IPMMeiS V/i ceni: Mavrides' B IJ VOEGSEL VAN DB VAN Woensdag 7 Nov. 1928 No/, 264, DE GEBEURTENISSEN VAN NOVEMBER '18. In aansluiting aan wat we gister schreven, willen we Uier ook nog kort de 'voornaamste feiten aanstippen uit de Novemberdagen van '18. Bij hel in lezen der nummers van on^ blad uil die dagen, hebben we nog weer eens kunnen constateeren, welk een onzeglijke span ning er toen heerschte, ook in ons land Degenen die toen bewust de gebeurte nissen belcelden, zullen; zich dal trou wens herinneren,. En het jonge geslacht zal moeite hebben om zich de werkelijk heid van toen voor te stellen. Zaterdag 26 October. Militaire relletjes in de Harskjynp, gevolgd door relletjes later elders Zaterdag 2 November. Herstel der gewo ne verloven die waren ingetrok ken toen hel Duitschè leger al vechtend aftrok langs onze Zui delijke grens. Woensdag 6 November Muiterij ouder de Marine te Kiel, het begin vaat de revolutie in Duitschland Meedeeling van Minister Ailing von Geusau in de Tweede Kamer over verschillende tegemoetko mingen aan deHj weusclv lol ver zachting der mobilisatie. Aankon diging der opheffing van het op- perbevelhebbevschap van ge neraal Snijders. Vrijdag 8 November. Ultimatum der Duitsche Soc. Democraten inza ke het aftreden van den Keizer en den Kroonprins. Zaterdag 9 November Aftreden van Kei zer en Kroonprins. Zondag 10 November. Plotselinge komst van 'don ex-keizer over onze grens in Limburg. Maandag 11 November. Aanvaarding door Duitschland van de wapenstil stands voorw aarden Revolutionaire vergadering te Rotterdam met opruiende rede voeringen van Troelstra en Heij- koop. Dinsdag 12 November. De befaamde Kamerrede van Troelstra.' waarin hij onder applaus van de soc dem banken verklaarde- „Wij moeten de macht hebben, desnoods met medewerking van "anderen", waar voor hij ais eenigen rechtsgrond aanvoerde onze noodzakelijkheid en onze onmisbaarheid. Woensdag J 3 November. Proclamatie der regeering, onderteekend door alle ministers, waarschuwend tegen re volutie. Oproeping van den VrijwiHjgen Landstorm, die de stadhuizen en andere gebouwen bezette Te 'Middelburg werkte met de plaatselijke vrijwillige landstorm, waarbij zich vrijwilligers aanmeld den, ook mee de sectie van Dom burg Ze bezetten het stadhuis, en maakten 's avonds patrouille- tochten). Donderdag 14 November Troelstra bindt in'de Kamer in, door, in antwoord op dringende vragen van den heer Dresselhuijs, te verklaren dal hij geen staatsgreep bedoelde FEUILLETON Het Geheimzinnige Genootschap. Naar het Engelsch van J. S. FLETCHER, door Mej. A. T. 10 „Een geval van goeden, eenvoudigen diefstal", antwoordde Trickett. „Waar ik me over verbaas, is de onschuld van een kerel als Scraye. Het idee om te denken, dat zij dat ding ergens in haar buurt zou houden, nadat zij het gesto len had! Boe! Waarom denk je dat zij van ochtend in Bvychesler kwam? Om de kathedraal te zien. Volstrekt niet, Packe, ik verwed er een nieuwen hoed opder, dat het eerste, wat zij morgen doet, is te rijden naar heen, ik zeg het je niet ik zal het op' een stu\kj(e papier schrijven èn je flat geven, om open te maken, nadat zij haar eerste bezoek heeft gebracht, en dan zullen wij zien, of ik geen gelijk heb „Je bent bezig je voor den detective- dienst te bekwamen, Jimmie", zei Pa cke. „Het is een weddenschap, die je (natuurlijk zult verliezen „Wacht tot morgenochtend" antwoordde Trickett koeltjes. „En, o ja, nu we overmorgen spreken denk aan twee ge wichtige