I Dinsdag 8 Jannapi 1989 172e Jaargang BINNENLAND Van toen aT aan voerde U den titel va» Koningin-Moeder en wij beschouw den U tevens als Moeder van ons groote huisgezin, het NedeHanidsche volk. Even als een moeder hare kinderen liegrijpt eo met warme, liefdevolle belangstellling haar leven en, arbeid volgt, zoo heeft Uwe Majesteit ons allen, begrepen en Uw geheele persoon gegeven om zich te verdiepen in hetgeen ons ter harte gaat. UIT STAD EN' PROVINCIE K/NKH0E5T wordt verzacht AKKER'S ABDU5BR00P Voorde Borst (Ingez. Med.j m LOOP DER BEVOLKING. ONDERWIJS huis- Jls een pl'derd(, rocaat |n zich en in- ist te ïering, Juiterst |terling .toon ïre,n'd. iteres- Dit te |g(evimg 1 Evan- [-un,nen ierge- Iwordï longer ïuldseü! die Ikerk- ]ingen góe- ons lieden Is ge- pchèn plaats iaam I eens' •ij in patten bla- Indem. 1 stee- dan dat ïnde bij- it de die ebon- huis, ge- tab- deed die ïn of nacht s iets teren Of... -rlijk- daad ngen. va- men- Chi- Va- juffr. Gin- zeer erfen ver- Verre HIDDELBURSSCHE COURANT. DB BVLDIGING VAN DE KONINGLN- MOEDER. r I* het telefoongesprek giftermiddag tossclien de echtgenoote van den Gou verneur -Generaal van Ned.Tndië en de Koningin-Moeder heeft mevr. de Graeff namens de vrouwen van Ned. Indië eer biedig dank betuigd voor de gelegenheid om H. M. de verzekering over te bren gen van de gevoelens van eerbied en ■warme aanhankelijkheid en van hun op rechte wenschen, met de hoop dat het geschenk der vrouwen uit alle beivol Icingsgroepen zou worden aanvaard De Koningin-Moeder antwoordde zich gelukkig te voelen juist op dezen voor haar zoo gewichtigen herinneringsdag en kele oogenblikken met mevrouw de Graeff en de vrouwen van Ned. Indië in nauwe verbinding te' staan. Zij zond don meest hartelijken groet en betuig de Haar liarlgrondigen dank aan allen di« aan liet geschenk medewerkten: Bij de aanbieding van het nationaal geschenk van de Nederlandsche vrou wen kwam de Koningin-Moeder in de «aal van het Paleis op het Voorhout, vergezeld door groot gefvolg en dóór de Koningin, de Prins en de Prinses. Zij begroette eerst de dames van het co mité en de vertegenwoordigers der pro vincies. Daarna sprak de eerepresidente, mevr. van Leeuwen,, geb. WuDer, echtgenoote van den oud vice-president van den Raad van State de vorstin toe. Zij verzekerde dat het comité en de vertegenwoordigsters van de comité's uit de provincies zich gelukkig prijzen, de tolk te mogen zijn van honderdduizenden Nederlandsche vrouwen', die aan de Ito tAnjgin-Moeder hulde brengen op den dag waarop het vijftig jaren geleden-, is, se dert zij het voorrecht krege.n H. Majesteit .als Nederlandsche in haar midden te «ion. Wij verheugen ons dat U dezen datum gekozen heeft om U te huldigen, omdat wij daardoor bevestigd zien, dat ook Uwe Majesteit zich gelukkig heeft gevoeld te midden van de steeds toenemende liefde en eerbied van het Nederlandsche volk en in het bijzonder voor de Ned. vrouw, wafit haar is U geweest een' lichtend voorbeeld van het oogenjblik af, dat U als jonge gemalin van onzen Koning Uw nieuwe vaderland betrad. WS|j weten, hoe U dien koning tpt steun is geweest in lief en in leed. En later, terwijl de moeilijke en in spannende taak van de waarneming van het koninklijk gezag U op de schouders was gelegd waarvoor beter tot oor- 'deelen bevoegden, dan wij U hulde heb ben gebracht hebben wij; gezien,! hoe U de jeugd geleid heeft van onze geliefde Koningin en hoe U in haar de kiemen heeft gelegd voor de kostbare deugden