KERKNIEUWS Trof. Schweitzer's Concert Ds. van Empel verzoekt ons mede te deelen. dat de netto opbrengst van het concert, dat prof A. Schweitzer op 5 Jlunj J.l. in 3e Nieuwe Kerk alhier heeft gegeven, was vijfhonderd gulden. Een prachtig resultaat: Voorts ontving 'hij drie giften van f 10 en cén van f 1 voor den arbeid' van dezen arts in Midden-Arfika Mochten <r nog men- schen zijn, die door hun gave dat koste lijke werk willen steunen, of als men het anders wil dezen alleszins sympathieken man een bewijs geven van waardoering voor wat hij doet dan is ds. van Fm pel gaarne bereid giften in ontvangst te nor men en te zorgen dal zij aan het goedte, adres komen. 0 De nieuwe V H. ker|c te RiTlf- 1 a n d-B a t h Zondagmiddag had de plechtige inwijr dingsdienst plaats in de nieuwe N li. kerk onder overgroote belangstelling. Na het zingen van Ps. Si v. 1 en 2, werd door den aannemer den heer J van de Sande de sleutels van het gebouw overgedragen aan den heer F. M. Boot, president-kerkvoogd, die deze met dank aanvaardde Hij riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, in de eerste plaats den Commissaris der Koningin on zijne echtgenoote, de kerkelijke autofïteilen en den vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur Hij besprak de geschiedenis van de besluiten van kerkvoogden en nq- tabeleu tot bouw van een nieuwe kerk en daarna de algemeene goedkeuring van de leden in een algemeene vergadfcf ring daartoe bijeen Dank Werd gebracht aan den heer van Damme, architect, den heer van de Sande, aannemer, den heer Schouten opzichter en al de inenschen die aan de kerk hebben gewerkt. Daarna werd de kerk door de kerkvoogdij ter be schikking gesteld van dien kerkeraad De heer van Damme architect keurde in een korte rede de oplevering van het gebouw goed Hierna wepdJ gezongen liet Onze Vader voor Sopraan Orgel en Cel lo begeleiding, hetgeen met groole aan dacht werd aangehoord. Door eenige catechisanten werd een bijbel en gezangboek aangeboden voor den preekstoel. De heer W. Lobbezoo onderling droeg deze namens den ker- keraad over aan ds. Hartjes. Ds. Hartjes las daarop, van Lucas 21 v. 1 tot G en Markus 12 v. II tot Markus 13 V. '.2, en memoreerde o.a. die geschenken. De bijr bels voor den kansel van die Catechisan ten, 'n blauw zijden klcefd). waarop de bij bel ligt en afhangende van dien lessenaar, waarop geborduurd) symbol. Christusteec kenen, van de meisjesvereeniging, een klok op den preekstoel van die werkmans- vereenigiug. kleeden en loqpers van de Vereen Tempelbouw; stoelen voor den preekstoel van de Zondagschool. Alles werd met groote dankbaarheid genoemd. Daarna werd door verschillende sprekers het woord gevoerd, afgevaardigden van Prov Kerkbestuur, CJassicaalbestuur, U- gem Synode, Provinciaal College van Toezicht, ds. van der Waa, ds. Fon- ieyn, ds. Visser en ds. Louws uit Barj- nlen (D.). Allen spraken waardeerende woorden en feliciteerden de gemeen te met hun kerk. Ps. 23 werd daarna, ^gezongen voor sopraan en orgel en cel lo begeleiding, op Fransche melodie. Tot slot verzocht ds Nelemans, con sulent de gemeente ds. en mevrouw Hartjes toe te zingen Ps. 134 v. 3 tot afscheid. Daarna werd door ds. Hartjes de dankzegging uitgesproken en gezon gen gez 3 r. 6. De Gemeente Rilland- Bath is een schoon kerkgebouw rijk gew-orden. Ned. Herv. Kerk. Op het zestal te Borne komt voor ds J K. P. Manfcz te Wolfaartsdijk. Handel, Nijverheid en Visscherij Onder groote belangstelling is Za terdag bij van der G lessen Zonen's Scheepswerven te Krimpen ad IJsel liet .