liever echter nog invoering van vijfgul- denbons. KUNST EN WETENSCHAP Film Z.-Vlaanderen. Voorts werd aangenomen hel voor stel van bet Bureau om het te machtigen to onderzoekon of bij industrieeien en gemeentebesturen in Z.-Vlaanaeren in beginsel voldoende belangstellign bestaat vcor het laten vervaardigen ecner film ter propageering van Zceuwscli-Vlaan deren. zulks naar aanleiding van een schrijven van de vereen. „Nederlandsch fabriekaal"'. Het Bureau zou in een der- ge 'ijke film een uitnemende reclame zién voor de streek. Aangezien echter naar schatting mei 1000 meier film niet zal kunnen worden volstaan en de kosten op f 2.— per meier komen, zijn de kos ten niet onbeduidend, al is bet wel licht die door algemeene medewerking bijeen te brengen. Het resultaat zou. naar te verwachten is, de uitgaaf wettigen. Een bezwaar van de Kamer te Waal wijk tegen het (ariet voor telegramadres werd vcor kennisgeving aangenomen, op grond dat de regeling in het gebied der Kamer geen bezwaar ondervindt. Eveneens werd voor kennisgeving aan genomen een schrijven van de Kamer te Veendam betreffende specialiseéring van het onderwijs op do lagere school in 'het 7e leerjaar. Steun zal worden verleend aan de bezwaren door verschillende Kamers bij de Tweede Kamer ingediend met betrek king tol het wetsontwerp omtrent de nieuwe samenstelling der Raden vajj Be roep. Adhaesie zal worden betuigd met een door den Drogistenbond tot den Minis ter van Arbeid gericht verzoek betref fende de toepassing van art. 30 der Wet op de Artsenijbereidkunde, en de sa menstelling der commissie welke advi seert over de lijst van chemicaliën die door anderen dan apothekers alleen bij groote hoeveelheden mogen worden af geleverd. Steun zat worden verleend aan het verzoek der Kamer te 's Hertogenbosch aan de N'ederlandsche Spoorwegen om telken jare goedkoope rondreisbiletten beschikbaar te stellen, zooals dit thans tijdens de Olympische Spelen is geschied, en ook in het buitenland gedaan wordt. De Kamer acht het niet onmogelijk dat dit 3iet reizen in N'ederland van. uit deze grensstreek zeer zou bevorderen,! Eveuzoo zal worden gesteund een ver zoek van den Nederlandschen Grossiers- bond aan den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, lot het invoeren van wettelijke voorschriften houdende de ver plichting lot hel aangeven van de netto- maat of hel netto-gewicht van verpakte artikelen, zulks in het belang van den reëelen handel. Met betrekking tot het wetsontwerp op de Winkelsluiting bleek thans dat de Kamer van advies heert gediend om trent een vertrouwelijk toegezonden voor ontwerp, en zich daarbij op het stand punt heeft gesteld, dat een dergelijke re geling voor het platteland, waarloe liet geheele gebied der Kamer te rékénén valt onnoodig is. en dat dit, door de nabijheid dor grens een nieuwe belem mering zal worden voor den Middenstand en de concurrentie zal verzwaren. Dit zal het meest lot uiting komen ih de plaatsen in de onmiddellijke nabijheid der grens. In verband met de maatre gelen belreTfendc Zondagssluiting is ge wezen op het gebruik in [Katholieke plaat sen van hot winkelen ip den Zondag voormiddag door de menschen van bui ten. die dan le\ens de Kerk bezoeken. Hieromtrent is thans een oplossing Ie vjnden dooi- de vrijheid die aan de ge meenteraden wordt verleend om, in ver ba na met bijzondere omstandigheden, on der goedkeuring van de Kroon afwij kingen toe le staan. Ook is tegemoet gekomen aan het be zwaar der Kamer dat in sluitingstijd al leen mocht worden geleverd aan bin nenkomende schepen. Er is op gewe zen dat die vrijheid ook behoorde ver leend te worden voor uitgaande, of doorgaande schepen, hetgeen mor de plaatsen met scheepvaartverkeer, als met name