RHAMINT Keelpijn No. 31 Woensdag 6 Febatuapi £929 172* Jaargang BINNENLAND HIT STAD EN PROVINCIE ft besmettingsgevaar SQ dit nummer behoort een Bijvoegsel. DE MOEILIJKE WORDING. Onuer de bekendmakingen in de Axel- gene Crt. van gisteravond lezen we, dat ftegen morgen, Donderdag, een spoed- jeischenne vergadering van den gemeen teraad wordt bijeen geroepen op ver- fcoek van de heeren Ch. G. Claessens, A. ffh. 't Gilde, F. Dieieman en C. Th wan de Bilt, teneinde in behandeling en een besluit te nemen omtrent het inge komen adres van verschillende Raad» leaen van meerdere gemeenten betref fende de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding Maatschappij. Dit adres is blijkbaar een verzoek tot ontbinding dezer Maatschappij Met niet geringe verwondering hebben we deze mededeeling ge'.ezen. 'En nog meer verwondering wekte de a'an deze mededeeling toegevoegde be wering van dengeen die daarvan een be richt aan de N.R.Crt. zond, nfjl. „Naar verluidt zouden reeds tien f 1 Zeeuwsch Vlaamsche gemeenten zich voor dit plan (dus het plan Hot ontbinding) hebben uitgespro ken"). Dat laatste is in ieder geval absoüuut I onwaar- Van de twintig (der 35) Z. Vbnm ache gemeenten die zich twee jaar gele den bij deze Waterleiding Maatschappij hebben aangesloten, heeft alleen de al lerkleinste, n.l. Overslag met 348 in woners zich voor ontbinding verklaard in, het huidige stadium der zaak. De andere gemeenten hebben hun ac tie indertijd geschorst na de instelling van de Commissie van onderzoek, wier dezer dagen door ons vermelde rapport met het antwoord van den Raad van Commissarissen, zal behandeld worden op een volgende Week Donderdag te houden aandeelhoudersvergadering. En die aandeelhouders zijn die twintig ge meenten wier raden dus nog moeten uitmaken of ze hun vroegere toezegging al of niet gestand zullen doen- En wat het verzoek van die vier Axel- «che raadsleden zelf betreft, allereerst deze opmerking: dat de heeren Claes sens en 't Gilde ook in de Oorr&nüsisie ivan onderzoek zijn benoemd, maar aan 't eind van het rapport worden vermeld als twee leden die van meeiiing zijn dat te St- Jansteen niet voldoende wa ter kan worden gewonnen; dat echter in dat rapport ook vermeld wordt' dat de heer 't Gilde, inplaats van de vergaderin gen bij te wonen, gemeend heeft schrif telijke opmerkingen te moeten indienen, doch géén gevolg gaf aan de uitnoodi- ging om met het moderamen die opmer kingen te bespreken. Zoodat de commis sie niets anders heeft kunnen! doen dan, die opmerkingen van den heer 't Gilde als bijlage achter haar rapport op te nemen evenwel met de weerlegging daar van door het Rijksbureau voor drink watervoorziening. En die weerlegging is inderdaad zeer overtuigend. We kunnen dan ook niet anders ver- ondersteilen dan dat de Raad van Axel wel verstandiger zal zijn dan het ont bindingsadvies te volgen van iemand die Soo volkomen zich onttrok aan iedere poging om zij nkritiek te bespreken. Set is ons trouwens heelemaal niet duidelijk wat men nu nog kan aanvoe ren ten gunste van een ontbinding van deze Waterleiding Maatschappij, van deze vennootschap van twintig gemeenten. We hebben aandachtig het rapport gelezen van de ledenrijke Commissie van Onder hoek, en van de kantteekeningen daarop gemaakt door den Raad V. Commissaris sen. Een samenv atting daarvan heeft men mi <v»s blad de vorige week kunnen lezen. En we vragen ons nu werkelijk af, wat voor motieven er