IP AUTOHODIELEN ide Jur- ËQ, 7 Woensdag 9 Jinuapi 1999 172* Jaargang BINNENLAND h m. de Koningin sprak tijdens den disch de Konjngjn-Moeder als volgt toe: wijziging leerplichtwet. ÜÏT STAD EN PROVINCIE vereeniging „ziekenhuisver- pleging op walcheren". loop der bevolking. MOTORRUWIELEH AMSTERDAM KERKNIEUWS u half goed KOD- 0,3 0. land. Lagd, llden UR- ring FES, zoo lid- fÖs- idel dit nummer behoort een BijvtoegseL Abonnements prijsp. kwartaal: voor Middelburg en agentschap Vlis- singen f 2.30 elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 ©ent per week. Advertentiën worden berekend 'per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1regels f 2,10, elke regel meer 30 cent. Kle ine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ten geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in •ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 uur en des ZA TERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 4325S. «ET JUBILEUM DER KONINGIN. MOEDER. ■Voor den feestmaaltijd, gisteravond ten faove in den Haag had de Koningin be halve de ie den der hofhouding ook ge nood igd de voorzitters der Kamers, de Ministers, verschillende Iiooge rijks- autoriteiten, alle Commissarissen; der Koningin, de burgemeesters van Apel doorn en Oldenzaal (gemeenten waar de Koningin-Moeder 50 jaar geleden hel eerste kwam); de burgemeesters van de gemeenten Soest en Baarn, waar zij zomers zoo vaak verblijf houdt; hooge militairen enz., in 't geheel ruim honderd. personen1. Lieve Moeder, O* schoone dagen, die heel ons volk als een hoogtij viert, waarin' het U ge" geven is het oogen<blik te herdenken waarin U, aan de hand van Mijn on- vargetelijken Vader, voor 50 jaar 't eerst onzen Vaderlandschen, bodem1 betradt, bieden mij een welkome gelegenheid, aan dezen feestdisch, omringd door de hoog- vten in den Lande, het wo^rd tot U U» richten. Overtuigd dat ik spreek namens allen haar aanwezig, voeg ik niet zonder ont roering hieraan toe, dat ik mij tevens da tolk weet van heel die qa tie, van Moe derland en, Overzeesche Gewesten, als 3k U dank zeg voor hetgeen! U in al die jareu voor onjs is geweest, voor de wijze waarop U de roeping, dje God U toever trouwde, vervuld heeft. Uw taak heeft zich in die lange reeks van jaren meer dan eens gewij!zigid!, doch hoe rif ook veranderde, U heeft haar sleed» breed gezien, omvattend alle be hangen van ons Volk. En toen U aan het hoofd van ons Staatsbestel werd geplaatst, heeft U ook in Staatkunjdig opricht het vertrouwen van. de natie gewonnen door U wijsheid en door Uw Nederlandsch denken en voelen en han delen. 'Wie het Gedenkboek doorbladert, ge schreven door hoogbegaafd^ mannen en vrouwen van uiteenloopende richting en overtuiging, doch allen' op één punt over eenstemmend: in waardeering en ver- «ering voor U, komt zoowel onder den indruk van het beeld, dat daar gegeven wordt van Uw werken, en streven, van Uw toewijding voor al hetgeen kan bij dragen tot vermeerdering van het welzijn vaa het Volk dat voor een halve ee'uw Uw Volk wérd, als van de erkenning wel ke Uw veelzijdigen arbeid in breede krin gen ie beurt mocht vallen. Ons Volk heeft U begrepen en ziet U zooals U daar geteekend is, zóó staat U diep gegrift in zijn hart. Het is die omstandigheid, welke deze herdenking tot ©en hoogtij voor U maakt Dat dit odk voor Mij ware feestdagen zfjn, 'behoef ik U wel niet te verzekeren; ik stem van harte in met de diep en fijn- gevoelde hulde U bij gelegenheid van Uw eeventigsten verjaardag en thans ge bracht; daarbij dankbaar gedenkend Uw Ouderlijk Huis, waarin U zooveel mocht ieeren uit later van nut is geweest bij Oe vervulling van Uvr roeping in Uw nieuwe .Vaderland. Het is hier niet de gelegenheid tot U ie «preken namens Uwe kinderen