ïnol/or.schip „Turicum een dubbel- üchmefmotiortankschip voor de reederij Oamillo Eilzen Co te Olso te water gelaten. Dit is het grootste motor tankschip ooit in Holland geboufwd. «fcclficiens, 1 leerling electricien, 2 machinisten 1 plaatwerker, 1 rijwielher,- steïler 1 smid, 1 leerling smid, 2 sto kers. 1 zilversmid, 1 boekbinder. 1 ban ketbakker. 4 bakkers, 2 molenaars. 1 suikerbakker, 3 bocrenqijbelders, 1 bionikwecker. 2 reizigers, 2 winkelbe dienden, I koetsier, 2 loopknechten, 13 kantoorbedienden. 1 huisknecht. 5 van andere groepen, 23 met vakkennis zon der bepaald beroep cn 84 zonder vak kennis (ongeschoo1den). Vorder 16 vrouwen w.o 3 naaister-s. 3 winkeljuffrouwen. 2 kantoorbed 2 ileno-tvgisten, 1 dienstbode (tweede fixeisje), 2 wrkvrouwen1 huishoudster on 2 waschvrouwen Voor wasch aan huis. Tbtaal vorige week 174. bijgekomen 47- afgegaan 27, over 194. Handelsregister. Aan de in „Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen in zake het Handelsregister, ontleenen -vve betreffende Zeeland de volgende op garen Wijzigingen. Zeeuwsche Eilanden (Middelburg.) N.V. Nieuwe Zeeuwsche Courant. Goes, Westsingel 61 Uit getreden Comm.; D C Schellart 's-Heerenh/oek, P. u. Bangert, Goes en V. L. M. Hendrikse. UzencCjke. Nieuwe Comm.: L. Dolle!, Goes, L F. Roos, Goes, J. M. C. Nuijen, 's-Heerenhoek en P. G. W,. J. van der Aa, Vlissingen. Westelijk N. Brabant (Breda). Coöp. Electriciteits Mij. „Scherpenis se", Schoolstraat 9. Benoemd tot Voorz. W L- Klos en tot Bestuurslid; Joh. v Houdt Scherpenisse. Werkloosheid- Bij de arbeidsbeurs stonden Zaterdag alhier als werkloos ingeschreven 3 grondwerkers. 6 opperlieden; 6 schil ders, 1 timmerman. 2 meubelmakers, 1 (bankwerker. i leerling bankwerker Verschillende Berichten In do Rijswijksche straal te Den Haag i tb en 25-jarigen man, bekneld geraakt tusschen een mum* en een ach teruitrijdende auto De man had een rbrijzeldo schedel en was spoedig na het ongeluk overleden. Het was een vrachtauto, bestuurd door een broeder van den getroffene, die uit een garage gereden werd. Maandagmiddag viel een 28-jarige glazenwasscher, bij het overstappen van iet eene op het andere raamkozijn, van de vierde verdieping van het Victoria- Hotel te Amsterdam. Hij kwam terecht op do binnenplaats van het hotel en "'as onmiddelijk dood. Zondagavond reed, een autobus halfweg tusschen Hengelo en Enschede bij het; plotseling uitwijken van een wiel rijder, die zondjer een teeken te ge-véu den weg overstak, in vollen vaart tegen 1 voorn, waardoor de bus totaal ver nield werd. Van d^ tien inzit lenden kregen er zes verwondingen doof* dje (glasscherven Twee personen bekwamen vrij ernstige wonden aan het ^gelaat. De Jongen, die het ongeluk veroorzaakte, kwam er met enkele ontvellingen af, doch zijn fiets werd geheel in elkaar ;e reden. Zondagavond wilde le Hengelo de automobilist dr. W. ML. een bocht te snel nemen, waardoor hij met zijn wagen het trottoir opreed' juist voor een win kel. waar drie jongens stonden Twee der knapen konden nog tijdig opzij springen, doch de dprde, de 11-jarige J. A S raakte tusschen auto en muur bekneld, waardoor hij een ernstige ver bloeding in den built kreeg en zijn rech terkuit geheel werd afgescheurd De Ipesland van don jongen js zeer ern stig. (de- Crt.) Zaterdag bestonden tip Regimenten Grenadiers en Jagers 99 jaaf Met het oog op de voorbereiding van het eeuwfeest, is de verjaardag dfer beide Regimenten slechts in intiemen kring te Waalsdorp herdacht. - Naar de Maa-sb. verneemt is de Noorse he motorkotter „IJmer", welke, zooals gemeld ,23 Juni van Christiansandi as vertrokken naar Umuiden en waar over men zich wegens hel lange uitblij ven zeer ongerust maakte, 6 dezer te phristians.uid aangekomen Het schip is onder onze kust door een geweldigen storm overvallen .waardoor het wend1 teruggeslagen. Aan boord is alles wel. In de kunstzijdefabriek te Arnhem is een 27-jarige gehuwde bankwerker, afkomstig uit Velp, die aan de handfboor- machine stond, tengevolge van kortslui ting door den electrischen stroom troffen en gedood Van Vrijdag op Zaterdagnacht is ingebroken in het kantoor der Excel sior Stofzuiger Maatschappij in de Prin sestraat te Den Haag. Vermist wordt een (Ijzeren geldkistje met f 3000, dat in een schrijfbureau stond Ook lagen in hpt schrijfbureau eenige enveloppen, waarin zich het salaris voor het personeel be vond. Deze zijn echter met rust gelaten Er is geen enkel spoor van inbraak gevonden. Slechts vond men een dak raam open staan met een stoel er voor. De heer dr. A. G. Kröllqr te Ede heeft aan de Nederl. Heide-Maatschpp- pij ter gelegenheid van haar 40-jarig be staan een bedrag van f 1000 geschon ken. Vrijdagochtend is Ie Uithoorn in de badinrichting. Het Zijjdelmeer het lS-jari- ge meisje C. V. verdronken. Niemand! had bemerkt ,dat het meisje nog te water was. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken waren vruchteloos. Te Valthemond bracht de 18-jarige J. K. een koe aan een touw naar het land. Onverwachts gaf het dier hem stoot, met het gevolg dat hij in het ka naal geraakte en verdronk. Mej S., geb. van V,, te Harskamp, die "de vorige (week bij het vullen Van brandend petroleuimtoestel in brand is geraakt, is Donderdag aan dj© bekomen wonden overleden. Men méldt aan de „L. K" tuit Roermond Zondagmiddag is een 12-jarig pleeg kind der familie N. overreden. Het meis je kwam al fietsende onder een autobus en kreeg de wielen bijna over het ge- heele lichaam. Het meisje kreeg ernsti ge verminkingen. De toe sla ml van hel meisje was Zondagavond hoogst ernstig. Door hel uil elkaar springen van een met kruit gè-laden oud kanon tij dens het Zondagavond te Oude Pekela afgestoken vuurwerk, is de arbeider B. die circa 50 Meter van het kanon als toeschouwer verwijderd stond, zoo nstig in den buik verwond, dat men voor zijn leven vreest. Onlangs is in de Surinaamsche blq- dou hel geval medegedeeld van een boschnegcr ,dic heelemaal uil de Gran Bio in Paramaribo kwam met „vefi doei- zocn" zilverbons van een gulden vier honderd: gulden) en zeer verwonderd was le vernemen dat dteze reeds lang buiten omloop waren gesteld. De West kan nu meedeei'len dial liet] gouvernement termen heeft gevonden om in dit hijzonder geval alsnog da zilven bons in le wisselen. Reu Ier seint aan de Maasb uit Londen d.d. 8 Juli: Mis Margaret Graft ,een 19t-jarig€i jonge dame uit Holland, is het slacht offer geworden van een ongeluk bij het paardrijden nabij Sheltragham. Haar paard keerde zonder berijdster ter,ug, waarop men aan 'lzoeken gingen haar bewusteloos langs den weg vond liggen. Zij had verwondingen aan het hoofd bekomen en stierf eenige uren na het ongeval. Zondag is bij een vliegdemonstratie te Giistrow de vrouwelijke piloot Ella Tauer verongelukt. Zij sprong op een hoogte van 500 M uit een vliegtuig, om met een valscherm te dalteu, doch' het valscherm ontplooide zich niet, zoodat de ongelukkige met verpletterde lede maten werd opgenomen Op de Wanusee is Zondag het mo torjacht van den directe ut d.er Deutsche Bank, S., in brand geraakt. De brandweer kon tegen de