Imier Pastilles ZOGENEVER 1? Weerbericht ONDERWIJS LAATSTE BERICHTEN terneergeslagen! verkoudheid. LEGER EN VLOOI SPORT LANDBOUW KERKNIEUWS RECHTZAKEN Verkeerswezen, Post en Telegrafie BEURSNOTEERING. AMSTERDAM, 5 Jan. (Slolkoers). Het eerste cijfer gee t den slotkoers van gister; het t.veede dat van heden. 6 pet. Ned. '22 1 035/8103 dertien ze t. v 5 pet. Ned. '18 102 een zest.102Va. 41/2 pet. Ned. '17 101—101. 2Vs pet. N W. Schuld 64i/864^, 3 pet. do. Oblig. 771/2—771/4. 3 pet. do. Certif 77i/8—77. Cert. Ned. H. Mij. 170s/4—1701/2- A. N. I. Handelsb. 161I6O1/4,. A. Kol. Bank 237235i/2- Kon. Petrol. A. 414-417413vk-416. Amslerd. Bank 1885/s1885/s. Cult. Mij. Vorstenlanden 153—152. Handelsv. Amsterdam 647-652—638- 1645. Javasche Cultuur 353-355—351'/a. Aand. Deli Mij. 443- 146s/44 16448» Amsterd. Rubber 234y2-235/'i—231- 235y,i. - Ned. Amerik. Vaart 83-86—85-86i/2. Ned. Scheepvaartunie 220i/k-22iys— 22H/2-223. Kon. Roll. Lloyd 23-23. Kon. Ned. Sloomb. Mij. 97-981/4—981/4 Aand. Pakelvaart 2S9i/2-241—244-247. Bank Associatie 60—59i/2. Gouda A. 510—510. Philips A. 811-818—823-832. Erie 69V2 Anaconda 242-243—246-2481/ji. Steels 1647/8-1651/3164 één zest. Union Pacific 220—220. Common Marine Ce/8— K Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds «1%. Prolongatie 41/4-41/2— 4ifi Obi. 1880 2—2 één tiende. Markt sluit flink prijshoudend!. Medegedeeld door het Koninkl. Nederl. Met. Instituut te De Bilt. Kaar waarnemingen verricht in den morgen van 5 Januari 1 Hoogste barometerstand '777.6 te Karlstadt en Varnei Laagste barometerstand: 751 8 te Isafjord. Verwachting van den avond van '5 Januari tot den avond van 6 Januari Matige N. O. tot O. wind. Half be wolkt tot betrokken "Weinig of geen sneeuw. Lichle tot matige vorst des nachts. Overdag lichte vorst. Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 29 gr.; 12 uur 29 gr. Zondag 6 Januari vZon op 8.10; onder 4.00 Licht aansteken alle rijwielen, motor' rijtuigen en andere rij- en voertuigen 54.30. i 1 Maan op 3.57 vin.; onder 12.47 nm. Nieuwe maan 11 Januari. Maandag 7 Januari. Zon op 8.10; onder 4.0Q Licht aansteken alle rijwielen, motor- rijluigen en andere rij- en voertuigen <L30. Maan op 5.07 vm.onder 1,10 nm. Nieuwe maan 11 Januari. Boog Wat©» Wlissfegea. Zondag 6 Jan. 10.14 Maandag 7 11.11 Dinsdag 8 11.59 Woensdag 9 12.39 Donderdag 10 13 15 Vrijdag 11 13 51 Zaterdag 12 14.29 £Het tijdstip van hoog water te Dom borg valt 9 minuien na dat te vTis slagen.) /jfSSfcv hst afdoende middei tegen Hoest Verkoudheid en alle aandoe- ningen der slijmvliezen Per aluminium kokertje 60 cent. (Ingez. Med.) vendien een belangrijke uilgaaf mee zou gemoeid zijn, wil het hen voorkoim!e|p, dat hierover later, bij gebleken behoefte, zal "kunnen beslist worden. De gemeente-terreinen zijn gelegen tus- schen het Kanaal door Walcheren en de spoorbaan en strekken zich uit ongeveer van de Meelfabriek af tot nabij de spoor brug over de Arne. Den tegenwoordigen Kanaaldijk zouden B. en W. in Zuid-Oostelijke richting wil len verleggen tot ongeveer op de grens der gemeente-terreinen, zoodat die ter reinen dan een aaneengesloten geheel zullen vormen, en onmiddellijk aan het Kanaal grenzen. Verder zal de op het terrein der Meelfabriek reeds aanwezige spoor-aansluiting alsdan gemakkelijk ver lengd en doorgetrokken kunnen worden en desgewenscht in meer lijnen gesplitst kunnen worden. In hoofdzaak bestaat het plan uit grondwerken en omvat dus voor het over- groole deel arbeidsloonen, zoodat het zich bij uitstek leent voor uitvoering in werk verschaffing. Aan de hand van de <i(Or de Ne- durtandsche Heide-Maat^chajjjpFj verstrek te gegevens, is een begrooting opgemaakt in totaal van f98.000.