No. 16 Zaterdag 19 Januari 1929 172® Jaargang tabletten bij Griep en Influenza EERSTE BLAD, BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE FEUILLETON Het Geheimzinnige Genootschap. HOTORRSJWIELEH AMSTERDAM SB Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. DE ACTIE DER AANNEMERS. Donderdag is te 's Gravenhage een ver gadering gehouden door vertegen woordigers van het meerendeel der Pro vinciale en verscheidene Gemeentelijke besturen, naar aanleiding van de be kende eischen, welke de twee aanne mers-organisaties hier te lande met in gang van 1 Januari j.l. ook aan den Staal en zijn organen hebben gesteld. Deze vergadering werd bijgewoond door een vertegenwoordiger van den minister van "Waterstaat. Besloten werd om voor een uit haar miuden gekozen commissie een audiëntie aan te vragen bij genoemden bewinds man, ten einde te komen tot de vast stelling van een gemeenschappelijke ge dragslijn. DE POfSTvlucht java-nederland. Bij de Kon. Luchtvaartmij. is "bericht binnengekomen van de bemanning der PH-AEN uit Konstantinopel. dat de start- vergunning is afgekomen. Men zal echter iblijven wachten op gunstig weer. De post blijft aan boord. I^Hmijnhardt'S i&K Let vooral op den naam Sanapirin daar deze tabletten wetten beschermd zijn tegen namaak en vervalschiog Prijs 25, 40 en 75 et- i Ingez. Med.) Uit Middelburg. Aan den heer J. Broerse is op zijn verzoek door het bestuur der Vereeni- ging .tot bevordering van bet Vreemde lingenverkeer te Middelburg eervol ont slag verleend als administrateur-concier- ge van het Informatiebureel, met ingang van 1 April 1929. Gisterenavond heeft „Mercurius" alhier voor een goed bezetten Schouw burg haar 10-jarig bestaan gevierd. De voorzitter, de heer J. M. H a r t h o o r n, heette allen welkom, in het bijzonder den burgemeester en mevrouw Dumon Tak de Commissaris der Koningin had be- rich van verhindering gezonden en wees op hun groote belangstelling in de vereeniging. Verder heette spr. welkom het bestuur der Vereeniging voor Han delsonderwijs, den directeur der school en mevrouw Kosten, de leeraren en de donateurs en donatrices en bracht allen dank voor den steeds ondervonden steun. Spr. herinnerde aan de oprichting der vereeniging in 1919 met 33 leden, welk aantal nog al eens aan verandering on derhevig is geweest. Spr. bracht dan hul de aan de vroegere leiders de heeren Paap en Robijns, en thans den heer Vree ken. Ook aan zijn huidige medebestuurders bracht spr. dank voor hun prettige sa menwerking. Hartelijk dank brengt spr. Naar het Engeïsch van J. 9. FLETCHER. door Mej. A. T. o 64). HOOFDSTUK XXX. De rij knecht Van den Russisch en edelman. Op hetzelfde oogenblik dat de kamers van mijnheer James Trickett in het Oaï- ro-hotel gegeven waren aan dr. Tydd en de pleegzusters daar binnen gehol pen door Kentover, en daar buiten door mevrouw Bywater en de directie wan delde mijnheer Trickett zeer tevreden heen en weer op het perron van het Wa terloo-station en Wachtte tot het tijd was om naar Salisbury te vertrekken. Om twee redenen was hij tevreden. De eer ste belangrijkste x^as, dat hij iets deed, bezig was met een plan, waardoor, naar hij vurig hoopte, Eva Walsden en zijn tante bevrijd zouden worden, en mis schien de handen der justitie vast, zwaar en zeker zouden doen neerkomen aan den heer Den Boer voor zijn bereid willigheid om met de mandoline ver een- ging „Sempre Avanti" geheel belangeloos het muzikale deel te verzorgen. Vooral voor den financieelen steun van donatri ces en donateurs is spr. zeer erkentelijk en verklaart hiermede den feestavond voor geopend. Hierna werd spoedig begonnen met de opvoering van „De Molen van Sanssou- ci", een geestig blijspel van Otto Har- ting. Door het vlotte spel en niet minder door de keurige costuums en de goede tooneelschikking, is een geheel verkre gen, dat het verblijf in den Schouwburg tot een paar aangename uurtjes deed worden. Hiertoe heeft zeker ook mede gewerkt de als altijd goede muziek van „Sempre Avanti", welke vereeniging te recht in het gulle applaus der aanwezi gen mocht deelen. Aan de dames, die in het blijspel op traden, werd een ten volle verdiende bloemenhulde gebracht. Van den heer Robijns, thans eerelid, werd een telegram met gelukwensch ont vangen. Het 10-jarig bestaan is op succesvolle wijze gevierd. 