Weerbericht Hoog Water LAATSTE BERICHTEN KERKNIEUWS Formammt is beter dan gorgeldranken SPORT LEGER EN YLOOT ONDERWIJS Verkeerswezen Post en radio-programma. BFJJSSNOTEEREVO. AMSTERDAM, 13 Febr. (Slotkoers). Het eerste getal geeft dan slotkoers «van gister, het tweede dien van heden- 6'pet. Ned. '22 1041/4104 drie zest pet. Ned. '18 101%—101 vijftien sesliende. 4ift pet. Ned. '17 100?%—100 derüen [zestiende. 1 f j 2% pet- N. Wl. S. 64%64 een achtste 3 pet. do. Oblig. 77 vijftien zest. 78 een zestiende. 3 pet. do. Certif. 77%—78. Cert. N. H. Mij. 185%—183%-184J/i;. A. N. I. Handelsb 1683/4—170 A. Kol. Bank 252%—252%.' Kou. Petr. A. 383-384—380%-383#j. Amsterd. Bank 197%197. Gecon-s. Ho'll. 161160. Haodelsv'. Amsterd. 665%-669%— 661- #66. Javasche Cultuur 392%-396392. A. Deli Mij. 459%-461—455%-458. Amsterd. Rubber 272-273—273-274%. Ned- Amerik. vaart 81%-82%. Ned. ScheeppV. unie 217%218-219. Kon. Hol. Llovd. 24—23. Kon. N. St. Mij" 93%—93%. A .Paketvaart 260—259%. Bankk Associatie 70%—71%. Gouda A. 483—486.' Philips A. 885—880-8941/3- Anaconda 266-268—2881/4. Steels 178%—178%. Erie 69%. Union Pacific 224% Common Marine 6 zeven zest.6%. Prefered do. 38%37%. Maxweli Gr- C. v. A. 43/fe Maxwell L. C. v. I. B. 12%;—12 elf zest» Prolongatie 4s/44%-4%. Russen: Ofcl. 1880 2 "Hope 2 drie zest.2%. Markt sluit goed prijshoudend. Wisselkoersen Londen 12.12%12.12%. Berlijn 59.25—59.24. EWeenen 35.10—35.10. Parijs 9.75—9.75. Brussel 34.72—34.73. Dollar Cable' 2.49 edf zest.—2.49 ell wustieade. Medegedeeld door het Koninkl Nedert. Met. Instituut te De Bilt. Sfeer waarnemingen verricht in den morgen van. 13 Febr. Hoogste barometerstand 763.3 te Stensele. Laagste barometerstand: 733.2 te Westmanoer. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 Febr. Zwakke tot matige veranderlijke, meest N. tot O. Wind, Gedeeltelijk bewolkt, mo gelijk eenige sneeuw. Strenge tot matige vorst des nachts. Overdag matige vorst. In hot N. iets minder. Thermometer stand alhier des morgens f 15 gr., 12 u. 30-gr.j 3 u. 25 gr. Donderdag 14 Febr. Zon op 7.20; tonder 5.10. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen «40. Maan op 9.18; oiader 10.59 n.m. Vlicatogaa. 14 Febr. 16 37 \b •1 17.16 16 18.07 17 tl 6.23 18 1) 7.22 10 8.46 20 77 10.1k Vrfcéag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag |Het tijdstip ran hoog water te D o ca fearg valt 9 minuten na dat te VKs- het kasteel Fndegeest te Oegstgeest af komstig, en de zeer fraaie eikenhouten •betimmerde weeskamer. Op oe benedenverdieping feehondeu zich thans de vertrekken van den ge meente-ontvanger, een pas ingerichte po litiepost en vele vertrekken van het sedert kort verlaten politie-bureau ëJJ BRANDEN. Dinsdagmorgen is brand ontstaan in do R. K. school te Klazinaveen. Bij deze school zijn juist enkele nieuwe lokalen aangebouwd, die door den aannemer nog niet waren opgeleverd. Deze lokalen wer den geheel door het vuur vernield. De brand beteekent voor den aanne- sr een belangrijke schadepost, daar zoo als gezegd, het werk nog niet opgeleverd was en niet was verzekerd. Dinsdagnacht omstreeks 2 uur werd brand ontdekt in een kleedingmagazijn aan de Breede Havenstraat te Viaai'din geD. In een oogwenk stond alles in lich te laaie. Het pand brandde geheel uit en de groote voorzaad heeren- en