B IJ VOEGSEL AUTOHOBIELE» motorrijwielen 1 Vrijdag 18 Jan. 1929 No. 15, BINNENLAND ONDERWIJS FEUILLETON KUNST EN WETENSCHAP Het Geheimzinnige Genootschap. LANDBOUW Verkeerswezen, Post en - Telegrafie AMSTERDAM 1.1- ZOJANUARI 1929. Verschillende Berichten !il VAK DB t. de 3rt. kast ram en bs nete |fcg- e ;ot UIT DE PERS. Een Belgisch arti kei in de Times. Iemand, dien de Times „een corres pondent" noemt, publiceert in dit blad hedenochtend een uitgebreid arlikel over de Antwerpsche waterwegen. Hij weet in dat artikel te vertellen dat de Belgische regeering aan de Britsche en Fransehe regeeringen een nota zou hebben doen toekomen, waarin zij hun haar aanbod aan de Nederlandsche regeering voor de vriendschappelijke regeling' van het ge schil over de verbindingswegen van Ant werpen met de Noordzee en met den Rjjn mededeelt. Volgens dezen correspondent, die klaarblijkelijk in Engeland de vrees voor een Rotterdainsch handelsmonopolie wil opwekken en die zijn lezers vertelt dat niet onze Eerste ,maar onze Tweede Ka mer het nieuwe tractaat heeft verwor pen, is de Belgische regeering bereid als concessie o.a. aan te bieden een spe ciaal regiem ten gunste van Terneuzen, waarborgen voor de bevolking der pol ders langs de Nederlandsche Schelde, en voor den handel van Rotterdam gunstige tarieven. Het is in de eerste plaats natuurlijk dwaasheid de waarborgen als die voor Terneuzen of de polderbevolking con cessies" le noemen. In de tweede plaats begaat deze correspondent de fout te beweren, dat deze concessies ook al in het ontwerp van 1925 opgenomen wa ren ,dat, -ais ik mij niet vergis, geenerlei speciale gunstige tarieven voor Botter dam bevat. Ook dit artikel behelst overigens weer veel van ue onjuistheden, die men in Britsche Diaden over dit geschil gemeen lijk vinden Kan. Zoo bedoel! doze sclirij ver blijkbaar le insinueeren, dat Neder land zijn verplichtingen in het bevaar baar houden der Westerscheide onvol doende vervuld zou hebben. En ook wanneer dit lange artikel door een En- gelschman geschreven is, staat het onge twijl'eld onder Belgische inspiratie. Als men ziet, hoe uitnemend de Belgische regeerïng het nut b.v. van den Brussel schen correspondent van de Times inziet d.w.z. hoe vaak deze niet meer dan de spreekbuis der Brusselsche regeering blijkt, en hoe objectief daartegenover de correspondent van de Times in Den Hang in de voorlichting omtrent het Neder landsche standpunt is, dan ligt over het geheel een conclusie voor de hand, dal Den Haag van de beschikbare middelen tot eerlijke voorlichting althans van Groot-Brittannië wel gebruik maakt, maar dal dit blad het belang van zulk een eerlijke voorlichting tegenover de vrij doodloopenae onzuivere van Belgische zij de nog niet voldoende ziet. Geslaagd voor het Mercuriusdiploma Engelsche handelscorrespondentie de heer A. W. Bout'f te Souburg en de heer J. Goedbloed alhier, "beiden leerling van den vervolgcursus Handelsavond school te Middelburg. Naar de Maasb. uft zeer goede bron verneemt is Jiinnen enkele dagen te voorziening iin de vacature van .pro-fessoi Snellen de benoeming te verwachten vai dr. H. J. M. Weve, oogarts te Rotter dam, tot hoogleeraar in de oogheelkunde aan de Rijks Universiteit te Utrecht. - Bij Heddersheim nabij Erankfurt a. Main, werden de overblijfselen van een Boimeinsch theater van 8-1 M. middellijn, waarschijnlijk uit ODgeveer 100 j. na Ghr., gevonden „Unie van Utrecht en Plakkaat van Veria- tinge", door prof. idr. Z. W. Sneller. Dit, juist thans bij de 350-jarige her denking zeer-welkome boekje, uitgegeven voor de Vereeniging v; or Staatkim. e an de studenten der Ned. Haudels.iooge- school, hij W'. L. en J. Brusse's Uitg. .Mij. dit boekje heeft als on 'e.