Uo I Wo@i*®d0f| 2 Jinnaai 1929 I72e Jaargang BINNENLAND UIT STAD EN PROVINCIE AMSTERDAM 11 - 20 3ANUABI 1929. Zi MIDDELBURGSCHE COURANT. 3^ Att asmmer behoort eea Bijvoegsel. «H* MOEILIJKHEDEN DER HOMAGER MET RIJKSSTEUN. Caterdagochtend werd op het Depar tement van Financiën geïnstalleerd de onlangs ingestelde Commissie hot onder soek van de vraag, welke moeilijkheden well voordien bij de exploitatie van de met financieelen, steun van het Rijk en de gemeenten geoouwde woningen, wel ke maatregelen van overheidswege ter tegemoetkoming aan die moeilijkheden zouden kunnen worden genomen en wel ke gevolgen die maatregelen voor de geldmiddelen van het Rijk en de ge meenten zouden hebben. De Minister van Financiën heeft de Qommissie geïnstalleerd met een rede waarin hij de taak der commissieleden niet gemakkelijk noemde, en sprak van den hoogst onbevredigenden toestand ten tea aanzien van de woningen gebouwd in de oorlogsjaren en in de eerste jaren daarna. IWI VA AT,EX VAN VOGELS. Hel Tweede Kamerlid Braat heeft den -Minister vin binnenl. zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: to. Is Uw excellentie bereid, hef van gen van vogels met slagnetten alsnog we der toe te laten, aangezien bij het aan vragen van de akten niet was "tö voor zien, dat de vangperiode zou worden be kort en belanghebbenden aldus gedu rende zes weken zouden worden be roofd van hun inkomsten, welke vooral ia den winter niet kunnen gemist wor den? 2o. Is Uw Excellentie eveneens be reid om het soortental trekvogels, welke gevangen mogen worden, eenigszins uit ie breiden, te meer, daar door het van* gen van trekvogels de vogelstand in ons land zoo goed als niet wordt bena deeld? 3o. Is Uwe Excellentie bereid, een onderzoek in te stellen naar de steeds talrijker klachten over gnoote schade, feroorzaakt door spreeuwen en lijsters, aa, indien deze klachten gegrond blijken deze soorten te doen opnemen in de lijst van vogels, die gevangen mogen worden? CE NIEUWE AMBTSWONING VAN DEN MINISTER VAN RUITENL. Z. Ia de, door den Rijksgebouwendienst bigerichte nieuwe ambtswoning voor den minister van Buitenlandsche Zaken aan het Lange Voorhout is de benedenver dieping thans gereed gekomen en Zaler- dag zijn verschillende Ministers daar ko men kijken. Rechts van de hall zijn de ontvang zaal en de danszaal ingericht in den stijl Louis XIV, die in het huis reeds was 'toegepast. In de danszaal was het pla fond ia dien stijl nog aanwezig; het be hoefde alieen gerestaureerd te worden. De paneelen der lambriseering moesten echter op twee na geheel worden ver nieuwd.'De meubileering kon geschieden met de meubelen uit de danszaal van 't palels aan den Kneuterdijk, de voorma lige woning van den vorigen Minister van Buitenlandsche Zaken, welke meubelen rijkseigendom zijn. In de ontvangzaal', die aan de voorzijde van het gebouw ligt, was helaas net oude plafond niet meer aanwezig. Overigens zijn ook in deze zaal meubelen, waindbekleeding en schoor steenmantel in denzelfden stijl gehouden, waarbij in het bijzonder moge worden opgemerkt, dat een chaise longue door den Rijksgebouwendienst verkregen kon worden, die nog aan Anna Pa ulo wn a heeft toebehoord. Ook de fraaie schoor steenmantel in deze zaal is aangekocht «n in de ambtswoning opnieuw geplaatst evenals de lichtkroon. Naast de danszaaal is, door vergrooting van de bestaande kamer een eetzaal verkregen waar voor ■82 personen gelegenheid te dineeren is. DE POLïTIEK EN DE RADIO-OMROEP o Op Oudejaarsavond heeft de vereen, van überale radio-amateurs den volgen den open brief tot den K.R.O., de^ N. C.R.V. en de V.A.R.A. gericht: „Bij dezen hebben wij de eer te uwer kennis t« brengen, dat de vereeniging van liberale radio-amateurs (V.L.R.A.) zich d.d. 18 December 1928 opnieuw tot den Minister van Waterstaat gewend heeft met het verzoek, haar voorloopig ten spoedigste de beschikking te geven over •enige zend-uren, totdat na de instelling van den Radio-Raad eene definitieve re geling zal zijn getroffen. Onze vereeni- ging heeft deze hernieuwde aanvrage ge