—. Nog teekenen B. en W. aan, dat de Nederlandsche Heide-Maatschappij de zelfde arbeidsvoorwaarden wil loepassen als voor de werken aan de Oranjezon, met dien verstande, dat geen trainings toeslag wordt uitgekeerd en in accoord wordt gewerktj dat voor eventitueel noo- dig blijkende duikers onder den nieuw aan te leggen dijk een nader crediet zal worden gevraagd en dat de dijk tot N.A. P. met bandzoden zal worden belegd en op het talud van den af te graven dijk geen zoden zullen worden gelegd, aange zien dat t. z. t. het best met graszaden kan worden bezaaid. B. en W. stellen daarom voor een crediet van f 98.000 toe te staan, en de uilvoering der werken in vollen omvang op te dragen aan de Nederl. Heide Mij., eeu en ander onder voorwaarde, dat door het Rijk zal woiklen bijgedragen in de kosten der uitvoering. Voor Rijksbijdrage zullen eventueel in aanmerking komen f 69.200— arbeidsloon, f 2500.— rentezegels en f 4850.— voor toezicht en enkele andere ajgemeene kosten. Naar de berekening zal daarop rond f39.000.aan Rijksbijdrage kunnen wor den ontvangen. Voor de gemeente zou dus nog een uit gave van rond f 59.000— overblijven. B.. en W. rekenen voorts, dat, bij open bare aanbesteding, het geheele werk f 14.000.— minder zou kosten dan nu in werkverschaffing. Genoemde som zal der halve volgens B. en W. moeten drukken op den post voor werkverschaffing der igemeentebegrooting 1929. Mitsdien blijft nog te voorzien in f59.000 f 14.000 is f 45.000 waarvoor een geldleening ware aan te gaan. Nu echter de Rijksbijdrage nog niet be kend is, lijkt het B. "en W. het meest rationeel, dat voorloopig wórdt beslaten om voor het volle bedrag van f 98.000.— op de gebruikelijke voorwaarden en, in afwachting van het sluiten eener defi nitieve leening, een tijdelijke aan te gaan. Zoodra de Rijksbijdrage bekend is, zul len B. en W. een nader voorstel doen, om het juiste bedrag der tijdelijke geld leening te bepalen. Regeling School artsen instituut c. ,a. B. en W. herinneren aan "hun mede- deelingen over de mi lukie onderhan delingen over het aanstellen van een schoolarts met den schoolarts A. P. Smith te Vlissingen en met de gemeente Goes, en ook aan die inzake het plan van den heer dr. H. Reil.'ngh om als gemeente-geneesheer te bedankten. Sindsdien is het onlslag van dr. Rei- lingh een feit geworden, en hebben B. en W. de onderwerpelijke aangelegenheid nogmaals onder de oogen gezien. Zij zijn van, oordeel gebleven dat het boven de financieele krachten van de gemeente zou gaan om een schoolarts te benoemen ,die in zijn betrekk ng als zoodanig zijn levensbestaan zou beliooren te vinden. Toch meent de meerderheid dat zulks de gemeente er niet van be hoeft terug te houden om tot invoering van medisch schooltoezicht, hetwelk zij ten zeer. te bevorderlijk aan de openbare gezondheid acht, over te gaan. (En de op» lossing: benoeming van een nieuwen ge ineen'.e-gence heer, buiten de g stichten, tevens schoolarts en voorts te belasten met de controle op de patiënten die voor rekening' van de