en voorbijgezien. Dit treft te meer, |i>angezien het be stuur bekend is, dat de voorzitter lol tweemaal toe door voorstanders van ge meentelijke ziekenverpleging werd ge waarschuwd, om deze stappen; niet te doen, en althans niet te doen, zonder hen te voren te raadplegen. De tweede maal werd daaraan toe gevoegd, dat wanneer onverhoopt toch tol verkoop zou worden overgegaan, dat dan in overweging werd gegeven den grond te doen taxeeren door deskundigen en daarbij in elk geval een deskundige ,aan- te wijzen, d e bekend staat als voorstan der van gemeentelijke ziekenverpleging. Adressanten wordt verzekerd, door naar hunne meening geloofwaardige getuigen dat in beide gevallen de voorzitter toe zegde met deze verzoeken rekening te zullen houden en geen bindende oonses- si'es te zullen doen zonder bedoelde voor standers te voren kennis te geven van het voornemen daartoe. Het is niet ge bleken, dat aan deze toezeggingen gevolg is gegeven, zoodat adressanten tot hun leedwezen tot de slotsom moeten komen dal welbewust de belangen van „Bethes da" zijn 'bevorderd met voorbijzien van de belangen der gemeentelijke zieken verpleging, welke in de eerste plaats moesten worden behartigd. Opgemerkt zij ten slotte, dat voor zitter en secretaris der stichting resp. zijn de heeren van Woelderen en Bis schop. 0 Uit Walcheren. Vrijdagmiddag kwam de gemeente raad van Biggekerke in openbare zitting bijeen. De voorzitter wierpi een terugblik op: de verschillende zaken- Het schrijven inzake de wijziging der keuringsverordening van waren wo.d. voor kennisgeving aangenomen, aange zien gevreesd wordt dait de belangen der melkveehouders hierdoor in het ge drang zullén komen. (Ingez. Med.) ND TEGEN KOUDE 'OEDINGSWAARDE RFUNSTE SMAAK PEN VEREENIGD IN i MmrnmM HO (Ingez. Med.) con afgekomen en knielde op den smal- len rand, vlak boven zijn hoofd. Zij wa ren nu niet ver meer van elkaar af, maar hoe kwamen zij over dien kleinen afstand lieen? „Als u zich aan die losse, schuddende planken durfde vasthouden en naai- be neden zwaaien, dan zou ik u misschien kunnen opvangen", zeide hij. „Ik zal het probeeren, maar ziet u wel hoe alles trilt zoodra ik mij maar even verroer En zou die plank, waarop u staat, sterk genoeg zijn om ons bei den te houden?" „Ja, wij moeten liet maar probeeren. U moet u laten zakken precies waaru nu staat en blijven staan totdat ik waar schuw. Wacht, heeft u daar niet iets van beddegoed? Zoo ja, geef mij alles aan wat u krijgen kunt: lakens, dekens, spireien en al die dingen." Zij verdween uit het gezicht. Klaar blijkelijk deed zij wat hij gezegd had. Iedere slap die zij deed was duidelijk te hoeren; hij zag de planken trillen. Zij kwam terug. „Ik zal ze één voor één gooien. Ik heb hier twee lakens, een deken en een sprei. Is dat genoeg?" „Uitstekend. Heeft u misschien een schaar?" „Ik geloof van wel; ik meen, dat er zooeven een zag liggen. Ja, hier is hij. Wil ik hem naar beneden gooien?" „Als u zoogoed wilt zijn. Dank u, mooi gedaan! En nu, als u den moed heeft u zelf naar beneden te slingeren, doe het dan. Maar het schijnt hier een wan kele bodem te zijn; maakt u dus zoo licht mogelijk." Het meisje gehoorzaamde; zij zwaaide in de lucht en hield zich vast aan de wankele planken zoo goed als zij kon. Hij kon niet bij haar voeten en kon dus ook niet vastgrijpen; zij moest loslaten en er op vertrouwen dat hij haar op ving. Dit verklaarde hij haar. „Het ellendige is, dat de heele omge ving zoo ontzettend wankel is. Als ik zeg: „laat u gaan", laat dan heel voorzich tig losIk zal u heel voorzichtig op vangen. Vooruit!" Zij liet los. Hij stond een weinig op zij; toen zij aankwam hield hij zijn armen uitgestrekt en dacht haar bij haar .mid del op te. vangen. Maar toen hij zijn ar men om haar heen had geslagen