daan op grond van het feit, dat bij den huidigea toestand het liberale volksdeel nog steeds uitgeschakeld is van den ra- aio-omroep, hoewel het thans, evenals de andere ^groepen over eene eigen om roeporganisatie beschikt, welke blijkens de Detoonde belangstelling zelfstandig tot uilzending in staat is. Gelijk u bekend is, hadden de liberale in afwachting van het instellen van een nationalen omroep, om die reden nimmer inwilliging van hunne rechtmatige aan spraken verzocht. Hoewel zij thans, noodgedwongen ,niet langer afzijdigg kun nen staan, blijven zij nog steeds de voor keur geven aan één algemeenen nat'iot- naieu omroep, overtuigd ook als zij zijn, dat het overgroote deel van de luister aars afkeerig staat tegenover de poli- liek-godsdienstige sectarische omroepen Zeer gaarne zou onze vereenig.ng bij de andere omroep-organisaties een laatste openlijke poging ondernemen om in 1929 gezamenlijk aan Nederland een waarlijk nalionalen omroep te geven, bij welkea alle strijdpunten betreffende politieke, so ciale en religieuze aangelegenheden bui ten den omroep worden gehouden. Een omroep derhalve, welke als dienaar van het algemeen nationaal belang staat bo ven de strijdvragen der politiek en der levensbeschouwing, de kunstuitingen op voert tot een peil, onbereikbaar voor de nijzondere omroepen, op wetenschap pelijk gebied de hegeerde neutrale voor lichting geeft en aan de religieuze be hoefte voldoet door de uitzending van kerkdiensten, welke niemand krenken en een taak overlaten aan de bijzondere or ganisaties. In een zoodanigen nationalen omroep zou uiteraard geen plaats meer zijn voor een zuiver politieke omroep-organisatie hls de onze doch het bereikte resultaat zou alsdan haar opheffing niet doen betreuren. Mocht echter vrees voor neu traliteit u afwijzend doen staan tegenover deze gedachte ,dan zal dit uiteraard bij de vrijzinnigen de laatste aarzeling weg nemen om als één der groote politieke groepen hun deel van den beschikbaren zendtijd ten volle op te eischen". DE GEHEIMZINNIGE „BAUAE". De lezer zal zich uit September de zonderlinge geschiedenis herinneren van het Noorsche s.s. „Baune", dat voor Tandjok Priok verscheen, en door de Indische politie werd achtervolgd, als verdacht van vervoer van wapens en ammunitie, maar in eens verdween. Dat schip is, blijkens nn ontvangen Indische bladen, 21 Nov. te Hongkong aangekomen. Daar beeft de kapitein aan een reporter meegedeeld d<at hij te New Chang (ten N. van Peking) een lading wapens en munitie bad gelost, afge scheept door Duitschers, en ontvangen door een Engelschman, die beweerdle Amerikaansch onderdaan te zijn. De po litie te Hongkong vond niets bijzonders meer aan boord. Maar de kapitein was door de ondervonden soesah zoo nerveus geworden, dat hij het bevel aan den eersten officier over gaf. UIT DE PERS. De premieverhooging Ongevallenwet. Uit „De Ned. Werkgever", orgaan van het Verb. v. Ned. Werkgevers: Eenigen tijd geleden heeft er een be richt in de pers gestaan, dat een eenigs zins alarmeerend karakter droeg. De Rijksverzekeringsbank zou n.l. haar ta rief gaan verhogen en wel met 5 pet. voor de Ongevallenwet en met 12i/2 voor de Land- en Tuinbouwongevallen. Dit bericht is, naar ons gebleken is, inder daad juist. Maar het ergste is wel dat deze verhooging uitsluitend een .uitvloei sel is van de gelijkstelling van een aan tal letsels, die niet met bepaalde groe pen verband houden, met ongevals-letsels (de z.g. oneigenlijke beroepsziekten, die binnen een betrekkelijk korten tijd zijn opgekomen, zooals peesschede-ontsteking, zonnesteek, warmtebevanging, liittebroer- te, blaar e.d.). Naai" de meening van de Rijksverzekeringsbank geeft de opne ming van de desbetreffende bepaling in de Ongevallenwet dus bljjkbaar een zoo enorme verhooging van risico, dat een 'be langrijke premieverhooging noodzakelijk is om dit risico te dekken. Thans blijkt wel, dat wij juist heljben gezien, toen wij itijdens de behandeling van het betreffen de wetsontwerp in de Staten-Generaal zijn opgekomen tegen een dergelijke on