No.IiO Zaterdag 12 Januari 1929 irauMimw'' 172® Jaargang EERSTE BLAD. FEUÏLLETON Het étshgSmzinRipa Genootschap. BINNENLAND mogelijkheden. UIT STAD EN PROVINCIE «lEMCIKR'i TABAK! apotheken. IIDDELBURGSCHE COURANT iBit a«ner bestaat cit TWEE GERECHT V A AR DIGDB 1 ONTSTEMMING? Vandaag over veertien dagen is het 350 jaar geleden, dat de Unie van Utrecht geleekend werd, althans door de eerst onaerteekenaars: Graal Jan, den broer van Prins Willem, als stadhouder van Gelderlana, en de geznn en v n Hol land. Zeeland, Utrecht en de Ommelan den. Dat feit zaï in Utrecht worden her- dachl door plechtigheden, die o.a. ook door de Koningin zullen worden bijge- woona. ha heeft ce Minister van Onderwijs aan alle inspecteurs van onderwijs, een circulaire gezonden, hen ui noodigend n schrijven te richten aan de hooiden van Rijks- en Bijzondere onderwijs nrichlin- gen voor zoover die onder hun toezicht zijn gesteld, waarbij hun namens den minister van onderwijs verzocht wordt op 23 Januari a.s. in hun school de beleekenis van de Unie van Utrecht te doen behandelen. Dit schrijven heeft in verschillende kolbolieke Diaden kritiek uitgelokt. Men had te voren al kunnen lezen, dat van katholieke zijde was beslo en niet aan deze herdenking deel te nemen, vanwege het anti-katholieke karakter dat zij aan de Unie van Utrecht toeschrijven, en in aansluiling daaraan werd deze minis- terieele circulaire afgekeurd, zooals Ook werd afgekeurd, dat Katholieke led n van het College van Ged. Stalen van Utrecht zouden deelnemen aan een feestmaal dat bij die gelegenheid door Ged. Staten ain verschillende deelnemers dier plechtig)- beid wordt aangeboden. Nn kunnen we ons heel goed voord stellen, dat een katholiek in ons land, denkend aan de Wel zeer verncd rende achterstelling die de Katholieken in de twee eeuwen der Republiek hebben on dervonden, weinig lust gevoelen om een verheerlijking dier Republiek mee te vie ren. Maar ze moe'en ter moti veering van die bonding geen onjuiste dingen be weren en bijv. niet zooals de parlem n- taire redacleur van de Maasbode onlangs deed, de onwaarheid neerschrijven, dat ,yde Unie van Utrecht het doel had het Katholicisme af te zweren en de Hervorming in te voeren. Want dat is alleen maar vol te houden tegenover personen die nog nooit heb ben nagegaan wat er in dat staatsstuk stond, en die niet weten hoe de tijdsom standigheden jfaren waarin het ontstond. Als er later hier handelingen jeg ns de katholieken zijn gepleegd, die minst genomen op onderdrukking lijken, dan moet men (behalve het feit dat toen de katholieken precies hetzelfde tegenover rndersoemcenden deden daar waar zij zelf meester waren) toch in dit geval zeker vaststellen, dal dit ïn zooiver niels met de unie van Utrecht te maken had, aat deze in hoo'dzaak over andere din gen liep, en over den godsdienst heel Andere dingen bepaalde 1 De tijdsomstandigheden waren deze: in de periode van sterke broeiing, welke de vrede of Pacificatie van Gent op den Geuzentijd liet volgen, was een actie van Katholieke zijde ontstaan, die inging tegen de pacificeerende strekking van die overeenkomst. We bedoelen de Unie van Atrecht van Mei 1579, waarbij de katholieke Waalsche gewesten katho liek als ze waren, den terugkeer naar den Koning vastlegden met behoud van bet katholieke geloof, en zonder de toe- üaar loet Engeisch van J. S. FLETOHBS door Mej. A. T. BS). „Graag", antwoordde Scraye. „Ik ge loof, dat ik weet, wat ik doen en zeg gen moet." „Er is maar één ding te zeggen", zei- Jim^nie brommig. „Zij staat in betrek king tot die lui. Zeg haar, dat, als mijn tante en juffrouw Walsden niet dadelijk Veilig naar mijn kamers worden gebracht, laten we zeggen tegen middernacht ik de gelieele stad tegen hen in bewe ging