No 3 Vrijdag 4 Januari 1929 172* Jaargang BINNENLAND FEUILLETON Het geheimzinnige Oeneeischap. UIT STAD EN PROVINCIE AKKER'* Voorde Borst. KERKNIEUWS 1-J-J mm» BET UITSTEL DER INDISCHE PROEFVLUCHTEN. het tweede deel onzer vorig» ep- .hebben we nog vermeld dat de verdere proefvluchten naar Indië tot April zijn uitgesteld wegens bezwaren der Engelsche regeering tegen "het ge- braik van de vliegterreinen in Irak (in Mesepotamië, aan de Perzische Golf). Het zijn daar n.l. militaire vliegvelden die eigenlijk niet voor het burgerviieg- vorkeer bestemd zijn, at heeft men tot na toe het gebruik voor incidefnteelje frtiachlen toegestaan. De vraag komt op, waarom de Brit- aciie regeering daar niet zorgt ook voor Imrgervliegvelden die dan tevens gele genheid zouden geven voor een Brit- schen dienst, waarnaar in Engelsche bla den met te meer aandrang gevraagd is, au zoo herhaaldelijk Engelsche post uit Engeland en ook uit Mesepotamiië naar Britsoh Indië en Achter IIndië werd ge bracht, en omgekeerd, door "Nederland- sefee vliegtuigen. Een andere vraag is ook of dit be swaar van Engelsche zijde iets te maken beeft met de gebeurtenissen waaropeen beden ontvangen Beuterbericht uit Irak doelt, en luidend: „Er komen aan de grens van Irak e* Nedjed nog steeds incidenten voor tengevolge van strooptochten van Waha- bielen. Er is uit Bagbad een speciale trein met troepen naar Kerb al a gezon den; deze zullen in de Westelijke woe st,n gaan patrouileeren." Bedoelt het Engelsche Verbod aan vreemde vliegers soms ook om zich te vrijwaren tegen onaangename ervaringen d'er inzittenden wegens onveiligheid van het gebied? HERDENKING UNIE VAN UTRECHT. De 350 jarige herdenkking van de tot standkoming van de Unie van Utrecht aal plaats hebben op 23 dezer te Utrecht Te 11 uur zullen in de groote gehoor zaal Oer universiteit aldaar spreken prof. dr. G. W. Kernkamp en oud-minister dr. J. Th. de Visser. Coers' Liederen- koor zal onder leiding van, den heer J. U. Winnubst enkele liederen zingen. Vanwege de Koningin is de mede- ■deeling ontvangen, dat H. M. bij de her denking aanwezig hoopt te zijn. .Voorts zal 's middags door de gemeen te de herstelde St. Michaëlskapel van den Dom heropend worden verklaard. En *s avonds zal in het Gebouw van K. en W. over de Unie gesproken worden Ék«or dr. Hitter, prof. Gerretson, dr. ar. d. Poel uit Limburg en W. P. v. Beede A§r. student.) HET GEMEENTEBEHEER TE ROOSENDAAL. 23» raadscommissie, op 15 Juni 19218 benoemd tot het instellen van een onder soek naar Vermeende malversatiën bij de gemeentebedrijven te Roosendaal heeft het verslag van haar onderzoek den raad aangeboden, en komt tot de vol gende conclusies ïo. Aan de gemeentebedrijven besfaan Toestanden en verhoudingen, welker be stendiging niet toelaatbaar mag worden geacht. i De inrichting der administratie, de onbeteugelde vrijheid van handelen van den direkteur, het op vele zaken waar genomen stempel van onnauwkeurigheid en slordigheid, het fiktief invullen van kolen staatjes, het gebrek aan bureau- en magazijnruimte, de magazijnregeling, het ontbreken van de juiste verhouding tus- schen direkteur en boekhouder, vormen naast diverse andere, zoovele onderwer pen. welke nadere voorzieningen eischen. 2o. De heer P.aijens, directeur der Haar het Engelsch van I. S. ELETOHEB. door Mej. A. T. Ondanks liet feit, dat de kleeren van den dioode zeer zorgvuldig door de plaat selijke politie onderzocht waren, sleide ik opnieuw een onderzoek in met ee.n collega van me, die zeer groote ervaring heeft. Wij scheurden de voering uit de (kleedingstukken en zelfs uit den hoed ea de laarzen, die hij gedragen had, maar zonder gevolg. Inlusschen, dank zij een ingeving, die mijn collega kreeg bemierk- tea wij, dat de laarzen voorzien waren van extra losse binnenzolen. Onder die van den rechtervoet ontdekten wij een zeer jklein zakboekje, anderhalven cen timeier breed en twee centimeter hoog, dat n twaalftal b!a,adjesdun, maar sterk papier bevatte. Ongeveer de helft van dit boekje, dat ik dadelijk in beslag nam, v«| met aauteekeningeo, geschreven gemeentebedrijven, heeft Van leveranciers gelden aangenomen, waaraan het karak ter van steekpenningen of retourcom- missiên moet worden toegekend. 