0 UitWalcheren Toen J. G„ werkman te Koudekerke, zich Vrijdagmiddag per rijwiel huiswaarts begaf, reed op geringen afstand vóór hem ter hoogte van de Groote Abeele, een 14-jarige jongen, die plotseling naar links, overstak, zoodat hij een aanrijding niet ken voorkomen, waarbij hij zoo on gelukkig kwam te vallen, dat een zijner handen vrij ernstig gewond werd, waar voor geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Ook zijn rijwiel werd zwaar be schadigd. terwijl van een en ander door den veldwachter van Souburg proces verbaal werd opgemaakt. Uit Zuid-Beveland. De Kommies 2e klasse A. A. Goed hart ie Ransweert is met ingang van 21 dezer gedetacheerd te Middelburg JBij gelegenheid der eerste verga dering van den raad van Wolfaarts- dijk in dit jaar (welke voltallig was) bood de voorzitter den raad zijn beste gelukwenschen aan bij de jaarswisseling en knoopte daaraan vast een overzicht van het in de gemeente in 1928 voor gevallen e; hij memoreerde o. m. het af treden van zijn ambtsvoorganger, en wijd de aan dezen eenige hartelijke woorden van waardeering en herinnerde verder aan de voornaamste besluiten, die de raad in het belang der gemeente in het afgeloopen jaar heeft genomen. Spreker gaf voorts een overzicht van den financieelen toestand der gemeente, en stelde met blijdschap vast de voor den landbouw, wat de opbrengsten aan gaat, gunstige omstandigheden, waaron der deze in 1928 heeft geleefd. Spr. uitte verder eenige wenschen. met welker ver vulling de burgemeester meende, dat de gemeente zou gebaat zijn. o. m. het bou wen van een nieuw gemeentehuis. De weth. Valkier, beantwoordde deze rede. Aan de rijks- en onbezoldigde gemeen tepolitie wordt als vorige jaren een gra tificatie ieder van f 10 verleend, voor verleende diensten in 1928 aan de ge meentepolitie. De pensioengrondslag van den gemeen teveldwachter werd met ingang van 1 Ja nuari 1929 nader vastgesteld op Ï1450. Tot afgevaardigde en zijn plaatsver vanger naar de in 1929 te houden aan-1 deelhoudersvergadering van de Waterlei ding Mij. Zuid-Beveland worden achter eenvolgens aangewezen de burgemeester en de heer J. Lindenbergh. op de boosdoeners, die haar van haar vrijheid beroofd hadden. De tweede re den was dat hij zoo goed vermomd was, dat niemand, die hem in zijn gewonen toestand kende, zou kennen, zooals hij nu was. Het was gelukkig, zei hij her haaldelijk tot zichzelf, dat hij een zeer gewone gestalte had. Hij had geen patri cisch voorkomen, geen Romeinsche neus, geen bijzondere oogen, zijn Iiaar had de kleur zooals veel menschen die hebben. Dat haar leende zich zeer gemlakkelijk tot een verandering; in zijn gewone ge daante was Jimlmie, zooals de meeste jongelui, zeer er op gesteld dat het glad en effen zou liggen, met een mooie scheiding, nu lag er een sierlijke krul over zijn voorhoofd en was het in twee pieken geborsteld van zijn ooren tot de slapen. Dit was de manier, waarop rij knechts het haar dragen en Jimmie Was een rijknecht. Het verheugde hem zeer te weten, dat iedereen omi hem heen hem voor rijknecht hield. Hij trachtte zich als een rijknecht te gevoelen hij zag er uit als een rijknecht. Jimmie's gedaante-verwisseling was met groote zorg