nu nog over kun nen Dlijveu voor „ontbinding", wat waar- tijk geen kleinigheid is. Op bijna alle punten waarover ander half jaai ge leaen veel verschil van mee ting oestona, is nu overeenstemming be reikt, en ae vaak zeer grievende beschul digingen tot de leidende personen zjjn geslonken tot aanwijzing vm enkele on- voornehhge handelingen van enkeie per sonen, waar echter wordt bijgevoel, dat ze geheel te goeder tronw waren ont staan en dat m geen enkel opzicht geoleken is dat handelingen geleegd zijn, die het benadeelen der vennootschap beoogden. (Slechts één punt is er waarover Com missie van Onderzoek en Raad van Com missarissen van meening verschillen n.\ het ledental en de aard van de leden va* Raad van Commissarissen en Da- gelijksch Bestuur. De Commissie wil een kleiner aantal, en een vertegenwoordiging vooral van de verschillende bedrijfsgroe pen uit het maatschappelijk leven. De Raad van Commissarissen houdt echter vol dal indertijd terecht vertegenwoor digers der gemeenten als leden zijn aan gewezen in deze vennootschap van ge meenten. Maar dèt verschil kan nu toch moei lijk een reacn zijn om deze vennootschap te onlDfnden! Fn daarom vinnen we het .jammer oat de Commissie van Onderzoek ter oplossing dier kwestie heelt voorgesteld dat ahe Commissarissen hun mandaat ter neschiuking moeten stellen. Want het stellen van dien nog al Krassen eisch heeft tot een tamelijk scherpe afwijzing door den Raad van Commissarissen geleid, en tot de aan- Konaiging, dat deze Raad zal vergade ren om „zich te beraden" wat hij in zijn geheel, dan wei wat de leden individueel zullen doen. Géén verzoeningsgezinde termen aan weerszijden. Moet dat nu het bestaan der waterlei ding Delieerschen In het bijvoegsel van dit nummer vinot men een verslag van de persbij eenkomst die naar aanleiding van rap port en kan'.teekèningen werd gehouden Wat daar gezegd is, spreekt geheel voor zich zeir. Hel doet slechts de vraag her halen, wèürom men dan wel zou moe ten ontoinden? Fn als werkelijk de ver- zetDeweging van ae aangrenzende Bel gische gemeenten wegens wateronttrek king aan oen bodem op de waterwin- plaats, haar oorsprong heeft bij sommige '■stokebranden aan deze zijde van de grens, dan kan men slechts het hoofd schuaden over den feilen hartstocht die in Zeeuwech-Vlaanderen gewekt is door het voorstellen van een waterleiding, we Ine óveral elders wordt begroet als een zegen voor de ingezetenen. BELASTINGBETALING OP DE POST KANTOREN. Van een onzer correspondenten ont vingen we de volgende opmerkingen, die we hier plaatsen zonder zelf 'het voor of tegen te kunnen beoordeeilen, maar die wel de aandacht waard zijn van de belanghebbenden. De in het vooruitzicht gestelde be zuiniging bij de belastingen, waarbij de zitdagen der ontvangers op die plaatsen, waar geen belastingkantoren gevestigd zijn, zullen opgeheven worden, tengevol ge van de mogelijkheid, de be'.astinlg aan de postkantoren te voldoen, zal voor het platteland al weder veel bezwaren mtet zich brengen. De ontvanger toch brengt op zoo'n zitdag diverse registers en andere zaken mede, zoodat, waar de verkeersmiddelen, vaak niet of in zeer bescheiden mate aanwezig zijn, ouden van dagen toch steeds in de gelegenheid zijn, om ge- wenschte inlichtingen van den ambtenaar •te bekomen, zonder verscheidene K.M. te moeten afleggen. Al is zoo'n zitdag slechts éénmaal per maand, men kan toch steeds de verlangde inlichtingen op