VAN HOUTENS CACAO 2£ft*ÉÉÉÉÉ**JJUMMMUMMÉifi dmt cmjofeïw? heeft altijd gewaarschuwd tegen net con- tessiestélsel. ook voor de autobussen, maar het is moeilijk kersen eten met groole heereii. al is het nog wel medege- vallen liet is alleen verkeerd, dat de concessies niet voor een bepaalden tijd zijn gegeven, en nu steeds kunnen wor sen ingetrokken Waar in het verzoek wordt gezegd, dat het niet wenschelijk is, dal bestaande verkeersonderneióin- gen worden vernietigt, zegt spr dat men dan ook de diligences had moeten be houden. en vraagt hij waarom de veree- niging zich niet keert tegen het vervoer te water. Ook wordt gesproken over een ver voergebied, maar dan wijst spr erop, dat de trammaatschappijen alleen concegsie kregen voor aanleggen van rails en hel er over laten rijden vau. trammen. Dat is toch niet het aanwijzen van vervoer gebieden. Op verschilleue trajecten, als Den Haag-Scheveningen, Den Haag-Lei den en den Haag-Delft rijden toch ook meer dan één vervoermiddel Ten slotte wordt aangevoerd dat men het interlo- cale verkeer moet opbouwen uit bestaan de lijnen, maar dan wijst spr. er op, daf bij liet verleenen van busconcessies aan trammaatschappijen, de busdiensten tot een minimum worden beperkt om de tram niet te veel te scliaden De vergadering voigde liet voorbeeld van andere districten en droeg het hoofd bestuur op zich tegen het verzoek te verzetten Bij de rondvraag kwam naar voren hel verstrekken van goedkoope henzire door de Z. L M. aan hare ïedpn e,m werd gevraagd of de B. B N niet in dezeifde richting werkzaam kan zijn, Over dit onderwerp ontspon zich een discussie, waarbij voornamelijk naar vo ren werd gebracht, dat vroegere pogingen daartoe schipbreuk icden, dat men den handel als B B N. niet mag uitsluiten en het coöperatief inkoopen^ niet op zijn weg ligt Wil men dit dan moet men daarvoor een afzonderlijke organisatie stichten Hoogstens kan men aandringen op één prijs voor alle afnemers De heer Ra nh vond o a. gelegenheid er op te wijzen, dat in geem land de benzine zoo goedkoop is als in Nederland. Vervolgens kwam ter sprake hel na het bieten vervoer opbrengen, van maca dam op wegen en uit zoo, dat de ban.Oeu der auto's er zwaar van te lijden hebben, omdat de macadam uiet wordt ingew'alst. .Men zal hier volle attentie aan.ivijden terwijl ook de vraag naar voren kwam1 of het niet beter zou zijn de macadam uit te strooien tijdens het zware vér- voer, opdat wagens en auto's het Inrij den. Door een aansvezige uit Zeeuwsch-Vl werd gewezen op de onbillijkheid, 'lat men daar dubbei wegenbelasting betaald, aan Nederiand en aan België, terwijl men in Nederland slechts een korten af- staud kan rijden. De heer Rauh deelde mede dat er overleg gepleegd wordt om liet weder zijds af te schaffen. Nog werd de wensch naar voren ge bracht, dat de B B N. in '29 zal inzen den op de Bakkerij tentoonstelling te Middelburg Ten slotte werd nog gevraagd er bij het gemeentebestuur van Middelburg op aan te dringen den verkeersspiegel in de Korte Delft te veranderen; zoo hij nu staat heeft hij geen nut en om nog eens attentie te wijden aan den moeilijken hoek Balans, Spanjaardslraat, St. Pieter- slraat te Middelburg en de lastige boch(: in de gemeente Zoutelande, terwijl ook, werd gevraagd of er nu reeds iets bekend is over de vorderingen der plannen van lret gemeentebestuur van Middelburg in zake het verkeer bij de Zandstraat. Hierna ,werd de vergadering gesloten. Verschillende Berichten Te Delft werd een 7-jarige knaap, die het eten bij een vastliggenden hond wilde weghalen door het nijdige beest aangevallen en zoo ernstig in het gelaat gebeten, dat hij, nadat cle politie hem ter plaatse had verbonden, noar het gast huis moest worden vervoerd Te Haarlem waren twee kinderen van 7 en 2 jaar aan liet spelen. Het kindje van 2 jaar gooide spelenderwijs met een schaar De punf kwam juist in den hals van het broertje terecht, waar een. slagader geraakt werd. Een drogist die iu de hurt woonde, en te hulp geroepen werd, hield de wond|e dicht totdat medische hulp aangekomen was. De kleine moest ter verpleging in hel gasthuis opgenomen worden. Op den Ulrecbtschen weg te De Bilt is de 21-jarige v. 3. G., door het op hol slaan van het paard van zijn kar gevallen. Ernstig verwond is hij naar de Emma- kliniek te Utrech't vervoerd waar hij naar het „U. D." meldt, aan de gevolgen is