Kresival- BIJVOEGSEL Maandag 21 Jan. 1929 No. 17 BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE FEUILLETON Het Geheimzinnige Genootschap. JDaar gaat hij, KERKNIEUWS VAN DB VAN ONTVANGST TEN IÏOVE. Zaterdagavond heeft de Koningin ten Koninklijken paleize Noordeinde de eer ste van twee gelijke ontvangsten gehou den, op welke in tegenwoordigheid ook van de Koningin-Moeder, den Prins der Nederlanden en Prinses Juliana, aan tal van dames en heeren uit het geheele land, met uitzondering van personen uit Noord-Holland, die later ten paleize te Amsterdam op een avondreceptie zullen worden ontvangen, gelegenheid werd ge geven, hun opwachting bij de Koningin te maken. De Koningin betrad, na vooraf cercle te hebben gehouden voor Nederlandsche civiele én militaire autoriteiten, om half tien met de andere leden der Koninklijke familie de zaal. Op deze eerste soiree verschenen, met de bovengenoemde autoriteilen, de da mes en heeren van het diplomatieke corps en van het Permanente Hof van Internationale Justitie, benevens vele autoriteiten uit de hofhoudingen der vor stelijke personen, de staats-, stads- en provinciale besturen, de rechterlijke macht, land- en zeemacht, vertegenwoor digers van instellingen op velerlei gebied, particuliere personen enz., in totaal 550 uitgenoodigden. Uit Middelburg. Niettegenstaande verschillende dee:en van de vesten vooral bij sommige brug gen weer geheel open liggen, bleken gisteren.velen het nog aanwezige ijs, nadat 'tde laatste nachten weer wat gevroren had voldoende sterk te achten en is er gisteren vrij veel gereden, nadat dut vo rige dagen ook op de pLasjes reeds het tgeval was. Het rijden werd met het -mooie winterweer door vele wandelaars ■gadegeslagen. Te Vlissingen was de ijsbaan geopend, maar het aantal rijders was niet groot. De afdeelingen Middelburg van het Nederl. Ouderwijzers Genootschap, den Bond va-n Nederl. Onderwijzers en de Vereeniging „Volksonderwijs" hebben ge zamenlijk een adres tot den gemeen te- raad gericht met dringend verzoek het ■voorstel van B. en Wi. inzake da aan stelling van een medicus-ambtenaar, o.a. belast met de taak van schoolarls, Woensdag aan te nemen. Door de afd. Walcheren van de Ned. Beisvereeniging zal op "Donderdag, 24 dezer, in de groote zaal van het Schut tershof alhier een zeer interessante avond worden gegeven. Zij heeft den alom in den lande zeer gunstig beoordeelden spreker, den hpe-r D. van Staveren uit 's-Gravenh.age, die voorzitter is van de .Centrale Commis sie voor de Filmkeuring, voor dezen avond uitgenoodigd een lezing te komen houden over een onderwerp ,dat bij ieder die van reizen houdt, zeker belang in zal boezemen t.w. over de Rijn. Zoo men die prachtige natuur aan de boorden van dezen trotschen slroom nooit met eigen oogen heeft mogen aan schouwen, zoo wordt dan nu de gelegen heid geboden door de film, zoowel als door lantaarnplaatjes, welke de spr. aan de hand v-an het gesprokene Zal ver- toone-n, eenig idee te krijgen van het vele moois, dat op een Rijnreis is- te ge nieten. De Middelburgsche Hooger Burger school club „Rhetorica" alhier gaf Za terdagavond in de goed bezette Schutr tershofzaal een so-irée, dat zeer goed ge slaagd kan worden genoemd. De voorzitter, de heer F. J. B- o e'l e n, heette al e aanwezigen welkom en dit in het bijzonder den directeur der School, den heer Z-immermann, eere-voorzitter der vereeniging en mevrouw Zimmerr mann, de le-eraressen, de leeraren met hun echtgenoot-en en de vertegenwoor digers van zustervereenigingen. Spr. bracht dank aan al.en, die aan het welslagen van het soirée bijdroegen. Nadat het Rhetorica-Strijkje dal het dank zij de adviezen van den heer Vleu gels, tot een goede muzikale hoogle heeft gebracht, eenige