FLORA-BIOSCOOP No. 30 Dinsdag 5 Februari 1929 172® Jaargang STLS™1"verlangen dan de Rijn DOLORES DEL RIO BINNENLAND Verwacht Vrijdag ae. MT STAD EN PROVINCIE KUNST EN WETENSCHAP dit nummer behoort een Bijvoegsel. HET HELLEGAT. 'Jtteu schrijlt uit scheepvaartkringen aan ae N. R. Crt. Benige te Antwerpen verschijnende Bransrhe oiaacn schijnen het weder eens nooctig te oordeelen sensationeeie hericn- ten te puouceeren over den vaarweg Dorurecht-Anlwerpen, in het nijzonder over het heliegat. (Bedoeld wordt na tuurlijk niet het ingepolderde He'legat in Z. Vlaanderen, maar het Oost. Hellegat hij Willemstad, voerend van de Volkerak naar het Hollandsch Diep. Red. M. Crt.) Door deze berichten geven zij hel Belgische publiek een voorstelling van zaken, aie niet geheel juisl is. Dit op zichzelf aeert ons niet, maar de zaak wordt anders, als men hiermede wil aan- loonen, dat de vaarweg Dordrecht—Ant werpen in slechten toe tana verkeert en een anaere vaarweg dringend noodzake lijk is. Men schrijft, dat het Hellegat met den dag gevaarlijker wordt, steeds meer verzandt en vele schepen aan den grond varen. Het is juist, dat oen laatsten tijd eenige schepen in de nabijheid van het Hellegat aan den grond zijn gevaren. Als wa schip aan den grond vaart, kan dit ko- men door verschillende oorzaken: Men kan buiten het vaarwater aan den grona varen, doordat men den goe den koers met volgt; of in het vaarwater, doornat er een lijdelijke droogte ont staat, of aoor weersomstandigheden en getij een aonormaal lage waterstand ont staat. Eenige schepen zijn nu aan den grond gevaren buiten hef vaarwater, ten gevolge van de langdurige mislperiode, en andere doornat men roekeloos heeft gevaren. i Ook in het vaarwater is men aan den grond geraaut, maar dan bij een abnor maal getij. Als men bij abnormaal laag water in het vaarwater aan den grond vaarf, is dit eigen schuld, omdat men, ziende ait het water abnormaal laag is, maar doorvaart zoncier er rekening mede te houden, of net vaarwater ter plaatse volaoenae mep is. Men kan toch niet spreken van een slecht vaarwater, aM een vaarwater 180 M. breed en bij nor maal .aag water 2.40 M. diep is t Door do vele Oostelijke winden wer den den laatsten tijd waterstanden gecon stateerd van 0.80 M. tot 1.10 M. beneden gewoon lager water. Dat er ook roekeloos wordt gevaren, blijkt wel uit het feit, dat dezer dagen geconstateerd werd, dat tien sleepen ach ter elkaar binnen ae roode tonnen door voeren, qus voeren buiten het afgeton- de vaarwater. Het aan de grond varen moet dus niet geweten worden aan den toestand van het vaarwater, maar in hoofdzaak aan het roekeloos varen. Het Hellegat is op het oogenblik wat smaher dan gewoonlijk, hoewel het vaar water, zooals ik reeds zei, nog 180 M. breea is. Dit tijdelijk' smaller zijn van het vaarwater vindt zijn oorzaak in het zich verplaatsen van de zandbanken. Dit is een proces, dat zich in de Zeeuw1- sche stroomen steeds ontwikkelt, zoowel bii ons als op de Westerschelde op Belgisch gebied. Men zal zich nog wel herinneren, dat enkele jaren geleden de "Westerschelde op Belgisch gebied tijdelijk zoo slecht was, dat de zeeschepen aan den grond voeren en enkele zelfs totaal verloren gingen. Nabij het Hellegat kan men nu waarnemen, dat ongeveer om de vijf jaag de zandbanken zich verplaatsen, waar •door enkele maanden het vaarwater tij delijk wat smaller is en men wat voor zichtiger moet varen. Dit is alles Moegelijken wij nu eens de vaarwaters op den Iiijn met liet Hellegat. De wa terstand aan de peilschaal geeft ongeveer meter aan, d.w.z. dat tot Keulen met een diepgang van plm. 2.30 M. kan wor den gevaren en boven Keulen met een diepgang van pi.m. 2 M. De vaarwaters Z,J™Qaa «n,g.