die Uwe Koninklijke dochter Ihans sieren. Daarna zagen wij U terugtreden om de jonge Koningin in het volle licht te «plaatsen. U zult in het kastje, dat ons huldeblijk «begeleidt, de handteekeningen en namen nnflen van alle deelneemsters en "iet zal U blijken dat het njet alleen zijn namen van de vrouwen die wonen in Ne derland. Ook npmen deel de vrouwen in Ned. Oost-Indië, afgescheiden van hare deelname aan de geschenken, die Uwe Majesteit zoo aanstonds zullen wor den aangeboden. U zult. er verder in vinden de namen van de vrouwen uit Suriname, uit Curasao en van haar, die van Nederlanidschen stam zijnde, verblijf houden in het buitenland, zoowel in Europa als in Noord- en ZuidAmerika, in Azië en Afrika. Ieder weet dat voor Uwe Majesteit het geven grooler vreugde is dan, het ontvan gen en wij hielden rekening met Uwen wensch om slechts een gedeelte van het huldeblijk te gebruiken yoor een per soonlijk geschenk en wij veroorloven ons, Uwe Majesteit het overgroote deel aan te bieden om daarmede volgens Uw ver langen wèl te doen aan anderen. Ons persoonlijk geschenk zult U vinden in Uw Paleis te Soestdijk, waar wij mochter aanbrengen een aanleg voor electrisch Kclit, verwarming en kracht en voor de Witte Zaal, waar Uwe Majesteit dage lijks Hare maaltijden gebruikt, mochten wij een tapijt doen, vervaardigen en de meubelbekleeding en de gordijnen daar mede in harmonie brengen. Du Koningin-Moeder, het ge schenk aanvaardende, dankte daarvoor met de volgende woorden Mevrouw. Dankbaarheid aan God ver vult heden mijn hart, waar ik mij gedra gen gevoel door de liefde van zoovelen De weemoed, die natuurlijk ook mijn ziel beweegt, wordt overstemd door een gevoel van groot geluk. Ik' ben trofsch en vol vreugde, nu ik den dag mag herdenken, waarop ik een halve eeuw geleden door mijn huwelijk Nederland sche werd. Ik zoude heden allen Neder landschen vrouwen willen zeggen, hoe mijn liefde en warme belangstelling "tot haar uitgaat en hoe ik van harte deel in haardief en leed. U hebt mij ontroerd door de schoone en gevoelvolle wóór den, die u'uil naam van tallooze Neder landsche vrouwen lot mij hebt gericht innig dank ik u daarvoor. Diep getroffen ben ik dat de Ne derlandsche vrouwen in ons vaderland met hare zusters in Oost en West, in het buitenland, zelfs in andere wereld deelen mij een stoffelijk blijk hebbes willen geven van aanhankelijkheid en liefde. De lijslen met de namen der geefsters zijn mij een kostbaar bezit. U maakt mij overgelukkig door mij met dit zoo aanzienlijk geldgeschenk in staat te stellen, wei te doen en het prachtige geschenk, voor mij persoonlijk bestemd niet alleen in mijn eetzaal, maar in het geheele paleis van Soestdijk, zal mij aldaar ied'eren dag spreken van de groole liefde en toewijding der Nederlandsche vrouwen en mij herinneren aan dit voor mij zoo gelukkige uur. U allen, hier aanwezig, u, leden van het hoofdoomité en u, vertegenwoor digsters uit alle provincies van Neder land, verzoek ik met aandrang om straks in het eigen land, in Oost en West,, Ln het nuitenland, aan alle Nederlandsche vrou wen mijn meest innigen uauk te 'betui gen. i <i i Moge het mij gegeven zijn om tot het einde van mijn leiven getuige te zijn van vreae en voorspoed in ons geliefd vaderland!" (Er zij hier vermeld, dat de som ter beschikking van de Koningin-Moeder ge steld voor philantropische doeleinden, na mens de Nederlandsche vrouwen, bedraagt na aftrek van alle andere geschenken f 175.000. De bijdrage uit