AUTOMOBIELE» 172e Jaargang Ma de Waseli BINNENLAND ÜÏT STAD EN PROVINCIE FEUILLETON Het Beheiinzlnmge Genootschap. MOTORRIJWIELEN AMSTERDAM Nö, 12 Oinsdfig 15 Janna?! !9Bi MIDDELBURGSCHE COURANT '2 BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM I» don aïgeloopen nacht te ongeveer één uur is de heer A. J. Gijseri burge meester van Schiedam1 op ruim 60-jari- gen leeftijd overleden. Dia burgemeester die reeds eenigen tijd aan een hartkwaal lijdende was had bovendien longont steking opgeloopen. ONDERZOEK «N ZAKE DE WERKLOOSHEID'. De parlementsredakteur van het Volk verneemt, dat het eerste gedeelte van het rapport nopens het onderzoek naar den stand der werkloosheid, ingesteld vanwege de „Sub-oommissie uit de Com missie voor de „Econ. Politiek", hin tten esnkele dagen het licht zal zien. Diit eerste gedeelte heeft inzonderheid be trekking op landbouw en visscherij. „«EVOLUTIONNAIR SOCIALIS TISCHE PARTLT. Ia een door het voorloopig cóimité tót stichting eener revolutionnair socialis tische partij Vrijdagavond te Zaan dan! belegde vergadering werd besloten tot oprichting eener groep van revolutionnair Socialisten welke mee zal werken aan de op te richten partij. De vergadering van genoodigden werd toegesproken door SStenhuis. Er werd een groep Zaanstreek .opgericht UIT DE PERS. Nationale ontwapening. D« heer G. Polak Daniels- schrijft in „De Vrijheid" (lib.): Ontwapening, eenzijdige wel te ver ïtaan, is de leuze! waarmee S.D.A.P. en 9T.D. dezen zomer hun slag denken te slaan. Welnu, Duitschland is ontwapend, een zijdig, aank zij een verloren, gruwelijken oorlog. Dc overwinnaar heeft het ge- ©ischt. Nu zoudt ge denken, dat althans de socialisten, in Duitschiand zich zou den verheugen van het militarisme ver iost Ie zijn. Heft mocht wat! Het nieuwe militaire program van de Duitsche S. D.A.P. eischt kort en goed een weer macht „tot bescherming van dei zelfbet schikking van het volk". De Duitsche sociaal-democratisch pers schrijft in denzelfden geest. Zoo heft hooidblad „Vorwarts": „De absolute weerloosheid van een volk schenkt geen waarborg, dat het land niet in den oorlog gesleept wordft. Het ergste echter, wat een volk oven- komen Ttan is, dat het door zijn machf felooslieid gedwongen wordt mee te doen aan ^en oorlog voor anderen en zoo doende te, bloeden voor vreemde belan gen". I« dit niet een waar woord, dat ver dient onder millioenen opgen gebracht te worden in Nederland, ais de verkiet- zingscampagne eenvoudigen van harte oreigf te benevelen? i Uit Middelburg. verband met het geval van gas vergiftiging in perceel L 12 op de Vlas- markt alhier kan thans nog worden gemeld, dat hedenmorgen ook de 74-jari- ge weduwe G. aan de gevolgen is over leden «n er dus twee slachtoffers» te be treuren zijn. Ter aanvulling van de door ons gege ven lezing, vernemen wij nog dat Za- Naar he t En gelsch van J, S. FLETCHEB. door Mej. A. T. CO). „ïlc verzoek u niet te schrikken", zei hij. „Daar is geen reden voor. Ik kom van uw neef ,den heer James Trie kelt (hiei- reikte hij mij een kaartje van jou over). De zaak is, dat hij eeu licht oni- "geluk gehad heeft" „Je weet, dat ik er me altijd op be(- roem, dat ik mijn 'hoofd Dij elkaar houdt. Ik keek hem aan. „Als het ernstig is", zei ik, „moest u het mij maar dadelijk zeggen." „Niets zeer ernstigs", antwoordde hij, geruststellend glimlachend. „Mijnheer Trlckett heeft een motor-ongeluk gehad. Ik vezeker u, dat hij niet in gejvaar ver keert. Maar hij zou graag u en juffrouw Walsden willen zien, daar hij niet dade lijk vervoerd kan worden." „Wij verlieten onmiddellijk het res taurant en vergezelden dien man naar terdagavoud nog wel een onderzoek is mgesjeid ,toen gas geroken werd, maar dat later gebleken is, dat het gas kwami uit een aan de bewoners onbekend! kraantje van eeu gaskachel van vorige bewoners, dat vermoedelijk door een stoel er