-8eei1 180 M. breed. Waar Belgie hier toch alleen maar belang ïee t bi> een goede verbinding met oen Rijn zal men toch zeker geen TACT-GEBKEK BIJ «ELASTixr INSPECTEUR^ De heer B-raat heeft aan den Minister van Pin. eten reeks vragen gesteld over het optreden van den inspecteur te Hel- levoetsluis en den adj.-inspecteur, die da gelijks een 5—14 personen per dag op het kantoor ontbieden tot het stellen van "vragen, die evengoed schriftelijk; beant woord kunnen worden, zoo als: „Hebt 'gij alles aangegeven wat gij hebt?" en: „Op welke bank doet gij uw zaken?". Boiendien worden bijna alle aanslagen hooger gesteld dan het uit later bij be roep blijkende resultaten wefkelijk noo- dig is. Gevraagd wordt, of de genoemlde ambtenaars die wegens hun leeftijd en het gemis aan tact en alge neen pract- sche kennis van menscnen en zaken nog niet geschikt zijn voor 3e functies, niet vervangen liehooren te worden door een meer bezadigd en ervaren man. RIJKSKLINIEKEN TE UTRECHT. Op de vragen van mej. Groeneweg heeft de Minister van O., K. en W. geant- de 15 gedipt, verpleegsters ontbreken, de15 gedipi. verp'.eegders ontbreken, dat niet 130 maar 6, later 8 vrouwelijke studenten verplegingsarbeid verrichten, dat de belangen der patiënten behoorlijk gewaarborgd zijn, en dat 1 Febr. alle vacatures waren vervuld. Bra. MICHIELS VAN VERDUIJNEN In het zuiden van Frankrijk is op 73- jarigen leeftijd overleden mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduljnen, secre taris-generaal bij 't Permanent Hof van Arbitrage, oud raadslid en wethouder van 's-Gravenhage. Oud-lid der Prov. Sta ten van Zuid Holand. Baron Michiels had van 1888 tot 1904 zitting in de Tw. Kamer voor het toenmalig kiesdistrict Breda; was gedurende den laatsten tijd van zijn Kamerlidmaatschap voorzitter van de Katholieke Kamerfractie. Baron Michiels was commandeur in de orde van den Ned. Leeuw. R A M O IV A. (Ingez. Med.) Uit Middelburg. Het dooit, en er zullen nu wel meer mensohen dan gisteren zijn, die beseffen dat het ijs op de vesten Zéér onbetrouw baar is. Maar gister hadden er toch ook verscheidene verstandiger kunnen zijn. Zelf werd er door enkelen gereden op het vak tusschen de Griffioen en de Langevielebrug, dat Zaterdagavond nog geheel open lag- En daar is er dan ook een rijder tot aan zijn hals doorgezakt, die eenige benauwde en koude minuten heeft gehad vóór hij door iemand met een ladder uit zijn zeer benarde positie werd gered. r Maar ook öp andere gedeelten, waar het sneeuwijs een schijnbaar solieder rijvlak bood, zijn gister eenige jongens er doorgezakt. Eén kon slechts met moei te bereikt worden. Toch zwierven vlak daarbij kinderen met sleedjes op 't ijs. Daarom deze waarschuwing: blijjf van het ijs weg! Het deugt niet- En als het ergens „houdt", vergeet dan niet dat heit vlak daarnaast niet houdt. De politie is natuurlijk niet in staat omi over de volle lengte van al de vesten te zorgen dat er niemand op 't ijs kom't. De jongens zouden er dadelijk een pretje van maken. Maar de ouderen kunnen met een verbod heel wat doen. Bij Kon. besluit is de toelating als vereeniging, uitsluitend ter 'bevor dering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders werkzaam', van de vereeniging, genaamd: „Weder- zijdsch' Belang" te Middelburg ge handhaafd. -ff Bit Ylissiagea. B. en W. van Vlisslingen stellen den gemeenteraad voor om het Bestuur der Vereen, tot stichting en instandhou ding van een Chr. ziekenhuis „Bethesda" een stuk gemeentegrond in optie te ver- leenen groot ca. 9840 M2., en den prijs te bepalen op f 3.50 per M2., met in begrip van de kosten verbonden aan de bestrating, trottoirs en rioleering van de aangrenzende straten, en met ingang van heden, voor den tijd van één jaar aan het bestuur van bovengenoemde Vereeni ging het recht van optie voor dit terrein te verleenen. s Uit Walcheren. Dezer dagen gaf de