B IJ VB0 E,G S EI De Plaatsvervanger. Vrijdag 22 Febr.^1929 No.|45 BINNENLAND FEUILLETON Biiier wreekt zich LANDBOUW LEGER EN VLOOT VAJM Da WAS DE UITBREIDING VAN DEN ZON DAGSDIENST VOOR TELEFOON EN TELEGRAAF. Den 17den Febr. is een maatregel in gegaan waardoor 592 hulppostkan (oren {lie tot nu toe Zondags- gesloten waren, van 8—9 uur voor telefoon- ein telegraaf,- geopend werden. Het Tweede Kamerlid v. d. Heuvel (a.r.) heeft over deze „massa-uitbreiding van den Zondagsdienst" vragen gesteld Daarojp heeft de Min, v. Wa'ter- staat hel volgende geantwoord Van de ongeveer 1000 hulpkantoren voor den P.T.T.-dienst zijn er thans on geveer 400 des Zondags voor den tele- ioonaienst gedurende eenigen tijd open gesteld, o.a. uit overweging, dat het on- gewenscht moet worden geacht, het plat teland van Zaterdagavond lot Maandag morgen, d.w.z. gedurende ongeveer 86 uur, zonder telefonische gemeenschap te laten. HeL is, wanneer het telefonische verkeersmiddel aanwezig is, noodzakelijk, dat althans gedurende 'n korten tijd de gelegenheid bestaat, voor geneeskundige hulp of hulp hij brand, van dat ver keersmiddel gebruik te maken. Deze overweging geldt evenwel niet alleen ten aanzien van de plaatsen, waar de even- bedoeldle thans reeds opengestelde hulp kantoren- zijn gevestigd, maar ook ten aanzien van die, waar die kantoren lot nu toe Zondags voor den telefoondienst zijn gesloten. In het voorloopig verslag van de Fer ste Kamer betreffende de post-begroo- ting voor 1928 werd er door sommige leden op aangedrongen, de uren, waar op het platteland des Zondags van te legraaf en telefoon gebruik gemaakt kon woraen, uit te breiden. Zij achtten het overdreven, dat in het algemeen ten plat- telande op dien dag na 9 uur des och tends niet meer kan worden getelefo neerd, en wezen op de dringende behoef te aan telefonische gemeenschap, die b.v in gevallen van ernstige ziekte of ongeval kan bestaan. De ondergeteekende ant woordde in de memorie van antwoord hierop, dat de omstandigjheden, als in het voorloopig verslag aangeduid, voor ziening, zoo eenigszins mogelijk, wen- schelijlt maken. Tegenover dit belang van telefonische gemeenschap achtte hij even wel te staan dat van handhaving van het beginsel van de Zondagsrust ©n deelde mede, dat tegenover dit laatste belang aan aen geuiten wensch voor het tegen woordige slechts in beperkte" mate zai kunnen worden voldaan. De thans ge troffen maatregel is de uitvoering van het m de genoemde memorie van ant woord in uitzicht gestelde. Uit het voor gaande blijkt, dat deze maatregel niet an ders is dan hel verder toepassen van een aanvaard beginsel op een wijze, die aan de belangen der Zondagsrust zoowel als aan die der telefonische gemeenschap naar vermogen recht doet wedervare i De ondergeteekende acht op grond van hel vorenstaande _geen termen aanwezig, de Uitvoering van den genomen maatre gel op te schorten. De getroffen maatregel houdt, .«ooals beven medegedeeld, geen prineipieele wijziging van standpunt ten aanzien van (ie Zondagsrust in. Het afkeurend oor deel deswege van den steller der vragen kan de Minister derhalve niet deepen De dienslduur van hulpposlkanloor- kouaers zal, volgens de beslaande rege len, in hel ongunstigste geval beperkt door RIGHAKD MABSH. Vrij naar het Eugelsch door 0. M. G. de W. 6). „Tot zoover gaat alles goed, maar heel ver is het nog niet. Wat zullen we nu doen Allo lantaarns schijnen uitgegaan te zijn, wij kunnen niet best den weg vinden met behulp van lucifers; daar enboven, naar welke veilige haven zou den wij onze schreden wenden Zou het met beter wezen te wachten tot de zou opgaat en er het beste van hopen?" Hij voelde dat zij wat dichter bij hem kwam, alsof zij zich veiliger voelde in zijn nabijheid. j,Ik weet het niet ik weet niet wat ik zeggen moet. Wij - wij zijn in Gods hand dal is alles wat ik kan