Jtwixfaiid y&'/ JïJ&lilLisi^ m NIGHTCAP PUROL BEURSNOTEERING. AMSTERDAM, 6 Oct. (Slotkoers.) Het eerste getal geeft den slotkoers Yan gister; het tweede dien van heden 6 pet. Nederland 1922 101 dertien zes tiende—104 dertien zestiende 5 pet. Nederland 191S 102%— 102%. 4% pet. Nederland 1917 101—10i een zestiende. 2i/a pet Ncderl. W. Schuld 656/8-65% 3 pet. do. Oblig. 79 een zesliende-79% -78./,. I QfjH] 3 pet. do. Certif. Certif. 79 drie zestieai- de-78%. Cert. Ned. Hand. Mij. 167-167%--167- 168. Aand. Ned. Ind. HHandelsb. 157%— 157%. Aand Koloniale BBank 235-2355/s~-'235 -236%. Amsterdamsche Bank 180%— Kon. Petrol. Aand 447%'-447 449%- '452. Cult Mij. Vortsenlanden 149—149 Handelsv Amsterdam 635-646 -636- «42. Javacshe cultuur 347-353—316-550. Aand. Deli Maatsdh 432-452—436%- '437% Amsterd. Rubber 2gfp227—216-233% Nod. Amerik. vaart 7777%'. Ned Scheepvaart unie 201%—201%. Kon. Holl. Lloyd 29% -. Kon. Ned. Stoomb. Mij' 851/4—85% Bank Associatie 631/4 Gouda A. 525—526. Philips A. 803-806-804^806% Jurgens A. 280 Anaconda 162een achtste—1623//. Steels 158%' ex. div 159 een zest Erie 50—58%. Southern Railway 145 Union Pacific 196. Common Marine 7%-73/8— 6 vijf zest. Prefered do. 38%'— 40% Maxwell Gr. C v. A. 33/s Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 10% Prolongatie 41/4—4%. Russen Hope 2% Markt sluit prijshoudend. Weerbericht Medegedeeld door het Koninkl. NedorL Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in dan morgen van 6 Oct. Hoogste barometerstand 773 10 te Dantzig. Laagsste barometerstand 750.7 te Vestmanoesr. Verwachting van den avond van 6 tot de.n avond van 7 Oct. Zwakke tot matige W.- tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Weinig verandering in tem peratuur. Thermometerstand alhier des morgens 9 u. 57 gr., 12 u. 63 gr. Zondag 70ctober.- Zon op 6.11; onder 5 24 Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 5 54 Maan op nm. 11.23; onder urn. 3.36. Nieuwe maan 13 Octobjer. Maandag 8 October. Zon op 6.13; onder 5.21. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 5 51. Maan op ouder n.m. 4.6. Nieuwe maan 13 October. ZENUWACHTIG, OVERSPANNEN EN SLAPELOOS MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN zullen Uw zenuwen kalmeeren en ster ken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 5 ct. Bij Apotheken en Drogisten. (Ingez. Med) Ie dier zake wordt na eenige discussie san "D. J. Everacrs een subsidie toege kend son f 50,per jaar, waarvoor Everaers de zich op een vastgesteld uur aanmeldende passagiers op den weke- Uijksohcn marktdag tegen een tarief van 60 cent per persoon vica-versa en 40 cent per persoon enkele reis moet vér- voeren van en naar Middelburg gedu rende de maanden October tot en met Maart. Dc door het Burgerlijk Armbestuur in gezonden" begrooling voor 1929 wordt z. h. s goedgekeurd met een totaalcijfer van f 1846.50%. De vergoeding ex artikel 101 der La ger Onderwijswet 1920 uit te keeren aan de Bijz. School is berekend over 1927 op 142Va maal f 11.06% is f 1591.02. De afrekening dier vergoeding over het tijdvak 1925-'27 wordt bepaald op f4551 661/2. Beide besluiten worden genomen met 2 stemmen tegen A. de Buck en J. C, Ce vaal). Van de leening voor het electrisch licht worden vier obligateis uitgeloot elk groot f250 te weten de nummers 68. 47, 57 en 50 Van de leening voor de Dijzondere school loten uit <Je obli gaties groot f500.