6>- tngezocitien Stekken, wenscht acht indilieel een verliooging in te voeren, en wijst er op dat üe in specteur hier school maakt, het valt leert, en zeer tevreden is met deze positie De heer Mes zegt, de betrokkene heeft alle diploma's. De voorz. vraagt te wachten tot nadere overweging en bespreking met den Dieuw te henoemeu commissaris. De heer den Hollander wijst bij post Brandweer qip dc eigenaardige in deeling van het personeel bij de brand weer; iemand wonende hij de 'Wille Heul aan den Veerschenweg, is inge- tifeeld bij den spuit op den Segeerssingel. De heer Mes vra&gl waarom de mo torspuit hij de laatste brand met tou wen getrokken werd De voorz zegt, dat hel wel een mo tor is voor het spuiten, maar nïet voor let rijden. De heer Cornclisse heeft destijds voorgesteld een autospuit aan te schaf fen, maar dit heeft men afgestemd. De heer v .d. Weel zcjgt, dat het zeer moeilijk is de verdeeling der spuit gasten over de spuiten, in verband met verhuizigingen De lieer Wondergem acht het ver keerd, dat niet ieder zijn werk kent bij de bediening der spuiten De voorz. zegt, dat het bestuur der brandweer de zaak zal onderzoeken Hierna wordt de middagvergadering te lialf zeven gesloten. (Voor het verder verslag zie men het Eerste Blad.) RECHTZAKEN Op 26 October heeft voor den kan tonrechter te Amsterdam terechtgestaan de directeur van de N V. Bouw- en Han- delsvereeniging „Aerbus", de bouwon dernemer T., wien overtreding der Vei ligheidswet was ten laste gelegd. Volgens de dagvaarding zou hij er niet voor heb ben zorg gedragen, dat in een, in uit voering zijnd bouwwerk de gevaar ver oorzakende trapgaten waren beschut. Vanwege de Arbeidsinspectie was er te dier zake procesverbaal tegen hem op gemaakt. Verd. bad aangevoerd, dat hij voor het niet aanbrengen der beschuttingen niet aansprakelijk kon worden gesteld, oixvdajt hij het timmerwerk in het gebouw aan een andere naamlooze vennootschap had opgedragen. Tegen deze opvatting had de techni sche ambtenaar der Arbeidsinspectie in het midden gebracht, dat verd voor de uitvoering van het geheele werk de lei ding behield De ambtenaar van het O. M. had f 25 boete, subs 10 dagen 'hechtenis gevor derd. Dezer dagen heeft de kantonrechter vonnis gewezen, waarbij T. is vrijge sproken Ernest Andrews, eigenaar van een bioscoop heeft te Londen terecht gestaan omdat hij in beschonken toestand een auto .bestuurd had. De magisstraat zfide tegen hem Zulke mensehen als u bren- Tgen automobilisten in discrediet". Hij veroordeelde hem daarop tot 50 boete, met 10.10 sli. kosten, en beval dat hem voor zijn verdere leven zijn rij bewijs ontnomen Zou worden. De moord te Sittard. De rechtbank te Maastricht heeft Dins dag J. Dwoonwagenbewoner te Sittard, gedetineerd, terzake van zware mishan deling den dood tengevolge hebbend, van M. O. Geussen, buisvrouw Saïders, op 14 Juli op den Limbrichter weg in het café van Saldeu. lot 5 jaar gevangenisstraf "VeroordeeldDe éisch was 15 jaar. Handel, Nijverheid en Visscherij De Zilverbons vja n( f 1. De agent van het Ministerie van Fi nanciën te Amsterdam deelt mede. Teu- einde misvattingen fe voorkomen, wordt er op gewezen, dat de zilverbons van fl, welke zijn gedateerd Februari '20 niet zijn ingetrokken) en dientengevolge nog gangbaar en wettig betaalmiddel zijn. De hierbedoelde zilverbons Zijn aan bei de zijden bedrukt. LEGER EN VLOOT Voor de officieren Her cavalerie hij het leger hier te lande is ingevoerd een patroontasch (giberne) van verzil verd wit metaal, op het blad bet St. Ge- orge-embleem in krans van zilver, te dragen aan een patroaataschbïmdelier van zilver galon op zwart marokijnleer, zoodanig dat daarvan aan weerszijden van bet galon een smalle bies zichtbaar is; het garnituur verzilverd. Zij, die in het bezit zijn van de patroontasch met bandelier van zwart marokijnleder, kun nen die tot nader order afdragen. Een binnenkort (e verwachten le gerorder zal een miuistrieelle beschik king bevallen, volgens welke de gele genheid om den dienst ouder toeken ning van wachtgeld te verlaten voor de onderofficieren van het regiment genie troepen gestolen wordt. Officieren van gezondheid der 2e kl. J. W. Jaoobze en A. J. Grucq (worden van 12 tot en met 17 dezer gedetacheerd bij de militaire gasschool te Utrecht lot luit volgen van een cursus. Luit.