0 Aspirin- BIJVOEGSEL TAK DB VAM Donderdag 17 Jan. 1929 No. 14. BINNENLAND FEUILLETON Het Geheimzinnige Genootschap. ONDERWIJS KUNST EN WETENSCHAP Verkeerswezen, Post en Telegrafie RECHTZAKEN Verschillende Berichten 1 I I 1 i I doet zich weer gelden! f tabletten EEN ONNOOZELE BEZWAARDE. Het Volk bevat eens per week een populair-wetenschappelijk bijvoegsel, in dertijd ingesteld vooral ten behoeve der theoretici die daarin hun afwijkende meeningen zouden kunnen luchten. Zoo doende kon het nieuwsblad „Het Volk vrij gehouden worden van verwarring stichtende polemieken over beginselkwes ties. Maar al zullen veel lezers van Het Volk niet alles uit dat bijbpid volgen, er komen vaak artikels in voor die fll'e aan dacht waard zijn, van andersdenkenden, maar waarlijk ook van parlijgenooten. Zoo vestigt de Stand, er de aandacht op, dat een lid der partij mr. Van Eek naar aanleiding van het ontworpen ver kiezingsprogram der S.D.A.P. de volgende opmerking maakt De eventueele uitvoering van dit ontwerp zal ontzaglijk veel geld kos ten. Ik wijs op de volgende punten: voltooiing der sociale verzekering, bestrijding der werkloosheid, volle dige uitvoering der Woningwet, op heffing der omdcrwijsverslechlerin- gen, verlichting van den belasting druk voor kleine inkomens, verbete ring van de rechtspositie van het overheidspersoneel. Wat deze pun ten zullen kosten, als het tot uitvoe ring komt, valt niet te ramen, doch dat de kosten niet bestreden kunnen worden uit de bezuiniging op mi litaire uitgaven, staat wel vast. Ik mis nu in het ontwerp een aanwijzing, hoe de geldmiddelen zul len gevonden worden om de ge noemde en andere voorgenomen uit gaven te bestrijden. Hel ontbreken van die aanwijzing acht ik een ern stige leemte in het ontwerp-verkie- zingsprogram. We kunnen, alleen maar zeggen: wat een onnoozele bezwaarde! Wat moet 'n partij als de S. D. A. P. nu in vredesnaam! met zóó'n lid doen? Want waar nu de propagandisten met hun hooge eischen komen, telkens weer zullen ze van achter hun rug die vraag hooren: jawel, maar waar haal je het geld vandaan? geleden. Op het oogenblik gaat de fi- nancieele, zoowel a!s de moreele en politieke hulp voor driekwart otver Ber lijn en wat daar georganiseerd wordt, is, wat methode betreft, bijna volmaakt Daarom kan men niet voorzichtig ge noeg zijn ten opzichte van de ontwik keling van de situatie. De persoonlijke indruk van prof. Treub, dus niet als voorzitter van den Ondeiy nemersraad, is,, dat de groote meerder heid van de Nederlandsche zoowel als de Nederlandseh-Indische ondernemers 't communistische gevaar niet zoo inzien. Hij vreest, dat men niet! alleen in In- die, maar ook in Holland zeer spoedig lot andere inzichten zal moeten komen, daar men anders met schade en schande wijs zaï worden. leerares aan de R.H.B.S. te Tilburg, mej. M. van der Meyden onder gelijktij dige toekenning van eervol ontslag als tijdelijk leerares aan de R.H.B.S. te emeuzen. CU»enr&m&-Trsn-z Mr. TREUB OVER DE COMMUNISTEN. In een pers gesprek te Batavia ir|et Anela verklaarde- prof. Treub, dat hij weinig verandering verwacht in de po litieke situa|ie in Holland bij of na de verkiezingen. Hij gelooft echter niet!, dat het ministerie geen verandernig zal on dergaan, al is de kans wel groot, dat het ongeveer gelijk zal blijVen, tenzij nog op het laatste moment de rechtsche par tijen een accoord kunnen sluiten. Hij acht het communisme geen recht- strceksch en onmiddellijk dreigend ge vaar meer voor Indic,' omdat Rusland de leiding van de communistische bewe ging zoogenaamd overlaat aan de natio nalisten. M&ar als slookelemen'. in de nationalistische beweging is Ru.