voorbereide verzwaring der bedrijfslas ten en dat de Minister volkomen ten on rechte tegenover de Eerste Kamer als zijn meening heeft te kennen gegeven dat door de aanneming Van dit amlende- ment van de Commissie van Rapporteurs in de Tweede Kamer de kosten wel niet veel hooger zouden worden. Maar tevens moet ons van het hart, dat toch van de zijde der regeering bij de behandeling Van dit amendement wel buitengewoon lichtvaardig is te werk ge gaan. Zeker, de Minister heeft het amen dement bestreden. Maar die bestrijding geschiedde op allerlei gronden, behalve op financieel©! Hier rijst de vraag of de Minister zich tijdig tot de Bij ksverzekeringsbank heeft gewend om zich van de financieele ge volgen van het amendement van de Commissie van Rapporteurs op de hjjog- te te stellen. De tijd 'daartoe heeft hem niet ontbroken. Immers het amendement is op 14 Maart 1928 ingediend en op 27 Maart heeft de behandeling plaats gehad. Bij de behandeling van een an der punt bleek de Minister de Rijksver zekeringsbank wel geraadpleegd te heb ben. In de discussie over bet voorstel van mevrouw |dje Vries—Bruins om be halve van „hitteberoerle" en „zonne steek" ook van „warmtebevanging' te spreken, zeide de Minister: de Rijksver zekeringsbank, met wie ik al deze dingen behandeld heb, was van oordeel, dat deze woorden te zamen een volkomen voldoen de aanduiding zijn van datgene wat is bedoeld, zoodat ik de uitdrukking „fwarm- tebevanging" op grond van mijn techni sche en deskundige adviezen niet kan overnemen. Maai- of de Minister over de uitbrei ding van de Ongevallenwel tot de onei genlijke beroepsziekten een financieel ad vies heeft gevraagd en gekregen is niet komen vast te staan. Toch lijkt het niet aannemelijk, dat de Minister bij de Rijks verzekeringsbank alleen geïnformeerd zou hebben naar de beteekenis van wc&orden en niet naar de kosten van beriaalde maatregelen. Hoe dit evenwel zij, de Kamer heeft deze oneigenlijke beroepsziekten in de Ongevallenwet opgenomen, zonder dat zij en de Minister zich voldoende reken schap hebben gegeven van de daarmede gepaard gaande kosten voor de bedrij ven. En eerst nu het te laat is, blijken de deskundige raadslieden van den Mi nister een zeer belangrijke premiever hooging ter bestrijding van de uit het amendement voortvloeiende kosten noo- dig te achten. Omtrent de huidige wijze van wefgefeng op het sociale verzeke- ringsgebied werpt dit bericht wel een eigenaardig licht. Uit Middelburg. Zoo is weder een jaar ten einde gespoed en heeft 1929 zijn intrede ge daan. Weer is alom het „oud en nieuw" gevierd of heter herdacht, en ditmaal is daaraan in onze stad door de over heid een bijzonder cachet gegeven door dat 5 minuten voor het scheiden van 1928 de groote klok van de Abdijtoren begon te luiden en wij moeten erkennen, aan dit steeds meer of minder aangrij pend gebeuren wijding gaf. Onwillekeurig werden ook vele - blikken naar boven gewend, naar de plaats, waarvan het ge- bim-bam over de stad klonk, en hebben daardoor velen genoten van het mooie zicht van de verlichting achter verschillen de ruiten van den Lange Jan. Het bleef niet alleen bij het klok luiden, want meerdere personen hebben door schieten of afsteken van vuur werk een vaarwel aan het oude en een welkom aan het nieuwe gebracht Gisteren was het aanvankelijk goed weer en waren velen op straat die bij vriend of maagd „de complimenten van den dag" gingen brengen. Des middags beletten de regen niet om dit voort! te zetten en de bezoeken wat verder uit te strekken, zoodat o.a. de tram naar Vlissingen het zeer druk kreeg en het voor de P.Z.E.M. een goede inzet werd voor dit nieuwe onderdeel van haar met ingang van gisteren zoo belangrijk uitge breid bedrijf. Ook gisterenmiddag waren enkele jon gens bezig niet voetzoekers op Markt en omgeving, totdat de politie hier aan een einde maakle. K. Maandagavond had vermoedelijk door verkeerd uitwijken van een motor rijder op den Veerschen Brug al hier een aanrijding plaats tusschen de zen en £en wielrijder. Laatstgenoemde vervoerde een groote bus melk, waarvan de inhoud geheel verloren ging. Te Vlissingen moest een 14- jarige jougen die in zeer dronken toe stand verkeerde in arrest worden ge steld. De politie onderzoekt of hier spra ke kan zijn van overtreding van hel verbod van toedienen van sterken drank aan .