-Gen. Koolem an s Beyn'enf Na kortstondige ziekte is gister op 80- jarigen leeftijd overleden de oud-luil - generaal G. J W Koolemans Eeynen een bekend figuur uit de vredesbeweging. Verschillende Berichten Wdensditgmiddag is de 6-jarige J. S. in de Bergschelaan Ie Rotterdam door de tram overreden. De jongen kreeg een ernstige verwonding aan het hoofd Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overledeu. Naar het Binnengasthuis te Am sterdam is vervoerd het lijk van een 55-jarigen man, die vermoedelijk bij werkzaamheden in een kelder der Hei- nekens bierbrouwerij van een twee me ter hooge stellage is gevallen en met een wond aan het hoofd werd guypnden Dinsdagavond is een ernstige brand .uitgebroken in de gebouwen van den bakker Kamps in de kom der gemeeulc Horst (LEr ontstond groot gevaar voor de omliggende gebouwen, waaron der bel gemeentehuis, dat tenslotte- ech ter kon worden bezworen. Bij hel blusschingswerk is de zoon van den bakker van een ladder gevallen, waarbij lnj een schedelbreuk heeft ge kregen. Zijn toestand is ernstig Te Zwartewegsend is de arbeider O. B. met zijn linkerarm in een electri- sche lijnkoekbreekmachine geraakt, met het gevolg dat de arm verbrijzeld werd en geamputeerd moest worden. De Brusselsche correspondent der Maasbode meldt: Niet alleen de moordenares, die in. het bosch van Louveigné vrouw Bontemps Niel alleen de moordenares die int 't haar 15-jarig nichtje ernstig heeft ver wond, is in verband met de misdaad op gestoten. Ook de man van de vermoorde zit thans achter de grendels. De moordenares, Alice Bosson, heeft aan den rechter verklaard, dat zij reeds sedert acht jaar met den boschwachter betrekkingen onderhield. Deze had haar gezegd, dat hij met haar zou trouwen, als zijn vrouw dood zou zijn en hij zou er met baar zelfs over gesproken hebben om haar te vermoorden, Hij heeft echter de vrouw de misdaad laten begaan. Hij liet haar een revolver zien en raadde haar aan een wapen van .hetzelfde kaliber aan te schaffen. Hij moet haar met dit doel zelfs 75 frs. hebben overhandigd. De moordenares is de revolver te Luik gaan koopen, waarna zij nog een ontmoe ting met den boschwachter heeft gehad en haar schelmstuk heeft voltrokken. De boschwachter ontkent dit echter. Het onderzoek wordt voortgezet. Hit Londen wordt aan de Teleg. gemeld Een 14-jarige jongen heeft het leven verloren bij een poging om te bewijzerf, dat iemand, die opgehangen is, zich zeil' steeds zal kunnen bevrijdeq De jongen woont in een klein' dorpje en had zich tot deze noodlottige proefneming laten; verleiden door het lezen van sensatie verhalen, waarin misdadigers de hoofdrol speelden. In zijn zak vond men twee keukenmesjes, waarmede de jongen zich had willen bevrijden, Bij Lodz wilde Maandag 'n boer met zijn wagen, waarin zijn uit 6 personen be staand gezin was gezeten, de spoorbaan oversteken toen een trein naderde en den wagen volkomen verpletterde. De inzit tenden en het paard waren terstond dood. Te Züllchow zijn Woensdagochtend de 32-jarige ingenieur Johannes Fahl en de 30-jarige gehuwde vrouw Bertlia Kr oh n met zware schotwonden dood aan getroffen. Naast de vrouw lag zwaai* ge wond haar man, de 31-jarige beambte eenev verzekeringsmaatschappij, Johan nes Krohn. Blijkens gevonden aanlee- konlngen betreft het hier eeq drama der jalousie. Krohn heeft waarschijnlijk eerst Fahl gedood en daarna zijn vrouw vree- selijke wonden toegebracht met een scheermes of een bijl. Hij zelf heeft een schot in den rechterslaap. Krohn is naar het ziekenhuis overgebracht; zijn toe stand is hopeloos. BUITENLAND