mvromi/f A CcdT-VelÊ- wmwxmxjwxMxmxm ,Ur\INDEABLADÏÏ TWEEDE BLAD TAN DE TAN Zaterdag 20 Oct. 1928 No. 249 BINNENLAND IIAAGSCIIE BRIEVEN. (Nadruk verboden). Tegelijk met het ophouden vgu den zomertijd zijn in Den Ilaag de officieele wintervermaken, ik zou haast zeggen los gebarsten, Nu was de Zaterdagavond, waarop de klok 'n uur werd achteruitge zet en de menschen dus 'n uur langer kregen om den tekortgekomen slaap in te halen, daarvoor ook bij uitstek ge schikt, al vonden sommigen het een flauw grapje, dat het verwisselen van den zomertijd pas om drie uur plaats had, terwijl de feestelijkheden om twee uur afgeloopen moesten zijn. Immers hadden dp autoriteiten de vriendelijk heid gehad die wijzers een paar uur vroeger te laten draaien, dan zou er in plaats van een uur langer slaap, eert uur meer om te feesten op overgescho ten zijn. Maar nu was liet toch ook nog heel welletjes en ieder, die van uitgaan en een feestelijke sfeer houdt, heeft Za terdagavond zijn hart kunnen ophalen. De Haagschc beau monde viert het inluiden van het winterseizoen, ik zou willen zeggen, principieel in het Hotel des Indes. De feestavonden, die de heer Rey daar immer weet te arrangeeren, zijn wel van een bijzonder karakter, een cachet, dat men slechts zelden vindt en zij kunnen gerust wedijveren Jnjet 't beste, wat op dit gebied in het buitenland; ge boden wordt. De heer Rey is werkelijk een kunste naar in het organiseeren van een feest avond met modeshow, waarbij door be vallige mannequins wordt getoond, wal dezen winter zal worden gedragen in huis, op straat, in dp balzaal, in het restaurant, kortom overal waar de mon daine en modieuse vrouw zich vertoont, In de momenten, dat d,e mannequins tusschen dc tafeltjes ronddribbelcn, kan liet me bepaald spijten geen expert te zijn op het gebied van damesmodes, an ders zou ik de harten mijner lezeressen kunnen verkwikken met interessante en technische mededeelingen betreffende die details in het damestoilet, die te samen de mode (maken. Nu lean ik slechts 'n algemeenen indruk geven en die is. heel wijd en heel lang en heel onïegel- inatig en heel kostbaar. Dit laatste geldt voor alle toiletten zonder uitzondering, omverschillig of ze gekleed dal wil' zeggen met een minimum van klecdij of minder gekleed zijn. Behalve een kunstenaar op zijn ter rein is dc heer Rey ook eert wijs man. Hij weet, dat alle overdaad, schaadt, zoo wel op culinair als op modieus gebied en daarom verschaft hij zijn gasten zoo wel gehemelte- als oogenstrecling in exquise verfijning, maar tegelijk in gje- jpasle hoeveelheid. Er komen niel al te veel mannequins met al te veel toi letten achter elkaar. Hel is telkens al's een tafereel in een revue, kort, vol be weging en schittering^ en dan weer weg. Intermezzo, waarin gedanst wordt bij (begeleiding van den uitstekenden jazz band. Dan weer wat toiletten, die ver toond worden, een danspaar, dat excen trieke of acrobatische of nieuwe salon- dansen uitvoert, terwijl een nieuwe scho tel rondgaat en de stemming aan de verschillende tafeltjes stijgt tol spran kelende, en als het wat later wordt uit bundige vxoolijkheid Dat is een van de geheimenissen van den sympathie-ken eigenaar van de» In- des, dat hij uo stemming in ile ruime marmeren n<n met zijn mooie zuilen en zijn weelne van bloemen weet op te voeren lof oxuDeranle vroolijkheid, zonder dat ooit ook maar eeu enkel ccgenblik de goede loon verloren gaal, zonder