tevreden winkeliers In de rapporten van onze verkoopers staat dikwijls vermeld :„King pepermunt is een succes voor koopers en verkoopers." Dit geeft inderdaad de werkelijke toestand weer. PEPERMUNT wordt door de winkeliers met genoegen verkocht, want de tevredenheid hun ner klanten straalt terug op henzelven. aau vde ter goeder naam en faam be kend staande personen". Zoo heeft men wellicht op het be trokken regeeringsbureau gesproken toen men een dergelijk verbod op papier stelde, doch men heeft dan zeker, zoo als dat wel meer gebeurt, geen rekening gehouden met de praktijk en deze heeft uitgewezen, dat het verbod zooals het thans is gesteld den ouderlingen vee handel aan banden legt. Op verscheidene marktdagen te Oost zijn door dit verbod moeilijkhedien voort gesproten De veehandelaars koopen beesten die bestemd zijn b.v voor vee houders in Oostelijk Z.-Vlaanderen. De heesten worden dan veelal Vervoerd per tram, terwijl ze dan hier worden ingela den, en moéten dan door de verboden strook De handelaar za? nu eerst een vergunning van den betrokken burge meester dus de burgemeester vau de gemeente vallende binnen die grens strook) moeien hebben of de bces- i ten van IJzendijke verder door mogen naar net Oostelijk gedeelte. Meer der gelijke gevallen betreffende het onder linge veevervoer zouden zijn aan te halen, docli men zal dit het gestelde ge val zeker reeds begrijpen dat het ver bod voor de betrokken veehouders vefe moeiijjiiheaen mcae mengt, 'terwijl fiel doel hierdoor zeker niet wordt bereikt. Het verbod z.al zeker wel redenen van beslaan hebben, doch intusschen legt hel toch den onderlingcn veehandel vele moeilijkheden in den weg en werkt zeker voor een veemarkt fnuikend. Verschillende Berichten (Ingez, Med.) LANDBOUW Het veevervoer-jver'biod bin een grasstrook. Iffen meldt ons uil Oost Z.-Vlaanderen: Evenals 't vorig jaar is thans ook ook weer het veevervoer binnen een grensstrook van 1 K.M. verboden; kon evenwel toen door alle burgemeesters in de streek dispensatie van dit verbod worden verleend, thans zijn hiervoor slechts aangewezen de burgemeesters der betrokken gemeenten. "Wie hier de be trokken burgemeesters zijn wordt niet gezegd, aangenomen wordt over 't al gemeen dat dit het hoofd van politie is van de gemeente vallende binnen 'die ktrook van 1 K.M Op t eerste gezicht lijkt dit geen bezwaar Degene die vee wenscht te vervoeren richt zich hiertoe tot den burgemeesfer der gemeente aan de grens en deze verleent vergunning De heerlijkheid „De Vanenburg" on der Putten op de Veluwe is onder den hamer gebracht. Alle boerderijen zijn overgegaan in de hand van kleingrondbe- zitters De inventaris van het schitteren de kasteel, waaronder vele antieke stuk ken, jarenlang eigendom van de familie baron van Palland, werd publiek ver kocht Het kasteel zal gesloten worden. Woensdagavond werd de agent van politie V. te Zeist door een vrachtauto overreden en-dcerlijk gewond naar liet ziekenhuis overgebracht. De agent sur veilleerde per rijwiel op den Utrechlt- schen weg en reed rechts van den weg, terzijde van de tramrails, daar een tram in (de richting Zeist achterop reed Achter de tram reed de vrachtauto, die de tram links wilde voorbij rijden en den agent niet opmerkte. Met een groote been wond en inwendige kneuzingen, werd het slachtoffer onder de auto weggehaald. -Te Nieuw-Weerdinge is een zoontje van den heer V., op weg naar school, door een wagen 'met turf geladen, over reden en dood opgenomen De Surinamer meldt. Op 25 September heeft er een ver schrikkelijk onweer gewoed in Saramac- ca De districtscommissaris bevond zich juist op reis van Catharina Sophiia naai de Tijgerkreek. Tijdens het onweer was fnj met een beambte van politie en twee tolken op de brug vau de Tijgerkreek. Plotseling schoot er een bliksemschicht door het ruim. Eene groote parwaboom, die in de nabijheid stond, werd gesple ten. Tezclfder tijd viel er tusschen hel groepje op de brug iets hards, dat de commissaris niet goed kon onderschei den, doch door