-titei: „De wording van den Nederland c.ien staat' En die samenvoeging van tite.s gee.t de juiste verhouding aan. De 2„sle janu ari 1579 is zeker niet de st c..t.ngsda- tu-m van de Nederlandse.ie I.e mbl.ez. En ook het Plakkat van Yerlatinge van 15S t d. w .z. de afzwering van Philips II als Landsheer, maakte van dit complex van gewesten nog geen zelfstandigen staat. We probeerden eerst nog An'ou als Lands heer, en wendden ons toen tot Engeland. Eerst gaandeweg „gewenden zich de Ne derlanden aan de gedachte dat een goed staatsbestel mogelijk wezen zou zond-er „overhaoft". Maar de Unie was toch het begin.. En daarom komt een samenvattend en dui delijk werkje als dit van prof. Snel er zeer te pas. De opmerkingen in de Maas bode over de verhouding der Katholie ken tot de linie, waaraan wij twee ar tikelen wijdden, lieblen inderdaad aan getoond dat een duidelijke uiteenzetting zeer noodig is. Uil titel en ondertitel blijkt reeds dat bet den schrijver vooral te doen is om het verband der dingen. In een over zicht schetst hij tijdsomstandigheden en de beteekenis der bepalingen. Begrijpe lijker wijze sloegen wij dadelijk na wat de schrijver opmerkt over de godsdienst- artikelen. Hij wijst er o.a. op, dat liet in abstracte denkbaar was dat de niet Calvauistische gewesten even uitsluitend den Boomsch-Katholieken godsdienst zouden aannemen als Holl ind en Zeeland het den Gereformeerden god dienst hebben gedaan, en dat artikel XIII zoowel de deur opende voor hel exclusief Katholicisme als voor het ex clusief Calvinisme. De Calvinisten hebben niet geaa'rzeid die deuir spoedig binnen le gaan, zoo dal de Gereformeerde godsdienst weil- dra de eenige loegejatrne was, d.w.z. wat de uitoefening van den godsdienst be treft De ze t ende eeuw maakte nu een maal groot onderscheid tusschen religie d.w.z. de overtuiging des harten, en uit oefening van de religie. Het boekje geeft den voilledigen tekst van de Unie en een facsimilé van de laatste bladzijde met de onderteelcenin- gen. Zoo vindt men daaronder „vanwege dye Staeten van Zee'a-nt" de namen van Willem Roelsius Pensionaris van Middelburg (de zoon van den eerstén griffier van -de Staten van Zeeland Cristoffel Roels); Nicolaas Blancx uit Goes lid van Gecommitteerde Raden, zoon van Jolian Adriaansz Blancx, den dijkgraaf van de Rreede Wale ing bewesten lerseke, die d. w. z. de vader een groote rol speeld: in de eerste jaren, en door dr. K. Heringa in zijn studie (1918) van ,.de leiders van de Staten van Zeeland in d :aren 1577—'80 gekwalificeerd is als de staatsman onder de Zeeuwen in den moeilijken begintijd na den overgang van Middelburg; Pieterde Rycke, baljuw van Vlis- singen en namens die stad lid van het College van Goüverneur van Raden van Zeeland, maar bovendien door Willem van Oranje aangewe -.en als zijn vertegen woordiger als Eerste Edele van Zeeland (wat eigenlijk de naar Span'e vervoerde oudste zoen van Prins Willem was, ir zijn hoedanigheid van Heer van St. Maarte-nsdaijk, maar door zijn afwezig heid op Prins Willem viel); Caspar van Vosbergen "befaamd als Hoog-Baljuw te Zierikzee bij de verdediging in 1575 van die stad tegen Mondragon, toen na de overgave ernstig Naar het Engeisch ran J. 8. FLETOHEh door Mej. A. T. 63). Hij liep eenigen tijd zijn zitkamer op en neer, nadat