SPAANSCHE VISIOENEN EN DROOMEN. door MARCUS EHRENPREIS. Toledo is vermoedelijk één van de oudste steden. De oorsprong van deze stad is in het duister gehuld. Het volk beeft nog fantastische legenden aan gaande het ontstaan van de stad. „De (meest gematigden plaatsen het oogen- blik van de stichting vóór den zond vloed'1 spot Théophile Gautier, die duizelig werd, toen hij in zijn leven dige schildering van Spanje (1840) poogde te vertellen wanneer Toledoge- •slïchit was. Hij had er gelijk in, dat! het de gematigden zijn, die het ontsCaan van de stad stellen vóór den zondvloed. Oude Toledanen vertellen een legende, volgens welke Toledo, Gods lievelingsstad in werkelijkheid moet gesticht zijn vóór de schepping der wereld. Toen God de zon geschapen had, zette Hij haar eerst boven Toledo, en Adam was de eerste koning van de stad Een andere overto-1 vering weet te vermelden, dat de stad ge sticht werd door Joden .die na de ver woesting van Jeruzalem in 586 vóór Christus met den Babylonischen koning Nebukadnezer over de Pyreneeën waren gekomen. Dc stad kreeg toen den He- rceuvvscbcn naam Tolcdotk Gen. 5 len 'A5 10; wat betcekcnl geslachten. Een ding is zeker, deze stad heeft van den beginne aan op bijzonder intieme wijze te maken gehad niet godsdienstige vragen en is alle eeuwen door een too- neel geweest ,vvaar religieuse hartstoch ten zich bot vierden Godsdiensttwisten waren aan de orde van don dag op deze heet gloeiende rotsen .dikwijls met een heftigheid, waarvan geen voorbeeld was. Soms waren het politieke machtsvragen, voor welke de religieuse hartstochten in beweging kwamen. Maar in den grond van de zaak ging hel toch in at dezen strijd om de hoogste waarden der mensch beid. Met den blik teruggewend ga ik door deze kale steenmassa's en doorleef de lieroike geschiedenis van deze sta<L aan welke we allen tot op zekere hoogte deel hebben. Zij is overwegend godsdienstge schiedenis. Hier streden heidendom en Christendom, Arianen met Katholieken, West-Golhen mei Arabieren, de Islam uit het Zuiden met het Christendom ui', het Noordeu, de Katholieke kerk met het Jodendom. Ongeveer 200 jaar vóór Chris tus wordt Toletuin volgens Livius veroverd door den proconsul Marcus Fulvius en wordt veranderd in een Ro- meiusch municipiuni. Vier honderd jaren later richt hier keizer Decius een soort van inquisilictribunaal tegen bet Chris tendom op. Daarna komen de West-Gotheu. Eeuwen door hebben hier geweldda dige twisten plaats tusschen Arianen en Alhanasianen over de belijdenis en de li turgie. Reccared neemt in 5S9 openlijk de Katholieke belijdenis aan. üe bisschop pen houden hier belangrijke kerkvergade ringen. Op dit domplein waarop ik nu sla, werden in den naam van God, Ariaansche priesters gekweld met dezelfde wilde ver stoktheid waarmede duizend jaar later dc beulen van Torqueraada op deze plaats Muzelmannen en Joden pijnigden. Met de overwinnende Mooren doet een mildere geest ziju intrede; zij brengen iets van het Zonnige Zuiden met zich, dat voortaan Kastiliens bergen omstraalt. Gedurende haast vier eeuwen (7121085) lichten vrijheid cn verdraagzaamheid over Toledo's strenge kaalheid. Rondoni het Moorschc Puerta del Sol hangt een mil dere lucht dan rondom het Katholieke Arco de la Sangrc de Cxisto. De Irotscbte gedenkleekenen uit een stormacliltigen tijd schijnen nog voortdurend in ge- vechlstellbng tegenover elkaar te staan. Ze klagen aan, ze -verdedigen, ze oor- deelen en ze verwerpen. Het wordt mij steeds duidelijker, dat de dadeu van den Islam beter overeenstemden met den Koran, dan die van de Katho lieke kerk met het Evangelie. Soera negen en twintig (vers 45 „Bestrijdt niet degenen, die de schrift hebben! is klaarblijkelijk - ik ben me vol komen bewust van het voorbehoud, dat hier gemaakt moet worden nauw gezetter nageleefd dan de bergrede. De Mooren lieten „hen, die de Schrift hadden" in vrede. Hun khalieven en hun emirs respecteerden de godsdien stige vrijheid zoowel