kinder- jkleeding werd een prooi der vlammen. Alles is op beurspolis verzekerd. Dinsdagnacht is de kapitale boer ij van den heer K. B. in de Purmer 'gebrand. De brand breidde zich zoo mei ui{, dat de bewoners in hun onder- ileeren zich met moeite konden redden Twintig koeien en een paard kwamen in de vlammen om; negentien koeien, welke in een schuur stonden, konden nog met moeite gered worden. Door de hevige koude kon de brandweer niet) werken. De brand is vermoedelijk ver oorzaakt door den schoorsteen. Een kist je met f 3000 is mede verbrand. Een werkman, die nog poogde iets te redden, werd door den schoorsteen ge troffen en gewond. Dinsdagnacht is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de fabriek van N. V. Overijsselsche Sbooxncichórei- fabriek voorheen B. H. Egberts en Co. Ie Dalfsen. Het grootste gedeelte van de fabriek is in vlammen opgegaan. Al leen de voorraadkelders, die voorzien zijn van brandmuren, bleven behouden. Ver zekering dekt de schade. Dinsdagmorgen is door tot nog toe ombekende oorzaak brand ontstaan in het groote pand Zomerzorg te Kerk- Avezaat (gemeente Ze'en). Het huis en een hooiberg zijn afgebrand. Wegens wa tergebrek kon de brandweer weinig uit richten. Maandagavond is tengevolge van het ontdooien van de centrale verwarming door loodgieters, die daarbij een benzi nelamp hebben gebruikt, de voor een jaar nieuw gebouwde buitenplaats Huis ter Beek te Eefde, gemeente Gorsel, éigé- naar de heer A. ter Weeme, met inboedel geheel afgebrand. Het huis was gedekt met een rieten dak. Te Winschoten is Dinsdagnacht de garage der N. V. Bado, bij het hobel Vrijheid, afgebrand. Drie auto's zijn door het vuur vernield. 1DRIJFIJS IN DE W. SCHELDE. Mem meldt ons uit Hoedekenskerke: Op de Westerschelde vertoornt zich zéér veel drijfijs, wat de scheepvaart voor kleinere stoomschepen zeer bemoei lijkt. "Het overzetten van auto's per Pro vincialen stoomboot van hieruit is thans vrijwel ondoenlijk. De gasnoei die om den hoek van den Biezelnjgschen ham vaste ligplaats heeft is door den ijsgang op drift geraakt en ligt thans op eenigen afstand van den zoogenaamden „val'' onder deze ge meente. DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATER LEIDING MIJ. De raad van IJ z e n d ij k e besloot zijn afgevaardigde op te dragen in de ver gadering van bovengenoemde maatschap pij op morgen, voor ontbinding te stemmen. DE R.K. KAMERGLUB AAN DEN PAUS. De R.K. Tweede Kamerclub heeft gis teren het volgende telegram aan den Paus verzonden ,(De Katholieke leden der Tweede Kamer der StatenrGeneraal in Neder land, zich verheugende ojver de geluk kige oplossing der Romeinsche kwestie, veroorloven zich Uwen Heerlijkheid ge luk te vvenschen en aan de voeten van Uw Heiligneid neer te leggen de be tuiging van hun kinderlijke toewijding en genegenheid. Monseigneur Nolens, voor zitter' De interpellatie Duynnaer van Twist over de Zuiderzeesteunvvet werd toege staan en zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Behandeld worden een aantal circu laires op aoressen. UITSTEL OPKOMST DIENSTPLICHTIGEN. De opkomst der dienstplichtigen op of 25 Februari ter inlijving voor de eerste oefening of voor herhalingsoefe ningen wordt in verband met de heer- schende griep gevallen onder de mili tairen voorloopig 14 dagen