Ned. Indië verkregen, bedraagt f 110.000). I I Daarna had de aanbieding van de ge schenken uit Indië plaats. Dat waren o.a.een (nog niet geheel gereed geko men) prachtig groot kamerschut bestemd voor de Witte Zaal in het Paleis te Soestdijk, een voorwerp van kostbare Indische houtsoorten waaraan 18 be kwame houtwerkers maandenlang gewerkt hebben; een groote, zeer oude Chinee- sclie vaas (aangetroffen diep in het bin nenland van Borneo), een kan en schaal van gedreven zilver. Voorts een bronzen gong, gebatikte doeken, weefwerk enz. van verschillende Indische vorsten. Bij de aanbieding voerde mevrouw Koningsberger, echtgenoote van den Mi nister van Koloniën het woord. Zij stelde in 't licht dat het geschenk drieledig is-, een deel waarvan <(e Itoningin-Moeder zeff bestemming kan geven;-een bijdrage aan de Witte Zaal te Soestdijk; ;en een aantal persoonlijke geschenken. De Koningin-Moeder zei ^hartelijk dank, en verzekerde dat men overtuigd kan zijn van Haar moederlijke belang stelling. Na de aanbieding werd de fraaie kast, bevattende de handteekeningen van de genen die bijdroeg-n, door de Ken nklijke iamilie nader bezichtigd, en onderhielden de Vorstelijke personeq' zich tot hall' zes met alle dames van het hoofdioomité en vertegenwoordigsters uit alle provin ciën. In de nevenzaal' was een buffet aan gericht "Voor het aanbieden van thee en ververschingen. DE RAIMOTELEFODN SMET INDIË. De gister uitgesproken redevoeringen zijn alle zeer goed overgekomen, behal ve de tweede rede van den G.-G., die tijdelijk gestoord werd. De regeering heeft ir. Boetje van den Nederlandschen dienst benoemd tot rid der in den Ned. Leeuw; en ir. van Leeu wen van den Indischen dienst tot of ficier in de Oranje Nassau. Gister morgen waren reeds 12 uit gaande en 14 inkomende gesprekken aan gevraagd. MR. VERAART ALS CANDIDAAT. Naar aanleiding van verzoeken uit een groot aantal plaasten o.a. Bolsward, Heer len, Tilburg, Delft en Dordrecht, be sloot prof. Veraart zich ook in de drie andere rijksk'eskr'ngen en kieskring-com- binalies, waar de kwaliteitszetel voor ar beidszaken en arbeidsvraagstuk is ge steld, candidaat te lalen stellen, teneinde ook daar aan de katholieke kiezers de gelegenheid te geven den strijd voor dé stemming te verleenen tot stichting van handhaving van geest en letter van het een coöperatieve centrale slachtplaats, kiesreglement te voeren. De ijsbaan aan dein Nieuwen weg I te Vlissingen is heden geopepd. DE EERSTE ACHT PLAATSEN VOOR DE VRIJZ. DEM. Het referendum in den Vrijz. Demi: Bona voor de vaststelling van de eerste acht plCatsen der candidalenlijsten, die in alle kieskringen door dezelfde per sonen in dezelldc volgorde zullen wor den bezet, heeft den navolgenden uit slag opgeleverd: 1. Mr. H. P. Marchant; 2. Mr. P. J. Oud; 3. Mevrouw Mr. B. Bakker-Nort; 4. Th. M. Ketelaar; 5. F. E. H. E'bels; 6. Mr. A. M. Joekes; 7. Mevr. H. W. B. van Ilallie-Van Embden8. Klaas de Vries. J i DE RIJKSKLINIEKEN TE UTRECHT. Men zal zich herinneren dat naar aan leiding van in de Tw. Kamer uitgespro ken 'klachten van mej. Groeneweg, de Minister van O. een commissie heelt in gesteld die eenigen tijd geleden een eer ste gedeelte heeft gepubliceerd, waarin de klachten van verpleegsters gedeeltelijk gegrond, gedeeltelijk overdreven werden geacht. Thans is een veel belangrijker, tweede gedeelte van het rapport dier commissie door den Minister aan de Kamer overge legd betreffende de algemeen© organisa tie. Uit de gehouden besprekingen