zeker een gebrekkige toestand, die tot groote bezwaren voor de verpleegden leiden moet. Dat operatie-patiënten meestal direct na de operatie, dus direct na de narcose op de gemeenschappelijke ziekenzaal worden gebracht, is een toe stand onaangenaam voor den paliënt zel ve, maar veel meer nog voor de overige zaalpatiëntcn. Ook de ligging der voor geesteszieken beschikbare isolatieplaats is, bij verpleging van luidruchtige pa tiënten, vaak oorzaak dat de rust op de geneele ziekenafdeeling, niet alleen overdag, maar ook des nachts, in ern stige mate wordt gestoord. Daarbij komt, dat onrustige geesteszieken altijd naar het Gasthuis worden gezonden, daar het St. Joseph-ziekenhuis deze patiënten niet opneemt. De zonlicht en directe lichltoetrcding is door de ligging van alle ziekenzalen op liet Noorden bijna overal gebrekkig, waaraan de betrekkelijk hooge huizen in de nauwe straat aaü de Noordzijde nog in bedenkelijke mate toe bijdragen Ook de luchttoetreding is vaak gebrekkig, voor een deel doordat de ramen aan de straatzijde, wegens het al te hinderlijk straatrumoer dikwijls gesloten moeten blijven, terwijl aan de andere zijde Je zalen op gangen uitkomen De ramen der ziekenzalen zijn niet sluitend, zijn trou wens van zeer ondeugdelijk maaksel, wat ook van de deuren geldt De vloeren verkceren bijna alle in gebrekkigen staat op een ziekenzaal zeker ontoelaatbaar, ze dreunen bij toopen, voor de in bed verpleegden in hinderlijke mate De mu ren zien er onoogelijk uit en zijn niet af- waschbaar, terwijl zooals reeds opge merkt de licht- en luchttoetreding te wenschen laat, op enkele ziekenzalen zelfs zéér veel Dat nog steeds kachels, bovendien van een ongewenschtc soirt, worden gebruikt, stof, onrust en lawaai op de zalen gevende, is een ernstige sfchaduwzijde. Verder wijst rapporteur op de onmogelijkheid van elke uitbreiding, cp de veel te kleine ruimte voor buiten- verpieging, op het slechts aanwezig zijn van één bad voor 50 tot 60 patiënten, op het opbergen van alle linnengoed in een der ziekenzalen, op het ontbreken van een lift en de onmogelijkheid de ruimte te vinden om er een te maken. De operatiekamer is te klein, wat tij dens een operatie tot allerlei kleinerte of grootere moeilijkheden leidt Boven dien schept dit, bij een langdurige opera tie, door de verdamping der narcotica, voor patiënten en oparaliepersoneel een ongewenschten toestand. Bergplaats voor instrumenten, verband etc buiten de operatiekamer is er niet. De ruimte voor het steriliseeren van het verband en der instrumenten is gebrekkig en te be perkt. De damp, die zich bij het sterili seeren ontwikkelt, verspreidt zich in de aangrenzende operatiekamer, wat onge- wenscht is Een afzonderlijke kamer voor handdesinfectie van doctoren en verpleeg sters, evenzoo voor berging van jassen etc. bestaat niet. Het buiten het overige gebouw gelegen zijn der operatiekamer heeft rapporteur steeds als èen bezwaar hoewel bij goede voorzorgen niet als een onoverkomelijk bezwaar, gevoeld. f De Böngen afdeeling beschikt over on voldoende ruimte, voor een apparaat van Röntgenbestralingen is geen plaats be schikbaar. Het op het zuiden gelegen buitenbalcon, dat bij de verpleging steeds groote diensten bewezen heeft, is helaas te klein. Vergrooting zou echter de be zwaren ten opzichte van de lichttoetre- ding lot de boven, maar vooral tot de benedenzalen in nog ernstige mate doen toenemen. Voor een afdeeling voor het verplegen van besmettelijke zieken is geen plaats beschikbaar, evenmin voor het maken van een behoorlijke operatie kamer voor septische operaties. Van het verplegend personeel wordt ongewoon veel geéischt en voor hen kan niet volidpende worden