tegen te zetten, was' opengeraakt. Voor de afdeeling Middelburg van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen hield gisterenavond in de so ciëteit St. Joris, de heer Paul Bromberg binnenhuis-architect te Amsterdam eene lezing met lichtbeelden. Vele leden en introduce©? waren opge komen De presidente, mtejuffrouw M. C al- Ien f e 1 s opende de vergadering miet de besje wenschen voor de leden voor 1929 en met de hoop, dat de leden, die ziek zijn of geweest zijn spoedig ge heel zullen herstellen. Spr. meent dat hetgeen de heer Brom berg zal mededeelen zeker voor de jon geren van beteekenis zal zijn, maar dat ook de ouderen er nog wel uit zullen kunnen leeren iets nieuws aan te bren gen in haar woning. De heer Bromberg het woord ver krijgende, zeide in Miinchen te zijn ge weest op de tentoonstelling „Heim und technik" en daarvan lichtbeelden te zul len geven. Men moet een praclische in richting hebben, omdat men met plei- zier in huls woont. In onzen onromlainti- schen tijd kunnen wij illusie niet missen. Maar wel moet men niet gebruik maken van imitaties. Verkeerd is dat men mar mer enz. laat namaken van tapijt of be hang, dat men gewone deuren schildert als waren zij van eiken of ebben hout, of dat men imitatiekaarsen van Philips doet aanbrengen. Men moet breken met allerlei tireiantijntjes, een keuken moet geen magazijn, maar werkplaats zijn. Men moet grootmoeder haar ouderwetsche sa Ion blijven gunnen, doch het jonge ge slacht dient met den nieuwen tijd mede te gaan, omdat tegenwoordig imeer eischen aan de vrouw worden gesteld dan het peharligen van haar huishouden. In de keukens wordt veel te veel geloo- pen, en de vrouw die met verstand en overleg werkt kan ieder uur 10 mlinuleln langer rusten. Een groote uitkomst is de stofzuiger. Waar s/^ van alle geld in de huishou dens wordt besteed, is het gewenscht, dat iedere vrouw de huishoudschool be zoekt. Goed is ook de normialjsatie, en niet te veel modellen van alle benoo- djgheden. Op kie tentoonstelling waren kamers en keukens ingericht, diLe men, daar het plafond was weggelaten van af eeu galerij uitstekend kon zien. De .architecten lieten oorspronkelijk geen plaats over voor de illusie, terwijl de winkeliers juist de illusie bleven aan wakkeren. Architecten zijn thans gaan begrijpen, dat zij toch iets moeten geven, dat het huis opfleurt, terwijl anderzijds de fabrikanten zich ook gaan toeleggen lop het vervaardigen van eenvoudige meu belen. Na deze beschouwingen, liet spr. een zeer groot aantal lichtbeelden zien, vlan plattegronden en interieurs van kamers en keukens volgens de modellen van de genoemde tentoonstelling en ook volgens ontwerpen van Nederlandsche architec ten, en daaronder natuurlijk ook vlap zich zelf. Er werd veel te zien gegeven, dat zeer zeker pracliscli nut kan afwerpen voor hygiene en minder onderhoud, maar dat voor een deel naar onze meeriing, niet geschikt is om de huiselijke gezelligheid te verhoogen, te meer waar bij normali satie in huizenbouw en fabricage van ■mejubels enz. de huisvrouw niet haar eigen initiatief kan laten werken, die juist zulkeen aangename sfeer ffan schep pen. Tijdens de pauze werd aau al le aanwezigen eeu proefpakje Bens- dorp's Bonbons aangeboden, met de me- dedeeling, dat deze verkrijgbaar zijn bij de firma Diesch op de Burg. Aan het einde van den avond bracht de voorzitster dank aan den heer Bromberg voo." '.ij o belangrijke lezing. Uit Walcheren Bij het malen van veevoeder ge raakte de landbouwer P. C, te R i tl- them met zijn wijsvinger van de rech terhand zoodanig in den kortmolen be kneld ,dat 3it lichaamsdeel moest wór den geamputeerd, buiten, waar zijn auto wachtte, zooals hij zeide. Ik had geen vermoeden, dat er iets niet in orde was, want ik herinnerde me, dat ik je gezegd had, dat wij om één uur bij Blanchard zouden ïunchen, voor het geval je daar