uitgesteld. Hier bedoelde militairen kunnen even wel den minister van defensie verzoe ken zoo spoedig mogelijk op te komen. Dr. BORMS TE AMSTERDAM. Gaster is dr. Borms te Amsterdam otntv angen door een comité. De zaal van Bel'.evue was stampvol. - Prof. H. Burger begroette dr. Borms, waarop daverend applaus en 't zingen van de Vlaamsche Leeuw volgde. Daar na sprak René de Clorcq, toen dr. Borms, telkens onderbroken door luid applaus. Ten opzichte van N. Nederland sprak hij de meening uit dat de activisten de voorposten zijn. Als die vallen komt N. Nederland aan de beurt. Want het an nex ion is me is niet dood. JUBILEUM CENTRALE VERZEKERINGS- EN DEPOSITIEBANK. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de centrale Arbeiders Verzeke- rings- en Depositobank werden diverse geschenken aan de directie en raad van commissarissen en personeel aangebo den, terwijl werd besloten f 100.000 te bestemmen tot ver sier king van de pen sioenfondsen van het personeel alsmede f 100.000 voor een fonds voor sociale doeleinden HET P. T. T. PERSONEEL EN DE KOUDE. Vanwege het hoofdbestuur der P. en T. zijn met het oog op de heerschende strenge vorstperiode verschillende maat regelen getroffen in het belang van het personeel DE TANTALUS Vannacht omstreeks 4 uur is met de quarantaine vlag in top wegens twee ge vallen van pokken, het Engelsche S.S. „Tantalus" in de Amsterdainsche haven aangekomen. De beide patiënten werden naar het Wilhelmina Gasthuis overge bracht, de bemanning zal minstens1 drie dagen quarantaine blijven. DE WAAL VAST) Uit Nijmegen wordt gemeld dat de Waal zich voor Nijmegen heeft vastgezet NAAR TEXEL. Men is er in geslaagd da Zuidpunt ■van Texel per boot te bereiken- Post (en passagiers werden aan land ge bracht. DE VERBINDING MET AMELAND EN SCHIERMONNIKOOG. Hedenmiddag is het K.L.M. vliegtuig van de retourvlucht naar Ame'and en •Schiermonnikoog op Schiphol terugge keerd. Aan boord waren zeven passagiers' en 58 K.G..post. Naar Ameland en Schier •monnikoog werden, vervoerd 616 K.G. K.G. post en voor beiden een, passagier. TE VOET NAAR URK, Hedenmorgen hebben eerst twee en later nog vier Urkers een poging ge waagd om van Fnkhuizen uit pver zee te voel het eiland Urk te bei eiken. Tol hedenmorgen half twaalf kon men hen nog van Enkhuizen uit met een kjjker wa. roemen, zich nog steeds voortbewe gend in de richting van Urk. Daarna zijn ze uit het gezicht verdwenen BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 13 Febr. 3 uur. Handel niet omvangrijk. Iets levendiger Industrie papieren flinke bedrijvigheid. Kunslzijdeaand. bepaald zwak. Phiüpsaand. prijshoudend. Oliewaarden: Gaijoes beduidende"koers- verheffing. Perlakken verbeterd. Mijnafu.geanimeerde affaire in Alg Exploraties. Prolongatie 4%'—4% pet. AFNFMENDE KOUDE TE HAMBURG HAMBURG, 13 Febr., V. D. Te Hamburg wees de temperatuur gister avond en in den afgeloopen nacht 15 graaen onder nul. In den afgeloopen nacht was de temperatuur gestegen tot 7 graden onder nul. Abonnementen en Advertentiën voor de Middefburgsche Courant kunnen voor Vïissingen worden aangenomen door Boekhandel F. LANDSMAN, St. Jacobstraat. mam naar dien weg, een behoorlijke verbinding krijgen op het wegennet vap het overige gedeelte van ohs land. Het Comité zou het bijzonder op prijs stellen ,mdien het Rijk op deze wijze toonde de noodzakelijkheid te zien van onnuddeilijKe verbetering van de hier heerscende gebrekkige verkeerstoe- standen. Het Comité verwacht dat een dergelijke daad een gunstigen invloed ter zake zal uitoefenen op de Bevordering van he'. tot stana komen door Rijk, Provincie, Gemeente en anderen, van de voorstellen waarmede het Comité, in het algemeen belang, spoedig hoopt te komen. Bo vendien wordt deze opname in het Rjijks- wegenplan geacht te zijn een nood zakelijke si'nakel, welke thans in 'hei Rijkswegenplan ontoreekt. l>e kerkeraad der Ned. Herv. Gein. te Groningen heeft, naar het Hb'.d. meldt aan de Vereeniging van Vrijzinnig Herv. bericht, dat haar verzoek om haar voor ganger, Ds. H. J. IJsbrand, te beroepen in de tiende predikantsplaats, onmoge lijk kan worden ingewilligd. De bedoe ling van de tiende predikantsplaats was uiLbreiding te geven aan den dienst des Woords waarvan de kern is; aldus het antwoord, de prediking van Jezus Chris tus en des Nieuwen Verbonds. Indien de Kerkeraad aan het verzoek zou voldoen, zou hij ontrouw zijn jegens Hem, die de Heer en het Hoofd der gemeente fs4 Jezus Christus. ei Ge r e fGe m. Op het tweetai te Aagtekerke koml voor Ds. J. Fraanje te Barnefveld en Ds. M. Hofman te Krabbendijke want in tegenstelling met gor gelen zult ge met Formamint Uw mond en keel blgveifd ont smet houden. Fonnamint dringt door tot in de uiterste hoeken van mond- en keelholte. Het vernietigt de ge vaarlijke bacteriën, de dragers van besmettelijke ziekten zooals Influenza, Diphtherie, Griep, enz. Genees keelpijn en bescherm U tegen besmettingsgevaar met De Keelonismettcnde Tabletten. In alle Apoth. en Drog. a fl. I,- p. flesch. Met ingang van 17 dezer worden aangesteld tot vaandrig bij het 14e re giment infanterie, de dipl. sergeanten tit. NV. J. Andeweg en L. T. Rhemrev. De hoofdofficier administrateur 2e klasse titulair E. G. P. Sijpveld is be stemd voor de betrekking van intendant der zeemacht in de stelling van den Hel der- Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot officier van den marinestoomvaartdienst 2e kl. de officieren van den marinestoom,- vaartdienst 3de kl. L. G. Sengers en C J. A. van Wijngaarden. Bij Kon. besluit is bevorderd tot hoofdofficier van administratie 2e kL de officier van administratie 1ste klasse met tit. rang van hoofdofficier van ad ministratieve kl. G. P. van Sij'ptveld "Bij Kon. besluit zijn met ingang van 16 Februari a.s. 'benoemd bij de Kon marinereserve: lot luitenant ter zee 2e kl. ir. J. F. van Aalst; tot officier van den marinestoomvaarfdienst 3e kl. ir. J. D. Prins. 1 w w* Aan de Ghr. sch. te H 00 f d p i a a t| is als hoofd benoemd de heer J. Vincke te Willemstad. Verkeer van en naar de Z Hol!, en Zeeuwsche eilanden Het Comité voor verkeersverbetering van en naar de Zuid.