3o. De administratie der gemeentebei- drijven behoort geheel bijeen te worden gebracht, zoodat deze zal böantwooiden aan de in het Wetboek van Koophandel vastgestelde eiachen .waaraan elke koop- inansboekhouding heeft te voldoen. 4o. De kontrole van den controleur der gemeente financiën dient zich uit te strekken over de geheele administratie der gemeentebedrijven, zoodat alle admi nistratieve bescheiden dien controleur steeds ten dienste staan. 5o. Burgemeester en Wethouders en de commissie van toezicht op de ge meentebedrijven zijn tekort geschoten in hunne leiding van en toezicht op de exploitatie der gemeentebedrijven. Naur aan Het Volk wordt medegedeeld, was omtrent het rapport, dat op 26 September werd uitgebracht, tot 1 Ja nuari 1929 geheimhouding opgelegd. Dit geschiedde ten einde den directeur de gelegenheid te geven ontslag uit gemeen te dienst te nemen. Een desbetreffend verzoek is evenwel niet ingekomen, zoo dat thans in afziönbaren tijd een besluit tot het verleeuen van oneervol ontslag aan den bedoelden directeur kan wor den verwacht. R.K- STAATSPARTIJ*. Naai- de Besidenliebode verneemt heeft de brief van het Dage lijk sell Bestuur vau de R.K. Staatspartij aan het Haag- sche Bijkskieskringbestuur inzake de ver meendes chending Van het kiesreglement door de Centrale Commissie Zaterdags middag een punt van bespreking uitge* maakl in een geheel voltallige vergade ring van dat bestuur. Unaniem was men daar van meeniqg. dat dit antwoord als onjuist moest wor den afgewezen, terwijl men tevens una niem van meening was, dat de uitsluiting van prof. Veraart voor den Haagschen kwaliteitszetel onrechtmatig was. "Nader verneemt het blad, dat verte genwoordigers van de rijkskieskringen in de drie groote sleden ingevolge de be palingen der statuten een '"buitengewone vergadering van den "Partijraad zuUen aanvragen teneinde daar een uitspraak uit te lokken of dé interpretatie van art. 8 van hel kiesreglement door de Cen trale Commissie al of niet in overeen stemming met het kiesreglement is ge weest. VRIJSTELLING WEGENBELASTING VOOR AUTOHOUDERS UIT BELGIË. Staatsblad No. 497 behelst een Kon. Besluit van den 21sten Dec. 1928. houden de vrijstelling van wegenbelasting voor in België wonende of gevestigde houders van motorrijtuigen, die daarmede op openbare wegen in Nederland rijden of doen rijden. Deze vrijstelling geldt, zoo lang aan in Nederland wonende of ge vestigde houders van motorrijtuigen met uitzondering van die bedoeld in art. 4, 4de lid,d er Wegenbelastingwet voor die motorrijtuigen waarvoor zij in Ne Warland aan de wegenbelasting zijn on derworpen, in België vrijstelling wordt verleend van de taxe op de automobielen en andere stoom- of mtotorvoertuigen en van de verblijftaxe op de motorvoertui gen van vreemdelingen. Dit artikel is niet van toepassing ten aanzien van a. in België wonende of gevestigde houders van motorrijtuigen, die met hun voertuig uitsluitend öp openbare wegen in Nederland rijden of doen rijden; b. houders van motorrijtuigen die zoo wel in Nederland als in België wonen of gevestigd zijn. Het besluit is 1 Jan. in werking ge treden. Uit M iddolb ur g. Gistermiddag is nog een tweede paard op hol geslagen en wel de hit van een koopman uit