Ter Neuzen en Sas van Gent. be slist noodzakelijk is. Overeenkomstig bel voorstel van het Bureau werd besloten de bezwaren die bij de Kamer tegen het invoeren dezer wet beslaan, en die indertijd Ier kennis van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zijn gebracht, thans ook ter Kennis van de Tweede Kamer te brengen. Vastgesteld werd de begrooling voor den dienst 1929. in ontvangst op 1 8242.05, met een geraamd voordeelig saldo van f 93.90. W e g e n verbetering. De heer Van Mclle bepleitte bij de rondvraag een verzoek te doen aan de bevoegde autoriteiten voor het verkrij gen van wegen verbetering. Een goed we gennet acht hij voor Westelijk Zeeuwscli- .Vlaanderen van zeer groote beleekenis. Hij erkent, dat men door den aanleg van een kanaal een goedkoope verbin ding zou krijgen, doch hij zou niet te veel op eens willen vragen omdat men dan te minder kans heeft iels te krijgen. In dcA tweede plaats stelt hij de vraag, of de Kamer niets kan doen lol be vordering van het tot stand komen der waterleiding. Zal de industrie in Z. Vlaanderen lot bloei kunnen Romen, dan is deze dringend noodzakelijk, aangezien de stichting van fabrieken thans alleen mogelijk is langs liet kanaal Gent-Ter Neuzen. Bezwaren worden aangevoerd legen de verplichte aansluiting. De heer Van Wacsberglie deelt mode. dal er goed vooruitzicht bestaal dat ei Friesche vrouwen houden van goede degelijke kleeding en van goede degelijke zeep. Geen wonder dat dan ook elke Friesche huisvrouw Sunlight Zeep gebruikl! Goed waschgoed verdient het beste waschmiddel. (Ingez. Med.) binnen afzienbaren lijd in Z.-\ Vlaanderen een stroo-carlonfabriek zal gesticht wor den. De totstandkoming is echter afhan kelijk van de stichting eener waterleiding blijft die achterwege, dan kan er ook geen sprake zijn van de stichting eener fabriek. Spr. stelt voor, tot de gemeentebestu ren een verzoek te richten de tol stand koming der waterleiding le willen be vorderen, zonder zich uit te sprteken om trent de wijze waarop. Dit voorstel ondervindt van verschil lende zijden steun. De voorzitter merkt Liians op', dat er op dit oogenblik feitelijk geen adres be staal waarheen de Kamer zich wenden kan. De vennootschap is opgericht, doch de werkzaamheden zijn opgeschort en een commissie van onderzoek is benoemd. Niemand kan in dit stadium invloed op den gang der zaak uitoefenen. Naar hij vernomen heeft zal de commissie bin nenkort samenkomen om het rapport vast le stellen. De secretaris geeft in overweging liet Bureau Le machtigen in het belang der waterleiding op Le treden zoodra de gang der zaken dit mogelijk zal maken- Den voorstanders van hel lol stand komen eener waterleiding kan er echter met na druk op gewezen worden, dat zulks zon der het verplichtend stellen der aanslui ting, onder bepaalde voorwaarden - niet mogelijk- is. Men moet zich dienaau gaande geen illusies scheppen. De hoofd leidingen en wal dies meer zij moeien op volle capaciteit word,en aangelegd, zoodal lerslond het volle kapitaal in de zaak moei worden gestoken. Indien het aan sluiten vrij wordt gelalen zal dil zoo laug- zaam gaan, dat hel renteverlies dermate stijgt dat in de eerste jaren zou moeten worden geëxploiteerd tegen een veel le hoog tarief, hetgeen aansluiting geheel onmogelijk zou maken. De eleclrische centrale te Terneuzen had indertijd na 3 j'aar exploitatie nog slechts 75 aan sluitingen. En wat de gasaansluiting le Ternep zen betreft, de ingezetenen die naar gas verlangden hebben zich terslond laten aansluiten en ondervinden daarvan hel gemak. Dat waren echter, om het zoo eens te noemen de vooruitstrevenden. Indien de hem bekende gegevens nog geen verandering hebben ondergaan, is nog slechts ongeveer een derde der in