ook zou willen komen. En wij gingen, niets vermoedend, heen. Maar bij het weggaan beging ik een groote fout (een zeldzaam iets van; mij) want ik vergat een boodschap voor Ked- tover achter te laten. „De man, die in de kamer zit, terwijl ik schrijf, zegt, dat ik, alles wat ik wil, mag schrijven over hetgeen ik weet, waar wij heen reden. Alles wat ik weet, is echter, dat ae gesloten auto, waarin we reden met den dokter (die natuurlijk geen dokter is, of misschien is hij het wel, ik weet het niet) de Regent Streel opreed, langs de New Oxford Street, en voorbij de Marmeren Poort, tot wij in een wijk kwamen, die ik niet kende, waar (particuliere huizen staan in hoog om muurde tuinen." „Camden Hill", mompelde Packe. Camden Hih, natuurlijk! Vreemd, dat het 'hun niet kan schelen, dat dit ailes bekend wordt". Uit Tholen. Te St. Ann aland is een geval van djphtheritis geconstateerd. o Zeeuwsch Vlaanderen W.D. Maandagmorgen is een auto, waar in een Antwerpsche familie gezeten was, tengevolge van de gladheid nabij het Slï. Josepiispafronaat te Sluis iu een sloot gereden. De auto kwam ondersteboven in de sloot terecht. Met uitzondering van één dame konden de inzittenden zich door het inslaan van de achterruD! red den; voor de achtergebleven dame, die eenigszins corpulent was, moest heit por tier worden uitgehaklt. Met een anderen auto zette het gezelschap zijn reis naar Knocke voort. In de 7 dezer gehouden vergadering van regenten van het Burger Gasthuis te Aarden burg werd de heer II. Willems tot voorzitter gekozen. De heer Willems heeft toen zijn benoeming in beraad genomen en thans verklaard deze te aanvaarden. heeft Iman vaak last Van schrijnende handen.. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. (Ing. med.) GEMELNTERAAD VAN KOUDEKERKE, Gister vergaderde de raad. Voorzitter de burgemeester, de heer A. Bakker.. Afwezig de heer Moens, wegens ziekte. Nieuwjaarsrede. De voorz .geeft een vluchtige terug blik over het jaar 1928. Voor de bevol king is 't voor het jaar een goed jaar geweest Ook voor den landbouw, de weersgesteldheid was zeer gunstig. Ech ter waren de finantieele resultaten min der rijk, dan den stand der gewassen deed hopen. Over 't algemeen' was het een jaar van meer dan middelmatig wel varen. De tuinbouw breidde zich weer uit, wat reden tot danjkbaarheid gaf. De tuinbouwers vereen,igden zich tot een vereeniging. Er ligt volgens deskundig oordeel in den tuinbouw een toekomst voor de welvaart onzer gemeente. In '28 kwamen gereed de planpen tot verbe tering van den weg Middelburg—West- kapelle. Aan verbetering van den Braam- weg werd begonnen. Spr. memoreert verder het vertrek van het hoofd der b'. 1. school den heer Crucq, en het ver trek uit den gemeentedienst van den heer Terwoert Sr. Spr. dankt dó raad voor zijn medewerking, hij biedt zij n\ beste wen schen aan voor de leden en hunne gezin nen en hoopt dat 't Koudekerke wel mag gaan .'(Applaus.) De heer Contanjt dankt voor de zoo van medeleven getuigende woorden en wenischt den voorzitter en zijn gezin een goed jaar toe en, zegt dien oprech ten steun van den raad toe tot heil dezer gemeente. (Applaus.) De voorz. dankt voor deze woorden „Dat hoort hij 'hun vervloekte siim,- heid", snauwde Jimmie. Hij iging verder met lezen. ,„Ik vroeg hem, waar wij heengingen. Onze metgezel, oi bewaker, zei, dat je gebracht was naar een particuliere zie- keninrichting van hem zelf en zijn compagnon. Dat klonk hcei gewoon en ik lette verder niet bijzonder op ónzen weg. "VVij gingen door de kleine xanen van deze buurt, totdat wij stilhielden voor een deur in een hoogen muuur. Deze gingen wij Dinnen ,en bevonden ons in een tuin, in het midden waarvan een groot, flink gebouwd huis lag juist een plaats voor een particuliere ziiekeh- jnrich li ng. Wij gingen naar buiten en werden naar hoven in een zitkamer ge bracht; deze