— nummers 50, 4, 30 en 62, welke obligaties inwisselbaar zijn prime ultimo Decemher a.s. In behandeling komt dan net eventueel verlecnen van een subsidie aan «*on sla ger Koels voor tegemoetkoming in de kosten van het houwen van een noodslachlplaals. Over deze zaak ontstaat een breed voerige discussie. In de laatste dagen zijn hierover verschillende besprekingen ge\oerd. Als resultaat hiervan worftt voorgesteld aan D. Koets een subsidie te geven van f 350.terwijl de Land- bouwvereeniging een gelijk bedrag aan Koets zou uitkeeren, onder voorwaarde o m. dat de inrichting aan 3e ei'schen der wet moet vofdoen en blijven vof- doen; zullende de bijdrage die in ge deelten beschikbaar wordt gesteld, wor den ingehouden voor zoover die na het derde jaar nog niet is betaald of moeten worden terug gestort het na het derde jaar ontvangene, indien de gemeente v'ér- plicht mocht worden zelfstandig een uoódslaehtplaats op te richten. De termijnen vervallenhet le jaar f 100—het 2de jaar f 40.—, "het 3de jaar f 35.en dan nog gedurende 7 jaar f 25.terwijl over de laatste 7 jaren rente vergoed dient te worden. Tegen dit besluit, dat in principe ge nomen wordt is de heer Vlieger; in de volgende vergadering zullen de voor waarden, die de leden ter bestudeéring thuis krijgen, definitief worden vastge steld. Vervolgens wordt behandeld de ge- mcenlebegrooting voor den dienst 1929. Bij de post batig slot vorige dienst wordt door den heer A. P. Rotte opge merkt dat hij inplaals van f 2000 f 3000.— op de begrooting gesteld wilde zien, wijl het hem niet noodig voorkomt dat nog een restant voor het volgend jaar overblijft, daar 1927 een slecht jaar voor de belastingen was en 1928 veel beter is, dus het saldo dan ongetwijfeld ook grooter zal zijn Belastingverlaging zou dan mogelijk zijn geweest. "Dit voorstel verkrijgt geen meerder heid nadat er nog eenige gedachten over naar voeren zijn gebracht. Bij enkele overige posten worden eeni ge inlichtingen gevraagd die 'door den Voorzitter worden verstrekt. De 'begrooling wordt daarna met al- gemeene stemmen vastgesteld op één bedrag van f 17809—. Voor belastingen komt een post voor groot f 3345.(van hot in het begrootingsjaar eindigende belastingjaar plus f 6640.(bedrag voor het beginnende belastingjaar) is in to taal f9985.—. Uit Zuid-Beveland. - Donderdag vergaderde de Raad van F 11 e w o u t s d ij k Aangeboden werd de gemeenlebgrooling voor het dienstjaar 1929, met een eindcijfer in ontvang en uitgaaf van f 24031.99% en een post voor onvoorziene uitgaven van f 556.57%. Op een verzoek van de Vereeniging tér Bevordering van het Vreemdelingenver keer op N. en Z. Beveland om een jaar- lijksche bijdrage in hare kosten, wordt afwijzend beschikt. Voor het ongunstig advies van B en W. gold liet feit, dat hier van hel bestaan der Vereeniging niets gemerkt wordt. Aan het bekend adres van 'den Raad an Arnemuiden gericht aan den Mi- nisier van Onderwijs enz. betreffende de toepassing van art. 104 der L. O.-Wel zal adhaesie betuigd worden. Behandeld wordt een verzoek van Ged Staten van Zeeland tot wijziging van art. 1 sub 3o. der Bouwverordening, oindat daarin wordt verboden het plaat sen van hekken en afheiningen buiten de rooilijnen, als gevolg waarvan liet niet mogelijk is vóór een woning eenige afsluiting le hebben, waartoe art. 679 van het Burg. Wetboek echter wel de bevoegdheid verleent. B. en W. stellen voor do verordening overeenkomstig het verzoek le wijzigen. Dc heer Klooster zegt, dal het hem toeschijnt, dat hel verzoek