zich snel Voortplantende vlammen, niets uitrich ten, zoodat het jacht, dal tot de grootste particuliere pleziervaartuigen te Ber lijn behoort, gjeheel vernield werd. Zes voetgangers zijn Donderdag te Buenos Aires door een trein op een! spoorwegovergang gedood. Bij Oxford is een auto tegen een kabel gereden, waarmee een tractor boomstammen zou wegsloepen. Tenge volge hiervan werd den chauffeur en de twee dames, die in de auto zaten, den hals bijna afgesneden. De ongeluk- kigen waren onmiddellijk dood. Toen Vrijdagmorgen de Simplon Ex press in de nabijheid van Genua een anderen trein passeerde kreeg een dér machinisten van de Simplon Express een flesch tegen zijn hoofd, die door een passagier uil den anderen trein werd weggegooid. De machinist viel bewus teloos neer; zijn kameraad bracht den trein naar het volgende station, Eenigen tijd gelqdfen is de oude Zweedsche glasfabriek van Arboga sloten, tengevolge waarvan een aantal' glasblazers zonder werk zijn gekomen Ten einde hen niet werkloos te laten, is in den koningstuin ,het park in Weft hart van Stockholm' een miniatuur glas blazerij opgericht waar het publiek tegen geringe betaling toegang had en het glas blazen kon gadeslaan. Deze poging heeft een gunstig resul taat opgeleverd ,<faar de miniatuur glas blazerij in den tijid! van twee maanden door ongeveer 20.000 Stockholmers werd bezocht. Vele bezoekers dedfen bestellin gen voor glaswerk welke bestellingen terstond uitgevoerd! werden. Ook de le den van de koninklijke familie brachten een bezoek aan de glasblazerij, wat zeer op prijs werd gesteld De glasblazers lieten zich niet onbe* tuigd en hebben koning GustaaF ter ge legenheid van zijn verjaardag drie- do zijn wijnglazen .door hen zelf vervaar digd, ten geschenke aangeboden. Thans zullen in drie andfere Zweed* sche steden eveneens miniatuur glasbla zerijen worden gevestigd). Men stelt zich voor, met de gelden die op deze wij ze worden verkregen een nieuwe glasbla zerij le Arboga te sticbrten ,die dan door dte werklieden zélf zal wórden .ge ëxploiteerd. Volgens bericht uit Wleenen is de nieuwe groole omroepzender welke in de plaats is gekomen van het O'itde 7 K'.W,-station, dezer dagen aangevangen met proefzenden. Het telefonie-vermogen van het nieu we station op den Roseuhügel bij Wee- nen bedraagt gemiddeld1, 15 K W. dus ruim het dubbele van het vroegere sta tion. Toen Zondag de Amerikaamsche actrice Adèle Aslaire een motorboot tocht te Oyster Bay wilde ondernemen William Leeds, echtgenoot van prinses Xenia, vloog de boot in brand. Leeds wierp Adèle Astaire in het water od sprong er daarna zelf in. Beiden be kwamen ernstige brandwonden. ZIEKTEGEVALLEN A B. VAN DE „INSULINDE". ",l De Directie vah den Rottcrdiamh schcn LLoyid deelt aan Aneta mede, dat uit telegrafisch -ontvangen berichten van den gezagvoerder van dp ..Insulinde", die op Ï4 Juli te Marseille moet aaq-i komen op thuisreis uit Indic, gebleken is. dat zich verscheidene ernstige ziek tegevallen aan boord hebben voorge daan. waarvan 8 met doodelijken af loop. t De Directie heeft de familie, zoowel Indië als Holland hiervan in kennis gesteld Ter geruststelling van familieleden an passagiers en opvarenden verzoekt de iHireclie aan Aneta om mede te doe len, dat de laatst -ontvangen berichten veel gunstiger luiden en er thans aan boord geen zeer ernstige ziektegevallen meer voorkomen. Het schip werd gister le Suez ver wacht. De sterfgevallen kwamen zoowel ou der de passagiers als onder de be manning voor BUITENLAND UITSTERVENDE ALPENDORPEN. Men schrijft