gezocht. De slaap kamers zijn over het geheel onvoldoen de, de gezelschapskamer is tevens eet kamer wat bij do talrijkheid van het personeel een ernstig bezwaar is, bovendien grenst ze aan de policliniek en waar dpzc zeer vaak voor isolatie- kamer van ernstige zieken gebruikt moet word(en, is zulks door de groote gehoo- righeid, voor beide zijden storend en ongewenscht. Huisvesting voor directrice, hoofdver pleegster en le verpleegster laat te wenschen over, verbetering is niel mo gelijk. Na nog met een enkel woord, gewezen te hebben op dp ougewenschte verbin ding van oude mannen- en vrouwenhuis en ziekenafdeeling, met alle daaraan ver bond,en, dikwijls op den voorgrond ge treden groote bezw aren en enkele andere gebreken, meent djr. Duyvis, dat vol doende is gebleken, hoezeer de zieken- inrichliing in tal van opzichten schro melijk te kort 1 Schiet, en hoezeer het geleidelijk daardoor en vooral door de gestadige toename van het aantal op le nemen patiënten, lot een onbetwist on- houdbaren toestand is gekomen Gaarne wilt rapporteur opmerken, dat van fret collage van Regenten sedert vele ja ren de grootste medewerking, voor nog mogelijke verbeteringen aan te brengen, is ondprvonden Tegenover den slechten toestand van het gebouw, de ongunstige ligging en het gebrek aan runmte stond echter ook dit college meestal machte loos. Dat ondpr zulke omstandigheden de resultaten der ziekenbehandeling tot dus ver betrekkelijk nog zoo gunstig zijn ge weest is volgens dj' Duyvis, slechts toe te schrijven vooral aan de groote zorg en toewijding van het verplegend per soneel aan de zieken betoond, met ge bruikmaking van 100 pet. van datgene wat d,e inrichting nog bruikbaars heeft. Dat de resultaten echter, in een. goede inrichting en in een goede omgeving, zooals Vlissingen er eene beschikbaar heeft, in vele opzichten aanmerkelijk gunstiger zouden kunnen zijn, staat bij rapporteur boven eiken twijfel verhe ven. Het wil hem dan ook voorkomen, dat het een onafwijsbare eisch is, dat d,e gemeente Vlissingen voor de, toch aan hare zorg toevertrouwde zieken, be ter zal hebben te zorgen, dan in de be staande inrichting tot dusver mogelijk was. Een steeds onhoudbaarder worden de toestand te bestendigen is onverant woordelijk. Verbetering der bestaande inrichting blijkt onmogelijk, het St. Joseph Zieken huis is nog afgezien van andere bezwa ren, voor de opname van zoovele zieken evenmin geschikt. Als eenige mogelijk heid blijft daardoor liet bouwen van een op de meest eenvoudige leest geschoeid nieuw ziekenhuis op het daarvoor bij uitstek geschikte., bekende, beschikbare terrein Mogen hel daartoe spoedig ko men aldus beslui.t dr. Duyvis, er bestaat periculum in mora. KUNST EN WETENSCHAP Natuurkundig Gezelschap. Maandag hield Dr. W. G. N. van der Sluis uit-Haarlem een lezing over Algerië en de Sahara. De reis zal gaan van Algiers door de Atlas over het plateau van de Zoutmeren, door de bergen van Oulad Naïl, langü Boghari (la porie- du désert) en Djelfa naar Lagnoual en van daar naar Ghar- daja. In de Sahara zijn de voor auto's berijdbare wegen, de oude platgetreden slavenwegen, waarlangs sinds voor-his- toriscne tijden de slaven werden ver voerd. De metaalertsen hebben dc begeerte der koloniale mogendheden opgewekt. De vrijheidsoorlog onder Abdel Ivrini ligt nog versch in het geheugen. De voor rijkdom onverschillige bevolking streed hardnekkig voor hei behoud van haar vrijheid. De sobere levenswijze "brood van de vrucht van den Steeneik en een weinig vleesch - ca de voldoende aan wezigheid van deze voedingsmiddelen hebben lien in staat gesteld den strijd lang vol le houden. Het verstandige ko loniale beleid van Frankrijk, dal