ze.goen' „Wil dat zeggen blijven sjaan'waar wij zijn en wachten' op Gods hulp Plotseling greep hij haar hand en hield die stijf vast. „Wat is dat Daar was niet gemakkelijk antwoord op te gevenj het was het geluid van een vreeselijk geweld. „De aardbeving riep zij. ..Daas- komt da aardbeving weer terug' blijven tol 9.30 (niet, zooals steller dei- vragen aanneemt, tot 9,45). Mochten in bepaalde gevallen, in verband met hft aanvangsuur der morgengodsdiensloefe- ning, daarvan bezwaren worden onder vonden, dan is ondergeteekende bereed- daarin te doen voorzien. I)E NIEUWE VOLKSTELLING TE LEIDEN. Onder leiding van uen hoofdambtenaar van den Burgerlijken Stana. den heer Diebeis, zal te Leiden binnen enkele dagen reeds een aanvang worden ge maakt met het houden eener volkstel ling, welke naar brekening drie dagen in beslag zal nemen. De gemeen tiebei- sturen van Amsterdam, Rotterdam, Den Ha g en Utrecht hebben een aantal be volkingscontroleure ter beschikking ge steld, die in 25 wijken der stad ieder de leiding zullen hebben over 12 tellers. Een groot aantal dames en heeren, vpor het meerendcel onderwijzers ein studenten, hebben zich als teller lief- schikbaar gesteld. De raadsvergaderingen zullen voorlooi- pig worden gehouden in het Stedelijk Museum De Lakenhal. HE REDE-GERRETSON BIJ DE HER DENKING VAN DE UNIE VAN UTRECHT. Belga meldt uit Brussel: In antwoord op een vraag van het Kamerlid Joris inzake de "redevoering welke prof. Gerretson te Utrecht heelt uitgesproken bij de herdenking van de Unie van Utrecht, in welke redevoering, volgens den Jjeer Joris, deze professor zich gerechtigd achtte, oe eenheid van België aan te vallen en een deel van hel Belgische volk op: te hitsen tot opsland tegen de gevestigde orde, heeft minister Hijmans verklaard, dat de Belgische re geering, zoodra het had kennis geno men van de betreurenswaardige mani festatie te Utrecht niet heeft nagelaten, de aandacht van de Nederlandscihe regee ring op deze feiten te vestigen, met ge paste opmerkingen. PROVINCIALE ZEEUWSCHE VER- EENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Donderdagmiddag hield bovenstaande vereeniging in de Sociëteit St. Joris te Middelburg haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer C. A. v. Woe 1de ren, die mededeeling deed van de berichten van verhindering van den secretaris der Nederl. Ver. ,dr.. van Gilse, den inspecteur der volksge zondheid dr. Putto en het bestuurslid dl', van Lièrop Spr. zeide, dal men met een kleinen kring is door de weersom standigheden, spr. verwijst naar de ver schillende uit te brengen jaarverslagen voor het werken der vereeniging in 1928, dat een kalm maar gunstig jaar was. Door den secretaris dr. C. Or baan, werd het jaarverslag uitgebracht, waarin dank wordt gebracht aan het afgetre den bestuurslid, dr. Duij-vis voor alles wat hij voor de vereeniging jarenlang cn voor de t. b. c. bestrijding te Vlissingen beeft gedaan. In zijn plaats werd gekozen de heer J. C. Paap. Verder wijst spr. op de aangename samenwerking met dr. Putto, zulks door wederzijdsch vertrouwen. Dit is ook het geval met de verhouding tot dr. van 'Gil se. Het zilveren feest van de N. G. V. gaf den voorzitter gelegenheid een tegen bezoek aan de heeren in den Haag te brengen. Spr. hoopt, dat de N. C. V. zoolang op het gebied van t. b. c.