kamer, waar ik zit te schrij ven. Het is een zeer gezellige, goed ge- Imelubelde kamer, maar wij zitten hier even zeker gevangen alsof wij' in de Bas tille zaten. „Onze metgezel Verzocht ons 'le gaan zitten en verliet ons. Binnen een paar minuien kwam hij terug en bracht een ander man mede; evenals hij zelf goed gekleed ,goed verzorgd, welbespraakt, en hoopt dat alle goede wenschen in vervulling zullen mogen gaan. N /d t u. 1 e n. De notulen van 15 Oct. worden na een enkele opmerking van den heer d e Kroo z. h. st. goedgekeurd,. Aangaande de notulen van 29 Dec. zegt de heer Sandprse, dat in» liet blad „De Zeeuw" in het verslag dier vergadering heeft gestaan 'dat de heer Contant gezegd heeft dat hij onwaarheid heeft gesproken. Hij wil dit uitgemaakt zien. Is dit zoo, dan irtoSSft 't in de no" tulen. De heer Contant zegt dat hij dat niet gezegd heeft. Overigeqs wenscht spr. dat de verslaggevers die ter vergadering worden toegelaten, zoo objectief hunne verslagen geven. De voorz. zegt dat hij bedenkingen had tegen beide verslagen dezer laatste vergadering. Doch hij vertrouwt, dat de verslaggevers van goedeq wille zijn. De notulen worden z. h. st. goedge keurd. 1 ji Bfnnjenwegen. B. en W. vereenigen zich met hel voorstel der a. r. fractie. Behalve dat zij niet willen gaan tot een bijdrage van een maximum van 50 pet. doch van 20 pet. De heer Sanders e meent dat de geheeie raad zich kan vereenigen met de verbetering der binnenwegen. Doch spr. vraagt zich af, of de wijze goed is. Blijk baar is 't de ,a. r. fractie niet zoo ernstig met de bezuiniging, als ze dat bij de be grooting wilde doen blijken. Spr. meent dat wij geleidelijk tot het doel moeten komen, Iatenj iwebeginnen met de twee bewuste wegen, die al zoo dikwijls in debat zijn gebracht. 50 Pet. is zeker te veel. De binnenwegen-politiek is «en po litiek van veel eigenjbelang. Van meer belang zijn toch de straten in die bebouw de kom maar daarvoor was geen geld. De heer de R ij ke vraagt naar het onderhoud met de aangelanden. De voorz. zegt: dat iiep ove^- een be paalden weg, den Braamweg. De heer de R ij keis deze 20 pet. alleen voor toeslag voor den aanleg? of ook voor het onderhoud? De voorz. zegt dat 't voor beiden max. 20 pet. is, zooals dat in het voorstel der fractie staat. De heer ae R ij ke betoogt verder dat de fractie den weg uift wil, waar 't geld goed besteed wordt. Het! belang van goede binnenwegen is bok als wij- die uitgaven doen, iu de toekomsft bezuini ging- De heer Sandcrse zegt, dat dit juist de politiek i's, die men op Koudekerke voeri. Doch 't is niet eender hoe men die voert. Eenzijdig of in aigemeenc rich ting. Vroeger is toch meer in den raad gezegd, dat wij de straten en de bebouw de kom met konden verbeteren me! het oog op de financiën. We kunnen dit jaar niet verder gaan dan tot datgene wat verleden jaar in beginsel is besloten. Spr. begrijpt ae voortvarendheid der anti-rev. niet. Wat zit daar achter? De heer Lorier zegt, dat diÉ voort- stei toch reeds lang 'ter tafel ligt. Dc anti-rev. fractie acht 't noodig dat de binnenwegen kwestie systemalüsch wordt aangepakt. De oedoeling is niet dat veel geld te laten kosten. Met straten in de jbebouwde kom zijn groote bedragen i gemoeid. Doch als wij geleidelijk aan de binnenwegen aanpakken, zal dit niet zoo veel kosten. Als wij den weg op willen van de ontwikkeling van intenr sieven cultuur, dan zijn er goede binnen* wegen noodig. De heer de Kroo gelooft, dat do kwesue een bezuinigingsmaatregel is1, 'it Is maar hoe men i ziet. Spr. betoogt dat het maximaal toch niet zoo hoog zal lcopen. De heer Contant zegt, dat B. en W. 20 pet. max. hoog genoeg vonden.