men een pacifieke penetratie zou kunnen noe men 'de legers worden teruggetrokken en de hospitalen achtergelaten) zal het juk waarschijnlijk dragelijk maken en de öevdtking langzamerhand ook de voor- deelen van een oordeelkundig opgeleg de Europeesche beschaving doen waar- deeren. Hel Atlasgebergte ontneemt de water damp aan de winden vanuit de Middel- landsche Zee, zoodat de zuidkant die; bergen een woestijn wordt. In de woes tijngebieden regent het eens in de 3 of 7 of 10 jaar. Dan is die regen echter zoo overvloedig, dat water en natte zand- vloed alles vërtietigen. De van vierkante stukken gedroogde klei gebouwde hui zen spoelen weg, zoodat ze opnieuw gebouwd moeten worden. In Fisuig, ge bouwd op een heuvel, hadden «e Fran sche autoriteiten haar huizen i'n het dat gebouwd, wat echter hel noodlottig ge volg had, dat deze bij een regenval verdwenen, terwijl de huizen der Ara bieren op den heuvel gespaaril bleven. De woeslijn bestaat uit rotsgrond, met hier en daar ophoopingen van zand. De zoogenaamde Boschsteppen bestaan uit booinen op grobTen afstand van ei- baar, waar fusschen niets groeit, daar de boomen al het beschikbare grond waler naar zich toetrekken. De aanwezig heid van de tamarisk beteekent, dat op minder dan 30 Meter diepte zich wa ter bevindt. Op dergelijke plaatsen kan men put ten graven, waarvan dan het waler, na vele dagreizens soms, in varkenshuiden wordt gehaald De overblijfselen van oud- Romeinsche sleden, met uitgebreide wa terwerken en badinrichtingen, gevoed uit reusachtige onaergrondsche cister nen, die thans niet meer te bouwen zijn, wegens gebrek aan goedkoope arbeids kracht, getuigen er van, dat dit woestijn gebied, vroeger de korenschuur van het Romeinsche rijk, door voldoende arbeids prestatie tot een cultuurgebied te ver werken is. *Zou dit ook een dorado kun- tlen worden voor werkeloozen?) iien zandstorm is ïdts verschrikkelijks en meestal noodlottig voor mensch en dier. Zelfs in de huizen dreigt het zand door. Merkwaardig is, dat een zandhoos kan ontstaan door een trilling 1n de lucht, bijv. hard roepen. De onderste door de grond verwarmde luchtlagen dra gen de "koudere en er is dus een "toestand van labiel evenwicht, die door èen ge ringe oorzaak kan worden verbroken, dan komt er plaatselijk een zéër sterke luchtbeweging, die in het zand gaten van een 6 nieter madkt en uren kan aanhou den. Verplaatst deze hoos zich, dan spreekt men van een tornado. De se dert eenige jaren in ons land bekende tornado's komen in tropische streken meer voor. De grootst bekende is die, welke begon bij de bronnen van den verstoptheid van den neus en al- gemeene zwakte zijn zekere voor teekenen eener verkoudheid. Weest U voorzichtig en neemt Aspirin- tabletten, die het lichaam de mogelijkheid verschaffen, zijn zelfverdediging tegen de binnengedrongen ziekte verwekkers buitengewoon te ver sterken. Men lette er op, dat de verpakking den oranje band draagt en op elke tablet het f B (Ingez. Med.) Nijl, zich verplaatste langs de Woestijn, do Middellandschc Zee, Italië, Alpen, Duitschland en eerst in Skandinavië ein digde. Het Mohammedaansche huis is vier- deelig Elk der vier wettige vrouwen heerscht in één der deelen. Schenkt een Slavin den heer dps huizes een zoon. dan is zij automatisch daardjoor een vrije vrouw. De sluier wordl vooral tegenover ae stamgenooten mannen gehandhaafd. Een Europeaan kan nog we' eens een onbedekt vrouwengelaat le zien krijgen. Bedelaars vindt men veel. Vele jaren bedelen geefl aanspraak op heiligheid. Typisch is de tnotsch der bevolking op hun witte tanden, voor het behoud waar van ze zich hel gebnuik van zoetigheid ontzeggen. De Joden vormen hel intelligente