dat ooit zelfs maar de flauwe echo van een wanklank wordt gehoord. Dat is in dezen moclernen lijd, waarin feitelijk alle deuren voor le'der open staan, waarin men nauwelijks meer weet wat het woord exclusief beleekent, een prcslalie en hel is waarschijnlijk een van de redenen, waarom de beau mon de van den Haag zich immer thuis voelt in des Indes, waarom men er gerust met een jong meisje heen gaat, waarom men er op zijn gemak is. "Want de gasten van den heer Rey vcelen zich als het ware zijn persoonlijke gasten, welen zich min of meer „onder ons' en daarom zijn er ook vc'en in den Ilaag, die een diner cf een souper aan vrienden en kennissen graag uitstellen lot een van die av'onden, dat ze de feestelijke sfeer 'van des Indes lol de hunne kunnen ma ken. t De leiding van een groot mondain toonaangevend restaurant, dat de pre tentie heeft met het b©sle wal de groote sleden in het buitenland bieden ie kun- 'oen wedijveren, Is -jgiQerdaad geen si necure. Dat weel ook de directeur van Central, waar ook in liet bijzonder de Zaterdagavonden aan bijzondere feeste lijkheid gewijd zijn. Central is eigenlijk een enorm complex, met zijn groot en druk bezocht café, waar de midden stander met zijn meisje gaat dansen, waar gewoonlijk een paar atlraclienummers zijn en waar men zich niet minder amu seert dan in het restaurant, dal met het intieme bartje, The House of Lords, zoowel voor Hagenaars als vreeindelin ■gen uit binnen- en "buitenland een groolie attractie vormt. Daar, in het restaurant met dc eerste voerende dansvloer, die we in Den Haag gekend hebben, vindt men ecu feestelijkheid van min of meer huiselijk! karakter, met danswedstrijden, aardige prijzen voor de winnaars, ter wijl acquisieten om de vroolijkheid er in te brengen In den vorm van serpen tines, papieren mutsen, malle clownhoed jes, blaasinslrumeutjes en dergclijle niet versmaad kan worden Daarbij heeft deze gelegenheid nog dc zeer bijzondere attractie, dat de extra nummers altijd ook inderdaad iets ex tra's zijn Zoo herinner ik mij als een enkel voorbeeld, dat een danspaar, The Fellows, dal deze zomer in dp Wren- sclie revue een uitbundig succes oogst'e, een paar jaar geleden al in Central was opgetreden ik meen niel al'een in het café, maar ook. in het restaurant en ook daar zeer in den smaak was gevallen. Als men iets in Central op liet gebied van attractie-nummers ziel lancecren, is hel altijd mogelijk, dat men daar kennis maakt met een be roemdheid van morgen. En de Hagenaar vindt hel in het algemeen hieel prettig om te kunnen zeggen, als hem iels wordt geboden met dp aanbeveling: dit is nu eens iels buitengewoon bijzondfers, „o, maar dat heb ik hier al eerder ge zien" Zoodra deze attractie om zoo te zeggen een dubbele attractie wordt. In hel bartje The House of Lords, dal wel een aparten ingang heeft, maar toch ook binnendoor met hel restaurant in verbinding staat, zoodat, wie er lust in heeft nu eens hier, dan eens daar een kijkje kan nemen, zijn geen èxtra-num- iners in den vorm van dansparen of der gelijke. De ruimte ontbreekt er trouwens ook voor. Vooral Zaterdagsavonds is het cr om een uur of tien al zoo vol, dat er geen plaats meer te krijgen is en als men de voelen van de dansers op het dansvloertje naast elkaar zou zetten, zou er stellig ruimte te kort komen. Hoe het mogelijk is, dat de dansenden er toch plaats vinden is een raadsel en kan al leen verklaard worden door de veron