-land werkzamer dan ooit. De politiek van de sovjet oriënteert zich hoe langer hoe meer naar het Oosten. Prof. Treub is dan ook van oordeel, dal de Communisli)- sche beweging thans onder anderen naam nog veel sterker groeit dan eenige jaren VERBINDING VAN AMSTERDAM MET DEN KOVEN-RIJN. B en W. van Amsterdam hebben voor de leden van den gemeenteraad Ier visie gelegd een brief van den minister van Waterstaat .waarin deze er voorloopig mededeeling van doet, dat bij, na nauw gezette overwegingen, bet Geldersche- Valleiplan aanvaardt, als bet plan, waar mede de Rijnvaart op Amsterdam iu het algemeen bet beste zaL worden ge diend f Zooals men zich herinneren zal, h-ee.t burgemeester De Vlugt bij de behande ling van de gemeantebegrooting voor dit jaar zijn vertrouwen uitgesproken dat de minister zijn belofte zou nakomen en nog vóór het einde van "1928 bij de Staten Generaal een wetsontwerp inzake de ver binding van Amsterdam met den Boven Rijn zou indienen. Zoover is het niet ge komen maar de brief van den minister aan het gemeentebestuur van Amsterdam schijnt de bedoel»rug te hebban althans tot zekere hoogte zijn belofte na t komen. Volgens het rapport 'inzake een scheep vaartweig van Amsterdam naar dan Rijn door dr. 'ir. L. R. Wentholt, hoofdiru gen.ieur van dan rijkswaterstaat, samen gesteld in opdracht van den minister van Waterstaat, waarin de verschillende plannen werden bekeken, zou bet tracé van djit kanaal als volgt zijn: van Am sterdam in Z.O. richting door de toekom stige II- en Eemmeeren langs Mu'der- berg en Huizen, oostelijk van Eembrug- ge, noordelijk van Amersfoort ,waar de richting zuidelijk wordt en oostelijk van Amersfoort wordt afgehouden; verder ten Oosten van Scherpenzeel ,len westen van station De Klomp .langs Veenendaa om ten westen van Wageningen in da Rijn uil te monden ,en verder de 'Be tuwe over Ie steken lusschen Dod-waard en Hien, totdat het kanaal een weinig oostelijk van het op den anieren oever gelegen Deest in den Waal ziou uitkomen (N.R.Crt.) VOOR IIET BOKMSFONDS. Nu er al'e uitzicht bestaat dat di Borms dezer dagen na een tienjarige ge vangenschap, wordt vrijgelaten, ver.:ond het bestuur van het Borms onds een op roep om steun. Daar dr. Borms in Bel gië wel niet in zijn eigenlijk beroep (ïeeraar m.o.) zal worden herste d, is als allereerste doel door het Bormsl'onds gesteld: liem een lijfrente te bezorgen en na zijn dood desnoodig, ook nog zijn rouw en eventueel onvolwassen kin deren te steunen. Reeds heeft dit fonds in hoofdzaak in Vlaanderen, 200.000 francs bijeengebracht. Maar het moet stijgen tot 500.000 francs. Stortingen of overboekingen Voor het Vlaamsc.h-Hollandsch comité van hel Bormsfonds: Nat. Bankvereen., Briel e giro 7122. Het secr. is gezestigd: Essenhurgstr 11 B, Rotterdam. Voor het M o r k s rao n u'm e nat. Aan het bedrag, noodig voor het op het Molenwater alhier te stichten mo nument voor wijlen Jan Morks, ontbreekt noig een deel. De Commissie heeft, zoo als hekend, thans toch tol oprichting besloten. Te meer durfde de Commissie dit doen, omdat een versterking van de kas te wachten was van den-Morks- avond" die op Vrijdag 1 Februari in den Schouwburg