gezetenen aangesloten. Wanneer zullen nu echter de overige twee derden, de menschen die het zitten af te wachten, aangesloten zijn? De kosten, noodigvoor het aanleggen eener waterleiding, gedo gen dergelijke proefnemingen niet. Daar bij moet de deelneming, wil zij slagen, terstond zoo goed als algemeen zijn. Hij vermeent «overigens geen onbescheiden heid te begaan, indien hij de verwachting uitspreekt, dat «omtrent de waterleiding billijker tarieven naar voren zullen ko men, dan de thans uit het rapport der oorspronkelijke commissie bekende, en dat dit veel van de bezwaren daaromtrent zal ondervangen. Ten slotte wordt het Bureau opgedra gen in het belang der stichtiing van de waterleiding bij de gemeentebesturen op te treden zoodra liet verloop der zaak daartoe de gelegenheid zal openen. De voorzitter bespreek! daarna een en ander omtrent de wegen Hij wijst op de moeilijkheden die zich daarbij voordoen. Er zijn gemeentén en polders die lange wegen hebben aangelegd, mei hel oog op de behoeften van het gemeen lelijk verkeer, zijnde hel vervoer van landpouwproduclen enz., waarvoor ze ook voldoende zijn. Nu zijn er van die we welke vallen in dje richting van'l snelver keer. Nu kan men z. i; de gemeenten en poldjers niet belasten mei liet in orde brengen van zoo'n algemeencn vèrkeers- weg. Er zal daarom over dit onderwerp nog heel wat beraadslaagd m'oe,len wor den, eer alles in orde is, nog afgezien van de omstandigheid, dat de provincie, die een aantal belangrijke verbindi'ngswö gen in het provinciaal wegenplan beeft opgenomen, niet alles te gelijk kan doen Hij wijst er op. dal de rijkswegen aan deze zijde van den Braakman goed wor den onderhouden. De wieg van Terneuzen. via gas van Gent naar de grens is een/ mooie weg. Die van Sluiskil naar Axei over de Sassing wordt naar hij meent ook goed, in orde gemaakt. Omtrent de door de provincie uit te voeren verbeteringen deelt hij mede dat de aansluiting van den verbindingsweg lusschen O. en W. Zeeuwscli-Vlaanderen rechtstreeks naar IJzendijke, via de Pon lebrug in 1929 zal lot stand komen. Dat zal een flinke verbetering zijn voor het ederzijdscli verkeer. Een en ander dient nog wel eens on der de oogen te worden gezien. Ilij vraagt of de Kamer er genoegen mede neemt liet Bureau een en ander nog eens over weegt en nagaat de beste wijze om en ander onder de aandacht der be trokken autoriteiten te brengen. Dan kan ook'aan de kwestie van hel kanaal eens de aandacht worden gewijd. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. KERKNIEUWS Men verzoekt ons medle le deellen dat het orgelspel, dat voorafging aan de lezing, welke ds. ïïorreus De Haas Zondag j.l. voor de afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond a 1 hier heeft gehouden, niet werd uiige voerd, door mej. Jonk, maar dóór den heer J. R. Cara. -o keref Kerlc. Beroepen te Hilversum ds. Kruijswijk le Vlissingen. Ned- Herv. Kerk. Aangenomen hel beroep naar Oude Pekela door A. üorstanje Oz., cand le Goes Cfp de Staatsbegrooting van K. en W. wordt voor het eeist subsidie uit getrokken voor ïeslauralie van liet voor malig beursgebouw le Vlissingen. Voor de in te voeren pensioenrege ling voor de leden van het Residentie orkest wordt op de Staatsbegrooting een bijdrage van f 7500.