zal brengen. En waarschuw haar, dat als ook maar het minste kwaad gedaan ia „Laat het maai- aan mij over," zei Scraye, kalmeerend. „'Of je het inziet of niet, ik weet precies wat je gevoelt. Laat het aan mij over." Hij keerde zich af naai* de buurt van Holgate Lodge en liet Jimfnie achter, ongeduldig den weg op en neer loopen- de, met Packe tot gezelschap. Het duurde «enigen tijd, voordat Packe sprak lafing der hervormden, welke in de Pa cificatie was te vinden. De Unie van Atrecht was echter ook niet louter een godsdiensLovereenkomsl', zij was een uiting der tegenstelling van ue Walen tegenover de Germanen, maar waarin ook een rol speelde de godsdien stige tegenstelling, als gevolg o.a. van de felle actie toen van Datheen, die juist in die dagen zelfs nog harder legen den Prins le veine trok, omdat deze toen krachtig, maar te vergeefs, (pleitte voor den godsdienstvrede, waar die tijd niet rijp voor bleek. Tegenover diè concentratie in 't Zuiden ontstond als vanzelf een dergelijke be weging in nee Noorden. Maar zonder den prikkel van de actie en afscheiding in het Zuiden was er wel licht Siiets van zulk ee,n Verbond in het Noorden gekomen, want de tot slandkoming was waa lijk niet makkelijk. Er is fel over gestreden, en alleen de blik op hetgeen er in het Zuiden groeide, deed ten slotte oalc de weifelaars toege ven. Wat toen tot stand kwami was ook géén overeenkomst gericht op een afzwering van het katholieke geloof, zooals de schrijver in de Maasbode beweert. Hoe komt hij erbij? liet is als hoofd'.aak niet anders dan een federatief verboni! der der Noordelijke gewesten voor het voeren van den strijd tegen Spanje. Daarin werden verschillende belangen geregeld: de belasting en de kwesties van oorlog en vrede, de onderlinge geschillen enz. En één dier onderdeelen, zij het ook een belangrijk onderdeel voor dien tijd, was ook de godsdienst. Maar nérgens staat ook maar één woord over afzwe ring van het katholicisme. Integendeel: Aiaikel 13 der Unie bepaalde dat Hol land en Zeeland ten op dich te van ilen godsdienst zich naar eigen goedvinden mogen gedragen. De andere gewesten zouden ten opzicïïle van dit puiit zoo danige beschikking nemen als zij zouden vermeenen te behooren, zonder dat zij hierin door eenige andere provincie mochten worden belemmerd, op dien voet evenwel, overeenkomstig de Pacificatie van Gent, dat niemand ter zake van den godsdienst worde achterhaald. En de artikelen 11 en 15 bepaalden zelfs dat Se kloosterlingen in het bezit zullen worejen gesteld van hun goede ren, in de Vereenigde Gewesten gelegen. En in het onderhoud der kloosterlingen zou voorzien worden door de inkomsten der kloosters. Zij zouden vrijheid van godsdienst hebben. Men leze dat. Iets anders staat er niet in. En nu is het volkomen waar, dat in de daarop volgende jaren de werkelijke ver verhoudingen anders werden, zoodat veel katholieken uit Noord Nederland weg trokken omdat ze zich 'daar niet veilig boeiden, wegens de felle vervolgingen, die ze van Calvinisten hadden te verdu ren. Zooals het omgekeerd trouwens ook waar is, dat tal van Gal'vinisten uit de Zuidelijke Nederlanden naar de Noorde Iijke trokken, vanwege de vervolgingen waaraan zij bloot stonden. Maar dat is niet de schuld van de Unie van Utrecht Die Unie bepaalt slechts wat wij hier boven vermeldden. En als onze rejeering erop aandringt om ook op de bijzondere, en dus öolc op d;e katholieke scholen het Teit van de herdenking dier Unie toe te lichten, dan beslaat daar alle reden voor. Hel is onwaar, wat ook al d>or dien schrijver in de Maasbode werd geschre ven: dat de herinnering aan die Unie oude wonden bij de Katholieken open rijt. Die wonden kwamen van l^eél an dere oorzaken; niet van de Unie. En wie Nederlander