diverse belastingen betrekking hebben de, verkrijgen van een ter zake; Devoegd ambtenaar, die men tenslotte niet van den postambtenaar kan krijgen. Op plaatsen, waar geen postkantoor is, doch meestal een ingezetene bestel ler is, zal men dan zijn belastinggeld moeten afdragen aan dezen persoon. Dit zal in de praktijk wel niet veel gebeuren. Eerstens zijn het vaak jeugdige personen en bovendien wil niet ieder voor een dorpsgenoot weten, hoeveel zijn vermo gen of inkomen bedraagt, zoodat men dan verplicht is, een lange wandeling naar het naaste dorp te ondernemen. Of bovendien die betaling op de post kantoren zooveel voordeel zal aanbren gen, de ingewijden kunneni zulks (natuur lijk beter beoordeelen ,dochi voor een buitenstaander is er veel meer adminis tratief werk. We kragen inzage van de bescheiden benoodigd voor een grondba-, lastingbetaling van iemand in een dorp in Noord Holland en bestemd: voor een kantoor in Zeeuwscb Vlaanderen. Deze bescheiden bestonden uit: le. een bewijs van betaling ten post kantore, in duplo opgemaakt, één voor den betaler, en de doordruk Voor het bestemde kantoor; 2e. een staat van betaalde belasting voor het kantoor van bestemming; 3e. een begeleidend schrijven;; 4o. een girobiljet ter overmaking van t betaalde bedrag. We vernemen, dat het gemeentebe stuur eener naburige gemeente het plan heeft, b,ij opheffing van den zitdag, eèn request tot den minister te richlen. HET CONFLICT IN DE PADVINDERS BEWEGING. In een Maandagavond gehouden ver gadering van leden van de afdf. Amster dam van de vereeniging „De Nederland- sche Padvinder" en van ouders van pad vinders en welpen der verschillende troepen (er waren 216 personen aanwe zig) is met algemeene Memmen een mo tie aangenomen, voorgesteld door wet houder mr. J. Rutgers waardoor die ouders zich scharen achter het a'gezette Amsterdamsch bestuur inzake het con flict over de godsdienstbepaling in de spelregels- Zooals men weet heeft het Amster- sche bestuur zich niet vereenigd met de door het hoofdbestuur aangebrachte reglementswijziging ,\vaardoor aangeno men werd dat iedere pad vin Ier t>t een godsdienstig genootschap zou behooren. Hel Amsterdamsch bestuur is toen door het Hoofdbestuur afgezet- En hoe wel later de Raad van de N. P. V. de aangebrachte reglementswijziging op hief als eigenmachtig door het Hoofd bestuur aangebracht, wilde dit Hoofd bestuur niet zijn afzetting van het Am sterdamsch bestuur intrekken. Daarte gen gaat nu de motie der ouders. DE VAARGEULEN IN DE WESTER. SCHELDE. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel melal: Het Antwerpsche blad ,(La Métropo- le" had een onderhoud met den directeur aer oiensten van ae Zeeschelde, inge nieur Tame Claes, die o.m. mededeelde dat ae bnggerwerken in de pas bij Val- kenisse thans voltooid zijn. De heele vaargeul, tusschen ae Kruisschans te Antwerpen en de Noordzee, is aldus 50 cM. aieper gemaakt en ook in de pas sen van Santvhel en Bath bedraagt de diepte nu 81/2 meier bij laag water. Op de vraag of het mogelijk is de Schelae op een nog grootere diepte te brengen antwoordde de heer Claes be vestigend. Een andere vraag was nog of de Schelde alsdan bevaarbaar zou worden voor schepen van grootere afmetingen nog dan de „Belgemand", waarop het antwoord luidde: „Dit is een andere kwestie, want er dient ook rekening te worden gehouden met de lengte der schepen. Vaststaat evenwel dat, van hél den af aan de grootste moderne schepen, die op negen na, te Antwerpen kunnen oinnenloopen, met meer gemak nog dan vroeger de Schelde zullen bevaren. HET NEBERL.