-Hollandsche en Zw. eilano.en en West-Brabant heeft in zijn tweede vergadering' besloten in verband met oe a.s. oehandeiing van de begroo- ting van het NVegenfonas voor 1929 in de Staten Generaal, zich in afwachting van een meer uilgeoieid plan per adres tot de Tweede Kamer te richten met verzoek te willen bevorderen het spoe dig tot stand komen van: lo. een zoo goedkoop mogelijk regel matig varend veer van Numansdorp naar Willemstad 2o. het opnemen in het Rijkswegen- plan van den weg Willemstad—Halsteren Bergen op Zoom. Hierdoor zou dan tot uitdrukking ko men naast het internationaal belang het groot nationaal bejaag van dezen weg welke zoo dicht mogelijk de eilanden Goeree en Overflakkee en Schouwen— Duiveland en St. PhilipsLaod nadert en hierdoor zouden deze eilanden dan, door het tot stamtorengen van een verbinding De Elfstedentocht. Het verloop van den Frieschen elfste dentocht was Dinsdag tot het middaguur zeer gunstig. Hoewel een aantal deelne mers was uitgevallen. Aan de controle te Harlingen passeer den te 8.51 uur allereerst Pronk en Jon- gert. Van de deelnemers aan den tocht kwam als eerste te 10.35 u. te Bolsward aan de hjeer A. Zijlstra uit Hitzum. On der groot gejuich van de menigte arri veerde te kwart over twaalf te Bolsward de eerste dame, nra.f. mej Bergsma uit Amsterdam. Te workum arriveerden aan de cou- tröle te 10.35 uur 0. Leemburg uit Leeu warden. U. Stienstra en Westra. Te' Hindeloopen is de heer 0. Leem burg uit Leeuwarden aan de spits. Hij arriveerde om 11 uur aau de controle, te 11.04 uur gevolgd door Westra. Om één uur Dinsdagmiddag waren van de 303 deelnemers aan den Frieschen Elfstedentocht 233 Bolsward gepasseerd. Onder hen bevonden zich drie dames. Een der deelnemers beleefde qp de Dokkumer Ee een minder prettig avontuur Hij zag een kind met brandende kleeren het ijs op vluchten. Hij stopte en sloeg zijn jas om het kind heen en doofde de vlammen. Daar hij hierdoor 20 minuten oponthoud had, gaf hij den tocht op en keerde Daar Leeuwarden terug. Bij den contrölepost te Stavoren was (Je heer O. Leemburg uit Leeuwarden uog altijd aan de spits. Zooals geméld hebben de rijders de rest van het traject tegen den wind in te rijden. Te Galamadamen werd Pronk door de koude bevjmgen. Aan de contrölepost te Sloten arriveer den te 1.48 uur als de eerste de heeT 0. Leemburg uit Leeuwarden, gevolgd door Jongert uit Edam, die om 2.02 uur als tweede voorbij ging. Te 2.06 uur arri veerde F. van der Heide uit Leeuwarden. Tot nu toe is het record van de Ko ning, in 1917 gemaakt, nog niet bena derd. De Koning passeerde Bo'sward in 1917 te 9.15 uur, terwijl de eerste van heden eerst te 9.56 uur passeerde. Leemburg was tot nu toe nog steeds eerste. Te 2.55 uur passeerde hij Sneek. Zonder rusten ging hij door naar Leeu warden. Jongert uit Edam passeerde Sneek slechts drie minuten later. Naar thans gemeld wordt hebben Jon gert en Pronk Dinsdagmorgen den voor sprong, dien zij hadden verloren, doordat zij tusschen Leeuwarden en Franeker een verkeerde baan zijn ingeslagen. Tegen kwart voor vier begint het aan de eindstreep van den Elfstedentocht druk te worden. In de barre koude staan vele honderden pp de walkanten te wach ten. Onder de wachtenden bevindt zich ook de oud-kampioen de Koning'. Te 4.20 uur is de heer 0. Leernbuigg als eerste gearriveerd. Deze 88-jarige rij der uit Leeuwarden heeft dus den Frie schen Elfstedentocht van dit jaar ge wonnen. Toen hij bij de eindcontróle ar riveerde, brak een enthousiast gejuich uit de menigte los. De overwinnaar onttrok zich aan alle pvaties en begaf zich het eerst naar zijn oude moeder, die aan de finish aan wezig was en die de eerste was, die den gelukkigen rijder geluk wenschte. De volledige uitslag van de 10 eerst- aangekomenen in den wedstrijd is ats volgt: 1. Karst Leemburg (Leeuwarden), tyd van aankomst 4.27:' 2. Jongert (Ilpeo- (Ingez. Mod.) dam) om 4.35 uur; 3. S. Westra uit War- menhuizen om 5.06 uur; 4. F. van der Heiden te Leeuwarden om 5.10 uur; 5. S. Dykstra te Oornjum om 5.56 uur; fl. Meyerink uit Elden om 5.56 uur; 7. 