zijn bezoekers heengegaan waren, en dacht diep na. Hij zou de jacht niet opgeven, zeker niet! Vooral niet op dit punt. De groote. zaak was, die lui te achtervolgen, zonder Eva Walsden en zijn tante mogelijk kwaad te berokkenen. Maai' onder het lezen van juffrouw Trickett's brief was een plan bij hem opgekomen: het paste bij een gedachte, die zich meester van hem had gemaakt, terwijl hij dien middag in de bibliotheek van toevrouw Wytkenshawe stond. En hij ging naar bed, overwoog de gedachte en het plan en toen hij op zijn gewone uur opstond, was hij gereed tot en verlangend om te handelen. Nadat Jimmie zijn gewoon stevig ont bijt gebruikt had, was het eerste waft hij deed een brief aan een vriend van hem' te schrijven, een jong, ongetrouwd dokter, van wien hij wist, dat hij zeer verlangend naar werk was zelfs al een locum tenens. Hij verzond zijn brief door Kentover, die de opdracht kreeg de beste taxi te nemen, die hij krijgen kou en den dokter mede te brengen Binnen een uur was Jimmie samen met zijn vriend. Ilij gaf hein iets te drinken en een sigaar en vroeg om- zijn volle en ernstige, aandacht. „Ik heb een mooi werkje voor je Tydd", zei hij. „Juist iets voor jou." „Een patiënt?" vioeg Tydd, hoopvol „De zonderlingste patiënt, dien je ooi gehad hebt of hebben zult, mijn jongen,' antwoordde Jimmie. „Een patiënt, die in het geheel niet bestaat." Tydd nam zijn glas op en dronk. „Je moet zoo- vroeg in den morgen geen aar digheden verkoopen, Trickett," zei hij „En ook, niet op een anderen tijd. Wat is de kwestie?" „Dit" antwoordde Jimmie. „Ik zal een paar weken erg ziek zijn. Ik zal de ivoor (durende zorg van een dokter en twee verpleegsters noodig hebben; ik sta er op twee te hebben, opdat zij zich niet zullen overwerken. Ik zal veel te ziek zijn, dat iemand mij kan bezoeken dus geen mensch, begrijp je, Tydd. Niemand dan den dokter jij en de door de Spanjaarden bedreigd, maar ont vlucht, en daarna aangesteld als baljuw van Veere. Voorts vermeildt het boekje de acte van adiiaesie van Wjle.n \an Oranje, eerst aarzelend vier maanden later gegeven. Eu dan h,el plakkaat van Verlat.nge van 26 Juli van 1581, met zijn beroemd ge worden considerans, bevattende de tye-n als -nieuwe staats eer gedende uitspraak: „De ondersaten en sijn niet van Gcde geschapen lot be.ioef van de prince oim hem in al es wat hij be veelt onderdanig te wesen en als slaven te dienen, maer de prince om d'ondersaten wil e, sonder de welke hij egeen prince is' Vooraan in het hoekje is opgenomen een portret van Prins W.l em, en een van Draaf Jan van Nassau die de onderhan delingen voor de Unie van Utrecht leid de en haar teekende „vanwege d\e ritter- schap van Gelre and ende 'Sutp.ien". -O- - De gerestaureerde Domtoren. Bij een persbezi ek deze week aan den van zijn steigers ontdaneir do'.ntiien te Utrecht, is vooral aandacht gewijd aan de 14 M. boven de grond ge'.egeh St. Mi ch aelskapel. De kapel verkeerde bij1 den a-an.vaug der restauratie in een treurigen toestand. Overal groote scheuren. Van een 'behoor lijk onderhoud was geen sprake geweest, nier en daar was ae toren onoordeelkun dig opgelapt, de ramen van de kapel had men eenvoudig dichtgemetseld, liet ge heel verkeerde in zoo'n toestand, dat men, vóór men met het aanbrengen der steigers begon ,-de muren met ijzeren ket tingen moest verstevigen, bevreesd als men was, dat door de werkzaamheden aan de steigers de muren zouden instor ten. De kapel is vroeg Gothisch, en heeft zijn ramen terug gekregen nïet