van de Katho lieken als van de Joden. De Katholie ken mochten zes kerken behouden voor hun godsdienstoefeningen. In dien tijd is hier de zoogenaamde Mozarabi- sche liturgie ontstaan, in taal en riten onder Moorschen invloed slaande, cn de- je is in de Mozarabische kapel van de kathedraal van Toledo gebleven tot op den huidigen dag. De Joden mochten synagogen bou wen. Volgens geloofwaardige berich- tun hadden ze hier in den tijd der Nlooren acht bedehjuizen. De veelzijdige kultureele arbeid werd l uiten de religieuse verschillen gehou den. Wetenschap en literatuur groeien op het vrije veld, dat ligt tusschen de verschillende confessies. Toledo en Cor doba zijn sedert de tiende eeuw gees telijke wereldcentra, waarheen Wester- sche onderzoekers komen om mathema tiek en medicijnen te besludceren In Toledo ontstaan in dien tijd vertaalscho len, die gedurende de volgende eeuwen onder vreedzame samenwerking van Ara bieren en Joden, het Westen bekend maken met Griekscke filosofie en me dicijnen. Met de overwinning van Alfons VI over khalif Yahia verdwijnen de Moo ren voor altoos uit Kastilië. Den 25en Mei 1085 houdt Alfons, begeleid doojr den lcgendariscüen Oid Oampeador en Kastiliens granden, zijn intocht in de vesting Alcazar. Deze dag, die nog al toos in Toledo als nationaal feest ge vierd wordt, beteekenl de beslissende overwinning van het Christendom in Spanje over den Islam. Van dien lijd af is Toledo de voorpost van het Ka tholicisme legen den Islam, zooals liet gedurende de vier voorafgaande eeuwen de meest vooruitgeschoven wadhlpost was van het Andaljusische Moorenrijk tegen het Westen. Toledo wordt Span- jes kroon „corona de Espana y tuz de todo el mundo" (de kroon van Spanje en het licht der keele wereld. Toledo's aartsbisschop wordt de primaat van Spanje en de feitelijke bebeerscher van liet land. De kerkelijke macht overscha duwt de wereldlijke. Dit alles verhindert intusschen niet, dat de uitoefening van don godsdiensi en het licht der keele wereld). Toledo's heteekent volstrekt niet, dat de toe stand voor de nicf-chrislelijke godsdienst gemeenschappen slechter wordt. De Mo- zarabieren mogen hun met Muzclman- sche elementen vermengde kullus be houden. De Joden genieten zelfs in bij zondere mate de. gunst van Alfons. Ge durende de regeering van de Kastiliaan- sche koningen, van de elfde tot de veer tiende eeuw. is Toledo een bloeiend Joodsch centrum, waarheen de onder de Almuliaden vervolgde Andalusische Joden in groole massa's henen stroomen. De Kastiliaansche koningen van Alfons den zesden af tot Peter den tweeden toe doen alles, wat zij kunnen om den geest der godsdienstige verdraagzaam heid, die voor hun land zulke gezegen de vruchten afwierp, hoog te houden. Alfons zelf noemt zich ;,sobcrano de gente dedos religiones" (de heerscher van het volk met twee godsdiensten). Alfons VÜI omringt zich met de Jood- sche raadsleden en benoemt den vro men en geleerden Jehoeda Hanassi Ibn- Ezra tot een soort van vizier 1129). Maar de Spaansche kerk wordt steeds meer een strijdorganisatie, die liefde pre dikt en haat zaait. In hel begin van de vijftiende eeuw spoort de sedert dien heilig verklaarde Vincentius Ferrer met zijn predikaties in liet klooster Santia go del Arrabal (tegenwoordig één van de bezienswaardigheden der stad) aan tot gewelddaden tegen Mohammedanen en Joden beiden, en op een goeden dag trekt de heilige man aan \iel hoofd vin de opgehitste scharen ten strijde legen Tolcdos Juderia In het iaar 147,5 wondt de inquisitie ingevoerd Dc Do minicaan Torquemada wordt benoemd tol grootinquisiteur met eigenlijk onbe grensde volmacht. In het zelfde jaar houdt hij met toestemming van koningin Isabella zijn eersfo autodafé in Toledo. De rotsen van Toledo worden nu róód gekleurd van vuur en bloed Mooren en Joden verlaten in massa's de stad 0111 een toevlucht te zoeken in Andalusié Het tevoren gelukkige Toledo, waar welstand heerschle en de kuituur bloei