ep kleinkind en het Véle te zeggen waarfvato Uns hart vol 'is, U vult "het voelen en begrijpen ook zonder dat ik dit hier uit. Uwe gedachten zullen als de Mijne teruggaan naar het verleden en naar de tallooze herinneringen, die Wij sa men hebben, ook naar die tijden, toen Hij nog bij ons was, van wien U 'het geluk en de zonneschijn was, tijden d.e ik Mij met kinderlijke dankbaarheid her inner. Als een gulden draad loopen voor Mij plichtsbetrachting, zelf-opo'ffering en liefde door al die jaren en door al die herinneringen heen. Gaven des harten die ook in wijden kring uitstraalden en waarvan de ongelukkigen en mïdeelden zoowel hier te lande als in Nederland aan de overzijden der wereldzeeën en zij oie trachten hun lot te verzachten, in de eerste plaats de zegeningen on dervonden. Begon ik u hulde te brengen voor Uw beleid en breed inzicht in de na tionale belangen. Ik zoude in de oogen van het NëderTandscfie Volk en in de Mijne te kort schieten, indien Ik niet tevens uiting gaf aan Onze dankbaarheid voor Uw toewijding en zorg voor. de lijdenden, voor Uw medeleven en mede. voelen met geheel Ons Volk in liefde en leed, in één woord, dat U ons allen Uw moederlijk hart hebt gegeven. Moge God, Die U steeds zoo rijken ze gen schonk, U. nog lang sparen voor het Vaderland en voor Uwe kinderen en U nog vele gelukkige jaren ge/ven te mid den van een .Volk, dat U lief heeft. Ik noodig U allen üit in te stemmen met dezen wensch door op de gezond heid te drinken van Ons aller Moedert In den middag was het comité uit de vroegere en huidige leden der verschil lende hofhoudingen een bloemenhulde komen aanbieden: een kristallen vaas, gevuld met bloemen, op een marmeren zuil. Jhr. 'v. Suchteten van de Haar voerde het woord. Hierna verleende H. M. audiëntie aan ds. G. J. Weyland uit X eer e, voorzitter en dr. D. den Breems, emeritus-predikant te 's-Gravenhage secretaris van de alge- meene synodale commissie, ter aanbie ding van gelukwenschen aan de Konin gin-Moeder namens de Synode van de Nederlandsche Hervormde Kerk. In zijn toespraak stelde de voorzitter o.a. "in het licht hoezeer de levensarbeid der Koningin-Moeder ter opbouwing van het Rijk der barmhartigheden, ook aan de Nederlandsche Hervormde Kerk ten goede is gekomen. „Met welk een blij vende belangstelling werden de stich tingen der uit en inwendige zending- welke in dat gouden tijdperk tot stand |kwamen0 vereerd! Hoe levendig herin neren wij ons om een enkel feit tje noemen de woorden van geloof, hoop en liefde, waarmede Uwe Majesteit des tijds het hervormde opvoedingsgesticht te Maarsbergen heeft geopend! En hoe Werden wij van jaar tot jaar verblijd door de ruime giften welke aan de geestelijke verzorging van onze protes- tantsche landgenooten in het buitenland ten goede kwamen!" Hare Majesteit beantwoordde deze ïoe- «praak met eenige mededeelingen over de kerkelijke toestanden in haar geboorte land. Zij wees op de overeenkomst die er bestond tusscbcn de kerkelijke gewoonten ginds en in Nederland zooifat zij zich spoedig tehuis gevoelde in de Nederl. Hervormde Kerk. Daarna werden nog eenige belangrijke aangelegenbeden besproken en gaf H. M- op bijzondere wijze blijk van haar groote belangstelling in al hetgeen op het ter rein der in- en uitwendige zending in Nederland geschiedt. Om 5 uur heeft Koningin Emma ont vangen de commissies van hooige mili tairen die namens leger en Vloot Haar hartelijk ge! uk wensch ten onder aanbie ding van bloemigeschenken. Aan H. M. werd het voornemen meegedeeld om' de na bekostiging ivau de bloemlenjhulde overblijvende gelden te bestemmen ten bate van het s anatorium Orianje-Nassau's Oord. De Koningin-Moeder dankte met een gevoelig woord. Ingediend is een Wetsontwerp tot wij ziging" van art. 3 der