nummers had doen hoo- ren, werden door een dame en een heer in keurig Tirolercostuum, enkele beken de stukken voor piano en viool gegeven, en dit op zeer verdienstelijke wijze en onder welverdiend applaus. Dat de hierop volgende menuet, ge danst in passend oo-stuum uit den prui kentijd en ingestudeerd door den heer iCorveleijn, moest worden - herhaald, is zeker te begrijpen. Men kon hier weer eens zien hoever deze dans onzer voorvaderen staat bo ven de heden geliefde foxtrotten en der gelijke. Zeer gracieus danstte het paar deze zeer ingewikkelde menuet en h.ad daarmede, zooals hoven reeds bleek, groot succes. Na de pauze w-erd opgevoerd „De Ver strooide vrijgezel'blijspel in één bedrijf van Ottokar Sloklasser. Het was zéker een gelukkige keuze dit blijspel, met aardige tooneeitjes en typische figuren en het we d vertolkt ■op een wijze, die deel vergeten, dat meerdere der spelenden voor h|2t eerst op de planken stonden. Ter doen gebruikelijk onthouden wij ons van het noemen v.an namen en van het aanwijzen van rol en, die bijzon der goed vertolkt werden, al zou er voor dit laatste zeker alle ainleiding zijn. De uitvoering was tijdig afgeloopeo en kon spoedig worden overgegaan tot het geannimeerde hal onder leiding van den heer Corveleijn en op de muziek van de Jazz-band van den heer Jesaijes c. s. Het komt den laatstein tijd meerma len voor, dat zien twee mannen, zich noemende antiquairs, bij gegoede inge zetenen in onze stad zich aanmelden Zij doen dan een onbegrijpelijk lioog bod op een of ander meubelstuk en -als| het bod wordt aangenomen, zeggen zij er tater om te zullen komen. Door dit bod en deze toezegging hebben zijl Uan den betrokken eigenaar goed voor zich gestemd. Plotseling valt dan natuurlijk ■toevallige?) hun oog op iets werke lijk antieks, dat zjj dan voor een koopje weten te bemachtigen. Dit betalen zij en nemen het mede, natuurlijk "komen zij nooit om het eerst gekochte met dein fabelachtigen prijs. Daar deze personen af en toe terugkomen, zij men gewaar ischuwd. Uit Walcheren. In de Vrijdag te Vee re door den raad gehouden vergadering gaf de voorz. een overzicht van den toestand der ge meen te. Het afgeloopen jaar was niet ongunstig voor den landbouw. Vooral het vervoer van suikerbieten en pulp was van belang en bedroeg 8417310 K.G., een gewicht dat nog nimmer werd bereikt. Niet zoo gunstig was de opbrengst van de vis scherij, die meer aan afwisseling onder hevig was. Ingekomen was een schrijven van Ged Staten ,dat de beslissing over de goed keuring der begroeting was aangehouden tot April en inmiddels beschikt kon wor den over de helft van het bedrag. Op een verzoek van L. Verlind© om ver goeding wegens waterschade werd af wijzend beschikt. Naar het Engelscb van J 8 PLE'i'üHJSh door Mej. A. T. -sik—— 65). Maar Jimmie had nog andere dingen in het hoofd. Toen hij er op stond Scraye te vergezellen naar het huis van mie^ vrouw Wytkenshawe in Wilton Crescent, had hij geen bepaalde reden om dit te doen. Hij had een vaag gevoel dat het goed voor hem zou zijn, daar binnen te komen; hij was nieuwsgierig, hij had '1 gevoel dat hij een gedachte, een sleutel kon vinden. Ilij bedacht, op de hem eigen verstandige wijze, dat juist zooals 'het vliegen van een enkel strootje aantoont, boe de wind is, zoo- kan een onbedui dende kleinigheid den vervolger den jnis ten weg wijzen dien hij moet volgen. Hij wilde het huis van mevrouw Wytken shawe binnen komen, al was het alleen maar om zijn o-ogen te laten ronddwalen in een kamer, die geregeld door haar ge bruikt werd, alleen om te zien, of die onbeduidende kleinigheid zich voor zou doen. Het was mogelijk van wel mo gelijk van niet men kon nooit weten. Volgens Jimmie's m-e-ening deed de on