Zaterdag 23 Februari 1929 De Plaatsvervanger. LANGE DELFT llö MIDDELBURG Voorjaars Mantelstoffen KAMEROVERZICHT BINNENLAND "EER BESCHERMING VAN HOLL. EIEREN. FEUILLETON is compleet. (Ingez. Med.) UIT STAD EN PROVINCIE DE BIOSCOPEN. Rij Griep en Gevatte koude 8ij Hoesten en Bronchitis Aaga-siroop. Flacons van 1 gld. en f 1.75 Bij Apoth. en Drogisten. KERKNIEUWS Bil summer bestaat uil DRIB bladen. EERSTE BLAD. Abonnements prijsp. kwartaal: ▼oor Middelburg en agentschap Vlis singen f 2.30 elders f 2.50 Weekabonnementen in Middelburg 18 eent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van onfranding. Gewoneadvertentiën:30 cent per regeL Ingezonden Mededeelt n- gen 60 cent per regeL Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels i 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ten geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in qtis blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 uur en des ZA TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Fostchèque- en Gironummer 43255. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. gffinister Lambooy vindt de marine werf van Hellevoetsluis allesbehalve mo dern, en overbodig voor de Marine. En dus wil hij haar opheffen. Bezuiniging 4% ton per jaar. Daartegen komen op personeelbelan- gen, die voornamelijk wel uiting vonden in den heer Hiëmstra, s. d. die gister interpelleerde, en een motie voor nieuw onderzoek voorstelde. Ei' werken ook tegen: plaatselijke be langen, die in brochures werden verde digd. Maar voorts worden! ertegen aange voerd deiensie-belangen. Toegelicht door den ant. -rev. van Djjk, den Chr. H.- Snoeek Henkemans, den lib.-Boon, den Kath.-v. d. Bilt. Dat zonderling amulgama van tegen standers maakte het aan Minister Lam booy moeilijk, die Dinsdag zal dupli ceer®». Er blaken naar Engeland veel eieren met den stempel „Holland" te gaan, die niet hier „gelegd" zijn, maar werden Wgevoerd en doorgevoerd. Bij de Tw. Kamer is een wetsontwerp ingediend strekkend om den in- en d,oor- voor te verbieden van eieren, waaraan niet duidelijk het land van herkomst is te zien. door RIGHAED MARSH. Vienna? het Engelsch dooi- G M- G- deW- Hij aarzelde. Zou'hij daarop afgaan? Waartoe zou dat dienen? Het waren waarschijnlijk Italianen of Sicilianen, die geen woord verstonden van hetgeen hij zei eo al verstonden ze hem, ze kon den hem toch niet helpen. Maar - zij leefden tenminste in dezedoodenstad Hg was op het punt „aar hen tQe hii lS lmS ,Van plan veranderde - hij hoorde een stem; de stem van eien vrouw. En dat hoerende, kreeg hij zijn geheugen terug. Hij herinnerde zich het meisje van den vorigen avond, het méis je, waarmee hij met de grootste moeitie het hotel was uitgekomen; het mleisje dat door de woede der golven van hem was losgerukt. Zou het moegelijk wezen ,dat zij ook nog in leven was en dat dit haar stem was die hem riep? Rij stond stil om te luisteren; neen, het was stellig die stem niet. Hij zou <be stem herkend hebben; hij kende deze S errt nrr'6*' ^eder hoorde hij haar roe per,. Waar kwam die stem' vanda.ui9 Cf- sc qod hij op het geluid kon afgaan, auurde het eenïge «ogenblikken voordat «9 wist waar hij' was. Hij liet de oogen Onze collectie Zie speciale Etalage. Vraagt onze Stales. Uit Middelburg. Het gecostumeerd ijsfeast dei' „Mid- delburgsche IJsclub", dat hedenavond op haar banen alhier zou worden gehou den, is voorloopig uitgesteld tot Maandag. o Uit Walcheren. De Chr. gemengde vangvereeniging „Looft den Heer" gaf gisteravond in het kerkgebouw op 't Zand (gem. Kou- dejkerke) onder leiding van den direc teur den heer .1. W. Bommeljé een onder veel belangste ling welgeslaagde uitvoe ring met haar a capella koor. O.a. werd uitgevoerd het bekende Geuzenvendel