-kinderen beneden 16 jaar. Uit Walcheren. Het verslag in ons vorig numrn|er Over de raadsvergadering van Ko ude- kerke, verdient op enkele punten aan vulling en verbetering. Zoo hebben bij de stemming over het voorstel om den huurprijs van de Be sproken gemeentewoning te bepalen op f 400, de heeren Contant en Sanderse niet aan de stemming deelgenomen, daar zij meenden dat de indiening van het voor stel geen faire handeling was. Het voor stel is toen aangenomen met 7 st. vóór en één stem tegen, die van den heer Verhage. De heeren Contant en Sanderse hadden tijdens deze stemming plaats ge nomen op de publieke tribune. Daarna kwam in bespreking het voor- stel-de Rijke, om bij het beschikbaarstel len van de woning, den voorkeur te ge ven aan het hoofd der gemeente. De heeren Contant en Sanderse hebben hei! 'voorstel uitvoerig bestreden omdat dit gelijk zou staan met het onmogelijk ma ken van de benoeming van een hoofd der openbare school, daar deze dan geen woning zou kunnen vinden. Het voorstel werd aangenomen met 6—4 stemmen, tegen stemden de heeren Contant. Sanderse.. Verhage en ook de HOTORRUWIELEH Hedenmorgen bleken meerdere in woners onzer stad niet te begrijpen, dat het vroor en lieten toch hun stoepen dweilen of schuuren, waarbij ter doen gebruikelijk ook de straat niet werd ont zien. Het gevolg was gladde stoepen en straatdeelen en orders om er zand over heen te gooien. Wij herinneren er nog eens met klem aan, dat het verboden is bij vriezend we der aan de straatzijde met water te wer ken. De politie zal hier op streng toei- zien. Men zij dus gewaarschuwd. Uit Vlissingen. De politie te Vlissingen hee ft Oudejaarsnacht hulp verleend bij een echtpaar, dat hooggaande ruzie had. De man sloeg alles kort en klein eni mijsl- handelde zijn vrouw, zoodat de woeste ling ter kalmeering naar het politiebu reau werd overgebracht. j Tl f 4. wethouder Stoppels. O Uit Zuid-Beveland. Maandag kwam de raad der ge meente K a p e 11 e bijeen. Afwezig met kennisgeving de leden J, van Wingeji en A. v. d. Have. Voor kennisgeving werden aangene men het bekende verzoek om adhae- sie van IJsselmonde, een verzoek om steun voor onvolwaardige arbeidskrach ten en achterlijken en het verzoek om steun voor de Politiehondenvereen De heer H. K. Kramer, radioliandel te Kapelle, verzocht den raad in aanmer king te mogen komen voor distributie radio voor Kapelle. Werd gegeven in handen van B. en W. De voorz. deelt mede dat de grond voor de algemeene begraafplaats voor het dorp Kapelle Vrijdag 28 Dec. j.l. is geleverd. Herbenoemd werden de leden van plaatselijk toezicht op het lager onder wijs. Aftredenden waren G. A. de Keiji- zer en F. P. de Graaf. In de plaats van den heer P. C. v. d. Vliet, welke niet meer in aanmerking kon komen, werd gekozen de heer Johs. Oele Lz. De herziening keuringsverordening der gemeente werd aanvaard zooals B. en V/. dit voorstelden. De nadere vaststelling gem. begroo ting 1929 werd goedgekeurd Het verzoek van de ver. Glascultuur te Kapelle en O. om ingebruikneming van een schoollokaal werd ingewilligd. De heer v. d. Graaff wees bij de om vraag op de onvoldoende afwatering, zoo juist aangebracht aan de pas verbouwde Ned. Herv. school te Biezelinge. De voorz. zegt dat B. en W. dit heb ben gegeven in handen van het school bestuur, in overleg met den gem. archi tect. Weth. Zuidweg erkent dat de afwate ring niet in orde is. De heer Fraanje vraagt naar de vor deringen met het mogelijke verbreeden van den weg bij wachtpost 38 om vlug ger de spoorlijn over te kunnen, waarop de heer v. d. Graaff in de vorige zitting wees. De voorz. zegt dat reeds stappen zijn gedaan om tot verbetering te komen. Vrijdagavond hield het Groene Kruis te Kloet in ge haar "algemeene ver gadering, onder