overleden. L. S. uit Wistelrode, die Donderdag nacht op den weg Oss—Den Bosch onder Hees op de fiets door een auto was aan gereden, is overleden. Te Uden is de arbeider Van L bij hel afbreken van een oud gebouw onder een omvatlenden muur geraakt en dood. Te Made is hfet 12-jarig zoontje van M. S met zijn fiets geslipt en onder een bietenkar terecht gekomen. Een Her wielen ging den ongelukkigen knaap in de lengte over het lichaam. Hij werd op slag gedood. Het leven van de gezonden en sterken is eindig veel gemakkelijker dan dat van de zwakken. Zij zullen met minder moeite meer bereiken, Zo] hebben meer zelfvertrouwen; hun geheele leven ?a|j gelukkiger en rustiger zijn. Daarom is in den zwaren Stfyd om het bestaSM^l dien wij allen te voeren hebben, een goede gezonde] beid van zoo groot belang. Een eerste vereischt<& om die te bereiken is zuiver en krachtig voedsel. pj In Van Houten's Cacao hebt ge een kracht-voed* sel, zooals er slechts weinige zijn, want deze cacao, heeft een buitengewoon hooge voedingswaarde ent is tevens uiterst licht verteerbaar. Door de fijne kwaliteit der verwerkte boonen en de speciale wijze» van branden, heeft Van Houten's Cacao een sterks opwekkend karakter en een fijncdj pittige# smaak^j die U nimmer zal vervelen» BUITENLAND LONDENSCHE BRIEVEN. Van onzen Londenschen Correspondent. Hooge salarissen niet hoog genoeg. Het geval van Lord Birkenhead. Verschillende zienswijzen. Londen, 8 November 1928. Dezer dagen is hier de vraag ter sprake gebracht hoeveel traktement een minister moet ontvangen. De kwestie rees in verband met het aftreden van Lord Birkenhead, dat naar werd te kennen gegeven voortvloeide uit het feit, dat de belooning voor zijn staatsdiensten on voldoende was en in elk geval niet groot genoeg was om Birkenheads levensstaat te bekostigen. Deze man voelde zich dus verplicht op zijn ouderdom be na derenden middelbaren leeftijd naar iets beters uit te zien, niet ongelijk aan de wijze waarop een kantoorbediende, niet tevreden met zijn salaris, naar iets be ters uitziet. Het verschil tusschen Birkenhead en den kantoorbediende is alleen een ver schil in graad. Birkenhead verdiendte als minister voor Indië een salaris van 5000 pd. st. Dat is op het eerste gezicht welletjes. Voor mijn gevoel is bet ook op het tweede en het derde gezicht en verderop welletjes. Dat Lord Birkenhead er niet tevreden mee was vindtl wellicht zijn verklaring in de om standigheid, dat hij plezier vindlt in een vrij duren levensstaat. Hoewel hij als student in Oxford het geenszins breed had {het heet, daf hij een dag vóór zijn promotie een vergelijk sloot met zijn schuldeischers en hun beloofde honderd percent van zijn schulden te betalen indien zij hem voorloopig met rust lie- ten\ kon hij al spoedig nadat bij 2ijn loopbaan was begonnen op goeden vóet leven, daar hij als advocaat spoedig naam maakte en in dat beroep gelei delijk een waar fortuin verdiende. Het vief hem latér niet moeilijk zijn Oxford- sche beren te betalen en zijn inkomsten voor zijn werk aan de balie werden zoo hoog dat h.ij een weelderig be slaan kon voeren* Bij algemeene erkenning is het een van de moeilijkste dingen voor een mensch op een eenmaal als vanzelfsprekend aan vaarden levensstandaard te gaan be krimpen. Birkenhead scheen dat te moe ten doen. Eerzucht dreef hem indertijd! in de politiek Als Mr. F. G. Smith was hijv een der schitterende leden van het Lagerhuis, voorbestemd een rol van belang te vervullen in hc! bestuur van den staat. De politieke omstandigheden waren hem naar het algemeen oordeel vrij gunstig, naar zijn eigen oordeel niet. Hij moet als alle politici eens de eer zucht gehad hebben eersle-minisler te worden Die kans ging voor hem ver loren toen Lloyd George hem in deu coalitielijd Lord Kanselier en voorzit ter van hel Hoogcrhuis maakte, overi gens een van de hoogste en meest ge ziene ambten die Briltannië zijn staatsr lieden heeft aan te bieden. En er werd druk over gesproken dat Birkenhead, zoo jong nog, dit doorluchtig ambt ging vervullen. Hij deed het schitterend, zoo als trouwens kon verwacht worden van een man van zulke uitzonderlijke alge meene verstandelijke en bijzondere juri dische gaven. Van dat Lord-Kansclicr- schap, waaraan een salaris van 10 000 pd. st. is vernonden, hield Birkenhead later een pensioen van 5000 pd. st. over. Dit bedrag, gevoegd bij zijn salaris voor