-bestrij1- ding nog iets te regelen valt, haar nuttige plaats in de samenleving zal weten te handhaven. Een der bijeenkomsten van het Dag bestuur werd te Hulst gehouden, waar met het bestuur van het Wit-Gele-Kruis, nadat vele gedachten wisselingen reeds waren voorafgegaan, de positie van Mej. van Eerdenburg nader onder de oogen werd gezien' en, naar het schijnt, een „Het is niet alleen een aardbeving het is ook nog iets anders. Wat zon dat geluid beteekenen? Het doiel mij den ken aan ruischend water''. Hij luisterde „Kan kan het de zee wezen? Hier op dit punt waar wij staan; moeten wij nog wel een kwartmijl van de zee ver wijderd zijn. Wat zou er gebeurd zijn? Zij gaf geen antwoord en zij heeft daar nooit op geantwoord, er was geen ant woord, er was geen tijd voor. Toen zij: gezegd liad dat de aarde weer begon te beven, begon de grond, waarop zij ston den zoo geweldig te schudde, dat zij van elkaar werden gescheiden. Nu eens giug de grond omhoog, clan omlaag; liet was of aan alle kanten gebouwen ineen stortten; stofwolken werden voorbij ge zwiept door den wind. Toen riep hij: „Waar ben je? Geef mij je hand? Laat je niet meesleepener gebeurt iéts vree- selijks, veel erger dan alles wat geschied is. Wat beteekent die vochtigheid in de lucht? Wat beteekent dat geruisch van water? Groote God! Geef mij je hand Dat is de zee." Het was de zee, het was of de gehee- le-Oceaan zich over het land had uit gestort. Hij voelde haar hand in de zijne, ja beide handen; plotseling was hij zich bewust hoe iets vreeselijks naderde en toen greep hij haar beide handen en trachtte ze vast te houden, maar het bevredigende oplossing voor enkele moei lijke punten van verschil werd gevonden. Moge de t. b. c.-bestrijding in het land van Hulst er wel bij varen. De secretaris deelt dan irifede, dal ge heel liet jaar is behandeld het vraagstuk hoe de Vereeniging er toe kan medewer ken. dat het kinderhospitium van mej. v. d Broecke behouden blijft, ook na eventueel terugtrekken van de eigenares Deze had nl. medegedeeld, dgt zij over woog in de toekomst hare stichtiug aan de vereeniging cadean te geven. Het be stuur meende, dat erkentelijke dankbaar heid voor dit edelmoedig plan, niet mocht weerhouden de consequentie hiervan zoo wel principieel als vooral ook financieel van alle kanten rustig en objectief na te gaan. Aan het eind'van 1928 was men bijna aan liet einddoel, dank zij de zeer tegemoetkomende houding van mej. v. d. Broecke en spr vertrouwt in het vol gende jaarverstag de blijde ontknooping van deze ingewikkelde geschiedenis te kunnen mededeelen. Een woord van eer biedigen dank en hulde aan mej. v. d. Broecke acht hij voorloopig óp zijn plaats. Spr. eindigt met de hoop. dat door doeltreffende subsidieverhoogingen een nadeelig slot van 'de rekening zal kunnen worden voorkomen, want alleen door verhooging der inkomsten kan re gelmatig het semï-officieel werk worden voortgezet. Spr.. zou, meent hij, uilen naar Athene dragen wanneer hij de nood zakelijkheid van deze voortzetting nog ging bepleiten. Het jaarverslag werd goedgekeurd met dank aan den secretaris, voor alles, wat hij in het belang der vereeniging doet. Hierna bracht de heer A. J. Hoorweg, CoinsuLatiebureau-arls zijn verslag uit, waarin hij zegt, dat het werk op de bu reaux vrijwel op dezelfde manier is voortgezet. Het aantal nieuwe patiën ten was ongeveer gelijk aan dat van het vorig jaar (liet was 818 en wel 181 man nen, 296 vrouwen en 341 kinderen en het aantal tuberculeuse 117 mannen, 177 vrouwen en 53 kinderen). Met medewier- king van zusters en artsen werd een onderzoek ingesteld naar de sterfte van kinderen van 0—1 en van 1—4 jaar uit gezinnen, waarin open t. b. c. lijders zijn, zulks op verzoek van den hoofd inspecteur dr. Eijkel. De toeloop v*an patiënten op sommige spreekuren is nog groot, maar het werk kan toch goed wor den gedaan, omdat de heer Hoorweg minder dikwijls de oude niet actieve pa tiënten laat terug komen. De met de huisartsen aan huis bezochte ernstige patiënten werden thans ook als consultatie-bureau patiënten ingeschre ven. Het onderzoek werd op de gewo ne wijze gedaan. Systematisch bloedon derzoek is nog niet .gedaan op de bu reaux. Er werden veel meer R.