beduidende kleinigheid zich voor. Ter wijl Scraye, gezeten aan het bureau van mevrouw Wytkenshawe, zijn briefje schreef, keken Jimmie's oogen zoekend rond. Hij wist reeds, dat mevrouw Wyt kenshawe haar huis dien morgen plol seling verlaten had; het was waarschijn lijk, dat zij hier of daar per trein heenge gaan was. En daar, vlak bij Scraye's el leboog, lag een spoorboekje open, on verschillig neergeworpen nadat het ge raadpleegd was. Hét lag open bij de S en de eerste naam, die Jimmie opviel was Salisbury. Het kostte niet veel in spanning Salisbury in verband te bren gen met Gillerham Manor en Lady Scraye. Jimmie, die niet zeer intellec lueel was en nooit geleerde cursussen voor geestelijke ontwikkeling gevolgd had wist volstrekt niets van heigeen logici en mathematici roemen: Waarschijnlijkheid mei een groolen W. Hij kon niet be redeneeren, dat van -een gebeurtenis- voorspeld kan worden als waarschijnlijl le gebeuren, of Hat een veronderstelling waarschijnlijk waar genoemd kan worden zelfs wanneer voldoende bewijzen van 'volstrekte waarheid niet gegeven kun nen worden. Hij had u niet door middel van algebra kunnen aanloonen de ma themfatische kansen, dat iels gebeuren zou. Hij had u niet kunnen zeggen, dat als men zes witte boonen in een zak met zeven zwarte boonen doet, de kansen gelijk staan, dat men er een witte als een zwarte boon uithaalt alleen m|et Afwijzend werd beschikt op het ver zoek der vereeniging voor Ger. schoolon derwijs om vergoeding voor verstrekken van voeding aan schoolkinderen. Op een verzoek van diezelfde vereeniging om gelden toe te staan voor kaarten en boeken werd geoordeeld, dat eerstge noemde wel, laatstgenoemd© echter niet volgens de aanvrage kan worden toege staan. t Een verzoek van P. Geldof om voor zijn café een losse veranda te m|ojgen plaatsen werd vergund onder bepaalde voorwaarden. Op het verzoek van den heer Wi. Heij't, hoofd der O. school en lid van ver schillende onderwijscommissies werd be sloten eervol ontslag te verte-enen tegen 1 Maart a.s. Besloten werd een opr-ceping te plaat sen voor een nieuw hoofd en zoo noódig vrijstelling te vragen van de verplichting om uit de wachtgelders een 'benoeming te doen; tevens werd de wenschelijkheid uitgesproken van het bezit van bijzon dere bevoegdheden o.a. Fransch. Benoemd werd tot lid van het Burg Armbestuur de heer Joh. Kasse met al- gemeene stemmen. De voorz. deelde mee,dat geen enkele sollicitant voor gemeentegeneesheer zien had aangemeld voor f 300, en dat d ikter Pols zich bereid verklaard heeft de be trekking waar te nemen voor hel salaris van den vorigen -dokter f 660. De lieer Bolier stelt voor het aanbod van den dokter aan te nemen; hetgeen wordt verworpen mét 4 tegen 3 st. Een voorstel van den heer Castel om op te roepen tegen f 500 wordt aangeno men. De lieer Poppe vraagt ontslag, als lid der commiss'e van onderzoek in onder wijszaken; dit wordt toegestaan en dhr. Marltusse wordt in zijn plaats fcenoe ml terwijl nog dlir. Simonse verzoekt in deze een rechtskundig advies le mogen inwin nen, hetgeen wordt toegestaan. o Oil S c n o u wo n-D u i v e 1 a n d. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Bruinisse werd me lege Jee d de loop van de bevolking over 1928, waaruit blijkt, dat liet zielenlal slechts met 4 is verminderd. Besloten werd geen lid 'te worden van de Ver. Ier bevorde ing van de ver krijging van onroerend goed door land arbeiders voor Schouwen-Duive'.and, en ook niet van de ICo-n. Ned. Politiehond denvereeniging. Op verzoek van den Pensioenraad wor den de pensioensgrondslagen van Mej. de Moor en van den heer Minderhoud, als leerkrachten bij het vervolgonder wijs vastgesteld, met ingang van 1 Jan. 1923, op f 100 en f250. Gunstig wordt