Kq, 13 Wodxisdag 16 JanuaiHL 19fi 172* Jaargang AUTOMOBIELEN Rq nimmer behoort een Bïjvioegsel. ireitschil in BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP RECHTZAKEN LANDBOUW RADIO radio-programma. BUITENLAND Algemeen Overzicht IELEH •m MIDDELBURGSCHE COURANT. HOUDING. Gister haalde -we onder „Uit de Pers" «én opmerking aan over hjet verschil in houding van Duitsche en de Nedrland- arche sociaal democraten over de een zijdige ontwapening. Dat kan, ten opzichte van de En- jgelsche soc. dem, leider Ramsay Mc. Bon aid, worden aangevuld, met een der gelijke vergelijking over de houding teD opzichte van hel koningschap. Die Engelscbe soc. dem. leider Sprak nog dezer dagen opnieuw zijn hartelijke erkenning uit voor de volkomen consti- tutioneele onpartigheid van den koning en verzekerde dat „er geen lid van het vroegere arbeiderskabinet is, of b,ij zal Stioh aansluiten hij mijn bede dat de koning herstellen moge." Stel daar nu naast de opzettelijke loimpheid waarmee Het Volk over het ju bileum der Koningin-Moeder schreef. Toen de Koningin bijv. aan h,et door Haar aangeboden diner ervan sprak dat Eij zich aan deze disch voelde „te mid den van de hoogsten in den Lande", Smaalde Het Volk dat de 'daar aanwezige ambtenaren en militairen „in werkelijk- fa,eid maar weinig invloed op 's lands eaken hebben". En dat was nog wel een gezelschap waar o.a. Waren: alle Ministers, alle Mi nisters van Staat, alle Commissarissen der Koningin, de voorzitters der Kamers, de oud-voorzitter van den Raad van State de hoogste officieren e.d. En hoewel in 't openbaar verscheidene sociaal-democraten durfden getuigen van hun groote waardeering voor de Konin gin-Moeder .beweerde 'tblad schamper te weten „dat stellig een derde deel van *t Nederlandsche volk in deze persoon lijke aangelegenheid geenerlei belang «Stelt". Is 't niet armzalig van kleinzieligheid, vooral vergeleken met de houding van den Ecgelschen partijgenoot? lBEf,«3SCIIE NOTA AAN DE NEDER LANDSCHE REGEERING. Naar de Brusselsche correspondent van de Telegr. verneemt heeft de Belgische regeering gisteravond aan de Nederland sche regeering een nota doen toekomen.., die nieuwe voorstellen bevat betreffende de herziening van het verdrag van 1839. Nadere mededeelingen wenschte men aan het ministerie van Buitenl. Zaken te Brussei niet te verstrekken HET SUIKERVRAAGSTUK EN DE VOLKENBOND. Het Hand. meldt: Het Oomité Economique van den Vol kenbond, (beter bekend als het oude Eco nomisch Comité) behandelt voornamelijk de raeeslbegunstigingsclausule in de han delsverdragen, het suikervraagstuk, het «mentvraagstuk en het steenkolenvraag- stuk. In zijn a.s. vergadering van Januari te Genève, zal in het bijzonder het sui kervraagstuk aan de orde komen, dat ook voor Nederland van zooveel belang is, omdat de Nederlandsche bietsuiker cultuur en bietsuikerindustrie zeer lij den onder de gevolgen der protectionis tische maatregelen van andere Europee- sche landen. Het laat zich echter aanzien, dat bij deze andere landen geen geneigdheid te vinden zal zijn, om hun protectionistische m|a,atregelen te laten varen, of zelfs maar te verzachten, zoodat men in bevoegde kringen reeds thans aanneemt, dat in afzienbaren tijd van een internationale Suiker-oonferenlie en Van een nieuwe Suiker-conventie, of wel van herstel van de oude Suikerconventie van 1902, geen sprake zal kunnen zijn. de voorvechter van het openbaar onder wijs, de heer Klaas de Vries, op Vrijdag 25 dezer houden zal, te doen beluisteren in een voor ieder vrij toegankelijke bij eenkomst in de Sociëteit St. Joris. De avond zal verder worden aangevuld door voordrachten van mevrouw Nelly Soe- tersvan Balen Blanken, terwijl een strijkje zich zal doen hooren. Met een enkel woord willen wij verwijzen naar de advertentie v!an „Mer- curius" in dit nummer betreffende de opvoering ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan in den Schouwburg op Vrijdag a.s. van de „Molen Van Sanssou- ci". Waar het een blijspel geldt, mjag als altijd op een goede vertolking Wor den vertrouwd, terwijl de medewerking van de Mandolinevereeniging „Sempre Avanti", die haar goeden naato zeker ook nu zal handhaven, een aanbeveling te meer voor een bezoek is. Uit Middelburg. Het ons aanvullend bericht over de gas vers tikking dn het num'mer van gis teren, hebben sommige personen gele zen, dat wij eenige schuld aan de vorige bewoners zouden willen geven. Ofschoon wij niet kunnen begrijpen hoie men zulks uit het bericht kan lezen, willen wij toch voldoen aan het verzoek om te snelden ,dat dit nimmer in onze bedoe ling heeft gelegen. Ziooals ook reeds uit oen adverten tie in ons vorig num'mer bleek, heeft de afdeeling Middelburg van Volksonder wijs het o.i. te waardeeren voornemen •öpgevat om de radio-rede, die de bekeu- Uit Walcheren Dinsdagmiddag vergaderde de ge meenteraad van Z o u t e 1 a n d e. De heer von Brucken Fock was met kennisgeving afwezig. De voorzitter gaf een kort over zicht van hetgeen er in hei afgeloopen jaar op gemeentelijk terrein zooal is voorgevallen. Spr. wees er op, dat, dank zij de actie van verschillende kamerleden en de welwillendheid van den minis ter, die voor de bezwaren een open oor had, de officier van justitie zijn bevel aan spr. om geen processei^verbaal van overtredingen der bekende bepalin gen in de politieverordening, heirekking heobend op de Zondagsheiliging, te la ten opmaken, heeft ingetrokken. Deze invloed van hooger hand stemt blijde, hoewel hiermede nog niet alles in orde is. Verder meent de voorz. dat de ge volgen voor de gemeente van eventueele aanneming van het aanhangige wetsvoor stel tot wijziging van de financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten voor Zoutelande niet onrustbarend zullen zijn De lioogere inkomens zullen iets meer belast worden en de kleine iets minder. Hierbij komt nog dat hef veld voor be tastingheffing dan veel kleiner zal wor den, hetgeen van inyloed kan zijn op de plannen van wegsverbetering. Daar na werden de gebruikelijke wenschen uitgesproken door den eersten wethou der en het oudste raadslid. Een aanvraag van de Vereen. School met den Bijbel om een voorschot wordt in nanden gesteld van B. en W. Verder wordt mededeeling gedaan van de vast stelling der rekening over 1927 door Gcd Staten. Uit het jaarverslag van de Comm tot wering van Schoolverzuim blijkt, dat er in 1928 geen ongeoorloofd school verzuim heeft plaats gehad. Het bekende adres van IJsselmonde wordt voor ken nisgeving aangenomen. Het adres van de Ned. Vereen, tot bevordering van den Arbeid van Onvolwaardige iarbeiidskrach tèn evenzoo. Een adres van de Kon. Ned. Politie hondvereeniging om toetreding als be gunstiger onderging hetzelfde lot. Een aanvraag om toetreding als lid van de Vereeniging van Nederl. Gemeen ten wordt voor kennisgeving aangenomen Een verzoek van den Minister van Ar beid tot wijziging van de verordening op het keuren van waren wordt nief. ingewilligd. Voor de zooveelste maal is een adres ingekomen van den Ned. Ohr. Landar beidershond waarin verzocht wordt, nu de gemeente niet toetreedt tot hel werkloosheidsbesluit van 1917, om aan de aangeslotenen hij hun kas, in geval van werkloosheid rechtstreeks zoofveel uiji te keeren als waarop zij hij toetreding recht zouden hebben. Na eenige discussie hierover, die geen nieuwe gezichtspunten naar voren bracht, werd ook dit adres op voorstel van B. en W. voor kennis geving aangenomen. De heer Koppejan wen stift aanteeke- ning dat hij tegen hét voorstel van B. en W. is. Hierop wordt dé heer H. Melis Jr. als lid van de Comm. van Toezicht op het L. O. met alg. st. herbenoemd. Op verzoek van de Ged. Staten wordf. het raadsbesluit tot vaststelling van de bebouwde kom ingevolge de Motor- en Rijwiel wet eénigszins gewijzigd. TsTaar aanleiding van de begrooting 1929 hebben Ged. Staten o.a. bezwaar tegen de uitgetrokken jaarwedde ad f 1150 voor den veldwachter en wenschen die op f 1200 gebracht te zien. Besloten wordt op voorstel van B. en W. de verhoo ging van f 50.