is, moet erkennen, „Hoor eens Jimtnie," zei hij eindelijk. „Veronderstel eens, dat Scraye niet met die menschen in aanraking komt? Ben je van plan de politie alles te zeg gen?" „Ja!" antwoordde Jimtnie. „Wat kan je dan zeggen?" vroeg Pa cke. „Kan je hun zeggen, Waar ze heen moeten gaan? Kan je hun zeggen, waar zij Gurtis kunnen vinden gesteld,, dat hij het voornaamste middelpunt van dien troep is? Kan je hun eenige inlichtingen van practische waarde geven?" „Ik kan hun zeggen, wat ik weet van die opgemaakte Jesabel, die daar om den hoek woont, en van mevropw Wyt kenshawe", antwoordde Jimtnie. Packe keek den weg op. „Ik heb den indruk, dat de opgemjaakte Jesabel verdwenen is," zei hij droog weg. „En ik zal niet verbaasd zijn, als me vrouw Wytkenshawe zich ook uit de voe ten gemaakt heeft. Ik heb mijn eigen ge nachten omtrent 'het werk van gisteren avond en dezen morgen, Jimmie Trickett mijn vriend, en zij zullen waarschijnlijk blijken juist te zijn. Daar is Scraye. En hij heefff bot gevangen." dat de Nederlandsche staat zooals die thans bestaat, gegroeid is uit dia Unie van Utrecht als uit een kiem. Oorspron kelijk heeft zij die bedoeling heelemoal niet gehad. De latere gebeurtenissen heb ben haar tot dat beginpunt gemaakt En thans mogen wij zeggen, dat Noord Nederland, dat tot dat «ogenblik een ge meenschappelijke geschied-nis had mei al de andere Neder'.aniisclie gewesten, van toen, van 1579 af, zelfstandig een eigen richting volgde, waardoor de zeven hij die geletgenheid aaneengesloten ge westen, tot den staat gemaakt werden, welke kort daarna de republiek der Ver eenigde Nederlanden, later h'et Konink rijk der Nederlanden belite'P werd. De herdenking van dat nationale be ginpunt is o.i. de aandacht van lederen Noord Nederlander waard, ook al moge er in bij het ontstaan en bij de latere gebe.urlenissen dingen zijn voorgeval en, die hem uit geloofsoogpunt tot kritiek uitlokken. Als vrijzinnigen laten wij ons toch ook niet bij ons oordeel óver de Republiek leiden door de felheden die in die dagen door een Datheen werden ge zegd tegen den Prins, of door die latere wreede en domme vervolging van v. Oldenbarneve'.d. Bekijk de dingen in de omstandigheden van hun tijd! En de Unie van Utrecht blijft bij slot van rekening toch; de gaboorteacte van onzen staat. HET JUBILEUM 1>ER KONINGIN MOEDER. Gisterenmiddag heeft de Koningin-Moe der een viertal deputaties van vrouwen- vereen igingen ontvangen. Het.waren: de Nat. Vrouwenraad, die aanbood een gedenkboek met overzicht van doel en werk der 87aangesloten vereeniginr(e;n de Ned. Vereen, van Huisvrouwen, die een rijk bewerkte oark|Ond,e osiqrhan- digde; de Alg. Ned. Vereen. „Arbeid Adelt", ter aanbieding van 6 fraai geborduurde overtrekken voor kussens, vervaardigd, door werksters van dje zes afdeelingen Amsterdam, Arphem, Den Haag, Haar lem, Utrecht, en Zwolle; de Alg. Ned,. Vr. Vereen. „Tessjel- schade" ter aanbieding van een mooi be werkte thee-uitzet van geborduurd, Ila- liaansch linnen. Mr. heemskerk over de politieke In een gisteravond te Rotterdam ge houden politieke rede, heeft mr. Heems kerk o.a. het volgende gezegd: Na de verkiezingen komen wij te staan tegenover een nieuw parlement. Hoe zich dan ook verder de partij-groepeering mo ge openbaren, in ieder geval is het wen- schelijk, dat de Christelijke partijen, die een gezonde democratie en geen valsclie democratie, zooals b.v. de sociaal-demo craten, voorstaan, zooveel mogelijk wor den versterkt. Dan nog is echter herstel der coalitie geenszins zeker, 'n Roomsch- roode coalitie achtte spr. evenwel n.iel zeer waarschijnlijk. Daarvoor staan die partijen tenslotte te ver van elkaar. Dit neemt niet weg, dat men die partijen nlcrt onnoodig behoeft te prikkelen om