uit Zurich aan de X. Rolt. Courant: De Zwitsersche Alpendorpen sterven uit. Bekeken van het standpunt der men- schelijke solidariteit, der alpine Schoon heid en veiligheid en niet het minst van sociaal-oeconomisch standpunt is dit een zeer droeve ervaring. Zij wordt door niemand tegengesproken. Statistieken met duidelijke cijfers bewijzen nadrukkelijk het tragische verval. Wie ooit, in wel ke richting ook, een tocht door de hoogalpen heeft gemaakt, werd getroffen door dit dramatisch gebeuren, waarbij mensch en natuur elkander in strijd om het bestaan uitmoorden. Hier ontbreekt een „Nederlandsche Heidemaatschappij" Honderd en meer jaren geleden wa ren deze stervende alpendorpen, naar verhouding gesproken welvarende ne derzettingen. De landbouwende bevolking der dalen trok naar de breede vrucht bare alpenweiden, ook al legfen die aan een steile berghelling. Zij vestigde zich bij voorkeur, en om voor de hand lig gende redenen, in de nabijheid van boschgrond. Het zuivelbedrijf gaf daar een menschwaardig bestaan. Het leven was zeer sober. De arbeid was méedoo- genloos hard. Doch men leefde met vrouw en kind op vrijen bodem, en de krachtige berglucht hield het alpenvolk stoer en sterk. Doch vooral, er was in dien tijd niet zulk een scherpe tegen stelling tusschen de Zwitsers op de Al pen en hun „Genossen" in de dalen. Het waren nog „andere tijden". Sedert dien ging het proces der na tuur Zijn eigen gang En daarbij gaat, althans in de bergen de mensch ten gronde. De kleine nederzettingen op de Alpen zijn altijd door vergrooting der eigen familiën en door toevloed van. nieuwe gezinnen tot kleine dorpen uitgegroeid Wel heel klein nog, doch te groot voor de zeer sobere bestaansmogelijkheden op het weerbarstige Alpenland. De uitge strekte Alpen van vroeger werden ge parodieerd voor de nu vele en kin derrijke gezinnen. Elk huisgezin moest zich ten slotte met een klein akkertje tevreden stellen De verdiensten werdén uiterst gering en eindelijk begon hel aaD de noodige hulpmiddelen voor het be drijf te ontbroken. De schrale bosschen waren uitgemoord en er was geen hout meer voor de herstellingen van huis en stal Des winters was er gebrek aan brandhout voor de huishouding, en men verbrandde noodgedrongen den stalmest, die men den schralen alpenweiden out stal. In deze penurie van materiaal en in het gedrang der overbevolking wer den de noodzakelijkste bestaansvoorwaar den verwaarloosd. Het jonge volle toog baloorig naar de fabrieken in de ste den, en de ouden van dagen bleven hulpeloos tegenover het ongefem'de ge- weid der bergen. De wilde Alpen stroo men werden niet meer ingetoomd, de vallende steenen overdekten de Alpen weiden, de wegen en bergpaden in dienst van het eigen bedrijf werden verwaar loosd. Tevergeefs staken de tobbende menschen de baloorige koppen tezamen Waarom werken, aan wat met meer te houden was? Waarom beginnen, aan wat men uitgeput anderen zou moeten overlaten? Nog eens Hier ontbrak een „Neder landsche Heidemaatschappij l" Wel heeft het niet aan liefderijke hulp ontbroken Doch tegenover de weldige macht der natuur en de onver biddelijke wetten van het leven bereikt men met liefderijke hulp alleen niet veel. 1 Men heeft z g. „Alpenwanderungen' geargoniseerd. Docenten en studenten van landbouwscholen trokken er gedu rende de vacanHewekCn op uit, om den bewoners der Alpendorpen de noodige kennis en methode bij te brengen. Wat helpt het, wanneer de middelen ontbre ken om het weten in kunnen oim te zetten? Er hebben zich zgn. „Genossen schaffen*' gevormd, die