derstelling, dat een zeker percentage van de danslustigen meer hangt of zweeft dan slaat. Aan vroolijkheid en genoegelijkheid ontbreekt het hier even min en men ziet er naast mondaine ver schijningen ook geregeld figuren uit de litteraire, muzikale- en schilderswereld, die hier afleiding en verstrooiing ko men zoeken. Met deze beide groote etablissementen die ik genoemd heb. kan Den Haag zijn reputatie van de stad te zijn, waar men even goed kan uitgaan en op mon dain gebied, evenzeer genieten kan als in liet buitenland, gemakkelijk handha ven en dc Haagschc gastheer of gast vrouw, die met logé's ze bezoeken, zullen niet anders dan cv eet' mee inleggen Er zijn natuurlijk nog lal van andere inrichtingen van vroolijkheid en vermaak, iiintir die komen toch min of meer op een ander plan, vallen iu een andere ca tegorie, al zou ik ze voor geen geld met den naam van tweede rangs willen be stempelen. Zoo kan ieder, die vermaak zoekt, hier te kunst en te keur gaan en hij vindt gewoonlijk juist datgene wat hij zoekt v. T. VABIA. EEN MINDER EDELE BROODWINNING DER ZEEHAVEN IN VROEGERE TIJDEN. Dal vele bewoners dezer lage landen aan de zee hun broodwinning op hel water zochten, door vischvangst, ligt voor de hand. Het was voornamelijk de haringvangst, die niet alleen vanuit Vlis- singen en Middelburg, maar ook vanuit Westkapelle en Domburg weid uitgeoe fend. Door de verbetering van de ha vens en vooral ook floor *'t verleenen van verschillende voorrechten aan de haringvisschers, vestigden dezen zich la ter voornamelijk in de eerste twee ste den Naast de visischerij ontwikkelde zich ook de handel, eerst met Spanje, Por tugal en Engeland, later met Frankrijk dc landen aan de Middeilandsche Zee en aan de Oostzee. Door de gebeurtenissen van 1572 moesten handei en zeevaart lijden. Vele handelsschepen werden ingericht en ge bruikt om dc Spanjaarden op zee af breuk te doen. Wat de Watergeuzen, waaronder veel Zeeuwen waren, voor en na 1572 dedeu, is algemeen bekend. De schepen der Geuzen werden later do oorlogsschepen van den Prins van Oran je. Toen begonnen echter óoü particu lieren zich loc te leggen om Spaansclie handelsschepen aan le vallen en te ver overen. Hierdoor ontstond eeu kaap vaart of „piraterij", die behalve in den 80-jarigen oorlog ook gedurende de la tere vele oorlogen met Engeland en Frankrijk met succes werden uitgeoefend Wederkeerig hadden de Engelsche en vooral de Fransche kapers het gemunt oip de Hollandsche. koopvaardijschepen, als zij de kans vrij zagen. De gevechten met die kapers door Mich. Adrz. de Ruijter, toen deze nog ter koopvaardij voer, zijn algemeen be kend Piet Hein is iu een strijd tegen ben gesneuveld. De republiek zond zelfs in 1600 Prins Maurits naar Duinkerken eerst een Spaansclie, ialer een Fran sche bezitting om dit kapersnest uit te roeien. Maurits, die vanuit Rammc- kens met een leger over de Schelde naar Vlaanderen trok, is echter nifet tot Duinkerken gekomen. Door den slag bij Nieuwpoort, dien hij won. was zijn le ger le veel verzwakt om Duinkerken met succes aan te vallen. Maar minder hekend is, d'al de Hol landers, vooral dc Zeeuwen, zicli even eens aan de kaapvaart schuldig maakten. De Fransche admiraal heeft met "zijn oorlogsschepen vaak den strijd aange bonden tegen «le Zeeuwschc kapers De beruchte kaperkapitein Jan Bart, af komstig van Duinkerken, wilde zelfs een aanval op Walcheren doen. doch werd hierin verhinderd