Leerplichtwet. Volgens de memorie van toelichting heeft onder het tegenwoordige artikel 3 een kind aan alle eischen van dat ar tikel voldaan als het aan het eind der hoogste klasse van een zes-jarige school 13 jaar oud is, indien het na het berei ken van den zesjarigen leeftijd tot de eerste klasse was toegelaten en éénmlaal niet verhoogd is, of indien het vóór het bereiken van den zesjarigen leeftijd tot de eerste klasse was toegelaten! en twee malen niet is verhoogd. In beide gevalllen is het 7 jaren leerling eener school ge weest, het heeft alle klassen doorloopen en het heeft de klasse afgeloopen, w'aar- in het 13 jaar werd. Intusschen moet worden erkend, dat aldus de duur van den leerplicht ver schillend is voor hen, die een zesjarige en hen, die een zevenjarige school be zoeken. pe voorgestelde lezing stellt daarom buiten twijfel, dat in de gestolde gevallen het kind niet aan de leerver plichting heeft voldaan en dus zijn on derwijs hetzij aan een 7-jarig© lagere school of een centrale school' voor het zevende leerjaar, hetzij aan een school voor uitgebreid lager onderwijs zal moe ten voortzetten, tenzij het valt onder de vrijstelling vollgens art. 7, 3e der Leer' plichtwet. We hebben weer met groote voldoe ning den jaargang 1929 van den frovhi- ciaal Almanak voor Zeeland ont vangen, samengesteld d,oor j. F. Magen dans (chef 2e afd. Prov. Griffie), en uit gegeven door Littooy en; Oltliof alhier. Over den inhoud hebben we niets nieuws te melden. Men vindt er alles in wat in een provincialen almanak ver meldt kan worden. Maar wij' willen toch speciaal opmerken, dat dit boekje de eenige bron is waarin .jrnen zoo volledig bijeengevoegd vindt: het provinciaal be stuur inet al wat daarbij behoort: griffie en provinciale bedrijven; de namen der gemeenteraadsleden; en de polder- en waterschapsbesturen, met bijzonderhe den van de polders En. voorts de rijks instellingen in deze provincie. Als bijzondere bijdrage vindt men in dezen jaargang een portret en een door mr. P. Dieleman geschreven levensbe schrijving van P. F! Fruytier uit Hontenisse, van Nov. 1888—Dec. 192S lid van de Provinciale Staten van Zeeland;. De schrijver steit in het licht hoe de jonge Fruytier, als landbouwer, door zijn goede algemeene ontwikkeling een posi tie van invloed kreeg, en meer en meer zijn taak vond als ontvanger-griffier van menigen polder, en bovendien zijn me dewerking verleende op het gebied van het verkeerswezen. In de Provinciale Staten heeft hij me nigen lans gebroken voor Zeeuwsch Vlaanderen, en inzonderheid voor het land van Rulst. Maar moge Fruytier zijn voorliefde voor zijn. landje en zijn volk hebben gehad, hij werkte niettemin aan de behartiging van de belangen van andere deelen van het gewest mee op een wijze waaraan menigeen een voor beeld kan nemen. De onafhankelijkheid van zin deed den heer Fruytier oordeelen zooals hij gewoonlijk zegt: „naar mijne wijze van zien." Dat is de koppige onaf hankelijke, zelfbewuste geest van den stam-Vlaming. Dat is de onverzettelijkheid van den polderman. Dat maakt ook wel eens schuw voor het vreemde en nieuwe. Niemand zal dan ook den heer Fruytier met al zijn goede gave van hart en karakter, den voor uitstre venden man par-excellence noemen. En toch wanneer hij overtuigd was, dat iets in 't belang in de zaak moest geschieden, was hij radicaal genoég. Alleen echterhet duurde wel eens lang voor die overtui ging gevormd was." De schrijver herinnert voorts aan het •werk van den heer Fruytier als lid van Ged. Staten. In den tijd' van zijn volle kracht kenmerkte hij zich door ern stige waarneming van zijn ambt, door groote onpartijdigheid, door nauwkeu righeid, door uitermate groote voorzich tigheid, vooral toen sociale belangen steeds meer aan