ze daardoor te drijven naar, wat men ge noemd heeft, de „uiterste noodzaak". Wanneer het protestantsch-chris/telijke deel der bevolking zich zou stellen op het standpunt van: overheersching, zoo als ds. Kersten dat wil. dan zou dat er echter toe kunnen leiden. Zoo er na de verkiezingen geen nieuw coalitie-kabinet zou komen, dan moet er maar een kabinet gevormd worden, dat Scraye kwaïn naderbij en zag er boos en geprikkeld uit. Hij schudde het hoofd toen hij op korten afstand' genaderd wa^ „Lady Scraye is vertrokken", zei hij „Ik heb haar huishoudster gesproken. Zij heeft hier geen mannelijke bedienden. Zij is van morgen om zes uur wegge gaan met haar kamenier en weinig ba gage. Niemand weet, waarheen zij ge gaan is, en ook niet voor hoe lang. De huishoudster weet niet eens1, naai- welk van de stations zij gereden' is." Jimimie gaf geen antwoord. Hij keea-- de zich naar het einde van den "weg, waar de auto wachtte. „Komt mee!" zei hij kortaf. „Maar walarheen?" vroeg Scraye. „Naar hievrouw Wytkenshawe", ant woordde Jimmie. Scraye keek'hem' scherp aan. „Meen je dat?" vroeg hij. „Als je niet mee wilt gaan, moet jle het laten," zei Jimmie, weggaande. „Ik ga er heen." De anderen volgden hem' naar de auto', en stapten na hem' in. Scraye gaf het adres en toen zij wegreden, keerde hij zich tot Jimmie. „Het komt mij voor", zei hij kaïm, zijn eigen koers kiest. Zonder coalitie zal dan echter handhaving van 't parle mentaire stelsel en oplossing van de dan ontstane moeilijkheid wel moelijk worden. Het tegenwoordige extra-parlementaire kabinet is jus.it daarom zoo zwak, omdat het te voren een deel van zijn taak heeft afgesneden. Een eventueel volgend exlra- parlemlenlair (kabinet zal daarom zijn eigen weg moeten gaan. De positie der anti-revolutionairen zal daartegenover ge lijk staan aan de steeds door haar ge volgde. ROTTERDAM'S GRENS UITBREIDING. De gemeenteraad van Rotterdam hcoft zich gister met 26—13 st. ve een.igd met de groote annexatie-voorstellen van B. en WL LANDGOED „DE LICI1TENBEEK". Naar de „N. Arnh. Git. verneemt is door graaf Van Limburg Slirum een gedeelte van het landgoed „De Lichleiv heek", genaamd „De Vijverberg', ver kocht aan de N.V. Thornken. „De Vijverberg" is het gedeelte van het landgoed dat van Arnhem af gelegen is aan de rechierzijde van den AmsteP- damschen weg. Hel terrein waarin mooie waterpartijen voorkomen, en dat groo- tendeels uit bosch bestaat, beslaat een oppervlakte van ongeveer 75 H A De „De Vijverberg" zal als naluurmoi- nument behouden blijv* n, \\aar;oe ook een servituut voor de toekomst zekerheid biedt. De bedoeling is dat op „Do Vij verberg" een landhuis - zal worden ge bouwd. i fjngez. Med.) Uit Middelburg. Donderd.ag heeft alhier de uit- deeling plaats gehad van kleeren aan kin dereu henei'en den leerplichtigen leef tijd, Dank zij dp milde bijdragen van ve len kon het damescomité aan 157 kin deren uit 77 gezinnen kleertjes vtetrstrek- ken, welke door d,e ouders dank,haar werden aanvaard,. Het damescomité doet hiermede telken ja re ep(n zeer goed werk. „dat dit is het gevaar opzoeken. Als mevrouw Wytkenshawe, zooals wij dat zeker gelooven, een lid van deze bende is, is het niet in het belang van juffrouw Walsden, ais je je aan haar opdringt." „Ik ga naar mevrouw Wytkenshawe", antwoordde Jimmie vastberaden, „en ik ga het hujs v.an mevrouw' Wytkenshawe binnen. Als je mij niet wi't voorstellen, zal ik wel middelen vinden om binnen te komen en haar te spreken. Ik raad je, me voor te stellen." „Ik zal je voorstellen," zei Scraye, nog rustiger dan te voren. „Dat wil zeggen als zij thuis is." „Dankje," antwoordde Jimmie lako- niek. „Dat zal het beste zijn. En intju|s- schen zal het mij aangenaam zijn ais je me een vraag wilt