van Ged. Sta ten is geboren uit het voorgevallene on" langs bij hel Yereemgingsgebouw, alwaar in strijd met de Verordening een affieï- ning is geplaatst en toen door spr daar tegen bij Ged. Stalen geprotesteerd werd, bij het tradilioneele bericht ontving, dat geen termen gevonden werden om tus- schenbeide te komen. Opmerkelijk is het, dal hij, toen hij van de beslissing van Ged. Staten bij de Kroon in beroep ging, hem ter kennis werd gébracht, dat er geen strijd met de wet aanwezig geacht werdNauwelijks hebben dus twee iioogere administratieve lichamen verklaard dat het raadsbesluit destyds overeenkomstig de Verordening was ge nomen. of één daarvan dringt op wij ziging der gewraakte bepaling aan ^om dat deze is in strijd met de wet". Spr. oordeelt, dat hier verder commentaar niet noodig is. De lieer Meulcnberg verklaart, dat hij ook van oordeel is, dat de Verorde ning in strijd met de wet is, doch geeft in overweging, de beslissing op hel ver zoek tot een volgende vergadering uit le stellen, om de gelegenheid te hebben le onderzoeken in hoeverre de médé- deélingen van den heer Klooster juist zijn Hel voorstel van B. en W. wordt nochtans aan stemming onderworpen, doch Verworpen met de stemmen der beide wethouders tegen. De heer Meulenberg stelt voor in de eerstvolgende vergadering deze zaak nog eens nader onder de oogen te zien, het geen wordt goedgevonden De hondenbelasting wordt van resp f 2 en f Lverhoogd tot f I.— en f 2 Do opcenten op de Vermogensbe lasting-hoofdsom worden voor hét eerst ingevoerd en bepaald op 50 en evenzoo opeen len op de hoofd'om der Rijksinkom- slenbelasting ten gefale van 50, een en ander te rekenen sedert 1 Mei 1929 allemaal van den minder rooskleuiigen finantieclen toestand Bij de rondvraag wordl geïnformeerd of een aangebrachte, voor voetgangers gevaarlijke, sloep bij het Vereenigings- gebouw naar aanleid.ng van een genomen raadsbesluit, al opgeruimd is. Bij het ontkennend antwoord van den Voorzit ter zegt deze toe, dat^hij het noodige zal doen om spoedige opbreking te ver krijgen. Eveneens wordt in overweging gege ven er bij Ged. Staten op aan te drin gen lot het nemen van een. spoedigé beslissing betreflende de ter goedkeuring ingezonden verordening regelende dé maximum snelheid voor motorwagens. Zeeuwseh-Vlaandieren W, D. Vrijdagmorgen, pl.m. 6.30 uur, kwam een bewoner van den Breskenschen straatweg te Groede tot de ontdek king, dat bijna vlak voor de deur van de woning een elcctrische draad was afge broken. Onmiddellijk werd de plaatse lijke agent der P.Z.E.M. gewaarschuwd, die den stroom afsloot. Het merkwaardige van dit breken is dat de draad op 4 a 5 meter van een ver- bindingspaal is afgeknapt, hetgeen wordt toegeschreven aan een reeds in dien draad zich bevindende breuk. Daar de mogelijkheid bestaat dat die draad reeds voordat die daar werd aangebracht voor iets anders is gebruikt. Op de neerhan gende draad stond 220 volt, wat gevaar voor de voorbijgangers opleverde, terwijl het andere eind op de straatverlichting- leiding was gevallen, zoodat de straat lampen eenigen tijd hebben gebrand op 380 volt. Doordat men onmiddellijk in greep, kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. Intusschen is een nieuwe draad aangebracht. Door den Pensioenraad is aan den oud-ontvanger van Waterland kerkje, den heer A. C. Versprille, een pensioen toegekend van f 473. Dooud 30-60 cD 90 et. Tube SO ct. By Apotb. cd Droglilco (Ingez. Me4. DE