liet. er iets les. Een van de planken, waarop De bijdrage aau den keuringsdienst van waren is vastgesi.eld opi f 124.98, waarvan in mindering komt f 6.85 over 1927. Aan Meliskerke is verschuldigd f 3.06 en aan Middelburg f 8.19 wegens uilkee- nng voor alhier wonende schoolkinde ren in de vergoeding bedoeld in art- 205 der L. O. wet. De trap in de duinen van Valkenisse. i Ingekomen is een verzoek van C. P. A. van Ham om een bijdrage in de kosten van verbetering van den trapi o,ver de duinen bij Groot-Valkenisse, waarvan de kosten worden geraamd op f 450. De voorz. deelt mede, dat B. en W. foorstellen f 25 te verleenen, niet uijt een oogpunt van bevordering van het toerisme doch uitsluitend in hef. belang der ingezetenen, die de duinen willen bezoeken. De heer Poppe is hjer tegen, daar de trap meest is in het belang van hen, Jie op de Zondagen de duinen bezoe ken, waarmede Van Han het meest ge» oaat is. Hij kan geen vrijheid vinden de zen hierin le steunen, hjet zou voor spr. wel verschil maken, wanneer de trap er reeds jaren vanwege de gemeente was gelegd. De heer Goppoolse is de meening van den heer Poppe toegedaan, voor wait betreft de ontueiiiging van den Zoindag. De heer P. Janse meent, dat elk er van overtuigd is,, dat hier een prachtig stuk natuurschoon valt te bewonderen, e.k me.nsch heeft behoef,.e nu en dan daar van te genieten. De trap is een ge makkelijk miüael oim op ae duinen te komen en nu deze in een desolaten toe stand verkeert, is een bijdrage, billijk. .Men kan het toerisme niet weren, ook .n de week komen vele menschen er. Spr. is B. en W>. dankbaar voor ïïun voorstel. De heer Dekker begrijpt niet, dat de heer Poppe verschil maakt wanneer de [rap van gemeentewege was gelegd en nu deze door Van Ham' wordt onder- bouden. Dit staat z,i. gelijk. Het voorstel van B. en Wl wordt aangenomen met 5 legen 2 stemmen, die der heeren Pop pe en Goppoolse. Gelezen wordt een tweetal verzoeken van S. Koets en M. Kleinepier, slagers, ilhier, waarin deze. mededee.en, dat zij ïun slachjuizen overeenkomstig de voor schriften zullen verbouwen en deze wil len beschikbaarsle.ilen voor de nood- slachtingen, waarvoor zij een bijdrage verzoeken in de kosten der verbouwing, welke' voor Ivoets f 2200 en voor Kleine- pier f 275 bedragen. De voorz. deelt mede het gevoelen van B. en W>. Door het groote verschil in kosten was het moeilijk een beslissing te nelmen,' welke billijk kan worden gte- noemd. Het slach.huis van Koets zal ruim worden ingericht en kan tegelijker tijd dienen, zoowel voor gewone- a'ls noodslachtingen, waa/door deze meer nel karakter krijgt van een gemeentelijk slachthuis. De heer Kleinepier bouwt zijn slachthuis zoodanig, da. alleen noudsla h- lingen of gewone slachtingen afzonderlijk kunnen worden bëhande.d. B. en Wi. «lellen mitsdien voor met K-oef's een overeenkomst aan te gaan, waarbij hij hij stond, viel krakend naar beneden en zijn linkervoet ging mee. Ilij hield het meisje stijf vast, anders zou zij oveid den randgevallen zijn. Hij zat als 't ware plotseling met het meisje in zijn armen. Ilij hoorde een vreeselijk gekraak: het was of de aardbeving weer begonnen was. Van boven hun hoofd kwamen pro jectielen naar beneden; er viel een groot stuk uit den muur waar zij vlak hij zaten, de rand van den vloer boog naar omlaag en een gedeelte stortte in; geluk kig niet het stuk waar zjj op zaten. Toen het gekletter bedaard was, zei hij: „Dat was Wel heel dicht in onze buurt; ik dacht heusch dat het met ons gedaan was." Zij antwoordde, nog steeds in zijn ar men liggende: „Ik heb u wel gezegd, dat het hier niet veilig waspik heb u gewaarschuwd en he.b genoeg gezegd dat u niet lcom|en moest." „Heb ik dan een ongeluk gehad door wel te komen?" {Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5