Gemeente in alhier ge vestigde ziekeninrichtingen worden op genomen en met een aantal medische werkzaamheden van gering^ren omvang, zal dan ook ten volle aan haar wea- schen beantwoorden. De minderhe'd, hoe wel minder ver gaand in haar waardee ring voor medisch schooltoezicht voor een gemeente als Middelburg, wil zich niet tegen de desbetreffende invoering verzetten in verband met de benoeming van een controleerend geneeskund ge en van een 2en gemeente-geneesheer buiten de gestichten. Slechts combinatie van deze Leirekkingen zal het z.i. mogelijk maken zonder te groote financieele of fers voor de Gemeente daarin te voor- zien- 1 1 CT Ü3 Bij de hiervoren aangegeven vereeni- ging van belrekk'ngen kan, naar het eenstemmig gevoelen van B. en W. geen plaats meer zijn voor de uitoefening van cenige praktijk'. Zij meenen, dat het medisch school toezicht zal dienen beperkt te blijven tot het Voorbereidend Lager Onderwijs, het Gewoon Lager Onderwijs en het Uitgebreid Lager Onderwijs, en d:t het zich, behalve over de Openbare Scholen;, aan welk dat onderwijs wordt gegeven, mede zal kunnen uil: trekken over die Bijzondere Scholen, wier Besturen daar toe den wensch te kennen zullen geven Naar de laatft bekende gegevens, op gemaakt in overeen:temm'ng met den toestand op 16 September 1928. werden de Openoare bewaarschool bezocht door 96 leerlingen, de Openbare Lagere Scho len door 858 leerlingen, de Openbare U.L.O.-scholen door 116 leerlingen, de Bijzondere bewaarscholen door 265 leer lingen, de Bijzondere Lagere Scholen door 1285 leerlingen en de Bijzondere U.L.O. school door 110 leerlingen Uit 'ingekomen berichten van "de be sturen der Bijzondere scholen, maken B. en W. op, dait 2 van de 5 geraadpleeg de Besparen Desnst afwijzend tegenover het schoolartseninstituul slaan doch van de drie andere valt af te wachten of zij, wordt het schoolartsen-instituut op de door lien voorgestane wijze ingevoerd, daaraan daadwerkelijke medewerking zul len verleenen. Zooveel is zeker, dat aanvankelijk al leen voor de bovenbedoelde Openbare scholen onvoorwaaidelijk vat', staa., dat zij onder hei loez c.it van een eventueel te benoemen schoolarts zulLn gebrac.it worden. De benoeming van een controleerend geneeskundige werd reeds voorzien bij het besluit, op grond waarvan met heL bestuur der Godshuizen een overeen komst tot verpleging van patiënt en in het Gasthuis voor rekening van de Ge meente werd aangegaan, in welke over eenkomst met die benoeming insgelijks is rekening gehouden. Naar de meening van" B. en W. zal voorts het werk van den controleerend geneeskundige zich ook dienen uit te strekken lot de patiënten, die voor reke ning van de Gemeente in alhier geves tigde ziekei.inrichtingen, andere dan hel Gasthuis, worden opgenomen. Ten slotte ware de nieuwe titularis ook te belasten met een aantal mledische werkzaamheden voor de Gemeente van geringeren omvang, zijnde keuring van gcmeentepersoneel (thans tegen beloo ning per geval opgedragen aan de ge meentegeneesheeren buiten de geslich ten), controle van gemeente-personeel, doodschouw (thans zonder belooning óp- gedragen aan de gem.