dingen. Hel eene is, heb geld in je zak. En het andere vergeet niet, dat ik je chauffeur beu." Packe ging den volgenden, morgen naar het perron van aankom'st vauj het Vic Vrijdag 15 November. Betoogingen en openlijke verklaringen op tal van plaatsen. Verzekeringen vaji. trouw o a. van militairen die betrokken waren geweest bij de militaire relletjes. Zaterdag 15 November. Congres der S. D. A P. in Rotterdam (niet bijge woond door Troelstra) "dal fei telijk de revolutie afwees, al ein digde het met een motie met „eischen". Maandag 18 November. De indrukwek kende betooging op de Maliebaan in den Haag, waar de Koningin gehuldigd werd, door een ontzag lijke menigte. Ilaar werd een ova tie gebraciit op een rondrit die vijf 'kwartier duurde, en waarbij de soldaten de paarden van het rijtuig afspandeu om1 hel zelf voort te trekken. Woensdag 19 November. Proclamatie dei- Koningin aan hel Nederlandse volk, 'warmen dank brengend voor hel antwoord dat de overweldi gende meerderheid beeft gegeven op de bedreiging der staatsorde, en uitsprekend Haar verlangen da,l de voorgenomen hervormingen zullen worden doorgezet en aan geval „met de snelheid passend bij den polslag van dezen tijd Daarmee was het hoogtepunt van de beroering bereikt Wat daarna volgde, was een herhaling van de. Ilaagsclie be tooging, en een voortzetting van wal reeds in de Kamer door de partijleiders en door de Ministers verklaard was over de noodzakelijkheid om verschillen de hervormingen in te voeren). Wat aan die sensationeele November maand '18 ook nog een bijzonder karak ter gaf, was hel optreden van He Spa ari sche griep, waaraan zooveel jonge iiwii- scheu bezweken De couranten van die dagen doen denken aan kerkhoven dooi de vele overlijdensadvertenties UIT STAD EN PROVINCIE Uit Walcheren. - In de Maandag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Dom burg werd de vergoeding ingevolge art 104 der L. O. wet aan de Bijz. School te nerUgejuen vastgesteld op f 564.60 Be sloten werd voor uitbreiding van liet Gem. Elec, Bedrijf en voor liet stichten van een slachtgebouw een bedrag te leenen van f7750, bij de Ooop. Boeren leenbank tegen een rente van 5 pet Gel den Werden beschikbaar gesteld voor hel aanschaffen van twee nieuwe ka chels voor de Bijzondere Lagere School. De jaarwedde der schoonmaakster v. d O. L. School' vvierd gebracht op f 175 Op voorstel van den voorzitter werd besloten aan de toegangswegen tot de kom der gemeente borden te plaatsen met het opschrift „Verboden te venten". Mededeeling werd gedaan van een schrijven van den Directeur Generaal v d. Volksgezondheid i.z. den huurprijs der Volkswoningen die z.i verhoogd moet worden. Waar dit schrijven le laat was ingekomen om tiog op de agenda ge plaatst le worden wordt besloten behan deling tot de volgende vergadering aan le houden. Aan de opde kwam de behandeling van de gemeentebegnooting vocv 1929 De voorzitter wees er op dat B. en W ge- Lrachl hebben de noodige zuinigheid le betrachten. Bij de algemeene beschouwingen wijst de heer Geklof op het z.i onvoldoende bedrag dal voor werkverschaffing is uit getrokken en op de organisatie zooals die hel vorige jaar was met de aanmel ding voor die werkverschaffing. Bij nieuwe verhuring van het badstrand zou hij gaarne uitbreiding van de plaatsen soor kosteloos baden zien. Ook de af lossingen van hel kgpitaal van het Gem. Elec. .Bedrijf komen hem le hoog voor. toria-station, en herhaalde Trickelt's tweede aanmaning Hij slenterde