bijzonder dik gekleurd glas waardoor de kapel in half schemer is gehuld. De daardoor ge wekte stemming wordt zeer geroemd, ook door het prachtige gewelf. Deze kapel zal door het geneenteh-e- s'tuur voor officieeie ontvangsten gebruikt worden. De trap-, welke naar de kapel leidt, is van een bordes van het opgangs gebouw door twee deuien gescheiden. Bij de onderzoekingen vond men de af drukken van de oude trap in -de zijwan' den terug, zoodat de trap in: zijn oor' spronkelijken vorm is kunnen worden vernieuwd. Boven deze kapel ligt een tweede kapel, de Egmohdskapel die ook ge" restaureerd is, en 1 e temd is voor Mu seuin van stukken betref'ende de toren Daarboven ligt de klokkenkamer. Dinsdagavond hield te Dotobur de heer Versluijs van Serooskerke een lezing met lichtbeelden voor leden en belangstellenden van de afd. voor de verbetering van het gei/.enras. Spr. nepaalcie zijn gehoor bij het nut eu de noodzakelijkheid van de Stam boekhouding. Op eenvoudige en duidelijke wijze werd met behulp vau liihtbeelden er op gewezen van welk groot nut de keuringen voor het werk der verbetering zijn. En dat de slnmboekhoud'ng van vroe ger niet tof zijn recht kon komen, om practische fouten, maar de iegenwoor dige, die door de *P. O. wordt uitgevoerd in alle deelen uilvoerlviar is, wanneer cle leden maar zorgen dat de keuringen die worden gehouden slagen. Bij de gegeven liciil iei lden, die keu rig waren, werden lelkeis de noodige toelichtingen gegeven die de lezing nog verduidelijkte. Dinsdagavond hield da vereeniging van oud-leerlingen van den Rijkstand boiïwwintercursus „V.Z.O.D." te II aam stede een algemeene vergadering. De rekening van den penningmeester sloot met een bedrag in ontvangst en uitgaaf resp. met f 110.705 en f 44.955. De heer P. L. Vis werd herbenoemd als commissielid der pro-el'v-ekl-en. Als leden der commissie voor het nagaan der zgn Zeeuwsche ziekte (bodemziekle) werden benoemd de heeren L. Hanse, P. L. Vis en Jb. Blom L.Jz. Besloten werd dit jaar weer eenige proefvelden aan le leg gen. Daarna hield de heer J. P. O. Boot een onderhoudende lezing over „de voe ding der planten". De autobussen en deZypenberg De bezoekers van Arnhem van den taatslen tijd weten dat de auto's den tocht over de hei van den. Zypenberg en de Kaap gemakkelijk hebben gemaakt. Maar ze weten ook dat de auto's ïu som mige holle wegen te breed zijn voor hel passeeren van een andere auto; en dat de weg van den1 Zypenkerg naar de Beekhuizen slecht was en onberijbaar bleef. Wat velen niet onverklaarbaar konden vinden, want vooral de touring cars vernielden veel. Nu had het gemeentebestuur van Arn hem en de Directie -der N. V. Geldersche Stoom tram-Mij. ieder voor zich aan Ged. Staten vergunning gevraagd tot liet in werking brengen van een autobusdienst Arnhem Rosendaal Velp Beek huizen Zijpenberg Kaap De Steeg Middachter AlleeVelpArnhem. Dat is natuurlijk grootendeels louter een tocht voor toeristen door bos'eh en hei. Daar tegen waren bezwaren ingebracht o.a. door het gemeentebestuur van Rheden en door den heer en mevr. Lüps, eige naars van Bakhuizen. Ged. Staten hebben, de beide aanvra gen afgewezen. Ze hebben 18 Dec. j.l den weg van Beekhuizen naar den Zy- penberg verboden voor auto's van meer dan 1. 