Rifthem, welk dier schrok omdat zijn kinketting los was geraakt. Het dier holde de kaden langs en werd tdiaar gegrepen door D. uit Vrouwepolder, wiens broek daarbij zoo gehavend werd, dat een nieuwe er voor in de plaats moest komen. Verder werd geen schade aangericht. Uit Walcheren. Te A rnemuiden is opgericht een Chr. Zangvereeniging onder den naam „Tot nut en uiLspanniag", onder leiding van den heer Jac. Baaijens. Het ledental bedraagt reeds 23. Uit Zuid-Beveland. Het sleepersschip „Theophile Gau thier" is Douderdagvoormiddag tengevol ge van den bevigen wind tegen die spoorbrug te Hansweert geslagen en bekwam hierdoor aanmerkelijke schade boven water. Het kon de reis echter voortzetten. De brug werd niet noemens waardig beschadigd. Uit S c n o u we n-D u i ve a n d. Gistermorgen werd brand ontdekt in 'n achterloods van den heer de W. te Bruinisse. Een op de kachel staande pot teer had n.l. vlam gevat en het vuur tastte snel om zich heen. De brand spuit die spoedig Was uitgerukt be hoefde echter gelukkig niet meer dienst te doen, daar de brand' door toeschie tende schippers met emmers water kon worden gebluscht. in wat een code schijnt te zijn. Ik ben van plan, de hulp in te roepen Van een des kundige in code's en geheimschriften, ten einde den inhoud van dit kleine boekje te ontcijferen. Dat het zeer gewichtige inlichtingen bevat, besluit ik uit den on- gewonen aard van zijn heimelijke schuil plaats. Den uitslag van het onderzoek van den deskundige zal ik u zoo spoe dig mogelijk mededeelen. Ik heb hier slechts bij ie voegen, dat na de ontdekking het lijk gezien is door verscheidene personen, die in de buurt van de Eue de la Paix wonen. Allen heb ben het herkend als dat van een oudach tig man, van aanzien zeer bekend in dat deel der stad als een flaneur, een bezoe ker Van koffiehuizen, dikwijls te zien bij de omde boekenstalletjes op de ka den, en die er van hield aan de hoeken der straten te staan praten. Niemand van deze menschen kende hem echter bij naam, en volgens een restaurateur, die hem als klant van gezicht kende, is het pas sedert de laatste twee jaren, dat hij een bekende fjgunr in deze buurt Zeeuwseh-Vhandereo W. D. Door tusschenkomst van het be stuur der R.K. Kiesvereerïiging te Oost burg werd Zondag j.l. te Groede in de zaal van de wed. Jansens een R. K. Kiesvereeniging opgericht met aanvan kelijk 28 leden. De Uitgeefster van hef Alg. Adver tentieblad voor W. Z. VI. te Oostburg Cfa. A. J. Bronswijk) heeft wederom een jaarboekje 1929 aangeboden, dat be halve eenige algemeene kalenderopgaven o.a. bevat: een lijst van polders en wa- terscnappen 7n Z.-VÏ. Wi.D. met de na men van dijkgraaf en ontvanger-griffier een lijst van de auto- en motornum mers thuisbeh oorend in Z. VI. WtD. (een lijst van respectabele lengte!); een lijst van vereenigingen in deze streek, namen der gemeenten alfabetisch gegroepeerd; openbare vervoermiddelen, postkantoren enz. LOOP DER BEVOLKING. De bevolking van Biggekerke be stond op 1 Januari 1928 uit 436 m. en 431 vr. totaal 867 personen. Vermeerdering door geboorte met 6 m. en 8 vr. totaal 14. En door vestiging met 11 m. en 14 vr. totaal 25 personen. Vermindering door overlijden met 2 m. en 3 vr. totaal 5. En door vertrek met 21 m. en 27 vr. totaal 48 personen. De bevolking verminderde alzoo met 6 m. en 8 vr. totaal 14 pers', en bedroeg op 31 Dec. 1928 430 M. en 423 vr. totaal 853 inwoners. Op 31 December 1927 bedroeg de bevolking van Dombu rg "657 nu en 689 vr. totaal 1346. In den loop van 1928 werden geboren 7 m. en 11 vr. totaal 18. Er vesttigd'eri zich 19 m. en 17 vr. totaal 36. Er overleden 4 m. en 8 vr. totaal 12 Er vertrokken 27 m. en 27 vr. totaal 54. Zoodat de bevolking op 31 Dec. '28 -.'