mluziekvereieni- ging „Arne's Genoegen" te Arnemjuiden een openbare uitvoering voor een stamp volle zaail. De voorzitter memoreerde in zijn openingsrede dat deze vereeniging, die in Nov. 1898 werd opgericht n,u zijn 30-jarig jubileum vierde. Echter kon eerst thans de herdenking plaats vin den. Spr. bracht hulde aan de oprichters en den aanwezigen oprichter den heer B. Dijke en het oudste werkend lid de heer E. Buijs Azn., werden persoonlijk gehul digd. Spr. herdacht den oud-directeur den heer A. Brakman en bracht hulde aan de tegenwoordige leiding van den heer P. Meliefste en den onder-directeur E. Buijs. Tenslotte bracht spr. dank aan lei ders en leden voor hunne prestaties. Daarna werd het programma geopend! niet den „Zeeuwschen Bondsmasch" van J. Horst. De muziek werd afgewis seld met tooneel, o.a. het blijspel „De Filosoof van 't Hoeksken. De zaal was zoo gevuld mei toehoorders dat alles vol zat en stond, zoo zelifs dat mjen er niet door kon komen. Maandagavond heeft de burgemees ter Jhr. H. A. van Doorn den Bazar ten bate van „Het Groene Kruis" 1e S o u b u r g geopend, met een rede, waar in hij het feit herdacht dat het Gr. Kruis gedurende 25 jaar in deze gemeente be staat. Spr. weet zich aller tolk, wanneer hij het bestuur hartelijk gelukwenscht met dit 25-jarig bestaan. In die 25 jaren is hel aantal verplegingsartikelen verbazend toegenomen, maar wat niet toenam was de ruimte. Het was daarom goed gezien van de feestcommissie dezen Bazar te or- ganiseeren, om door de opbrengst daar van het bestuur zooveel mogelijk in staat te stellen dit magazijn meer te doen be antwoorden aan de eischen des tijds. Spr. dankt allen, die aan de tot standko- ming hebben medegewerkt. De Bazar wordt gehouden op 4, 5 ie,n 6 Februari. De zaal is' eiken avond geopend om 7 uur, terwijl Woensdagmiddag van 2—5 uur voor kinderen en hen, die 's avonds niet kunnen, gelegenheid is den bazar te bezoeken. Donderdag 7 Februari zal de lieer dr. A. J. Hoorweg een lezing met licht" beelden houden, een strijkje zal mede werking verieenen. Heden 5 Februari zal de zangvereen. „Uitspanning door Inspanning" om 8 urn- optreden en Woensdag 6 Febr. de zaug- vereeniging „Soli Deo Gloria." o Uit Zuid-Beveland. De kommies A. Wolters te Goes is met ingang van 16 Maart a.s.. ver plaatst naar Maassluis. De kommies A. A. Goedhart te H a n s weer t is met ingang van 1 Febr. j.l. verplaatst naar Middelburg (tijd.) De 10-jarige J. N. te Ierseke waagde zich Zaterdagmiddag te ver op het ijs van de Kolk, met het gevolg, dat het ijs bezweek en hij te water geraakte. Twee schippers hebben hem) met plan ken en touwen kunnen redden. De metselaar W|. van Ierseke, die Zaterdagavond te Kruiningen liep 'te wandelen is daar door een snel' voorbij rijdende auto gegrepen en ernstig ver wond naar huis vervoerd- Naast een ge kneusd been heeft hij een hersen schudding opgeloopen. Uit Scnouw/in-Duiveland. Uit Zierikzee wordt gemeld: De heiwerken op de plaats waar dit jaar de watertoren zal verrijzen, zijn af- geloopen. Men treft thans voorbereiden de maatregelen voor het maken van den betonnen vloer, waarop mede de toren zal komen te rusten. Uit St. Philipsland. Vrijdagmorgen bid op den draai bij de Voorstraat te St. Philijpsland een aanrijaing plaats tusschen de auto van den heer de K. van Princenhage en did vrachtautoi van den heer B. van Steen bergen. Het ongeluk liep met eenige materieele schaae af. Naar de- Z. Nwsb. meldt, hebben beide bestuurders een procesverbaal opgeloopen; die van de K. wegens bet houden van den ver keerden kant van den rijweg en de andere, doordat de remmen van zijn auto niet geheel in orde waren. Zeeuwseh-Vïaanderen O. D. Door B. en W. der gemeente Ter- neuzen is een drankwetvergunning in getrokken op grona van gelegenheid ge ven tol het plegen