zal worden gegeven. Op het programma zijn geplaatst ver schillende composities van den heer Morks, waarop de heer Ghr. J. Mazure niet de dames van Medio, de Rythmische dansen geeft. Van goede uitvoering der muziek is men verzekerd doordat zich onder leiding van den heer Joh. II Caro een 30-tal personen uit Middelburg maar ook van buiten de stad en zelfs uit Zuid Beveland bereid hebben ver klaard de begeleiding op ziclhi 'te nemen en ook verder van hun muzikale talen ten te doen genieten. De heer dr. H. van der "Kamp zegde zijn medewerking toe op het gebied van zang. De heer R. de Muijnck nam de zorg voor de décors op zich. Al deze medewerkenden, verklaarden zich op eerste aanvrage daartoe bereid en ook de heer Louis Heijmans ontwierp geheel be argloos de reclameplaat voor dezen avond: een stralende zon met mu zieksleutel, daarboven het opschrift: „In memoriam Jan Morks," waaruit tranen neerdruppelen. het Engetsch van J. 9. FLETCHER, door Mej. A. T. o 62). Jimmie keerde zich opeens naar hem óih. „Geloof je dat?" vroeg hij „TJit dien brief uit hetgeen we we ten, dat er gebeurd is ja", antwoord de Scraye. „De lieden zijn blijkbaar tot het uiterste besloten. Ik geloof, dat het zeer waarschijnlijk is, dat, als je verdere stappen in deze richting doet zij Hij hield op en keek Jimmie veelbeteekenend aan, en Jimmie lachte een spottenden lach, die Packé het voorhoofd deed fron sen. „Eén eerbiedwaardige dame van mid delbaren 'leeftijd en een jong meisje vermjoorden?" zei Jimmie. „Nu, ik voor mij, geloof het niet! Ik geloof, dat er een góede hoeveelheid waarheid in dien brief schuilt, en ook heel veel praatjes. In ieder geval weet ik nu genoeg, om te weten, dat als zij nog twee mloordlein aan hun lijstje toevoegen, ik voldoende bewijzen heb, om eenige hunner mede plichtigen te vangen. Zelfs a! krijg ik de eigenlijke schelmen zelf niet te pakken Nu"P ^Duidelijk gezegd, meen je mijn stief Bij Kon. besluit is, met ingang van den datum waarop zjj haar belrekkin; zal aanvaarden tijde.ijk benoemd tot moeder," zei Scraye kalm. „Eén er van is je stiefmoeder", ant woordde Jimmie, „lady Scraye, ja ze ker. Je kunt het mij niet verwijten, als ik op h,aar losga. Je had zelf gelegenheid haar te dwingen een bekentenis af te leggen van haar betrekking tot die lie den „Je vergeet", viel Scraye in de rede „dat noch ik, noch eenig ander mfems'ch haar had kunnen doen spreken, als zij zich voorgenomen had niet te spreken „Neen, dat vergeet ik niet", ontwoord de Jimmie. „En ik vergeet dit ook niet. je had, als je gewild had, heel goed kun nen zorgen, dat zij niet uit dat huis in St. John's Wood wegkwam. Maar je keel de haar den rug toe en liet haar heen gaan. Gelukkig weet ik vrijwel, waar ik de hand op haar leggen kan. En dat zal ik doen!" Scraye nam zijn hoed op „Die vrouw", zei h|ij, „is de weduwe van mijn vader". „Dat kan me geen zier schelen", zei Jimmie,. met zijn vingers knippende, „al was ze de weduwe van den sjah Van Perzië! Zij is de medeplichtige van die ven en moordenaars, en jij weet dat Schandaal! wat denk je, dat ik on schandaal geef? Als je gedaan had, wat je had moeten doen, had je mevrouw Wytkenshawe in hechtenis moeten laten nemen, zoodra je haar verdacht. Maar naar Java. Garoet, p. 16 Suez. Batavia naar Rot terdam. Christiann Huygens, 15 v. Belawan Deli, Amsterdam naar Batavia. Rliea, 14, 2 u. 30 m., 90 mijl Oost van Land's Fad, W.