-BELGISCH VERDRAG. De Brusselsche correspondent van het Handelsblad meldt: Volgens ae „Etoile Beige" heeft de minister van Buitenlandsehe Zaken Hy- mans in de gistermiddag gehouden ver gadering van den Ministerraad, in ver- bana met de' opmerkingen in vele dag- blaaen over het bezwaar, aan de niet- publicvtie van ae Belgische nota inzake de Nederl.-Belgische onderhandelim gen verDonden, verklaard, dat niet de Belgische regeering tegen de openbaar making van de nota gekant is, maar aat de nota integendeel gepubliceerd zal woraen, inaien de Nederlandsche re geering er in toestemt, doch dat hij tot nogtoe geen verzoek daartoe uit Den Haag heeft ontvangen. Uit Middolburg. De schouwburg was gisleravoud ge heel bezet met leden en genoodigden van de vereeniging „Handelsbelang"' alhier ter bijwoning van den filmavond. Het be drijf der Staatsmijnen in Limburg", toege licht door den heer G. de Clercq. Tot die genoodigden hoorden o.a. de wethouder de heer J. Onderdijk, en de hoofden der gem ee n tebe dr ij ven Een treinderaillement bij Den Haag bleek echter oorzaak, dat deh eer de Clercq niet op tijd hier ter stede was. Doch geen nood. Het bestuur zorgde wel zijn gasten van dezen avond to-ch iets aan te bieden. En vond, den secretaris der vereeniging, den beer L. A. Stofkoper bereid iets pit eigeq zoo welbekend werk voor te lezen. Ergo heeft deze, na het welkomstwoord van den voorzitter, dpn heer G. van Neder- veen ons op de voordracht van drie schetsen vergast. Het Circus, (waarvan de heer Stofkoper niet de auteur is). De fietstocht van bootsman Ari, en bootsman Ari op visite. Men amuseerde zich dpar kostelijk mee; een succes voor den de clamator, die lerrecht zeggen moclit te voren niet geweten te hebben op te zul len treden! Er is hartelijk gelachen, voor al toen bootsman Ari op visite zat! Dezer zijds ook een woord; van hulde voor deze uitstekende declamatie a 1' ilmproviste! Toen: de pauze; opgeluisterd door liet Jesayes-strijkje met de moderne Schla gers, Thee, (van v. IJsendijk) werd aan geboden, met een Sluis biscuitje, bonbons van Bensdorp, en bier van de Z. H. B. Opeen,s ging als het bekend, loopend vuurtje de zaal doer: spreker en film waren met den trein van kwart voor tien aangekomen. Zoodat we dus toch nog de vertooning met de explicatie zou den krijgen, ai was 't d^n in wat vlug tempo, vanweg* het late uur. Niemand die daar spijt van had en die er niet gaarne wat nachtrust minder voor gaf. Hoe leerzaam en belangwekkend deze zes acten lange rolprent over dit zoo hoogst interessant, en eigendjk in details zoo weinig nog bekend bedrijf. Een film, opgenomen in 1927, een beeld dus van den huidigen toestand. Van de werking der vier staatsmijnen: Wilhelmina, Emma, Hendrik en Maurits. Die in 1928 acht millioen ton koten heb ben geproduceerd. In datzelfde jaar is 12 millioen ton verbruikt, dr'ekwart komt dus uit Limburg. Waar 21.000 arbeiders werken! Een productie een geprojec teerde tabel bewees 't de laatste jaren zoo geweldig is toegenomen. Reeds in 1909 kwam de Staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen, welke huis- brand-artliranciet produceert, in bedrijf, waarna in 1915 de Staatsmijn Emma bij Heer:en, die vette koten voorde industrie levert, volgde. In 1918 kwam dj® Staats" mijn Hendrik bij Brunssum gereed