beschikt op een ver zoek van het Bestuur der Ver. tot be vordering van Geref. schoolonderwijs om een bijdrage van f 106.50 voor elec- trische verlichting in de schoollokalen Naar aanleiding van een circulaire van den Minister van A., II. en N. wordt de verordening op de keuring van waren aangevuld. Voor een benoeming van een lid van het Burg. Armbestuuur, (periodieke af treding van C. Ploogerheide Zz.) waren door B. en W. voorgedragen M. Boo-ne en C. Iloogerheide Zz., Er werden 5 stemmen uitgebracht op den heer Boone en 1 op- den heer Hoogerheide, zoodat de heer Roone is benoemd'. Als lid der commissie van toez. 1. o werd de heer W. van Kooten herbe' noemd. De voorz^-biedt daarna den raad ter kennis-name aan het bestek betreffen de de verbree ling van den Dorpsweg, en deelt nog mede, dat de verlichting van de openbare gebouwen tot tevredenheid van het College is gereed geko'mjen dat de straatverlichting binnenkort zal tot stand komen en dat B. en W'. ten op zichte van het herstel der stralen., welke zijn opgeoroken. voor de waterleiding zullen trachten de werkzaamheden spoe dig te doen uitvoeren. De heer van Vessem bepleit bij de nu volgende rondvraag de opruiming van de boomen aan den Dorpsweg, omdat deze bijna alle door de iep-ziekte zijn aangetast. Bij de bespreking over dit punt blijkt evenwel dat de mogelijkheid niet is uit gesloten ,dat er ten opzichte van het aanbrengen van het rijwielpad andere maatregelen moeten worden genomen, die nauw verband houden met het rooien van de boomenrij. Op voorstel van den voorzitter wordt dan ook besloten dit punt aan te houden. De heer Wemmers stelt nog voor een nieuwe klok voor de Raadszaal aan te schaffen, wijl blijkt dat de oude ver sleten is; hiertoe wordt m. a. s. besloten,, waarna sluiting aer vergadering volgt. het zeer kleine onderscheid, dat men uil drukt in 6.13 tot 7.13. Hij kon niet in cij fers en te-ekens de kansen uitdrukken die van het werpen van een geldstuk af hangen, en u ook niet de waarschijnlijk hei-d van het een of ander in een ge geven voorbeeld verklaren. Maar hij had een scherp gezond verstand, en hij vat te de zaken aldus samen: Lady Scraye heeft de stad verlaten; Lady Scraye heeft een rustig en afgelegen builenver blijf in de buurt van Salisbury; zij its waarschijnlijk daar heengegaan. Mevrouw Wy! kens li a we is ook uit Londen verdwe nen; op het bureau van mevrouw Wyt kenshawe ligt een spoorboekje open op de bladzijde waar de treinen naar Sa lisbury staan; mevrouw Wytkenshawe is een vriendin van lady Scraye; de Waar schijnlijkheid bestaat, dat mevrouw Wvt kenshawe naar haar toe gègaan is op hef buitenverblijf in de dalen en heuvels van Wiltshire. In de gegeven oim'strfricllilgjië den vond Jimmie dit e-en zuivere rede neering. ITet was in ieder geval voldoen de om hem op vervolging uit te zen den; hij zou lady Scraye te pakken krij gen, al moest hij haar uit een luxe hut van een Atlantische stoomboot halen Het eerste wat Jimmie deed, toen hij de oude stad bereikte, was het restau rant van het station binnen te gaan en een stevig maal te nemen van koud rund- vleesch, warm» aardappelen, Shilton Zeeuw sch Vlaanderen W. D. - Donderdagavond werd te Z u i d- zande ee,n feestavond gehouden voor de leden van de vereeniging Volksonder wijs welke door het plaatselijk bestuur was georganiseerd. De heer W-aelput uit Groede, voorzit ter -der oinderafdeeling, voerde in hiet belang van het volksonderwijs het woord en -deed een greep uit hot ve Meden schetste hoe Yo-lkso-nderwijss in de jaren 1886-'70 den strijd voor het behoud der volksschool aanbond en Wat thans de openbare school voor de gemeenschaj) beteeken-t. D-e avond werd verder op geluisterd met muziek en voordracht. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad). om1 lid te worden van de afdeeling Zee land van de Vereeniging van Nederland sche gemeenten tegen een entréegeld van f 38 en een jaarlijksche contributie van f25 Ten slotte de steeds terugkfeerende adressen van Hendrikse en Lambertz over de schade door hen ondervo(nen doordat zij destfijds uit huune woningen zijn gezet. i f 1 i STUKKEN VOOR DEIN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Voor de Woensdag te houden vergade ring van den gemeenteraad zijn de vol gend-e stukken als ingekomen ter lezing geiega: Een adres Van de Landelijke Federatie van [Bouwvakarbeiders en den Neder- iandschen Eederatieven Bond van Perso neel in Overheidsdienst, waarin, mede gezien den strijd in de aannemers-wie reld, wordt aangedrongen op uitvoering van werken in eigen beheer. Een schrijven van den heer W. M. Mak, waarin hij mededeelt, dat zi. uit de cij fers door hem aan B. en W. gezonden blijkt, dat de uitkomsten van zijn bedrijf over 1928 het betalen van een ho-oige pacht niet toelaat en hij dus verzoekt hem 121/2 cent per vierk. M. te bereke nen zooals was toegezegd in dit geval bij besluit van 11 Jun ij.I. Een schrijven van de Soc. An. te Vlis singen, (wiaarin mededeeling wordt ge daan van het overgaan van haar bedrijf aan de P. Z. E. M. met ingang van 1 Jan j.l.. De P. Z. E. M. heeft zich verbonden io-opende contracten, dus ook vóór de stroomlevering aan Middelburg, zooals dat laatstelijk is gewijzigd, stipt na te komen. De waarborgsom kan ten name van den nieuwen ooocessionnaris wor den overgeschreven. De P. Z. E. M. heeft ten bewijze van haar acoo-o-rd-verklairing met bovenstaande mededeeling dit schrij ven mede onderteekend. Vervolgens den reeds gepubliceerden loop der bevolking over 1928, het pro ces-verbaal van lias-opneming ten kantore van den gemeenteontvanger op1 19 Dec. j.l., en de rekening van het Bommte—v, d. Broeckefonds, waaruit blijkt, dat ieder der uit het fonds gesubsidieerde vereeni gingen f 734.87 heeft ontvangen. Een adres van de Zuid-Nederiandsche Radio-distributie Maatschappij, directeur de heer P. O. Oorschot, waarin wo-rdt mie- d-egedeeld, dat zij ook te Middelburg een distributie-instelling wenscht te vesligen v-o-orloopig voor de uitzendingen der bei de Nederlandssche stations en binnen af- zienbaren tijd ook van bu-itenlandsche terwijl ook uitzendingen kunnen worden gegeven van concerten te Middelburg, als mede van gramopho-onmuziek en ook de uitzending van beeld-telegrafie in verge vo-rd-erd stadium van bepro-eiing verkeert Voor distiibultiegeleiding van 4 draden vraagt zij toestemming vo-o-r het over spannen van openbare straten en plei nen. Vervolgens een voorstel van B. en W kaas en biltere ale. Het leek he'mi een maaltijd voor een rijknecht, hij deed het alle eer aan en genoot er Van. Terwijl hij at en dronk, raadpleegde hij1 een kaartje van de buurt en o-verwoog zijn plannen. De plannen waren volkomen ge rijpt, toen hij midden op een zachten herfstnamiddag over de brug slenterde die de Wiltshire Avan overspant en de merkwaardige straten v'an de binnenstad van Salisbury in liep. Nadiat hij daar een poos rondgekeken had, ging hij den stal van een o-uderwetsche herberg bin nen en zocht naar den eersten stal knecht. Jimimie Wilde een go-ed paard huren. Hij had het één, misschien twee miogelijk drie dagen noodig; hij wilde in de buurt eens rondkijken, en kon wel wat langer uitblijven, als hij er zin dn had. Hij bekeek alle paarden met scher pen blik, daar hij inderdaad een even go-ed paardenkenner als motorist w'as De eigenaar van den stal merkte op, dat het dier, dat Jim'mlLe uitgezocht had, wel zeventig guinjes waard was en, voegde hij er wat verlegen bij, hij hoopte -dat Jimmie