deel, medelijden met het tweetal, dat daar met een boetvaardig gezicht vóór hem stond. „Spijt jullie het gebeurde?" vroeg hij. „Ja meneer", antwoordde Piet en Jan zei: „Nooit van mijn leven trek ik meer belletje." ..Jij ock niet?" vroeg meneer Jansen, terwijl hij Piet aankeek. „Natuurlijk niet!" luidde het antwoord. „Goed, dau spieken we er niet mee- over. En komen jullie nu maar eens mee. dan zal ik je mijn aquarium laten zien."' De jongens volgden hem naar dc serre en waren weldra vergelen, d^»t ze meneer Jansen nog maar zoo "heel korl kenden. Wat ina hij 'n mooie visschen in zijn aquarium en wal wist hij er veel van te vertellen! De middag vloog om en iloen de jongens eindelijk naar huis gin gen, naaal ze een hartelijk afscheid van hun aanstaanden onderwijzer ge nomen hadden, begon Jan tegen Piet. ,,'t Is toch een fijne middag geworden". „En óf!" luidde het veelzeggende oor deel van Piet. „Ik ga morgen een kwar tier eerder naar school pin aan een tier eerder naar school, om aan iedereen te vertellen, dal de nieuwe onderwijzer meneer Jansen heet en een léuké baas is. Hoe ik dat weet, verklap ik natuur lijk nietl Maar laat er eens éen uit de klas vervelend tegen hem zijn! Die krijgt met mij te doen!" „En met mij!" viel zijn broertje hem bij. HET GOOCHELEN. Reeds in heel oude lijden was het goochelen bekend en het zou moeilijk le zeggen zijn, op welk tijdstip men zicli voor het eerst bezig hield met gooche larij, d.w.z. allerlei behendigheidstoeren n kunststukjes. De goochelkunst, waarvan eenige ge schiedschrijvers jieweren, dal zij uit Egypte afkomstig is, bestond vroeger ip het spelen met metalen ballen of ko gels en scherpe ijzeren werktuigen; in het in evenwicht houden van stokken op het hoofd, op de hand of het ge zicht of het aanraken van gloeiende ko len. In latere tijden beoefenden de bar den (de dichters) ook deze kunst. Zij werden overal gezocht, niet alleen door het volk, maar ook door de edellieden en zelfs door de vorsten. Zij verbonden zich onderling om zich tn hun vak le WAT ELSJE KOOS Klein Elsje kwam uit 't ziekenhuis Weer bij haar Moes terug •Fn mocht, omdat zij zwakjes was, Fen kussen :n haar rug. oefenen, ten einde de gehéimén hunner toeren, bijgestaan door handige mede helpers, voor oningewijden verborgen te houden. Ten einde eenige afwisseling in hun kunsten teweeg Le brengen, ge bruikten zij sommige dieren, waarmee ze allerlei toeren verrichtten. "Fenigen tijd na de regeering van "Wil lem den Veroveraar (1066—1087) ge raakten deze barden in vergetelheid en hun naam werd nu yerwisseld met dien van minnezangers, terwijl de kunst, waar mee zij zich bezig hielden, onder twee soorten van personen werd verdèe/d-. de eene soon legde zich toe op kunstjes met ae nanoen, traaie dansloeren, het kunsten vertoonen mei paarden, honden, beren, en de andere beoefende muziék en dichtkunst. De eersten noemde men gooéhelaars of potsenmakers, den twee den minnezangers. Langen lijd mochten de goochelaars zich in de algemeene gunsf verheugen, dochlater werden zij met evenveel hevigheid vervolgd hls de zoogenaamde duivelskunstenaars of beoefenaars dei- zwarte kunst, de loovenaars dus, ja, met zelden gebeurde hel, dat zoo'n gooche laar op den brandstapel het leven liel. In onze dagen willen wij daaraan ech- tei liever niet denken Nog altijd bestaan er goochelaars, doch wij weten, dat hun kunst voornamelijk uit handigheid be slaat. terwijl 'kennis van natuur- en schei kunde er het ntmne toe uijdragen om hun goocheltoeren nog aantrekkelijker le maken. Een volgende keer zullen wij eens een paar goochelkunstjes geven. Zij zelf mocht kiezen uit de drie Dat was een zwaar geval! Klein Elsje dacht toen heel