doordat het plan bijtijds werd ontdekt. Dc kaapvaart gaf aan velen voordeel Vooral in l midden der 17c eeuw moet hel ccn zeer winstgevende zaak geweest zijn liet aantal kaapvaarders werd zelfs 2ofc groot, dat de bevolking van Vlissiu- gen er toen belangrijk door vermeer derde In de jaren '1672 en 1673, toen DUIZENDEN BAKKEN ER MEE EN ZUN TEVREE (Ingez. Med.) ons land in oorlog was mei Engeland en Frankrijk svas het aantal opgebrachte schepen (de kapers zelf spraken van „prijzen"; zoo groot, dat de Engelsche kooplui, wier schepen door de Zeeuw- sche retorsievaarluigen of kapersche pen tot in de Engelsche vaarwaters wer den vervolgd, in een vertoog aan den Koning zich beklaagden over de onnoe melijk groote schade die de Zecuwsche kapers hun hadden berokkend M. A de Ruijter, die in die donkere dagen met een bezwaard hart naar de vloot ging, ontmoelle vaalt de dappere Zecuw sche kapers, die hun leven durfden wa gen, al was het meer iu hel belang van hun geldbeurs dan in dat van t raderland Als zulke personen fn dienst van l land kwamen, en dat gebeurde vaak, dan durfde liij don strijd ter zee wel aan. <- Tc Middelburg waren het vooral de gebroeders Jacob en Jolian Sautijn en te Vlissiugen de familie Hurgronje, die rijk werden door de kaapvaart. Van uit Middelburg voeren in het eind der 17e eeuw 22 kaperschepen en van uit Vlis- singen 24 schepen, samen pl in. 1000 stukken geschut voerende en bemand zijnde met meer «Km 6000 koppen Voor al Piefer Leenderts cu Gilles Kaazen of Kasse waren loon beleend als moedi ge scheepsbevelhebbers Tijdens de eeuw van verval is ook de kaapvaart verminderd. Men had do schaapjes op het droge en de Holland sche of Zecuwsche naam werd op zee niet 'gevreesd. In 1S03 waren te Vlissiugen dan ook ma^r 2 kaperschepen en één loggev- kaper meer Met den FranSchen lijd hield de kaapvaaart geheel op. De geest dier lijden was geheel anders dan tegenwoordig. Men zag hel onnten- schelijke en het onrechtvaardige van de kaapvaart niel zoo in. De Ylissiugcrs VAN DE vr\5DDE;LDVf\C3c=ME m Fm//U Vxov-mtantv £3, Toen Tom en Leo de baas waren (Slot). Intusschen dacht Betje er over hoe ze het den jongens betaald zou zetten. Tom was zoo gedwee als een lammetje, liet was een heel andere Tom dan ge woonlijk en Leo vond het wel leuk om hem te helpen, 't Was zóó iets onge woons dat er nu niemand was om voor hen te zorgen. Toen ze de aardappelen opgeraapt had, wilde Tom ze uit zich zelf al gaan schilen. Maar daar ze deze dagen met Betje alleen voor het gemak vroeg gegeten hadden, bereep Leo, dat die aardappelen waarschijnlijk voor den volgenden dag zouden zijn. Daarom vroeg hij aan Betje of het schillen niet kon wachten tot morgen; dan moest de werk vrouw maar koment Dit was een goede gedachte van Leo en Betje moest er ook wel in toestemmen, hoewel ze het jammer vond, dat de jongens op die manier van het aardappelschillen afkwa men Er moesten nu boterhammen ge maakt worden... Tom kwam eerst eens kijken, hoe het met Betje's pols fli'ig- „Wordt het nog niet wat beter, Bel?" vroeg hij angstig. „Beter!" riep Betje verontwaardigd, „hoe kun je nu zoo iets vragen?! Ik kan b'm toch niet lijmen! Kijk, hij wordt al dik", zei ze tegen Leo, die er ook bij „t Zal wel zoo zijn", zei Tom neer slachtig, terwijl hij Betje's pols bekeek. Maar toch twijfelde hij, of de pols wel abnormaal dik was of dat hij van na ture zoo was. „Nee, 't is zool" zei Betje met nadruk. Leo zou boterhammen snijden en ze kwamen ervan allerlei dikten. De jongens waren In de kamer en Betje kwam naar hen kijken. Zoo nu en dan was er een verraderlijke trek om haar mond alsof ze moeite had om niet te lachen. „Nee, Imaar dèt is geen werk!" riep Leo wanhopig. „Die boterhammen wil len «iet recht worden. Ik maak nog lie ver eeri Fransche thema!" riep hij wan hopig uit. Betje laclile en peinsde er over, waarmee ze de jongens nog eens kon beetnemen, maar ze kon niets be denken. 