het niet onderweg verliezen zou of vergeten zou terug te brengen. Jimmie regelde d-e zaak door den eigenaar van 't paard een paar bankbiljetten -achter te laten en met de belofte, dat hij goed voor het dier zou zorgen, reed hij weg. Zij hadden hem gezegd, dat het acht •mijlen naar Gillenham wig,». D» ton v«r- door hoesten geplaagde man; maar waarom neemt hij ook geen SWOOP het beproefde, goed- smakende Bayer-product? fcaaaaaaiMMMaiaBaaaBa (Iugez. Med.) Vrijdagavond trad alh.ier op Voor den Nederl. Christ. Vrouwenbond Ds. A. Adriani van Baarn, met een lezing over „De navolging van Christus in het per soonlijk leven". Wegens ontstentenis van de presiden te, opende Mevrouw v. d. Kuip de ver gadering met gebed en leidde daarop den spreker in. Deze begon met voorbeelden van na volging van Christus uit het verleden en heden. Hendrik Suso, de monnik die zich pijnigde, navolging van het lijden van Christus Franciscus van Assisi, die de armoede van Christus navolgde de Bis schop uit Jean Valjean, van Victor Hu- go, die gaf, boven hetgeen v-an hem ge nomen werd de personen uit het boek „In his Steps", van Sheldon, letterlijke navolging, door zich af te vragen bij iede re daad: „Wat zou Jezus doen?"; Kees en Betty Boeke, die geen bezit Nellen, want Jezus bezat niets. Spreker ontwikkelde zijn critieken op deze navolging en kwam ten slotte tot de volgende conclusies le. Het is een onmogelijkheid om de navolging door te voeren in alle conse quenties. 2e. Al kan een ander het misschien, zoo kan ik het toch niet. 3e. Het is het volle Evangelie niet. 4e. Het is de bedoeling van het Evan gelie niet. De resultaten zijn dus negatief. En toch wil men de woorden niet kwijt, omdat Christus achter deze woorden staat. Zij moeten de spanning en het geweten van ons leven zijn. Groote liefde tot Christus inspireerden de menschen uit de voorbeelden. Maar het blijft van beteekenis, dat we de juis te volgorde in acht nemen. Eerst 't kind schap, dan de navolging, of zooals Lu ther het zoo schoon uitdrukte: „Niet de navolging maakt ons tot» kinderen, maar het kindschap maakt ons to-.t navolgers.'-* De groote vraag blijft daarom de vraag naar het kindschap, dus naar het toebe- hooren van Chrisus. Is dat eenmaal aan wezig, dan de leiding des Geestes. Intus- schen blijve de spanning. Als de navol ging geen spanning heeft, is de navolging bankroet. Na beantwoording van enkele vragen, bedankte de vice-presidente den spreker voor zijn ernstige en mooie lezing en sprak de hoop uit hem nogmaals hier te zien. dwfeen juist achter de lage heuvels in het Westen toen Jimmie de teugels aan haalde op een winderige hoogle en neer keek o-p h-et dorp, dat hij zotóht. Het scheen een typisch Engelsch dorp te zijn daar waren de daken en nokken, de gevels en schoorsteenen, de hooge boo men en lage boomgaarden, de blauwe rookkrinkels, het gemurmel van kinder stemmen, dat karakteristiek Engelsch is; daar waren de kraaien, die boven de ol men en esschen cirkelden, daar was de vierkante met kanteelen voorziene kerk toren. En diep tusschen struikgewas en aanplantingen lag een oud huis, waaruit dunne rookpluimen tegen de rossige lucht afstaken. Dat was zeker het hee- renhuis. Jimmie keek het dorp in en keek om zich heen. Midden in de plaats lag een plein; het hek van het heerenhuis liep langs één zijde er van, de muur van het kerkhof met taxisboomen er langs, langs een anderen kant. Recht tegenover het hek stond een ouderwetsche herberg met groote stallen er naast. „Als ik dit alles zelf zoo geregeld had, had het niet beter kunnen zijn", redeneerde Jimimie bij zich zelf, terwijl hij voor de deur van de herberg afsteeg, „Alles past prachtig!" (Wordt

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5