-foto's gemaakt, omdat een eenvoudig onder zoek niet voldoende is. Er zal meer geld voor moeten worden uitgetrokken op de begrooting. De samenwerking met de Ra den van Arbeid in Zeeland is goed. Met dien te Goes niet meer zoo intensief als vroeger, daar de meeste t. b. c patiënten door den medischen adviseur zelf wor den gezien en zoo noodig in observatie worden genomen, wat vroeger door den heer Hoorweg gebeurde. Maar dleze krijgt toch alle gegevens over de patiën ten en blijft dus op de hoogte van alles. Met den Raad van Arbeid te Middelburg is de samenwerking zeer intensief. Zoo goed als alle gevallen van t. b. c., die voor behandeling of invaliditeitsuilkee- ring worden aangebracht, krijgt de lieer Hoorweg ter afhandeling. Alleen die uit Vlissingen worden grootendeels door dr. Smitt aldaar afgehandeld, in overleg mei den medischen adviseur, met wien op uitstekende wijze wordt sa men ge wier kt. Het aantal open t. b. c. gevallen dat ter kennis kwam, is dit jaar grooler dan bet vorig jaar. Het aantal bekend zijnde pverledenen aan t. b. c. is nog te klein in verhouding tot het aantal overledenen. Observatie geschiedde in hoofdzaak in het Paviljoen te Middel burg, waar ook enkele patiënten werden verpleegd. Verder wijst de heer Hoor weg er io|p, dat vooral in Schouwen de t. b. c.-bestrijding goed dient teworden georganiseerd. Het administratieve werk was te vergeefs. Hij had evengoed kun nen trachten een locomotief in volle vaart tegen te houden als haar vasthouden tegen het woedend geweld der zee in. Hij Verloor den grond onder zijn voeten, draaide rond en nog eens rond, als een kurk in een maalstroom van water. Hij werd medegesleept nu eens naar de op pervlakte, dan naar de diepte. Voor hem was alles gedaan, meende hij. de wereld verging. En ,h el jonge meisje ach wat ging hel hein aan, hij verdronk im mers en verdween als een rat in een gat. HOOFDSTUK III. Het meisje op het balkon Het was klaarlichte dag en hij leef de nog; deze twee dingen was hij zich bewust, maar verder wist hij nog niets, hij kon zich niet bewegen. En dat kwam omdat hij tusschen de bouwvallen lag- van wat vroeger waarschijnlijk een huis geweest was of vele huizen; hij kon haast niet denken, dat alles wat hij zag de overblijfselen konden wezen van één enkel huis. Het was of een houten ball over hem heen gevallen was, zoodat zijn lichaam eenigszins vast zat aan iets dat onder hem lag, dat in beweging kwam wanneer hij zich bewoog. Deze ontdek king bracht hem tot nadenken. Wat zou er gebeuren, als hij zich bleef bewlegen; hij voelde dat de balk hem pijn deed; van de districts-huisbezoekster wordt le veel en vereenvoudiging zal noodig zijn. De Prov. huisbezoekster deed haar reizen voor propaganda en voor het geven van den cursus voor de zusters. De plaatse lijke huisbezoeksters deden ovter hel al gemeen hun werk goed. De administrate is veel heter in orde dan vroeger, nu zij meer contact heeft met het bureau en nu dikwijls navraag hij hen over pa tiënten komt. De \ersla.gen van den secretaris en den consultatiebureau-arts zullen in hun geheel in druk verschijnen en dit zal ook het geval zijn met die van de Provinciale en Districtshuislezoekster. Uit deze beide laatste uitgebreide ver slagen willen wij dan ook slechts enkele punten overnemeu. Voor opleiding en controle van wijk verpleegsters, voor propaganda en advies en voor de Emma-bloemcollecte werden 47 plaatsen Lezociit, de meeste meerma len In 25 plaatsen werd de Emma-bloem voor rekening der Prov. Zeeuwsche Ver. verkocht Aan den cursus voor t.bj,c.