't Was oók niet gemakkelijk: ze waren slim, als het er op aan kwamII Gelukkig kwam een toeval haar te hulp Dat gebeurde zoo: er was een spreek kamertje naast de kamer van de jon gens. Een deur, die 's zomers meestal open stond en 's winter-, dicht was, ver- boud de twee kamers. Terwijl dc jon gens druk bezig wareu met de boter hammen en Betje er over dacht om het Welnemen maar op te geven, hoor den ze plotseling eeu bons in het spreekkamertjeen toen een geritsel als van vallende blaren. Ze schrokken alle drie. Maar Betje was het eerst van den schrik bekomen, 't Was of ze be greep, waerdoor het leven veroorzaakt was. Ze liet er echter niets van blijken. „Een inbreker!" was het eerste, wat 'Leo zei, ,|lc wed ,dat hij liet raam open gemaakt heeft; 'k noor de blaren waai en". Met verschrikte gezichten keken de jongens naar Betje wat zou ze doen? Betje deed evenwel 'niets. „Ja, jongens, je begrijpt, dat ik met m'n pols legen 7.00'n man toch niets kan doen! 't Is het beste, dat jullie hem maar ontvan gen". De jongens keken, alsof ze eeu koude douche kregenI! Was dat hun lrouwc Betliet ze hen zóó in den steek, nu vader en moeder weg waren en er werkelijk iets verschrikkelijks gebeurde? „Was vsder nu maar thuisl" riep' Tom „Laten we samen maar eens gaan kijken; ik ben de oudste, dus ik zal voor gaan", zei Leo moedig. „Misschien is het wel geen Inbreker; je hoort hem met toopen," zei Tom, ofschoon hij bijn i vast overtuigd was, dat net wei zoo was. IIeel voorzichtig deed Leo de deur van bet spreekkamertje open en juist hoor den ze wéér een geritsel. Met gespan nen aandacht volgde Betje hun bewe gingen 't Was pikdonker in het kamertje; dus zagen de jongens eerst niets, maar het knopje van het electrisch licht was vlak bij. Leo draaide dadelijk het licht op en angstig keken ze rond eerst kon den ze niets bijzonders ontdekken, toen riep Leo opeens „O, is dat alles!" Betje kwam er bij cn begon onbedaar lijk te lachen, terwijl ze riep: „ik wist liet well" En de jongens fachten nu met baar nice 't Was ook zoj bespottelijk, die angst van "ben, en die verwachting een in breker te vinden In plaats daarvan von den zewat roet en verdroogde bla ren, In het spreekkamertje stond dezen winter geen kachel en uu wa9 de bus uit den schoorsteen gevallen Dit had den plot veroorzaakt en liet ritselen kwant door vallend roet en blaren, die in den schoorsteen geraakt waren, daar er een onderwetsche schoorsteen met eeu dakje op het huis stond Dat Betje na den eersten schrik niet bang was, kwam omdat het de week le voren overdag gebeurd was. De bus «ras cr toen zeker niet goed ingesto ken, zo'tfOat zij er nu waarschijnlijk door den stormwind weer uitgevallen was, „Ziezoo, 'k zal het zaakje wel even opruimen!" 2ei "Betje, toen ze het be keken hadden. „En je pols dan?" vroeg Tom ver wonderd „M'n pols zei Betje lachend, „die zit nog stevig in elkaar U Stel je maar gerust hoor! 