langs der rij auto's en rijtuigen, die op den trein wachtten, en was in twijfdl, of hij blij moest zijn of niet, dat er zooveel waren Het zou, dacht hij, moeilijk voor Trickett zijn, met succes de auto te volgen, waar in mevrouw Wytkenshawe wegreed Maar opeens zag hij Trickelt's jong ge zicht, en hij moest zich even afkeeren opdat hij niet in lachen zou uitbarsten Want daar stond de keurigste en deftig ste auto en op de chauffeursplaats zat Jimpiie Trickett, gekleed in een uitste kend zittend livrei van olijfgroen,, ver sierd met vergulde knoopen, rustig 'n krant te lezen IIij kreeg Packe spoedig in hel oog, toen deze hem aankeek, en zonder zijn blozend gelaat ook maar even le vertrekken, tikjte hij deftig met zijn gehandschoende hanfd tegen zijn pol Packe, die zich met moeite inhield, knikte onverschillig en Mep het perron af Een oogenblik later kwam1 de trein binnen eep sneltrein uit het Zuidwes ten van Engeland en die niet stopte lus- sclien Brycheslcr en Londen,. Het was dien morgen een lange en volle trein on het viel Packe met moejjlijk op dc uit stappende passagiers le letten, zonder dat hij zelf in het oog viel. Op zijde van de haastige menigte staande, zag bij iedereen langs gaan Hij zag kolonel Dur ham en zijn wouw; een oogenblik latei- zag hij mevrouw Wytkenshawe, gevolgd door een kamenier* Midden op het hij zag de aflossing gaarne verminderd, daardoor zou de winst hooger kunnen worden en de stroomprijs verminderd. De heer de Visser zegt dat hel bedrag aan subsidie's, evenals het totaal aantal posten sterk gestegen is^ zoodat z.i moet worden getracht tot vermindering van uitgaien te komen. De werkverschaffing blijft een moeilijk probleem maar werd niet naar zijn genoegen uitgevoerd. De voorzitter zette naar aanleiding van de door de vorige sprekers in hel mid den gebrachte bezfvareu hel standpunt ran B. en W uiteen. Bij de arlikelsgewijze behandeling meende ie heer Iloumes dat het Markt- gold verhoogd kon worden, de heer Gcl- dof vroeg of hel niet mogelijk zou zijn de huujr van hel strand Ie verlagen mede ter bevordering van het verruimen der gratis badgelegenheid. Bij den post pre sentiegeld raadsleden stelde de voorzit ter voor deze van f 80 le brengen op f 160, welk voorstel niet werd aange nomen Bij straatverlichting vroeg de lieer Gcldof of de gemeente niet voor- deeliger eleclrische verlichting kon toe passen. hetgeen ecliler de heer ELoul in verband met overbelasting in't badsei zoen ontraadde Bij den desbetreffende post vroeg de heer Geldof overlegging van het rapport van den Schoolarts dat de voorzitter toezegde. Op voorstel van den heer Houmes werd de post onder houd wegen verhoogd met f 500 voor verbetering van den weg Aaglekerke- Westkapelle De heer Geldof vroeg p'aat- sen van borden langzaam rijden bij de O. L. school terwijl de Voorzitter van meening was dat ook bij de Bijz. school zulke borden nuttig zouden zijn. Beslo ten werd tot het plaatsen van zulke borden bij beide scholen Uitvoerig werd daarna van gedachten gewisseld omtrent liet voorstel van den heer Geldof om verschillende hoornen op het Groentje en liet d tar ter plaatse aanbrengen van een perk of iets derge lijks. De voorzitter verklaarde zich sterk tegen hel rooien van die hoornen even als de heer de Visser. Dc heer A line- binders tegen hel aanleggen van cei? perk terwijl de heer Weslenburger meen de dat rooien van hoornen in het be lang van den toestand daar ter plaatse was. Waar de meeningen zeer verdeeld