BIOSCOPEN. Electro. Chang. De eeuwig weerkeerende strijd van den mensen in de „Jungle", in de wildernis legea de roofdieren. Daarvoor bouwt hij zijn woning op palen, doch wat baat dit tegen den chang, den olifant Daarvoor heeft hij zijn vuurwapenen, doch wat richten die uit tegen de kudden changs, die in hun trek en passant heele dorpen verwoesten Maar de mensen, zelfs de primitieve, is met' rede begiftigd hij weet uit overgeërfde on dervinding, hoe zijn vijand ouder dje die ren te vangen de tijger in uitgegraven verborgen valholen, de olifant in vang- omheiningen maar hij heeft óók onder vonden, hoe de chang, eenmaal gevan gen, tot vriend en bondgenoot te ma ken. Dat ons te leeren is d.e bedoeling van dit inderdaad cinematografisch won derwerk Daar is niets te veel mee gezegdHoe waarlijk indrukwekkend is deze film, in al haar soberheid. De strijd van den inboorling in de jungleen méér nietNiet fel dramatisch, niet „thrilling" geen enkele .idyllische ro mance is er „door heen geweven" Geen onversaagde Europeesche jager ontmoet Lady So and So, in het heele acht akten lange werk zien wij geen enkele blan ke, maar wèl daarom menscnen, telkens weer van huis en hof verjaagd, soms urenlang nagezeten door een luipaard Mei als eenigen dier-vriend, de clown der wildernis: de aap en als eenige bondgenoot, de schrik aller beesten het vuur. Daardoor telkens overwinnend. Het simpel verhaaltje, de belevenis sen d.cr inlandsche familie Kru heeft ons meer ontroerd, dan menig groot „aan grijpend drama". Flora. 't Zijn er uit den aard der zaak malar enkelen, dje tot de waarlijk groote kun stenaars bij de film belmoren Maar ze ker ook de Russische acteur, wiens spel ons zoo heeft aangegrepen in Michael Slrogoff Ivan Mosjoukine. Al wat hij doet is even voortreffelijk, is even „af'. En zeker ook in de verfilming van het looneelwerk Leah Lyon: Gestcenigd, We zijn in het begin van den groolen oorlog: d.e Russfscne inval in Gallicic. De jonge, overmoedige, Russische prins Konstantijn tegenover den Galliciscben rabbi, die hem eens in hel gezicht heeft geslagen, toen hij met zijn dochter Leah stond, te praten. Wat doet dan de Rus sische aristocraat van vóófl de revolu tie Ifij wil het dorp sparen, doch Leah moet 's avonds uit eigen wil tot hem komen. Zij wordt haar verloofde daardoor ontrouw, en het volk wil haar straffen, op d.e oude wijze de steeni- ging. Maar gelukkig Leaii wordt ge spaard. als het volk tot besef komt Een sterk speelslulc, waar Mosjoukine alle waarde aan geeft, die 't verdient. Al in den titel Renbaanseiunnlalen" een episod.e uit het leven van een Jo- ckev. voelen wij de Amerikaansche sen satie Daar is dan ook geen gebrek aan En Marion Nixon en Otis Harlan is 'I wel toevertrouwd, die er in te brengen Een verhaal met de noodige pit, en tevens het bewijs, dat een mensch bergen kan verzetten, als hij het beeld van zijn doel maar steeds voor oogen houd,t, en een ijzeren wil heeft tot sta- TOEPASSING LANDARBEIDERSWET IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Gisteren is te Middelburg op bet pro vinciehuis de eerste bespreking gehouden tusschen Ged. Staten en de permanente ambtelijke vlascommissie over hetgeen zou kunnen geschieden voor den opbouw van Zeeuwsch-Vlaanderen. De besprekingen hebben thans meer in het bijzonder geloopen over de toepas sing van de landarbeiderswet. Het bleek, dat Gedep. en de vlascommissie eenstem mig van oordeel waren, dat de pogingen, welke thans worden aangewend en reeds gedeeltelijk met succes zijn bekroond, om in 't Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaan- deren drie vereenigingen op te richten, welke het geheele hier bedoelde gebied bestrijkende, zullen trachten, de landar beiderswet zoo goed als mogelijk is toe te passen, met kracht dienen te worden voortgezet. BERICHTEN UIT DE TWEEDE OPLAAG VAN ONS VORIG NUMMER. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot inspecteur van het L. O. in de inspectie te Brielle de heer S. Brandsma, thans in gelijke betrekking in de inspectie Middelburg; de heer Brandsma krijgt Rotterdam als stand plaats; In laatstgenoemde inspectie is be noemd lot inspecteur de heer C. Wit, leeraar aan de Bijz. Kweekschool (de Normaalschool op den Klokkenberg) le Nijmegen. Door 'hel vertrek van den heer Brandsma zal eene vacature ontstaan in S3e Provinciale Staten. Opvolger is op de betrokken tij sit der AntLrev. Partij de heer J. Bosselaar te Aagtekerke, H.H. CORRESPONDENTEN worden beleefd verzocht hunne nota's vóór 10 dezer in te dienen. De Administratie. ONDERWIJS Voor opleiding als candidaat-Indisch ambtenaar is o.a. aangewezen de heer J. P. van Rigteren, alhier. Mej. M. Kousemaker, onderwijze res aan die Ghr. school te Krabben- d, ij k e, is benoemd tot onderwijzeres aan een Chr. school te Amersfoort. Geslaagd aan de universiteit te Utrecht de heer A. C. Mijs voor doctoraal examen in de rechtswetenschap.- LAATSTE BERICHTEN DE ZESDE PREDIKANTSPLAATS DER NED. HERV GEMEENTE. Naar wij vernemen zal in de zesde pre- dikanlsplaats der Ned. Herv. Gemeente alhier niet worden voorzien, en het aantal dus worden teruggebracht op vijf. UITGESTELDE VERGADERING. De aangekondigde openbare vergade ring met débat te '1 Zand (gem. Koude kerk©), dje op 10 October zou worde(n gehouden, en waar mr. J. A. de Wilde van 's Gravenliage als spreker zou op treden, is door omstandigheden verzet. Ze wordt nu gehouden Woensdagavond 24 October a.s. in den Buitentuin te 't Zand.- LASTIGE VECHTERSBAZEN In den afgeloopen nacht had op de Ooslenburgergraeht te Amsterdam een twist plaats tusschen de twee gebroe ders Huisman, waarhij de een den ander door een winkelruit smeet. Toen een po litieagent Ier plaatse kwam richtten zij zich lesamen tegen hem. Hij kreeg hulp van een tweeden agent, maar toen zij een der beide broers w'fide oipbnen- gen, werden zij daarin belemmerd door den andere, die trachtte een der agen* ten in het z.g. waaigat, di. de grens tusschen de Ooster- en Wittenburger», grachl, te duwen. De agent kvyam echter op een sleenen muur terecht. Toen er ten slotte geen mogelijkheid meer be- slond om de tierende en schreeuwende, broeders van zich af le houden, dit. niet wilden rusten voordat de agent in het water lag, werd een sommatie gege ven. Daarop loste een der agenten een schol, dat S. II. in de maagstreek trof De man werd in vrij ernstigen Toestand naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd, terwijl D. H. gearresteerd werd. BEURSOVERZ1CHT. AMSTERDAM, G Oct. 12 uur. Vrij levendig voorkomen. Rubberwaar den belangstelling sterk toegenomen en vast gestemd. Drukke affaire op Petroleumafd. in Koninklijken, die boven 450 pCt. kwa men Suikerwaarden wat beter gedispo neerd. Sumatr.osoorfen goed prijshou dend. Industrieelen: Kleine hoek in claims van Gelder. Philips aand. naar boven Kunstzijde—aand. goed van toon Mijnafd.: in Boetons ging iets omi en in doorsnee een kleinigheid