op de thuismarsch,; Voorjaarsverv>a hling van Mendelssohn Bartholdy en Ge uls- terd van denzelfden componist, in het ge heel 1*9 nummers. Enkele solo's toonden, dat deze vereeniging over goede krach ten beschikt. Uit Z uid-Beveland. Dinsdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Joh. Pilaar benoemd werd tot notaris te G o e s. In „Ons Zeeland' komt een interview met he.», voor, en i.u „De Zeeuw' schreef R. J. v. d. Veen, Terneuzen, een zeer waar- deerende kenschetsing van den jubilaris. Hij prijst hem als „iemand met zeer groote mensclienkennis, daarbij voorko mend en behulpzaam, met zeer vele belangrijke connecties, begiftigd met een scherpen maar ook practischen blik, En dan daarbij een werkkracht en werk lust die bewondering moet afdwingen. In herinnering wordt gebracht dat de heer Pilaar voorzitter was van den kring der Broederschap van Notarissen in Zeeland; vertegenwoordiger in de Ka mer van Toezicht in Zeeland. Tweemaal was hij lid van het Hoofdestuur der Broederschap der notarissen in Neder land. Voorts heeft hij grooten invloed gehad in het Waterschap de Breede Wa tering, het Gasthuis, de Waterleiding, de Zuid-Bevelandsche tram. Naar wij vernemen, is aan den Rijksveldwachter brigadier-majoor G. van den Driest te 's H. Arend skerke op diens verzoek, met ingang van 7 Mei a.s. eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. Uit T hol en. In de Donderdag" gehouden spoed- eischende vergadering van den gemeente raad van Poortvliet, aangevraagd gaan langs een hoog gebouw, dat tegen over hem stond. Het was zeker wel ze ventig voet hoog. Heel in de hoogte, buiten een raam, was een klein balcon- netje. Op dat balcon zag hij vanuit de dieote een meisje over het smalle hekje hangen; hij meende een heel jong mleis je, niet alleen heel jong maar ook heel mooi. Zij sprak een paar woorden in een vreemde taal; hij meende,in'tltaliaansch. Hij antwoordde: „Ik geloof, dat ik te dom ben om1 te verstaan wat u zegt. Spreekt u geen En- gelsch Het antwoord kwam' dadelijk: „O ja wel, zeker! Ik hen een Engelsche. Ik heb hier den heelen nacht gestaan. Kunt u niet iets doen om mij te helpen?" Het was of er tranen waren in haar stem. „U helpen? Ja zeker. Maar wacht een oogenblik, tot ik even kan nadenken. Is er geen kans om van binnen het huis uit u te hufp te komen?" Ik vrees van niet; ik vrees, dat alles is ingestort, behalve een gedeelte van mijn slaapkamer en dit balcon, en iedere minuut, den heelen nacht doorv was ik bang dat ook dit zou invallen. Telkens' als ik mij even beweeg, schudt het bal con en de heele boel." „O ja? Beweeg u dan niet te veel; het moet sterk genoeg blijven voor u en miij' samen; laat mij even kijken hoe het 'tbest zal gaan, dan kom ik bij u." door de heeren van Westen, Hagle en Oa- rels, is met alg. stemmen l:e loten een zoo groot mogelijk aantal hoofden van ge- z'nnen of daarmee gelijk ge-(telden de sneeuw in de getreenle le laten opruimen bij wijze van werkverschaffing. Aan B. en W. is voor dat doel een blanco cre- diet verleend. Voor verder Stad en Provincie zie men het Tweede Blad. UB AUTOBUSHOXCEf SIE LANGS DEN NOOKDWEG. We hebben in het tweede gedeelte van onze vorige oplage de Koninklijke beslissing kunnen mecledeelen (herhaald in dit nummer) waarvan de strekking is dat de concessie voor den autobus dienst van Middelburg op Domburg is toegekend alleea aan de N. V. „Stoom tram Walcheren". De andere gegadigde, de N. V. „De Nieuwe Onderneming", mag nog sléchts tot Juni a.s. blijven rij den. Het is voor de hand liggend, dat deze beslissing veel slof tot bespreking zal ge ven. En dat dan ook met belangstelling de motieven van de Koninklijke beslis sing worden afgewacht. Maar in afwachting daarvan, en ter voorloopige toelichting