waren werd besloten de beslissingen aan te houden en werden Bnirg en Weill uitgenoodigd nadere voor stellen te doen De lieer Geliof wees evenals de heer van Sluijs op ongelijke verdeeling van de subsidie voor school reisjes in verband met het groofe ver schil in aantal kinderen dat van de heide scholen daaraan Heelnemen. B. en W. zullen een andere wijze van sub sidie verieenen overwegen Een uitvoerige discussie ontstond daarna over de kosten van werkver schaffing De heer Geldof stelt een ge regeld bijhouden van een lijst van vverlc- loozen voor. Hij meende ouk dat het daarvoor uitgetrokken bedrag t" wei nig was en dit met f 250 verhoogd moest worden De heer de. Visser nieeude dut eene andere indeeling van werkver schaffing beter zou voldoen, met de mec- ning van den heer Gckloï dal in dp eer ste plaats landarbeiders geholpen moes ten worden kon hij zich niet verecnï- gen, in het algemeen bestaat juist aan deze werkkrachten groote behoefte waar om zi. zij niet allereerst geholpen moe ten worden De heer van Sluijs zou meer voelen voor eene commissie die een en ander regelt, geregelde inschrijving zal wellicht iels haten, hij wijst er echter op dat ook verleden jaar de werkloozen werden opgeroepen om z.ich aan te mel den, De lieer EPui't kon mede gaan met het voorstel tol geregelde inschrijving van werkloozen niet echter met ver hooging van hel bedrag op de begrooling uitgetrokken. Het voorstel van dhr. Geldof ('lijst van werkloozen) wordt daarna aangeno men met 6 tegen 1 stem die van den heer Houmes, terwijl het voorstel lot verhooging van den post werkverschaffing perron bleven zij staan, de meesteres gaf blijkbaar eenige bevelen aan het meisje, dat nu in de rjchjing van den bagagewagen ging Het volgende oogen blik was mevrouw Wijlkenshawe in 'n taxi geslapt, die een eindje voor Tric kelt's auto stond, en Packe, die zag, dat de beide voertuigen niet verder konden, liep kalm naar zijn auto, Trickett slapte af en opende hel portier, weer op de behoorlijke manier groetend „De derde taxi voor je", mompelde Packe. „De groote vrouw met donker bont „11c heb haai- gezien", antwoordde Trickett „Stap in en houd je goed Packe liet zich op de zachte kussens neervallen, lachend om den, grnppigen kant van liet avontuur en benieuwd ,hoe het zou afloopen Nu reed de auto weg;, toen zij buiten het station waren en Buckingham Palace Road inreden, zag hij dat de taxi, waarin mevouw Wyt kenshawe geslapt was slechts 'n klein eindje vóór hen uitreed. Onbewust keek hij naar het nummer, dat hij duidelijk op den achterwand zag En opeen/s dat lit hij aan een verkreukeld stukje papier, dat Trickett hem den vorigen middag gege ven had, toen zij voor een kop Lhee stil hielden halfweg Brychcster en Londen en hij haalde liet uit zijn vestzakje en bevoelde het. „Ik ben benieuwd ,o fJimmie een goede profeet zal zijn", dacht hij. „Ik denk, dat we het heel gauw zullen iner- In Portugal kon hij op Hij kreeg zelfs geen kans 'n met f 250 wordt vorvvorpen met 6 legen I slem, die van den lieer Qeldof. De heer Geldof stelde daarna voor om meer kosleloozc badgelegenheid op hel strand te geven of bijv. de inwoneis van Domburg hel recht te geven op het Westerslrand kosteloos te baden waar tegenover de lieer Elout opmerkte dal de Zeebadlnricliling reeds een groot deel van hel strand dat zij in huur keefli voor vrij baden beschikbaar stelt De heer Westenburger meent dat eeu onderscheid te maken tusschen inwoners van Dom burg e n anderen, bij