'I Was zooi erg niet, ik veel cr al mets meer van." „rs 't heusch waar, Bet?" riep Tom blij, „dat is eeu pak van mijn hart." Tom zag er zóó verlicht uit. dat Beljc ni'gt kon nalaten te zeggen: „Jullie zijn toch een paar goeie jon gens! Jullie hebben flink je best gedaan om het weer goed le maken." „Nou, Bet, je mocht ons ten minste w.;I eens trauteeren, want je hebt ons hoe. wat angst doen uitslaan vanavond!" Dat is best: ik zal wat lek|kers voor jullie klaarmaken bij liet avondeten, zeg maar, wat jullie hebben wilt!" „Flensjes, in plaats van boterhammen', riep Tom en Leo stemde er mee in. „Best hoort" zei Betje en begon met frisselien moed het beslag voor de flens jes klaar te maken, want eigenlijfk vond ze niets preltiger dan „haar jongens" een pleziertje le bezorgen Toen Leo en Tom 's avonds in bed lagen zei Tom ,,'k Ben blij, dat vader en moeder morgen terug kómen, want wie weet, wat er anders nog voor rare dingen gebeureu. „Eerst vond je 'l zoo leuk, dat wc alleen met Betje thuis waren en van middag wilde je zoo graag diat er iets gebeurde!" zei Leo lachend „Ja", zei Tom, „maar nu heb ik er toch genoeg" van! Verbeeldt je, dat Betje's pols werkelijk gebrdken was door mijn schuld en dan een inbreker in huist" „Maar ik had toch even pretWat was ze mooi vastgebonden, die Betjet" En lom lachte nog hij' de gedachte aan Betje met het vliegertouw aan de lus van liaar schort J. O. B. EENIGE GOOCHEL KUNSTJES I. EEN FLESCII MET EEN STROOHALM OPLICHTEN. Voor dit kunstje moet je oen stevigen rechten slroohalm nemen Steele den halm nu in een vierkant fleschje. Je gaat daartoe als volgt te werk: Je buigt den onderkant van den halm een flink eind om, zóó dat het einde van dit omgebogen stuk tegen één der kan ten van de flesch rust. De beide gedeel ten van. den halm moeten een scherpen hoek vormen. Het punt, waar de halm omgebogen is, moet op1 den bodem der Resell tegen cén der kanten rusten. Je kunt do flesch nu gemakkelijk aan hen halm oplichten, zonder dat de laatste breekt. II DE SLINGERENDE RINGEN Voor dit kunstje moet je een g >uden ring aan een lang haai- vastbinden. Het andere einde van liet haar houdt je tus schen den duim en den voorsten vinger van je linkerhand vast, zonder eenige be weging te maken. Nu houdt je de vlak ke rechterhand clicht bij' den ring. doch zonder dien aan te raken. Hij zal dan vanzelf heen en weer gaan slingeren. Men kan ook in de rechterhand een leeg glas houden onder den ring en wel zóó, dat deze cr halverwege in hangt. (Vooral in het midden van het glas Na een paar tellen zul je den ring in het glas heen en weer zien bewegen. III. EEN EI DOOR EEN RINGETJE HALEN Hiervoor ieg je een ei ccnigen lijd in sterken wijnazijn. De schaal word nu zacht en buigzaam en je kunt het ei door een ring halen. Ook kun je het op deze manier in een flesch la ten verdwijnen. Daarna noemt hel zijn vorige hardheid weer aan. Dit geschiedt vooral spoedig, ais je eerst koud water in dc flesch gedaan hebt. DE APPELDIEF door O. E. DE LILLE HOGERWAARD. Een mandvol met appelseeu jon getje klein Die stonden lesaam in,een schuurtje. Plots naderd' een derde een heel groote houd Hij sproug met een vaart over 't muurtje! Klein Keesje, de appeldief. zag Nero niet, At appels en slak 7.' in zijn zakken Plots hoorde hij wat en ging fluks er van door Mis, bengel! De hond zal je pakkeu. Au, wauw! Stoute dief! biafte. Nero heel boos

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 5