de Provinciale kas gingen vragen. Fruytier was een Cerberus vóór de provinciale brandkast. Als lid van de Kamer heeft Fruytier gestreden voor den suikerbietenteelt en ook wanneer districtsbelangen of Zeeuw- sche belangen door grootsteedsche poli tiek in den knel kwam. Aan het slot kenschetst de heer Diele man den heer Fruytier aldus: „De sobere Vlaming; de zwijgende, ■wellicht traag ,maar vastberaden, gedul dig en vasthoudende trouw in vriend schap, schuw voor den vreemde, en het vreemde: groote voorliefde bezittende ivoor zijn allernaaste omgeving; trouw katholiek, wiens godsdienst zijn leven als 't ware doorademt. De Vlaming der vrije polders aan de zee! In zijn breede borst klopt het hart warm voor vrijheid! en land van het open kanaal kan gebruiken ter- Wijl het veelbesproken groote nieuwe ver- zamelkanaal, waaraan men nu al ge- ruimen tijd aan het werk is, wel reeds bijna geheel gereed is, maar op 't ©ogen blik nog niet met het andere kanaal in verbinding kon worden gebracht. Met een enkel woord: willen wij' nog even wijzen op de ^gelegenheid om morgen avond in de verwarmde Nieu we Kerk alhier de radio-uitzending te volgen van het concert en de huldi ging van H. M. de Koningin-Moeder in de Groote Kerk te 's-Gravenhage. De uit zending begint te half negen. Men zie verder de advertentie in dit nummer. Het mag zeker wel als een geluk kige bijzonderheid worden vermeld, dat in 1928 in onze stad geen enkele uit slaande brand is voorgekomen. Wel is de brandweer éénmaal geallarmeerd voor een brand in de Breestraat, doch dit bleef gelukkig ook bij een begin vajn brand. --O1 Uit Vlissïnge*. Heden is het 50 jaar geleden dat de heer W. Groenenberg bij de Kon. Mij. „De Schelde" teVlissingen in dienst trad. Hem' werd door de directie met woorden van gelukwenschen de gebrui kelijke enveloppe met inhoud aangebo den. Uit Walcheren. Bij enkele bakkers te Arnem'ui- den is de broodprijs met 1 cent Ver laagd. Dr. O. E. Plugge, die vanaf de op richting voorzitter Van „Het Groene Kruis", afdeeling Souburg en Bitthem is geweest, heeft als zoodanig bedankt. Uit Tholen. Te O.-Vo ssemeer is pp pl.m. 90-jarigen leeflijd overleden de loud-vekb arbeider P. Smils. Hoewel niet de oud ste ingezetene mag toch wel als bij zonderheid worden gemeld, dat hij in den loop van deze maand 68 jaar ge huwd was. o Uit Middelburg. Er worden nu wederom! klach ten 'geuit over den smaak van het wa terleidingwater alhier. Bij informatie werd ods medegedeeld ,dat het te'.kens en telkens herhaalde, bacteriologische on derzoek niets verontrustends heeft aan- get .ona. L>e oorzaaü van den richten grondsmaak van het water is echter hierin gelegen .dat in verband met de werken van 'toogenblik aan'de Oranje zon, men slechts een te klein gedeelte Zeeuwsch Vlaanderen w.d. De Minister van Financiën maakt bekend, dat 'ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens: over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermo gen (gewetensgeld), bij den ontvanger der directe belastingen te Oostburg f 243.73. Toen op 1 October j.l. bovengenoem de vereeniging haar werkzaamheden aan ving bedroeg het aantal leden 7886 en 2900 kinderen, waarvan 5220 leden en en 1593 kinderen in Middelburg en omge ving ('t Zand en Noordweg) en 26616 leden en 1367 kinderen op het platte land. Tot 31 December zijn aangegeven 1293 leden en 506 kinderen en wel te Middel burg en omgeving 825 en 244„ op het platteland 468 en 262. Op 1 Januari j.l. was het aantal le den dus 9179 en dal der kinderen 3406, waarvan te Middelburg en omgeving 6045 en 1837 en op het platteland 3134 en 1569. Het totaal aantal ingeschrevenen be draagt dus thans 12.585, waarvan te Middelburg en omgeving 7882 en op bet platteland 4703. Sedert 1 October zijn 1799 personén