vrij baden moeilijk heden in de uitvoering zal geven Een voorstel van den heer GeldoL om "van de Zeebadinrichling overlegging van winst en verliesrekening te vragen wordt daarna verworpen mei 6 tegen 1 slem die van den voorstelle r Bij behandeling van de begrooling van liet Gem Elec. Bedrijf vraagt dc heer Geldof den prijs van munlstroom te ver lagen met 5 cl. De heer Elout is van meening dal hiertegen geen overwegend bezwaar beslaat. Met algemeene stem men werd daartoe besloten. De Gemeenlebegrooling voor 1929 werd daarna vastgestelo op de volgende cjij- fers-. Gewone dienst ontvang en uilgaaf f 56390.90V2 met een bedrag van onvoor zien van f 3104.23Va. Kapitaaldienst ont- van f 1090, uitgaaf f 20.39 De begrooling van het Gem. Elec. Bedrijf op f 17086 met een geraamde winst van f 145. die van het woningbedrijf op f 4691.96 met een geraamd verlies van f 482 95. De heer Houmes verzoekt te worden acht legen de posten „verzekeringen" te hebben gestemd. De heer de Visser vraagt opruimen van hakhout of een gedeelte daarvan aan den weg Aagtekerkc -Wcslkapelle De heer Houmes wijst op den zeer slechten toestand van den weg loopende van de hofstede van A Schout naar den weg Aagtekcrke -IVestkapelle, hij vraagt of die niet zou kunnen worden verhard De heer de Visser stelt voor dut de. heer Iloumes- zich met de aan gelanden van dien weg zoowel wat Dom burg als Weslltapelle betreft in verbinding 'svi stellen en later daarover rapport uit brengen. Dit \indl algemeen instemming terwijl de raad dan waarschijnlijk hij genoegzame deelneming bereid zal zijn een evenredig gedeelte van de kosten te dragen Nadat de heer GeldoF nog verbete ring van eenige voetpaden bij Nieuw Domburg gevraagd had werd de verga dering gesloten 0 Uit Z uid-Be vela n d. Maandag vergaderde de raad van Ier seke. Hel verslag van de werkloozencom- missie over dc gedane werkzaamheden ken Een ding is zeker ze gaat niet rechtstreeks naar huis, naar Wilton Crescent." De beide 'auto's reden mei een gewo ne vaart, die geregeld werd door de eerste, langs Buckingham Palace, de Mali' naarSt Janies'street en Piccadilly Zij sloegen den hoek bij het Circus om en draaiden Regent Quadrant in En toen zij langs Vigo Street kwamen, bemerk te Packe, dat Jimmie Trickett langzamer ging rijden en toen hij uitkeek, zag hij, dat de taxi stilstond Even later stond Trickett stil Hij keek even met een lichten wenk Packe door het glazen pa neel aan, en het volgenld oogenblik stond hij voor het open portier van de auto „Kom er uit, ga in dien sigarenwin kel vlak voor je en koop iets, wal dan ook, en houd mij in het oog", beval Tric kett. terwijl hij plechtig aan zijn pe't tikte „Ik zal op haar letten zij gaat naar JieL postkantoor." Packe ging de straat over naar den tabakswinkel. Hij kon alleen sigaretten bedenken hij raakte in de war, toen, 'hem gevraagd werd, welke soort hij wensclite, hij vond het nog moeilijker te trachten een keus le doen uit de verscheidenheid, die hem voorgelegd werd, en een oog te houden op de ge stalte in olijfgroen livrei buiten. „Och, het komt er niet op aan - alles is goed!" riep hij eindelijk uit „Ja ja, die zijn goed!" En wierp hij een souverein neer, greep hel pakje 13 EGYPTIAN CIGARETTES Met 1 Coupon bij 10 Sigaretten. t niet goed loopen, doos PRINCE nog te koopen! (Wordt vervolgdI (Ingez Mod en vergaderingen van het afgeloopen sei zoen geeft reden lot dankbaarheid Ge middeld 10 w. werkten 15 man meest pro ductie fwerk. I itgegeven