-•SWOB»- Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, bladenden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontsteking "kiemen bij de teere longen brengt. Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige kruiden berei de Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver lost U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke 'er koker: f 1.50, f 2.75. f 4.50 (Ingez. Med.) is. Verdere inlichtingen omtrent hem! zul len ongetwijfeld verkregen worden, waar van ik u natuurlijk in kennis zal stellen." Jimmie las dezen brief tweemaal, som mige zinnen er uit las hij verscheidene keeren. Eindelijk vouwde hij hem dicht, stak hem weer in de enveloppe, en sloot dit in zijn brandkast. Toen dit gedaan! was, stak hij een sigaret op, dronk wat en zette zich tot denken. Dit was de tweede moord daaraan viel niet te twijfelen. Het scheen hem, dat hij dien kon verklaren. Het was blijk baar noodig geacht de vrouw, ïu de South Molton Street uit den weg te ruimen, er bestonden waarschijnlijk even sterke re denen, waarom men zich van dien man in Parijs wilde ontdoen. Machtige ge nootschappen, vereenigingen, benden, voorzoover men bun geschiedenis te we ten kwam, hadden het dikwijls noodig geoordeeld, vertrouwde agenten uit den weg te ruimen, het tot van monsieur en madame Charles scheen van dien aard te zijn. Maar wie had hen uit den weg geruimd? Zou de politie ooit dat gebeimi bestond uit 652 m. en 682 vr. totaal 1334. I Dus een vermïnderaig van 5 m. en 7 vr. totaal 12 personen. Te Oostkapelle was het aantal inwoners op 31 December 1927 660 m. en 684 vr. totaal .1344. Geboren werden 20 m". en, 8 vr. totaal 28. Er vestigde zich 22 m. en 24 vr. totaal 46 personen. Overleden: 8 m. en 3 vr. totaal 11. Er vertrokken 34 m. en 53 vr. totaal 87 Aantal inwoners op 31 December '28 660 m. en 660 vr. totaal 1320 personen, Dus een vermindering van 24 vr. Ritthem had op 31 Dec. '27 637 inw. (328 m. en 309 vr.) De bevolking vermeerderde in 1928 door geboorte met 7 pers. (2 m. en 5 vr.) en door vestiging met 29 pers. (17 m'. en 12 vr.) Totaal met 36 pers. (19 m. 17 vr.). Zij verminderde door overlijden met 6 pers. (2 m. on 4 vr.) en door vertrek met 24 pers. (12 m'. en 12 vr.) Totaal met 30 pers. (14 m. 16 vr.). De bevolking bestond dus op 31 Dcc 1928 uit 643 personen (333 m. en 310 vr.) Dus een vermeerdering m(et 5 M. e;u 1 vr. totaal 6 personen. De bevolking van Zoutela nde be stond 31 Dec. 1927 uit 413 m., en 365 vr., totaal 778. Gevestigd in 1928 12 m. eu 14 vr. totaal 26. Geboren in 1928 10 m. en 11 vr. totaal "21. Vertrokken: 12 m. en 13 vr., totaal '25. overleden: 4 m. en 2 vr., totaal 6. De bevolking op 31 December 1928 be stond dus uit: 419 m. en 375 vr. totaal 794 personen. Dus een vermeerdering van 6 nr. en 10 Vr., totaal 16 personen. De bevolking van Kloetin,ge be- ontdekken Jimmie's blik dwaalde plotseling naar het adresboek, dat Kentover gehaald' had en hij herinnerde zich, waarom hij er om gevraagd had om den naam' te hooren van den bewoner van het huis in St. John's Wood. Hij trok het dikke boek naar zich toe en begon de bladen om te slaan. En op eens zag hij, wat hij zocht. Daar stond het zeer duidelijk: Holgate Lodge: Douairière Markiezin van Scrave. HOOFDSTUK XXV. „Laat het ruste n". Jimmie duwde het adresboek op zij de en opstaande, keek hij er naar, als hij zou gekeken hebben naar een men- schelijk wezen, dat hem juist de mleest verbijsterende inlichting gegeven had. Op de twee groote bladzijden, vol met klein gedrukte regels, scheen die bijzondere mededeeling met zeer grooten nadruk te staan. Hij herhaalde ze zacht bij zichzelf. „Holgate Lodge! Douairière Markiezin van Scraye". Hef was inderdaad een openbaring. stona 31 Dec. 1927 uit 950 