- liiuisbcizoekster nemen 14 candidaten deel. De religieuzen kunnen thans haar werk, ook het maatschappelijk deel ge heel doen. Aan 12 van de 13 candidaten, die examen deden, kon het diploma worden uitgereikt. Inzake de propaganda wordt opge merkt, dat het verzet 'tegen huisbezoek sters eer af dan toe neemt, zoodat het een kwestie van geduld en tijd is. De cursus van 1929 telt dan ook reeds 10 leerlingen. Het t.bc. museum werd in Zierikzee en Bruinisse tentoongesteld en had vooral in laatstgenoemde gemeente groot succes. Op uilnoodiging der Centr. Ver. hield mej. Deelman op 29 Feory een radiolezing te Hilversum over: het werk der t.b.c -huisbezoeksier''. Het was haar een genoegen, op deze wijze een steentje te Kunnen bijdragen tot dan ob- bouw van het werk. Alles overziende kan liet werk, dat in 1928 is geschied als een flinke vooruitgang worden geboekt. Aan de meerdere ontwikkeling van de huisbe zoeksiers wordt voortgewerkt, door het doen circu eeren van portefeuilles enz. De Zeeuwsche Bond van t.b.c, huisbe zoeksters ontving de Kon. goedkeuring op zijn statuten en houdt goedgeslaagde vergaderingen met daaraan verhonden excursies. Het Centraal Comité voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten deed groepjes Drentsche kinderen naar Zceuwsch Vlaanderen en Zuid-Be vel and komen, terwijl het MiddeLburgsche co mité 3'groepen uitzond: 1 naar het kin derkamp le Didam en 2 in gezinsverple ging naar Ooslerbeek en Zevenaar. Het eveneens uitgebreide verslag van de districls-huislezoekster, mevr. Ver burg, bewijst ten eerste, wat de heer Hoorweg reeds me'.dle en wel, dat d!e administratie steeds toeneemt. Verder worden mededeeling gedaan over huisbe zoek o.a. in samenwerking met de plaat selijke huisbezoeksiers, over de controle over do afdecingen; over de bezuiniging en slaapplaatsen der patiënten, en ge constateerd, dat men wel veld wint, maar er toch nog heel wat te verbeteren is. Ook ueze verslagen werden alle goed gekeurd met dank aan den heer Hoor weg en de dames Deelman en Ver burg Goedgekeurd werden ook de rekenin gen ran de penningmeester, den heer Noteboom. Die van de Vereeniging zelve sluit in ontvang mot f 10576.44 en in uitgaaf met f 10327.12. alzoo een goed slot van f 249.32; die van het Verple- gingslonds resp. f 3933.06, f 819.65; f3083.41 en die van het Dslriicts Con- sultatiébureau ontvang 1 19513.97 en uit gaaf f 19648.58, nlzoo een nadeelig saldo van f 170.61. De begrc oting voor 1929 der vereeni ging werd vastgesteld in ontvang en uit gaaf op f 10.204.32 en een post onvoor zien van f 168.12 en die van het Con sultatiebureau m ontvang en uitgaaf op f 19.800 en f 79.39 onvoorzien. Aan oen penningmeester werd ook dank gebracht T-ot bestuurlid werd herkozen de heer C. A. van Woelderen te Vlissingen en gek-ozen de heer dr. J M Planteijdt te Go-es. hij gaf eeii ruk, iets auders kreeg ook een duw en hij viel, niet ver af. Hij was die houten balk tenminste kwijt. Hij begreep nog iets: hij was nat; alles -om hem h een was nat. Toen herinnerde hij zich hel ruischende water en 1 kwam tot de conclusie, dat de aardbe ving achter den rug was. Welke on heilen had die aardbeving veroorzaakt? Zoover hij 't kon beoordeelen. had de ramp Messina getroffen. Hij leek wel in een soort kelder te liggen, of in een gat dooi de aardbeving gemaakt. In-dien hetgeen Dij zag slechts een staaltje van de ramp was, dan behoorde de stad Messina tot bet verleden. Waar diende het toe daar te blijven liggen? Hij zou trachten er uit te komen. Maar welken kant moest hij uitgaan? Gis leren pas was hij te Palermo aangeko men. Dat was het eenige, wat hij er van gezien had. Waarschijnlijk bevond hij zich nu in een van de h-oofdslraten, maar van een straat was niet veel le -bespeuren. Aan deneenen kant was een doorloopende groeve of diepte, maar aan den kant, waar hij zich bevond, waren een menigte diepten of kuilen, kleine en groote, sommigen een heel eind van el kaar verwijderd, sommigen zeer weinig. Tusschen de groeve aan den eenen kant en de gaten aan den anderen, bevond zieh al* het ware een hmal kronkelend de zorgeloosheid, wel ke velen bij de eerste rheumatische pijnen aan den dag leggen. Zeker, de pijnen gaan in het begin van zelf weer over, om echter later des te he viger weer terug te komen. Het beste is nog altijd direct inwrijven met w •oplossing, Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. (Ingez. Mod 0 Aangenomen werd hel voorstel om da controle op de. rekening in de toekomst niet meer op te dragen aan twee bee stuursleden en één of twee leden, doch aan een accountant. 