heeft de commissie eenstemmig den stelligen indruk gekregen dat de naar buiten uit tredende moeilijkheden en minder ge- wenschte toestanden in de Rijksklinieken nagenoeg alle terug te brengen zijn lot de omstandigheid, dat er, mede ten ge volge van de Ihans bestaande organisatie van den directeur-geneesheer geen of al thans zeer onvoldoende leiding uitgaat. Ter verduidelijking van deze conclusie wijst de commissie op de moeilijke po sitie van den directeur-geneesheer in de klinieken. Het heheer vaii en de algemeen© lei ding in het gebouw der klinieken 4s op gedragen aan den directeur geneesheer; de geneeskundige leiding en zorg voor de verpleging in de klinieken aan de hoogleeraren en de algemeene leiding der verpleging aan den directeur-geneesheer, in overleg met de hoogleeraren. De tegenwoordige directeur-geneesheer vond, naar zijn eigen mededeelingen, bij de aanvaarding van zijne functie in 1911 reeds dezen toestand, voelde wel de be zwaren, doch heeft terwille van de on derlinge verstandhoudingen, ook in geval len, waarin op grond van de reglemen taire bepalingen de oplossing van een conflict te zijnen gunste zou moeten uit vallen, zich liever niet doen gelden. Hierdoor is in den loop der jaren de positie van den directeur-geneesheer zoo wel tegenover de hoogleeraren als tegen over het verplegend personeel steeds moeilijker geworden; dit werkt door in de verhoudingen tusschen de leden van het geheele kliniekpersoneel onderling en geeft telkens aanleiding tot conflicten. Wat de medische zijde van de taak van don directeur-geneesheer betreft is het langzamerhand een positie zonder auto riteit geworden. De commissie vraagt een anderen be heersvorm, n.l. beheer der kliniekendoor een bestuur met zelfstandige bevoegdhe den. Inmiddels heeft mej. Groeneweg aan den Minister schriftelijke vragen gesteld over geruchten betreffende een tekoit aan verpleegsters ïn deze klinieken, ajs gevolg van de in werkingstelling van het verplegingsbesluit op 1 Jan. '29. Als ge volg daarvan zou op aandringen van prof. Laméris thans een 30-tal mannelijke en vrouwelijke studenten verplegingsarbeid verrichten. De politie te Vlissingen heeft hedennacht een dronken schippersknecht die op het eiland met een ander wilde vechten, aan boord gebracht. Later werd de politie weer ter assistentie geroepen omdat de man den kapitein te lijf wilde Toen is hij naar het politiebureau over gebracht en in arrest gesteld. Maandagmiddag heeft op den hoek van de Wagenaarslraat en de Kleine Kerkstraat te Vlissingen een a an rij ding plaats gehad tusschen een auto en een met een paard bespannep kolenwa gen. Tengevolge van den schrik sprong het paard op en braken de boomen van den wagen. De auto sloeg om, tengevolge waarvan de ruiten braken. De inzittenden konden de autoi verlaten zonder letsel te hebben bekomen. -o- Uit Middelburg. De collecte ten bate van het Israë litisch Armbestuur heeft alhier giste ren f 201.84 opgebracht. -f5 Uit Vlissingen. Van den minister van bianenlaiid- sche zaken en landbouw is door den heer J. de Meij te Vlissingen het volgend schrijven ontvangen: In antwoord op uw schrijven van 12 Juni jl. gericht tot II. M. de Koningin en door H. M. ter afdoening in mijn han den gesteld, deel ik u als eersten on derteekenaar mede, dat ik geen aanlei ding kan vinden het besluit van den raad der gemeente Vlissingen d.d. 25 Mei 1928, no. 8, op grond van de door u ontwik kelde motieven, ter vernietiging voor te dragen. Het betreft hier