van ontucht. o Zeeuwsch Vlaanderen W.D. Maanaag kwam de raad der ge meente Ote'Stburg onner presidium van den burgemeester, den heer P. Eras mus, in voltallige vergadering bijeen. Aan oe opening knoopte de voorzitter een overzicht vast van het voorge vallene in 1928. De gemeentebedrijven breiden zich voortdurend uit; werd vo rig jaar medegedeeld, dat de gasafname beduidena was verminderd door de aan sluitingen Dij het electricileitsbedrijf, thans kan medegedeeld worden, dat deze belangrijk is toegenomen en de afgifte die van het vorig jaar thans reeds overtreft. De aansluitingen aan het net nemen geregeld toe, waardoor er op 't oogennlik reeds 227 aansluitingenizijn; de financieele uitkomst is dan ook rede lijk te noemen. De 't vorige jaar geopen- ae bewaarschool blijkt in een groote behceite te voorzien; is de school Juli vorig jaar met 27 leerlingen begonnen, op 1 Januari waren op de school 42 leerlingen ingeschreven. Niettegen taande de tol stana gekomeu werken, als aan leg trcttoirs, rioleering enz., zal het ver- houdingscijfer voor de helasling hetzelfde Kunnen blijven. Na een gelukwensch tol ae leden, aen secretaris en de ambte naren oij ae jaarwisseling, wordt overge gaan tot afwerking der agenda. Hef reglement van de afdeeling Zee land van de Vereeniging van Nederl'. gemeenten, het verslag van de Werklie den VereeD. „Volksbelang" over 1928, alsmeae ae rekeningen dezer vereeniging over 1927 en 1928 en een verslag van het hoofd der school voor voorbereidend onderwijs in ae gemeente (deze laatste inrichting heeft thans 421 leerlingen) wor den voor Kennisgeving aangenomen. De keuringsverordenmg ingevolge ae Warenwet, werd opnieuw vastgesteld, na dat aaarin opgenomen was, dat ook het in aflevering hebben van waren en de melkveehouders aaarin waren opgeno men. Verzoeken der bijzondere scholen om' vergoeaing over 1928 werden geren- vcyeerd aan B. en W., terwijl een voor schot werd toegestaan ooi de vergoeding voor 1929; aan het R.K. schoolbestuur een bearag van f 949.52 en de school- vereeniging „Immanuel" f 732.06. Een afschrift van een aan aen Bel gischen Minister van Builenl. Zaken ge- zonaen request no or een 4-tal Bejgische /([gemeenten tegen ae tot standkoming van de "Waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen werd voor Kennisgeving aangenomen. Het verzoek der Werklieden vereeniging „Volksbelang" om) subsidie over 1928 groot f351.35 werd met alg. stemmen ingewilligd. 1 1 i B. en W. werden verder gemachtigd om, inplaats van een sioo4 te delven achter de huizen aan den Grooten Dam waar het vorig jaar ettelijke typhus ge vallen werden waargenomen, een riolee ring aan te brengen en dit wel op ver zoek' van ae aldaar wonende®, en be houdens toestemming van derden. Een verzoen van het R. K. school bestuur tot beschikbaar stehen van gel den voor aanschaffing van leermiddelen enz. voor hel 7e leerjaar werd geren- voyeera' aan B. en W. tot het plegen van het noodig overleg met het be trokken schoolbestuur. Ingewilligd werd een verzoek van oe American Petroleum Comp. om gerouik van gemeentegrond tot plaatsing van een benzinepomp. De rekeningen van het Gasbedrijf en het tlectriciteitsbedrijf ever 1926, wer den geheel omgewerkt ingevolge de wen- schen van Gea. Stalen en voorloopig vastgastela. Het voorstel van B. en W. tot aan stelling van een verantwooraelijk en ge- diplcmeera boekhouder bij de bedrijven lokte een uitvoerige gedachtenwisseiing uit. De voorzitter betoogde namens Burg. en Weth. de hooge noodzakel i jheid,. terwijl eenige leden meienden, d,at een boekhouder overbodig is, waar dit werk is opgedragen aan den "directeur, terwijl anneren het begin-salaris van f 1000. te hcog achten. Bij de rondvraag wordt het voorstel met 3 tegen 2 stemmen aangenomen, terwijl 2 ïeden zich van stemmen onthielden. Het plan van inrichting van de vee markt en den aanleg van het kerkplein werden goedgekeurd. Toegestaan werd aan de voetoalvereeniging „Zeeuwsch- Vlaamsche Boys" een bijdrage van f 56.