de, wordt nu, van zijn bewoners beroofd een arme stad. Alle arbeid staat stit, slechts monniken en nonnen sluipen door de stille stad, die op een kerk hof gelijkt. Hel heldendicht heeft een tragisch einde gekregen, 3 Heet gloeit een Afrikaansche zon over de woeslijnachlige stad, als wij, la te bezoekers "van Toledo, de laatste da gen van Mei over de kleine rondgeslo pen steenen ujt den Moorentijd -- ver moedelijk reeds betreden door Jehoeda Haievi, Cervantes en Creco rondloo- pen om de doode en levende beziens- «waairdigheden te bezoeken. De weg, die nu eens stijgt en dan wees* daall, voert van de stadspoort AlcAntara naar hel ge wonen eindstation van (le toeristen, Pa- seo del Transito. Bij het gaan vraag ik me af wal in deze doodstille, eb toch levende stad meer bezienswaard is, de fantastische onwerkelijke palei zen. deze vestingen, bruggen, stadspoor ten, kerken, kloosters, synagogen wel sprekende gedenkleckeuen van een be- ■wegelijken, omhoogslrevenden lijd; of 'l groteske stadsbeeld met deze ongeloo- felijk smalle straatjes, waar ,geen wa gen kan passeeren, en met deze onge proportioneerde. Jiaast veusterlooze hui zen, die gelijk vijandige vestingwerken tegenover elkaar staan, of eindelijk dit levende mengelmoes van menschen, muilezels, met hun luie drijvers, van zingende schoenpoetsers, rookende klei ne jongens, nieuwtjes vertellende vvasch- vrauwen, aÖen metsdoende en zorgeloos, hun dagen verslapende in een droomerig dolce-far-niente Laat ons maar recht uit gaan zonder een gids lastig te val len Alles is hier waard dat men bet in oogenschouw neemt en er over na denkt. We staan vóór de machtige CAntara- poort, waar de vreemdeling door een inscriptie gewaarschuwd wordt: „En esla ciudad se defende la mendicidad y la blaspheinia". (In deze stad is het \or- boden te bedelen en le vloeken). Ik be grijp den ernstigen inhoud van deze ins criptie; in de terminologie is ..blasphe- mia" gelijkluidend met afwijking van de katholieke belijdenis. Maar do waarschu wing verontrust mij nieh nadat ik mij in Madrid overtuigd heb, dat Torquemada nu werkelijk dood en begraven is, en dat een nieuwe geest bezig is in Spanje tc ontwaken. BESTRIJDING KINDERBEDELARIJ. Hooggeachte Heer Redacteur Het bedelen door kinderen is een zeer afkeuringswaardig kwaad, doch de in houd van den brief van den Amerikaan in uw blad van 5 November j.l.d, heeft mij verwonderd en wel, omdat hij uit den derden keer de slotsom trok, dat deze stad niet om zijne aanwezigheid gaf. Zoo een slotsom is te trekken bv. bij een po- litieken moord. Vervolgens. Nu die Ame rikaan zoo smalend over de politie schreef, wat voor slotsom moet „onze stad" daaruit trekken? De politie was vast geen ooggetuige van dat bedelen, hetgeen wel blijkt, daar hij een aantal politieagenten dwalende ontmoette. Is dit wel beleefd? Ik heb de politie dit bede len vaak zien tegengaan en zag dezen zomer nog, dat de politie-commissaris persoonlijk van dit feit verdachte kinde ren op de Markt volgde. En het schrijven van de zich noemende onderwijzeres heeft mij totaal verbaasd, toen ik dit gisteravond in uw blad las. Het doet haar genoegen dit krasse staaltje gepubliceerd te zien, opdat er (nu?) eens terdege zal worden opgetre den. Het doet mij heelemaal geen genoe gen, temeer niet, omdat het euvel daar mede niet is bestreden. Uit de publicatie valt niets goeds te leeren en zeker niet om het euvel te bestrijden, want de Ame rikaan is onbeleefd tegenover de politie; en de onderwijzeres ging het bedelen te gen, maar pleegde het feit (misdrijf) om schreven bij art 321 W. v Strafrecht Zij heeft het recht dit geld op school af te nemen, doch mist het recht om daarmede te handelen als heer en meester. Wat de ouders betreft, deze moeten juist in te genstelling met haar bewering,leeren inzien, dat het een „listige zet" is, want listig is toch geslepen, doortrapt, dus toch zeker minderwaardig? Bestrijding vindt plaats, als een ieder dit bedelen