en in 1927 volgde als laatste der thans in ex ploitatie zijnde vier Staatsmijnen d,® Man rits te Lutterade. Per film maakten we een excursie in een mijn, wij gingen a. h. w. met de mijn werkers mede, en hadden in den heer de Clercq een voortreffelijk explicator. Eerst naar de streek zelf, het schoone Limburgsche landschap, we zagen de aankomst der arbeiders: per trein en autobus;' hoe de kleeren ter vrijwaring van diefstal bewaard, worden, opgetrok ken hoog in de kieedzaal. Hoe ieder een Davy-veiiigheidslamp mee krijgt. Dan d,e aTdaling: met een lift in de diepe schacht 548 M. onder den grond, met een snel heid van 'n sneltrein! Tevoren was ons met een teekening aangetoond hoe een mijnschacht en mijngang worden ge maakt. Drie methoden van kolenhakken bestaan er: de weinig meer toegepaste niet den pikhouweel, die met de pneuma tische afhouwhanier, en die met de on- dersnijmachnie. Natuurlijk moeten de mijngangen worden ondersteund, ter voorkoming van instortingen, wat ge schiedt met stutten van mijnhout. Dui delijk werd ons de constructie hiervan getoond. Soms moet de arbeider, als hij zijn gereedschap aan het magazijn heeft afgehaald 'n half uur of drie kwartier loopen eer hij bij zijn werk is. Uitvoerig, met een duidelijk, heldere projectie, volgde toen het transport on der den grond van ae gehakte kolen met wagentjes, tenslotte getrokken door de pheumatische locomotief; en het ingewik kelde stelsel van de lift-ophaaimfochine, waarbij zoo goed voor de veiligheid ge zorgd is! We zagen het moeilijk werk van het doortrekken met dynamiet van een steengang, en de controle van het staats toezicht. Heel de ondergrendsche bewer king tot de arbeiders weer terugkeeren zich baden en huiswaarts gaan. Maar welk een fabricatie is er dan nog bo vengronds aan onze kolen, Voor ze voor huishoudelijk gebruik geschikt zijn! Hoe veel machineriën zijn er noodig voor het vvasschen en sorteeren om het asch- gehalte der kolen zoo laag mogelijk te doen zijn. 1 De staatsmijnen Hendrik en Maurits produceeren evenals de Emma vette ko len, welke voor industrieele doeleinden zeer gewild zijn, aangezien deze vette kolen een buitengewoon lioog bakkeud vermogen bezitten. Ook dienen de vette kolen als grondstof voor de bereiding van gietcokes (de voornaamste brandstof voor centrale verwarmingsketels). Gietcokes wordt bereid door distillatie in gesloten kamers van vette kolen. Dit geschiedt in de cokesfabrieken. Bij de Staatsmijn Emma is een groote ciokes- fabriek, terwijl er hij de Staatsmijn Mau rits een in aanbouw is. Tenslotte nog het transport per spoor en schip (1500—1600 wagons!) het bun keren, van de Gelria en van een groote jumbo-Locomotief, en het gebruik der kolen voor de industrie in Luxemburg. Wij hebben veel geleerd dezen avond èn ons geamuseerd. Het dankwoord van den voorzitter op het middernachtelijk uur aan beide spre kers had dan ook ieders instemming! Uit Vlissingen. In hun voorstel om aan de Vereen, tot stichting en instandhouding van het Ohr. Ziekenhuis „Bethesda" optie te ver leenen op circa 9840 vierk. M. grond ad f 3.50 per vierk. M. en dit voor één jaar, wijzen Bi. en W. te Vlissingen er o.a. op, dat aanvankelijk 13770 M2. was aangevraagd, doch dit later is ver minderd 1 Aanvankelijk liebhen B. en W. er het bestuur op gswezen, dat een bevredir genoe oplossing van het ziekenhuisvraag- stuk zou zijn te verkrijgen als ae ge meente op eigen kosten en op eigen terrein