85 M. breedte. En daar de aan vragers wilden rijden met autobussen van 2.2Ö M. zou hef geen zin hebben, de ver gunning te verleenen. (Voor het behoud van het indrukwek kende dier omgeving lijkt ons deze afwij zing geen vertes.) o Elect, lichtinstallatie red dingboot „Dorus Rijker s." Uit den Helder wordt aan de Teiegr gemeld: De reddingboot „D-orus Rijkers" zal in het voorjaar van eeu eiectrische liclit-installatie worden vo-oi-zien, terwij de boot tevens een radio-ontvangtoestel zal krijgen. Vooral deze laatste is voor de „Dorus Rijkers" van gro te betee kenis. Het gebeurt maar al te vaak da de reddingboot nog maar pas in zee is of er wordt door de kustwacht be.icht ontvangen, dat hulp niet meer noodig is, of dat de positie van een schip is veranderd. Wanneer nu de ïedlingboot een ontvangtoestel aan boord heeft kun nen alle berichten van de kustwacht'di rect worden doorgezonden en kan de schipper daarnaar handelen. De „Dorus Rijkers" is de eerste red dingboot in ons land die een dergelijke installatie krijgt. pleegzusters, die je zult aannemen, zal toegestaan worden over den drempel van mijn slaapkamer le komen. Begrepen?" „Ik hoor je," zei Tydd. „En ik zie je ook, geloof ik. Maar ik weet niet waar over je praat. Van welken aard is de ziekte „Dat moet jij maar bedenken," ant woordde Jimmie. „Maai- denk er aan, Tydd, dat het niets besmettelijks- mag zijn! Alles wat je maar wi't, waardoor een mensch in bed moet blijven, onder de voorwaarde, die ik genoemd heli. Hel kan mij niet veel schelen. Want, zie je, ik zal er zelf niet zijn." Tydd zette zijn lorgnet op zijn grooten neus en keek Jimmie streng aan. „Je moet nooit gekheid maken met priesters, advocaten en dokters, Jimmie Trickett," zei hij. „Spreek nu eens dui delijk Engeisch. Toen verleide Jimmie, Wat hij van plan was. Hij wilde verdwijnen, maar wensch- te, dat de buitenwereld, behalve een paar uitverkorenen, zou gelooven, dat hij daar, in zijn kamers in liet Oaïro hotel zeer gevaarlijk ziek te bed lag. Niemand, ze ker Packe en lord Scraye niet kortom niemand nnocht weten, dat hij er niet was. Tydd, de pleegzusters, Kentover Autoverkeer tusschen Neder fand e n. B e 1 g i Gemeld wordt: Daar het gebleken is, dat e'e donation aan de verschillende posten der Neder ïandsch—(Belgische grens nog niet op -i'e hoogte van het Kon. besluit waren, waar bij ingaande 1 Jan. 1929 vrijstelling van wegenbelasting en taxe de sêjour ver leerid werd op basis van welerkeerig heid, heeft het beduur der Kon. Nederl Automobiel Club een schrijven gericht aan d m Min. van Fin. te 's-Gravenhage en tegelijkertijd aan den President do Ia Commission de Circulation Générale de Douanes du Royal Automobile Club de Belgiqtie te Brussel. In dit schrijven wordt er de aanda -ht op gevestigd, dat niettegenstaande da a kendiging in het Staatsbl., waarbij dit Kon. hesl. op 1 Jan. werd verklaard in werwmg te zijn getreden, nog steeds de betreffende ontvangers betaling der taxe de séjour van Nederlandsche en wegenbelasting van Belgische automo büisten vorderen. Afgezien van het feit, dat deze belas ting thans dus niet meer gevorderd mag worden, geeft liet invullen en nazien der formulieren veel noodelooze stag natie voor het verkeer. liet bestuur der Kon. Nederl. Automo moesten trouw de reeks kamers bewaken totdat Jimmie terugkeerde. In alle op zichten moest de schijn bewaard wor den; het spel moest ernstig en plechti. gespeeld worden. Tydd luisterde zwijgend, terwijl hij de verschillende deelen overwoog. ,.,Ik kun zorgen ik bedoel, dat ik ver antwoordelijk ben voor mij zelf en de twee verpleegsters. Wat de verpleegstei betreft, zal ik mijn meisje en haar zuster de rol doen spelen. Zij zijn toevallig ge diplomeerde verpleegsters. Oh, ja, daar kunnen wij voor