haar eigen vee op de Alpenweiden lieten drijven, en zich met de zorg voor het onderhoud dier weiden wilden belasten. Doch wat be reikt men, wanneer men een vrij Alpen volk tot koeknechten maakt? En wat mag men verwachten van een zorg voor het onderhoud der weiden, wanneer de pachter wisselt niet elke nieuwe lente? Men heeft misschien nog meer sym pathieke belangstelling geloond. Ik weet het niet. Maar wal ik wel weet, dait er overal iu de hoog- en iniddea-jAIpen tal van deze uitstervende dorpen liggen. Schilderachtig in de hoogste mate, drasf- tisch verwaarloosd, en waarin niets meer leeft, wat des menschen is. Maar die juist daarom schreeuwen naar mensche- lijke hulp! Het is daarom verblijdend te mogen berichten, dat de Zwitsersche regeermg, gesteund door de beide Kamers, iu de afgeloopen week besloten he^lt de be dreigde bevolking te hulp te komen. De plannen zijn breed opgezet; de kosten ziullen vele miiliocnen bedragen. Men wil helpen met* subsidies, met middelen van techniek en verkeer, met vakkun dige voorlichting. Misschien nemen deze plannen spoedig vaste vormen aan, en laten zich de onmisbare sympathieke medewerkers vinden. Het is in dubbel opzicht een mooie taakf TROUW ,,Waar werd oprechter trouw Dan tusschen man en vrouw Ter wereld ooit gevonden!" Misschien dat daarmee strookt Hij, die Cadena's rookt Die voelt zich óók gebonden I In de voornaamste sigarenwinkels. (Ingez. Med.) Ingezonden Stukken. ZOMERSCHOOL VAN DEN INTERN. VROUWENBOND' VOOR VREDE EN VRIJHEID. Als ieder jaar organiseert bovenge noemde Internationale Bond een Zomer school. Ditmaal van 27 Juli—10 Augs. in het schilderachtig gelegen Westhill- College, Selly Oak, bij Birmingham, Wor cestershire. Als studie-onderwerp voor dit jaar is gekozen De nieuwe regeering«vormen 'socia lisme, bolsjewisme, fascisme etc.), en hun voor en legen met betrekking tot den internationalen vrede. Sprekers zijn o. a.: prof. Salvemini; de commandeur, Luigi Villari, mr. E. F. Wise C. B. en mevr. If. M. Swam,- wick. Zij, die de Zomerschool wenschen té 'olgen, en zoodoende tegelijk het leven op een Bngeilsell college willen leereii kennen, evenals op de vrije middagen de omgeving van Birmingham, kunnen inlichtingen bekomen bij het secreta riaat van de Ned, Afd. vam den Inter nationalen Vrouwenbond voor Vrede en VrijheidJoh. Verhulstslraat 27, Amster dam. POSTERIJEN. Postkantoor te Middelburg. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, en die terug ontvangen zijn in de 2e helft der maand Juni '28: Brieven. Binnenland. Minister van Oorlog, Haag; Plaatteel Lönnes, Leiden. Brieven. Buiten 1 and. Miss E. Sharpe, London; Direction de l'hotel de la Poste, Esneux. Briefkaarten. Drie briefkaarten zonder adres. BEKENDMAKINGEN. DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Middelburg brengt ter algemeene kennis, dat om trent de aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht betreffende den hieronder genoemden persoon de uitspraak is ge schied, n.l. JACOB GRIEP, lichting 1929, wegens broederdienst voorloopig vrijge steld door Ged. Staten. Tegen ddeze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen: a. door den ingeschrevene, wién de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegenwoordiger b. door elk der overige voor dez» gemeente voor dezelfde lichting inge schreven Personen of door diens wetti gen vertegenwoordiger. Middelburg, 6 Juli 1928. De Burgemeester, P. DUMON TAK. lElectr. Drukkerij G. W. DEN HOSR^ Mkto"*ïburg.

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 6