een geheel afzonderlijken vleugel zou kunnen bijbouwen en exploiteeren, doch met gebruik tegen vergoeding, van de röntgenafdeeling, de operatiekamer, de polikliniek en eventueel de keuken van „Bethesda". Dit zou voor de ge meente financieel voordeel opleveren en bevrediging brengen. Bescherm ook de kinderen tegen en *JH' (Influenza, Griep, Roodvonk) met De Keelontsmettende Tabletten. Tijdig gegeven voorkomt Formamint besmetting. In alle Apoth. en Dcog. a ft. I- p.flesoh. (Ihgez. Med.) In een uitvoerig schrijven van het bestuur van „Bethesda" wordt uiteen gezet, dat eenstemmig het bestuur bij ae overtuiging is gebleven, dat zoowel op practische als op principieele gronden de gedachte, die zich aandient als eea oplossing ter „bevrediging", eerst recht den strijd, die de stad reeds geruimen tijd ten opzichte van de ziekenhuisver- pleging in twee kampen verdeeld hield, nu op het terrein zelf van „Bethesda" zal veriengeu tot in lengte van dagen en ontzaggelijk veel ellende zal veroor zaken. De hoofdinspecteur der Wolks gezondheid, di*. Terburch, heeft het ver zoek van „Bethesda" krachtig onder steund. Het voorstel wordt gedaan door de grootst mogelijke meerderheid van B. en W Burg. en Weth. van Viissïnget» hebben nog enkele Voorstellen bij den gemeenteraad ingediend. Een drietal betreffen verkoop van grond direct of in ae toekomst. De Kon. Mij. „de Schelde" wilt direct k00pep 2400 M2 van het industrieterrein aan de Lampsensstraaf en stellen B. en W|.1 voor dit te verlcoopen 'tegen f 5 per M* of in totaal f12.000. Verder vraagt „de Schelde" optie voor de overschietende 4400 M2 en ook de Vereeniging tot Verbetering van de Voika huisvesting vraagt optie op grond. B. en Wi. achten het billijk, dat voor optie in het vervolg iéts wordt vergoed en stellen voor dit te bepalen op "5 cen£ per M2 en per jaar. Gisterenavond! werd te Vd'iswin gen een druk bezochte vergadering ge houden van het gewest Zeeland van „Patrimonium", onder voorzitterschap den heer W,. A. den Hollander uit Mid delburg. 1 De heer Baas, algemeen secretarial Va* het Verbond sprak over het Zesde ge bod Uit Walcheren. De [molenaar de V. van M e 1 i s k e r- ke is Dinsdagmorgen aan een groot on geluk ontsnapt. Hij kwam1 met zijn vrachtauto uit de richting Middelburg, toen bij den overweg aan den Koude- kerkschen weg bij Biggekerke de stooml- tram passeerde. Hoewel de machinist van de tram duidelijk signalen gaf, schijnt de bestuurder van de auto dit niet te hebben gehoord, met het gevolg dat de auto door den locomotief werd gegrepen, enkele meters werd medege- sleurd en in een greppel ïangs de tram!-j lijn werd geworpen. De auto werd slechts licht beschadigd, terwijl ook de locomo tief enkele deuken vertoonde. i De bestuurder de V. bekwam geen let sel. u Uit Zuid-Beveland. De komlmies le water 2e klasse A. Tompot le Bat li is bevorderd tot de le klasse. De assistent J. de Fouw te H a n sj- weert is met ingang van 1 Maart a.s. verplaatst naar Looith. Maandagmiddag werd het stoffelijk overschot van den heer 0. Glerum! te S c h o r e op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. De heer Gllerum' was tot voor kort gezworen van het Water schap „B. W. B. I.", welke functie hi| ruim 30 jaren heeft bekleed. Hij was een der oprichters van de huidige kunstoïest- fabriek te Vlake. Zeeuwseh-Vlaanderen O. B. Men meldt ons uit S a s v a u G e n t,

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1