van hetgeen aan sommigen wellicht vreemd zal voorko men, laten we hier enkele feiten uit de geschiedenis van de Stoomtram volgen, omdat daarin een verklaring ligt van haar houding. Voor den aanleg van den Tramweg waren destijds twee plannen: een van Middelburg langs den Noordweg over £e- rooskerke naar Domburg. Een tweede van Middelburg en Vlissingen via Kou- dekerke en Westkapelle naar Domburg Het laatste plan was het moeilijkste voor een winstgevende exploitatie (ge ringe bevolkingsdichtheid, vorkbedrijf door zijtak Vlissingen), doch ontsloot een grooter landbouwgebied. Het eerste plan zou winstgevender zijn, gemakkelijker in exploitatie, doch dien de meer de bijzon-iklocale belangen van Domburg, minder de algemeene- en landbouwbelangen, bovendien was daar de goede Noordweg. De Overheid gaf de voorkeur aan het tweede plan. Laler kon de lijn langs den Noordweg worden doorgetrokken. De uitvoerige plannen hiervoor waren gereed in October 1914, dioch gedurende den oor log was uitvoering uitgesloten. Kort na het beëindigen van den oorlog werd de eersle autobus-maatschappij op Walcheren opgericht. De opzet dezer maatschappij was zoodanig, dat winst bejag niet op den voorgrond stond. Zij oüógde een algemeen belang te dienen, verrichtte moeilijk pionierswerk, exploi teerde zoowel rendabele als niet renda bele autobuslijnen, haar doel was het Dlatteland van Wajcheren, voor zoover dit nog niet door spoor of tram werd bediend, uit zijn isolement 1e verlossen. (Lijnen: MiddelburgDomburg via Se- rooskerke; Middelburg—Veere; Middel burgGrijpskerkeOoslkapelle; Middel burg— Nieuw- en Sint Joosland; Middel burg—Vlissingen, Haven en Middelburg— Wolfaartsdijksche veer). Tegenover dit pogen stond de Stoom tram Walcheren niet onsympathiek, en dit kan haar toch bezwaarlijk als een fout worden aangerekend. Aanvankelijk rendeerde de onderne- Even rondkijkende, zag hij, dat het gemakkelijker gezegd was dan gedaan. Het heele huis uitgezonderd de buiten muur, scheen te zijn ingestort. De ruiten van de ramen schenen er uitgevallen te zijn, hij kon in de ledige ruimte zien. Hij merkte dadelijk op, dat het even onmogelijk voor haar was om! neder te dalen, als voor hem om naar boven te klimmen. Hij zag twee mannen in de straat, die naar het plein leidde en hield ze voor politieagenten. Hij riep ze in de eenige taal die hij kende. Zij schudden het hoofd £n zouden doorge- loopen zijn indien hij ze niet bij den arm had gepakt. Toen zij stil stonden trok hij zijn handen terug en wees naar het meisje op het balcon. Zij keken naar boven; de eene zei iets, dat door het meisje verstaan werd. Zij antwoordde vol vuur. De man zej niets mtóer 'tot haar, maar sprak met zijn metgezel; bei den schudden het hoofd en trokken de schouders op. Het meisje riep nog op gewondener dan te voren. Ofschoon de Engelschman de woorden niet verstond, begreep hij uitstekend wat dit alles be- teekende. Het meisje had om hulp ge vraagd en zij hadden verklaard, die on mogelijk te kunnen verleenen. Er kwaml een einde aan het gesprek, zij riepen haar eenigen woorden toe, en voordat de Engelschman hen kon terughouden, maakten zij haastig dat zij wegkwamen. Trachten hen te weerhouden zou vruch teloos geweest zijn. Maar hij zond hen ming zonder dat de Maatschappij „Stoom tram Walcheren" hier veel schade van ondervond. Hoogst ernstig we-d de toe stand evenwel, ook voor de Stoomtram, lor» eenige chauffeurs der autobusoncler- neming besloten als „Nieuwe Onderne ming" alleen het rendabele cteel, in het bijzonder de Noordweglijn, te gaan ex- ploileeren. De gevolgen waren noodlottig voor de eerste autobusonderrening, die geheel vernietigd werd in 1924. Cok de Stoom tram ondervond zooveel schade dezer concurrentie, dat over