lager. Builen!. Industr Kali-industrie eeuige affaire, Prolongatie 4%. Z.O.GENEVER (Ingez. Medt) DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND.. PARIJS, 6 October, V. D. De officieuze Journal d'Italia heeft het be richt tegengesproken dat de Italiaan schei Ambassadeur te Londen zou hebben voorgesteld, dat Engeland en Italië sa men bij Frankrijk stappen zouden doen, inzake de ontruiming, doch dat de En- gelsclie regeering dit voorstel heeft at* gewezen. De Echo de Paris, we?k blad het bericht publiceerde, verklaart thans ondanks de tegehspraak van Italiaansche zijde, dat het bericht juist is. DE BETOOGINGEN IN WIENER NEU- STADT. WEENEN, 6 Oct. V.D. De burge meester van Wiener Neustadt heeft een oproep gepubliceerd waarin er op wordl gewezen dat op 3 October tusschen de betrokken autoriteiten en de leiders der beide demonstreerende groepen, een overeenkomst is tot stand gekomen waarbij beid© partijen zich verplicht heb ben tot absolute nakoming van alle over eenkomsten. De voorzorgsmaatregelen en de bin dende verklaringen van de partijen doen verwachten dat de 7e October te Wie- ner-Neustadt rustig zal varloopen. DE TEXTIEL ARBEIDERSSTAKING IN POLEN. WARSCHAU. 6 Oct. V.D. Volgens de Social „Robotnik" heeft de staking der textielarbeiders zich tot nagenoeg alle Poolsche textielarbeiders uitgebreid. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week zijn de navolgende apotheken ge opend: Middelburg: Mevr. Wed. J. W. van de Garde; Vlissingen Mevr. Wed. A. J. van Ochenburg, Badhuisstraat, AFLOOP AANBESTEDINGEN Aan de N.V. Algemeene Boutwon- derneming Allxniiw te Breda, is na on- derhandsclie aanbesteding opgedragen 't bouwen van een watertoren in gewa pend beton te Z i e r i k z e e. voor een bedrag van f112.600. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kattendijke, J. P. Enklaar, candidaat te Utrecht Chr. Ger. Gem. Bedankt voor Zierikzee ds. W Bijle- veld„ te Haarlem, RECHTZAKEN Arrond. - Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 5 October j.l. werden de volgende vonnissen uitgesproken Ontucht C. C„ 50 jaar, leurder te Ter- neuzen, een jaar gevangenisstraf, met af trek van de preventieve hechtenis, Schennis van de eerbaarheid W. Z., 62 jaar, zonder beroep en zonder vaste woonplaats, 2 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest.: overtreding motor- en rij welwel J. E. N., 19 jaar, zonder beroep- te 's Heer- Arendskerke. bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, behalve een straf f 10 of 10 dagen hecht, en f 25 of 25 dagen hecht. Mishandeling I?. S., 21 jaar. veldarbei- der te Za am slag f 25 lóf 10 dagen hechtn.; J I). 23 j landbouwersknecht, Zaamslag, f25 of 10 d. h. en f 10 of 5 d liecht.; A. It D 23 jaar, landbouuwer te Zaam slag f 10 of 5 d hecht, en f 15 of 10 dagen hecht. Overtreding motor- en rijwiel'wet M. C. Y„ 87 jaar, manufacturier te 's Hecr-Arendskerke vernietiging van het vonnis van den kantonrechter. Ontslag, van alle rechtsvervolging; Overtreding motor- en rijwiehvet B J. B., 23 jaar, reiziger le Middelburg bevestiging van bet vonnis van de-11 Kan tonrechter, behalve de straf. Geen straf opgelegd; Overtreding motor- en rijwiehvet K II., 53 jaar. melkveehouder le Axel, bevestiging van het vonnis van den Kan tonrechter, f 5 of 3 d. liecht.; 7 Overtreding motor- en rijwiel wet: J. de R., 33 jaar. bakker te Noord- gouwe. vernietiging van het vonnis valt

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 2