het ministerschap voor Indië, dat hij dc laatste jaren bekleedde, verhief dus zijn jaarlijksche traktement boven de indrukwekkende Nedjerkindsche „ton". Maar hij kon er klaarblijkelijk niet van rondkomen cn vulde zijn verdiensten aan met medewerking aan verscheidene dag bladen en periodieken, een werkzaam heid die hem nog al eens in opspraak bracht en ook wel eens lichte wrijving veroorzaakt met zijn chef, Baldwin, aan gezien hij, een verantwoordelijk mi nister toch in zijn journalistiek werk niet zelden een openhartige persoon lijke meening ten beste gaf over vraag stukken, die zijn colleges in het ka binet anders zagen. Birkenhead, die in staat was zijn eigen waarde te schatten, heeft er tenslotte den brui van gegeven. Hij had er geen lust in zijn levensvoet Ie verkleinen en wist dat hij in den handel het woord in zijn grootschc beteekenis genoimen heel veel meer kon verdienen dan in slaalsdienst die hem de groote eer van hel eerslemiinislerschap niet meer kon verschaffen. Dit is dus Birkenheads geval, dat het balletje van mïnisterieele salarissen in Engelana aan het ï-ollen beeft gebracht. Gezaghebbende stemmen hebben in Bir kenheads ontslagname een gevaar voor den staat gezien. Ze scheen voedsel te geven ar.n de vrees dat de beste herse nen van hel land geleidelijk niet langer voor staatsbestuur beschikbaar zouden zijn, dal de bekwaamste mannen een schriclcn staat den rug toe keeren om in het groole handelsbedrijf de vruchten zwaar van goud van hun vernuft en vermogen te plukken. Even gezaghebbende mannen hebben daarenlegen verkondigd dat het geval Birkenhead als op zichzelf staande kan worden beschouwd en dat het in iedter geval niet hel gewicht mag krijgen van een motief voor een verandering naar boven van de bestaande salarisregelingen De Deken van St. Paul, die als mede werker aan dagbladen nauwelijks min der gezocht is dan Bir/cenhead, heeft verklaard, dat een minister, die met een salaris van 5000 pd. st. en de eer zijn land te helpen regeeren niet te vreden is, voor 5000 pd. st. eigenlijk duur gekocht is en beter kan worden gemist. Loird Birkenhead trok zich deze opmerking persoonlijk aan en .antwoordde in een vigourciis artikel in hetzelfde blad dat eeu salaris van 5000 pd. st. voor een ecrstc-minisler, waarvan inkomstenbelas ting moet worden betaald cn waarop geen pensioen volgt, van „misselijke gierig heid" getuigde Hij stjelde voorts vast dat de leden van die rechterlijke macht ook niet voldoende salaris krijgen, zoo- r- r. .rsosasv StnSO jSn, dat zij zelts geen auto kunnen houden of hun kinderen naar een* eersteklas school zenden. (Rechters verdienen over eenkomstig nun rangen van 500 pd. st. tot 1500 pd. sl.j Lord Birkenhead von<Ü steun voor zijn zienswijze {bij een on der-minister die de ministerieele sala» rissen (ze loopen van 5000 pd. st. tot 2000 pd. sterling) „miserabel schrale porties" noemde. Daartegenover is dan nog eens ver klaard, dat de admiraals, generaals en de bisschoppen, die zeker even voor name dienaren van den staat zijn als de meeste ministers, tevreden zijn met hun traktementen en dat de grootste geleer den en wetenschappelijke onderzoekers van het l;.nd oen inkomen van b.v. 5000 pd. st. per jaar als ongehoorde weelde zonden beschouwen. Wat den lezer van het bovenstaande moet treifen onbekend als hij is met de opgeschroctde duurte van het leven van bekende en vooraanstaande men sehen in Londen is dat de maatstaf voor eeu behoorlijk inkomen hier klaar blijkelijk aanzienlijk hooger dan in andere landen. Hoe anders kon men salarissen „schriel" noemen, dio toch waarlijk in drukwekkend hoog zijn. Ze- zijn het ook metterdaad hier en ze zijn onge twijfeld noog genoeg voor de heeren, die het ontvangen, ze behoorden dat tenminste le zijn. De zaak is slechts dat in dit landj hoé zeer er een stroo- ming gaande is ten gunste van alge meene spaarzaamheid en egaliseering to;t c\p redelijke hoogte in economi- schen zin, oe vooraanstaande en begaaf de monschen in hét algemeen niet heb ben geleerd hun hooge werkzaamheid le doen samengaan met een eenvoudige levenswijze. De bevrediging en het geluk die liggen in nultigeu en mooien en belangrijken arbeid, is hun lahg niet genoeg. Hooge materieele welstand, een duur leven, moeten er voor hen veelal mee samengaan. Electr. Drukkerij G. W. DEN BOER. Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 6