het boekjaar 1924 een groot exploitatietekort ontstond. De Stoomtram heeft toen overwogen wal hiertegenover te doen. Het inleggen van een concurreerende buslijn zou haar exploitatietekort buitengewoon hebben verhoogd terwijl geen dekking aanwezig was. Bovend en zou de aanvrage voor die dekking bij Provincie en Gemeenten zeer zijn vertroebeld. Ze kon zich ook niet direct verweren, eerst moiest toezegging voor de dekking van het exploitatietekort verkregen zijn. Zij ontving in 1925 die toezegging van het Rijk en van de Prov. Staten, en van de gemeenten in 't voorjaar 1926. Ondertussclien was ook een wettelijkje regel'ng in uitzicht gesteld. Toen achtte de Stoomtram het oogenblik gekomen, zoo spoedig mogelijk autobussen te te stellen, zoodat Juni 1926 haar autobus lijnen in exploitatie konden worcen ge bracht. (Ook naar Zoutelande werd haar door een autobusje concurrent e aange daan, doch deze lijn verdween, zoodra zij daar met autobussen verscheen). "Flora. Twee Helden. Twee krijgsgevangenen in een Duitsch inlerneeringskamp, en twee, d'e eens wat leven in de geestdoo- dende brouwerij brachten. Waar zij ten slotte uit vluchtten na eenige pogingen daartoe, verkleed in de witten dracht van Arabieren, om door de omstandigheden van liler naar daar gegooid te worden. Welke passivite t ze aanvaarden met wa re soldatenphilosophie. Totdat het lot hen aan boord brengt van een Grieksch stoomschip in de z.g. wilde vaart. Want dit stoomschip heeft een jonge Arabische als passag'ere. Natuurlijk worden beiden daar verliefd op, met de kapitein als derde rivaal. Inderdaad, wordt 't dm een wilde vaart, gevolgd door de noodjge emotievolle avonturen in Jaffa, waar de Arabische verloofde het kwartet comple teert, en waar de beide Amerikaansche krijgsgevangen ondervinden, dat een Oos. tersch-medeminnaar er andere middelen op na houdt om zijn zin te krijgen dan Westerse!,e, die in den regel niet over zooveel hulptroepen op commando in dergelijke affairen beschikt. Precies op 't nippert'e ontkomen zij aan het bekende vree elijk lot, en de jonge Arabische heeft er per slot niets op tegen een onge sluierde Amerikaansche toekomst tege moet te gaan. William Boyd en Mary Astor zijn de hoofdpersonen in deze zoo bezienswaardige film.. Electro. Weenen danst weer! Geen valuta-el lende en hongersnood kon haar vitaliteit breken, en de aloude Wiener levensvreugd de is gauw genoeg weer aangewakkerd met een wals van den Walskoning Johnn itrauss. Diens Schóne blauen Donau vooral is ontslerfelijk! Als de Weeners tenminste volgens deze film die maai' een paar niet zeer vleiende woorden achterna. Heeren, of u soldaten zijt of politie agenten dat weet ik niet, maar ik weet wel dat ge lummels zijt, zoowel als la faards!" Zij letten er niet op, waarschijnlijk! verstonden zij geen woord van hetgeen li ij zei. Toen sloeg hij de oogen op naar het balcon. „Wat zeiden ze die Italiaansche ridders?" Haar stem was even sidderend als zooeven. Misschien nog droeviger. Zij zeggen, dat niemand mij heR'pen kan, dat het zelfs levensgevaarlijk zou zijn het te probeeren; dat ik alleen mfet een heel hooge ladder gered zou kun nen worden, maar dat zij nie't zouden weten, waar ze dien vandaan moeten halen, en al hadden zij er één, de muren zouden naar beneden komen als zij pro beerden er de ladder tegenop te zetten". Haar stem trilde nog erger dan te voren. „En ik geloof, dat zij gelijk hebben; niemand kan mij helpen; ik moet hier blijven totdat het balcon instort en ik naar beneden val." Hij lachte en riep terug: „Dwaas kind je. Als je een oude dame bent, zal ik mijn excuses maken, maar zoo in.de ver te lijk je mij een kind —je praat onzin, evenals die mannen; ik heb vandaag wel moeilijker klimtoeren gedaan; wacht maar