m. en 10W vr. totaal 1987. Geboren werden 20 m. en 25 vr. totaal 45. Overleden: 12 m. en 13 vr. totaal 25 Ingekomen: 118 m. en 101 vr. totaal 219- Vertrokken 89 m'. en 97 vr. totaal 186. De bevolking bestond op 31 Dec. '28 uit 987 m. en 1053 vr. totaal 2040 pers, In de gemeente Krabbe n'd1 ij k e wa ren op 31 Dec. 1927 1166 m. en 1229 vr. totaal 2395. In den loop vati 1928, werden geboren 27 m. en. 33 vr. Over leden 8 m, en 9 vr, Er vestigden- zich 50 m. en 48 vr,, en vertrokken,: 77 im. en 77, vr. Op 31 Dec. j.l. bedroeg de bevolking dus 1158 m. en 1224 vr., totaal 2382 personen. Dus een vermindering van 8 m. en 5 vr. totaal 13 personen. De bevolking der gemeente C a d z a n A bestond op 31 December 1927 uit 498 m. en 482 vr. totaal 980 personen. Er vestigden zich 41 m. en 22 vr. geboren werden 7 m. en 6 vr.. Door vertrek verminderde bet aantal met 36 m. en 29 vr. Terwijl er 9 m. en 6 vr. overleden. On 31 December 1928 bestond de be volking derhalve nit 501 nr. en 475 vr totaal 976 personen. Dus een vermeerdering mtet 3 m. e« een vermindering van 7 vr. Te Groed e bestond de bevolking op 31 Dec. 1927 uit 1301 m. en 1313 vr, totaal 2614. Er vestigden zich 109 m. en 85 vr. totaal 194. Geboren werden 26 m. en 28 vr. totaal 54 personen. Er vertrokken 128 m. en 114 vr totaal 242. Overleden zijn 16 m. en 15 vr. totaal 31 personen. De bevolking bestond aizoo op 31 Dec 1928 uit 1292 m. en 1297 vr. totaal 2589 zielen. Dus een vermindering met 9 m. en 10 vr. totaal 25 personen. Ds. A. Vasseur, beroepen bij de Vrij-Evangelische gemeente te Ierseke beeft Maandagavond afscheid genomen van de gemeente te Veendam met een preek over Hebr. 13 8. Internaten voor ontwikke lingswerk te Bare hem. Door het initiatief van de Woodbroo- kersvereeniging zullen in de maand Fe bruari van dit jaar de gebouwen en ter reinen der Vereeniging te Barchem dienst baar gemaakt worden aan ontwikkelings werk voor jonge meisjes van het platte land, o'ok groote dorpen en kleine ste den. die b.v. het Landbouwhuishoudon- derwijs hebben gevolgd of een daarmee gelijkstaande ontwikkeling hebben ver kregen. De te behandelen stof bestaat uit: ont leding en bespreking van goede boeken uit onze letterkunde, kinderspelen, kin- derzielkunde, woninginrichting, grepen uit het economisch leven, waar de deel neemsters practïsch imee te maken heb ben. Er zullen twee internaten worden ge houden, een van 416 Febr., eea van, 18 Febr—2 Maart. o Huwelijksbevestiging in de Friese he taal'. Wiij lezen in „De Standaard": "Woensdag 2 Januari is in de Geref. Kerk te Heerenveen een huwelijk beves tigd, waarbij ds. A. J. Bouma zich be diende van de Friesche taal, met uitzon dering van het betreffende formulier. Voorzoover ons bekend is dit, van het bestaan der Geref. Kerken af, de eerste maal dat bij een huwelijksbevestiging de Friesche taal' werd gebruikt. Jimmie was niet verbaasd, te zien dat douairière markiezin van Scraye Hol gate Lodge in St. John's Wood bewoonde dat was niets verwondelijker dan dat zij in Mayfair of Belgravia woonde. Er school ook niets verrassends in het feit, dat de tegenwoordige markies haar te middernacht bezocht. Wat Verrassend, verwonderlijk en een ware openbaring voor Jimtaie was, was, dat hij opeens! de oplossing van het raadsel gevonden had, dat zich den geheelen avond telkens aan hem opgedrongen had het raad sel van lord Scraye's gedrag ten opzichte van het snippertje papier. Het Was heel zeker, dat Scraye de hand herkend en dadelijk voorgewend had, dat hij dit niet deed. Hij had het eene oogenblik kennis verraden en het volgende onwetendheid geveinsd. Eu Jimmie liad zich vergeefs afgevraagd waarom? (Wortft rervtKighQ". _j

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1