-geneesheeren bui ten de gestichten, doch niet tot hun taak als zoodanig behoorende), inenlin- lingen en herineutingen vóór de gemeen le (thans, legen een belooning van f 100 per jaar voor ieder, opgedragen aan de gemeente-geneesheeren buiten de ge- slichten) en eindelijk genees-, heel- en verloskundige behandeling van armen en zwervers, die niet i n de Gemeente ge- domiliceerd zijn en niet in een alhier gevestigde zieken-inrichting behoeven te worden opgenomen. Er mede rekenend, dat hem alle ge wone praktijk zal verboden zijn, meenen B. en W. dat den te benoemen artji een aanvangsjaarwedde van f 5000 met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van "f 250 'klimmend tot f 6000 zou beh.ooren ta worden toegekend. Daarin achten zij dan begrepen f 1500 als gemeentegeneesheer buiten de ge stichten (de tegenwoordige wedde) f 1030 f 1500 als controleerend geneeskundige en voor de boven opgesomde, kleinere medische werkzaamheden, alsmede f 2100 tot f 3000 voor het werk als schoolarts. Wat dit laattte betreft meenen zij in- lusschen eenige reserve te moeten ma ken doordat het aantal leerlingen, over hetwelk de taak van den schoo'a ts zich zal kunnen uitstrekken, voorloopig nirt meer dan rond 1000 zal bedragen. In dat verband zouden zij de wedde willen laten loopen van f2030 tot f 3000. Aldus zou de totaal-wedde worden f 4500 tot f 6000 (6 tweejaarlijksche ver hoogingen van f 250), waarbij zij zouden willen zien bepaald, dat Bi. en Wi. be voegd zijn de beide eerste verhoogingen afzonderlijk of Iegelijk toe te kennen, zoodra na hun ooi-deel, door toeneming van het aantal te observeeren kinderen (zij denken aan medewerking van een aantal besturen, van bijz. scholen), daar toe termen aanwezig zijn. B. en W. stellen voorin dien geest te besluiten en deelen ten slotte mede, liet dr. Reilingh zich bereid heeft verklaard tot 1 Maait in functie te blijven om tijd voor het oproepen van sollicitanten en het benoemen te scheppen. dering. Naar den minis'er is g®T leken ge ven deze artike en speciaal art. öi in de praclijk tot moeilijkheden en tof. verschil van opera ting aanleid ng. Ten einde eensdeel; aan deze moe.lijkheden tegemoet le komen, anderdeels een zoo veel mogelijk gelijke behandeling van de verdach.en te bevorderen, doet de minister zijn 00:,deel te deze zake ken nen, speciaal wat betreft den in art 61 genoemden termijn van zes uur. De heer N. Riksen te Middelburg slaagde voor het praktijk-diploma boek houden, uilgerelkt door de Vereen, van Leereren in hel Boekhouden. Ge. laagd le Rotterdam voor het Diploma Handenarbeid B, mej. J. Heg- berg, alhier. Geslaagd le Rotterdam voor de diploma's A en B handenarbeid de heer N. M. van de Velde te Nisse. Bij het dezer dagen door de „Ver van Leeraren" gehouden examen voor boekhouden behaalde o. a. de heer D. van Bendegem te Axel het diploma. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is alhier geopend de apo'heek van den heer Nou'.iehel, Langedelft. Te Vli:s:ngen is hel de apotheek van mevr. wed A. J van Ockeuburg, Bad huisstraat. UIT MIDDELBURG. Nu het heden op versch Rende plaat sen in onze stad glad werd door het dunne laag je sneeuw, herinneren wij aan de verplichting om bij gladheid des morgens en 'smddags zand of asch voor de huizen le strooien. Hedenmorgen de den dit nog maar enkele personen. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 5 Jan. 12 uur V.D. \iroote bedrijvigheid,, vaste toon Aan dacht voor Boeton's met groote ómzet.en. Algemeeue exploraties nogal wat om gaand. In,d,ustrieelen de noodige bedrij vigheid. Margarine Unie's verdei- naar boven, waarbij Calvé-Delft zich aansloten. Van Berkeis koerswins wat meerdere pro centen. Kunstzijde aand. wat hooger. Petroleum Kon. gced prijshoudend. Perlakken goed handhavend. Prolongatie 43/4 pet. HET VLIEG-DUURTERECORD. NEW-YORK, 5 Jan. V.D. Het vliegtuig Question Mark bevindt zich t'ians 85 urn- in de lucht. De motoren werken uit ste kend. Men verwacht dat 'het vliegtuig ongeveer 200 uur in de lucht zal blijven. Het hoofd is zwaar als lood, de armen hangen slap naar beneden, de beenen kunnen het lichaam nauwelijks dragen. Dat zijn teekenen eener be ginnende Neemt U dadelijk COFFIE- ASPIRIN om verdere gevaren te voorkomen. Doch laat U geen middel aaas praten, dat zoogenaamd net zoo goed is. Neemt U uitsluitend de verpakking met het over de geheele wereld bekende BAYERskruia en den oranjeband. "(Ingez. Medjj ningen en door "de op verschillend© plaatsen werkzame ambtenaren van de- zen Dienst. K"pi!ein-luitenant ter zee J. Furstner is, van zijn detacheering bij do hoogere marinekrijgsschool te Parijs, te ruggekeerd en geplaatst bij 'het depar tement van defensie. ("ingez. Med.X Benoemd door kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk te Kape lie als klok- luider-stok'bewaarder de heer Ant. .Ver in aire aldaar. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar St. Maartensdijk door ds. W. L. Mulder te VoprLhuizen. Voor het Gerechtshof te Arnhem is behandeld de zaak tegen M. v, d. B. 23 j., te Hengelo (O.), B. D., 21 j. en H. B. A. R., 22 j. Zij hebben uit pure baldadigheid voorbijgangers op den open baren straatweg gemolesteerd. Een fietsrijder werd van zijn rijwiel getrokken en mishandeld, en een ande re wielrijder werd met steenen geworpen en zoo ernstig getroffen, dat hij kwam te vallen en een hersenschudding bekwam. De Rechtbank te Almelo had bovenge noemde daders daarvoor veroordeeld ieder tot 6 maanden gevangenisstraf, en thans beeft het Gerechtshof te Arnhem dat vonnis bevestigd. O Het verhoor van arrestant'é.n Het „Algemeen PoLtiehlgd" bevat een aan de procureurs-generaal bij de ge rechtshoven geric' te circulaire van dein minister van Ju titie betreffende arlt. 57 on de volgende Wetboek van Strafvor Bespuiting van houtige gewas sen met carbolineuto'. De Inspecteur, Hoofd van den Plan- tenziektenkund gen Dienst vestigt de aan dacht van alle belanghebbenden op de groote waarde van vruchtboom-carboll neum als bestrijdingsmiddel tegen allerlei in den toestand van ei, larve, pop of volledig insect op houtige gewassen over winterende insecten. Een bespuiling met vruchtboom-carbo- lineuin ter sterkte van 71/2 pet., is het beste be trijdingsmiddel tegen bladluizen op allerlei houtige siergewassen en vruchlboomen, tegen spint in kruisbes- senstruiken, roode worm in frambozen, spruitvreter en andere insecten pp aal bessen. Ook óp sierslruiken als rozen, Buxus, Coniferen (sparren) kan deze be spuiting met zeer veel succes worden toegepast. Perziken in kassen moeten omstreeks het midden van Januari bespoten zijn. Kruisbessen en pruimen kunnen tot het midden van Februari, aalbessen, fram bozen en druiven in kassen kunnenen tot het einde van die maand bespoten wor den. De bespuiting vau appel, peer, sneeuwbal, meidoorn, kan nog in de maand Maart plaats hebben, maar liet verdient aanbeveling van gunstig weer, ook als dit vroeger valt, gebruik le ma ken, om de zoo nuttige bespuiting