ingeschreven waarvan 1069 te Middel burg en omgeving en 730 op het platte land. Voor rekening der vereeniging liggen thans 19 personen in het Gasthuis al hier, wel reeds voldoende bewijs van) het groote nut, dat deze vereeniging kan stichten. Wij twijfelen dan ook niet of mede gezien deze opgave, zal het aan tal ingeschrevenen nog belangrijk stijgen. De loop der bevolking te N. en St JoosTand bestond op 1 Jan. 1928 uit 576 m. en 540 vr. totaal 1116. In 1928 geboren 13 m. en 12 vr. Ge vestigd 38 m. en 42 vr. Vertrokken: 25 m. en( 27 vr. Overle den 9 m. en/ 5 vr. Op 1 Jan. 1929 bedroeg de bevolkinjg dus 593 m. en 562 vr. totaal 1155 pers. Dus een vermeerdering van 17 m. en 22 vrouwen. De bevolking van, Borssele bestond op 31 December 1927 uit 713 m'. en 706 vr. totaal 1419 inwoners. Ze vermeerderd© met 23 m. en 38 vr. door vestiging in deze gemeente, ter wijl 12 m. en 18 vr. in, den loop van het jaar werden geboren. Een vermeerdering dus met 35 m!' en 56 vr. of 91 personen. 11-20 3ANUAHI 1929. (Ingez. Med.) Daartegenover staat een vermindering door overlijden vari 11 m. én 8 vr,, terwijl 34 m. en 55 vr. uit de gemeente vertrokken, d, i. een' totale vermindering van 45 m. en 63 vr. of im 't geheel 108. Het aantal inwoners bedraagt dps thans 17 minder dan 't vorig jaar en is nu 703 m. en 699 vr. of totaal 1402. De 'bevolking der gemeente Wloï- faartsdijk bestond 31 Dec. 1927 nit 1299 m. en 1315 vr. totaal 2614. Geboren "27 m. en. 32 vr. totaal 59. Oveneden 10 m. en 12 vr. totaal 22. Gevestigd 45 m. en 48 vr. totaal 93. Vertrokken 65 m. en 64 vr. totaal 129. De bevolking bestond dus op '31 Dec. 1928 uit 1296 m. eu 1319 vr. totaa/k 2615, dus een vermindering van 3 m. en 6 vr. totaal 9 personen,. De bevolking van St. An n naand! bestond op 31 Dec. 1927 uit 1313 ant, en 1301 vr. samen 2614. Zij vermeerderde in 1928 door geboor ten met 57 (32 m|. en 25 vr.) en djoor vestiging met 62 (35 mi. en 27 vr.) Totaal met 119 (67 m. en „52 vr.) Zij verminderde door overlijden mei 27 (15 m. en 12 vr.) en door vertrek ime^ 74 (38 m. en 36 vr.). Totaal met 101 (53 m. en 48 vr.) De bevolking bestonjd alzoo op 31 Dec. 1928 uit 2632 pers. (1327 m. ea 1305 vr.) Dus een vermeerdering met 14 ie. en 4 vr. De bevolking der gemeen/te St. M a a r- tensdijk bestond op 1 Januari 1928 uit 1373 m. en 1436 vr. of totaal 2809 zielen. i Ze vermeerderde door geboorten miet 19 m. en 33 vr. Door vestiging met 39 m. en 36 vr. of in; totaal m'et 55 m). en, 69 vr. Ze verminderde door overlijden mei 14 m. en 11 vr. Door vertrek met 39 m. en 47 vr. of in totaal met 53 m. en: 58 vrouwen. De bevolking bestond op 1 Januari 1929 dus uit 1375 m. en 1447 vr. of irt totaal 2822 zielen. Het zielenaantal ver meerderde alzoo met 2 m. en 11 vr. Op 1 Jan. 1928 telde Staveniss© 991 m. en 974 vr. totaal 1965 inwoners. In 1928 werden er geboren 20 m. en 25 vr., eni er vestigden zich 21 sa. en 15 vr. Er overleden 7 m. ep 10 vr., en er verhuisden naar elders 40 m. en 34 rr. Op 31 Dec. 1.1. waren hier dus 985 »n. en 970 vr., totaal 1955 inwbners. Er is dus een vermindering van 9 m. en 4 vr. De bevolking van Zuid zand;© be stond op 1 Jan. 1928 uit 511 m. ©n 532 vr. totaal 1043 personap, Vermeerderde door vestiging met 44 m. en 30 vr. en door geboorten mei 7 kn. en 7 vr. t Zij verminderde door vertrek met 47 in. en 40 vr. en, door overlijden met 4 m. en 2 vr. Zoodat de bevolking op 1 Januari '29 bestond uit 511 m. eni 572 vr. alzoo in totaal 1038 zielen, dus een vermin dering van 5 vr. V r Ij z. H e r v. in N e d e r 1' a n d. In de vergadering van het Hoofdbe stuur van de Vereeniging Van Vrijz. Herv, in Nederland op 23 Nov., zoo lezen wjji in „Kerk en Volk", heeft de heer A'«

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1