voorzitterschap van den heer J. Straub. Uit het jaarverslag van den secretaris penningmeester blijkt dat door vele leden gebruik wordt' gemaakt van de verple- gingsartikelen, doch dat deze in vele ge vallen in slechten to-estand worden te ruggebracht. De begrooting voor 1922 wordt vast gesteld in ontvangsten en uitgaven op f 475, het bodeloon wordt vastgesteld op f30. Tot bestuurslid wordt met op één na algemeene stemmen herkozen jhr. J. E. Lewe van Nijenstein, terwijl in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van M. Meulenberg, wordt gekozen K. L. Kra mer. Het bestuur wordt gemachtigd, indien noodig, een nieuwe liglent aan te schaf fen. Zee uwsch-VIa an deren O. D. Toen Zondagmorgen de heer ir. L. van uit Terneuzen per auto- naar de electrische centrale te Sluiskil kwam, geraakte éven buiten het dorp zijn stuur onklaar en reed hij pardoes het kanaal (Ingez. Med.) 'in. De n.cer L. kon echter nog uit dé auto in het water springen en wist zich alzoo van een wissen dood te redden. De auto die enkele meters onder water zat,, is later eruit gehaald. (Z. K.) Bij den raad der gemeente Over» slag was ingekomen een schrijven van den N. C. B. Ie Hulst, verzoekende iede- ren finanüeelen steun, welke kan gegeven worden, te willen reserveeren voor den aanleg van het kanaal Axel—Sassing— Hulst. Al!e leden zijn overtuigd, dat deze gemeente, evenals vele andere grensge meenten niet het minste belang hebben bij den aanleg'van bedoeld kanaal, dodï dat deze streek het best kan geholpen worden door belere vervoermiddelen te lande en wel b,v. een tramlijn vanaf Bonte Koe over Zuiddorpe naar Wachte- beke en Saffelaere en een tramlijn over Bonte Koe naar Koewacht, SI. Jan* steenj Clinge, Graauw en de Paal. Men acht den tijd gekomen .dat deze en an* dere gemeenlen aan de regeering ken baar maken, dat zij geen kanaal ver langen en oök geen financieele offert wenschen le brengen. Men vestige liever de aandacht op de gebrekkige verkeers- 1 middelen te lande, o.a. op de minder goede aülobussen. Ook dit zou aan Ai regeering moeien worden kenbaar ge maakt. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten inzake de opheffing van den tol in de gemeente. De leden kunnen hier mede accoord gaan, onder voorwaarde dat geen financieele offers hiervoor voor de gemeente komen. Na ampele bespre king stellen B. en W. voor, dea tol op te heffen onder de volgende voor waarden: 1. dat door de pro-vincie wöbdt over genomen de nog op den weg drukkende schuld van f 4400.of wel jaarlijksche aflossing en renle voor haar rekening neemt; 2. dat aan de. gemeente wordt ver goed de som van f 150 per jaar voor onderhoud van den keiweg. Indien men hiermede niet accoord kan gaan, kan ook de volgende bepaling wor den gesteld: Men heit den tol op; mits aan de gemeente een kapitaal wordt uitgekeerd, waarvan de rente gelijk is aan de gemiddelde opbrengst van den tol over de laatste drie jaren. Voorts wordt besloten aan Ged. Sta ten vrijstelling te verzoeken voor het onderwijs in lichamelijke oefeningen, daar de geschikte localiteiten ontbreken Voorts werd met algemeen goedvin den besloten een kasgeldleening van f 1000— aan te gaan- Zo e u w s c h-Vlaanderen W. D. Vrijdag kwam de raad der gemeente Gro ede in voltallige vergadering bij een. Omtrent het aanbrengen van een licht punt door of vanwege de tramwegmaat schappij BrcskensMaldegnem aan de tramhalte bij Rofock aan den rijksweg heigeen door den raad aan de directie ongeveer een jaar geleden was verzocht, deelde de voorzitter mede, dat tot he den nog geen bericht tot hét al! of iniei aanbrengen daarvan wasingekomen. Naar aanleiding daarvan werd besloten de directie van genoemde Maatschappij nogmaals aan dat verzoek te herinneren. Een verzoek van de Kon. Ned. Politie hondenvereen. om toe te treden als be gunstiger werd voor kennisgeving aan genomen. Aan het bekende request Van die ge meente IJselmonde werd geen adheasie betuigd. Het verzoek voor 'toetreding als lidi van de Nederlandsche Vereeniging tot be-

Middelburgsche Courant | 1929 | | pagina 1