enkelen der aanwezigen werd aangezien voor een brok steen of iets dal sterk op* steen geleek en uit de lucht kwam valllen. Het sloeg met een harden slag op het brugdek en kaatste daarop terug om over het hoofd van eer der tolken tc scheren en in de rivier te recht le komen, waar het in kleine stuk- keu uiteen scheen te spatten. Een Aneta-bericlit meldt uit Bata via, dat de Raad van Justitie Woensdag heeft besloten, notaris R V. in verband met de aan het licht gekomen verduiste ringen voor een tijd van zes maanden te schorsen. Inmiddels is aan den gouver neur-generaal Voorgesteld! R. V te ont zetten uit het ambt van notaris. De jager A. M. te Valtliermond trof bij het schieten op een patrijs de vrouw van den arbeider Bdie op dien akker aan het bieten rooien was, met een scnot hagel in hoofd en handen Er is geen direct levensgevaar. De laatste weken heeft te "Kanton een reeks noodlottige branden gewoed, waarbij de beroemde Sjing Wongtempel (gewoonfijk de tempel tier gruwelen ge noemd, verpranS is, die, naar Tiet heet, twee Iicndera eeuwen oud is. In dip zalen van dezen iemjpel waren de ver- scliillende straffen van de Boeddhistische hel afgebeeld door groepen gesneden figuren, die pijnigingen ondergingen. Som mige werden gekruisigd, andere in stuk ken gescheurd of gezaagd, weer andere door duivels iu ketels olie of pek ge worpen Voor iedere misdaad was een speciale vorm van pijniging bedacht. Dinsdagmorgen is op1 den hoek van de Venloer en Bismarckstraat te Keulen een in aanleg zijnd kanaal ingestort!. Slechts één der beiden in den kuil wer kende arbeiders kon zich nog in veilig heid brengen. De ander werfl bedolven; zijn hoofd bleef echter vrij, zoodat hem versterkende middelen toegereikt kon den worden. Toen men deu ongelukkige in den nacht lot aan de borsl vrijgemaakt had, stortte de grond opnieuw in, zoodat hij opnieuw tot aan het hoofd bedolven werd. Men zag zich nu genoodzaakt, een dwarsgang te graven naar de plaatfs, waar de ongelukkige lag, teneinde een verder instorten te voorkomen. Eerst Woensdagmiddag kon de arbei der uit zijn benauwde positie bevrijd worden. Het was echter reeds te laaat,, want kort voordien overleed hiji tenge volge van een hartverlamming De onge lukkige had gedurende den geheelen lijd het bewustzijn niet verloren. Bij Posen is een klein tnjiliLtaii* vliegtuig van 100 M. hoogte neergestorl. Het toestel werd totaal vernield. De vlieger was op slag dood. Een militair vliegtuig is Woensdag boven de stad Prerau naar beneden ge stort. Het toestel kwam op het dak van een woonhuis terecht Op het oogenblik, dat het vliegtuig op het dak neerkwam, vloog het in brand, waardoor ook het huis in brand geraakte. Het vuur werd spoedig gebluscht. De vlieger en een be woner van het huis kwamen in de vlam- BUITENLAND SPAANSCHE VISIOENEN EN DROOMEN, door MARCUS EHRENPREIS. 6. 5), Niet alleen in Madrid, doch ook elders in Spanje vindt men de sprekende bewij zen, dat er een intensief en veelzijdig cultuurleven heerscht De Spaansch-ï ziel ontwaakt uit haar honderdjarigen slaap. Na het verlies der koloniën (1898) wend de Spanje zijn blik naar binnen en be merkte, dat zijn ziel sliep. Plotseling werd het er aan herinnerd, dat het had te zor gen voor een rijke geestelijke erfenis, dat zijn taal een wereldtaal is en dat het tachtig millioen stamverwanten heeft aan de andere zijde van den Oceaan, een geestelijk koloniaal rijk, dat misschien steviger is dan een politiek. Zoo ontstond er een soort van kultuur-imperialisme, dat aan het tegenwoordige Spanje zijn bijzonder karakter geeft. Op alle mogelij ke wijzen poogt men in verbinding te ko men met Spaansch sprekende menschen, waar dan ook, en met geestelijke midde len wil men Spanje maken tot één der groote machten. Alle scheppende krach ten in het land groepeeren zich rondom deze centrale gedachte. Duizenden han den zijn in beweging om mee te bouwen aan het trotsche gebouw, dat allen voor oogen zweeft een grooter Spanje. Naar aanleiding van het vijfentwintig jarig