het besluit van den gemeenteraad om aan de slagers loe- Uit Zuid-Bevelana. In de Maandag gehouden raadsver gadering van R i 11 a n d-B a t h w!as af wezig de heer A. Blok. In zijn Nieuw jaarsrede wees de voorzitter met namie op het feit, dat de bevolking was terug- geloopen van 2120 op 2019. Hoewel het geboortecijfer driemaal zoo hoog was als het sterftecijfer, ging dit geboorteover schot teloor, maar bovendien liep' net in wonertal met ongeveer 5 pet. terug. Dc nadeelen van het eenzijdig grootgrond; bezit deden zich dit jaar wel zeer sterk gevoelen. Wegens gebrek aan gelegenheid om vooruit te komen, verlaten de beste krachten de gemeente om' elders hun brood te verdienen. De factoren, die. de Landarbeiderswet in het leven riepen kwamen hier in sterke m'ate tot uiitiug. En hoewel eigen zaak benadeelend, blij ven grondeigenaars en rentmeesters vol harden in hun houding om geen grond af te staan ter uitvoering van Landar beiderswet en Woningwet tenzij in het alleruiterste geval tegen prijzen, die vrij wel gelijk staan met weigering tot ver koop. Het is te vreezen "dat men te laat zal inzien door kortzichtigheid eigenbe lang te hebben tejjen gestaan. Inzake de onderhandelingen betreffend© samenwer king inzake de gasvoorzitening, merkte de voorzitter op dat het voor het verder verloop dier onderhandelingen van het grootste belang zou zijn dat de Raad' der gemeente Goes zich uitsprak olm/-' trent de vraag, hoe men staat tegenover een onderzoek naar de mogelijkheid van gemeenschappelijke gasvoorziening. Der gelijke plannen zouden wellicht van be lang kunnen zijn ook voor die gemeenten in Zuid-Beveland, welke thans nog van gas verstoken zijn. Medegedeeld wordt, dat door den Mi- dister van Onderwijs ontheffing is ver leend van de verplichting om in de va cature van hoofd der openbare schooi' te Bath een benoeming te doen uit de wachtgelders. Aangezien de inspecteur der volkshuisvesting van oordeel is, dat het voorgenomen uitbreidingsplan der ge meente te sober is opgesteld, wordt be sloten het onteigeningsbesluit van 31 Oc tober 1928 in te trekken en een volledig uitbreidingsplan te doen ontwerpen. Tot lid der commissie van toe zicht op het L. O. wordt gekozen ds. He- tebrij. De heer van de Sande brengt! ter sprake de vraag, hoe de rooilijn Loopt voor de perceelen op het bouwterrein aan den Adriaan Butijnweg. Hij' acht het bezwaarlijk op de scheiding te bouwen en betoogt de wenschelijltheid om ach teruit te bouwen. De voorzitter oordeelt dat het laatste het uiterlijk aanzien van den weg niet zou verfraaien. Weth. van Boven is van oordeel, dat de bouwver ordening niet belet om achter de rooi lijn te bouwen, terwijl weth, Deurlo de aandacht vestigt op het W. B., dat tot achteruitbouwen dwingt, daar men geen ramen mag hebben op de scheiding. De voorzitter merkt op, dat deze bepaling niet is van dwingend recht en dat de heer Butijn tot iedere medewerking, be houdens afstand, bereid is. Waar de ge heele raad de wenschelijheid erkent om het perceel grond tusschen weg en bouw terrein, dat voor den eigenaar vrijwel waardeloos is, aan te koopen, neemt de voorzitter qp zich nogmaals in dien geest met den heer Butijn te onderhan'di'elënl. Zeeuwseh-Ylaandierea O. D. Zondag werd te Sas van Gent een vergadering gehouden door de R.K. Kiesvereenig'ng ten einde candidaten te stellen voor de a.S. kamerverkiezingen voor den zelel Zeeland. De voorzitter wees er in zijn inleiding op, dat het a jribevelenswaardig was een midden- standscandidaat te stel'en, waar tnen an ders gevaar loopt, dat Zeeland geen ze tel krijgt. In de vergadering gingen stem men op, dat men pp die manier biet vrij is te kiezen, wie men wil. Door een der aanwezigen werd een ljjst met 25 handteekeningen aangebo den voor den te stellen candidaat. Deze Verzacht de hoestbuien, waaraan dekinkhoestde ver zwakte lichaampjes Uwer kinderen blootstelt, ver kort den duur der sloopende ziekte ?g vermijd het gevaar voor ergere ge volgen met de steeds lekker smakende .