— waarop de betrokkene in 1930 pas recht heeft, met ingang van 1 Januari 1929 toe te kennen. o Uit Zuid-Beveiand. Gedurende hel jaar 1928 kwamen te Goes 37 gevallen van besmietteüjke ziekten voor n.I. 16 van diphtnenitis (waarvan 2 met doodclijken afloop),. 20 gevallen van roodvonk en 1 van typhus. De crisis dn het Leger des Heils Mevrouw Bramwell Booth is gisteren van Southwold naar Sunbury gereden en heeft den hoogen raad van het Leger, die daar vergadert, het antwoord van den leider op de bekende voorstellen, overhandigd. De raad heeft het antwoord in een lange besloten zitting, die slechts omi5 uur even onderbroken werd, in behan deling genomen. Het antwoord is niet openbaar ge maakt, maar uit de lange discussdes ge looft men te mogen afleiden dat de ge neraal of boiweg geweigerd of tenmijn- ste ingrijpende tegenvoorstellen gedaan heeft. I ij' I 1 Geref. Gem. Bedankt voor het beroep naar Pater- son (N.A.) door ds. A. Verhagen te Mid delburg. Museum te Hulst. Men meldt uit Hulst aan de Msb. dat men daar thans druk in de weer is, om een lokaliteit in het Stadhuis in gereed heid te brengen voor Museum van den Oudheidkundigen Kring in de vier am bachten van Zeeuw'sch-Vlajanderen, Oos telijk deel. De rechtbank te Arnhemj heeft Dins dag uitspraak gedaan in de zaak van den Spanjaard, die in tal van plaatsen van Europa gevangenisstraffen heeft on dergaan wegens inbraak en die nu te recht heeft gestaan wegens inbraak in een juwelierswinkel aan den Sonsbeek- singel te Arnhem. De verdachte Werd veroordeeld tot negen maanden gevan genisstraf; de eisch was twee jaar en 6 maanden. De Leidsche opium zaak. De Hooge Raad Wees Maandag arrest in de zaak tegen J. J. V. d. S. en G. IC., die door het gerechtshof te Amisterdam waren veroordeeld ieder tot 2 miaan- den hechtenis wegens het ter Aflevering voorhanden hebben van een hoeveelheid opium zonder vergunning. Deze opium hadden zij afgeleverd aan een inspecteur van politie, die zich per auto naiar het stationsplein te Ledden had begeven. Zoo als men zich herinneren zal, is bij dc arrestatie een schietpartij ontstaan, waar bij de rechercheur van politie IC. werd doodgeschoten. Op 16 April had de Hooge Raad we gens Vormfouten het arrest van het Haag sche Hof vernietigd en de zaak verwe zen naar het Gerechtshof te Amisterdam. Thans is het beroep van v. d. S. en IC. verworpen. Te Stavenisse trad Vrijdagavond als spreker op voor de vereeniging van geitenfokkers en eenige verdere belang stellenden de heer J. Versluijs van het fokstation te Serooskerke (Wl.) ter be handeling van het onderwerp„Stamboek- houding bij de geiten" waarvan hij liet groote nut en de noodzakelijkheid in het licht stelde. Dank zij- de vele zorgen van de heeren Zwagerman, Sietema, ICielstra, die de geit bij de horens gépakt hebben, is er aan) het geitenras in Zee" land reeds veel verbeterd. Maar men mag ook niet vergelen „de prov.-vereenl- ging", die met een vast omlijnd plan kwam. De invoering van de. zaanegeit heeft in dit klimaat niet aan de verwachting beantwoord. De groote voordeelen bij verkoop- van dieren, die in het stamboek zijn ingeschreven, werden opgesomd, want de verkoopwaarde wordt er aan merkelijk door verhoogd. Na afloop der leerrijke rede gaf de heer V. nog een serie mooie lichtbeelden, op de geiten betrekking hebbende. Naar de Brusselsche correspondent der N. R. Crt. meldt, is ook de golf lengte van het aldaar nestaande station Raaio-Schaerbeek, dat op 230 meter uilzond, gewijzigd en gebracht op 250 meter. t Nieuw Franseh station. De Fr.nsche regeering heeft besloten in den Elzas een nieuw draadloos station op te richten, waarschijnlijk te Straats burg. i Donderdag 17 Januari. Hilversum, 1071 M. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.15— 2.00 Boris tenski Trio. 2.00—2.30 Elec- triciteïtspraatje. 3.004.00 Kniples. 4.00 —5.00 Ziekenuurtje. 5.00—5.30 Sport- praatje. 5.307.15 Omroep-orkest, zan geres. 7.157.45 Engelsche les. 8.00 Concertgebouw te Amsterdam. Het Con- certgenouworkest o.l.v. Fri/fz Busch. Daar na pers oer. 10.04—11.30 Dansmuziek. Huizen 340.9 M. Na 6 uur 1852 M. (Uitsl. NCRV.-uitz.). 11.00—11.30 Ziekendienst. 12.30—1.45 Concert. Piano, viool, zang. 2.00—2.30 Schooluitzending. 6.30—7.00 literair half uurtje. 7.007.30 Boekhoudles. 8.00 E v angehsatie-avo n a Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofooomuziek. 12.20 Lichte muziek I.202.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Voor de scholen. 3.10 Causerie. 3.20 Vesper van de Westminster Abbey. 4.05 Causerie 4.20 Concert. London Ensemble Kwin tet. Dansorkest. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsber., 6.50 Voor de landbouwers. 6.55 Muziek. 7.05 Bach's koorpreluae s. 7.20 Muziekcritiek. 7.35 Muziek. 7.45 lezing. 8.05 Celloconcert. 8.20 De Militaire kapel. Bariton. 9.20 Nieuwsber. 9.35 lezing. 9.50 Nieuwsber. 9.55 „Olothes props". Gersboim Parking ton Kwintet. Koor en solisten. 10,5512.20 Dansmuziek. i Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4 05 -5.05 Orkestconcert. 7.05—7.50 Gramofoonmu ziek. 8 50—11.10 „Tosca", oper* van Puccini. Langenberg, 469 M. 11.30 Mech.msche muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 3.20—3.50 Declamaties. 5.055.50 Orkestconcert. 7.20 Robert Koppel-avond. Klein Werag-orkest. 8.20 Het Schlesische Philharm. Orkest. 8.55 Robert Koppel-avond (vervolg). Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Zee sen 16.49 M. 1.503.50 lezingen. 3.50—4.50 Con cert. 4.50—7.05 Lezingen. 7.20 Blaas-or- kestconcert. 8.20 Speciale Omroepcom- posilies van Flesch. De Schlesische Plul harmonie. 8.50 Pianoconcert. Daarna tof'. II.50 Dansmuziek. Hamburg 395 M. 10.20—11.20 Gramofoonmuziek. 5.05 Orkestconcert. 6.45 „Doge und Dogares' sa", oepra van Roseiius. 10.25—11.10 Dansmuziek en cabaret. Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.55 Trioconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestcon cert. 9.20—10.35 Variété en dansmuziek. Be Amerü.aaiisclic Senaal en het Kesloggpact. Het verdrag van Kellogg is' dpor den Amerikaan schen Senaat aangenomen met 84 tegen 1 st. Alleen senator Blaine tegen. Borrah las voor de stemming een rapport voor van de commissie van buitenlandsclie zaken, waarin werd ge zegd, dat het verdrag op geenerlei wijze het recht van verdediging en eigen vei ligheid aantast. Dezelfde commissie nam aan dat de Monroe-leer als deel van de verdediging der wereld beschouwd wordt- uitdrukkelijk wordt echter vastgesteld, dat dit niet als voorbehoud voor het verdrag van Kellogg aangezien dient te worden. Alzoo had de Senaat geen bezwaren meer en steunde dit college het nobele werk van den minister van buitenland se he zaken. Waarvan men nog steeds 't beste hopen mag! 't Dient erkend: de eenige, die er of ficieel op het oogenblik hard voor werkt in eigen omgeving is Rusland. Het blijkt uit het wederantwoord! van Litwinof aan Polen, Rusland heeft geen bezwaar ook Roemenië op te nemen in dit non agressiepact. Hoewel 't bekend is dat Roemenië de Sovjet niet erkend, heeft, en de buitenlandsche politiek van beide staten uiteenloopt. Daarop heeft de sov jet Polen uitgenoodigd te bemiddelen tus schen Moskou en Boekarest! Als er werkelijk zoo een afspraak ontstaat, dat Rusland, Polen, de Baltische staten, Fin land en Roemenië de geschillen niet ge wapenderhand zullen uitvechten, is er inderdaad een gevaar minder voor de oorlogsbedreiging in Europa! Be toestand in Afghanistan. De troonswisseling in Afghanistan heeft niet de gewenschte rust gebracht. Vol gens den Engelschen gezant te Kaboel is er hevig gevochten in de d/ireicte om- gering der'stad tusschen troepen van Sa- quao en de sold,aten van den nieuwen koning. Saquao is de leider der opstan delingen in de streek van Tsjarikar (ten N. van Kaboel). Hij: zou verklaard hebben .