regeeringsjubilee van den koning werden er, juist gedurende mijn verblijf in het land, aanzienlijke bedragen inge- zameld om buiten Madrid een Ciudad Universitaria (universiteitsstad) op te richten van aanzienlijke afmetingen. De studeerende jeugd wordt door de autori teiten met hartelijke belangstelling om ringd. „Residencia de Estudiantes", een modern ingericht tehuis voor studenten, is een in alle opzichten schitterend insti tuut. Bijzondere vereenigingen houden zich bezig met de uitgave van populaire werken (zoo bijv. de uitgeverij Cervantes te Madrid) en wijden zich aan een wijd vertakte kuituurwerkzaamheid, die zich uitstrekt over de heele Spaansch spre kende wereld tot in Zuid-Amerika, Mexi co, Noord-Afrika en de Balkan landen. Het goed geredigeerde maandschrift Re- vista de la Raza is geheel aan deze taak gewijd. 7. Te Toledo bemerkte ik in een nauwe zijstraat een klein arm huis met een on evenredig groot bord, waarop Escuela Municipal (openbare school). Dit is een caricatuur van een volksschool. Zoowel de uiterlijke inrichting van de school als- de methode van onderwijs zijn een hoon van alle paedagogiek. Hier leven we in de middeleeuwen, 't Onderwijs herinnert aan het Koranlezen in een Mohamme- daansche medressa. Ongeveer veertig jon-- gens dreunen op eentonige zangerige wij ze hun lessen op, wat ons herinnert aan het Arabierenkwartier van Tanger of ook aan het ghetto van Wilna. Eerst meent men, dat het een zangles is, maar al spoe dig komt men tot de ontdekking, dat het een les is over de plaats hunner inwo ning, De kinderen zingen de geschiedenis en de topografie van hun beroemde ge boortestad „Toledo llamada la ciudad. sobre siete collines" enz, (Toledo, ge naamd de stad op de zeven heuvels). Zoo' leeren zij zingende en spelende de ge schiedenis en de geografie van hun stad en hun land, en vóór alle dingen leeren zij nationaal zelfbewustzijn in dezen re- gionalistischen vorm, die kenteekenend. is voor Spanje. Enkele leerlingen, die gaarne voor den vreemdeling in het bes te licht willen verschijnen, loopen naar huis en halen hun schrijfboeken om te laten zien wat zij kunnen. Zij schrijven over Don Quijote en zijn geboortestreek' La Mancha en ze schijnen goed thuis te zijn in de wereld van Cervantes. Wan neer ik me niet vergis, neemt Don Quij ote in dit systeem van onderwijs een zelf de plaats in als de Koran heeft bij de Mohammedanen. Dit eenzijdige onder wijs verklaart het feit, dat de Spanjaar den in doorsnee op zulk een lagen trap van ontwikkeling staan. Op mijn verzoek laat de onderwijzer een jongen de les over Toledo alleen zingen. Wanneer dé jongen gekomen is aan Paseo del Tran sito en de daar gelegen synagogen heeft genoemd, geeft hij mij op mijn vraag de volgende curieuse definitie van het be grip synagoge „Sinagoga es una mez- Hij sloeg zijn arm om den nek zijn viervoetigen vriend en fluisterde hem in 't oor. .,Dank je wel. hoor!" 't Was of Cora begreep, wal Jaap hiermee bedoelde, want hij blaalte vroo- lijk, alsof hij zeggen wilde ,,Zoo is hel goed! En het bleef goed ook, want als Cora nog eens in zijn oude f out verviel, werd het hem dadelijk door den boer vergeven. Langzamerhand werd hij ech ter een modelbok. Nu is hij oud cn strijf, maar hij heeft een besten ouden dag opl de boerderij en allen zijn hel er over eens, dat die meer dan ver diend is. VAN ALLES WAT SPELLETJE. Bij dit spelletje moet ieder op zijn beurt een zin zeggen, waarbij hij twee woorden gebruikt, die lo gelijkluidend zijn. 2o onmiddellijk op elkaar vólgen en 3o. in beleekenis verschillen Voorbeelden Ik zal mijn leven niet in zijn wagen wa gen Zijn scheen scheen opgezwollen te zijn. Drie bloemen aan ééu steel steel ik. Wie wil mij naar Leiden leidi De wacht wacht op bevel om uit Ie trekken Als hel le moeilijk gevonden wordt de woorden onmiddellijk op elkaar le Oaten volgen, kan men deze bepaling ook weglaten. HOE LELNTJE EEN BOODSCHAP VOOR MOEDER DEED VERHAALTJE OP RIJM door 0. E DE LILLE HOGERWAAR.D 13^ Moeder Yell zei eens lot Leentje: Kind, haal mij een half pond stroop Bij meneer de Kat, op 't Kerkplein, Weet je wel, waar 'k aUtijd koop? Leentje knikle heel parmantig, Ja, dien winkel Wist ze best. Thee kocht Moeder daar en koekjes, Koffie, suiker en de rest. Zoo, zei Moeder, k leg hel' geld, kind, Op den bodem van de kan Ga nu vlug; geen omweg( maken. Kan ik lieusch daarvan op an Leentje antwoordde: 'k Doe 't daad'! ijk! En ging welgjemoed op pad Weldra stond zij in den winkel Wat veel stroop was daar in T vat 'n Half pond stroop, meneer zei 't meisje En zij reikte hem de kan Kreeg dje half (gevuljl met stroop weer - En liet geld? t vroeg nu de man. Lieve help, was me dal schrikken! Leentje werd op eens spierwit En zei staain'lend. Och, meneertje, k Denk, tnog op den bodem zit! Maar 'kweetraad:ik zal wel eten! En zij maakte een begin. Al heel gauw had '1 arme meisje Och, in stroop hcusch niets geen zin. Baas de Kal kreeg medelijden Met haar en zei: Leentje Veld, Ga jij eerst nu naar je Moefder, Breng me later maar liet geld. Diep beschaamd liep Leentje huiswaarts. Dal ze ook zoo dom kon zijn! Eerst was Moeder hoos en bromde Och, wat ben je toch nog klein! Maar toen Moeder keek naar Leentje En zij 'n s troo p gezichtje zag, Kon zij toch niet ernstig blijven En school weldra in deu lach. Voortaan opgepast, hoor Leentje, Zei ze, wascli je maar eens vlug. Ik schenk dan de stroop eerst over En jij brengt he( geld leru$. Leentje beterde haar leven. Was niet graag zoo oliedom Nooit hoeft ze weer, doet z' een bood schap, Voor hel geld nog eens weerom. Raadselhoekje. Oplossingen der raadsels uii 't vorige nummer. Voor greoteren. 1. Reval, Eva. 2. E Elizabeth. o I m Loire z e e z i e k Elizabeth Z a m b e z i plein ets h 3. Jaar, beurs; Jaarbeurs. 4. Frankrijk (want het is slechts een franc rijk). Voor kleineren. 1 Iieb je een mooi nieuw boek uit de bibliotheek gehaald Neen, ik nam per ongeluk een, dal ik al kende. Hoe komt hel toch, dat je tegen woordig zoo dikwijls suft'! Vroeger heb ik dat nooit van je opgemerkt. Tiet is alleen, omdat ik alles vlug wil doen. Een ongeluk komt nooit alleen. 2. Banknoten. 3. Ral, lat, mat, gat, krat. 4. Krokodil. Om op ta lossen. Voor grooterun. I. Mijn getieef wordt mei 4 woorden of 27 letlers geschreven en noemt een bekend spreekwoord. "Een 27, 16, 17, 18 is een vroolijke snaait. 19, 3, 4,i 1, 2, 26 is een ander woord voor branden. Een 10, 11, 20, 9 maakt zoowel deel uil van je voel als van je schoen. Een 13, 11, 7, 8, 12 is een wapen. Een 9, 16, 25, 18 is een snaarin strument. 19, 20, 16, 18 kan de smakelijk heid van het eten verhoogen Een 6, 1, 239 is een dier dat zich als een bal kan oprollen. Feu 10, 23, 7, 8, 9, 24, 25; 26; 27 werdt aan de hand gedragen. Een 22, 14, 16, 5 vindt men in elk! vertrek. Iets wat 15, 11, 21, 22 is, heeft geen hoeken. Welke godin noemt men. wanneer men een ongetrouwde Eugelschei dame om thee verzoeltl t 3. Wal slaat hier le lezen: zien; 'J 'J 5 md; idL 4. Verborgen rivieren in hel buiten land: Ja, ga je gang, Fsther, en doe alsof je thuis benl. Hce kwaad u er ook om worden mag, u zult u toch moeien schik ken. Heeft Tanle Jo u sedert een heele maand niét gezien'? Verleden week is Arend eiken avond l'aat naar bed gegaan 2) Drinkt Oom Ko bier? Voor kleineren. 1. Wat heeft een pudding en al het andere in de wereld eveneens? 2. Zonder mijn eerste zou je niet kun nen zeggen, hoe warm hel precies is, mijn tweede is een lichaamsdeel van een dier cn mijn geheel een vogeltje, dak bij ons voorkomt 3. Ladderraadsel. lo (bovenste) sport een visch 2o sport een metaal. oo een rivier .n Pruisen. 4o een ander woord voor bouwval. 5o een jaargetijde. 6o een muziekin strument. De woorden bestaan allen uit 5 let ters en de middelste letters vor men van boven naar beneden ge lezen ,den naam van een visch. 4. Ik ben een vogeltje, welks naain mei 4 letters geschreven wordt. Ont doet men mij van mijn staart, dan word ik een deel vTan qen visch. Wie raadt dit?

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 8