geschied. Zij was het resul Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. Met ingang van 1 Februari ia.s. is de heer B. Snel, kommies der directe belastingen invoerrechten: en accijnzen.' te H u 1 st. als zoodanig overgeplaatst naar de gemeente Rotterdam. De te Sas van Gent gehouden collecte ten behoeve der tuberculose bestrijding, Wit-Gele Kruis, heeft f 59 opgeoracht. Meu schrijft ons uit Sas van Gent: De glas- en kunstmeststoffenfa- briek te Selzaete (België), welke destijds de alluminiumlabriek overnam, verkeert nu zelf in staat van faillissement. De innuslrie kwam onder den hamer en beslaat een oppervlakte van iO H.A. ge legen aan het kanaal Gent-Terneuzen Hoogste bieder was de heer de Vrieze van M oil (B.) mei twee en een half mil- lioen francs, waarin is begrepen frs 500.000 voor fabrieksinventaris. Toeslag is bepaald op 5 Februari a.si (Ingez. Med.) BIOSCOPEN. Flora. De Vagebond: De romantische tijd van de elfde eeuw in Frankrijk, onder Lo- dewijk XI. De tijd, toen de Fran-sche koning zijn heerschappij verdedigen moest tegen den Hertog van Bourgon- dië. Een vruchtbare tijd alzoo voor avon turiers, en avonturiers-maat. Zoo een was Francois Vilion. Een lenig, sterk lichaam, een koeie berekende geest, een ruim geweten op het gebied van mijn en dijn, maar daarom toch wel een warmvoelend, rechtgeaard gemoed. Zoo dat hij in zachte of harde aanraking kwam, met wat men noemt alle lagen der bevolking, van den koning af tot de cliëntèle van de luguberste kroegen in Parijs. Als dan een heel bijzonder toeval je in de kamer brengt van Z. M. eigen beeldschoone pupil, die met iemand trou wen moet, met wien zij geen zin heeft, welk een schitterende perspectief voor een carrière ligt dan niet voor een va gebond open. Waar Villon dan ook dank baar gebruik van maakt. En met suc ces, al ontsnapt hij eerst ternauwernood aan een executie, en doet hij later on- pleizierige ervaringen in een folterkamer qp. Per slot is dat alles het doel: de hand der schoone Charlotte de Vauxcel- les en een inzegening door den koning wel waard. Een film, waar John Barrymore, Con rad Veidt, en Marceline Day de beteeke- nis eener zeer goede historische aan geven. De kunst een juiste geschiedkun dige entourage te geven, verstaat men in Hollywood. Als tweede nummer: ,,IIet Recht van Genade", het recht van genade, nl. waar een Amerikaansche gouverneur gebruik van kan maken, hier een vrouwelijke, aan wie dat reciit ontnomen wordt, als zij 't aan wil wenden ter wille van liaar zoon. Edoch: happy end, als steeds. Dinsdag e. v. d. reprise van Charlie Chaplin's Gold Rush! El e c troi. Harry Piel. Dat beteekent lenigheid en lichaamskracht en zich door a'.le moei lijkheden heen vechten. En altijd, schoon taat van veel ernstige besprekingen en diep nadenken tusschen Kentover en hem; zij vereischte veel tochten van Ken tover naar winkels waar kleeren voor paardenmenscben verkocht werden. Op dit perron van het Waterloo-station ver toonde Jimlme zich in een dikke laken- sche jas van de kleur, die vaal noch geel, noch lichtbruin is; zij had groote knoopen en platte zoomen. Onder de ta melijk wijde plooien verschenen een paar keurige beenen in ReWmarket slobkou sen; 'niet te zien, behalve wanneer de overjas openging, was een jas en vest van Mellon laken lichtbruin natuurlijk keurig en netjes van vorm. Een nau we, éénvoudige boord, geheel rond, om gaf'Jimmie's hals; de opening van zijn vest toonde een batisten stropdas, waar in een groote speld stak, die op een paardenkop geleek. Een dophoed, die schuin stond, een stukje strooi in zijn mond en een dunne karwats voltooiden Jimmie's toilet; besloten, zijn vermom ming in alles streng door te voeren, had hij zijn fijne sigaren en Turksche siga retten afgeschaft