even, ik zal bij je wezen, gauwer hooren, blijft „geen oud wijf bij hel! Spinnewiel" niet alleen, maar verdwijn nen plots alle moeilijkheden des levens als sneeuw voor de zon, en worden alle oude veeten vergeten, alle conflic ten opgei ist. Ziedaar wat Weenen danst weer, ons heeft te zeggen. Weer zoon vroolijke, charmante, als we nu al eoni- gen hebben gehad, en die nu eens niet vervelen. Integendeel. Zeven aclen lang is 't een en al blijheid etn grluk wat door het toestel relt, en dan met Lya Mara' en Pen Lyons wat iren noemt een „aar dig paar!" Aanbeveling, hopen we, vol doende. Het strijkje (dat een goede cel list rijk is geworden 1) heeft een keur van Wiener muziek. Een Ufa-nroduct, met weer alleraardig ste filmvondsten! In bet bijprogramma „De Zeppelin- vlucht naar Lakehurst" en terug! ^anapirin-tabletten, Buisje 75 40, 25 et. (Ingez. Ma&% Bij ae gisteren gehouden verkiezing van een notabele der Ned. Herv. Kerk alhier werden 90 stemmen uitgenraeht, waarvan arie van onwaarde. Gekozem werd uo h„eer G. K. A. Nonhebei mbt 51 stemmen, legen 36 op den heer A. C. de Vos. Dr. J. Helder, Ned. Herv. pred. te Zierikzee wiordt Zondig negentig jaar. De jubilaris catechiseert nog ge regeld, maar den kpnsel betreedt hq sinds eenigen tijd niet meer. Dr. Helder is den 24 Pebr. 1839 te Aalsum in Fries'and geboren. Hij werd top 3 Juli 1864 predikant te Hellouw aan de Waal. In 1868 vertrok hij naar Wynaldam bij Harlingen tjot 10 Mes 1885, hoen hij te Zierikzee zijn intrede deed en daar het predikambt waarna» tot 1 Oct. 1905, toen hij na een 40- jarige ambtsvervulling zijn emeritaat" nam en te Amsterdam ging wonen. Hij' stelde zich wederom beroepbaar en deed 6 Jan. 1907 voor de tweede maal zijn intrede in Zierikzee. Sindsdien is hïj aldaar gebleven. Dr. H. behoort tot de Vrijz. Hervormden. Behalve predikant was hij jarenlang lid en eere-lid vaa de „Orde van de Vrijmetselaren onder het Groot Oosten der Nederlanden" te Den Haag, en voorzittend-meester van de loge te Zierikzee „De Ster in het Oiosfen". Toen hij zestig jaar predikant was, in Juli 1924, is te zijner eere in de Nieu we Kerk te Zierikzee een marmeren ge denkplaat onthu'd. Dr. Helder is ridder in de Oranje Nas- sau-orde. Zonaag a.s. hoopt Ds. A. Tim'- merman, Ned. herv. pred. te Terneu zen, zijn 40-jarige ambtsbediening te herdenken, in 't bijzonder in de mor gen godsdienstoefening. Des namiddags zal hij afscheid van zijne gemeente ne men. Ds. Timmerman zal zich metter woon te Den Haag vestigen. dan je denkt." Hij had alles goed dpgenomen en na gegaan hoe het misschien" mogelijk was bij haar te komen. De muren hadden ge leden door den schok en hier en daar waren scheuren, groot genoeg voor een vluggen man om er teenen of vingers in te steken, terwijl op meer dan één plaats een stuk van den muur was afge vallen, welke openingen men als rust punten dton beschouwen. Maar een ge- makkëiiijké, tocht was het toch niet. Ja, een aap'of een dergelijk wezen kon het olndernemen zulk een ladder veilig en wel op te klimmen. Hij had er nu lang genoeg over gedacht, de omstandigheden zouden er waarschijnlijk niet beter pp worden; hij aanvaardde dus den tocht. De eerste tien of twaalf voet waren niet zoo heel moeilijk, daarna begon de moei lijkheid pas.. Maar deze man 'bewoog zich zoo vlug; hij hield zich aan een kleinig heid vast exi het was of er een. vUeg tegen den muur opliep. Het jonge meisje hield zich aan de jjzeren leuning vast en keek zoover mogelijk naar beneden. Ze durfde haast geen adem te halen. Hij was bij een raamkozijn gekomen op de tweede verdieping. Daar stond hij niet zoo zeer om uit te rusten, maai' om te kijken hoe hij verder zou komen lWordt vervólgd).

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1