-Inüië naar Havre en Amsterdam. Soemba, p. 15 Gibraltar, Batavia n. Soekaooemi, p. 16, 14 u;, Ouessant, Batavia naar Rotterdam. Prinses Juliana 16 le Southampton, Amsterdam naar Batavia. Indrapoera 16 te R'dam v. Batavia. Johan de Witt 16 ;e Port Said, Am>- sterdam naar Batavia. Laertes, verlr. 17 van Livernool naar Java. Menado, 16 v. Djedda, Batayia naar Rottcraam. Slaand, 15, 11 u. van Tanger, Rolf.er!- dam naar Batavia. Samarinda, 1,6 te Antwerpen, Rollter-- dam naar Batavia. Sibajaic 16 v. Batalria naar R'dam. Simon Bolivar p. 15, 13 u. Azoren, 19 te Plymouth verwacht, W.-Indic naai Amsterdam. Tapanoeli, 16 van Padang, Batajvia n. Rotterdam. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika. Nieuw Amsterdam, 16, 15 u. 30 m. v. Boulogne, R'dam n. New-York. Lochgoil 12 te Seatle, Pacifickusll n. Rotterdam. Burgerdijk 16 te R'dam v. Baltimore. Gisteren was het 23 jaren geleden, dat de heer II. A. van 'Meeuwen wind. directeur van het Po.st- en Telegraafkan- lo"r te Hans weert in 's-Rijks dienst trad. Die dag is niet ongemerkt voor bijgegaan. Het kantoor was ter eere van den jubilaris met bloemen versierd en bij monde van den heer Oudeman werd hij namens kantoor- en bestellend per soneel' gelukgewenscht. Vooral kwam daarbij naar voren de sympathieke wij ze van samenwerking, 's Avonds werd den jubilaris door het muziekgezelschap „Scheldehalm" een serenade gebracht. -rf! De kleuren van overweg- boom e n en waarschuwings borden. Sedert eenige n tijd is bij de Union Hnlernatiomale des Ghemins de Fer in overweging het vraagstuk van de beschil dering van de overwegboomen uit een •oogpunt van beveiliging van het verkeer. De bedoeling is om eerst een interna tionale regeling daarvoor te treffen n.l. ooi evenals dit reeds in Duitschland hel geval is, de overwegboomen rood-wit te schilderen. In verband daarmee wordt vernomen, dat door de directie der Nederlandsche Spoorwegen ernstig wordt overwogen om dten maatregel in ons land toe te pas sen, ook al zou de Union Internationale niet lot een beslissing komen in dezen Indien de directie daartoe besluit, zul len alle overwegboomen en de waarschu wingshekken en palen bij de onbewaak te overwegen, die thans wit-zwart geblokt zijn, overgeschilderd worden met rood witte blokken. Men hoopt daarmee de veiligheid van het publiek -bij de over wegen te dienen. Indische Stoomvaartlijnen Kola Ranja, 16 te Soerabaja van Ba tavia. insuhnde, p. 16, 9 u. Perim, Batavia naar Rolteroam. Enggano 16 van Londen, Amsterdam je wilde geen schandaal in je eigen huis en in je eigen kring. In plaats daarvan zond je om Packe. Begrijp je, dat als je gedaan had, wlat je. had moeten doen, de zaak streng had aangepakt, mevrouw Wy tkenshawe gezegd had wat je vermoed de, haar de gelegenheid gegeven had zich te verklaren, haar in hechte.nis had als haar verklaring niet voldoende was, je twee moorden voorkomen had, die wij reeds weten, en waren mijn ar me oude tante en een onschuldig meisje uit dezen rommel gebleven. Begrijp je dit?" Scraye luisterde verbaasd naar deze voorstelling der feiten. Voordat hij ant woorden kon, had Jimmie opnieuw adem geschept en ging verder: „Je vond het een aardig spel, hier mede te spelen", zei hij. „Packe vond heL bijna even mooi als de intrigue van een zijner romans. Maar zien je het werd voor sommige menschen, onbeken den, een zaak op leven en dood. Intus- sclien gingen de schuldigen vrij uit. Als