8» Kooistra, Warga 6.05 uur8. Wi. van der Duim te Warga 6.10 uur; 9. W. Stienstra te Leeuwarden 6.15 uur; 10. Oh. Stienstra 6.15 uur. De laatst aankomende deelnemer aan den tocht was T. Hegjinga te Dongjnm die om 6.05 uur aankwam. In den afgeloopen nacht twaalf uur kwamen de deelnemers aan den Elfste dentocht nog geregeld, zij het druppels gewijze, binnen. De heer Sussdorf uitt Finland heeft den tocht te Sloten .moeten opgeven. Baron van Harinxrda thee S!o6- ten heeft den tocht volbracht. De eenige buitenlander, die daarin mocht slagen, is de heer A. 0. Kroes uit Hamibul»"g, eeiï geboren Nederlander, die speciaal voor dit doet was overgekomen en dan ook inderdaad zijn pogingen met succes zag bekroond, zij hel dan ook met buitenge woon veel moeite. Er zijn geen dame» die het eniddoel bereikt hebben. Over het algemeen is men van mfee- ning, dat de tocht groote moeilijkheden heeft opgeleverd. Het laatste gedeelte was feitelijk geen baan meer en alleen éen hoeveelheid ineen^édreven schotsen, In de Sociëteit Harmonie zijn gister avond laat door mr. Tiepkermt de prij zen uitgereikt. Bijzonder hartelijk werd de eerste prijswinnaar Leemburg toegesproken, Mr. Hepkema zeide tot hem: „Als Fries en Leeuwardensche jongen hebt gij de eer hooggehouden." Herhaaldelijk werd het Friescke volks lied gespeeld. Ook prees mr. Hepkema in den twee den prijswinnaar Jongert, een 31-jarigen grondwerker uit Ilpendam; hij qierkte hierbij op dat Jongert zich In een klein gedeelte van de route vergist had en daarom een stuk had omgereden. Als extra prijs werd eeu verguld zil veren medaille uitgereikt aan den heer Jan van der Weg te Leeuwarden, die- alle drie Elfstedentochten volbracht heeft. Uit Leeuwarden wordt hedenmiddag gemeïa: Van de 303 deelnemers hebben 155 den ge'neelen Frieschen elfstedentocht volbracht. De laatste rijder kwam in den afgeio'pen nacht omstreeks half twee te Leeuwarden aan. De riemen van zijn schaatsen waren aan zijn schoenen vast gevroren en moesten worden losgesne den; het bloed stond den rijder in de schoenen. Verschillende deelnemers had den bij aankomst te Leeuwarden bevrot ren ooren.. De heer Sussdorf uit Riga die als verste deelnemer uitkwam, moest halverwege opgeven en ligt thans ziek te bed te Leeuwarden. Nog versch'llende andere personen die aan den wedstrijd heben deelgenomen moesten eveneens 't bed houden. Donderdag 14 Februari Hilversum, 1071 M. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.15— 2.00 AVRO-Trio. 2.00—3. 00 Gramofoop- muziek. 3.00-4.00 Kniples. 4.00—5.06 Ziekenuurt'e. 5.00-5.30 Sportpraatje door H. Hollander. 6.00-7.15 Omroeporkest. 7.15—7.45 Engelsche les. 8.15 Concert gebouw te Amsterdam. Het Concertge bouworkest o. 1. r. Dr. Mengelberg. Me vrouw A. Noordewier-Reddingius, soliste. Daarna persber. Tot 11.30 Dansmuziek door het AVRO-Dan.sorke|&jf. Huizen. 336.3 M N». 6 n 1852 M. fN.C.R.V.) 11.00 11.30 Korte Zieken diens* 12. ÏG Ze

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 2