— in de huur van een voetbalveld. In de Zaterdag gehouden vergade ring van de Muziekvereeniging „Harmo nie" te ÖostDurg las de secretaris, de heer I. van Jtioute Mz„ zijn jaarverslag waaruit bleek, welke successen de ver eeniging als zoodanig en de werkende leden inaividueel hadden behaald, als mede de belangstelling van de ingezete nen hetgeen gebleken is bij de aanbie ding van de Schellenboomen. De heer Aalbregtse bracht namens de ïeden dank) voor de wijze, waarop in de analen van de vereeniging de prestaties, onder lei ding van den directeur Cor Schijve, zijn vastgelegd. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de ontvangsten bearoegen P 766.25 en de uitgaven f 687.901/2- De rekening werd goedgekeurd. Het honorarium van den directeur werd verhoogd met f 150.— en al zoo ge bracht op f350.— met alg. st. De begrooting voor het jaar 1929 werd in ontvangsten en uitgaven vastge steld op een bedrag van f798.34ya, met een post onvoorzien ten bedrage van f68.3D/2. Het aftredende bestuurslid J. Ph. Cijsouw, werd bij acclamatie her kozen, terwijl in de vacature wegens periodieke aftreding van het bestuurs lid I. van de Vijver, door de muzikanten zal worden voorzien. De concerten werden vastgesteld zoo als het in de vorige jaren gebruikelijk is. De oud-vaandeldrager, de heer J. Bos-i sand Sr. werd -met algemeene stemmen benoemd tot eere-lid der vereeni ging, daar hij gedurende een groot aan tal jaren de banier heelt gedragen Bij de rooavraag vroegen enkele ïe den hoever het stond met de kiosk. Van de daartoe het vorig jaar in leven geroepen oommissie is tot nu toe niets vernomen, terwijl ook niemand der aan wezigen mlicntingen kon geven hoever de commissie met haar werkzaamheden is gevorderd. D'e hoop werd uitgespro ken dat er spcedig resultaten zouden te zien zijn. Het bestuur zal het houden van festiviteiten overwegen en daartoe de gevoelens polsen. Maandagavond trad voor de Nuts- afdeeling te B i e r v 1 i e t op de heer Tijt- gat te Utrecht, met het onderwerp „Bre- tagne". Gemeente- en W aterschaps- archieven in Zeeland. Door den heer mr. A. Meerkamp van Embden, Rijksarchivaris en Inspecteur der gemeente- en waterschapsarchieven in Zeeland, is aan Ged. Staten dier pro vincie verslag uitgebracht over 1928 over zijne werkzaamheden in laatstgenoemde functie. In dit verslag maakt de Inspecteur er onder het hoofd algemeene zaken mie 11- ding van, dat hij van Ged. Staten mede- deeling ontving dat de oude rekeningen van den Marie- en van den Ri.p- p o 1 d e r in en met een pakhuis te W i s- sekerke waren verbrand, en dat deze betreurenswaardige gebeurtenis aanlei ding had gegeven tót het zenden van; eene circulaire aan de besturen der pol ders en waterschappen in Zeeland, hou dend het (dringend verzoek om goede zorg te wijden aan de bewaring van de archie ven. De inspecteur heeft daarop geant woord, dat de archieven der beide get noemde polders tijdens zijn bezoek aan Wissekerke in 1923 met andere polder- arcliieven betrekkelijk veilig berustten ia eene kamer van het raadhuis. De nieuwe olntvanger-griffier trad een jaar later in functie, dus vóór het uitgaan der circu laire van Ged. Staten d.d. 18 Maart 192)7, betreffende het beheer der archievn. Hadden de besturen gehandeld overeen komstig die circulaire en den inspecteur kennis gegeven van de ingetreden wijzi ging in het archiefbeheer, dan zou deze zich hebben verzet tegen de onvoldoende wijze van berging, laatstelijk toegepast. De vernietiging van de archieven door brand had zoo kunnen worden voorko-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1