mevrouw Wytkenshawe één van hen is, zij bewoog zich vrij. Je mooie stiefmoe der liep vrij rond. Je vindt, dat ik m|o sterk uitdruk. Dat wil ik ook. Als ik in jouw plaats geweest was, Scraye, en ge weten had wat jij wist, had ik de waar heid uit mevrouw Wytkenshawe gekre gen dienzelfden morgen to Scraye, toen j® J® kruis van den tsaar mjiste zou In Hooger beroep is Woensdag voor het Ilaagsch Gerechtshof behandeld de zaak tegen den zaakwaarnemer H. S., uit Rotterdam en den advocaat mr. J. v. O. uit Den Haag ,die in eerste instantie voor de rechtbank te Rotterdam hebben te recht gestaan ter zake van oplichting te zamen en in vereeniging, van mej. J, Haar.stra en H. Wijlsema, voor een be drag van ft00. De rechtbank veroordeelde ieder der verdachten lot vier maanden gevangenis straf, voorw., met een proeütijd van 3 ja- rsn en ander bepaling dat de f 10) aan Ifaanstre zullen moeten worden terug gegeven. Zoowel hot O, M-. als de ver dachten hadden van dit vonnis hooger beroep aaugeteekend. Verdachten ontkenden, evenals in eer ste instantie het ten laste gelegde. Na hernieuwd getuigen erhoor heeft de ad vocaat-generaal, bevestiging van het von nis gevraagd. Uitspraak orer Ï4 dagen. Overtreding van de L o t e r ij w e t. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van den bleekpoederfabri- kant P. L. W., die door de rechtbank te Arnhem was veroordeeld tol', f 25. boete wegens overtreding van de Loterij- wet. De heer W. brengt pakjes bleek poeder in den 'handel, op den om lag waarvan een letter is gedrukt. Degenen die met de letters een bepaald aanta woorden kan vormen, krijgt een cadeau. De Llooge Raad overwoog, dat transacties van koopers onderling omgaan buiten hel deelnemen aan een loterij en dat de be treffende handeling met een loterij is gelijk te stellen. De 17-jarige matroos F. S. B., die op 8 Janm.ri j.l. aan boord van het ss „Brednorn'dat in de Maashaven lag een ongeluk beeft gekregen, is overleden Woensdag is Salomon LïeDermann per stoomschip naar Reval getranspor teerd. Een sterke politiemacht bevond zich bij het schip toen Liebermann twee uur voor het vertrek aan boord ging. Naar alle waarschijnlijkheid zal Lie bermann a.s. Zaterdag te Amsterdam aankomen. De belooning van de Nederlandsche ik ze uit lady Scraye gekregen hebben dien avond, toen ej haar in de Holgate Lodge bezocht. Maar je hebt het niet gedaan." Scraye gaf nog steeds geen antwoord Ilij bleef Jimmie nadenkend aankijken die bij de tafel stond, met zijn sleutels en zijn geld in zijn broekzakken ram melde en zijn twee bezoekers min of meer glimlachend aankeek. En toen slaagde Packe, die tijdens Jimmie's be toog groot onbehagen getoond had, er in een woord te kunnen zeggen. „Hoor eens", zei hij. „Je zegt mfeer dan je zeggen moest, Trickett je hebt geen recht dit alles te zeggen. En het komt mij voor, dat met betrekking tot alles de vraag nu is: wat ben je van plan te doen Jimmie lachte Packe in zijn gezicht uit. „„Goed, Packe!" zei hij. „Dat ben jij heel erna al. Wat ik ga doen ik, de eenvoudige James Trickett! Ik zou den ken, dat het beter aan Scraye hier ge vraagd kan worden!" „Wat kan hij doen?" vroeg'Packe. „Doen! doen!" riep Jimmie uit. „Goede hemel! Niemand bedreigt hem met een moord op zijn tante en zijn liefste! Hij kan alles doen, als hij wip Hij kan nu op het oogenblik naar New Scotland Yard gaan en hun alles vertellen wat hij weet, Hij kan hun