(Geopend van 105 u. en 8—IOV2 u. Zondag (laatste djag) van 10—5 u. (Ingez. Me4.) in ieder geval Kaboel te willen bezetten om dan over den regeeringsvomi tie on derhandelen. Een al-Afghaansche dzigra zou dan nl. over de vaststelling van den regeeringsvorm overeenkomstig den Is lam beslissen. Evenmin is zeker of de Sjinwari's Inayat steimen. Uit Kaboel wordt gemeld, dat de nieu we koning Inayat Oella een oproep tot het volk gericht heeft, waarin wordt aangekondigd^ dat de regeering het land volgens de oude regelen zal besturen en dat de hervormingsbesluiten van Aman Oella zullen worden ingetrokken. Alle officieren van het Afghaansche le ger hebben den eed; van trouw aan den nieuwen koning gezworen. Blijkbaar willen de opstandelingen thans zekerheid. Want in 1924 en 1925 had Aman Oella ook hervormingsplan nen in het hoofd, en moest hij diverse concessies doen om een opstand te be- bedwingen. Zijn broer, d;ie 41 jaar oud is, vertrouwt men blijkbaar evenmin. Hij was hoofd van den eeredienst en opper bevelhebber. Daarbij komt nog d(e verhouding tot het buitenland. Rusland heeft er voor gezorgd, dat het bezoek van den koning aan Moskou een handelstractaat ten ge volge had, en heeft zoo in d,ea keten Turkije-Perzië-Afghanistan een geschikt anti-Britsch concern gekregen. Engeland voelt d,at natuurlijk' best, en zou volgens den sovjet tot d,en opstand aangezet hebben, in het vertrouwen op de reactie der conservatieve elementen. Zoodat het land, onafhankelijk blijft. Maar ook zoo sterk, dat 't geen vasal van Rusland wordjt. Afghanistan is wij weten 't de brug tusschen Britsch- Indië en sovjet-Rusland. Waar Aman Oella zit, weet niemand. Hij is nergens in het land gesignaleerdj. Vermoed wordt dan ook, dat hij te Ka" boel is. Wat weer eenig voedsel geeft aan het bericht uit Karachi, dat de heele troonswisseling eigenlijk maar een was sen neus is, en slechts dient om zand in de oogen te strooien, en letterlijk' tijd te winnen. Veel vertrouwen in den op volger hebben de opstandelingen dus in geen geval. Anders zou er zooal* ook direct werd verwacht ziju onder handeld, en niet, gelijk thans, zijn door gevochten. De toestand is verward, en telkens kunnen we voor nieuwe verras singen staan. De vreemdelingen hebben daardoor ook nog slechts een zeer betrekkelijke veiligheid in het gebied, en zou een ver bod zijn uitgevaardigd vreemdelingen in Afghanistan toe te laten, gedurende1 de eerstvolgende twee jaren. De Engelsche bladen publiceeren. thans nadere bijzonderheden over de ge beurtenissen die aan liet aftreden van koning Aman Oella zijn voorafgegaaa. Volgens deze berichten heeft <te ko ning het gezag eerst Maandagnacht o* 12 uur aan zijn broeder overgedragen.. Terstond daarop werd een vvapenstil" stand afgekondigd. Het aftreden van Aman Oella was 1100- dig geworden doordien een deel der re- geeringstroepen hem de gehoorzaamheid weigerde. De troepen van Aman Oella waren Zondag gedwongen onder den sterken druk der opstandelingen het dal van Kodedaman te ontruimen. In den volgenden nacht bezetten de strijdkrach ten van bendeleider Batschai Sakou de' dorpen, die om Kaboel liggen. Het dorp Deh Kopek dat ongeveer 3 mijl ten Westen van Kaboel ligt, kwam eveneens in de macht der rebellen. In dit dorp was het hoofdkwartier van Aman Oella gevestigd, en er bevonden zich groote voorraden munitie. Maandag-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1