de goedkoope koker in zijn binnenzak bevatté tabak van goed- op het nippertje en dikwijls met veel Kleerscheuren, met voor hem; goede re sultaten. Waar een ander een maand naar het ziekenhuis moet, als hij zulke muilperen heeft ontvangen aï.s deze krachtmensch, daar wrijft Harry Piefl even met de hand of hij een vlieg ver jaagt en knockt weer frisch verder. Te gen een, twee tot x tegenstanders, en waarlijk ieder ook geen oude juffrouw! Dergelijk staalje van behendigheid en elasticiteit presteert deze acteur dan ook in „Man tegen man", waarbij hij een bankdirecteur den dientt bewijst een die venbende te ontmaskeren en zich, zelf door de sympathie te winnen eener char mante, vrouwelijke detectieve. Een en al pittige sensatie. Madame de Pompadour, de beken de courtisane onder Lodewijk XV. Een paramount; regie van Herbert W31 cox. en de hoofdpersonen: Dorothy Gish. min der bekend, maar minstens even goeTd als haar beroemde zuster Lilian en Antonio Moreno, dien ieder kent. Wat de Para mount van historische films weet te ma ken is bekend. Deze film vanaf a.s. Dinsdag. STUKKEN VOOR DEIN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Regeling Schoiol art seninstituut ca. Het burgerl. armbestuur heeft bericht, dat het voorstel tot benoeming van een controleerend geneesheer z.i. zeer is toe te juichen, daar het aaastellen van een dergelijken functionnaris "hem nut tig en jioodig schijnt. Het is van oor deel, dat, misschien minder op de chi rurgische afdeeling, maar zeer zeker ten aanzien van de interne afdeeling deze .maatregel tot bezuiniging voor het arm bestuur zal kunnen leiden. Evenwel meent het, dat het uitermate delicate en dikwijls botsingen gevende werk van een controleerend geneeskundige, niet be hoort te worden opgedragen aan denzelf den persoon, die als gemeentegeneesheer ook belast is met de armenpraktijk buit ten de gestichten, al wordt het dezen titularis ook verboden eenige praktijk uit te oefenen. De gemeente-geneesheer is en blijft „een behandelend medicus" die voor opname en duur van verblijf in het Gasthuis of andere ziekeninricb- tingen, dus zichzelf zal hebben te controleeren, en een collega blijft van an dere praktiseerende artsen. Het komt het bestuur zéér wetnschelijk voor, dat tot die 'functie werd geroepen een totaal on afhankelijk man, die geheel buiten de geneeskundige praktijk van zijn colega's staat. Wijz. ingangsdatum eer vol ontslag h^oofd s c hm o 1 A. Daar het nieuw benoemde hoofd van do O. L. school A eerst 1 Maart dSe betrekking kan aanvaarden, hebben B. en W. verzocht aan den heer C. Hack tot dien datum de betrekking te behouden, inplaats van tot 1 Febr- De heer Hack heeft zich hiertoe bereid verklaard en stellen B. en W:. voor het besluit tot het verleenen \an ontslag in dier voege te wijzigen. Nieuwe banken en tee kentafel voor school G. De banken, in gebruik voor de leerlin- lingen der 4de klasse van school G, nemen zooveel ruimte in, dat die klasse niet kan worden ondergebracht in het voor haar bestemde lokaal. Zoodoende moeten andere klassen, wier leerlingen aantal nog grooter is dan van de 4de klasse, zeer ongunstig worden geplaatst. B. en W;. stellen voor een 10-tal nieuwe banken, die f 260 zullen kosten aan te schaffen en tevens voor het teekenlokaal een 2e modeltafel ad f 25. De commissies van financiën en van fabricage vereeni gen zich met het voorstel. kooper soort. Hij had niets van zijn oude bezittingen bij zich, zelfs zijn horloge niet. Maar in een gordel, dien hij dicht op zijn huid droeg, hij een vrij aanzienlijke som geld. Hij kon het buiten weelde artikelen stollen, maar geld kon hij noo- dig hebben. Op weg naar Salisbury, verscholen ach ter een sportkrant, dacht Jimmie over zijn plannen na en overdacht de