1 en slotte kwam aan de orde een oorstel om art. 10 der Statuten zoo te vijzigen, nat het mogelijk wordt, dat 'iel Wit Gele Kruis van de Diocesane "ederatie van het Bisdom Breda, exen- als met de Provinciale Zeeuwsche Ver eeniging het Groene Kruis het geval is, een verlegenwoordiger in 1 el EeUuur kan aanwijzen. Dit voorstel was gedaan gezien het aantal aangesloten Wit Gele Kruis af- deelingen, dat steeds toeneemt,, terwijl ook vele religieuze Zusters de opl-el* 'ing volgen. Dit voorstel kon niet worden afge handeld in deze vergadering, omdat niet voldoend aantal afgevaardigden tegen woordig waren en werd gewacht tol tot de tegen 4 uur uitgeschreven tweede vergadering, die het voorstel zonder t. h. st. aannam, waarna de voorzitter de vergadering Sioot. - Dinsdagavond had te Gaping* de eindles plaats van den landbouwboek- houucursus onder leiding van den hear P. C. van Maelsacke. Door den heer ir. O. Stevens werd gewezen op het aoel en het nut van het landbouwboek,-' houden, terwijl door den Burgemeester namens de commissie van toezicht de wensch werd uitgesproken dat de ge geven cursus bevorderlijk mag zijn aan de veelzijdige landbouwbelangen. Iu wel gekozen woorden dankte de cursist de. heer W. Louwerse Jz., den leider, den heer ir. Stevens en de commissie van toezicht en bood als blijk van waar- deering den heer van Maelsacke eepi fraaie muurversiering aan. Woensdagavond werd voor een stampvolle zaal in het Schuttershof d« Lanostormfilm vertoond. De Voorzitter van de Provinciale Landstorm oommissie de gep. Kolonel Umb-grove opende de oijeenkomst met een welkomstwoord, waarna achtereenvolgens vertoond wer den, ae film van den Gewestelijken Land1- stormdag te Zierikzee in 1927 gehouden, gecombineerd met het Julianafeest, «n als Hoofdnummer de film van den Natio- nalen Landdag te 's-Gravenhage in Sep tember 1928. Ten slotte wera nog een film vertoond van bezienswaardigheden der stad Amsteraam op gebied van kunst, industrie en scheepvaart. De vergaaering wcra gesloten met een opwekking vau den secretaris der Prot Commissie, den heer P G. Laernoes, tot saamiio-origheid en paraatheid, waar* na alle aanwezigen staande twee cou pletten zongen van het Oude Wilhelmus. Bij beschikking van den Minister van Defensie zijn de luitenants ter ze® 2e klasse L. Stroband, N. Guilonard en C. Roloanus en de luit. ter zee 3e kl Kon. Marine reserve A. T. Copini deu len Maart a s. geplaatst bij het vliegkamp „de Koov pad, dat de straat op liep. Maai' zelfs dit was moeilijk te volgen door al het puin, waaronder het hier en daar be dekt was. Nadat hij misschien tien of twaalf mi nuten met de grootste moeite had door gekropen, kwam hij aan den hoek van een straat, want daar zag hij een voel of 15 boven den grond een bordje met den naam Via San Oamillo. Toen ging het loopen gemakkelijker. De huizen aan beide zijden waren bouwvallen, maai' de straat zelf was slechts hier en daar ge scheurd. Hij hoorde stemmen liet eerste leveinsteeken in Messina. Hij ging wat verder. De stemmen schenen uit '11 straal te komen. Hij: kwam aan een plein. waar op vier straten uitkwamen. Eén van die straten inkijkende, ontwaarde hij op een kleinen afstand een open ruimte, mis schien een marktplaats. Vanaf het punt waar hij stond zag hij een menigte tnen- schen, de meesten heel vreemd uitge dost sommigen met heel weinig klee- ren aan. Er zaten groepjes mensclien op den grond, die onsamenhangende jam merklachten uitten, anderen maaktau (Teemde gebaren en schreeuwden door elkaar. (Wordt v®rv®igd$.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5