zorgen. Maar je knechl?" „Dat is in orde," antwoordde Joimlmie, „Je kunt hem ten volle vertrouwen." „En de mienschen van het hotel?" vroeg Tydd. Jimmie drukte op een bel en Kentover kwam1 binnen. „Ga naar beneden, Kenlover. en vraag of mevrouw Bywater en de directeur zoo goed willen zijn even boven te komen,," zei hij. „Ik zou hen graag even willen spreken." De directeur en mevrouw Bywater kwamen, hoorden en gingen met belang stelling en onverholen genoegen op Jim- mie's plannen ln het kwam Tydd voor, Geopend van 105 u. en 8lCf/a u. Zondag (laatste dag) van 10—5 u. (Ingez. Med.) biet Club verzoekt daarom den betreffen- den regeeringen ten spoedigste de no. di ge instructies te geven aan alle Nederl.— Belgische grensposten, opSat liet auto- ifnobielverkeer niet langer onnoodig op onthoud ondervindt. Ook toet hot oog op de spoedig plaatshebbende Rail'ley-auto- inobile de Monaco, waarbij vele deelne mers hun route over Nederland—België nemen, zou het in dit verband wensche- lijk zijn dat deze automobilisten geen noodeloos oponthoud ondervinden bij de zen internationalen sterrit. Indische Stoorr. vaartlijnen. Poelae Roebia, 17 te Sab-ang, Amster dam n. Java. Toba p. 16 24 u. Gibraltar, Rotterdam n. Java. Sembilan, 16 v. Batavia n. A'dam^ Salabangka, 17 te Port Said, A'dain n. Java. Slamat 17, 14 u. te Marseille, Rotter dam n. Java1. i Roepat, p. 15 Perim, Batavia n. Am sterdam. Rondo 161 *v. Genua, A'dam n. Java. Ma'ang, 17 v. Aden, R'dam n. Batavia. Arendskerk p. 17 18 u. 20 m. Vlissip- gen, R'dam 1. v. Antwerpen n. Java. Diambi, p. 17 8 u. Gibraltar, R'dam n. Batavia. Garoet 17 5 u. v. Port Said, Batavia n. Rotterdam. Christiaan IIuygeus 15 v. Singapore, Amsterdam n. Batavia. Makassar 17 te Port Said!, R'dam n. Java. Madioen p. 17 Hu. Perim, Breinen n. Java. Soekaboemi, p. 17 14 u. DoT,er, Ba tavia n. R'dam. Groeulo p. 17 v.m. Finisterre, R'dam n. Marseille. Johan de Witt 17 v. Suez, A'dam n. Batavia. Kertosono p. 17 1 u Finisterre, Ba tavia n. Rotterdam. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika Pardo 17 te Rotterdam v. Pacifickust. Nieuw Amsterdam 17 v. Southampton, Rotterdam n. New York. Beemsterdijk p- 17 Lizard, New York n. Rotterdam. De 22-jarige electro-monteur A. de L. verrichtle Donderdagavond reparatie- werk aan ne secuekast A. L. te Groenen dijk ,Lage Zwaluwe. Doordat hij met een sleutelbos in aanraking kwam, kreeg hij den stroom door het lichaam. Hij bleef gillend daar aan hangen Door het breken van de ket ting van den sleutelnos viel hij op den dat als mijnheer Trickett had voorge steld veertien dagen lang het beroemde öaïroi hotel in een circus of zwembas sin te veranderen, zij ook zouden hebben toegestemd. Toen zij heengegaan waren nadat alle bijzonderheden zorgvuldig geregeld waren wendde hij zich lot Jimmie en schudde net hoofd. „Je hebt er ongetwijfeld slag van, Trickett," merkte hij op. „Het is goed, je dokter en verpleegsters zullen op het goede O-ogenblik hier zijn. Pas op je zelf, totdat je weer beter bent." „Ik zal er voor zorgen, dat je alles krijgt, oude jongen," zei JimJmie. „Dat is van meer belang. Amuseer je maar zoo goed mogelijk in een ziekenkamer." Den volgenden morgen kwamen lord Scraye en mijnheer Packe in den namid dag aan het hotel en vroegen naar mijn heer Trickett. Met een zeer bezorgd ge zicht wees mevrouw Bywater hen zwij gend op een bulletin, dat op het bord was vastgemaakt en geteekend was: „IIux- Iey Tyndall Tydd." (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5