- Overigens is toch het principe hefzetfde. maar klein, mager, een donker gezicht, zeer scherp in zijn manieren. Hij boog.,, en keek ons beiden scherp en doordrin gend aan. „Juffrouw Trickett?" vroeg hij, mij aanziende. „Juffro|uw Walsden ging hij voort, Eva veel scherper opnemend. Wij bogen beiden in antwoord op zijn vragen. Hij wenkte ons te gaan zitten, en deed dit zelf ook. „Heel goed", zei hij. „Het spijt mij u te moeten zeggen, dames, dat het noodig is geweest u hier door een kleine list te moeten brengen, welke zeer goed ge slaagd is. Mijnheer Jamics Trickett is niet hier. Mijnheer James Trickett is niet ge wond ,voor zoover wij weten. Dit is geen particulier ziekenhuis. Yoor het oogen- blik is het een gevangenis. Uw gevange nis. Beschouwt u zelf als gevangejncn." „Ik sprong natuurlijk op als ik een man was geweest, zon ik mij op hem geworpen hebben. Hij glimlachte en wenkte niet zijn hand. „Ik had moeten zeggen gijzelaars", ging hij voort. „Gijzelaars dat is een aangenamer woord. Ga weer zillen, mijn r- 5 0 i- y- 11 - 20 1929 jGeopend van 10—5 u. en 8—IO1/2 u. 'Zondag (laatste dlag) van 10—5 u, (Ingez. Med.) De Braamweg zou al verbreed kunnen zijn, doch het wachten was op het! voort stel der anti-rev. fractie. v De heer Lorier zegt, dat did niet juist is. De Voorz. betoogt, dait de Braamr weg toch buiten dit voorstel staat. De binnenwegen zijn ook algemeen belang. Vandaar dat B. en W. het gerechf.vaaif- digd vonden een zeker percentage bij te drrgen, doch t mag niel! meer dan steun worden. Fn nu is 20 pet. toch niet heel hoog; die zullen de gemeentef financiën niet te veel belasten. Na nog enkele replieken wordt hel voorstel zonder h, st. goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een verzoek van den heer Flipse om verhooging van belooning voor liet óp- halen van vuilnis: B. en W. stellen yoor de oelooniiig te stellen op- f 230— mej! ingang van 1 Januari 1928. De heer Sanders e zegtdat ook voer den vuilnisman op t Zand, Goed1- hart, meer werk is gekomen. Spr. zou diens belooning in gelijken mate willen verhoogen. De voorz. raadt dit af. Hel! Werk is zeer zeker niet precies hetzelfde. Flipse komt inderdaad een verhooging toe. f De heer Contant zeg!, dat Goed hart meerdere vergoedingen gehad heef! en Flipse niet. Hel voorstel van B. en W. wordjt goedgekeurd. ingekomen is van Ged. Staten, dat de neslissing op de begrooting is ver daagd. Een adres van de afdeeling Zeeland van deu Ned. Bond van Gemcente-arnote- naren, om de post voor den correspon dent der arbeidsbemiddeling te schrap*- pen, wordt voor Kennisgeving aangenor men. De heer Sanaerse wenscht geacht te worden te hebben tegen gestemd. Het bekende adres van Axel wordt voor kennisgeving aangenomen. Hei oe- kende adres van I.l'ssclmondc ewenzoo. B e noemi nge n. Tot lid der schoolcommissie wordt be noemd (aftr. de heer S. B Brij lier. Op de voordracht wordt verder gemeld Wi. P. Boo se), de heer S. B. Drijber met) 9 togen 1 st. op den heer Boose. Tot lid van het Burg. Armbestuur wordt benoemd (voordracht E. Me uien- borg en A. Tange) na Ivvee vrije stem!- beste mevrouw. Laten wij praten la ten wij vriendschappelijk zijn." „Maak die deur open!" zei ik toornig. „U loopt zelf gevaar", als u, ons hier houdt!" Hij glimlachte slechts en wenkte weer met zijn hand. „Er bestaat geen gevaar voor ons, mëlvrouw" zei hij kalm. „Het gevaar is Voor uen voor mijnheer Trickett. Ik zeg, laat ons praten. Ik wil n zieggen, Waar om u hier is." „Goed zeg het dan!" antwoordde ik, nog staande blijvend. „Heel goed", antwoordde hij. Ik zal het vertellen. De zaak is, dat mlijinheer Trickett in oorlog is met 'n. genootschap, waarvan ik de vertegenwoordiger ben. Hij heeft goedgevonden zullen we een alledaagsche uitdrukking bezigen? zijn neus in onze zaken te steken. Ondanks 'waarschuwingen gaat hij voort, het te doen. Wij zijn daarom gedwongen hande lend tegen hem op le treden. Wij hebben dit gedaan door ons meester te maken yan de persoon van die jonge dam|e. (Wordt vervelgd).

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1