—- per jaar als eerste van 20 tprmijnen, uitgetrokken. Vcor het smphonie-yorkesl te Leeu warden wordt f 5000.uitgetrokken en eenzelfde bedrag ter tegemoetkoming in de kosten, noodig voor de viering ran het 100-jarxg beslaan der Mij. lot Bevor dering der ToonKunst. Deonthulüngvan het glasraam 'IndeSt. JanskerkteGouda. De Koningin Moeder en Prins Hen drik zijn gisteren dn de St. Janskerk le Gouda aanwezig geweesf bij tie,plechtige onthulling van het door ir. J- H. Sckjou- ten gerestaureerde kerkglas, dat in 1567 door Prins "Willem. I aan de kerk ge schonken werd. Bij de plechtige over dracht waren mede aanwezig, mr. G. Vissering, voorzitter van de restauratie- commissie, Jhr. mr. van Karnebeel^ Mi nister Waszink, de burgemeester vau Gouda, de heer Gaarlandt, en vjele andere autoriteiten. De heer mr. Vissering bracht dank aan de schenkers en aan de medewerking der 'Orstelijke personen. Daarna droeg hij het kerkglas over aan de k jerk voogden. Na deze plechtigheid werd naar het stadhuis gereden, waar oen thé werd aangeboden. Daarna maakten de vorste lijke (personen een röndïit door die stad. Avonturen van Kokkie en zijn maats. -Joh. H. 'Been. Geïll. door J. W.. M. Wins. Gebrs. Kluitman, Alkmaar. Joh. Been, de Brielsche archivaris, heeft al menig keer door zijn jongensboe ken belangstelling voor de Vaderlandsche Geschiedenis weten te wekken. En vooral voor onze zeehelden. Zoo b.v. dit boek voor den grooten Michiel Adriaanszoon de Ruyter, die bet ideaal is van deze twee i scheepsmaatjesEn die is en blijft een der hoofdpersonen onzer geschie denis. Naar het land -van den Vliegenden Vuurgod, door Ph. Exel'. Uitg. G. B. van Goor Zonen- Dat land van den Vliegenden'Vuur god is het binnenste binnenland van Afri ka in het Z. van de Libysche woestijn. Een fantastisch romantisch verhaal van een vliegtocht herwaarts en de weder waardigheden bij de inheeansche bevol king. Naamlooze Vennoot schappen. Wij ontvingen twee uitgaven ter ver duidelijking van de wet op de Naamloo ze Vennootschappen. 'Een van G. Vlug, notaris te Rotterdam, uitgegeven door Nijgh en v. Ditmar's Uit gevers Mij., en een „voor 'iedereen ver klaard" door Mr. Dr. D). J. Sannes, ad junct-secretaris der directie der N.V. Phi lips Gloeilampenfabriek le Eindhoven. Uitgegeven door W. J. Thieme en Co. te Zutfen. „Een Amerika ansohe tragedie", door Th. Drei ser, E- Qucrido'sl U. Mij. Een gespierd, verhaal, zin voor zin de moeite waard om te lezen, interessant door scherp waarnemende psychologie, en niet minder door zeer boeiende be schrijving van het Amerikaansdhe' maat schappelijk leven Of liever- een beschrij ving is liet niet. Het spreekt van zelf uit het verhaal der gebeurtenissen. Maar het is een gruwlijk boek. De schrijver beeft er blijkbaar «een bedoeling mee gehad. Bij de vel© misldfaden in Amerika heeft hij blijkbaar willen doen inzien, dat de ergste handelingen vaak 't proaulct zijn van de omstandigheden en t ljeven van den betrokkene Ilier geeft hij een jongeman, lieelemaal niet slecht, maar verwaarloosd in zijn o-pvoeding, en begeerig naar positieverbetering. Als dan ecu arbeidersmeisje, met wie hij in nauw contact kwam, hem hindert bij zijn stre ven »hooger-op, dan rijpt de gedachte zich van haar te ontdoen. W«at hij ook volbrengt. En het slot van het boek is de rechtzaak over dat geval, en het naar voren brengen van alles wat dien misda diger tol een slachtoffer maakte van toestanden. Veel om over na le. denken, veel dat langs ons heen gaat als te/spe- ciaal-Amcrikaanseh, veel dat als een nachtmerrie werkt, en ook veel dat onze volle aandacht had vanwege het leven dige beeld van Amerikaansch leven.- RECHTZAKEN Hel O. M. bij idp Haagsche ïtedhtb bank heeft geëischt legen een chauffeur, uit Wateringen, wqgens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld 14 dagen gevangenisstraf. Aan de schuld van dezen verdachte zou het le vfrjten zijn, dal hij op 1 Juni j ij, als besMrkler van een autobus op d,e Binnenwateibsllo-ot te Delft, in aanrijding is gekomen met een motorrijder, ten gevo%e waarvan deze een been brak Ook zo ui hij te shell hebben gered/en. Uitspraak 2 October a s, 0

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 6