beantwoorden. Hoor de lady Scraye tot je gasten toen het kruis van den tsaar gestolen werd?" Scraye schrikte, en trok zich op zijn plaats terug. „Ja!" antwoordde hij. „Maar „Dat is genoeg," zei Jimtnie. „Dat wil de ik alleen maar welen. Ik dacht juist dat zij er mogelijk geweest was." Scraye staarde nog en keek Jimimie met een verwarden blik aan. Eftgï £hu DE UITSLAG VAN DEN I; :-'f VAN LIGT VANAF MIDDEN JANUARI BIJ ALLE VERKOOPERS DEZER TABAK TER INZAGE (Ingez. Med.). De heer A. van Hoofstadt heeft zijn zaak, lot nu toe gevestigd in de Graven straat I 278 verplaatst naar I 271 in die zelfde straat naast de zaak' van de firmjat Verburg. Thans beperkt de heer van Hoofstadt zijn winkel tot sigaren, sigaretten en ta bak. Deze komen in den geheel jjS- restaurcerden winkel uitstekend, tot hun recht, terwijl de keurige étalage goede ruimte biedt om op dp verschillende nierken de aandacht te vestigen. Uit Vlissingeu. -Hoewel het ijs op 'den Spuiboezeïn) fe Vlissingen verre van nest was, heeft de politie dit gisteren toch goed- gekeura, ornaat het op de meeste plaat sen van een behoorlijke dikte was. Er1 waren echlei- heel wat gedeelten waar rijden beslist gevaanijk zou zijn. Daai*- om werden deze gedeellen behoorlijk af-, gezet, zoodat de gevaarlijke zone huitcni het hereik van de rijders lag. Nu hel ijs eenmaal was goedgekeurd nam hef aantal personen, dat de schaatsen had onaer genondén geleidelijk loe, waardoor gisieremmdang op den Spuiboezem een gezellige druklc viel waar te nemen. Ook op de plassen bij Zwanenburg worat veel gereden. Hedenmiddag worp den wedstrijden gehouden in het hard en sdiooiirijden op de terreinen van del ijsciub „Vlissingen". 9 Uit Zaid-B8feiana. De kommies le klasse N. de Haan te Middelaar is met ingang van 1 Ee- bruari ,a.s. verplaatst tiaar II a n s- weert (tijd.) 2ss uwsch-Vla an deren O. D.. Dinsdag j.l. vergaderde te Te* Neuzen liet college van Commissaris sen der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Wa terleiding-Mij. Besloten werd, o.a. a.s. Dinsdag 15 dpzer, opnieuw te vergaderen en liet moderamen dpr Commissie van Onderzoek tot deze vergadering even eens uit te noodigen, teneinde laalstjjej- noemd college officieel te bedpnkfeta vooe de werkzaamheden, door de commissie verricht en heeren commissarissen, die izulks wenschen, j.p de gelegenheid te stellen, alsnog inlichtingen te vragen. Op 7 Februari a.s. zal alsdan een ver gadering van aandpelhouders worden ge houden. (Z. K.) Zondag en de nachten der volgendei week zijn de navolgende apotheken gjef- opend: Middelburg: Mevr. Wed.. J. W. v. Garde. VlissingenS. J. Engering, Hendrikstr. ssnes rw-TGX.i*tsi „Wil je zeggen begon hij. Jimmie schudde het hoofd. Die han deling was raadselachtig; zij drukte be vestiging noch ontkenning uit; het was het hoofdschudden, dat iemand doet, die om' meer dan één reden wanhopig is. „Ik wil niets zeggen," snauwde hij'. Toen herstelde hij zich en sprak mfinder scherp. „Hoor eens!" zei hij. „Ik vraag je vergiffenis, als ik wat uit mijn hu meur ben of het schijnt to zijn ik heb er reden voor. Maar je moet too- slemjmen, dat er alie grond is, 'om te gelooven je gelooft het zelf Scraye, dat weet je zelf! dat lady Scraye tof deze bende in betrekking staat en je gelooft hetzelfde van mevrouw Wytkens hawe". „Nu?" zei Scraye. „Nu?" „Nu", ging Jimmie voort, „is het dan niet een beetje vreemd, dat die beide vrouwen in je huis waren, toen deze diefstal plaats blad? Is het niet Waar schijnlijk, oppervlakkig beschouwd, dal als zij medeplichtigen in misdaden zijn, zij er beiden iets van ^geweten hebben? Of, om' het kort en duidelijk te zeggen, dat zij er beiden bij betrokken waren?'* (Word» vervolgd}.

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1