de geheel® waahreid zeggen P Wij wachten echter niet, tot- 5 dat de ziekte uitbreekt, maar I wapenen ons, om het eerste het 4 beste verschijnsel te bestrijden; I dai moei ons wachtwoord zijn. Onze helper daarbij zijn de Devanoudsbekende Aspirin- iabletten voorkomen en genezen hoofdpijn en verkoudheden; bij rechttijdig gebruik verhin- deren zijhetuiibreken van griep. Men eische steeds de origï- neele verpakking met oranje band en het Bayerkruis. (Lngez. MexX) regeering voor de arrestatie van lie bermann ten bedrage van 2500 gulden is, zoo meldt de Tel., voor één derde toegekend aan den Finschen d-tecfive Lindgren; de rest is tusschen verschil- lenae Finnen, die aanwijzigingen gegeven heo-ben, verdeeld. Dinsdagavond is de 20-jarige mej. J. G., vermoedebjk tengevolge van den sneeuwstorm, nabij Nieuwesluis in het Voornsche kanaal le water geraak!! en veroronicen. Het toepassen van kunst matige ademhaling mochl helaas niet1, meer naten, daar waarschijnlijk twee uren waren verloopen voordat zij in het kanaal werd gevonden. Door den plotselingen dooi en het wassenae waler is het 'ijs rondom Mar ken gebroken, zoodat alle verkeer met den vasten wal gestremd is. Op hef! eiland bleek Woen-;dag plotseling, dal de hoeveelheid gist en meel opgeteerd was, zocdal er formeel broodgebrek lieersrhle. Een zevental ingezeten van Marken besloet o*n overtocM te wagen, Van schots op schots springende, bereikten zij ook werkelijk Monnikendam. Gedu rende hun verolijf aldaar echter trad de eb in en toen zij op den teru^ocht waren nemerklen zij op grooten afs'.and van het eiland niet verder te kunnen. Tot hun ontzetting zagen zij zich op den grooten schots in N.-O. richi'.ing naar open zee drijven. Door langdurig schreeu wen wisten zij eindelijk de aandacht van de in ongerustheid verkeerende eilanders le trekken. Len vlet werd bemand en na een gevaarlijken tocht temidden van de drij vende scholseu wist men de geïsoleer de Markers aan wal te brengen. Gelukkig was het weer helder, daar zij bij mist zeker verloren waren geweest Terugkomende van de veiling te N. Scharwoude, nmest de landbouwer B. een onbewaakten overweg passeeren. Het uitzicht op de spoorlijn is daar iter van dien morgen te Scrave tot dezen avond. Maar hij wil niet! "Wjaaroin? Om dat hij zou moeten zeggen, dat hij weet, dat zijn stiefmoeder, de weduwe van wij len 'markies Scraye, in betrekking staat lot een bende dieven en moordenaars!" Scraye keerde zich naar de deur. „Ik zie er geen heil in dit gesprek voort te zetten", zei hij tot Packe. „Ik geloof, dat de politie haar best doet. Zij koimen waarschijnlijk aan een punt „Waar jij hen in een half uur bren gen kon, door hen te vertellen wat je omtrent lady Scraye weet," viel Jimmie in de rede. Hij keerde terug naar zijn bureau en nadat Packe onrustig van den een naar den lander gekeken had, volgde hij Scraye naar de deur. Op den drempel draaide hij zich om en keek naar Jim mie. „Ik wilde, dat je zei wat je doen galat, Trickett", zei hij. „Hoe weet je, dat Scraye niet naar de politie gaat nu? Je hebt hein in het geheel niet gevraagd of hij ging of niet „Ik heb je al gezegd, wat ik ga doen, Packe," antwoordde Jimmie. „Ik ga mijn verstand gebruiken. Als lord Scraye, of jij, of iemand anders naar de politie wil gaan, laten ze het doen! ik heb er niets me# t® maken. Goeden avond!" (Wordt T®rvr

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 5