in elk geval te doen plaats Gilden. Men gebruike in het algemeen een 7i/a' pet. oplossing' van een goede in wa ter oplosbare carbolineumsooit, die be wezen heeft voldoende in se eten-dood en- de eigenschappen te bezitten. Voor per zik mag men echter niet sterker op lossing gebruiken dan 5 pcL Men bespuile de gewassen zeer zorg vuldig, opdat alle takjes, vooral ook de jongste, geheel worden bevochtigd: Carbolineum kan als een der meest werkzame bes'.rijd ng midd len, speciaal legen insecten, beschouwd worden. Te gen door schimmels veroorzaakte ziek ten helpt liet meestal niet, daartegen moeten andere speciale bestrijdingsmid delen worden toegepast. Ook aan alle boomkweekers wordt bespuiting hunner vrucht- en siergewas sen met caroolineum ten sterkste aan bevolen. Nadere inlichtingen over deze bespuü- tingen worden gaarne verst ekt do»or den Planlenziektenkundigen Diepst te Wagor Voetbal Zuid. 2e klasse. Overzicht. Het programma van den laatsten Zon dag werd totaal verregend. Niet één der vastgestelde wedstrijden kon door gaan. Onze beide plaatselijke clubs maakten een vergeefsche reis. Voor 6 Januari a.s. zullen in verband met de te spelen N. V. B. bekerwed strijden slechts 2 ontmoetingen voor de competitie plaats hebben, n.L R, B. C.Zeelandia. DongenBreda. Zeelandia gaat dus de club va» Luis- terberg een bezoek brengen. R. B. C.» dat tot nog toe niet buiten degradatie gevaar is, zal zich natuurlijk tot 't uiter ste geven. Onze groen-zwarten zullen goed doen, hiermede rekening te houden. Met vleugelspel zal tegen de achterhoe de van R. B. C, meer bereikt worden, dan met het korte samenspel. Een ver deeling der punten ligt dan zeker in de lijn onzer verwachtingen. Dongen krijgt Breda te gast. Wij twij felen er niet aan, of het wordt hier een gemakkelijke overwinning yoor de thuis club. Om den N. V. B.-beker spelen o.m, Middelburg tegen W. S. C. en Vlissingen tegen Alliance. De club, die Middelburg komt bezoeken, hebben wij nimmer zien spelen, zoodat wij daarover geen oor deel kunnen vellen. Alliance zal van uit Vlissingen wel met leege handen huis waarts keeren. De sleepboot „Adrianus" en de schepen „Algol" en ,,Cel na" zijn Vrij dagmorgen oen eindje beneden de haveai van Hansweert aan den grond ge varen en blijven zilten. De schepen en sleepboot welke met laag water geheel droog zaten, zouden vermoedelijk Vrijdag avond tegen hoog water vlot komen. De uilgaande s. s. „Grotius", van de Mij. „Nederland", en „Iserlohn" zijn ter hoogte van de oude Houthaven; in het Noordzeekanaal in aanvaring ge weest. Het Duitsche ss. Iserlohn be kwam schade aan de sluurboordveif- schansing. Het Nederl. ss. Grotius keer de naar Amsterdam terug. Schade onbe kend. t Nader wordt gemeld, dat d© „Gro tius" was met bestemming naar Wesf- Afrika. De „Grolius" heeft niet ernstigs schade - an bakboordsboeg heloopen, het is bij het Nederlandsche Dok vastge»- maakt. De „Iserlohn" heeft zijn reis naar Hamburg vcorlgczet. T e 1 e f o o no pr o e p be ri c h te n. - Het komt voor, dat de gesprekken, welke bij een lelefoonoproepbericht zijd aangevraagd, niet op denzel.den dag, zoo- als is voorgeschreven, kunnen wordefl afgewikkeld. Ter tegemoetkoming aan dit bezwaar is thans bepaald, dat voortaan in het binnenland ;ch verkeer een ge sprek als bedoeld, ook den daarop vol-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 2