werd f 1098 68°. Onthelling van; vak j v.verü weucrom verleend voor den tijd vpn, 3 j<apr Dc vleeschkeuringsdienst gemeenh- Kruiningen; stelt voor wegens ziekte van den hulp keurmeester Verburg de. be grooting ti fSlO te verboogen, dat werd aangenomen met algemeene stemmen. De rekening Burgerl Armbestuur en de begrooling werden aangenomen. Bij de behandeling der gemeenlebc- grooliug wijdt de heer Ossewaarde eeni ge opmerkingen aan het verleden, bel lieden en de toekomst Niemand gaal er evenwel op in, behalve de voorzitter die niet in details zal treden maar alleen opmerkt dat er meer dingen zijn waar aan anderen zich ergeren, maar die toch niet nagelaten zullen worden De heer Ossewaarde wil de presentie gelden der raadsleden verboogen van flOS op f250 Een vorige maal beschikte de raad afwijzend, daarpm stellen B en W geen vCl'booging voor. De heer Mol wil ze brengen oj> f 2 50 per zitting per lid HeL voorstel als de begrooling wordl verworpen, idem het voorstel Ossewaar- dè' Hel voorslel-Mol wordt aangenomen Bij behandeling salarisverhooging amb tenaren secretarie resp met f 150. f 100 en mei f 50 zegt de beer Ossewaarde t wenschelijker te achten de posten van secretaris-ontvanger le splitsen en dan zou een der overige ambtenaren ontvan ger kunnen worden,, dit zou een be sparing zijn van f Ï200 Hij acht '1 wcit- sclielijk eca commissie le benoemen die de zaak zou onderzoeken De voorz. merkt op dat z i Gvd Staten absoluut geen medewerking d.iai- 106 zullen verieenen De lieer Bom vindt liet belachelijk om le kunnen denfcen dat een ontvanger zoo maar ontslagen zou kunnen worden, al leen om een post vrij te maken De heer Scheele vindt de verhooging voor de ambtenaren le kJ^in Hij wil den eersten ambteuaar doen begin,uen met f 1800 en 5jaarl. verhooginge.n van f 100 max. f2300; de tweede f 1300 id id 1800 gulden en de derde f S00 id. id f 1300 De heer Willemsen acht liet huidige salaris voldoende De lieer Scheele vindtden heer Willem sen kapitalistisch-reaclion wal de lieer Willemsen uitvoerig bestrijdt De heer Bom zou liever ieder dei- ambtenaren met f 100 verboogen Bij stemming over het voorstel \au R. en W slaken de stemmen 5 Voor 5 tegen, 1 blanco (J. Sinkc Voor Scheele, Bom. Ossewaarde, de Koeyer, Jager. De lieer Ossewaarde acht 't wensche- ilat de winkelier hem overreikte, en het wisselgeld bijeenrcpeiid, vloog hij weg in antwoord op een onmiskenbaar teeken van Trickett „Zij is toch niet weg vroeg hij op gewonden, terwijl hij op hel portier van de auto toeliep „Zij is je toch niet ont komen „Hou je kalm!" zei Trickett, tegen zijn pet likkend. „Zij is mij niet ontsnap/ Je kunt nu dat stukje papier bekijken, Packe Ilij tikte weer tegen zijn pet, nam zijn plaats in en reed weg naar Regent Streel; terwijl Packe, er nu plotseling aan herin nerd, het gekreukelde stukje papier uil zijn zak haalde en openvouwend, waar Trickett enkele woorden op geschreven had, die zoowel een weddenschap als profetie warén Iiij schrikte op toen lijj 1as „J. T wedt met N. P. om eeu nieu wen hoed, dat de eerste gang van me vrouw Xna aan hel Victoria-station le Londen aangekomen1 te zijm, naar het postkantoor is „Hel is knap van Jimmie". mompelde Packe, toen hij het stukje papier weer in zijn zak stak „Daar verdient hij eeu nieuwen hoed voor. Maar hoe kan hij hel raden, en waarom was liet een post kantoor? Nu, dat is het eerste bezoek; wat zal hel volgende zijn?" (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 5