tegengaat en de kinderen be hoorlijk vermaant, als de politie in zoo'n geval tevens de namen der kinderen no teert om de ouders te kunnen oproepen en hen op het feit hunner kinderen te wijzen, en ten slotte wanneer op school het geld en snoep wordt afgenomen en de vader van het kind wordt opgeroepen. Zoo deze niet verschijnt, drage men zorg dat het geld terecht komt bij den politie-commissaris met den naam van het kind. opdat op diens bureau de vader op het feit wordt gewezen. En moest de betrokken vader ook dan niets van zich laten hooren, dan zal men daar wel ver der handelen, want ten slotte bestaat er geen leeftijdgrens tot het vervolgen van strafbare leiten. Met vriendelijken dank voor de plaat sing, verblijf ik. Uw dw. dnr-, P. I. ROTH. (Laten we niet te veel op eikaars ver meende fouten letten, waar we het allen eens zijn over de noodzakelijkheid om te strijden tegen dit kwaad, dat plotseling zulk een enormen omvang heeft geno men. Maar dan moet ieder meedoen, de ouders, de onderwijzers, de politie, maar ook iedereen die op straat 200 iets ziet gebeuren. Men geneere zich niet voor strengheid. En men houde het stevig in gedachte, zoodat het niet vergeten wordt in het stille seizoen. Red.) WAPENSTILSTANDSDAG 1928. Tien jaar geleden ontsnapte een diepe verzuchting aan aller borst. Er kwam plots een gevoel van verlossing als uit een bangen droom. Een welkome mare vloog door het wereldruim de strijd is gestaakt; de vrede komt; de rust zal we- derkeeren. Den diepsten indruk maakte deze heu gelijke tijding bij de oorlogvoerende vol leen, waar zonen vaders, broeders, te velde stonden in voortdurend levensge vaar. Maar ook in ons vaderland werd dat, lang gehoopte en eindelijk gekomen, be richt met dankbaarheid des harten ont vangen. Want heel het Nedcrlandsche yolk had jaren geleefd in spanning wat de naaste toekomst zou brengen: of het ons be schoren zou zijn aan den krijg te ontsnap pen, dan wel of de oorlogsgeesel ook over ons vreedzaam vaderland zou gaan, of ook wij zouden moeten geven de zwaarste offers in goed en in bloed. Heel Nederland had in volle ver trouwen op de plichtsvervulling van zijn weermacht vier jaar lang gehoopt, dat de groote krachtinspanning niet zonder gevolg zoude blijken; maar vooruitzicht, dat de oorlogsellende zou blijven afge wend, kon eerst nu opleven, eerst de mare van den wapenstilstand kon den drukkenden angst verjagen. En de gemobiliseerden' Zeker, zij waren bereid om indien het Vaderland zou roepen, zou cischen met opoffering van alle persoonlijke be langen, met inzet van het leven als het moest, te verdedigen de rechten en de zelfstandigheid van het Vaderland. Zij waren bereid zich gansch te geven tot afweer van het leed, dat over onze vre delievende bevolking zou kunnen wor den gestort Die gemobiliseerden hebben vier lange jaren de wacht gehouden aan de grens; en nu klonk ook hun in de ooren die mare, voor hen de mare der aflossing! Zij zouden weer kunnen terugkeeren in den huiselijken kring, die velen de mees ten ruim vier jaar te voren hadden verlaten om de onzekerheid tegemoet te gaan Laat van ons oud-gemobiliseerden, vereenigd in den Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis" opstijgen de bede, dat ons land en ons volk in de toekomst moge worden gespaard voor eene be proeving als in die vier bange jaren aan Nederland opgelegd. Maar laat ons ook geven aan het Ne- derlandsche volk de verzekering, dat mocht, onverhoopt, andermaal gevaar dreigen voor ons land wij weder zul len geven ons geheele zijn voor de ver dediging van 's Lands rechten, welke niet zonder ernstig verweer mogen worden prijs gegeven. En gij, overige oud-gemobiliseerden, vereenigd u op den 11 den November in uwe gedachten met ons en houdt met ons vast aan het u bekende en zoo gaarne meegezongen: „Wij willen Holland houden". Zoo is het gevoelen van den NATIONALEN BOND „HET MOBILISATIEKRUIS".

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 7