rede nen, die hem in dien trein gebracht hadden. Het was niet de eerste m'aal, dat hij dacht en peinsde; dat had hij sedert acht en veertig uur zonder ophouden gedaan. En het besluit van al zijn den ken en peinzen Was dit: de weg om! de bende boosdoeners te bereiken, die Eva en juffrouw Trickett gevangen hielden, liep over Lady Scraye. Daarvan was Jimmie Vast overtuigd hij zag geen anderen weg. Wat het ook kosten moge- hij zou de hand leggen op die vrouw en haar dwingen hij wist eigenlijk niet tot wat. Zoodra Jim'mie uitgevonden had, dat het schrift op het snippertje papier, dat, hij in de kachel van de kamer van Cur tis in het Cairo-hotel gvondn had, van 11- 20 Januari 1029. .Geopend van 10—5 u. Zondag (laatste dag) en 8 van 10 IO1/2 u. u. (Ingez. Med.) W ij z. A1 g. Salarisver verordening. B. en W. achten het gewenscht bij den dienst van gemeentewerken den sedert 1 October 1923 in dienst zijnden tijdelijken opzichter-teekenaar definitief te benoe men en in verband daarmede op te hef fen de betrekking van opzichter en in te stellen de betrekking van opzichter - teekenaar en deze in te deelen in groep 5 (f2100-f2600). Gemeente woning Molenwater, B. en \V. stellen voor in d3 tijdelijk onverhuurde woning Molenwater M 254 eleclriseh licht aan te brengen", waarvan de kosten op f 80 worden begroot, waar na de woning voor f 6 (tot nu f 5) per ■week zal kunnen worden verhuurd. Uitbreiding elec trise h kabelnet en plaatsing transfor mator. Reeds eenigen tijd werd versterking van het electrisch kabelnet voor de om geving van Veerschep weg en Dampoort alwaar de levering thans uitsluitend van uit den transformator aan den Dam en van dien aan den Ganzengang, overwo gen. Die versterking is thans urgent ge wordendoordat de firma Goedbloed aan sluiting heeft verzocht voor haar nieuw te bouwen zagerij hij den Dampoortsin" gel. Bedoelde aansluiting zal in de toe komst een belasting van ongeveer 60 K.W. geven. B. en »W. adviseeren tot' plaatsing van een transformator-zuil aan den Dampoortsingel en leggen van een hoogspanningskabel van die zuil tot aan de- zuil Ganzengang, geraamde kosten f 2047; waarbij de kabel gedacht is langs het Bolwerk, zijnde dat de korste ver binding en het minst kostbaar voor graaf- en straatwerk. Voor de nieuw lo plaatsen zuil zijn al'een verplaatsings kosten berekend, omdat daarvoor "de zuil', thans aanwezig in den Helm, die nood zakelijk door een grootere moet worden vervangen, kan gebezigd worden. Voor die grootere zuil zal binnenkort een voor stel worden gedaan. Verder verbinding van den laagspanningskabel Veersche weg door een kabel met de nieuwe zuil. Ge raamde kosten f 1579, waardoor een ge- wens elite versterking van het kabelnet zal. ontstaan terwijl spoedig aldaar een aantal aansluitingen te verwachten is. lady Scraye was, Ifad hij zich stil op de hoogte gesteld Van de juiste plaats op het verminkte adres. Een aardrijkskun dig woordenboek, dat de handige Ken tover gemakkelijk Verkregen had, zei hem, dat Gillenham Manor ecu weduwe- goed der familie Scrave was, gelegen in 'n klein dorpje in Wiltshire, een paar mijlen van Salisbury af. Hij zocht GiU Ienham op de kaart ran het graafschap; het was een afgelegen district, voor zoo ver hij kon uitmaken, gelegen in een dal of vallei tussclien de heuvels boven "Wilton. Te oordeelen naar de gegevens, die men uit een woordenboek en kaart kon krijgen, was het juist de soort van plaats waarheen een (knie, die zich idf onaangename zaken wilde terugtrekken, zich begeven zou, totdat de onaangenaam heden voorbij gedreven waren. Volgens alle waarschijnlijkheid leek het Jimmie zeer mogelijk, dat ladyScraye zich ia deze eenzaamheid teruggetrokken had. fWoril vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1