lang na En koos de poes met bal HETTY BOREL. schilderen van een portret van den dok ter zelf of één zijner familieleden. Groot was dan ook zijn verbazing, toen de dokter hem mee naar zijn kelder nam en hem daar een vervelooze vlie genkast wees met de woorden: „Aan deze vliegenkast ben ik bijzon der gehecht. Daarom laat ik haar niel door een gewonen huisschilder licht bruin schilderen, maar verzoek ik u dit te doen." De schilder had het lesje begrepen. Dit nam echter niet weg, dat hij' hel werk keurig uitvoerde en het vertrouwen van den dokter niet beschaamd maakte'. Saadselhoekje. Oplossingen der raadsels uit 'I vorige nummer Zoor grooteren. 1. Goud, kust, Goudkust. 2. Barneveld. 3. Langbroek. Geel, long bank, roer, komt raad. MET GELIJKE MUNT BETAALD! De schilder H„ een mail van groot talent, had een houd: Hector. Hij hield dolveel van het dier Op zekeren aag kwam Ileclor onder een auto Hoewel het dier nog leefde, ■as het toch ernstig gewond. De schil der nam het in zijn armen, bracht hem naar huis en liel dokter B., een be- keno geneesiieer, komen. Deze verscheen, docli toen hij zag, dal zijn patiënl een hond was, keek hij liooo.sl verbaasd. „f)okler" verontschuldigde de schilder zich nu. „Ik ben bijzonder aan het dier gehecht en daarom iaat ik geen gewonen veearts komen, maar roep de liuip in van een kundig man, zooals gij zijl". De dokter behandelde Hector mei dc grootste zorg en genoot weldra de vol doening zijn paliënt geheel hersteld le zien. Eenige weken later werd dc schilder bij den dokter ontboden. Ilij aarzelde geen oogenblik, doch voldeed onmiddel- aan hel verzoek, in de stellige meening verkcerend, dat hij de één of andere vereerendc opdracht zou krijgen; als hel Voor grooteren 1. Op de zigzag-kruisjeslijn komt, van boven naar beneden gelezen, *1© 4. Koor Komt tijd, oom maan land tram ijver iladel kei •ever mond trog reus aarcl apin deur Voor kleineren. 1. Asler, ster, oester. 2. De kous van gas^foeilicht en de kous van een spiritus- of petroleuml- stel. 3. De koffie was lekker sterk en geu rig. (kers)- Zijn er in Palermo relletjes ge weest? (morel). Foei Jaap, rnim toch eerst eens je boeken opt %(prnfm). We hadden dezen zomer in Epie erg veel plezier. (peer)- Lag de zebra amechlig in zijn hok? (braam). 4. Waler. 0m op tss iossnn. naam van een X - lo X - 2o X - 3o X 4o X - X - 5o X - - 6o X - - 7o X 8o X - 9o lOo een schaaldier. een vaartuig. iets wat licht en warmte verspreidt. een aardworm. een jongensnaam. een zure vloeistof het tegenoverge stelde van fijn. een diepte. iemand, die heel groot is. 2. Noem drie werkwoorden, die tevens namen van steden zijn. 3. Neem van 36 penningen, die in een vierkant liggen, er 6 weg, maar dóe dit zoo, dat je op iedere rij. zoowel in horizontale als verticale richting nooit 5 punten, altijd óf 4 of 6 punten tellen kunt. 4. Mijn water maakt niel nat. Mijn t-onn doet niemand scha, Voor rijk en arm een scuat, Ben 'k zonder wederga. 'k Wordt aan een kruis gehecht En toch volgt niet mijn dood. Men noeml mij groot van stuk, Al weeg ik nog geen lood. Voor kleineren. 1. Iedereen verlangt het nu en dan, iedereen séelt net. menigeen vraagt hel en zeer weinigen nemen het aan. 2. Wal maakt meer geraas dan een huilende hond? 3. Mijn eerste geefl ons licht en warm te, mijn tweede is een gedeelté van een week en mijn geneel evénééns, 4. Mijn geheel noeml een grappenma ker, die met 8 letters geschreven wordl. Een 1, 2, 3, 6 dient om den tuin of een pad neljes te inaken.^ 'De 4, 5, 6 is een rivier, die door ons laiïd stroomt. 8, 7, 6, 5, 3, 6 is een plaats in. Gelderland. De 6, 5, 4, 6 is een deel der bloem.

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 6