(•SÏRSi echter werd als onreglementair zijnde, geweigerd. Tenslotte werden voor can didaten gesteld de heeren: E, Lockefeer Hulst en J. A. M. Lambermont, Mid delburg. Niar V. D. officieus ver néémt i« door de Kroon het ontslag van den secretaris van de gemeente Stoppel dijk niet goedgekeurd, wel zou goed gekeurd zijn het ontslag van den be trokkene als gemeente-ontvanger. Olficieele bevestiging van dit be richt is ter gemeente-secretarie te Stop peldijk nog niet ontvangen. Zeeuwsch Vlaanderen W. D. Zaterdagavond hield de afdeeling Schoondijke van de Unie voor Vrou- wenbelangen een propaganda-javond, die door een vrij talrijk publiek bezochd werd. Als spreekster van dien avond trad op mevr. Kappeijne van de Oapello, die op boeiende wijze vertelde van wat de Unie zooal heeft verricht en wees o.a. op de commissie ingesteld doord de Unie ■welke zal onderzoeken of in het 7 e leer jaar der openbare scholen iet wat kan gedaan worden aan het onderricht in maatschappelijk werk. Mej. G. Tremour gaf eenige stukken op de piano' te hooren. Tot slot volgde een operette Pierrot en Colombine, in elkaar gezél door mevr. Lemaire en waaraan veel zorg was be steed. De bevolking van Koude kerke tel de op 31 December 1927, 1741 m. en Ï8Ö3 vr. totaal 3544 personen. Er hebben zich gevestigd 125 m. en 156 vr. en werden geboren 37 m. en 33 vr., sahien 162 m. en 189 vr. 1 Er vertrokken 130 mannen en 155 vr. en overleden 11 m. en 12' vr. samten 141' m. en 165 vr. De bevolking vermeerderde dus mJet 21 m. en 24 vr. samen 45 personen. i Zoodat de bevolking op 31 Dec. 1928 bedroeg 1762 m. en 1827 vr. samen 3598 personen. De bevolking van Goes was op 1 Januari 1928: 4303 m,, 4666 vr., totaal 8969. Gevestigd: 271 m., 324 vr., totaal 1)95.. Geboren: '84 m., 96 vr., totaal 180. Vertrokken: 310 m., 348 vr., totaal '658. Overleden: 37 m., 49 vr., totaal 88. De toestand op 31 December 1928 was dus- 4311 m., 4689 vr., totaal 9000, dus een vermeerdering met 8 m. ett 23 vrouwen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het mac.hinistendiploma A de heer J. Bak ker, leerling van dan machinistencursus', der Ambachtsschool te Midde 1 burg. Te Rotterdam slaagde voor diploma B handenarbeid mej. M. T. van der Heijde te Wisse n'kerke. Mej. P. M- Risseeuw, onderwijzeres aan school I te Breskens en de heer 0. 0. J. de Gree, hoofd dier school, slaag den beiden voor het diploma Handenar beid B. i De taaie legende. Men schrijft ons uit Nieuw én Si. Joosland: Bij de behandeling der Onderwijsbe- grooting in de Tweede "Kamer noemde een anti-rev. lid dezer Kamer, de heer Zijlstra, hel een verhaaltje, dat heft ver snipperen van ons lager onderwijs de koslen van dat onderwijs zou doen stjj- gen; hij deed dit naar aanleiding van een tegenovergestelde bewering van mej. Westerman (V.B.) eveneens lid der Tweede Kamer. Nieuw was het „ver haaltje" van den heer Zijlstra niet. Neem „de Zeeuw" maar van Vrijdag

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1